تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1400

اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1400

راهنمای اعتراض به نتایج آزمون کارشناسی ارشد 1400
اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1400

یکی از پر طرفدارترین آزمون ها، آزمون کارشناسی ارشد می باشد که هر ساله داوطلبان زیادی در آن به رقابت با یکدیگر می پردازند. به دلیل یکی شدن کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد، تمامی داوطلبان تنها در یک آزمون که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای تمامی گروه های آزمایشی برگزار می شود، شرکت می کنند.

با اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 پذیرفته شدگان شروع به انجام انتخاب رشته خواهند کرد. در این میان افرادی هستند که نسبت به نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد اعتراض دارند. این اعتراضات ممکن است در دو مرحله یعنی یک بار در هنگام دریافت نتایج اولیه و بار دیگر در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 1400 رخ دهد. سازمان سنجش اعتراضات منطقی و قابل قبول را بررسی خواهد کرد اما این که چه اعتراضاتی از نظر سازمان سنجش منطقی تلقی می شود یا نحوه ثبت اعتراضات به چه صورت می باشد را در این مقاله به طور کامل شرح داده ایم.

پاسخ اعتراضات داوطلبان به نتایج کنکور کارشناسی ارشد، 24 الی 72 ساعت بعد از ثبت اعتراض قابل مشاهده می باشد.

اعتراض به نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1400

احتمال بروز اشتباه در کارنامه داوطلبان بسیار کم است اما در صورت وجود خطا در کارنامه، سازمان سنجش آموزش کشور کارنامه داوطلب را مجددا بررسی خواهد کرد. سه مورد از اشتباهاتی که در صورت وجود می توانید نسبت به آن اعتراض نمایید شامل اشتباه در اعمال سهمیه های کنکور ارشد، اشتباه در محاسبه درصدها و اشتباه در درج سوابق تحصیلی می باشد که در ادامه در رابطه با هر کدام توضیحات لازم ارائه شده است.

اشتباه در اعمال سهمیه ها

اگر در هنگام ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400، داوطلبان مشمول یکی از سهمیه های مذکور در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 بوده ولی در کارنامه آن ها اعمال نشده باشد‏، می توانند اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام نمایند. از سهمیه های موثر در کنکور کارشناسی ارشد می توان به سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده های شهدا اشاره کرد.

اشتباه در محاسبه درصدها

چند روز پس از زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1400 پاسخ برگ سوالات در سایت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد قرار داده می شود. متقاضیانی که نسبت به درصدهای دروس کارنامه اعتراض دارند، می توانند درصدهای خود را با پاسخ برگ سوالات مقایسه نمایند و در صورتی که در محاسبه درصدهایشان اشتباه شده باشد، نسبت به تصحیح آن اقدام نمایند.

اشتباه در درج سوابق تحصیلی

همان طور که می دانید، میزان تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد اهمیت ویژه ای در نتایج کنکور ارشد دارد و به اندازه ای است که تا 20 درصد می تواند قبولی داوطلب را افزایش دهد. اما چنانچه در کارنامه داوطلبان سوابق تحصیلی آن ها از جمله معدل مقطع کارشناسی اشتباه درج شده باشد، متقاضیان حتما باید برای رفع آن اقدام نمایند.

البته امکان اصلاح این اشتباه از جانب خود داوطلبان وجود دارد چون در زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد 1400 امکان ویرایش معدل برای آن ها فراهم است. به هر حال این ها دلایلی هستند که در صورت وجود داوطلبان می توانند نسبت به آن ها اعتراض نمایند.

همچنین افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر اعتراض خود را در سایت سازمان سنجش ثبت کرده اند، به این معنی نیست که تا مشخص شدن نتیجه اعتراض، فرآیند انتخاب رشته خود را به تاخیر بیاندازند چرا که با پایان رسیدن مهلت انتخاب رشته (حتی اگر پاسخ اعتراضات شما مثبت هم باشد) دیگر امکان انتخاب رشته نخواهید داشت.

اعتراض به نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

داوطلبانی که نمره قابل قبول در آزمون کتبی کسب کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در بازه زمانی مشخص و پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400، از طریق سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند.

با اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 و انتشار کارنامه نهایی، ممکن است بعضی از متقاضیان به دلیل انتخاب رشته نادرست از رشته محل پذیرفته شده خود رضایت نداشته باشند که سازمان سنجش امکان ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد را برای این دسته از داوطلبان فراهم نموده است.

پیش از اعلام اعتراض، متقاضیان می بایست ابتدا شانس قبولی خود را در انتخاب های پایین تر از رشته محل فعلی در کارنامه نهایی کارشناسی ارشد بررسی کنند و سپس سایت سازمان سنجش آموزش کشور درخواست خود را نسبت به بررسی اولویت های بعدی اعلام نمایند.

نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور کارشناسی ارشد 1400

ثبت تمامی اعتراضات در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 1400 به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد‏، لذا از مراجعه حضوری به سازمان سنجش خودداری نمایید.

 • ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب عبارت “ورود به سیستم پاسخگویی” از بخش چپ سایت
 • کلیک بر روی دکمه “عضویت در سایت” از قسمت میانی صفحه
 • تکمیل کادرهای نمایش داده شده با اطلاعاتی شخصی، سپس فعال نمودن تیک مربوط به رعایت قوانین و توضیحات مندرج و در نهایت فشردن کلید “تایید” 
 • دریافت رمز عبور پیامک شده، بازگشت به صفحه ابتدایی ثبت نام و کلیک بر روی “ورود به سیستم”
 • درج نمودن نام کاربری و رمز عبور در بخش های مشخص شده و فشردن کلمه “ورود”
 • انتخاب عبارت “درخواست جدید” از قسمت راست سایت
 • گزینش نوع آزمون و سال برگزاری آن و فشردن کلید “جستجو” جهت ثبت درخواست

در زمان انتشار کارنامه کارشناسی ارشد گزینه “اعتراض به نتیجه قبولی” فعال می باشد. همچنین در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته گزینه ” درخواست بررسی اولویت های بعدی” نیز فعال است که داوطلبان با انتخاب آن باید کد 5 رقمی رشته محل انتخابی را در کادر مقابل وارد نمایند.

توصیه ما به داوطلبان این است که پیش از وارد نمودن کد حتما کارنامه نهایی را به دقت بررسی کرده و انتخابی که احتمال قبولی در آن ها زیاد است را وارد کنید، در غیر این صورت، شانس موافقت با درخواست شما پایین می باشد.

البته لازم به ذکر است متقاضیانی که موفق به پذیرش در رشته دلخواه خود نشده اند، می توانند شانس خود را در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد سراسری 1400 نیز بار دیگر امتحان کنند. کد رشته های مربوط به این مرحله از طریق دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد 1400 در دسترس داوطلبان قرار می گیرد و افراد می توانند در زمان اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری از وضعیت پذیرش خود در این مرحله آگاه شوند. 

 

سوالات متداول

1- آیا امکان اعتراض تنها به نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد وجود دارد؟

خیر، داوطلبان می توانند علاوه بر نتایج اولیه، نسبت به نتایج انتخاب رشته ارشد نیز اعتراض خود را ثبت نمایند.

2- چگونه می توان اعتراض به نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد خود را ثبت نمود؟

ثبت اعتراض به صورت اینترنتی از طریق سایت sanjesh.org امکان پذیر می باشد.

3- داوطلبان پس از دریافت نتایج کارشناسی ارشد خود به چه مواردی می توانند اعتراض کنند؟

داوطلبان می توانند در صورت مشاهده اشتباه در سهمیه ها، درصدها و سوابق تحصیلی اعتراض خود را ثبت نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام. من تاریخ ۲۱ شهریور درخواست بررسی الویت های بعدی رو دادم به سایت سنجش ولی هنوز هیچ جوابی ندادن و نوشته درخواست در صف بررسی.
  نمیدونید چقدر طول میکشه جواب بدن؟

 2. با سلام من رتبم سیصدو خورده ای بود و با سهمیه شدم ۳۸ کارشناسی ارشد صنایع غدایی و انتخاب هام هم یکی تهران بود و زنجان و الان هیچکدوم رو قبول نشدم میخواستم ببینم چطور امکان داره که کسی با رتبه ۲۰۰ زنجان قبول شده و من نشدم پس سهمیه به دردم نخورده؟ الان امکانش هست یه شهر دیگه رو تو اعتراض بزنم و اونو قبول شم؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد