خانه دانشگاه آزاد مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور 1401

مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور 1401

مدارک ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور 1401
مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور 1401

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری و قرار گرفتن نتایج بر روی سایت، داوطلبانی که در این مرحله پذیرفته شده اند خود را برای اقدامات بعدی یعنی ثبت نام قطعی در دانشگاه آماده می کنند. اما دسته دیگری از داوطلبان هم هستند که در صورت عدم قبولی و یا بنا به هر دلیلی موفق به پذیرش در رشته های کنکور نشده اند و سراغ ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد می روند. چند سالی است که شاهد پذیرش داوطلبان به صورت بدون کنکور در دانشگاه آزاد هستیم و معمولا این دانشگاه در مقاطع کاردانی و کارشناسی در دو نوبت مهر و بهمن از داوطلبان به صورت بدون کنکور ثبت نام به عمل می آورد.

متقاضیان پس از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد منتظر دریافت اعلام نتایج خود می باشند تا با پذیرفته شدن، مدارک لازم را برای تکمیل پروسه ثبت نام را به دانشگاه محل قبولی ارائه دهند. مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 ذکر شده است که ما در ادامه، این مدارک را برای شما ذکر خواهیم نمود.

صدور مرخصی تحصیلی برای نیمسال اول (مهرماه) شامل دانشجویان پذیرفته شده در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد نمی باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد 1401

همان طور که گفته شد دانشگاه آزاد در مقطع کاردانی به صورت بدون کنکور از دانشجویان ثبت نام به عمل می آورد. داوطلبان پس از انجام ثبت نام و انتخاب رشته منتظر دریافت نتایج خود می باشند. با توجه به این که دانشگاه آزاد در دو نیمسال مهر و بهمن لیست رشته های خود را ارائه می دهد بنابراین زمان اعلام نتایج بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز در دو تاریخ مجزا خواهد بود که داوطلبان پس از دریافت نتایج خود و در صورت پذیرفته شدن بایستی با در دسترس داشتن مدارک مورد نیاز به سایت دانشگاه محل پذیرش خود مراجعه کنند. در سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا، ارائه مدارک به صورت ارسال پستی بود و اطلاعیه ای درباره نحوه ارائه سال 1401 منتشر نشده است اما در ادامه به معرفی مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام پذیرفته شدگان پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد
مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور کاردانی پیوسته مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور کاردانی ناپیوسته 
گواهی پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید یا احراز شرایط دانـش آموختگی
در یکی از رشته های مذکور تا پایان بهمن ماه 1401 یا دیـپلم فنی حرفه ای چهار ساله نظام قدیم در رشته های متناسب با دیپلماصل و کپی شناسنامهاصل و کپی کارت ملیکارت پایان خدمت (یا مدرکی که وضعیت نظام وظیفه داوطلبان را با توجه به قوانین نظام وظیفه آقایان مشخص کند)12 قطعه عکس ۴×۳
دیپلم کامل نظام جدید یا دیپلم چهار ساله نظام قدیم متوسطه

یا گواهی پایـان دوره پیش دانشگاهی نظام سالی – واحدی ترمی – واحدی و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم)

اصل و کپی شناسنامه

اصل و کپی کارت ملی

کارت پایان خدمت (یا مدرکی که وضعیت نظام وظیفه داوطلبان را با توجه به قوانین نظام وظیفه آقایان مشخص کند)

12 قطعه عکس ۴×۳

مدارک لازم جهت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد 1401

دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی نیز رشته های خود را به صورت پیوسته و ناپیوسته ارائه می دهد و ثبت نام برای 2 نوبت مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود که البته ثبت نام برای داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت نکرده اند نیز امکان پذیر خواهد بود. پس از اعلام نتایج، داوطلبان در صورت پذیرفته شدن باید در زمان تعیین شده به سایت دانشگاه محل قبولی مراجعه کنند و پس از کسب اطلاع از نحوه ارائه مدارک زیر، نسبت به انجام روند مربوطه اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز
مدارک لازم برای ثبت نام  بدون کنکور کارشناسی پیوستهمدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته
داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید یا دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه یا گواهی پایـان دوره پیش دانشگاهی نظام سالی – واحدی یا ترمی – واحدی و یا داشتن مدرک کاردانی ( فوق دیپلم)

اصل و کپی شناسنامه

اصل و کپی کارت ملی

کارت پایان خدمت (یا مدرکی که وضعیت نظام وظیفه داوطلبان را با توجه به قوانین نظام وظیفه آقایان مشخص کند)

12 قطعه عکس۴×۳

اصل مدرک کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) یا کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی

اصل و کپی شناسنامه

اصل و کپی کارت ملی

کارت پایان خدمت (یا مدرکی که وضعیت نظام وظیفه داوطلبان را با توجه به قوانین نظام وظیفه آقایان مشخص کند)

12 قطعه عکس۴×۳

دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی به صورت بدون کنکور و برای دو بازه زمانی مهر و بهمن اقدام به جذب دانشجو می کند. معمولا زمان اعلام نتایج بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ماه در حدود دو هفته بعد از ثبت نام این دوره می باشد. لازم است گفته شود که صدور مرخصی تحصیلی برای نیمسال اول شامل دانشجویان پذیرفته شده در رشته های بدون آزمون نمی شود اما ممکن است برخی داوطلبان با داشتن شرایطی خاص از این قانون معاف شوند. برای اطلاع از میزان شهریه دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول 

1- مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور 1401 چیست؟

این مدارک در دو دسته کاردانی و کارشناسی، به دو صورت پیوسته و ناپیوسته در مقاله فوق ذکر شده است.

2- آیا ارائه مدارک به جهت ثبت نام در دانشگاه های بدون کنکور دانشگاه آزاد به جهت ثبت نام، حضوری می باشد؟

ارائه مدارک در سال گذشته به صورت ارسال پستی بود اما اطلاعیه ای در خصوص نحوه تحویل مدارک در سال 1401 منتشر نشده است.

3- مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیوسته چیست؟

این مدارک شامل اصل و کپی کارت ملی، شناسنامه، عکس و... می باشد که در این مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۶۱ نظر
 1. من برای کارت ملیم اقدام کردم ولی هنوز نیومده . میشه بدون داشتن کارت ملی ثبت نام کرد و بعدا بشون کارت ملی رو داد؟

 2. با سلام ببخشید من میتونم از رشته تجربی وارد دانشگاه آزاد مشهد رشته کامپیوتر بشم؟

 3. ببخشید تاکی مهلت هس برا دانشگاه ازاد واحد تهران شمال ثبت نام کنیم

  • با سلام و احترام، متاسفانه هم اکنون زمان ثبت نام به پایان رسیده است، در صورت ارائه رشته مورد نظرتان میتوانید برای ثبت نام به واحد دانشگاهی (تهران شمال) به صورت حضوری مراجعه نمایید.

   • سلام وقت بخیر
    من امسال کنکور شرکت کردم و قبول شدم ولی بنا بدلایلی دانشگاه دولتی ثبت نام نکردم،حالا میخوام دانشگاه آزاد شرکت کنم و میخوام بدونم مشکلی که نداره؟میتونم برم کاردانی ناپیوسته؟

 4. سلام وقت بخیر ببخشید من نتونستم ک دی ماهم یدونه امتحانمو پاس کنم برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ازاد میشه ثبت نام کنم یا نه؟؟؟؟؟

  • با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه ها و شرایط، شما باید تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شده باشید تا مجار به ثبت نام در دانشگاه های آزاد بر اساس سوابق تحصیلی برای بهمن ماه ۱۴۰۰ شوید.

 5. سلام ، دانشگاه ازاد تبریز رشته ی زبان و ادبیات فرانسه میپذیره ؟

 6. سلام، دانشگاه گیلان با شرط معدل رشته روان شناسی رو نمی پذیره؟

 7. باسلام
  من دیپلم تجربی دارم میخواستم بدونم میتونم بدون کنکور در رشته بازیگری تحصیل کنم در دانشگاه ازاد؟

  • با سلام و وقت بخیر،در صورتی که رشته بازیگری، جز رشته های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی باشد، محدودیتی جهت شرکت برای شما وجود نخواهد داشت.

  • با سلام و وقت بخیر،در صورتی که رشته بازیگری،در رشته های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ارائه شده باشد، محدودیتی جهت شرکت برای شما وجود نخواهد داشت.

 8. با سلام عرض و ادب خسته نباشی…ببخشید من رشته ی تجربی‌بودم سوم دبیرستانم‌رو‌گرفتم ولی پیش دانشگاهیم‌ ناقصه سه‌ تا کتاب تجدید دارم‌حالا میخواستم برا رشته حسابداری دانشگاه ازاد ثبت نام کنم لطف میکنین جواب بدین که‌میتونم یا حتما باید پیش دانشگاهیم رو بگیرم…چون که اموزش پرورش هنوز هیچ اطلاعی نداده که پیش دانشگاهی نظام‌قدیم درس های افتاده رو میتونین بگیرین لطف کنین جواب بدین ممنون

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، برای ثبت نام در رشته های کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد می بایست حتما مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی داشته باشید.

 9. با سلام عرض و ادب خسته نباشی…ببخشید من رشته ی تجربی‌بودم سوم دبیرستانم‌رو‌گرفتم ولی پیش دانشگاهیم‌ ناقصه سه‌ تا کتاب تجدید دارم‌حالا میخواستم برا رشته حسابداری دانشگاه ازاد ثبت نام کنم لطف میکنین جواب بدین که‌میتونم یا حتما باید پیش دانشگاهیم رو بگیرم…چون که اموزش پرورش هنوز هیچ اطلاعی نداده که پیش دانشگاهی نظام‌قدیم درس های افتاده رو میتونین بگیرین

 10. سلام من مدرک پیش دانشگاهی ندارم میتونم با مدرک سوم دبیرستان پرستاری بخونم ؟

 11. سلام خسته نباشید‌ میخواستم بدونم ایا میتونم با مدرک کاردانی اقتصاد تو رشتهای پیراپزشکی مثل مامایی و اتاق عمل و بیهوشی کنکور کارشناسی ( دانشگاه ازاد) بدم؟؟؟؟

 12. سلام من چند ماه دیگه دیپلم کادانشم رو میگیرم و الان برای ادامه تحصیل میتونم تو دانشگاه ازاد کرج تو رشته های بدون کنکور وارد شم ؟
  خیلی برام سواله اگه میشه جواب بدید ممنونم

  • با سلام، بله در صورتی که با دانشگاه مورد نظر هماهنگی های لازم را انجام دهید و با ارائه تعهدی مبنی بر اینکه تا تاریخ مشخص دیپلم خود را تحویل دهید نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

 13. سلام لیسانس حقوق دارم میخوام لیسانس حسابداری بگیرم باید از کاردانی شروع به ثبت نام کنم و اینکه من سه سال از فارغ التحصیلیم میگذره امکان ثبت نام بدون کنکور دارم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، با داشتن مدرک پیش دانشگاهی شما مجاز به ثبت نام در رشته ها براساس سوابق تحصیلی می باشید.

 14. سلام من مدارکم رو به کافی نت دادم برام ثبت نامم رو انحام داد ولی کدی ک قراربود ازطرف دانشگاه ازاد رشت بیاد نیومده بعداز دوروز.چیکارکنم؟اون کد باید باشه تاشماره دانشجویی اصلیم رو بگیرم

  • با سلام و درود، جهت پیگیری ثبت نام نهایی خود می توانید با دانشگاه مورد نظر تماس حاصل نمایید.

 15. سلام من بعد از دریافت علام نتایج دانشگاه ازاد برای ثبت نام رفتم کافی نت و طرف چنتا برگه داد امضا کردم و عکسم را اسکن کرد وگفت ثبت نامت انجام شد ولی کاغذی چیزی نداد که ثبت نامم انجام شده الان ثبت نامم انجام شده یا باید برگه ای چیزی می گرفتم با تشکر

  • با سلام، با ورود به سایت آموزشیار می توانید روند ثبت نامی خود را بررسی نموده و از صحت اطلاعات و درستی ثبت نام مطمئن شوید.

 16. ترو خدا بهم بگین
  برا دانشگاه ازاد اسلامی رشته کارگردانی یا بازیگری
  معدل کل مهمه یا معدل نهایی دوازدهم ترو خدا بهم زود بگین
  مرسی

  • با سلام و درود، پذیرش دانشگاه ها و رشته های بر اساس سوابق تحصیلی، بر اساس معدل کتبی دیپلم صورت می گیرد.

 17. سلام با مدرک کاردانی علمی کاربردی برای کارشناسی میشه دانشگاه آزاد ثبت نام کرد؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام و انتخاب رشته ی کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت ثبت نام افرادی که کاردانی علمی کاربردی دارند وجود ندارد.

 18. سلام من یه مشکلی برام پیش اومد و متاسفانه معدل نهاییم ١٠/٧۵ شد من رشتم تجربیه خواستم ببینم میتونم تو دانشگاه ازاد رشته کامپیوتر یا گرافیک ثبت نام کنم یا نه

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام براساس سوابق تحصیلی مهر ماه دانشگاه آزاد، محدودیتی از بابت تغییر رشته وجود ندارد، لازم به ذکر است برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل مختلفی از جمله: معدل کتبی نهایی، ظرفیت رشته های مدنظر، معدل سایر داوطلبین و تعداد متقاضیان دخیل می باشد.

 19. سلام مشاور جان
  من دیپلم رو سال ۸۰ گرفتم ولی پیش دانشگاهی نرفتم ایا امکان اینکه بتونم کارشناسی ناپیوسته رو برای بهمن ادامه بوم

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، جهت ورود به مقطع کارشناسی ناپیوسته می بایست دارای مدرک کاردانی باشید.

 20. سلام خسته نباشید
  من کنکور رتبه نیاوردم و سوابق تحصیلی هم شرکت نکردم
  میتونم همین جوری ورودی بهمن دانشگاه ازاد ثبت نام کنم ؟؟؟؟؟

  • با سلام، برای ورود به دانشگاه براساس سوابق تحصیلی می بایست پس از انتشار دفترچه ی ثبت نام ورودی بهمن نسبت به ثبت نام اولیه اقدام نمایید.

 21. سلام خسته نباشید
  من دبیرستان کاردانش خوندم الان ۲سال دانشگاه درس خوندم فوق دیپلم معماری داخلی دارم ولی واسه لیسانس میخوام روانشناسی بخونم تو دانشگاه ازاد میتونم همچین کاری کنم از روی سوابق تحصیلی بیام ازاد یا بدون سوابق تحصیلی ؟!کلا از چه راهی میتونم ؟!
  توروخدا جواب بدید…!

  • با سلام و درود، رشته روانشناسی، دوره ی کارشناسی ناپیوسته ارائه نمی شود؛ برای ورود به این رشته می بایست از ابتدا شروع نموده و دوره ی کارشناسی پیوسته را انتخاب نمایید.

 22. سلام خسته نباشید من یه اشتباهی کردم معدل سال رو وارد کردم و معدل نهایی کتی و معدل کلمو وارد نکردم ودانشگاه پذیرفته شدم حالا باید چیکار کنم هیچ راهی نداره یعنی منو لغو میکنن

 23. سلام
  ببخشید میخواستم بدونم تا چند تا رشته میتونم برای کارشناسی پیوسته ثبت نام کنم؟

  • باسلام، با استناد به دفترچه راهنمای ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹ دانشگاه آزاد، شما می توانید ۲۰ کد رشته محل را در ثبت نام اولیه خود انتخاب نمایید.

 24. سلام من دیپلم نظری سال ۹۲گرفتم رشته تجربی ولی پیش دانشگاهیمو نرفتم الان میتونم بدون پیش دانشگاهی تو دانشگاه ادامه تحصیل بدم یا حتما باید برم پیش دانشگاهیمو بگیرم؟؟

  • با سلام، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ی راهنمای انتخاب رشته ی آزاد صرفا بر اساس سوابق تحصیلی، شما بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی مجاز به انتخاب رشته نمی باشید.

 25. با سلام
  من دیپلم گرفتم ولی هنوز فرمی واسه دانشگاه ازاد پر نکردم میخواستم ببینم هروقت خواستم برم دانشگاه میتونم برم تو همون دانشگاه ثبت نام کنم یا باید فرمی چیزی رو از قبل میکردم

  • با سلام. تاریخ ثبت نام کارشناسی پیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد از ۵ مرداد الی ۷ مهر ماه می باشد. شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد ثبت نام و انتخاب رشته خود را انجام داده و در صورت قبولی در دانشگاه ثبت نام نمایید.

 26. سلام با رشته کارودانش چطور میشه کارشناسی پیوسته در دانشگاه آزاد خواند و چه مدرک باید داشته باشیم؟؟

  • باسلام، طبق مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام، اگر شما دانش اموز نظام جدید باشید منعی بابت ثبت نام در مقطع کارشناسی پیوسته ندارید، و اگردانش اموز نظام قدیم هستید ملزم به داشتن مدرک پیش دانشگاهی می باشید.

 27. سلام من رشته ام فنی حرفه ای هست و میخواهم در کارشناسی دانشگاه آزاد مهندسی پزشکی بخونم . حالا چطور مدرک پیش دانشگاهی فراهم کنم ؟؟

 28. سلام من رشته ام الکترونیک کارودانشه و میخواهم در دانشگاه آزاد کارشناسی مهندسی هسته ای بخونم آیا امکانش هست و مدرک پیش دانشگاهی باید داشته باشیم؟؟؟؟؟

  • با سلام، برای ثبت نام در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد بایستی مدرک تحصیلی (دیپلم نظام جدید، پیش دانشگاهی و یا کاردانی نظام سالی واحدی – ترمی واحدی) را دارا باشید.

 29. سلام.من ثبت نام اینترنتی برای دانشگاه بدون کنکور رو انجام دادم میخواستم بدونم نتیجه پذیرش رو چطورباید پیگیرباشم.سپاس

  • با سلام و درود. نتایج نهایی انتخاب رشته، پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی دانشگاه های آزاد، در سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می گردد.

 30. سلام،من مدرک انسانی دارم و پیش دانشگاهی ندارم.
  میتونم دانشگاه آزاد کاردانی ساخت و تولید بخونم؟؟؟؟؟؟

  • باسلام، مطابق با اطلاعیه ی سازمان سنجش، درصورتی که نظام جدید و یا نظام قدیم باشید، بایستی مدرک دیپلم و در صورتی که نظام سالی واحدی و یا ترمی واحدی باشید، مدرک پیش دانشگاهی خود را ارائه دهید.

 31. سلام من برا کارت ملی اقدام نکردم اگه بعد کنکور بخوام دانشگاه ثبت نام کنم باید چیکار کنم

  • با سلام، یکی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه داشتن کارت ملی می باشد، شما بایستی برای دریافت کارت ملی اقدام کنید.

 32. سلام وقتتون بخیر.
  می‌خواستم بپرسم اگر کسی از دانشگاه انصراف بده و مدرک کاردانی بگیره میتونه ریزنمراتش رو داشته باشه؟ یا فقط کسایی که فارغ‌التحصیل میشن میتونن بگیرن
  با تشکر

  • با سلام و درود. در صورت انصراف از دانشگاه می توانید ریز نمرات تحصیلی واحدهای گذرانده خودرا، از دانشگاه محل تحصیل دریافت نمایید، لازم به ذکر است، شما تنها در دروسی که نمرات بالای ۱۲ اخذ نموده اید می توانید از شرایط تطبیق واحد استفاده نمایید.

 33. سلام
  زمان ثبت نام کازشناسی بدون کنکور دانشگاه ازاد چه زمان و تاریخیه!؟

  • سلام، مطابق با اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۹، با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، ثبت نام دوره های بدون آزمون تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاده و به احتمال زیاد همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری انجام گیرد. پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ماه مراجعه نمایید.

 34. سلام ثبت نام حضوری تا کِی مهلت داره

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور