تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401

ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401

ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در کنکور سراسری 1401
ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401

کنکور سراسری یکی از مهم ترین آزمون هایی است که سالانه در کشور و با شرکت جامعه آماری وسیعی برگزار می گردد. به طور کلی، قبولی در کنکور سراسری به دو صورت پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور و پذیرش بر اساس نمره آزمون و سوابق تحصیلی انجام می شود. ظرفیت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی، هر ساله با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور برای کلیه رشته ها در گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، زبان خارجه و هنر در دوره های روزانه، شبانه، فرهنگیان، غیرانتفاعی، مناطق محروم، پیام نور و آزاد مشخص می گردد.

این دفترچه هم زمان با اعلام نتایج کنکور سراسری بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد و متقاضیان می توانند پیش از هرگونه اقدام به انتخاب رشته کنکور سراسری، با مطالعه رشته محل های دارای ظرفیت و میزان پذیرش داوطلبان، خود را برای انجام هرچه دقیق تر این رویه آماده نمایند. توجه داشته باشید که در دفترچه شماره 2 آزمون سراسری یا همان دفترچه انتخاب رشته، ظرفیت رشته ها در مقابل هرکدام از آن ها درج می شود و جدول جداگانه ای برای توضیح این مقوله وجود ندارد.

ظرفیت کد رشته محل های مختلف کنکور سراسری 1401 از طریق دفترچه انتخاب رشته مربوطه و معمولا هم زمان با آغاز فرآیند انتخاب رشته آزمون سراسری منتشر می شود.

ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401

ظرفیت پذیرش آزمون سراسری در کلیه زیرگروه ها، به جز در برخی موارد معمولا تغییر زیادی نمی کند و شرایط به وجود آمده در کشور از جمله شیوع بیماری کرونا، تاثیر چندانی بر زیاد یا کم شدن ظرفیت قبولی متقاضیان در کنکور سراسری نداشته است. البته گمانه زنی هایی در خصوص احتمال افزایش 20 درصدی ظرفیت رشته های علوم پزشکی به دلیل تراکم بالای تقاضا برای ادامه تحصیل در رشته های مذکور وجود دارد که در ادامه مقاله به بررسی این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

مطابق گفته های رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، تعیین ظرفیت دانشگاه‌ ها به این صورت است که به دانشگاه‌ ها فرصت داده می‌شود، به صورت سیستمی میزان ظرفیت مصوب شورای گسترش دانشگاه ‌ها را وارد نمایند تا در دفترچه درج گردد و به ثبت برسد. از آن جا که هنوز دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر نشده است، در ادامه ظرفیت قبولی سال 1400 را برای شما آورده ایم. همان طور که گفتیم، این ارقام طی سال های مختلف دستخوش تغییرات زیادی نمی شود و شما می توانید با مطالعه جداول زیر به شناخت کافی پیرامون این مسئله دست پیدا نمایید.

لازم به ذکر است که به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401، جداول ذیل بروز خواهد شد.

ظرفیت پذیرش گروه های آزمایشی اصلی در کنکور سراسری سال 1400
دوره های آموزشی  ظرفیت گروه علوم انسانی  ظرفیت گروه علوم ریاضی و فنی  ظرفیت گروه علوم تجربی
روزانه 22 هزار و 468 نفر 41 هزار و 309 نفر 36 هزار و 171 نفر
نوبت دوم (شبانه) 4 هزار و 107 نفر 6 هزار و 286 نفر 2 هزار و 434 نفر
مناطق محروم (زلزله زده، سیل زده و سایر مصوبات) 370 نفر 588 نفر 280 نفر
دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبان آزاد) 13 هزار و 120 نفر 3 هزار و 588 نفر 5 هزار و 39 نفر
موسسات غیر دولتی و غیر انتفاعی 4 هزار و 642 نفر 5 هزار و 208 نفر 4 هزار و 356 نفر
دانشگاه پیام نور 6 هزار و 718 نفر هزار و 413 نفر 6 هزار و 779 نفر
پردیس خودگردان 378 نفر 28 نفر
شهریه پرداز 15 نفر 4 هزار و 251 نفر
جمع کل 51 هزار و 425 نفر 58 هزار و 785 نفر 59 هزار و 336 نفر
ظرفیت پذیرش گروه های آزمایشی زبان و هنر در کنکور سراسری سال 1400
دوره های آموزشی  ظرفیت گروه هنر  ظرفیت گروه زبان های خارجی 
روزانه 4 هزار و 910 نفر 3 هزار و 701 نفر
نوبت دوم (شبانه) هزار و 143 نفر 690 نفر
مناطق محروم (زلزله زده، سیل زده و سایر مصوبات) 97 نفر 82 نفر
دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبان آزاد) 505 نفر هزار و 16 نفر
موسسات غیر دولتی و غیر انتفاعی 7 هزار و 82 نفر 4 هزار و 770 نفر
دانشگاه پیام نور 2 هزار و 30 نفر 8 هزار و 480 نفر
پردیس خودگردان 30 نفر 25 نفر
شهریه پرداز
جمع کل 15 هزار و 797 نفر 18 هزار و 894 نفر

توجه داشته باشید که جداول فوق، صرفا مربوط به پذیرش با آزمون دانشگاه های سراسری است و شامل انواع قبولی دانشگاه آزاد و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه ها نمی شود. متقاضیان می توانند با بررسی این ارقام، در نظر گرفتن فاکتورهای متعددی از جمله سلیقه، رشته مورد علاقه، بازار کار، شهر دانشگاهی مدنظر، سطح دانشگاه های مختلف کشور و استفاده از مشاوره انتخاب رشته کنکور نسبت به تکمیل فرم 150 عددی انتخاب رشته در مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق پایگاه اینترنتی sanjesh.org اقدام نمایند.

آیا ظرفیت پذیرش پزشکی در کنکور 1401 افزایش می یابد؟

چند وقتی است که افزایش ظرفیت قبولی رشته پزشکی در صدر اخبار جنجالی و مهم مرتبط با کنکور سراسری 1401 قرار گرفته است و هر روزه گمانه زنی ها پیرامون این مسئله داغ تر و پرتنش تر می گردد اما حقیقت این موضوع چیست؟ این پیشنهاد تحت عنوان افزایش 20 درصدی ظرفیت جذب دانشجوی پزشکی طی 4 سال متوالی، بارها در جلسات مختلف شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی بیان شده و در این خصوص با سران قوا نیز مشورت هایی صورت گرفته است اما تا این لحظه هیچ گونه اخبار موثقی پیرامون تصویب و اجرای آن در دسترس نمی باشد.

در واقع می توان این گونه اظهار نمود که پیشنهاد افزایش ظرفیت قبولی سالانه پزشکی به میزان حداقل 3000 نفر، هنوز در حال بررسی توسط مراجع ذی ربط است و جمع بندی و تصمیم نهایی پیرامون آن اتخاذ نشده. ریشه عنوان این مسئله، کمبود پزشک در کشور می باشد اما عملی نمودن آن نیز مستلزم ایجاد زیر ساخت های لازم در راستای اجرای نقشه جامع علمی کشور خواهد بود. توجه داشته باشید که این افزایش 20 درصدی در صورت اجرا، به مناطق محروم اختصاص می یابد و اساس آن نیز بر پایه بومی گزینی به این مناطق عنوان گردیده است اما دانشجویان پذیرفته شده امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور را خواهند داشت.

داوطلبانی که پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، موفق به پذیرش در رشته محل موردنظر خود نشده اند، می توانند در زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری (در صورت برگزاری)، شانس خود را مجددا برای ورود به دانشگاه امتحان نمایند. این نوع پذیرش بر اساس نتیجه کتبی کنکور داوطلب و در صورت وجود ظرفیت خالی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور انجام می شود و اطلاع رسانی، ثبت نام و سایر امور مرتبط با آن نیز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد.

 

سوالات متداول

1- ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401 به چه صورت می باشد؟

ظرفیت پذیرش کنکور 1401 برای هر گروه آزمایشی در دوره های مختلف، متفاوت می باشد که جزئیات آن به طور کامل در این مقاله آورده شده است.

2- چگونه می توان از ظرفیت رشته محل های مختلف مرتبط با آزمون سراسری مطلع شد؟

ظرفیت هر رشته را می توان با مراجعه به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به دست آورد.

3- آیا ظرفیت پذیرش پزشکی در کنکور سراسری 1401 افزایش پیدا می کند؟

گمانه زنی ها پیرامون این مسئله زیاد می باشد اما هنوز هیچ گونه اخبار موثقی در خصوص تصویب و اجرای طرح افزایش 20 درصدی پذیرش پزشکی به صورت سالانه منتشر نشده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ نظر

  1. سلام ایا ظرفیت مهندسی هام افزایش پیدا کرده اند؟؟

دریافت مشاوره پیج کنکور