خانه دکتری نحوه اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری 1402

نحوه اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری 1402

روش اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری 1402
نحوه اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری 1402

هر ساله آزمون دکتری تخصصی ناپیوسته در 7 گروه آزمایشی و 245 کد رشته امتحانی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود و شرکت کنندگان  این آزمون ملزم هستند در مدت زمانی مشخص به سوالاتی که در قالب دو دفترچه (سوالات اختصاصی – سوالات استعداد تحصیلی و زبان خارجی) ارائه می شود، پاسخ دهند. با انتشار کلید اولیه سوالات، ممکن است برخی از داوطلبان نسبت به پاسخ برخی از آن ها اعتراض داشته باشند. به همین منظور سازمان سنجش این امکان را در اختیار داوطلبان قرار می دهد تا با ارائه دلیل، اعتراض خود را به سوال یا سوالات گروه آزمایشی خود اعلام دارند.

ثبت اعتراض نسبت به کلید سوالات آزمون دکتری، از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد.

زمان اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری 1401

طبق معمول هر سال انتظار می رود که امسال و سال 1402، یک روز پس از برگزاری آزمون دکتری، دفترچه سوالات آن بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گیرد و داوطلبانی که این دفترچه ها را دریافت نموده اند، منتظر انتشار کلید اولیه سوالات آزمون هستند تا عملکرد خود را مورد بررسی قرار دهند. حدودا 4 روز بعد، پاسخنامه کلیدی آزمون نیز از طریق سایت مذکور منتشر می گردد.

چنانچه شرکت کنندگان نسبت به پاسخ های ثبت شده در این کلید معترض باشند، تا زمان اعلام نتایج آزمون دکتری فرصت دارند به ارسال اعتراض خود به سوال یا سوالات مورد نظر بپردازند. از آن جایی که قرار است اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری 1401 در دهه اول اردیبهشت ماه صورت بگیرد، احتمالا امکان ثبت اعتراض در اواسط همان ماه فراهم گردد. شما می توانید در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره عضو شوید تا از اخبار مربوط به زمان دقیق انجام این فرآیند مطلع شوید.

نحوه اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری 1401

همان طور که اشاره شد، ثبت اعتراضات به کلید سوالات آزمون دکتری از طریق مراجعه به سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه ارسال درخواست در این بخش انجام می گیرد. لذا متقاضیان می بایست با نحوه ثبت درخواست در سایت سازمان سنجش آشنا باشند. در ادامه راهنمای تصویری نحوه انجام این فرآیند را ارائه کرده ایم.

  • به صفحه اصلی سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و یا request.sanjesh.org وارد شده و از بخش سیستم پاسخگویی بر روی گزینه “ارسال درخواست” کلیک کنید.

ارسال درخواست

  • در این صفحه باید بر روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید. (چنانچه تا به حال عضو سیستم پاسخگویی سازمان سنجش نبوده اید باید بر روی گزینه “عضویت در سایت” کلیک کرده و بعد از ثبت نام و دریافت رمز عبور، وارد سیستم شوید.)ورود به سیستم
  • مانند تصویر عبارت “درخواست جدید” را انتخاب نمایید. 

 درخواست جدید

  • در این قسمت باید آزمون را “دکتری” و سال را “1401” انتخاب کنید و بر روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

تکمیل فیلدها

  • اکنون از میان گزینه های موجود، عنوان درخواست خود که “اعتراض به سوالات آزمون” می باشد را انتخاب نمایید.

اعتراض به سوالات آزمون پس از طی کردن این مراحل صفحه جدیدی برای شما نمایان خواهد شد که ابتدا باید در آن اطلاعاتی از قبیل شماره داوطلبی، نام دانشگاه محل تحصیل، حوزه و گروه امتحانی، کد و نام رشته امتحانی، نام درس، شماره سوال و نوع دفترچه (A ,B ,C ,D ,E ) را وارد نمایند. سپس باید نوع مشکل، دلیل و راه حل آن و ارجاعات مربوطه (به کتاب منبع) ذکر شود.

چنانچه دلیل یا راه حل های شما دارای فرمول یا توضیحات تکمیلی زیاد و طولانی و یا… می باشد، می توانید آن را در صفحه ای یادداشت کرده و در بالای آن صفحه نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و نام پدر را درج نمایید سپس با فرمت JPG اسکن کرده و ارسال نمایید. (امکان ارسال اسکن توضیحات داوطلب در همین صفحه فراهم شده است). لازم به ذکر است که هر داوطلب برای هر سوال فقط سه بار می توانند توضیحات تصویری ارسال نماید.

حدودا یک ماه پس از انتشار کلید اولیه سوالات، نتایج آزمون دکتری سراسری منتشر شده و از طریق سایت ثبت نام آزمون دکتری در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. پذیرفته شدگانی که با توجه به کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته دکتری شده باشند، می توانند نسبت به انجام این فرآیند در بازه زمانی مشخص شده اقدام نمایند. توجه داشته باشید که داوطلبان پذیرفته شده در دانشگاه های روزانه آزمون دکتری 1401 نمی توانند در آزمون دکتری 1402 شرکت کنند.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی می توان نسبت به کلید سوالات آزمون دکتری 1401 اعتراض ثبت نمود؟

با توجه به این که قرار است اعلام نتایج اولیه آزمون 1401 در دهه اول اردیبهشت انجام شود، احتمالا در نیمه اردیبهشت امکان اعتراض فراهم گردد.

2- چگونه می توان اعتراض به کلید سوالات آزمون دکتری خود را ثبت نمود؟

داوطلبان می توانند برای انجام این فرآیند به صورت اینترنتی از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و یا request.sanjesh.org اقدام کنند.

3- کلید سوالات آزمون دکتری چه زمانی منتشر می شود؟

معمولا 5 روز پس از برگزاری آزمون، کلید اولیه سوالات آن انتشار می یابد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره دکتری پیج کنکور