خانه مشاوره تحصیلی مصاحبه آزمون قضاوت 1400

مصاحبه آزمون قضاوت 1400

مصاحبه آزمون تصدی منصب قضا 1400
مصاحبه آزمون قضاوت 1400

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون تشریحی داوطلبان حوزوی و آزمون تستی داوطلبان دانشگاهی، داوطلبانی که حدنصاب لازم را کسب کرده باشند به ترتیب حروف الفبا برای انجام مراحل مصاحبه و گزینش دعوت می شوند. ملاک دعوت به مصاحبه برای داوطلبان حوزوی کسب حداقل تراز کل 5000 برای آقایان و 6000 برای خانم ها می باشد همچنین برای داوطلبان دانشگاهی کسب حداقل تراز 5000 برای آقایان و 5500 برای خانم ها می باشد. لازم به ذکر است که دعوت به مصاحبه از طریق تماس تلفنی با خود داوطلب می باشد و هیچ اطلاع رسانی از طریق سامانه سازمان سنجش یا سامانه قوه قضائیه انجام نمی گیرد.

مصاحبه علمی و شفاهی آزمون تصدی منصب قضا فقط در استان های قم و تهران برگزار می شود.

مصاحبه علمی – شفاهی آزمون تصدی منصب قضا 1400

بر اساس اطلاعیه های منتشر شده در سامانه رسمی قوه قضائیه، فرآیند دعوت به مصاحبه علمی داوطلبان دانشگاهی جذب تصدی امر قضا از روز شنبه مورخ 17 اردیبهشت ما 1400 آغاز می گردد و از طریق تماس تلفنی انجام می گیرد و امکان تغییر آن وجود ندارد. در صورت عدم پاسخگویی به تلفن همراه در 2 نوبت، به منظور انصراف داوطلب از فرآیند مصاحبه تلقی خواهد شد.

نشانی محل برگزاری مصاحبه

تهران : خیابان حافظ، نبش خیابان سمیه، رو به روی دانشگاه امیرکبیر ساختمان شماره 3 قوه قضائیه، طبقه نهم

قم : بلوار 15 خرداد، بعد از پمپ بنزین، نبش خیابان سعدی، مرکز آموزش قوه قضائیه، طبقه همکف

مدارک لازم برای حضور در مصاحبه آزمون تصدی منصب قضا 1400

داوطلبان دعوت شده به مصاحبه علمی شفاهی آزمون قضاوت بایستی با مراجعه به سایت رسمی قوه قضائیه به نشانی qazahrm.ir از مدارک مورد نیاز اطلاع یابند، در صورت ناقص بودن مدارک در روز برگزاری مصاحبه، برای داوطلب تشکیل پرونده انجام نخواهد شد.

1. اصل و تصویر کارت ملی
2. اصل شناسنامه و تصویر تمام صفحات آن
3. تصویر مدارک تحصیلی (کارشناسی یا سطح 2 و بالاتر)
4. گواهی اشتغال به تحصیل برای داوطلبان در حال تحصیل
5. گواهی لازم از کانون وکلاء دادگستری یا مرکز کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه برای وکلا و نفرات برتر آزمون‌های وکالت
6. اصل فیش واریزی

توجه داشته باشید که تمام مدارک باید در برگه A4 تهیه و ارائه شوند.

نحوه برگزاری مصاحبه آزمون قضاوت 1400

زمان برگزاری مصاحبه آزمون قضاوت سال 1400
نحوه برگزاری مصاحبه آزمون قضاوت 1400

سوالاتی که در مصاحبه مورد پرسش قرار می گیرد، معمولا از دروس تخصصی و در زمینه های فقه و جزایی و حقوق می باشند. مصاحبه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در هر کدام از این بخش ها نمره ای به داوطلب تعلق می گیرد و مجموع نمرات برابر با 100 است، بنابراین نمره هر فرد از 100 محاسبه می شود. سوالات در 2 بخش مطرح می شوند که به شرح زیر است:

بخش حقوقی: حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی
بخش جزایی: حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی و آیین دادرسی کیفری
هر کدام از مصاحبه های فوق در یک اتاق مجزا و توسط مصاحبه کننده های جداگانه برگزار می شود و حتی اگر در یک بخش هیچ نمره ای به دست نیاورید، وارد مرحله بعد خواهید شد و با کسب 60 نمره از 100 امتیاز در مصاحبه پذیرفته می شوید و می توانید به مرحله گزینش راه پیدا کنید.
در هر بخش حدود 5 سوال مورد پرسش قرار می گیرد و ممکن است پاسخ سوالی را ندانید اما اعتماد به نفس و آرامش شما در زمان پاسخگویی سبب شود که مصاحبه کننده پی به این نکته ببرد که شما از لحاظ علمی قوی هستید و فقط پاسخ این سوال را نمی دانید. برای اطلاع از سوالات بیشتر می توانیدمطلب منابع آزمون قضاوت را مطالعه نمایید.

گزینش و مصاحبه نهایی آزمون تصدی منصب قضا 1400

مرحله گزینش مخصوص داوطلبانی است که سه مرحله اصلی مصاحبه را پشت سر گذاشته اند و خود این بخش از 5 مرحله زیر تشکیل شده است:

تشکیل پرونده

مدارک لازم برای تشکیل پرونده در متن فوق ذکر شد و پس از تشکیل پرونده دو برگه با عنوان های برگه تعدیل و برگه توثیق به داوطلب داده می شود که باید به امضای قاضی، امام جمعه یا استاد دانشگاه برسد.

مصاحبه روانشناسی تستی

2 الی 3 هفته پس از تشکیل پرونده از داوطلبان برای انجام مصاحبه روانشناسی دعوت می شود که شامل 200 الی 250 سوال در زمینه اطلاعات شخصی و عمومی داوطلب است و شخصیت داوطلب در این مصاحبه مورد ارزیابی قرار می گیرد، سعی کنید در پاسخگویی به سوالات صادق باشید.

مصاحبه روانشناسی شفاهی

پس از اینکه تست روانشناسی انجام شد، داوطلب در یک آزمون روانشناسی دیگر که به صورت شفاهی است شرکت می کند و این مصاحبه توسط یک روانشناس که معمولا شامل 20 الی 30 سوال است، انجام می شود. برخی از سوالات به شرح زیر می باشد:

 • خود را معرفی کنید.
 • دلیل انتخاب شغل قضاوت
 • یکی از ویژگی های بد و خوب خود را بگویید.
 • آخرین باری که دروغ گفته اید کی بوده است؟
 • آخرین باری که عصبانی شده اید کی بوده است و دلیل عصبانیتان؟
 • اگر در مصاحبه پذیرفته نشوید چه می کنید؟

تحقیقات محلی

داوطلبانی که امتیازات لازم را در مراحل قبل به دست آورند، پرونده شان به شهرستان محل اقامتشان برای انجام تحقیقات محلی فرستاده می شود. در تحقیقات محلی سابقه سیاسی، امنیتی، قضائی و انضباطی شما بررسی می شود و ممکن است این مرحله کمی طول بکشد.

مصاحبه عقیدتی

در صورتی که در تحقیقات محلی نمره لازم را به دست آورید، برای انجام مصاحبه عقیدتی دعوت می شوید. سوالات عقیدتی در خصوص احکام و مسائل شرعی می باشد و حتی ممکن است از شما خواسته شود چند آیه قرآن تلاوت کنید. برخی از سوالات این بخش شامل موارد زیر می باشد:

 • احکام تقلید
 • احکام نماز و روزه
 • در انتخابات رئیس جمهور به چه کسی رای دادید؟
 • سوال در خصوص سابقه محکومیت کیفری خانواده
 • نام چند کتاب مذهبی که مطالعه کرده اید.
 • سوالاتی در خصوص تاریخ اسلام
 • سابقه جبهه و ایثارگری اعضای خانواده
 • و …

 

سوالات متداول

1- گزینش شفاهی آزمون جذب اختصاصی تصدی منصب قضا از چه تاریخی آغاز می گردد؟

فرآیند مصاحبه داوطلبان از روز شنبه مورخ 17 اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ شروع می شود.

2- مصاحبه علمی جذب اختصاصی آزمون قضاوت در کدام شهر ها برگزار می گردد؟

مصاحبه علمی و شفاهی آزمون تصدی منصب قضا فقط در استان های قم و تهران برگزار می شود.

3- مواد امتحانی گزینش علمی و شفاهی داوطلبان شامل چند بخش است؟

سوالات این مصاحبه شامل دو بخش حقوقی و جزایی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره