تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401

مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401

راهنمای مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 - 1401
مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401

ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از ارگان هایی است که به منظور پاسداری و دفاع از آرمان ها و ارزش های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران و حفظ حریم های کشور، نیازمند جذب نیروهای انسانی متعهد و با انگیزه می باشد و این نیروها را در دو مقطع افسری و درجه داری آموزش می دهد. داوطلبانی که مایل به استخدام در مقطع افسری ارتش می باشند، می بایست پس از اطلاع از شرایط ثبت نام دانشگاه افسری 1400 – 1401 به ثبت نام در آزمون ورودی این دانشگاه اقدام کرده و موفق به کسب حدنصاب علمی لازم گردند.

پس از آن از پذیرفته شدگان در آزمون کتبی، مصاحبه به عمل آورده خواهد شد بنابراین، شرکت کنندگان می بایست بعد از اعلام نتایج آزمون دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401 اخبار مربوط به زمان و نحوه مصاحبه را پیگیری کرده و با آماده کردن مدارک مورد نیاز در تاریخ مقرر به مرکز مدیریت گزینش و استخدام آجا مراجعه نمایند.

صرفا از داوطلبانی که در آزمون ورودی دانشگاه افسری ارتش پذیرفته شده باشند، مصاحبه به عمل خواهد آمد.

زمان مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401

همان طور که اشاره کردیم، داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه افسری ارتش، ملزم به پشت سر گذاشتن یک مرحله آزمون کتبی و یک مرحله آزمون شفاهی می باشند. این که کدام یک از شرکت کنندگان در آزمون ورودی این دانشگاه به مصاحبه راه می یابند، پس از اعلام نتایج اولیه مشخص خواهد شد. در سال گذشته فرآیند مصاحبه متقاضیان که بنا بود در اسفند ماه باشد، در نتیجه شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد و در اواخر فروردین 99 برگزار شد.

با توجه به این که زمان مصاحبه آزمون دانشگاه افسری ارتش برای داوطلبان سال تحصیلی 1400 – 1401 تا کنون مشخص نشده، احتمال می دهیم که زمان بندی سال گذشته تکرار گردد و این فرآیند در بازه زمانی مشابه سال گذشته صورت بگیرد. شما می توانید برای اطلاع از جدید ترین اخبار در خصوص مصاحبه این آزمون و امور مربوط به آن در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره با ما همراه باشید.

نحوه مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401

داوطلبان پس از حضور در مکان و زمان مقرر (که از طریق سایت به آن ها اعلام می شود.) برای انجام مصاحبه، باید مراحل معاینات پزشکی، مصاحبه های کتبی و شفاهی (شامل سوالات عقیدتی و سیاسی، روانشناختی) و تست ورزش را بگذرانند. طی کردن این مراحل زمان گیر است و معمولا دو روز به طول می انجامد. در ادامه در ارتباط با هر یک از مراحل توضیحات مختصری را به استحضار شما عزیزان می رسانیم.

معاینات پزشکی

متقاضیان به هنگام ثبت نام دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401 با مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام متوجه می شوند که در صورتی که به یک یا مواردی از بیماری های موجود در فهرست زیر مبتلا باشند، حق نام نویسی ندارند. چنانچه شرکت کنندگان بدون در نظر گرفتن این نکته اقدام به شرکت در آزمون ورودی نموده و حتی پذیرفته شوند، در مرحله گزینش و قرار گرفتن تحت معاینات پزشکی، حذف خواهند شد.

 • تالاسمی مینور
 • چاقی (BMI بالاتر از 30)
 • سابقه بیماری های مزمن اعصاب و روان
 • هر یک از بیماری های صعب العلاج
 • سابقه جراحی های گسترده
 • مشکلات اساسی ارتوپدی
 • کوررنگی
 • داشتن هر گونه معافیت پزشکی از مراجع نظامی و انتظامی
 • سابقه و یا ابتلا به هر بیماری که نیاز به مصرف بلند مدت دارو داشته باشد.
 • هر گونه اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان
 • کاهش شدید یا متوسط شنوایی

 

 • بخش اول معاینات، توسط یک دندان پزشک صورت می گیرد و در صورتی که مشکلات جدی در زمینه فک و دندان نداشته باشید می بایست مراحل زیر را بگذرانید.
 • مراجعه به چشم پزشک، بینایی سنجی و تست کوررنگی
 • گوش و حلق و بینی
 • معاینات ارتوپدی
 • مراجعه به پزشک قلب و عروق
 • پوست و مو
 • اعصاب و روان
 • غدد
 • داخلی
 • اورولوژی
 • دادن آزمایش خون و ادرار

نهایتا پس از اتمام معاینات پزشکی، در صورتی که داوطلبان از سلامت جسمی و روانی مورد نظر برخوردار نباشند، مجاز به شرکت در مابقی مراحل گزینش نخواهند بود و در صورتی که که تمام شرایط لازم در معاینات را داشته باشند، پس از اتمام موفقیت آمیز این مرحله کارتی با عنوان “کارت پایش سلامت” دریافت می کنند که باید آن را تا پایان مراحل گزینش همراه خود داشته باشند.

مصاحبه کتبی

پس از طی نمودن موفقیت آمیز معاینات پزشکی و دریافت کارت پایش سلامت، نوبت به مرحله مصاحبه می رسد. در این قسمت داوطلب می بایست در مصاحبه کتبی عقیدتی – سیاسی شرکت کند. داوطلبان باید با آگاهی کامل از مسائل روز کشور و جهان، راهپیمایی ها، نماز های واجب و مستح، اصول و فروع دین، احکام، مسائل مربوط به ولایت فقیه و مراجع تقلید و … در این آزمون شرکت کنند تا بتوانند نتیجه خوبی از آن کسب کنند. پس از آن متقاضیان می بایست تعدادی فرم را تکمیل کنند که این امر هم چند ساعتی زمان خواهد برد.

مصاحبه شفاهی

پس از مصاحبه کتبی و تکمیل فرم ها نوبت به مصاحبه شفاهی در روز دوم گزینش می رسد. این مصاحبه دارای 3 بخش حفاظت، عقیدتی و فرماندهی می باشد. در مصاحبه حفاظت ممکن است در مورد مسائل امنیتی کشور، نظر شما در مورد سفر به خارج از کشور و این گونه مسائل سوال پرسیده شود، همچنین این امکان وجود دارد که از فرم هایی که در مراحل قبل پر کردید نیز سوال مطرح گردد.

در مصاحبه عقیدتی نیز مانند آزمون کتبی عقیدتی ممکن است در مورد مسائل دینی، احکام، اصول و فروع دین و جزئیات آن ها، مسائل سیاسی، تاریخ ها و وقایع مهم ملی و مذهبی و نیز امور شخصی مانند این که آیا در راهپیمایی و نماز جمعه شرکت می کنید و… سوال پرسیده شود.

در بخش مربوط به مصاحبه فرماندهی نیز معمولا سوالات شخصی پرسیده می شود، سوالاتی اعم از بزرگ ترین نقطه قوت و یا نقطه ضعف شما و حتی ممکن است درمورد اعضای خانواده هم سوالاتی پرسیده شود.

تست ورزش

در این مرحله  آمادگی جسمانی فرد بررسی قرار گرفته و ملزم به گذراندن آزمون های ورزشی می گردند. به این صورت که توانایی و قدرت بدنی داوطلبان را با شرکت در مسابقه دو و انجام حرکاتی مانند دراز و نشست، شنا و بارفیکس محک می زنند.

مدارک مورد نیاز در روز مصاحبه

مدارک لازم جهت مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 - 1401
مدارک مورد نیاز در روز مصاحبه 1400 – 1401

یکی از مواردی که در روز مصاحبه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، مدارک شرکت کنندگان می باشد. این مدارک نشان دهنده برخورداری داوطلبان از شرایط تحصیل و خدمت در مقطع افسری ارتش می باشد که در موارد زیر لیست شده اند.

 • اصل شناسنامه عکس دار و کارت ملی به همراه 5 صفحه کپی از هر کدام
 • 12 قطعه عکس سه در چهار و پشت نویسی شده (تمام رخ و بدون روتوش)
 • 5 سری کپی از تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی پدر، مادر، خواهر، برادر، پدر بزرگ، مادر بزرگ (و درصورت داشتن ناپدری یا نامادری، 5 سری کپی از تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی آن ها نیز لازم است. )
 • در صورت داشتن گذرنامه، به همراه داشتن اصل آن ضروری است.
 • اصل و کپی مدرک دیپلم (داوطلب در صورت تحصیل در نظام قدیم می بایست اصل و کپی مدرک پیش دانشگاهی را نیز به همراه داشته باشد.)
 • اصل مدرک نظام وظیفه
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای داوطلبان دانشجو
 • داوطلبانی که هنگام ثبت نام با استفاده از امتیازات کارت بسیج فعال، فرزند آزادگان یا جانبازان از کار افتاده کلی بودن و… مشمول استفاده از تخفیف در شرط معدل شده اند، لازم است در روز مصاحبه تمامی مدارک مربوطه را همراه داشته باشند.
 • حافظ قرآن، قهرمانان ورزشی، مخترعان، دارندگان مدرک تافل، فارغ التحصیلان مدارس تیزهوشان و دارندگان مدرک از بنیاد ملی نخبگان می بایست در روز مصاحبه مدارک مربوطه را به همراه داشته باشند.

همان طور که می دانید جذب دانشجویان دانشگاه افسری ارتش با آزمون اولیه ورودی و به صورت جداگانه از کنکور سراسری انجام می گیرد. داوطلبان پس از شرکت در آزمون و اعلام نتایج آزمون دانشگاه افسری ارتش 1400 – 1401، در صورت قبولی می بایست در مراحل گزینش شرکت کنند. پس از اتمام همه مراحل گزینش اسامی نهایی پذیرفته شدگان در اعلام نتایج نهایی آزمون دانشگاه افسری ارتش مشخص خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه دانشگاه افسری ارتش 1400 - 1401 چه زمانی انجام می شود؟

تا کنون اطلاع رسانی دقیقی از زمان مصاحبه صورت نگرفته است و در صورت مشخص شدن تاریخ آن، اخبار مربوطه در کانال تلگرامی مشاوره تحصیلی اطلاع رسانی می گردد.

2- چه کسانی به مرحله مصاحبه دانشگاه افسری ارتش راه می یابند؟

تنها افرادی که در آزمون کتبی پذیرفته شده باشند به مرحله گزینش راه می یابند.

3- آیا صرفا پذیرفته شدن در آزمون کتبی ملاک تایید نهایی داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه افسری ارتش می باشد؟

خیر؛ پذیرفته شدن در آزمون کتبی و در مصاحبه حضوری پذیرش قطعی داوطلبان را رقم خواهد زد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۰ نظر

 1. سلام میشه هم کنکور شرکت کرد هم ازمون دانشکده افسری رو؟!

  • با سلام، بله شما می توانید به صورت هم زمان برای شرکت در کنکور سراسری و آزمون دانشگاه های افسری اقدام کنید.

 2. سلام و عرض ادب من ۱۷سالمه رشته تحصیلی من کار و دانش هست و معدلم هم بالاست آیا میتونم برای دانشگاه افسری بیام؟

  • با سلام و درود، دانشگاه افسری امام حسین از داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) می باشند، دانشجو می پذیرد.

 3. سلام دانشگاه امام علی تحقیقات محلی داره؟

 4. سلام واسه مصاحبه چه کتابهایی رو باید بخونیم؟

 5. باسلام.
  من پایه هشتم هستم و هنوز انتخاب رشته نکردم ولی قصد دارم رشته تجربی رو انتخاب کنم
  آیا رشته مناسبی هست برای پزیرش دانشکده افسری؟
  میخاستم دقیقا بهم بگید بعد از کنکور باید برای ثبت نام دانشکده افسری چکار کنم.

  • با سلام، در صورتی که شما قصد شرکت در آزمون دانشگاه های افسری را داشته باشید، مدرک دیپلم رشته های نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) مورد پذیرش می باشد.

 6. علیرضا هدایتی نیا

  سلام و خسته باشید.
  من کلاس نهم هستم و رشته انسانی روانتخاب کردم.
  من توی یه منطقه ای دور افتاده در خراسان رضوی زندگی میکم این مشکلی رو به وجود میدهد???
  میخوام بدونم که برای ورود به دانشگاه امین باید کنکور بدهیم?
  و رتبه قبولی قطعیش چیست??????

 7. ببخشید من امسال کنکور دارم زمان استخدام دانشگاه افسری کیه؟

 8. سلام ببخشید شماکه تجربه دارید لطفابگید که برای کنکور دانشگاه افسری همون سوالایم دینی وسیاسی وتست ورزش کافی است یا من که الان تجربیم ازم از درس هام سوال میاد درکنکور افسری؟

 9. سلام ببخشید من الان مرد خونوادم وپدرم ۲ساله فوت کرده وبرادرام خیلی کوچیکن به احتمال زیاد سربازی معافم ولی مشکلی ازنظرجسمی ندارم ایا در استخدام رشته افسری مشکلی پیش میاد؟

  • با سلام و درود، در صورت داشتن شرایط ثبت نامی از جمله: رشته تحصیلی، حداکثر سن و… محدودیتی جهت استخدام در ارگان های نظامی برای شما وجود ندارد.

 10. سلام .
  ببخشید من رشتم فنی حرفه ای است و میخوام کنکور زبان بدم برای معلمی زبان من میتونم بعد از تموم شدن دانشگاه برای دانشگاه افسری آزمون بدم یا نه
  اگه میشه سوال منو بیشتر توضیح دهید.

  • با سلام، زیرا آخرین مدرک تحصیلی داوطلب باید یکی از دیپلم های شاخه نظری باشد و افرادی که مدرک تحصیلی بالاتری دارند مجاز به ثبت نام نمی باشند.

 11. سلام من هم آزمون قبول شدم هم گزینش چه قدر احتمال داره قبول نهایی بشم

  • با سلام و درود، قبولی نهایی به عوامل مختلفی از جمله؛ کسب امتیاز در آزمون کتبی، مصاحبه، معاینات پزشکی و … بستگی دارد.

 12. سلام وقت به خیر
  ببخشید برابر آخرین اطلاعیه زمان انجام معاینات پزشکی و مصاحبه دوم اسفند ۹۹ اعلام شده بود.
  اگه ممکنه راهنمایی بفرمائید زمان اعلامی قطعیه یا به خاطر کرونا به تعویق خواهد افتاد؟؟
  ممنون

 13. سلام
  اطلاعیه دادن جهت انجام معاینات پزشکی و مصاحبه باید دوم اسفند۹۹ در آدرسهای اعلامی حاضر شویم.
  آیا زمان اعلامی قطعیه یا به خاطر کرونا به تعویق می افته. ممنون

 14. سلام خسته نباشید احتمال این هست که دانشگاه افسری از رشته انسانی پذیرش داشته باشه اخه دو ساله پذیرش نداره

 15. سلام ببخشید کپی شناسنامه پدربزرگ و مادربزرگ ضروریه؟ چون خانواده مادریم فوت کردن خانواده پدریم هم رابطه خوبی با من ندارن

 16. سلام من تو میخاستم بدونم واسه استخدام تو افسری ارتش یه سابقه پدر یا اعضای خانواده هم گیر میدن یا نه ؟؟

 17. سلام من در ارتش ثبت نام کردم باید برای ازمون چی بخونم اگه میشه بگید

 18. سلام من ۴ تا دندان پر شده دارم
  خواستم بدونم که برای ثبت نام دانشگاه افسری ارتش مشکل داره یا نه

 19. سلام
  می خاستم بدونم باید حداکثر قد چند باشه
  من الآن قدم ۱۹۵ مشکلی که پیش نمیاره

  • با سلام، خیر مشکلی از این بابت برای شما پیش نخواهد آمد، و حداقل قد برای دانشگاه افسری ارتش ۱۶۵ سانتی متر می باشد.

 20. ابوالفضل شیرزاد

  سلام خسته نباشید ببخشید رشته من فنی حرفه ایه میتونم برم داخل نیرویه انتظامی مثل نوپو میشه یه توضیح کامل بدین ممنون میشم؟؟؟؟؟

  • با سلام و درود. دانشگاه افسری علوم انتظامی امین، از داوطلبانی که دارای شرایطی از جمله؛ داشتن دیپلم نظری (ریاضی، تجربی، انسانی)، حداکثر ۲۵ سال سن و… می باشند، دانشجو می پذیرد. لازم به ذکر است که شما با مدرک دیپلم فنی و حرفه ای مجاز به شرکت در درجه داری نیروی انتظامی می باشید.

 21. سلام من یه صافی کف پای خفیف دارم برام مشکل پیش نمیاره؟؟؟؟؟

  • با سلام.
   مطابق با شرایط عمومی و اختصاصی اعلام شده در زمان ثبت نام دانشگاه های افسری ارتش ، صرفا افرادی که دارای مشکلات عمده ارتوپدی هستند مجاز به ثبت نام نمی باشند ، البته در صورت ثبت نام و دعوت به مراحل گزینش شرایط شما می بایست مورد بررسی پزشکان ارتش قرار بگیرد.

دریافت مشاوره