خانه مشاوره تحصیلی 85 درصد رشته های بدون کنکور چه رشته هایی هستند؟

85 درصد رشته های بدون کنکور چه رشته هایی هستند؟

85 درصد رشته های بدون کنکور چه رشته هایی هستند؟
85 درصد رشته های بدون کنکور چه رشته هایی هستند؟
در سال های اخیر گفتگو های زیادی در ارتباط با حذف کنکور سراسری شده است تا اینکه امسال بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، پذیرش حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری انجام می شود. ملاک اصلی برای پذیرش دانشجویان سوابق تحصیلی و معدل کتبی دیپلم آن ها می باشد. حال ممکن است بسیاری از داوطلبان با این سوال مواجه شوند که چه رشته هایی شامل این مصوبه می باشند یا به عبارت دیگر پذیرش کدام یک از رشته محل ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که تمامی متقاضیان ثبت نام در رشته های بدون آزمون باید ، به دفترچه راهنمای ثبت نام که در 25 دی ماه 97 منتشر می شود مراجعه و تمامی شرایط و ضوابط را مورد بررسی قرار دهند.

اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش ، شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی در 25 دی ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

85 درصد رشته های بدون کنکور شامل کدام رشته ها می شود؟

بر اساس اطلاعیه ای که سازمان سنجش آموزش کشور در سیزدهم دی ماه منتشر کرد ، حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در تمام کشور ، فقط بر اساس سوابق تحصیلی و با ملاک معدل کتبی دیپلم و بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری انجام می گیرد و آزمون سراسری برای بقیه رشته های تحصیلی (حدود 15 درصد از رشته محل ها) که پذیرش آن ها بر اساس ترکیبی از نمره کنکور و سوابق تحصیلی است برگزار خواهد شد.

از سال 98 و بعد از آن پذیرش داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی با توجه به قوانین مربوطه توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی صورت می گیرد. به این صورت که متقاضیان برای دریافت پذیرش باید مدارک لازم را به دانشگاه ها و موسسات پذیرنده در زمان اعلام شده ارسال نمایند که بعد از بررسی مدارک و شرایط داوطلب توسط دانشگاه ، اسامی پذبرفته شدگان برای تایید نهایی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می شود.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه 97

 

 لیست رشته های بدون کنکور ریاضی 98

در گروه علوم ریاضی رشته های تحصیلی در دو گروه فنی مهندسی و علوم پایه ارائه می شوند. بیشتر داوطلبان علوم ریاضی علاقمند به تحصیل در رشته های مهندسی مانند مهندسی برق ، عمران و … هستند که بنا بر آمار کنکور سال های گذشته این رشته ها جزء پرمخاطب ترین رشته های تحصیلی گروه علوم ریاضی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که این رشته ها به صورت بدون کنکور نیز ارائه می شوند. اما برای تحصیل در دانشگاه های برتر کشور حتما باید در کنکور سراسری شرکت نمایید.

لیست رشته های بدون کنکور علوم تجربی 98

پذیرش در بیشتر رشته های تحصیلی گروه علوم تجربی به جز رشته های پزشکی و پیرا پزشکی بر اساس سوابق تحصیلی انجام می گیرد. پس چنانچه علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی ، پیراپزشکی ، داروسازی و دندان پزشکی می باشید باید برای ثبت نام کنکور سراسری  سال 98 اقدام نمایید. لیست دقیق رشته هایی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی انجام می گیرد در روز سه شنبه 25 دی ماه منتشر می شود.

لیست رشته های بدون کنکور علوم انسانی 98

در گروه علوم انسانی تقریبا اکثر رشته های تحصیلی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و آزمون سراسری صرفا برای رشته هایی که متقاضی آن ها زیاد است مثل حقوق ، روانشناسی ، مدیریت و حسابداری و همچنین در بزرگترین دانشگاه های کشور ارائه می شوند برگزار خواهد شد.

لیست رشته های بدون کنکور زبان های خارجی و هنر 98 

هر ساله در گروه های آزمایشی گروه زبان های خارجی و هنر نیز برخی رشته ها به صورت بدون کنکور ارائه می شوند. شما عزیزان می توانید با کلیک بر روی لینک های رشته محل های گروه آزمایشی زبان انگلیسی  و رشته محل های گروه آزمایشی هنر از لیست رشته های بدون آزمون این گروه های آزمایشی با خبر شوید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره