خانه پذیرش بدون کنکور آیا امکان تحصیل در پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل در پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

تحصیل در پرستاری بدون شرکت در کنکور سراسری
آیا امکان تحصیل در پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

محبوبیت رشته پرستاری در میان متقاضیان کنکور سراسری تجربی، بر هیچ کس پوشیده نیست و جزو رشته های برتر این گروه آزمایشی به شمار می آید. با توجه به ارائه رشته های بدون کنکور دانشگاهی در سال های اخیر، برای بسیاری از داوطلبان، این سوال مطرح می باشد که آیا امکان تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی بدون شرکت در آزمون سراسری نیز فراهم است یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که با شرایط ثبت نام سایر رشته های بدون کنکور سراسری و آزاد امکان ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون شرکت در آزمون سراسری وجود ندارد، اما راه دیگری هست که قصد داریم در ادامه به طور کامل آن را شرح دهیم.

با توجه به این که ارائه بدون کنکور رشته های پیراپزشکی امکان پذیر است، احتمال ارائه رشته پرستاری نیز به صورت بدون آزمون وجود دارد.

تحصیل در رشته پرستاری بدون شرکت در کنکور سراسری

به طور کلی می توان گفت ارائه رشته های پیراپزشکی به صورت بدون کنکور امکان پذیر است اما همان گونه که اشاره کردیم مجزا از پذیرش بدون آزمون دانشگاه های سراسری در دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه می باشد. به عبارت دیگر، داوطلبانی که قصد ثبت نام بدون آزمون رشته های پیراپزشکی را دارند برای اطلاع از عنوان رشته های ارائه شده باید به دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی دوره ای مراجعه کنند که در آزمون آن حضور داشته اند.

ممکن است از خود بپرسید دفترچه انتخاب رشته که مختص شرکت کنندگان در آزمون سراسری می باشد، چه ارتباطی با پذیرش بدون کنکور رشته های پیراپزشکی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از تفاوت های رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد با رشته های بدون آزمون پیراپزشکی همین موضوع می باشد. داوطلبانی که می خواهند در رشته های گروه اول ثبت نام کنند، نیازی به شرکت در آزمون سراسری ندارند. در حالی که علاقه مندان به تحصیل بدون آزمون در رشته های پیراپزشکی دانشگاه های سراسری می بایست در کنکور سراسری شرکت کنند.

نکته دیگر این که رشته های پیراپزشکی بدون کنکور دانشگاه های سراسری معمولا در مقطع کاردانی و بیشتر در مناطق محروم کشور ارائه می شوند.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان دریافت که ارائه شدن رشته پرستاری به صورت بدون کنکور، پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم تجربی مشخص می شود و نمی توان پیش از آن اظهار نظر کرد.

شرایط تحصیل بدون کنکور رشته پرستاری دانشگاه های سراسری

داوطلبانی که قصد ثبت نام و تحصیل بدون آزمون در رشته پرستاری یا هر یک از رشته های پیراپزشکی ارائه شده را دارند باید از شرایطی که برای آن ها در نظر گرفته می شود نیز مطلع باشند.

شرایط عمومی

 • دارندگان مدرک دیپلم رشته تجربی نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم، مجاز به انتخاب رشته های بدون آزمون پیراپزشکی دانشگاه های سراسری می باشند. (نوع دیپلم متقاضیان ممکن است در دوره های مختلف متفاوت بوده و صرفا ویژه دانش آموختگان گروه آزمایشی علوم تجربی نباشد.)
 • علاقه مندان به ثبت نام و تحصیل در رشته پرستاری به صورت بدون آزمون، باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشد.
 • برای داوطلبان آقا، از لحاظ خدمت سربازی نباید مشکلی وجود داشته باشد.
 • قبولی در جلسه مصاحبه

با توجه به حجم بالای تقاضا برای رشته های پیراپزشکی بدون کنکور، نتایجی که ابتدا منتشر می شود، چند برابر ظرفیت پذیرش دانشگاه های پذیرنده است. زیرا اسامی که در ابتدا اعلام می شوند باید در یک جلسه مصاحبه شرکت کنند و از میان آن ها، داوطلبانی که مورد تایید قرار گیرند و شرایط لازم جهت تحصیل در رشته پرستاری بدون کنکور را داشته باشند، به عنوان پذیرفته شدگان نهایی انتخاب می گردند.

شرایط اختصاصی

 • داوطلبانی که قصد تحصیل بدون کنکور در رشته پرستاری را دارند باید هنگام ثبت نام کنکور سراسری حداکثر 25 سال داشته باشند. (برای آقایان با 2 سال خدمت سربازی شان محاسبه می گردد، یعنی 27 سال)
 • در برخی از دوره ها شرط معدل در نظر گرفته می شود که در این صورت معدل متقاضیان باید 15 به بالا باشد.
 • در برخی از دوره ها شرط بومی پذیری نیز مطرح است. به این صورت که بومیان هر استان برای پذیرش در دانشگاه استان محل سکونت خود شانس بیشتری نسبت به سایر داوطلبان دارند.
 • پذیرفته شدگان رشته های پیراپزشکی بدون کنکور معمولا باید 3 برابر طول مدت تحصیل خود، دوره تعهد خدمت را سپری کنند. (در طی این دوره از تمامی حقوق و مزایا برخوردارند.)
 • آن دسته از افرادی که دانشجو هستند و یا جزو فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر می باشند، مجاز به ثبت نام و شرکت در دوره های بدون آزمون رشته پرستاری نیستند.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان دریافت که ثبت نام بدون کنکور رشته پرستاری امکان پذیر است اما قطعی نیست. همچنین لازم به ذکر است که شرایط پذیرش در رشته های بدون آزمون گروه آموزش پزشکی ممکن است در هر دوره تغییر کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک های پیراپزشکی بدون کنکور، پزشکی بدون کنکور، دندانپزشکی بدون کنکور، مامایی بدون کنکور، شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور و نتایج کارشناسی ارشد وزارت بهداشت کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بدون شرکت در کنکور، به تحصیل در رشته پرستاری پرداخت؟

بله، اما در صورتی که رشته پرستاری جزو رشته های ارائه شده بدون کنکور پیراپزشکی دانشگاه های سراسری باشد.

2- کدام یک از واحدهای دانشگاه آزاد، رشته پرستاری بدون کنکور را ارائه می دهند؟

رشته پرستاری و به طور کلی رشته های پیراپزشکی که به صورت بدون آزمون ارائه می شوند متعلق به دانشگاه های سراسری هستند که ملزم به شرکت در آزمون سراسری است. تا کنون مشاهده نشده است که دانشگاه آزاد به صورت بدون آزمون دانشجوی پرستاری جذب کند.

3- معدل بالا تاثیری در پذیرش بدون کنکور رشته پرستاری دارد؟

در برخی از دوره ها ممکن است شرط معدل برای پذیرش داوطلبان در دوره بدون آزمون مقطع کاردانی رشته پرستاری در نظر گرفته شود که 15 به بالا است، اما جزو شرایط ثابت و قطعی محسوب نمی شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۵۷ نظر

 1. سلاام دیپلم نظام جدیدم دارم گیاهان دارویی میخونم میتونم بدون کنکور برم پرستاری داخل غیرانتفاعیی؟

 2. سلام…من رتبه کنکورم برای قبول شدن در رشته پرستاری مناسب نیست…آیا میتونم با کارنامه دیپلمم رشته پرستاری آزاد قبول شم؟

 3. سلام ببخشید من سال اخر دبیرستان هستم رشتم فنی حرفه ای کامپیوتر هست بخوام برم دانشگاه آزاد میتونم بدون کنکور برای رشته تجربی پرستاری بخونم یا نه لطفا راهنمایی کنین

 4. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من فوق دیپلم آموزش ابتدایی دارم الان امکان این هست که بدون کنکور پرستاری بخونم؟

 5. سلام خسته خواستم بدونم میشه بدون کنوکور رشته پرستاری انتخاب کنیم

  • با سلام و درود، درحال حاضر، امکان ادامه تحصیل در رشته مورد نظر به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی، وجود ندارد.

 6. سلام ببخشید میخواستم بدونم اگه کنکور تجربی بدیم و انتخاب رشته نکرده باشیم میتونیم وارد دانشگاه پیام نور شویم در بهمن ماه بدون آزمون

 7. سلام خسته نباشید. من کنکور تجربی دادم ولی انتخاب رشته نکردم میتونم دانشگاه آزاد پرستاری برم

  • با عرض سلام و وقت بخیر، در حال حاضر رشته های پزشکی و پیرا پزشکی مانند پرستاری، علوم آزمایشگاهی و… بدون کنکور ارائه نمی شوند.

 8. سلام خسته نباشید.آیا با دیپلم الهیات میشه برای رشته پرستاری ادامه داد؟!

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر جهت ادامه تحصیل در رشته پرستاری می بایست در کنکور سراسری گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت نمایید.

 9. سلام ببخشید برای قبول شدن دانشگاه ازاد گناباد برای رشته ی پرستاری باید چه رتبه ای بیارم

  • با سلام، قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر شما به عوامل مختلفی مانند: ظرفیت دانشگاه ها، تعداد داوطلبان و وضعیت آنها، نوع چینش انتخاب رشته و… بستگی دارد.

 10. سلام با دیپلم کاردانش رشته کامپیوتر و لیسانس کامپیوتر میشه کنکور تجربی شرکت کرد

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد) اقدام به ثبت نام کنید.

 11. با سلام
  ببخشید خواستم ببینم واسه پرستاری شرط حداقل معدل کتبی وجود داره یا نه؟!
  و اگه وجود داره حداقل معدل کتبی و کل چقدره؟خیلی ممنون

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، تحصیل در رشته پرستاری صرفا در صورت شرکت در کنکور سراسری امکان پذیر می باشد؛ لذا معدل شما ملاک قبولی قرار نخواهد گرفت.

 12. سلام خسته نباشین من دیپلم هنرستانی دارم میخاسم بدونم میشه برا پرستاری کنکور بدم یا بدون کنکور پیام نور بخونم توروخدا بگین

  • با سلام و درود، در حال حاضر رشته مورد نظر به صورت بدون کنکور (براساس سوابق تحصیلی) ارائه نمی شود، جهت ادامه تحصیل در رشته پرستاری، می بایست در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی شرکت نمایید.

 13. سلام
  میخواستم بدونم با دیپلم انسانی میتونم پرستاری ازاد بخونم یا باید کنکور تجربی بدم حتما دولتی بیارم ازاد هیچجوره نمیشه؟

 14. سلام من ۲۸ سال سنمه رشته تحصیلیم کاردانش هستش ایا میتونم رشته پرستاری یا سایر رشته های پزشکی یا پیراپزشکی امتحان بدم؟اینکه گفتید بدون کنکور میشه شامل رشته های کاردانش هم میشه؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر امکان ثبت نام و تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی به صورت بدون کنکور وجود ندارد.

 15. سلام آیا میشه براساس سوابق تحصیلی رشته پرستاری انتخاب کنم ؟؟

 16. سلام چطوری میتونم هوشبری بدون کنکور بخونم ؟

 17. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اخرین رتبه برای قبولی پرستاری ازاد اهواز حدودا چنده ؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی در سال ۱۳۹۹، شما با حداقل تراز ۷۰۰۰ شانس قبولی در برخی از دانشگاه های آزاد را دارا می باشید.

 18. سلام آیا در سال ۱۴۰۰ امکان ثبت نام در رشته پرستاری بدون کنکور وجود دارد؟

  • با سلام، بر اساس آخرین اطلاعیه ها پذیرش رشته پرستاری بر اساس کنکور سراسری رشته تجربی می باشد.

 19. سلام من دانش آموز کنکور ۱۴۰۰ هستم و به رشته پرستاری علاقه دارم میخواستم بدونم اگه قبول نشدم میتونم دانشگاه آزاد پرستاری ثبت نام کنم؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر امکان تحصیل به صورت بدون کنکور در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی دانشگاه های آزاد، وجود ندارد.

 20. سلام،من ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی ژنتیک دارم و متاسفانه بیکار، می‌خوام بدونم بدون کنکور میتونم پرستاری بخونم؟

 21. با سلام و خسته نباشی
  میخواستم بدونم لیسانس رشته پرستاری چند سال طول میکشه

 22. با سلام و خسته نباشید من دیپلم رشته انسانی با معدل ۱۸/۵۰ دارم اما از طرفی علاقه زیادی به پرستاری دارم ایا امکانش هست بدون کنکور رشته پرستاری رو بخونم؟

 23. آیا فردیکه قبلا فارغ التحصیل لیسانس حسابداری بوده میتواند تطبیق دهد و رشته پرستاری بخواند در سن ۲۶سال

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره