تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / برنامه ریزی کنکور ریاضی 1400

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1400

برنامه ریزی کنکور سراسری ریاضی 1400
برنامه ریزی کنکور ریاضی 1400

کنکور سراسری ریاضی هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای جذب دانشجو در رشته های فنی مهندسی و برخی از رشته های علوم پایه برگزار می شود. بیشتر داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور این گروه آزمایشی به دنبال پذیرش در رشته های فنی مهندسی مانند مهندسی برق، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک و … هستند. البته اکثر این رشته ها به صورت بدون آزمون در دانشگاه های آزاد و پیام نور نیز ارائه می شود و می توانید بر اساس سوابق تحصیلی خود و بدون شرکت در کنکور در آن رشته ها ثبت نام نمایید. اما با این حال رقابت برای پذیرش در دانشگاه های روزانه و دولتی همچنان به قوت خود باقیست و داوطلبان جهت کسب پذیرش در این دانشگاه ها نیازمند مطالعه، تلاش و انگیزه بسیار می باشند و مطمئنا کسانی در این راه موفق خواهند بود که با برنامه ریزی درست و تلاش و پشتکار فراوان خود را برای شرکت در کنکور سراسری آماده کرده باشند.

شرکت در آزمون های آزمایشی باعث می شود که برنامه ریزی شما منظم تر شود.

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1400

قدم اول برای برنامه ریزی کنکور شناخت دروس و میزان اهمیت آن ها در آزمون است، برای این کار شما باید ابتدا هدف خود را تعیین نموده و مشخص نمایید که برای تحصیل در کدام رشته ها قصد شرکت در کنکور سراسری را دارید، زیرا ضرایب دروس اختصاصی در رشته های مختلف متفاوت است. به همین دلیل اگر برای رسیدن به رشته خاصی درس می خوانید بهتر است از تاثیر و ضرایب دروس مختلف در آزمون برای آن رشته مطلع باشید. به همین دلیل در جدول زیر ضرایب دروس مختلف در زیرگروه های رشته ریاضی را بیان می کنیم.

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در زیرگروه های مختلف گروه آزمایشی ریاضی
عناوین دروس  ضرایب دروس در زیر گروه 1 ضرایب دروس در زیر گروه 2 ضرایب دروس در زیر گروه 3
زبان و ادبیات فارسی 4 4 4
فرهنگ و معارف اسلامی 3 3 3
زبان عربی 2 2 2
زبان انگلیسی 2 2 2
ریاضیات 4 4 3
فیزیک 3 3 2
شیمی 2 3 3

شما عزیزان پس از کسب آگاهی در خصوص ضرایب دروس در رشته های زیرگروه های گروه آزمایشی ریاضی می بایست زمان مطالعاتی خود را با توجه به اهمیت دروس مشخص نمایید. جهت آگاهی از لیست رشته های هر یک از زیر گروه ها می توانید مطلب ” معرفی زیر گروه های رشته ریاضی “ را مطالعه نمایید.

پس از اطلاع از ضرایب دروس باید متناسب با آن ضرایب برای مطالعه هر درس به طور جداگانه برنامه ریزی کرد. آنچه که در برنامه ریزی درسی اهمیت زیادی دارد بازدهی بالای آن می باشد یعنی از زمانی که برای مطالعه دروس می گذارید بیشترین بهره را ببرید برنامه ریزی اصولی مسیر رسیدن به رشته دلخواهتان را هموار می کند و به تمام فعالیت های درسی و غیر درسی شما نظم می دهد.

 

ویژگی های برنامه ریزی اصولی برای کنکور ریاضی 1400

 1. برنامه ریزی هر داوطلب باید بر مبنای نقاط ضعف و قوت، ویژگی های روحی و جسمی شخص تنظیم شود ؛ در واقع نمی توان یک برنامه ثابت را به همه توصیه کرد و هر فردی برنامه ای مختص به خود را دارد.
 2.  برنامه ریزی باید منطقی و واقع بینانه باشد یعنی متناسب با توانمندی دانش آموز تنظیم شود، ممکن است دانش آموزی توان مطالعه بیش از 10 ساعت در روز را داشته باشد و دانش آموز دیگری نتواند بیشتر از 8 ساعت در روز مطالعه کند، پس برنامه ریزی باید قابل اجرا باشد.
 3. برنامه ریزی باید برمبنای هدف باشد و متناسب با آن هدف مطالعه کرد. بدیهی است کسی که خواهان رشته های مهندسی دانشگاه دولتی باشد باید به همان نسبت تلاش خود را بیشتر کند.
 4. برنامه ریزی باید قابل ارزیابی باشد، در واقع شما باید با توجه به برنامه متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید و میزان پیشرفت یا پسرفت خود را ارزیابی کنید و در صورت پسرفت در یک درس خاص شیوه مطالعه آن درس را عوض کنید.
 5. برنامه ریزی باید انعطاف پذیر باشد ممکن است در طول روز اتفاقات غیرمنتظره ای پیش بیاید که شما را از درس خواندن دور کند به همین دلیل باید ساعاتی در هفته را برای مطالعه دروس عقب افتاده اختصاص دهید.
 6. سعی کنید ساعت مطالعه خود را به مرور افزایش دهید یعنی از روزی 3 تا 4 ساعت شروع کنید و به تدریج هفته ای 1 ساعت بر ساعت مطالعه روزانه بیافزایید. اشتباه رایجی که بسیاری از دانش آموزان انجام می دهند از همان ابتدا برنامه ریزی خود را از روزی 10 ساعت به بالا شروع می کنند که این زمان بالا در همان روز های ابتدایی سبب خستگی ذهنی و بی انگیزگی می شود.
 7. در برنامه ریزی روزانه حتما در کنار دروس اختصاصی، دروس عمومی را بگنجانید و حتی الامکان دو درس اختصاصی را پشت سر هم مطالعه نکنید برای مثال اگر الان فیزیک مطالعه می کنید، درس بعدی را از دروس عمومی انتخاب کنید و هرگز ریاضی یا شیمی را نخوانید، در واقع دروس عمومی و اختصاصی باید یکی در میان مطالعه شوند.
 8. مطالعه دروسی را که یادگیری آن ها برایتان مشکل است، در زمان هایی که مغزتان بیشترین بازدهی را دارد انجام دهید.
 9. در طول هفته حتما تمام دروس را بگنجانید و هرگز هیچ کدام از دروس را حذف نکنید، در ضمن در طی هفته تمام وقت خود را فقط برای مطالعه صرف نکنید و حتما هر دو گزینه مطالعه و تست را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. همچنین تعداد تست هایی که در هفته باید کار کنید، مشخص نمایید.
 10. حتما دفتر برنامه ریزی خود را کامل کنید و ساعت مطالعه خود را ثبت نمایید تا متوجه وضعیت مطالعه خود شوید.
 11. در پایان روز زمانی را صرف مرور دروس مطالعه شده قرار دهید.
 12. برای دروس اختصاصی روزانه 2.5 ساعت اختصاص دهید که این زمان را می توانید در دو نوبت تقسیم کنید و برای دروس عمومی بیشتر از یک ساعت و نیم در روز صرف نکنید.
 13. پس از هر یک ساعت و نیم مطالعه 15 دقیقه استراحت کنید.
 14. حتما برای خواب خود روزانه 6 – 8 ساعت را اختصاص دهید کمبود خواب سبب ضعف هوشیاری می شود و بازدهی مطالعه را کاهش می دهد.
 15. پس از مطالعه هر یک از دروس حتما خلاصه نویسی انجام دهید تا در زمان مرور و جمع بندی، استفاده کنید. یکی از بهترین روش های مرور دروس مطالعه شده، تست زنی می باشد، علاوه بر تست زنی مرور بخش هایی از کتاب که نشان دار کرده اید نیز فراموش نشود.
 16. برنامه ریزی کنکور ریاضی را از زمان بلندمدت انجام دهید و به تدریج به زمان های کوتاه مدت بخش بندی کنید برای مثال در درس فیزیک مشخص کنید که مثلا 80 صفحه در این ماه باید مطالعه شود سپس این 80 صفحه را به 20 صفحه در هفته تقسیم کنید و همین طور این 20 صفحه را در 3 روز هفته تمام کنید.

نکاتی در رابطه با منابع مطالعاتی کنکور ریاضی 1400

نکاتی پیرامون منابع کنکور ریاضی 1400
نکاتی در رابطه با منابع مطالعاتی کنکور ریاضی 1400

یکی از موضوعات بسیار مهم این است که از چه منابعی برای مطالعه استفاده کنید، ابتدا باید این نکته را بدانید که محتوای تمام منابع کمک درسی موجود در بازار یکسان بوده و تفاوت آن ها در نحوه توضیح دادن درسنامه ها می باشد، اگر شما منابعی دارید که متوجه توضیح آن می شوید نیازی به تهیه منابع دیگری نیست و با همان منابع ادامه دهید. در ضمن منبع اول و اصلی شما کتاب درسی می باشد و پس از مطالعه کامل کتاب و حل تمرین های آن به سراغ منابع  کمک درسی بروید. در متن زیر لیست تعدادی از کتاب های پرطرفدار ارائه شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید

ادبیات فارسی

برای ادبیات فارسی کتاب هامون سبطی، ادبیات موضوعی گاج، سیب مهر و ماه، برای آرایه ها و قرابت معنایی (نشر الگو و نشر دریافت)، برای تاریخ ادبیات (نشر دریافت)

دین و زندگی

میکرو طبقه بندی گاج، همایش نشر دریافت، کتاب خط ویژه گاج، خیلی سبز، آیات و نکات گاج

زبان عربی

کتاب فوت و فن خیلی سبز، گاج نقره ای ماهینی، زیپ فائق تالیف آقای ایاد فیلی،   تست تخته سیاه تالیف مهدی شریفی

زبان انگلیسی

جامع مبتکران دکتر شهاب اناری، از متن نترسیم، گاج نقره ای، خط ویژه تالیف آقای ارشاد عظیم

ریاضی

 • درس ریاضی پایه و حسابان : گاج سفید، خیلی سبز، نشر الگو، ریاضیات انتشارات تخته سیاه تالیف محمد مهربان
 • درس هندسه 1 : گاج سفید، نشر الگو، گاج نقره ای، انتشارات فار
 • درس هندسه 2 : تخته سیاه، گاج نقره ای، نشر الگو
 • درس هندسه 3 : نشر الگو، گاج
 • درس آمار و احتمال و ریاضیات گسسته : نشر الگو  گاج سفید، انتشارات فار تالیف عطا صادقی، خوشخوان
 • درس حسابان 2 : گاج سفید، انتشارات تخته سیاه

فیزیک 

گاج نقره ای، کتاب تست انتشارات نشر الگو

شیمی

خیلی سبز، مبتکران

توصیه می شود از تمام کتاب های معرفی شده برای هر درسی حداکثر 2 کتاب را برای مطالعه انتخاب نمایید زیرا یک کتاب را کامل و دقیق بخوانید بهتر است تا این که چند کتاب را نیمه تمام رها کنید.

برای اطلاع بیشتر از بهترین منابع کنکور ریاضی بر روی لینک کلیک کنید.

جمع بندی نهایی کنکور ریاضی 1400

پس از اتمام مطالعه تمام دروس، موضوعی که بسیار مهم می باشد جمع بندی درس های خوانده شده است. روش مطالعه در دوران جمع بندی متفاوت از روزهای عادی است در روز های قبل از جمع بندی شما بیشتر وقت خود را صرف مطالعه دروس جدید می کردید و تست های هر مبحث را به صورت جداگانه کار می نمودید ولی در دوران جمع بندی مطالعه مطالب جدید توصیه نمی شود زیرا دوران جمع بندی، زمان تثبیت مطالعات شماست نه زمان یادگیری دروس جدید و بیشتر وقت خود را باید صرف مرور مطالب خوانده شده، رفع اشکالات خود ، کارکردن تست های ترکیبی و کنکوری همچنین شرکت در آزمون های جامع نمود. با توجه به کمبود وقت، برنامه ریزی و مدیریت زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است و عملکرد شما در این مدت تعیین کننده وضعیت قبولی شماست.

نکاتی در رابطه با دوران جمع بندی

 1. شاید در زمان یادگیری مطالب، زمانی که صرف تست زدن می کردید چندان مهم نبود ولی در این دوران باید حل تست های زمان دار را تمرین کنید و سرعت عمل و مهارت خود را افزایش دهید.
 2. همه ی شما حتما در طول سال بسیاری از تست هایی را که بلد نبودید را نشانه دار کردید، حل این تست ها در دوران جمع بندی بسیار کمک می کند با مراجعه به پاسخ نامه مشکلات خود را حل نمایید.
 3. در این دوران برای مرور از خلاصه نویسی هایتان استفاده کنید و بخش هایی از کتاب را که علامت زده اید مطالعه نمایید و میزان مرور نه خیلی سرسری و نه خیلی وسواسی باشد فقط به گونه ای باشد که مطالب را برای شما یادآوری کند.
 4. در این دوران هم بر روی نقاط ضعف و هم بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید، در دروسی که قوی هستید با تست زنی مهارت و تسلط خود را افزایش دهید و زمان بیشتری را به مطالعه دروسی که در آن ها ضعف دارید، اختصاص دهید تا رفع اشکال شود.
 5. از کار کردن تست های ترکیبی و تست های کنکور سال های گذشته غافل نشوید. می توانید برای جمع بندی تست ها از کتاب های زرد قلم چی استفاده کنید و اگر در سوالی اشکال داشتید حتما به پاسخ نامه مراجعه کنید و اشکال خود را رفع نمایید.
 6. مباحث سوال خیز را با توجه به بودجه بندی کنکور مشخص نمایید و تست زنی این مباحث را در اولویت قرار دهید.

 

سوالات متداول 

1- چه عواملی برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب در کنکور ریاضی لازم است؟

داوطلبانی که تمایل به برنامه ریزی جهت کسب رتبه مورد قبول در کنکور سراسری هستند می توانند با مطالعه مقاله فوق، از نکات لازم بهتره مند شوند.

2- استفاده از چه منابع کمک آموزشی برای کسب رتبه قبولی در کنکور سراسری ریاضی مفید می باشد؟

کتاب های کمک آموزشی زیادی در بازار وجود دارد که شما می بایست با توجه به سطح یادگیری و نیاز خود به انتخاب آن ها بپردازید اما برخی از آن ها در مقاله فوق نام برده شده است.

3- آیا شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری برای موفقیت در این راه ضروری است؟

خیر، اما شرکت در ازمون های آزمایشی به شما کمک می کند تا مطالعات خود را محک بزنید و برای کنکور و فضای آن آمادگی و آگاهی لازم را کسب کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

 1. سلام خسته نباشین . تقاضای عاجزانه داریم جواب دهید.
  سوالی داشتم در خصوص کنکور سراسری.
  ببخشید تو دفترچه آزمون سراسری سال ۹۷ ذکر کرده اند که قبولی در دانشگاه آزاد به عنوان یک نوبت قبولی از حداکثر دو نوبت قبولی مجاز در آزمون سراسری محسوب نمیشود. اما در سالهای ۹۶ و قبل از آن در خصوص دانشگاه آزاد این موضوع رو ذکر نکرده بودند. خب آیا این معنی اش این است که قبلا در سالهای گذشته قبولی از دانشگاه آزاد بعنوان یک نوبت قبولی از حداکثر دو نوبت مجاز محسوب میشده؟؟؟
  و کلا از زمانهای گذشته مثلا سال ۸۰ و ۸۱…هر فرد چند بار میتوانسته در کنکور دانشگاه آزاد قبول شود بدون اینکه محدودیتی برای شرکت مجدد در کنکور سراسری و آزاد داشته باشد؟
  با تشکر از سایت خوبتان.

 2. سلام
  من فوق دیپلم عمران دارم
  آیا میتونم در ازمون شرکت کنم و هنر اموز( استاد کار ساختمان) قبول بشم؟

  • با سلام
   خیر برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و هنر آموز ساختمان حداقل مدرک مورد نیاز کارشناسی رشته مهندسی عمران می باشد و با مدرک کاردانی این رشته مجاز به شرکت در این آزمون نخواهید بود.

 3. ضریب دین و زندگی مگه ۳ نیست!

دریافت مشاوره تخمین رتبه