تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد چیست؟

کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد چیست؟

منظور از کد ضریب در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد چیست
کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد

افرادی که دارای شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد بوده و تمایل به شرکت در این آزمون دارند، ابتدا بایستی در موعد مقرر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به ثبت نام کنکور ارشد اقدام کنند اما موضوعی که توجه بسیاری از داوطلبان را هنگام نام نویسی به خود جلب می کند، کد ضریب هر رشته محل می باشد. اکنون این سوال مطرح است که کد ضریب کنکور کارشناسی ارشد چیست؟ در حقیقت کد ضریب علاوه بر اینکه می تواند به داوطلبان اطلاعاتی از منابع مطالعاتی و ضرایب موثر دروس گرایش مدنظر ارائه دهد، در نتیجه انتخاب رشته نیز بسیار تاثیر گذار است.

کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد در واقع عددی است که به هر یک از گرایش های یک رشته امتحانی اختصاص داده می شود.

کد ضریب در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری هر مجموعه امتحانی، جدولی شامل ضرایب و دروس موثر در هر رشته ارائه شده است. در این بین اگر به ستون سمت چپ این جدول نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که در کنار هر گرایش، اعدادی قرار گرفته اند. در واقع این شماره ها همان کد ضریب کنکور کارشناسی ارشد می باشند که به گرایش های آن مجموعه امتحانی نسبت داده شده اند.

کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد مرحله اول

به بیانی دیگر این کد، معرف نام گرایش های هر رشته امتحانی می باشد که برای سهولت تفسیر رتبه و تراز اکتسابی در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد مورد استفاده قرار می گیرد. البته در بعضی مجموعه های امتحانی، کد ضریب های تکراری مشاهده می شود و این بدین معنا است که چند گرایش مربوط به رشته امتحانی مورد نظر از لحاظ ضرایب و تعداد دروس موثر شرایط یکسانی دارند و برای آن ها در کنکور کارشناسی ارشد مفاد امتحانی مشترکی در نظر گرفته شده است. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.

به عنوان نمونه، رشته روانشناسی دارای ۱۰ گرایش می باشد که مطابق ستون زرد رنگ جدول، ۶ کد ضریب به آن ها اختصاص یافته و این یعنی به ازای هر کد ضریب، بیش از یک گرایش تعلق گرفته است. همان طور که ملاحظه می کنید برخی گرایش ها، دارای کد ضریب یکسانی هستند مانند کد ضریب ۲ در مجموعه امتحانی روانشناسی که چهار گرایش را شامل می شود و این مطلب نشان می دهد داوطلبانی که خواهان ادامه تحصیل در هر یک از این چهار گرایش هستند، ضرایب دروس امتحانی مشترکی در آزمون کارشناسی ارشد دارند.

تاثیر کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد

داوطلبان بعد از مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام این آزمون و آگاهی از تعداد گرایش های رشته مدنظر و کد ضرایب اختصاص داده شده به آن ها می توانند نسبت به انتخاب مناسب ترین منابع کنکور کارشناسی ارشد و همچنین تنظیم برنامه ریزی خود اقدام نموده تا بدین ترتیب در گرایش مدنظر، مشغول به تحصیل شوند. مثلا در رشته روانشناسی، گرایش روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی دارای کد ضریب ۵ می باشد و برای آن ضرایب موثر خاصی برای دروس مختلف ارائه شده است که متقاضیان با دانستن این ضرایب موثر می توانند دروسی که مختص این گرایش می باشد را مورد مطالعه قرار دهند.

کد ضریب در کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد

همانطور که ذکر شد، مرحله ای که کاربرد کد ضریب بیشتر نمایان می گردد، همگام اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری می باشد. در این مرحله، داوطلبان با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، کارنامه اولیه خود را دریافت می کنند تا رتبه و تراز اکتسابی خود را مشاهده نمایند. اکنون وقت آن است که کاربرد کد ضریب در کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد را بررسی کنیم.

در حقیقت سازمان سنجش در کارنامه متقاضیان نام گرایش را عنوان نمی کند، بلکه رتبه داوطلب را با توجه به کد ضریب اختصاص یافته به هر گرایش می سنجد. در تصویر زیر و در ستون سمت چپ، جدول وضعیت داوطلب در هر کد ضریب رشته امتحانی، یک سری اعداد مشاهده می شود که رتبه متقاضی نیز مقابل آن درج شده است. این کد ضریب در واقع نماینده عنوان گرایش یا گرایش های آن مجموعه امتحانی می باشد. داوطلب با مشاهده این کد و تطابق آن با رتبه خود متوجه می شود که در کد ضریب مربوط به گرایش مدنظر چه رتبه ای را کسب کرده است.

کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد مرحله دوم

تاثیر کد ضریب در انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

کارنامه اولیه این آزمون علاوه بر این که رتبه و تراز اکتسابی داوطلب را در اختیار وی قرار می دهد، می تواند اطلاعاتی دیگری نیز به وی ارائه نماید که در کسب نتیجه مطلبو هنگام انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد نیز موثر است. یکی از مواردی که می توان از طریق این کارنامه به آن دست یافت، کد ضریب می باشد که در حقیقت وضعیت داوطلبان را نسبت به نتایج اکتسابی آخرین فرد قبولی آن گرایش می سنجد. داوطلبان بایستی انتخاب رشته خود را بر اساس رتبه کسب شده در هر کد ضریب برای گرایش های مدنظرشان انجام دهند.

در هر کد ضریب وضعیت مجاز بودن یا نبودن داوطلب به انتخاب رشته کارشناسی ارشد، بر اساس فاصله رتبه آن فرد از آخرین داوطلب قبولی تعیین می شود. البته بعضی داوطلبان صرفا به خواندن مطالب مرتبط با آن گرایش و کد ضریب اکتفا می کنند که این کار منطقی نیست، زیرا متقاضیان تحصیل در یک مجموعه امتحانی از تعداد افراد شرکت کننده آن مجموعه آگاهی کاملی ندارند و ممکن است این تفکر آن ها به عدم موفقیت در کسب رتبه مناسب در کنکور کارشناسی ارشد منجر شود.

 

سوالات متداول

1- منظور از کد ضریب در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد چیست؟

این کد در واقع عددی است که به هر یک از گرایش های یک رشته امتحانی اختصاص داده می شود.

2- چگونه می توان از کد ضرایب کنکور کارشناسی ارشد آگاه شد؟

این کد ها از طریق دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود، قابل مشاهده است.

3- چرا کد ضرایب برخی گرایش ها در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد یکسان است؟

چون این گرایش ها دارای مفاد امتحانی مشترکی در آزمون کارشناسی ارشد هستند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد