خانه کارشناسی ارشد اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1402

اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1402

زمان اعتراض به نتایج ارشد 1402
اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1402

یکی از پر طرفدارترین آزمون ها، کنکور کارشناسی ارشد 1402 می باشد که هر ساله داوطلبان زیادی در آن با یکدیگر به رقابت می پردازند. پس از این که نتایج کنکور ارشد سراسری اعلام می شود، تعدادی از متقاضیان به مندرجات کارنامه خود معترض اند که سازمان سنجش آموزش کشور برای رفاه حال این دسته از افراد امکان ثبت درخواست اعتراض را در سایت خود به آدرس sanjesh.org فراهم کرده است.

به طور معمول همزمان با اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402 و یا چند روز پس از آن لینک اعتراض به مواردی همچون عدم اعمال سهمیه ها، اشتباه در محاسبه درصدهای دروس، اولویت بندی نادرست رشته ها و… در سیستم پاسخگویی سایت مذکور فعال می گردد. توجه داشته باشید که تقاضای خود را با دلایل منطقی و مستند ارسال کنید، چرا که به درخواست های نامعقول ترتیب اثر داده نمی شود.

پاسخ اعتراضات داوطلبان به نتایج کنکور کارشناسی ارشد، 24 الی 72 ساعت بعد از ثبت آن قابل مشاهده می باشد.

زمان اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1402

داوطلبان می بایست در بازه های زمانی که از طرف سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع رسانی می شود نسبت به اعتراض به نتایج خود اقدام نمایند که البته این فرآیند برای کنکور کراشناسی ارشد در دو نوبت پس ازاعلام نتایج اولیه و بعد از اعلام نتایج نهایی صورت می گیرد.

زمان اعتراض به نتایج اولیه

همان طور که گفته شد، پس از انتشار نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1402  یک سری از متقاضیان به نتیجه حاصل شده معترض اند. برای ثبت اعتراض خود بایستی در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با انتخاب نوع درخواست خود اقدامات لازم را به انجام برسانید. البته هنوز زمان مشخصی بدین منظور اعلام نشده است اما به محض مشخص شدن جزئیات از طریق کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

زمان اعتراض به نتایج نهایی

برای اعتراض به نتایج نهایی نیز باید در زمان انتخاب رشته کنکور ارشد 1402 اقدامات مربوطه را در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش به آدرس request.sanjesh.org به انجام برسانید. زمانی که سازمان سنجش اطلاعیه اعلام نتایج مرحله نهایی از آزمون را منتشر می کند، زمان ارسال تقاضانامه برای آن و همچنین جزئیات ثبت درخواست را نیز از طریق متن آن در دسترس داوطلبان قرار می دهد.

موارد قابل اعتراض به نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1402

احتمال بروز اشتباه در کارنامه اولیه داوطلبان بسیار کم است اما در صورت وجود خطا، سازمان سنجش آن را مجددا بررسی خواهد کرد. سه مورد از اشتباهاتی که می توانید نسبت به آن ها اعتراض نمایید، شامل خطا در اعمال سهمیه های کنکور ارشد، محاسبه نادرست درصدها و درج اطلاعات نادرست سوابق تحصیلی می باشد که در ادامه در رابطه با هر کدام توضیحات لازم ارائه شده است.

اشتباه در اعمال سهمیه ها

سهمیه هایی که در نتایج این آزمون موثراند، شامل سهمیه رزمندگان، ایثارگران و… می باشند که برای اعمال هر یک از آن ها باید در زمان ثبت نام کنکور ارشد سراسری 1402 بند مربوطه را فعال نمایید. داوطلبانی که مشمول یکی از سهمیه های موثر و نام برده در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد سراسری هستند ولی در کارنامه آن ها این امتیاز اعمال نشده و یا به اشتباه اعمال شده است، می توانند اعتراض خود را همراه با مستندات و مدارک لازم ارسال کنند.

اشتباه در محاسبه درصدها

چند روز پس از زمان برگزاری کنکور ارشد سراسری پاسخ برگ سوالات در سایت سازمان سنجش قرار داده می شود. متقاضیانی که نسبت به درصدهای دروس کارنامه خود اعتراض دارند، می توانند آن ها را با پاسخ برگ سوالات مقایسه نمایند. در صورتی که در محاسبه درصدهایشان اشتباهی مشاهده کردند، می بایست نسبت به تصحیح آن ها و ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

اشتباه در درج سوابق تحصیلی

میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد را نمی توان نادیده گرفت و این تاثیر به اندازه ای است که تا 20 درصد می تواند احتمال قبولی داوطلب را افزایش دهد اما چنانچه در کارنامه داوطلبان سوابق تحصیلی آن ها از جمله معدل مقطع کارشناسی اشتباه درج شده باشد، متقاضیان حتما باید برای رفع آن اقدامات لازم را به انجام برسانند. البته امکان اصلاح این اشتباه از جانب خود فرد وجود دارد، به این صورت که در زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور ارشد فرصتی در اختیار آن ها قرار داده می شود تا بتوانند معدل خود را ویرایش نمایند.

توجه: اگر داوطلبی اعتراض خود را در سایت سازمان سنجش ثبت کند، نباید تا مشخص شدن نتیجه آن فرآیند انتخاب رشته خود را به تاخیر بیاندازند. چرا که با پایان رسیدن مهلت انتخاب رشته کنکور ارشد حتی اگر پاسخ اعتراضات شما مثبت هم باشد، دیگر امکان ثبت کد رشته محل های خود را در سایت نخواهید داشت.

موارد قابل اعتراض به نتایج نهایی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402

داوطلبانی که نمره قابل قبول در آزمون کتبی کسب کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در بازه زمانی مشخص، پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند. با اعلام نتایج انتخاب رشته ارشد سراسری و انتشار کارنامه نهایی، ممکن است بعضی از متقاضیان به دلیل اولویت بندی نادرست از رشته محل پذیرفته شده خود رضایت نداشته باشند.

سازمان سنجش امکان ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته ارشد را برای این دسته از داوطلبان فراهم نموده است تا بتوانند در زمان مقرر تقاضانامه خود را ارسال کنند. پیش از اعتراض، متقاضیان می بایست ابتدا شانس قبولی خود را در انتخاب های پایین تر از رشته محل فعلی در کارنامه نهایی کنکور ارشد سراسری بررسی کرده و سپس در سایت سازمان سنجش آموزش کشور درخواست خود را نسبت به بررسی اولویت های بعدی اعلام نمایند.

نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1402

ثبت تمامی اعتراضات در زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد و یا در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته ارشد به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد‏، لذا از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری نمایید. در ادامه مطلب، نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش را ذکر کرده ایم.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org وارد شوید و عبارت “ارسال درخواست” را انتخاب نمایید.

مرحله اول اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد

 • شماره 1: در صورتی که در سامانه عضویت ندارید، می توانید با فشردن دکمه “عضویت در سامانه” حساب کاربری خود را ایجاد کنید.
 • شماره 2: اگر حساب کاربری از قبل در این سیستم ساخته اید، می توانید گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب نمایید.

مرحله دوم اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد

 • به دنبال انتخاب گزینه “عضویت در سامانه” به صفحه ای هدایت می شوید که باید مشخصاتی شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ دقیق تولد، تابعیت، کد ملی، شماره تلفن و ایمیل را در کادرهای مشخص شده وارد کنید. در نهایت پس از فعال نمودن تیک تایید اطلاعات و قوانین بر روی دکمه “تایید” کلیک نمایید.

مرحله سوم اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد

 • بعد از اینکه رمز عبور به شماره همراه وارد شده ارسال شد، می توانید به صفحه نخست بازگشته و با انتخاب گزینه “ورود به سامانه” اطلاعات لازم را در کادرهای موجود درج نموده و در نهایت کلید “ورود” را بفشارید.

مرحله چهارم اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد

 • در این صفحه برای ثبت اعتراض خود باید بر روی عبارت “درخواست جدید” کلیک کنید.

مرحله پنجم اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد

 • نوع آزمون خود و سال برگزاری آن یعنی کارشناسی ارشد 1401 را درج نموده و سپس گزینه “جستجو” را انتخاب نمایید تا لیست مواردی که می توانید به آن ها اعتراض کنید، برای شما نمایان شود.

مرحله ششم اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد

 • پس از این که نوع درخواست خود را انتخاب کردید، کادرهای مشخص شده در تصویر را تکمیل نموده و در پایان کلید “تایید” را بفشارید.

مرحله هفتم اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد

در زمان انتشار کارنامه کارشناسی ارشد گزینه “اعتراض به نتیجه قبولی” در این سیستم فعال می باشد. همچنین کلید “درخواست بررسی اولویت های بعدی” در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته ارشد سراسری نیز فعال است که داوطلبان با انتخاب آن باید کد 5 رقمی رشته محل انتخابی را در کادر مقابل وارد نمایند. توصیه می کنیم که پیش از وارد نمودن کد حتما کارنامه نهایی را به دقت بررسی کرده و انتخابی که احتمال قبولی در آن زیاد است، وارد کنید، در غیر این صورت شانس موافقت با درخواست شما پایین می باشد.

پس از اینکه درخواست خود را مبنی بر اعتراض به نتایج کنکور ارشد سراسری در سایت سازمان سنجش به ثبت رساندید، کد رهگیری و شماره نامه از طریق پست الکترونیکی (ایمیل) و یا شماره همراهی که در زمان ساخت حساب کاربری در سایت مذکور وارد کرده اید، ارسال می شود. داوطلبان باید برای پیگیری درخواست خود به پورتال رهگیری مکاتبات این سازمان به آدرس rahgiri.sanjesh.org مراجعه نمایند. البته از سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش  نیز می توانید از آخرین وضعیت اعتراض خود اطلاع یابید.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی می توان اعتراض به نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1402 را ثبت کرد؟

پس از انتشار نتایج اولیه آزمون امکان اعتراض به آن فراهم خواهد بود اما هنوز زمان دقیق این فرآیند مشخص نشده است که البته محض اعلام جزئیات از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

2- آیا امکان ثبت اعتراض به نتایج انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402 نیز وجود دارد؟

بله، داوطلبان می توانند علاوه بر نتایج اولیه، نسبت به نتایج انتخاب رشته کنکور ارشد نیز اعتراض اینترنتی خود را ثبت نمایند.

3- اعتراض به نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد از طریق کدام سایت امکان پذیر است؟

ثبت اعتراض به صورت اینترنتی از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org امکان پذیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام. من تاریخ ۲۱ شهریور درخواست بررسی الویت های بعدی رو دادم به سایت سنجش ولی هنوز هیچ جوابی ندادن و نوشته درخواست در صف بررسی.
  نمیدونید چقدر طول میکشه جواب بدن؟

 2. با سلام من رتبم سیصدو خورده ای بود و با سهمیه شدم ۳۸ کارشناسی ارشد صنایع غدایی و انتخاب هام هم یکی تهران بود و زنجان و الان هیچکدوم رو قبول نشدم میخواستم ببینم چطور امکان داره که کسی با رتبه ۲۰۰ زنجان قبول شده و من نشدم پس سهمیه به دردم نخورده؟ الان امکانش هست یه شهر دیگه رو تو اعتراض بزنم و اونو قبول شم؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد