تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / کنکور سراسری 1402

کنکور سراسری 1402

آخرین تغییرات کنکور سراسری 1402
کنکور سراسری 1402

کنکور سراسری رقابتی حساس و سرنوشت ساز است که سالانه بیش از یک میلیون داوطلب با هدف ورود به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود در آن شرکت می کنند و اندوخته های خود را محک می زنند. البته روند برگزاری این رقابت بزرگ هیچ گاه بی عیب و نقص نبوده؛ اما همواره سعی بر آن است که حضور داوطلبان در آن با کمترین مشکل و بالاترین بازده همراه باشد. بر اساس آخرین تصمیمات مشترک وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان سنجش آموزش کشور که مجریان برگزاری و ساماندهی کنکور می باشند، تغییرات وسیع و گسترده ای از سال 1402 در ساختار و شیوه برگزاری آزمون سراسری ایجاد خواهد شد.

هدف از اعمال این تغییرات، ایجاد اصلاحات عظیم در شیوه نامه های برگزاری کنکور سراسری و بهبود وضعیت شرکت کنندگان است. به اذعان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعداد 9 ماده اصلی و محتوایی و 3 ماده پایانی برای مصوبه سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در نظر گرفته شده است. توجه داشته باشید که تاکنون 5 ماده از این مصوبه به تصویب مراجع مربوطه رسیده است که این 5 ماده از کنکور سراسری 1402 به بعد لازم الاجرا می باشند و هیچ مانع و شائبه ای در مسیر عملی شدن این قوانین وجود نخواهد داشت.

بر اساس آخرین تغییرات مصوب کنکور سراسری 1402، تاکنون 5 ماده به تصویب قطعی رسیده اند که از جمله آن ها می توان به حذف سوالات عمومی و برگزاری دو آزمون در سال اشاره کرد.

آخرین تغییرات کنکور سراسری 1402

گاها این پرسش برای بسیاری از داوطلبان شرکت در کنکور سراسری پیش می آید که آیا کنکور حذف می شود؟ با توجه به شرایط فعلی آزمون سراسری و نقشه جامع علمی کشور امکان حذف کنکور وجود ندارد. یکی از این دلایل نیز تعداد بالای متقاضیان ورود به دانشگاه در مقابل ظرفیت محدود مراکز آموزش عالی می باشد. در نتیجه، بهترین راه حل برای ایجاد عدالت آموزشی و اصلاح وضعیت پذیرش دانشگاه ها ایجاد تغییرات اساسی در سیستم فعلی اجرای کنکور سراسری است. در ادامه به بررسی آخرین تغییرات کنکور سراسری سال 1402 خواهیم پرداخت.

سوابق تحصیلی را جدی بگیرید!

یکی از معضلات مهم در سیستم آموزشی کشور، تاکید داوطلبان کنکور بر تقویت تکنیک های تست زنی خود به جای مطالعه دقیق و عمیق مطالب درسی می باشد. این موضوع باعث شده تا شکاف عمیقی میان افرادی که امکانات لازم را در اختیار دارند و داوطلبان کم برخوردار به وجود آید. از این رو بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده، تاثیر سوابق تحصیلی (معدل کتبی) در کنکور 1401 به 40 درصد تاثیر مثبت و در آزمون سراسری 1402 به 60 % تاثیر قطعی مثبت و منفی خواهد رسید که در مقابل آن 40 درصد نیز سهم آزمون تستی می باشد.

به نظر می رسد که افزایش تاثیر معدل در کنکور نقش به سزایی در کاهش استرس شرکت کنندگان خواهد داشت و با بهبود وضعیت روحی این افراد، احتمال موفقیت آن ها و ایجاد عدالت آموزشی در کنکور نیز تقویت خواهد شد.

با دروس عمومی خداحافظی کنید!

دروس عمومی همواره پای ثابت آزمون کنکور سراسری بوده اند اما به اذعان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس آخرین مصوبات موجود، تصمیم بر آن شد تا سوالات عمومی از کنکور 1402 به بعد حذف شود و تاثیر آن به طور مستقیم بر سوابق تحصیلی داوطلبان وارد گردد. به این ترتیب، زمان سوالات اختصاصی کنکور افزایش خواهد یافت و این سوالات به نحوی دقیق تر و عمیق تر مطرح خواهند شد. این تصمیمات با هدف استانداردتر شدن روال آزمون سراسری و حذف تاثیر عوامل نامربوط بر نتایج کنکور لحاظ شده است.

