9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه مدارس مهلت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

مهلت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

زمان ثبت نام کتاب درسی 1402 - 1403
مهلت ثبت نام کتاب درسی 1402 – 1403

بدیهی است که مهم ترین بخش برای تحصیل در مدارس کشور، تهیه منبع و کتاب های درسی متناسب با سطح یادگیری و تقاضای سنی دانش آموزان می باشد؛ زیرا تمامی این اطلاعات و متون بارها توسط دبیران و مسئولین ذی ربط مورد تکرار، مرور و تایید قرار گرفته اند. اما در این بین نکته حائز اهمیت برای مدیران، معلمان، دانش آموزان و حتی والدین نحوه و زمان تهیه کتاب های درسی پایه تحصیلی مورد نظر می باشد. آیا ثبت نام کتاب درسی در هر زمانی امکان پذیر است یا تنها بازه زمانی مشخصی به منظور تامین آن ها در نظر گرفته می شود؟ به منظور آگاهی از پاسخ سوالات ایجاد شده در ذهن خود می توانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بازه زمانی ثبت سفارش کتب درسی تک جلدی پس از اتمام تاریخ سفارش کتاب های انفرادی و گروهی به صورت اینترنتی آغاز می گردد.

زمان ثبت نام کتاب های درسی 1402 – 1403

وزارت آموزش و پرورش کشور به منظور تسهیل فرآیند ثبت درخواست و تهیه کتب درسی پایه های تحصیلی مختلف در مدارس، یک سامانه اینترنتی راه اندازی نمود که متقاضیان بتوانند با مراجعه به آن در زمان مقرر، روند ثبت نام کتاب های درسی خود را به انجام برسانند. نام نویسی برای دریافت کتاب های درسی سال تحصیلی 1402 – 1403 به دو صورت تک جلدی و ثبت سفارش دوره ای صورت می پذیرد که خود به دو طریق گروهی و انفرادی قابل انجام است.

داوطلبان می توانند به منظور سفارش دوره ای (انفرادی و گروهی) کتاب های درسی خود در سال 1402 – 1403 مطابق با جدول مربوطه که بر حسب پایه تحصیلی دانش آموزان دسته بندی شده است، نسبت به ثبت سفارش خود به صورت اینترنتی از طریق سایت ثبت نام کتاب درسی اقدام نمایند. همچنین به منظور ویرایش و اصلاح درخواست کتب درسی متقاضیان نیز زمانی در نظر گرفته می شود و معمولا زمان ثبت نام کتاب های درسی برای بازماندگان از فرآیند نام نویسی و ثبت درخواست، تمدید می گردد که اخبار مربوطه در کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد.

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی 1402 – 1403
عنوان فعالیتدوره تحصیلیتاریخ شروعتاریخ پایان
ثبت سفارش گروهی و انفرادیپایه های تحصیلی دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم، آمادگی 2 (استثنایی)، اول 2 (استثنایی)، اول 3 (استثنایی)، اول تکمیلی (استثنایی)9 اردیبهشت ماه 140226 خرداد ماه 1402
پایه اول ابتدایی، آمادگی 1 (استثنایی)، اول 1 (استثنایی)، اول مقدماتی (استثنایی)5 تیر ماه 140210 شهریور ماه 1402
پایه هاى تحصیلى هفتم و دهم5 تیر ماه 140210 شهریور ماه 1402
تمدید مهلت ثبت سفارشتمامی دوره های تحصیلیمشخص نیست.مشخص نیست.
اصلاح سفارشتمامی دوره های تحصیلی18 تیر ماه 140231 شهریور ماه 1402
توزیع منطقه به مدرسهتمامى دوره هاى تحصیلى11 شهریور ماه 140231 شهریور ماه 1402
توزیع مدرسه به دانش‌آموزتمامی دوره های تحصیلی18 شهریور ماه 14021 مهر ماه 1402

زمان ثبت نام کتاب های درسی به صورت تک جلدی

داوطلبانی که نتوانستند در زمان تعیین شده به صورت گروهی و انفرادی کتاب های مورد نیاز خود را دریافت کنند یا تمایل به ثبت نام و دریافت کتاب درسی خود به صورت تک جلدی دارند نیز می توانند با مراجعه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، درخواست سفارش تک جلدی کتاب درسی مورد نیاز خود را به ثبت برسانند و با پرداخت هزینه آزاد کتاب مورد نظر، آن را به صورت مرسوله پستی دریافت نمایند.

دقت کنید که پس از اتمام زمان ثبت درخواست کتاب های درسی گروهی و انفرادی، لینک مربوط به ثبت سفارش کتاب ها به صورت تک جلدی فعال خواهد شد که مطابق با دوره گذشته، پیش بینی می شود زمان تقریبی فعال شدن لینک مربوطه از اواسط مهر ماه 1402 در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که تنها در صورت موجود بودن کتاب مورد نظر در انبار فروش، امکان ثبت سفارش وجود خواهد داشت. توجه کنید که به محض انتشار زمان دقیق مراحل نام نویسی کتاب های درسی به صورت تک جلدی اخبار مربوطه در کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره قراره داده شده و مقاله بروز رسانی خواهد شد.

راهنمای ثبت نام کتاب های درسی 1402 – 1403

همان طور که بیان شد، نام نویسی به منظور دریافت کتب درسی به صورت اینترنتی در زمان مقرر و با مراجعه به سایت مربوطه انجام می گیرد. شما می توانید مطابق با روش های زیر، برحسب نیاز خود کتب درسی مورد نظر را به صورت الکترونیکی تهیه کنید. همچنین می توان از طریق سایت های my.medu.ir و sso.my.gov.ir برای ثبت کتب درسی اقدام کرد.

 • در سایت sso.my.gov.ir شماره تلفن همراه خود را وارد کرده تا برای شما رمز یکبار مصرف پیامک شود.

 • با کلیک بر عبارت “ثبت نام کتاب درسی” وارد صفحه سایت my.medu.ir شوید.

 • از طریق وارد کردن “کد ملی” و “سریال شناسنامه” در صفحه اول سایت my.medu.ir و کلیک روی گزینه “ورود” نیز این امکان وجود دارد.

 • با انتخاب “خرید کتاب درسی” می توانید به سایت irtextbook.ir وارد شوید.

ثبت سفارش به صورت انفرادی

ثبت سفارش در روش فردی توسط والدین یا دانش آموزان از طریق مراجعه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی انجام می گیرد. بنابراین با طی نمودن مراحل زیر می توانید ثبت سفارش کتاب های درسی خود را به انجام برسانید.

 • ابتدا می بایست به سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی به نشانی irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه نموده و از سمت چپ صفحه، روی گزینه “ورود دانش آموزان” کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز را در کادرهای مربوطه وارد کرده و دکمه “ورود” را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • از منوی موجود در سمت راست حساب کاربری خود و یا از قسمت “دسترسی سریع”، گزینه “ثبت سفارش” را انتخاب کنید.

مرحله سوم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 • اکنون می توانید بسته آموزشی که متناسب با پایه تحصیلی شما می باشد را به همراه مبلغ قابل پرداخت آن مشاهده نمایید. در این مرحله می بایست پس از انتخاب درگاه بانکی مورد نظر، گزینه “ثبت سفارش و پرداخت” را انتخاب کنید.

مرحله چهارم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 • سپس اطلاعات کارت بانکی خود را در کادرهای مربوطه وارد نموده و سپس دکمه “پرداخت” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

ثبت سفارش گروهی

در این روش تنها کافی است که والدین و دانش آموزان هزینه کتاب های درسی را پرداخت نمایند، زیرا ثبت سفارش گروهی تنها توسط مدیران مدرسه و از طریق سامانه سناد دانش آموزی امکان پذیر خواهد بود. به همین منظور، مدیران گرامی می بایست مطابق با مراحل زیر اقدامات لازم را در این راستا به انجام برسانند.

 • ابتدا به سامانه سناد به نشانی snd.medu.ir مراجعه کنید و سپس از منوی سمت راست، روی گزینه “فروش و توزیع مواد آموزشی” کلیک کرده و گزینه “ورود به سامانه فروش” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • اکنون می بایست روی عبارت “ثبت شماره موبایل دانش آموزان” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این مرحله می بایست پایه تحصیلی و رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که حتما تیک گزینه “ندارد” را از بخش “وضعیت سفارش” انتخاب کنید تا صرفا لیست دانش آموزانی که برای آن ها سفارشی ثبت نشده است، نمایش داده شود. در انتها نیز به منظور ورود به مرحله بعد، کلید “جستجو” را بفشارید.

مرحله سوم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در مرحله بعد، اسامی تمامی دانش آموزان نشان داده می شود که می بایست برای هر فرد یک شماره تماس در دسترس ثبت شود، زیرا پس از اتمام فرآیند ثبت نام، پیامک نهایی شدن آن به شماره تلفن ذخیره شده پیامک خواهد شد. اکنون باید دکمه “بروزرسانی” برای هر شماره را انتخاب نموده و از منوی سمت راست، گزینه “ثبت نام گروهی” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در صفحه بعد پایه تحصیلی و رشته متناسب با آن را انتخاب نموده و روی عبارت “جستجو” کلیک کنید.

مرحله پنجم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • سپس اطلاعات دانش آموزان در این بخش نمایان می گردد که تیک گزینه “بلی” در مقابل نام هر یک از آن ها، به منزله ثبت سفارش برای دانش آموز مورد نظر می باشد. بنابراین در صورتی که می خواهید برای هر کدام از دانش آموزان کتاب سفارش ندهید، کافی است این گزینه را غیرفعال کنید. حال می بایست “شیعه” را به عنوان مذهب و “انگلیسی” را به عنوان زبان انتخاب کرده و پس از وارد نمودن شماره تلفن همراه مدیر مدرسه در کادر مربوطه، کلید “ثبت سفارش” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • اطلاعاتی که در بخش قبل وارد کرده اید به همراه قیمت کل سفارش در این مرحله نشان داده می شود. به منظور پرداخت مبلغ مورد درخواست می بایست ابتدا درگاه بانکی مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “ثبت و ادامه پرداخت” کلیک نمایید.

مرحله هفتم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • پس از ورود به درگاه پرداخت اینترنتی، اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در بخش های مربوطه وارد نموده و کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله هشتم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این بخش نیز لازم است مطابق با تصویر زیر، روی گزینه “تکمیل فرآیند خرید” کلیک کنید.

مرحله نهم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در صورتی که پرداخت شما با موفقیت انجام شود، با صفحه زیر رو به رو می شوید که حاوی شماره سفارش گروهی، تاریخ سفارش و شماره پیگیری می باشد. توجه داشته باشید که در صورت تمایل می توانید به منظور مشاهده جزئیات سفارش خود، روی گزینه مربوط به آن کلیک نمایید.

مرحله دهم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

ثبت سفارش به صورت تک جلدی

همان طور که گفته شد، لینک مربوط به ثبت نام کتاب به صورت تک جلدی پس از اتمام زمان ثبت سفارش دوره ای آغاز می گردد که در حال حاضر نیز امکان ثبت درخواست در آن وجود دارد. شما می توانید به آدرس های اینترنتی سامانه مربوطه irtextbook.com و irtextbook.ir مراجعه کرده و یا با ورود آدرس الکترونیکی زیر، مطابق با مراحل شرح داده شده اقدامات لازم را انجام دهید.

 • ابتدا به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی azad.irtextbook.ir مراجعه نمایید و بر روی کادر “ورود به بخش سفارش تک جلدی کتب درسی” کلیک نمایید.مرحله اول سفارش تک جلدی کتاب درسی
 • در این مرحله می بایست ابتدا فرآیند ثبت نام در سامانه را به انجام برسانید. به همین منظور، لازم است که کادرهای مربوط به “کد ملی” و “کد پرسنلی” را تکمیل نموده و سپس گزینه “ادامه” را بفشارید. توجه داشته باشید که تکمیل کادر “کد پرسنلی” تنها برای دبیران مورد نیاز است.
  مرحله دوم سفارش تک جلدی کتاب درسی
 • اکنون به صفحه ثبت نام وارد می شوید که باید کادرهای مربوط به اطلاعات فردی خود را تکمیل نمایید و پس از آن با تیک زدن عبارت “صحت اطلاعات فوق را تایید می کنم”، کلید “ثبت اطلاعات” را بفشارید. هم اکنون فرآیند ثبت نام شما در سامانه انجام شده است و حال می بایست روی عبارت “رفتن به صفحه ورود به سامانه” کلیک کنید. (کلمه عبور خود را به خاطر بسپارید.)
  مرحله سوم سفارش تک جلدی کتاب درسی
 • در مرحله بعد، با کامل کردن بخش های مربوط به “کد ملی”، “کلمه عبور” و “کد امنیتی” و انتخاب عبارت “ورود” به سایت منتقل می شوید.
  مرحله چهارم سفارش تک جلدی کتاب درسی
 • در این صفحه، روی گزینه “ثبت سفارش جدید” کلیک کنید.
  مرحله پنجم سفارش تک جلدی کتاب درسی
 • سپس “دوره”، “پایه” و “رشته” مربوط به کتاب درسی مورد نظر خود را انتخاب نموده و گزینه “جستجو” را بفشارید.
  مرحله ششم سفارش تک جلدی کتاب درسی
 • کتاب هایی که در انبار فروش سامانه وجود داشته باشند، مانند تصویر زیر نشان داده خواهند شد و شما می توانید با انتخاب گزینه “اضافه به سبد خرید” آن ها را به سبد خرید خود اضافه نمایید و پس از پرداخت اینترنتی مبلغ هر کتاب، ثبت سفارش خود را نهایی کنید.
  مرحله هفتم سفارش تک جلدی کتاب درسی

 

توجه: اگر پس از انتخاب گزینه “جستجو” موردی برای شما نشان داده نشد و با عبارت زیر مواجه شدید، چهار دلیل وجود دارد.

 1. در حال حاضر کتاب مورد نظر شما در انبار وجود ندارد.
 2. در این پایه و رشته کتاب دیگری برای سفارش وجود ندارد.
 3. در سبد کالای شما کتاب هایی مربوط به پایه و رشته دیگری ثبت شده است. در صورت تمایل به سفارش کتاب های پایه و رشته دیگر، ابتدا سبد کالا را خالی نمایید.
 4. قبلا سفارشی ثبت نموده اید اما آن را پرداخت نکرده اید که در این صورت می بایست برای پرداخت یا حذف سفارش، روی منوی “پیگیری سفارش” کلیک نمایید.
  مرحله هشتم سفارش تک جلدی کتاب درسی

مطابق با مطالبی که در مقاله فوق بیان شد، ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان به صورت اینترنتی از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، در زمان مقرر انجام می گیرد. زمان ثبت درخواست کتاب ها به دو صورت سفارش تک جلدی کتاب درسی و دوره ای (انفرادی و گروهی) در نظر گرفته می شود که مطابق با پایه تحصیلی، بازه زمانی متفاوتی اختصاص داده شده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درخصوص هر یک از موارد فوق می توانید روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کتاب درسی دوره ای ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ در چه زمانی انجام می شود؟

بازه زمانی ثبت نام کتاب های درسی متناسب با پایه و مقطع تحصیلی در مقاله فوق ذکر شده است.

2- مهلت ثبت نام کتاب درسی به صورت تک جلدی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ در چه زمانی در نظر گرفته شده است؟

معمولا پس از اتمام زمان ثبت نام کتب درسی به صورت انفرادی و گروهی، این فرآیند نیز آغاز خواهد شد.

3- آیا امکان ویرایش و اصلاح اطلاعات ثبت نامی برای سفارش کتب درسی وجود دارد؟

بله، داوطلبان می توانند در صورت نیاز نسبت به اصلاح سفارش خود در زمان مقرر اقدام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره مدارس پیج مدارس