تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / مصاحبه آزمون قضاوت

مصاحبه آزمون قضاوت

مصاحبه آزمون تصدی منصب قضا 98
مصاحبه آزمون قضاوت 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه آزمون قضاوت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون تشریحی داوطلبان حوزوی و آزمون تستی داوطلبان دانشگاهی، داوطلبانی که حدنصاب لازم را کسب کرده باشند به ترتیب حروف الفبا برای انجام مراحل مصاحبه و گزینش دعوت می شوند. ملاک دعوت به مصاحبه برای داوطلبان حوزوی کسب حداقل تراز کل 5000 برای آقایان و 6000 برای خانم ها می باشد همچنین برای داوطلبان دانشگاهی کسب حداقل تراز 5000 برای آقایان و 5500 برای خانم ها می باشد. لازم به ذکر است که دعوت به مصاحبه از طریق تماس تلفنی با خود داوطلب می باشد و هیچ اطلاع رسانی از طریق سامانه سازمان سنجش یا سامانه قوه قضائیه انجام نمی گیرد.

مصاحبه علمی و شفاهی آزمون تصدی منصب قضا فقط در استان های قم و تهران برگزار می شود.

مصاحبه علمی – شفاهی آزمون تصدی منصب قضا داوطلبان دانشگاهی 98

بر اساس اطلاعیه های منتشر شده در سامانه رسمی قوه قضائیه، فرآیند دعوت به مصاحبه علمی داوطلبان دانشگاهی جذب تصدی امر قضا ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور (کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان ) سال 1398، از روز چهارشنبه 21 خرداد ماه 99 آغاز می گردد و شروع مصاحبه علمی از نیمه دوم تیرماه خواهد بود.

همچنین فرآیند مصاحبه علمی جذب عمومی تصدی منصب قضا سال 1398؛ ویژه دانشگاهیان سایر استان‌ها از روز شنبه دهم خرداد ماه  آغاز شده است که زمان دقیق مصاحبه علمی هر داوطلب طی تماس تلفنی ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکر است که نحوه دعوت داوطلبان به مصاحبه علمی و شفاهی از طریق تماس تلفنی انجام می گیرد و امکان تغییر آن وجود ندارد. در صورت عدم پاسخگویی به تلفن همراه در 2 نوبت، به منظور انصراف داوطلب از فرآیند مصاحبه تلقی خواهد شد.

نشانی محل برگزاری مصاحبه

تهران : خیابان حافظ، نبش خیابان سمیه، رو به روی دانشگاه امیرکبیر ساختمان شماره 3 قوه قضائیه، طبقه نهم

قم : بلوار 15 خرداد، بعد از پمپ بنزین، نبش خیابان سعدی، مرکز آموزش قوه قضائیه، طبقه همکف (ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور (کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان ))

مصاحبه علمی – شفاهی آزمون تصدی منصب قضا داوطلبان حوزوی 98

نتایج آزمون تشریحی داوطلبان حوزوی نیمه دوم دی ماه بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت و پذیرفته شدگان این مرحله از آزمون برای شرکت در مصاحبه علمی دعوت شده اند. مصاحبه علمی شفاهی داوطلبان حوزوی ابتدا بنا بود از اسفند ماه 98 و فقط در شهر مقدس قم برگزار شود اما به علت شیوع فراگیر ویروس کرونا، تمامی مصاحبه های پذیرفته شدگان تا پایان سال 98 لغو گردید.

بر اساس اطلاعیه های جدید منتشر شده، فرآیند مصاحبه علمی داوطلبان حوزوی جذب عمومی تصدی منصب قضا سال 98، از روز شنبه دهم خرداد ماه 99 آغاز و زمان دقیق مصاحبه علمی هر داوطلب طی تماس تلفنی اعلام می گردد.

اطلاع رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری مصاحبه از طریق تماس تلفنی با داوطلبان خواهد بود، لذا عدم پاسخگویی به تلفن همراه در 2 نوبت به منزله انصراف از شرکت در مصاحبه تلقی می شود.

نشانی محل برگزاری مصاحبه

قم : بلوار 15 خرداد، بعد از پمپ بنزین، نبش خیابان سعدی، مرکز آموزش قوه قضائیه، طبقه همکف

مدارک لازم برای حضور در مصاحبه آزمون تصدی منصب قضا 98

داوطلبان دعوت شده به مصاحبه علمی شفاهی آزمون قضاوت بایستی با مراجعه به سایت رسمی قوه قضائیه به نشانی qazahrm.ir از مدارک مورد نیاز اطلاع یابند، در صورت ناقص بودن مدارک در روز برگزاری مصاحبه، برای داوطلب تشکیل پرونده انجام نخواهد شد.

 1. اصل و کپی کارت ملی
 2. اصل شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن
 3. کپی مدارک تحصیلی (کارشناسی یا سطح 2 حوزوی و بالاتر)
 4. گواهی اشتغال به تحصیل برای داوطلبانی در حال تحصیل هستند.
 5. کپی کارنامه تستی (عکس دار)
 6. یک قطعه عکس 4*3 پرسنلی

توجه داشته باشید که تمام مدارک باید در برگه A4 تهیه و ارائه شوند.

نحوه برگزاری مصاحبه آزمون قضاوت 98

زمان برگزاری مصاحبه آزمون قضاوت سال 99
نحوه برگزاری مصاحبه آزمون قضاوت 99

سوالاتی که در مصاحبه مورد پرسش قرار می گیرد، معمولا از دروس تخصصی و در زمینه های فقه و جزایی و حقوق می باشند. مصاحبه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در هر کدام از این بخش ها نمره ای به داوطلب تعلق می گیرد و مجموع نمرات برابر با 100 است، بنابراین نمره هر فرد از 100 محاسبه می شود. سوالات در 3 بخش حقوقی، کیفری و فقه مطرح می شوند که به شرح زیر است:

مصاحبه متون فقه

این بخش 10 نمره از 100 نمره را به خود اختصاص می دهد و مصاحبه کننده از شما می خواهد که از کتاب لمعه یا تحریرالوسیله چند خط از بخش حقوقی یا کیفری بخوانید و ترجمه کنید. در بخش تعاریف نیز مباحث کلی و مهم مدنظر است و مصاحبه کننده ها معمولا وارد جزئیات نمی شوند تعاریفی مانند انواع وجوب، حکم واقعی، ثانوی و ظاهری، حقیقت و مجاز، اقسام وضع و …در این بخش حتی اگر عمکرد خوبی نداشته باشید حداقل نمره 5 را از بخش روخوانی به دست می آورید و با توجه به اینکه مصاحبه کننده این بخش معمولا یک روانشناس می باشد، بنابراین سعی کنید خونسرد باشید.

مصاحبه دروس خصوصی

45 نمره از 100 نمره مصاحبه، به عملکرد شما در این بخش بستگی دارد و سوالات این بخش از دروس مدنی و آیین دادرسی مدنی و تجارت مطرح می شود. در بخش تجارت معمولا 1 الی 2 سوال از اصول اسناد تجاری (تجریدی بودن، استقلال امضا و …) مطرح می شود و سوالات مورد پرسش از دروس مدنی معمولا از شرایط عمومی، هبه، عاریه و ودیعه است . از درس آیین دروس مدنی نیز 2 سوال در خصوص اجرای احکام سوال پرسیده می شود.

مصاحبه دروس کیفری

در بخش کیفری سوالات از دروس جزای عمومی و جزای اختصاصی و آیین دادرسی کیفری که شامل 45 امتیاز می باشد، مطرح می شود. برای پاسخگویی به سوالات جزای عمومی مطالعه متن قانون توصیه می شود اما برای درس جزای اختصاصی جلد دوم کتاب جرایم علیه اموال نوشته دکتر میرمحمد صادقی پیشنهاد می شود. برای درس آیین دادرسی مدنی مطالعه قانون جدید کفایت می کند.
هر کدام از مصاحبه های فوق در یک اتاق مجزا و توسط مصاحبه کننده های جداگانه برگزار می شود و حتی اگر در یک بخش هیچ نمره ای به دست نیاورید، وارد مرحله بعد خواهید شد و با کسب 60 نمره از 100 امتیاز در مصاحبه پذیرفته می شوید و می توانید به مرحله گزینش راه پیدا کنید.

نمونه سوالات مصاحبه آزمون قضاوت

برای آشنایی بیشتر شما با نوع سوالات، در این بخش چند نمونه سوال فراهم کرده ایم ولی این موضوع را در نظر داشته باشید در مصاحبه علمی بیشتر از آنکه جواب درست شما مهم باشد، میزان تسلط و قاطعیت در زمان پاسخگویی مهم است و در صورتی که فرد سوال کننده اظهار کرد که پاسخ شما اشتباه است باید به صورت مستدل و کاملا منطقی و با استناد به مواد قانونی و اصول حقوقی، او را قانع کنید، هم چنین اگر پاسخ سوالی را نمی دانید هرگز از کلمه نمیدانم استفاده نکنید، زیرا شما قرار است قاضی شوید و یک قاضی نباید بگوید نمیدانم !

 1. شروع به جرم چیست و چگونه است؟
 2. قانون مدنی را شرح دهید.
 3. شرط نتیجه چیست؟
 4. شرط نتیجه قابل اسقاط هست یا خیر؟ چرا؟
 5. مسئولیت متصدی حمل و نقل در حقوق مدنی چیست؟
 6. موارد توقیف دادخواست را توضیح دهید.
 7. صلاحیت یعنی چه؟
 8. رفع مزاحمت در حقوق جزا به چه صورت است؟
 9. دستور نظارت قضایی چیست؟
 10. قاعده درء چیست؟
 11. تعلیق مجازات را توضیح دهید.
 12. شرایط گذشت چیست؟
 13. در خصوص چک بی محل توضیح دهید.
 14. آیا حدود و قصاص یکی هستتند؟
 15. آیا در رفع مزاحمت بازداشت موقت میسر می باشد؟
در هر بخش حدود 5 سوال مورد پرسش قرار می گیرد و ممکن است پاسخ سوالی را ندانید اما اعتماد به نفس و آرامش شما در زمان پاسخگویی سبب شود که مصاحبه کننده پی به این نکته ببرد که شما از لحاظ علمی قوی هستید و فقط پاسخ این سوال را نمی دانید. برای اطلاع از سوالات بیشتر می توانید کتاب مجموعه سوالات و پاسخ نامه تشریحی مصاحبه علمی و آزمون تشریحی قضاوت را تهیه و مطالعه نمایید.

گزینش و مصاحبه نهایی آزمون تصدی منصب قضا 98

مرحله گزینش مخصوص داوطلبانی است که سه مرحله اصلی مصاحبه را پشت سر گذاشته اند و خود این بخش از 5 مرحله زیر تشکیل شده است:

تشکیل پرونده

مدارک لازم برای تشکیل پرونده در متن فوق ذکر شد و پس از تشکیل پرونده دو برگه با عنوان های برگه تعدیل و برگه توثیق به داوطلب داده می شود که باید به امضای قاضی، امام جمعه یا استاد دانشگاه برسد.

مصاحبه روانشناسی تستی

2 الی 3 هفته پس از تشکیل پرونده از داوطلبان برای انجام مصاحبه روانشناسی دعوت می شود که شامل 200 الی 250 سوال در زمینه اطلاعات شخصی و عمومی داوطلب است و شخصیت داوطلب در این مصاحبه مورد ارزیابی قرار می گیرد، سعی کنید در پاسخگویی به سوالات صادق باشید.

مصاحبه روانشناسی شفاهی

پس از اینکه تست روانشناسی انجام شد، داوطلب در یک آزمون روانشناسی دیگر که به صورت شفاهی است شرکت می کند و این مصاحبه توسط یک روانشناس که معمولا شامل 20 الی 30 سوال است، انجام می شود. برخی از سوالات به شرح زیر می باشد:

 • خود را معرفی کنید.
 • دلیل انتخاب شغل قضاوت
 • یکی از ویژگی های بد و خوب خود را بگویید.
 • آخرین باری که دروغ گفته اید کی بوده است؟
 • آخرین باری که عصبانی شده اید کی بوده است و دلیل عصبانیتان؟
 • اگر در مصاحبه پذیرفته نشوید چه می کنید؟

تحقیقات محلی

داوطلبانی که امتیازات لازم را در مراحل قبل به دست آورند، پرونده شان به شهرستان محل اقامتشان برای انجام تحقیقات محلی فرستاده می شود. در تحقیقات محلی سابقه سیاسی، امنیتی، قضائی و انضباطی شما بررسی می شود و ممکن است این مرحله کمی طول بکشد.

مصاحبه عقیدتی

در صورتی که در تحقیقات محلی نمره لازم را به دست آورید، برای انجام مصاحبه عقیدتی دعوت می شوید. سوالات عقیدتی در خصوص احکام و مسائل شرعی می باشد و حتی ممکن است از شما خواسته شود چند آیه قرآن تلاوت کنید. برخی از سوالات این بخش شامل موارد زیر می باشد:

 • احکام تقلید
 • احکام نماز و روزه
 • در انتخابات رئیس جمهور به چه کسی رای دادید؟
 • سوال در خصوص سابقه محکومیت کیفری خانواده
 • نام چند کتاب مذهبی که مطالعه کرده اید.
 • سوالاتی در خصوص تاریخ اسلام
 • سابقه جبهه و ایثارگری اعضای خانواده
 • و …

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه آزمون قضاوت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دریافت مشاوره