دوبار در سال کنکور دهید!

یکی از نگرانی های کنکوری ها آن است که شاید به دلایل مختلف از جمله استرس نتوانند تمام توان و دانش خود را در جلسه آزمون به کار بگیرند. مساله ای که باعث ایجاد فشار روانی شدیدی بر روی شرکت کنندگان این آزمون شده و بسیاری نیز با از دست دادن تمرکز و کنترل حواس خود موفق به ارائه توانمندی های خود نمی شوند. یکی از تدابیر اندیشیده شده برای حل این معضل، برگزاری کنکور در دو نوبت طی یک سال تحصیلی می باشد تا بدین ترتیب فرصت مجددی برای داوطلبانی که در آزمون اول ناکام مانده اند، وجود داشته باشد و اضطراب کاذب نیز از این افراد دور شود تا بتوانند به بهترین رتبه قبولی کنکور دست پیدا کنند.

تا دو سال از نتیجه کنکور خود استفاده کنید!

در راستای تقویت مزایا و برطرف سازی معایت آزمون سراسری، این ماده نیز به تصویب مراجع ذی ربط رسید و اساس آن به این ترتیب است که استفاده از نتیجه کنکور برای هر داوطلب تا دو سال تحصیلی پی در پی امکان پذیر می باشد و این افراد می توانند از امتیازات آن به خوبی بهره مند گردند.

نظر دانشگاه ها مهم است!

بر اساس این مصوبه هر دانشگاه با اختیار خود می تواند حدنصابی را برای پذیرش دانشجویان بر اساس معدل تعیین نماید و حداقل معدل لازم را جهت قبولی داوطلبان مشخص کند. در این وضعیت، تنها افرادی می توانند در دانشگاه مربوطه پذیرفته شوند که معدل دوازدهم آن ها از یک میزان مشخصی بالاتر باشد. این اطلاعات توسط سازمان سنجش آموزش کشور استخراج می شود و آمار آن در اختیار مراکز دانشگاهی و آموزش عالی قرار می گیرد. نهایتا پس از تعیین حداقل معدل لازم برای ورود به دانشگاه، متقاضیان مورد ارزیابی و سنجش قرار خواهند گرفت.

این مصوبه که موادی از آن به تایید مراجع مربوطه رسیده است، دارای بخش های دیگری نیز می باشد که صلاحیت آن ها همچنان در دست بررسی است. از نکات مهمی که هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است، می توان به سهمیه های کنکور و نحوه اعمال آن ها اشاره کرد. همچنین تغییراتی در رابطه با پذیرش در رشته پزشکی لحاظ خواهد شد که چگونگی آن پس از تصویب اعلام خواهد شد تا متقاضیان شرکت در کنکور سراسری 1402 بتوانند بر اساس تغییرات به وجود آمده برنامه ریزی کنکور خود را تنظیم نمایند.

 

سوالات متداول

1- چه تغییراتی در آزمون کنکور سراسری 1402 به وجود خواهد آمد؟

بر اساس مصوبه های موجود، تاکنون 5 تغییر کلی در ساختار این آزمون تعریف شده است که به طور کامل در متن مقاله به آن ها اشاره کرده ایم.

2- تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1402 به چه نحوی خواهد بود؟

نقش سوابق تحصیلی در آزمون سراسری 1402 به صورت 60 درصد تاثیر قطعی می باشد

3- آیا تغییرات کنکور سراسری 1402 شامل تغییر در سوالات این آزمون نیز می شود؟

بله، مقرر شده است که سوالات عمومی از این آزمون حذف شده و تاثیر دروس عمومی بر نتیجه کنکور به صورت نقش مستقیم آن در سوابق تحصیلی افراد اعمال گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

  1. آیا این تغییرات شامل کنکور سال ۱۴۰۱ نیز می‌باشد؟!

دریافت مشاوره تخمین رتبه