تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری 1400

میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری 1400

میزان تاثیر سهمیه های در انتخاب رشته دکترا 1400
میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری 1400

با فرا رسیدن زمان انتخاب رشته آزمون دکتری ، داوطلبانی که نمره و رتبه حدنصاب را در کارنامه اولیه خود کسب کرده اند خود را برای ثبت کد رشته های مورد نظر، آماده می کنند. از عوامل تاثیر گذار در پذیرش داوطلبان در انتخاب رشته دکتری، می توان به سهمیه های ایثارگران، رزمندگان و مربیان اشاره کرد. برای اعمال این سهمیه در نتایج آزمون دکتری، داوطلبان مشمول باید در زمان ثبت نام گزینه مربوط به سهمیه خود را فعال و کد سهمیه ارگان مربوطه را نیز وارد کرده باشند.

اما برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی یا موارد دیگر نتوانسته اند در زمان ثبت نام درخواست تاثیر سهمیه خود را ثبت نمایند که سازمان سنجش برای این دسته از داوطلبان در زمان انتخاب رشته دکتری فرصتی را فراهم آورده است تا مشخصات مربوط به سهمیه خود را در سیستم ثبت نمایند. برای اطلاع از انواع سهمیه و میزان تاثیر آن ها در انتخاب رشته دکتری با ما همراه باشید.

چنانچه ظرفیت سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول تکمیل نشود، این ظرفیت به داوطلبان واجد شرایط مشمول سهمیه 5 درصدی ایثارگران تعلق می گیرد و اگر بازهم این ظرفیت خالی بماند به داوطلبان آزاد تعلق خواهد گرفت.

سهمیه های موثر در انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 1400

با توجه به دفترچه انتخاب رشته دکتری، از سهمیه هایی که در پذیرش داوطلبان اثر گذار هستند می توان به سهمیه ایثارگران، رزمندگان و مربیان اشاره کرد.

حد نصاب نمره در نظر گرفته شده برای داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگران (برای هر دو ظرفیت 25 درصدی و 5 درصدی) به این صورت می باشد که شرکت کنندگان در آزمون دکتری باید 70 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل را کسب نمایند.

همچنین حدنصاب نمره برای مشمولان سهمیه رزمندگان کسب 80 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل می باشد. بدیهی است که حد نصاب نمره در تمامی مراحل آزمون لحاظ خواهد شد.

سهمیه رزمندگان و ایثارگران 

1.سهمیه 25 درصدی : داوطلبانی که دارای شرایط زیر هستند مشمول این سهمیه می باشند که 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته به آن ها تعلق خواهد گرفت.

  • همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر
  • آزادگان و همسر و فرزندان آنان
  • جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان
  • رزمندگان (رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور 59 تا تاریخ 31 شهریور 67 در جبهه های جنگ و مناطق عملیاتی حضور داشته اند با تکمیل فرم مربوط به سهمیه ایثارگران می توانند نسبت به استفاده از این سهمیه و دریافت کد رهگیری 12 رقمی اقدام نمایند. لازم به ذکر است که فرم سهمیه رزمندگان باید به تایید بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشـاورزی برسد.)

2.سهمیه 5 درصدی : داوطلبانی که دارای شرایط زیر هستند مشمول این سهمیه می باشند و 5 درصد از ظرفیت کد رشته محل ها به آن ها تعلق می گیرد.

  • جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان
  • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه

تذکر: نیروهای بسیج فعال و بسیج عادی مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی باشند.

سهمیه مربیان 

بنا بر قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، 10 درصد از سهمیه مازاد بر ظرفیت (حداقل یک نفر در هر کد رشته) به مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (به جز مربیان دانشگاه آزاد) هستند در نظر گرفته شده است البته به شرطی که داوطلب 80 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب نموده باشد.

تذکر 1: مربیان دانشگاه آزاد که دارای شرایط استفاده از سهمیه مربیان هستند فقط در کد رشته های مربوط به دانشگاه آزاد می توانند از این سهمیه استفاده نمایند که نحوه استفاده از آن در زمان انتخاب رشته از طرف دانشگاه آزاد در دفترچه راهنمای انتخاب رشته اطلاع رسانی خواهد شد.

تذکر 2: داوطلبانی که در کارنامه اولیه آن ها بر اساس اطلاعات ثبت شده در زمان ثبت نام، سهمیه مربیان درج شده است لازم است آخرین حکم کارگزینی خود را در زمان مصاحبه به همراه داشته باشند و به دانشگاه پذیرنده ارائه نمایند.

انتخاب رشته آزمون دکتری یکی از مهم ترین و اثر گذارترین مراحل این دوره می باشد. یکی از مواردی که در انجام یک انتخاب رشته درست به داوطلبان کمک خواهد کرد، مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری است که شامل تمامی شرایط و ضوابط مهم جهت ثبت کد رشته محل های مورد نظر داوطلب در سایت سازمان سنجش می باشد. داوطلبانی که علاقمندند تا در انتخاب انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد شرکت نمایند برای اطلاع از تاثیر سهمیه ها، باید به مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد بپردازند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری