تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نمونه دولتی / شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402

شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402

هزینه و وجه قابل پرداخت مدارس نمونه دولتی 1401 - 1402
شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402

مدارس نمونه دولتی، نسبت به مدارس عادی از مزایا و امکانات آموزشی و تحصیلی بیشتری برخوردار اند و بسیاری از دانش آموزان، سودای تحصیل در این مدارس را در ذهن خود پرورش می دهند. معلمانی که در این مدارس به تدریس مشغول اند، سطح علمی و فرهنگی بالایی دارند و همین مساله یکی از عوامل پیشرفت تحصیلی چشمگیر دانش آموزان در مدرسه های نمونه دولتی است.

با توجه به این نکات، دانش آموزان برای بهره مندی از این امکانات تحصیلی، باید بخشی از هزینه خدمات آموزشی یک سال تحصیلی را تحت عنوان شهریه به مدرسه محل قبولی خود پرداخت کنند و بدون پرداخت این هزینه، امکان ثبت نام در مدارس نمونه دولتی وجود نخواهد داشت. لازم به ذکر است که میزان شهریه نمونه دولتی، به صورت سالانه و توسط اداره آموزش و پرورش هر استان به صورت جداگانه اعلام می گردد و این هزینه در شهرها و استان های کشور میزان متفاوتی را به خود اختصاص می دهد.

شهریه مدارس نمونه دولتی در هر منطقه و استان متفاوت می باشد و سالانه 10 الی 15 درصد بر میزان آن افزوده می شود.

شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402

امکانات و خدمات آموزشی ارائه شده در هر یک از مدارس نمونه دولتی، نسبت به مدارس دیگر متفاوت است و به همین دلیل، میزان شهریه این مدارس نیز متغیر است اما در هر حالت، این مبلغ نمی تواند از حد مشخصی تجاوز کند یا از میزان معینی کمتر باشد. البته نرخ تحصیل در مدارس نمونه دولتی از یک قاعده کلی پیروی می کند که این قاعده نیز بر اساس ملاک های مختلفی وضع می گردد. لازم به ذکر است که عدم پرداخت شهریه توسط پذیرفته شده به منزله انصراف قطعی وی از ادامه تحصیل در مدرسه مورد نظر می باشد و در این حالت برای جایگزینی این فرد به لیست قبولی ذخیره نمونه دولتی مراجعه می شود.

میزان شهریه مدارس نمونه دولتی، معمولا نصف شهریه مدارس غیر انتفاعی در هر منطقه می باشد. البته این نرخ ثابت نیست و معمولا با گذشت هر سال تحصیلی، 10 الی 15 درصد به آن افزوده می گردد که تعیین این مقدار، بستگی به شرایط موجود و صلاحدید وزارت آموزش و پرورش دارد. در جدول زیر میزان تقریبی شهریه این مدارس در سال تحصیلی 1401 – 1402 را برای شما آورده ایم که می توانید با مطالعه آن به شناختی نسبی پیرامون این موضوع دست پیدا کنید.

میزان تقریبی شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402
مقطع حداقل شهریه  حداکثر شهریه  تعداد ساعات آموزشی
دوره اول توسطه 4 میلیون و 200 هزار تومان 8 میلیون و 400 هزار تومان 38 ساعت درسی
دوره دوم متوسطه 4 میلیون و 500 هزار تومان 12 میلیون تومان 42 ساعت درسی

مبالغ ذکر شده در جدول فوق، کاملا نسبی است و تعیین میزان دقیق آن وابسته به شرایط مدرسه، نوع منطقه و  استان و… می باشد. موارد متعددی از جمله امکانات آموزشی مدرسه، میزان ساعات آموزشی، شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه مورد نظر، میزان درآمد خانواده ها، وضعیت اشتغال و محرومیت و… می توانند در تعیین میزان شهریه مدارس نمونه دولتی در شهرها و استان های کشور دخیل باشند.البته به این موضوع توجه نمایید که در برخی استان ها مدارس نمونه دولتی دارای پایه ابتدایی می باشند لذا متقاضیان برای ثبت نام در این دوره بایستی به اداره آموزش و پرورش استان مربوطه مراجعه نموده و لیست مدارس را تهیه نمایند. شما می توانید برای اطلاع از شهریه دقیق مدارس نمونه دولتی استان های مختلف با مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس بگیرید.

نحوه پرداخت شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402

تحصیل در مدارس غیردولتی و نمونه دولتی پر هزینه است اما این موضوع باعث نمی شود که دانش آموز با استعداد، از تحصیل در این مدارس محروم شوند. زیرا اکثر مدارس نمونه دولتی، تمهیدات لازم را برای پرداخت شهریه فراهم می کنند تا دانش آموزان بتوانند به راحتی، به تحصیل بپردازند.

فرآیند پرداخت شهریه بدین صورت است که والدین باید در ابتدای هر نیمسال تحصیلی یک دوم الی یک سوم شهریه را به صورت نقد یا چک پرداخت کنند و مابقی شهریه را به صورت اقساط به حساب مدرسه واریز کنند. البته روش پرداخت شهریه با توجه به قوانین و مقررات هر یک از مدارس متفاوت می باشد. برای مثال، بعضی از مدارس شهریه را به صورت ماهانه یا در ابتدای هر نیمسال تحصیلی دریافت می کنند.

تاثیر سهمیه در میزان شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402

در حین ثبت نام مدارس نمونه دولتی، این پرسش مطرح می شود که آیا امکان استفاده از سهمیه های خاص جهت تقلیل نرخ شهریه وجود دارد؟ همان طور که اطلاع دارید، میزان تاثیر سهمیه های مختلف در پذیرش آزمون مدارس نمونه دولتی، معادل 10 درصد است. این سهمیه ها شامل سهمیه فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران می باشد. افراد مشمول چنین سهمیه هایی می توانند از امتیاز خود جهت پذیرش در مدارس نمونه دولتی (بر اساس قوانین و ظرفیت های اختصاص یافته) استفاده کنند اما شهریه مدارس نمونه دولتی برای این افراد با دیگر دانش آموزان برابر است.

مدارس نمونه دولتی در رده پرطرفدارترین مدارس ایران قرار دارد که سالانه تعداد بسیار زیادی داوطلب برای تحصیل در این مدارس نسبت به ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی و شرکت در آن اقدام می کنند. علاوه بر مدارس نمونه دولتی، مدارس تیزهوشان که تحت نظارت سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) اداره می شوند نیز از محبوبیت روز افزونی برخوردارند. مدارس سمپاد نیز مانند نمونه دولتی، مبلغی را تحت عنوان شهریه تعیین می نمایند که پرداخت آن برای پذیرفته شدگان الزامی است. شما می توانید برای اطلاع از شهریه مدارس تیزهوشان، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 - 1402 چه مقدار می باشد؟

حداقل و حداکثر مبلغ تقریبی شهریه این مدارس در سال تحصیلی 1401 - 1402 متفاوت است که جزئیات آن در این مقاله ذکر شده است.

2- نحوه پرداخت شهریه مدارس نمونه دولتی 1401 - 1402 به چه صورت است؟

روش های مختلفی از جمله پرداخت کلی در ابتدای سال تحصیلی، پرداخت قسطی و ماهانه، پرداخت یک سوم یا یک دوم در ابتدای سال و مابقی به صورت قسطی و... برای دانش آموزان وجود دارد.

3- آیا مبلغ شهریه همه مقاطع تحصیلی در مدارس نمونه دولتی یکسان است؟

خیر، میزان شهریه مدارس نمونه دولتی برای مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم متفاوت است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۶ نظر

 1. محمد صادق کهزادپور

  سلام وقت بخیر ببخشید شهریه امسال مدارس چه جوریه

  مدرسه نمونه دولتی مفتح جهرم ؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر شهریه حدودی مدارس نمونه دولتی برای مقطع متوسطه اول (۴/۵۰۰/۰۰۰_ ۹/۵۰۰/۰۰۰) و برای مقطع متوسطه دوم (۴/۵۰۰/۰۰۰_ ۱۳/۵۰۰/۰۰۰) می باشد.

 2. این ها شهریه هر ماه هست یا هر سال؟؟

 3. سلام وقتتون بخیر
  از کجا متوجه بشم آزمون میان پایه برای نمونه دولتی یا تیزهوشان در شهر مشهد برگزار میشه یا نه؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج سمپاد