تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی

اصول و نکات برنامه ریزی درسی
برنامه ریزی درسی

موفقیت در تمامی امور از جمله تحصیل به مهارت افراد در بهره بری از زمان خود بستگی دارد و داشتن یک برنامه منظم و منسجم  اصلی ترین عامل در این زمینه به شمار می رود. کافی است اصول برنامه ریزی صحیح را فرا بگیرید تا مسیر هموارتری را در جهت دستیابی به اهداف خود بپیمایید. توجه داشته باشید که برنامه ریزی باید با توجه به توانایی های فردی شما صورت گیرد تا قابلیت اجرا کردن داشته باشد. افرادی که قصد دارند یک برنامه مطالعاتی طراحی نمایند، چه نکاتی را باید در نظر داشته باشند؟ در ادامه مطلب قصد داریم شما را با شیوه های برنامه ریزی درسی آشنا سازیم.

برنامه درسی شما باید شخص سازی شده و قابلیت انعطاف داشته باشد.

اصول برنامه ریزی درسی

هر فردی باید با توجه به توانایی شخصی و فرصتی که برای مطالعه دارد، برنامه ریزی مختص به خود را انجام دهد. این که فردی به یک مشاور مراجعه کند و درخواست یک برنامه از پیش تدوین شده نماید امری غیر منطقی است، چرا که برنامه ای مناسب و قابل استفاده بوده که منطبق بر روحیات، عادات و ویژگی های شخصیتی شما باشد. در این مقاله به ارائه چند راهکاری که کمک می کند تا در تنظیم و پیاده سازی برنامه خود موفق عمل کنید، می پردازیم.

برنامه خود را به طور دقیق بنویسید

اصلی ترین گامی که باید در راستای دستیابی به برنامه ای هدفمند و اصولی بردارید، مکتوب کردن اهداف و برنامه های خودتان است. پس به طور واضح و روشن بنویسید که قرار است چه میزان زمانی را برای کارهای مختلف خود صرف کنید، قصد دارید چه تکنیک هایی را به کار بگیرید و در این مسیر به چه ابزارهایی نیاز خواهید داشت. نوشتن از آن جهت که موجب ثبت دقیق در ذهن می شود، شما را یک قدم به سمت عملی کردن برنامه هایتان نزدیک تر می کند.

اولویت ها را در برنامه علامت گذاری کنید

پس از تهیه فهرستی از کارهایی که قرار است انجام دهید و دروسی که باید مطالعه نمایید، نوبت به تعیین اولویت می رسد. طبیعتا برخی از درس ها در برنامه شما دارای میزان اهمیت بیشتر بوده و تعدادی از آن ها را می توانید در اولویت های بعدی قرار دهید.

این کار به شما کمک می کند تا در اختصاص دادن زمان لازم برای مطالعه هر یک از درس ها بهتر عمل کنید و هر کاری را در وقت مناسب آن انجام دهید.

جدول زمان بندی طراحی کنید

این کار را باید در آغاز برنامه ریزی انجام دهید. در طراحی این جدول می توانید از نمونه های آماده و پیشنهادی کمک بگیرید، اما فراموش نکنید که جدول زمان بندی شما می بایست مختص خودتان باشد. یعنی بر اساس کارها و زمانی که در اختیار دارید تنظیم گردد. این جدول به مرتب سازی ذهن شما کمک کرده و باعث می شود بدانید چه زمانی باید به انجام کدام کار بپردازید و کدام درس ها را مطالعه، مرور و یا جمع بندی نمایید.

