تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / آیا امکان تحصیل در پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل در پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

تحصیل در پرستاری بدون شرکت در کنکور سراسری
آیا امکان تحصیل در پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

محبوبیت رشته پرستاری در میان متقاضیان کنکور سراسری تجربی، بر هیچ کس پوشیده نیست و جزو رشته های برتر این گروه آزمایشی به شمار می آید. با توجه به ارائه رشته های بدون کنکور دانشگاهی در سال های اخیر، برای بسیاری از داوطلبان، این سوال مطرح می باشد که آیا امکان تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی بدون شرکت در آزمون سراسری نیز فراهم است یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که با شرایط ثبت نام سایر رشته های بدون کنکور سراسری و آزاد امکان ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون شرکت در آزمون سراسری وجود ندارد، اما راه دیگری هست که قصد داریم در ادامه به طور کامل آن را شرح دهیم.

با توجه به این که ارائه بدون کنکور رشته های پیراپزشکی امکان پذیر است، احتمال ارائه رشته پرستاری نیز به صورت بدون آزمون وجود دارد.

تحصیل در رشته پرستاری بدون شرکت در کنکور سراسری

به طور کلی می توان گفت ارائه رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور امکان پذیر است اما همان گونه که اشاره کردیم مجزا از پذیرش بدون آزمون دانشگاه های سراسری در دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه می باشد. به عبارت دیگر، داوطلبانی که قصد ثبت نام بدون آزمون رشته های پیراپزشکی را دارند برای اطلاع از عنوان رشته های ارائه شده باید به دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی دوره ای مراجعه کنند که در آزمون آن حضور داشته اند.

ممکن است از خود بپرسید دفترچه انتخاب رشته که مختص شرکت کنندگان در آزمون سراسری می باشد، چه ارتباطی با پذیرش بدون کنکور رشته های پیراپزشکی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از تفاوت های رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد با رشته های بدون آزمون پیراپزشکی همین موضوع می باشد. داوطلبانی که می خواهند در رشته های گروه اول ثبت نام کنند، نیازی به شرکت در آزمون سراسری ندارند. در حالی که علاقه مندان به تحصیل بدون آزمون در رشته های پیراپزشکی دانشگاه های سراسری می بایست در کنکور سراسری شرکت کنند.

نکته دیگر این که رشته های پیراپزشکی بدون کنکور دانشگاه های سراسری معمولا در مقطع کاردانی و بیشتر در مناطق محروم کشور ارائه می شوند.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان دریافت که ارائه شدن رشته پرستاری به صورت بدون کنکور، پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم تجربی مشخص می شود و نمی توان پیش از آن اظهار نظر کرد.

شرایط تحصیل بدون کنکور رشته پرستاری دانشگاه های سراسری

داوطلبانی که قصد ثبت نام و تحصیل بدون آزمون در رشته پرستاری یا هر یک از رشته های پیراپزشکی ارائه شده را دارند باید از شرایطی که برای آن ها در نظر گرفته می شود نیز مطلع باشند.

شرایط عمومی

 • دارندگان مدرک دیپلم رشته تجربی نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم، مجاز به انتخاب رشته های بدون آزمون پیراپزشکی دانشگاه های سراسری می باشند. (نوع دیپلم متقاضیان ممکن است در دوره های مختلف متفاوت بوده و صرفا ویژه دانش آموختگان گروه آزمایشی علوم تجربی نباشد.)
 • علاقه مندان به ثبت نام و تحصیل در رشته پرستاری به صورت بدون آزمون، باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشد.
 • برای داوطلبان آقا، از لحاظ خدمت سربازی نباید مشکلی وجود داشته باشد.
 • قبولی در جلسه مصاحبه

با توجه به حجم بالای تقاضا برای رشته های پیراپزشکی بدون کنکور، نتایجی که ابتدا منتشر می شود، چند برابر ظرفیت پذیرش دانشگاه های پذیرنده است. زیرا اسامی که در ابتدا اعلام می شوند باید در یک جلسه مصاحبه شرکت کنند و از میان آن ها، داوطلبانی که مورد تایید قرار گیرند و شرایط لازم جهت تحصیل در رشته پرستاری بدون کنکور را داشته باشند، به عنوان پذیرفته شدگان نهایی انتخاب می گردند.

شرایط اختصاصی

 • داوطلبانی که قصد تحصیل بدون کنکور در رشته پرستاری را دارند باید هنگام ثبت نام کنکور سراسری حداکثر 25 سال داشته باشند. (برای آقایان با 2 سال خدمت سربازی شان محاسبه می گردد، یعنی 27 سال)
 • در برخی از دوره ها شرط معدل در نظر گرفته می شود که در این صورت معدل متقاضیان باید 15 به بالا باشد.
 • در برخی از دوره ها شرط بومی پذیری نیز مطرح است. به این صورت که بومیان هر استان برای پذیرش در دانشگاه استان محل سکونت خود شانس بیشتری نسبت به سایر داوطلبان دارند.
 • پذیرفته شدگان رشته های پیراپزشکی بدون کنکور معمولا باید 3 برابر طول مدت تحصیل خود، دوره تعهد خدمت را سپری کنند. (در طی این دوره از تمامی حقوق و مزایا برخوردارند.)
 • آن دسته از افرادی که دانشجو هستند و یا جزو فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر می باشند، مجاز به ثبت نام و شرکت در دوره های بدون آزمون رشته پرستاری نیستند.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان دریافت که ثبت نام بدون کنکور رشته پرستاری امکان پذیر است اما قطعی نیست. همچنین لازم به ذکر است که شرایط پذیرش در رشته های بدون آزمون گروه آموزش پزشکی ممکن است در هر دوره تغییر کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک های پیراپزشکی بدون کنکور، پزشکی بدون کنکور، دندانپزشکی بدون کنکور، مامایی بدون کنکور، شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور و نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بدون شرکت در کنکور، به تحصیل در رشته پرستاری پرداخت؟

بله، اما در صورتی که رشته پرستاری جزو رشته های ارائه شده بدون کنکور پیراپزشکی دانشگاه های سراسری باشد.

2- کدام یک از واحدهای دانشگاه آزاد، رشته پرستاری بدون کنکور را ارائه می دهند؟

رشته پرستاری و به طور کلی رشته های پیراپزشکی که به صورت بدون آزمون ارائه می شوند متعلق به دانشگاه های سراسری هستند که ملزم به شرکت در آزمون سراسری است. تا کنون مشاهده نشده است که دانشگاه آزاد به صورت بدون آزمون دانشجوی پرستاری جذب کند.

3- معدل بالا تاثیری در پذیرش بدون کنکور رشته پرستاری دارد؟

در برخی از دوره ها ممکن است شرط معدل برای پذیرش داوطلبان در دوره بدون آزمون مقطع کاردانی رشته پرستاری در نظر گرفته شود که 15 به بالا است، اما جزو شرایط ثابت و قطعی محسوب نمی شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۱۳ نظر

 1. Avatar

  آیا فردیکه قبلا فارغ التحصیل لیسانس حسابداری بوده میتواند تطبیق دهد و رشته پرستاری بخواند در سن ۲۶سال

 2. Avatar

  اگر بخوایم واس پرستاری بدون کنکور شرکت کنیم الان چیکار کنیم فلن وقت برای کنکور بزاریم یا دیه نیازی نیس صبر کنیم تا پوقش واس ثبت نام پرستاری بیاد؟
  بعد اینکه دانشگاه های شهر خودمون میتونیم بریم اگه بدون کنکور بریم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ( بدون کنکور) در رشته های پیراپزشکی (پرستاری، هوشبری و…) امکان پذیر نمی باشد.

 3. Avatar

  کدام سال رشته های پیرا پزشکی بدون آزمون بوده؟

 4. Avatar

  سلام من دیپلم تجربی دارم معدل دیپلمم ۱۸وخورده ای هسته بدون کنکور میشه رفت پرستاری یا سال۱۴۰۰ میشه بدون کنکور رشته های پیرا پزشکی مثلا پرستاری رفت؟؟؟… واینکه دانشگاههای آزاد میشه یا نه ؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در حال حاضر رشته های پزشکی و پیرا پزشکی بدون آزمون ارائه نمی شود.

 5. Avatar

  سلام من متولد ۶۸ هستم میتونم پرستاری بدون کنکور شرکت کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام، طبق دفترچه ها و اطلاعیه های منتشر شده در سال ۱۳۹۹ رشته پرستاری بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی ارائه نمی شود.

 6. Avatar

  با سلام.من۲۵ سالمه و سال ۹۲ (۷سال پیش) دیپلمم رو گرفتم الان میخام دوباره کنکور بدم و یکی از رشته های پیراپزشکی قبول شم! بنظر شما احتمال قبول شدنم هست یا نه؟چون من نظام قدیم بودم و الان باید مباحث نظام جدید رو بخونم بنظرم یکم غیرممکن میاد

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که با برنامه ریزی، ساعت مطالعاتی بالا و پشتکار شروع به مطالعه نمایید، می توانید جزء برترین رتبه های رشته تجربی باشید. جهت دست یابی به این هدف می بایست اطلاعات خود را پیرامون آزمون بالا ببرید.

 7. Avatar

  سلام من دیپلم رشته تجربی دارم ۱۹ ساله هستم میتونم پرستاری بدون کنکور ثبت نام کنم لطفا راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام، رشته های پیراپزشکی بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی ارائه نمی شود.

 8. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید الان که دفترچه انتخاب رشته اومده من اصلا نمیبینم که رشته پرستاری بدون کنکور بگیرن ..یعنی دیگه امکانش نیست ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، امکان تحصیل در رشته ی پرستاری بدون کنکور وجود ندارد و در دفترچه ی انتخاب رشته ی پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ارائه نشده است.

 9. Avatar

  با سلام و عرض ادب
  عذر میخام
  میخاستم بدونم که بدون دادن کنکور تجربی امسال هم میشه در پیراپزشکی های صرفا با ثوابق اقدام به انتخاب واحد کرد
  یا
  حتما باید کنکور امسال شرکت میکردن ؟
  ممنون و متشکرم

  • ایران مشاوره

   با سلام، رشته های پیراپزشکی بدون کنکور دارای یک سری شرایط می باشد از جمله: داشتن دیپلم تجربی، حداقل معدل کتبی نهایی ۱۵، شرایط سنی نهایتا ۲۵ سال، و به ازای ۲ سال طول مدت تحصیل شما می بایست ۳ برابر تعهد به خدمت داشته باشید.

 10. Avatar

  من ۳۴ سال سن دارم و فوق لیسانس زیست شناسی هستم آیا میتوانم در رشته پرستاری بدون کنکور ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   باسلام، مطابق با اطلاعیه های سازمان سنجش، رشته های پیراپزشکی بدون کنکور دارای شرایطی می باشد از جمله: شرایط سنی تا ۲۵سال، معدل کتبی نهایی بالای ۱۵، دیپلم تجربی و شرکت در کنکور سراسری تجربی آن سال است.

 11. Avatar

  سلام من معدل کتبی ام ۱۷ است
  امسالم کنکور دادم و منتظر جوابم هروقت بیاد اگه قبول نشدم میتونم با تعهد کاری برم پرستاری بخونم؟ بعد چجور باید پیگیرش بشم خواهشا بگید!

  • خانم واحدی

   باسلام، برای پذیرش رشته های بدون کنکور پیراپزشکی بعد از اعلام نتایج آزمون، باید از طریق دفترچه راهنمای انتخاب رشته ی سال ۱۳۹۹ بررسی نمایید.

 12. Avatar

  سلام خسته نباشید.میخام بدونم ایا میشه رشته کمک پرستاری رو بدون کنکوردر دانشگاه فلق(ازاد )اراک خوند؟ لطفا جوابمو بدید

  • Avatar

   با سلام، مطابق با اطلاعیه های سازمان سنجش، رشته کمک پرستاری در دانشگاه ها ارائه نشده است.

 13. Avatar

  سلام خسته نباشید. من دیپلم نقاشی دارم بدون مدرک پیش دانشگاهی . آیا میتوان پیش دانشگاهی تجربی خواند و در کنکور تجربی شرکت کرد و رشته ی پرستاری انتخاب کرد با معدل۱۳ /۱۵

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، داوطلبان نظام سالی واحدی، جهت شرکت در کنکور سراسری می بایست دارای مدرک پیش دانشگاهی باشند. لازم به ذکر است که محدودیتی جهت شرکت در کنکور تجربی با دیپلم و پیش دانشگاهی غیرمرتبط برای شما وجود ندارد.

 14. Avatar

  سلام آیا میتوان با مدرک دیپلم نظام قدیم مدرک پیش دانشگاهی رشته تجربی در کنکور تجربی شرکت کرد و پرستاری را انتخاب کرد.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، با داشتن مدرک دیپلم(نظام جدید، نظام قدیم) و دیپلم و پیش دانشگاهی(نظام سالی واحدی) می توانید در کنکور رشته تجربی شرکت نمایید.

 15. Avatar

  سلام خسته نباشید
  از رشته تربیت کودک میشه پرستاری خوند؟؟؟شرایطش چیه اگه میشه

 16. Avatar

  سلام من امسال (٩٨)کنکور دادم رتبه خوبی نیاوردم معدل دیپلمم ١۶/٣٨ هس و معدل کتبی نهایی ١۴ میخاستم ببینم میتونم رشته های پیراپزشکی بدون کنکور رو شرکت کنم (١٨ سالمه)

 17. Avatar

  سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم ۸ بیوتکنولوژی هستم میشه انصراف بدم و رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ثبت نام کنم بهمن ماه امسال؟؟؟ساکن تهرانم و اینکه هرسال رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ارائه میشن؟؟؟چ‌مقطعی؟؟؟ممنون میشم جواب بدید

 18. Avatar

  سلام. من درمورد این پرستاری بدون کنکورتون یسزی اطلاعات میخواستم متاسفانه موفق به تماس با شماره هایی که گذاشتین نشدم

 19. Avatar

  سلام ی سوال داشتم راجب اینکه چجوری میشه با سوابق تحصیلی ک داریم بریم رشته پرستاری برای دانشگاه ازاد؟؟؟؟اصن امکانش هست که با سوابق تحصیلی برای پرستاری بریم دانشگاه ازاد یا نه؟؟؟

 20. Avatar

  سلام معدل کتبیم ۱۰/۲۵ومعدل کل۱۷/۲۵بنظرتون من میتونم برم دانشگات ازادپرستاری ؟

 21. Avatar

  سلام امکان داره کاردان پیرا پزشکی بگیرن بدون کنکور و من که لیسانس بهداشت دارم و ۲۹ سالمه میتونم شرکت کنم؟دانشگاه ازاد چی بهمن پرستاری میگیره و با تردز ۷۰۷۴ کجاها شانس قبولی دارم

 22. Avatar

  سلام وقت بخیر بنده رشته تجربی هستم دیپلم و پیش دانشگاهی هم دارم اما کنکور ندادم هنوز.به رشته پرستاری علاقمندم.آیا شرایط اینو دارم که بدون کنکور به رشته مورد علاقه ام برسم.۲۱ساله هستم

  • Avatar

   با سلام
   برای اطلاع از رشته های ارائه شده در لیست دانشگاه های سراسری و آزاد و همچنین رشته پزشکی و پیراپزشکی بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی میبایست منتظر دفترچه انتخاب رشته از سوی این دانشگاه ها باشیم و احتمال ارائه شدن رشته پرستاری بدون آزمون بسیار پایین می باشد.

 23. Avatar

  اگر ۸۵ درصد رشته ها بدون کنکور هست شامل پیراپزشکی میشود؟

 24. Avatar

  سلام می خواستم بدونه اینکه کنکور بدیم وارد دانشگاه ازاد برا پرستاری میشیم و این طرح در اردبیل هم قابل اجراست

 25. Avatar

  سلام،لطفا جواب بدید!با توجه ب اینکه کنکور ۹۸دومرحله ای شده و رشته های براساس سوابق تحصیلی رو دی یا بهمن ماه برگزار میکنن،میخواستم بپرسم ک آیا با معدل کتبی ۱۶/۶۲ و معدل کل۱۹/۲۱ میتونم علوم آزمایشگاهی قبول بشم،همه ی شرایط پذیرش رو هم دارم و بومی استان لرستان محصوب میشم.

  • Avatar

   با سلام
   در صورت دارا بودن شرط سنی تا ۲۵ سال و با توجه به معدل کتبی ۱۶/۶۲ چنانچه طرح رشته های پیراپزشکی بدون آزمون در استان بومی شما برای سال ۹۸ ارائه گردد میتوانید با شرکت در کنکور سراسری تجربی و انتخاب رشته شانس خود را برای پذیرش در مقطع کاردانی رشته های ارائه شده در دانشگاه های سراسری امتحان کنید.

 26. Avatar

  سلام خسته نباشین من رشتم انسانیه ولی علاقه ب پرستاری دارم الن هم در دانشگاه پیام نور مشغول تحصیل هستم میخواستم بدونم ایا میتونم پرستاری بدون کنکور بخونم یا نه؟!
  ساکن پاکدشت هستم

  • Avatar

   با سلام
   برای وارد شدن به رشته های پرستاری و پیراپزشکی بدون کنکور میبایست دارای شرایط زیر باشید:
   شرط سنی تا ۲۵ سال، داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی و معدل کتبی بالای ۱۵، شرط بومی بودن، پذیرش در مقطع کاردانی و تعهد خدمت ۳ برابر دوره تحصیل، حضور سر جلسه کنکور تجربی و دسترسی به دفترچه انتخاب رشته و اعلام آمادگی به دانشگاه هایی که این طرح را ارائه میدهند.

 27. Avatar

  سلام ایا این طرحی ک گفتن ک اونایی ک کنکور دادن مامایی پرستاری قبول نشدن میتونن الان ازاد ترم بهمنی شرکت کنن فقد کنکور داده باشن و نرفته قاشن دانشگاه

 28. Avatar

  با سلام من میخوام امسال بهیاری بخونم میشه راهنماییم کنید که چطوری ثبت نام کنم و شرایط ثبت نامش چیه با سپاسسا

 29. Avatar

  باسلام من کارشناسی ای تی دارم رشتم کلا فنی بوده خیلیم به پرستاری علاقه دارم چیکار باید بکنم سخته برم تجربی رو ازاول بخونم ۲۴ سالمه؟

  • Avatar

   با سلام
   برای وارد شدن به رشته پرستاری حتما باید در کنکور تجربی شرکت کرده و تراز و رتبه ی لازم برای ورود به دانشگاه های مدنظر(دانشگاه های روزانه، آزاد،پردیس و واحددهای خودگردان ) را کسب کنید.

 30. Avatar

  سلام خسته نباشید؛ من کارشناسی مهندسی پزشکی دارم و ساکن مشهد هستم، میخواستم راهنمایی کنید که میتونم برای پرستاری بخونم؟؟؟ سنم هم ۲۳ ساله ، فقط چون گفته بودین باید بومی باشیم، یعنی باید مدارک مربوط به دیپلمم از تهران باشه؟؟؟ خیلی ممنون اگر راهنماییی کنید

  • Avatar

   باسلام
   پذیرش در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور دارای شرایط بومی بودن ، محدودیت سنی … می باشدو در خصوص بومی بودن ؛شما بایدمتولد استانی که در آن کنکور می دهید، باشید.
   و اینکه درآن استان مدرک تحصیلی گرفته باشید و یااینکه دراستان مربوطه بیمه برای خود و همسر یاخانواده رد شده باشد.

 31. Avatar

  سلام وقت بخیر من ساکن رشتم و معدل نزدیک ۱۷ دارم و کنکور امسال تراز ۳۵۴۱دارم در تجربی در انتخاب رشته همه رو رشت زدم و قبول نشدم امکانش هست راهنمایی کنید بین رشته های مامایی هوشبری و کلا پیراپزشکی چه رشته هایی بدون کنکور میپذیرن از کجا میتونم بخونم؟ این اطلاعات رو

  • Avatar

   با سلام . به طور کلی رشته های پیراپزشکی مانند مامایی و هوشبری و پرستاری و … در دوره های بدون کنکور ارائه نشده است و دانشگاه ها برای رشته هایی مانند زیست شناسی و میکروبیولوژی و … از طریق بدون کنکور پذیرش دارند

 32. Avatar

  سلام وقتتون بخیر. من پشت کنکوریم .امسال مدرک کمک پستاری میگیرم. میخواستم بپرسم اگه تو انتخاب رشته بهیار بزنم. چند درصد احمال قبولی رشته پرستاری در کنکور تجربی سال بعد دارم .

  • Avatar

   با سلام
   سهمیه ی بهیاران در کنکور معادل ۵ درصد ظرفیت هر دانشگاه میباشد.و با کسب تراز و رتبه ی لازم شانس نسبتا مناسب تری نسبت به دانشجوهای ازاد خواهید داشت.

  • Avatar

   سلام کمک پرستار یعنی چی؟ مدرکشو از کجا گرفتین؟ بهم کامل توضیح بدین لطفا

 33. Avatar

  سلام من چطوری میتوانم پرستاری تعهدی شرکت کنم……باید حتما کنکور بدهم؟؟؟؟؟؟

 34. Avatar

  سلام من امسال کنکور شرکت کردم و هیچکجا قبول نشدم .چه جوری میتونم بدون کنکو در رشته پرستاری ثبت نام کنم؟

  • Avatar

   با سلام
   با توجه به این چند سال آتی , متاسفانه امسال رشته پرستاری بدون کنکور در هیچ کدام از دانشگاه ها نداریم و احتمال برگزاری این رشته در سال های آینده وجود دارد .

 35. Avatar

  سلام امسال هیج کجا پرستاری بدون کنکور پذیرش نداشت؟؟ دانشگاه ازاد یا پردیس ها هم ندارن؟؟

  • Avatar

   باسلام، رشته ی پرستاری براساس سوابق تحصیلی در هیچ دانشگاهی پذیرش نداشته است.

 36. Avatar

  سلام من ساکن سنندج و دانشجوی ترم اخر برق هستم . دیپلم تجربی ندارم و می خواستم بپرسم اگر به دانشگاه تعهد بدهم که تا دی ماه مدرک دیپلم خود را می آورم می توان در رشته ی پرستاری یا هوشبری بدون کنکور شرکت کنم؟تقریبا دو ماه دیگه سنم۲۴ میشود . دانشگاه این دوره کجاست؟?

 37. Avatar

  سلام من ساکن سنندج و دانشجوی ترم اخر برق هستم . دیپلم تجربی ندارم و می خواستم بپرسم اگر به دانشگاه تعهد بدهم که تا دی ماه مدرک دیپلم خود را می آورم می توان در رشته ی پرستاری یا هوشبری بدون کنکور شرکت کنم؟تقریبا دو ماه دیگه سنم۲۴ میشود . دانشگاه این دوره کجاست؟

 38. Avatar

  درود بر شما
  می خواستم بدونم که در بدون کنکور باید معدل کل دیپلم را بنوسیم یا معدل ۴ درس نهایی؟

 39. Avatar

  سلام .من تمام شرایط بدون کنکور دارم کدوم رشته ها از پیرا پزشکی میتونم امسال برم؟؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره