تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / تیزهوشان / نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 1400 – 1401

نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 1400 – 1401

نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 1400 - 1401
نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 1400 – 1401

همانطور که می دانید تنها راه ورود به مدارس تیزهوشان برای تحصیل در پایه هفتم، شرکت در آزمون سنجش هوش می باشد اما با تغییر شیوه پذیرش دانش آموزان در این مدارس، ابهاماتی برای والدین و دانش آموزان ایجاد شده است که آزمون ورودی این مدارس چگونه برگزار خواهد شد؟ سوالات به چه صورت و از چه منابعی مطرح می شوند؟ مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ششم ابتدایی 1400 – 1401، سوالات این آزمون تنها هوش، استعداد و خلاقیت دانش آموزان را مورد سنجش قرار می دهد و هیچ سوالی از کتاب های درسی مطرح نشده و سطح معلومات تحصیلی دانش آزموان ارزیابی نمی گردد. بنابراین، آشنایی با سوالاتی که در سال های اخیر در حوزه هوش و استعداد تحلیلی مطرح شده اند، می تواند آمادگی داوطلبان را برای حضور در جلسه آزمون افزایش دهد.

آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی صرفا دارای سوالات سنجش هوش بوده و از منابع درسی دانش آموزان، هیچ سوالی مطرح نمی گردد.

نمونه سوالات آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم 1400 – 1401

همان طور که می دانید، آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم از سال 97 دستخوش تغییراتی شد و سوالات آن محدود به سنجش هوش دانش آموزان گردید. اما سوالات آزمون سال 95 و 96 شامل دو بخش “استعداد تحصیلی” و “استعداد تحلیلی” بود که به دلیل ایجاد تغییرات در شیوه پذیرش داوطلبان، تنها سوالات “استعداد تحلیلی” این دوره ها را همراه با پاسخنامه در قالب فایل pdf در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده ایم که می توانید با کلیک روی هر یک از عناوین مورد نظر خود، فایل مربوطه را دریافت نمایید.

نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم 1400 – 1401
دنلود نمونه سوال دانلود پاسخنامه
نمونه سوالات آزمون استعداد تحلیلی تیزهوشان ششم ابتدایی 95 – 96 دانلود پاسخنامه
نمونه سوالات آزمون استعداد تحلیلی تیزهوشان ششم ابتدایی 96 – 97 دانلود پاسخنامه
نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 97 – 98 دانلود پاسخنامه
نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 98 – 99 دانلود پاسخنامه
نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 99 – 1400 (دفترچه شماره 1)

نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 99 – 1400 (دفترچه شماره 2)

دانلود پاسخنامه

توجه داشته باشید که محوریت اصلی طراحی سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم، خلاقیت، استعداد و هوش متقاضیان می باشد، بنابراین توصیه می کنیم که مدت زمان مناسبی را به مطالعه منابع آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی اختصاص دهید تا بتوانید از پس سوالات هوش این آزمون برآیید. سوالات این آزمون از آسان به دشوار مرتب شده اند و اگر دقت لازم را به کار ببرید، پیدا کردن پاسخ سوالات بعدی آسان تر خواهد بود.

سوالات آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم 1400 – 1401

در چند سال گذشته آزمون تیزهوشان شامل دو دفترچه سوال تحصیلی و تحلیلی بود، اما از سال 97 به بعد و با اعمال تغییرات، سوالات تحصیلی حذف شده و فقط سوالات تحلیلی معیار سنجش دانش آموزان می باشد. به عبارت دیگر، دانش آموزان نیازی به مطالعه کتب درسی ندارند زیرا تمامی سوالات صرفا در زمینه ارزیابی هوش و استعداد داوطلبان طراحی شده اند.

یکی از نکات قابل توجه در آزمون تیزهوشان سال گذشته این بود که شامل دو دفترچه سوالات می شد، دفترچه شماره یک که به سه بخش متفاوت از سوالات تقسیم شد و نقاط ضعف و قوت مربوط به خلاقیت، استعداد و هوش دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار می داد و دفترچه شماره دو که به منظور سنجیدن سرعت دانش آموزان طراحی شده بود. در ادامه به نوع، ترتیب و زمان پاسخگویی سه بخش از سوالات در آخرین دوره این آزمون می پردازیم.

سوالات آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی 1400 – 1401
دفترچه اول ترتیب سوالات زمان پاسخگویی
بخش اول کامل کردن جمله 60 دقیقه
تشابه روابط بین کلمات
قرابت معنایی
مرتب کردن جملات یک متن
نتیجه گیری منطقی از متن
درک مطلب
بخش دوم مسئله ی عددی
استدلال منطقی
شمارشی (ترکیبی با ادبیات)
 واژه یابی
بخش سوم سوالات هوش غیرکلامی (تصویری)

همان طور که گفته شد، دفترچه شماره دو آزمون تیزهوشان در آخرین دوره با 40 سوال و زمان 20 دقیقه برای ارزیابی سرعت داوطلبان طراحی شده بود.

لازم است بدانید که به ازای هر پاسخ صحیح، 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ نادرست، یک نمره منفی به دانش آموز تعلق می گیرد. برای هر یک از سوالات بدون پاسخ نیز نمره ای در نظر گرفته نخواهد شد و در صورتی که برای سوالی بیش از یک گزینه علامت بزنید، به منزله دریافت یک نمره منفی خواهد بود.

 

سوالات متداول

1- محوریت سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم چیست؟

اساس و محوریت سوالات این آزمون خلاقیت، استعداد و هوش داوطلبان می باشد.

2- برای موفقیت در آزمون تیزهوشان مقطع ششم به هفتم مطالعه چه نوع منابع و مباحثی لازم است؟

متقاضیان، نیازی به مطالعه کتب درسی خود ندارند زیرا سوالات آزمون ارتباطی با مباحث درسی نداشه و صرفا مربوط به استعداد و هوش می باشند.

3- بررسی نمونه سوالات، برای داوطلبان چه نکات مثبتی به دنبال دارد؟

ضمن آشنایی با نحوه طرح سوال و یا سطح آزمون، می توانند آگاهی خود را نسبت به سوالات آزمون افزایش دهند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۲ نظر

 1. Avatar

  سلام
  تست های تیزهوشان همشون فقط هوشه مطمئنید چون دوتا دفترچه داره حتی یکیشم سوال تحصیلی نیست. این همه ادم به شما اعتماد کردن

 2. Avatar

  سلام میشه بگید کدام کتاب کمک درسی جامع تیزهوشان را بخوانیم
  ا

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، کتاب های بسیار جهت آمادگی و تمرین ها لازم برای آزمون تیزهوشان ششم به هفتم وجود دارد، اما می توانید از کتاب هوش فرا زمینی استفاده نمایید.

 3. Avatar

  سلام.امسال که میشه تیزهوشان ۱۴۰۰ زمان برگزاری ازمون چیه وباید برای ورود به ازمون چه کرد؟!

 4. Avatar

  سلام.خسته نباشید.ازتون تمنا می کنم بگین در سال۱۴۰۰-۱۳۹۹ باز هم فقط ازمون هوشه?! چه کتاب هایی عالین ممنون میشم معرفی کنید.بیشترین تراز تا به حال چند بوده؟!ممنون ایشالا خدا خیرتون بده!

 5. Avatar

  با سلام آیا در دوران کرونا برای خواندن سوال های تیزهوشان سال ۹۹ کتاب کمپلکس میتواند گزینه ی خوبی باشد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. جهت پاسخگویی به سوالات آزمون تیزهوشان هفتم می بایست تسلط کافی را در مباحث؛ هوش ادبی، هوش ریاضی، هوش فضایی و سرعت دقت داشته باشید. لازم به ذکر است منابع کمک آموزشی متنوعی برای آزمون تیزهوشان منتشر شده است، که کتاب کمپلکس هوش هم می تواند منبع خوبی جهت مطالعه شما باشد.

 6. Avatar

  سلام آزمون تیزهوشان سال ۹۹چون که کرونا اومده از چ کتاب های هست چند سوال در چند دقیقه چندم جواب امتحان ها رو میدید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون تیزهوشان هفتم سال ۱۳۹۹، مباحث سوالات تیزهوشان از منابع استعداد تحلیلی می باشد. دفترچه اول دارای ۶۰ سوال در ۶۰ دقیقه زمان پاسخگویی، و دفترچه دوم دارای ۴۰ سوال در ۲۰ دقیقه زمان پاسحگویی می باشد. معمولا نتایج دو هفته پس از آزمون اعلام می شود.

 7. Avatar

  سلام می خواستم بدونم هیچ سوالی از کتاب درسی نمیاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام تیزهوشان هفتم سال ۱۳۹۹، سوالات آزمون صرفا از بخش استعداد تحلیلی می باشد. لازم به ذکر است جهت پاسخگویی به سوالات هوش ریاضی، می توانید از کتاب ریاضی پایه ششم خود کمک بگیرید.

 8. Avatar

  سلام من دیگه کتاب درسی نخونم فقط تست هوش بزنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام تیزهوشان هفتم سال ۱۳۹۹، سوالات آزمون از مباحث استعداد تحلیلی می باشد، و جهت پاسخ گویی به سوالات آزمون، می بایست بر مباحث هوش ادبی، هوش ریاضی، هوش فضاِیی و سرعت و دقت تسلط کافی را داشته باشید.

 9. Avatar

  سلام زمان اتمام امتحان کی هست

  • ایران مشاوره

   سلام، مطابق با اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۹، پرداخت هزینه آزمون تیزهوشان ششم به هفتم به احتمال زیاد، ۲۰ روز قبل از برگزاری آزمون و متعاقبا اطلاع رسانی خواهدشد. پیشنهاد می شود جهت اطلاع از آخرین اخبار مربوطه عضو کانال تلگرام تیزهوشان شوید.

 10. Avatar

  میشه زمان دقیق برگزاری ازمون رو بگید

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با اطلاعیه منتشر شده از سوی آموزش و پرورش مورخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۰، زمان آزمون ورودی دانش آموزان پایه هفتم سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹؛ در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ روز جمعه ساعت ۹ صبح است.

 11. Avatar

  سلام
  از کتاب درسی هم سوال هست?

 12. Avatar

  ببخشید لطفا راجع به سوالات توضیح بدهید چقدر زمان پاسخ داریم چند سوال است

  • ایران مشاوره

   با سلام ، سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم شامل دو دفترچه امتحانی می باشد ، که دفترچه اول شامل سه بخش و هر بخش دارای ۲۰ سوال می باشد ، و شما ۶۰ دقیقه زمان پاسخگویی به کل سوالات را دارید ، دفترچه دوم نیز دارای ۴۰ سوال و زمان پاسخگویی به سوالات ۲۰ دقیقه در نظر گرفته شده است . پیشنهاد می شود جهت اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون تیزهوشان عضو کانال تلگرام تیزهوشان شوید .

 13. Avatar

  سلام ببخشید میشه توضیح بدید که از چه درس هایی سوال میاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام در شرایط اعلام شده برای آزمون تیزهوشان ششم به هفتم محتوای این آزمون شامل هوش ، استعداد و خلاقیت می باشد.

 14. Avatar

  ببخشید چقدر زمان داریم و چند خرداد امتحان تشکیل میشود؟

  • ایران مشاوره

   باسلام. به دلیل شیوع ویروس کرونا، برگزاری آزمون تیزهوشان به تعویق افتاده است و فعل حال اطلاعیه ای جهت زمان برگزاری آزمون منتشر نشده است و آخرین اطلاعیه ای منتشر شده از سوی سایت متصدی، مبنی بر به تعویق افتادن برگزاری آزمون و پرداخت هزینه ثبت نام، ۲۰ روز قبل از برگزاری (احتمالا خرداد ماه)، می باشد.

 15. Avatar

  سلام ببخشید میخواستم بدونم بخاطر ویروس کرونا آزمون تیزهوشان به تعویق افتاده خب تارخ جدید آزمون کی هستش

  • ایران مشاوره

   با سلام ، طبق آخرین اطلاعیه مرکز استعداد درخشان و دانش پژوهان جوان ، آزمون تیزهوشان در صورت مساعد شدن شرایط کشور با یک ماه تاخیر در خرداد ماه برگزار خواهد شد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام تیزهوشان از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوید .

 16. Avatar

  باسلام . من میخواستم ببینم در آزمون تیزهوشان ۹۹ – ۴۰۰ باید چند تا سوال بزنیم تا در ازمون تیزهوشان قبول بشیم.

  • ایران مشاوره

   با سلام ، مطابق با سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم سال ۱۳۹۸ ، باتوجه به اینکه سوالات آزمون مربوطه به مباحث هوش و استعداد و خلاقیت می باشد ، به هر میزان که تعداد سوالات صحیح شما بیش تر باشد احتمال قبولی شما بالاتر می رود ، لازم به ذکر است که آزمون شما نمره منفی دارد و به ازای هر سه پاسخ نادرست ، یک پاسخ صحیح شما از بین خواهد رفت . ظرفیت پذیرش مدارس نیز در قبولی شما تاثیر گذار می باشد .

 17. Avatar

  سلام. ببخشید تعداد کل سوالات تیزهوشان چقدره و اینکه آیا امکانش هست که کسی قبول نشد به مدرسه ی استعداد های درخشان نره؟

  • ایران مشاوره

   سلام ، مطابق با آزمون مدارس تیزهوشان سال ۱۳۹۸ ، دفترچه شماره یک شامل سه بخش و در مجموع ۶۰ سوال می باشد و دفترچه شماره ۲ دارای یک بخش و ۴۰ سوال در نظر گرفته شده است . لازم به ذکر است در صورتی که در آزمون پذیرفته نشوید ، می توانید برای ثبت نام در سایر مدارس اقدام نمایید . پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ششم ابتدایی مراجعه نمایید .

 18. Avatar

  با سلام

  آیا در ازمون تیزهوشان۹۹-۱۴۰۰سوال تشریحی است؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام پذیرش مدارس استعداد های درخشان ، محتوای این آزمون برای پایه ششم به هفتم هوش ، استعداد و خلاقیت می باشد و معمولا سوالات به صورت تستی می باشند.

 19. Avatar

  سلام داخل امتحان فقط همین سئوالا که اینجا بود میان.؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ محتوای سوالات هوش ، استعداد و خلاقیت می باشد.

 20. Avatar

  سلام می خواستم بدونم که واقعا سوال نمیاد وفقط سنجش هوشه

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله سوالات آزمون تیز هوشان پایه ششم به هفتم بر اساس هوش و استعداد تحلیلی می باشد و منابع درسی جزو منابع آزمون نمی باشد.

 21. Avatar

  سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز .. عااالی بود

 22. Avatar

  سلام ، خیلی ممنون از در اختار قراردان اطلاعات بالا. سپاس سپاس سپاس

 23. Avatar

  ممنون از مطالب و سایت خوبتون

دریافت مشاوره