منابع و اهمیت مطالعه هر درس را مشخص کنید

انجام هر کاری مستلزم استفاده از ابزار مناسب آن می باشد و ابزار مهمی که در امر درس خواندن به آن احتیاج داریم، منابع مطالعاتی هستند. در وهله اول باید از مواد آزمونی که قرار است برای آن به مطالعه بپردازید اطلاعات کافی کسب نموده و سپس متناسب با نیاز خود به تهیه کتاب ها، فیلم ها و سایر منابع آموزشی اصلی و کمک درسی اقدام نمایید. هر آزمونی دارای بودجه بندی ویژه ای می باشد که با مورد بررسی قرار دادن آن می توانید از ضرایب و اهمیت هر درس آگاه شده و تعداد منابع معقولی را برای آن ها در نظر بگیرید.

لیستی از دروس ساده تر و دشوارتر تهیه نمایید

می دانید که تمامی دروس در یک درجه از سختی و آسانی قرار ندارند و همین امر موجب می شود تا زمان و انرژی لازم برای هر درس با سایر دروس متفاوت باشد. بر همین اساس پیشنهاد می کنیم مطالعه را از درس های ساده تر شروع کنید، چرا که این دروس می توانند به عنوان یک موتور محرک عمل نموده و انگیزه شما را برای ادامه مسیر تقویت نمایند.

زمانی را برای فعالیت های غیردرسی در نظر بگیرید

مسلما درس خواندن بدون وقفه، بازدهی مناسبی نخواهد داشت. در برنامه شما باید زمان هایی برای استراحت و تفریح و انجام کارهای شخصی وجود داشته باشد. پرداختن به ابعاد مختلف زندگی موجب می شود انرژی و قوای شما برای انجام فعالیت های درسی تان تقویت گردد، بنابراین برنامه خود را خشک و انعطاف ناپذیر طراحی نکنید.

فرصتی را به جبران عقب افتادگی از برنامه اختصاص دهید

در زندگی احتمال وقوع اتفاقات و رویدادهای غیرمنتظره بسیاری وجود دارد که امکان انجام برخی کارهایی که برای آن ها برنامه ریزی کرده ایم را از ما می گیرند. از همین رو ضروری است که در جدول زمان بندی خود ساعات جبرانی نیز داشته باشید تا در زمان های اضافی بتوانید به انجام کارهایی که از آن ها جا مانده اید، بپردازید.

برنامه خود را در بازه های زمانی مشخصی بررسی کنید

این عمل از آن جهت که به شما کمک می کند از کارهای خود بازخورد بگیرید، دارای اهمیت زیادی می باشد. زیرا باعث می شود نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی نموده و برای بهتر کردن عملکرد خود تلاش بیشتری داشته باشید.

همان طور که می دانید، برنامه ریزی در تمامی زمینه ها از جمله درس خواندن گامی بلند در راستای دستیابی به اهداف و در واقع زیر بنای اصلی دستیابی به موفقیت محسوب می گردد. به طوری که انسان های موفق همگی بر این باورند که هدف بدون برنامه ریزی، یک آرزو باقی خواهد ماند. برنامه ریزی باعث می شود که آینده را به زمان حال بیاورید و در آن تغییر ایجاد کنید. یکی از عواملی که می تواند در طراحی یک برنامه صحیح و مطابق با استانداردهای برنامه ریزی به شما کمک کند، مشاوره تحصیلی می باشد. برای کسب اطلاع کامل در این زمینه می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- برنامه ریزی درسی چه اهمیتی دارد؟

انجام برنامه ریزی در هر زمینه ای درصد موفقیت آن را دو چندان می نماید، به شرط این که برنامه شما منطقی و قابل اجرا باشد.

2- از چه طریقی می توان به جدول زمان بندی مناسبی دست یافت؟

در طراحی این جدول می توانید از نمونه های آماده آن ایده بگیرید، اما جدول زمان بندی شما باید مختص خودتان باشد.

3- مطالعه دروس بر چه اساسی اولویت بندی می شوند؟

دروسی که ضریب بالاتری دارند، از میزان اهمیت بیشتری برخوردارند. بنابراین ابتدا به مطالعه این دروس اقدام نموده و سایر دروس را در اولویت های بعدی قرار دهید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره