تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / جزئیات بسته اینترنت رایگان برنامه شاد

جزئیات بسته اینترنت رایگان برنامه شاد

 فعال سازی بسته اینترنت رایگان اپلیکیشن شاد دانش آموزی
جزئیات بسته اینترنت رایگان برنامه شاد

در دورانی که دانش آموزان، به دلیل شیوع ویروس کرونا، از آموزش های حضوری دور هستند، نیاز به ارائه راهکارهایی جهت تعلیم و آموزش محصلان به صورت غیرحضوری احساس می شود، زیرا تحصیل و فراگیری علم امری بسیار حساس و حائز اهمیت است اما در این میان باید به لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی نیز توجه نمود. از این رو، وزارت آموزش و پرورش با همکاری برنامه نویسان خلاق داخلی، بستری تحت عنوان سامانه شاد آموزش و پرورش را طراحی نموده است تا امکان ادامه تحصیل به صورت آنلاین در فضایی ایمن و مطمئن را برای دانش آموزان، معلمان و مدیران مدارس فراهم آورد. برنامه شاد که در حال حاضر به دو فرمت اپلیکیشن و نسخه تحت وب قابل دریافت و نصب می باشد، امکانات متعددی از جمله برقراری ارتباط میان معلم و دانش آموز، ارائه خدمات اولیا مربیان، بارگذاری فایل های درسی با حجم بالا، برگزاری کلاس های درس و امتحانات و… را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در این میان مطرح می شود، مساله حجم اینترنت مورد نیاز جهت استفاده از اپلیکیشن شاد می باشد، زیرا مسلما بارگذاری و دانلود محتویات آموزشی، گفت و گو به صورت زنده و شرکت کلاس های آنلاین، حجم بالایی از بسته های اینترنتی را مصرف خواهد کرد. آیا چاره ای برای حل این مسئله لحاظ شده است؟ وزارت آموزش و پرورش چه تسهیلاتی را در رابطه با حل این مشکل در نظر گرفته است؟ 

امکان فعال سازی تعرفه های رایگان اینترنت، برای دانش آموزان و معلمان، جهت استفاده از برنامه شاد در سال تحصیلی 1400 – 1401 فراهم شده است.

اختصاص اینترنت رایگان به شبکه آموزشی و نرم افزار شاد دانش آموزی 

به طور قطع، تدریس و تعلیم مساله حائز اهمیتی برای مردم هر جامعه محسوب می شود اما سلامت دانش آموزان به مراتب مهم تر از امر آموزش می باشد و در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، اهمیت تحصیل در کنار مراقبت بهداشتی دو چندان شده است. بنابراین در حال حاضر، تنها راه بهره گیری از تدریس و آموزش، استفاده از سیستم آموزشی مجازی می باشد که سامانه شاد این امکان را در اختیار دانش آموزان کشور قرار داده است.

نسخه جدید برنامه شاد حاوی بروزرسانی هایی می باشد که همسو با بهبود وضعیت آموزش و پرورش دانش آموزان لحاظ گردیده است. با شروع سال تحصیلی 1401 – 1400 از 15 شهریور ماه، آموزش آنلاین دانش آموزان نیز در بستر شاد پیگیری شده و این افراد می توانند با دانلود نسخه جدید برنامه شاد، نسبت به استفاده از خدمات متعدد این سامانه اقدام نمایند. یکی از مهم ترین خدمات ارائه شده توسط سامانه شاد که با همکاری وزارت ارتباطات، وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی فضای مجازی صورت پذیرفته، اختصاص اینترنت رایگان به دانش آموزان و معلمان جهت دانلود و بارگذاری محتویات سنگین آموزشی مانند فیلم های درسی می باشد. این تعرفه رایگان اینترنت، مختص استفاده در سامانه شاد و سایر بسترهای درسی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش می باشد که کلیه کاربران می توانند آن را به راحتی بر روی اپراتور تلفن همراه خود فعال نمایند.

بنابر دستور رئیس جمهور و پیگیری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، بسته های ویژه اینترنت رایگان، از اول تیر ماه 1400 جهت استفاده چند صد هزار دانش آموز و معلم دولتی و غیر دولتی در سراسری کشور فعال گردیده است و این افراد می توانند با ارسال کدهای تعریف شده برای هر اپراتور، جهت فعال سازی تعرفه های مورد نظر و استفاده رایگان از برنامه شاد دانش آموزی اقدام نمایند. 

نحوه فعال سازی بسته اینترنت رایگان شاد

دانش آموزان و معلمانی که فرایند احراز هویت در سامانه شاد را انجام داده اند، می توانند جهت استفاده از تعرفه رایگان اینترنت، با ارسال کد مربوط به هر اپراتور، تعرفه ایمن خود را فعال نمایند. دو اپراتور بزرگ کشور یعنی ایرانسل و همراه اول، اقدامات گسترده ای پیرامون اختصاص این امکان به کاربران شاد انجام داده اند و نتایج مثبتی نیز در این زمینه حاصل شده است. کاربران می توانند به منظور فعال سازی اینترنت رایگان شاد در اپراتور ایرانسل، کد دستوری #3*3*555* و جهت غیر فعال سازی، کد #4*3*555* را شماره گیری نمایند یا با انتخاب گزینه “تغییر طرح تعرفه” در قسمت “اطلاعات حساب” اپلیکیشن ایرانسل من، دسترسی سیم‌ کارت به اینترنت را صرفا برای بسترهای داخلی محدود کنند.

کد دستوری مورد نظر برای فعال سازی اینترنت رایگان بر روی اپراتور همراه اول، #131*100* و جهت غیر فعال سازی، عبارت #132*100* تعریف شده است. همچنین کد دستوری استعلام وضعیت اینترنت رایگان شاد، معادل #130*100* و کد راهنمای استفاده از اینترنت رایگان شاد نیز برابر #139*100* می باشد. لازم به ذکر است که تا زمان فعال بودن تعرفه رایگان اینترنت شاد، امکان استفاده از اینترنت معمولی و داده تلفن همراه وجود ندارد و دسترسی به اینترنت، صرفا برای یک سری از سایت های مورد تایید آموزش و پرورش امکان پذیر است. به همین جهت توصیه می شود که پس از اتمام پروسه آموزش یا تدریس، کد غیر فعال سازی را شماره گیری نمایید تا تلفن همراه شما به حالت استفاده از اینترنت همراه یا شبکه وایفای برگردد. 

یک نکته مهم در رابطه با استفاده از تعرفه رایگان، لزوم خاموش بودن VPN یا فیلترشکن در حین پروسه آموزش است که می بایست به آن توجه نمود. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که بنابر اعلام روابط عمومی شرکت رایتل، امکان استفاده از اینترنت رایگان برای دانش آموزان، معلمان و مدیران مدارس، تحت پوشش این اپراتور نیز وجود دارد. همچنین رایتل طرحی نیز مخصوص استفاده دانشجویان در نظر گرفته است.

ایمن سازی دسترسی دانش آموزان به اینترنت رایگان شاد

ایمن بودن فضای مجازی، نکته ای بسیار مهم است که می تواند به عنوان یکی از اساسی ترین دغدغه های خانواده ها در رابطه با استفاده فرزندانشان از اینترنت به حساب آید. فضای مجازی شاد، بستری داخلی و کاملا ایمن می باشد و والدین می توانند با خیالی آسوده، فرزندان خود را به یادگیری و آموزش از طریق این سامانه تشویق نمایند. اما نکاتی نیز در رابطه با ایمن سازی سایر بسترهای اینترنتی وجود دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

  • اگر فرزندان شما برای استفاده از برنامه شاد و فضای مجازی از تبلت یا گوشی های هوشمند اندروید استفاده می کنند، با استفاده از نرم افزار google family link می توانید آن ها را کنترل نمایید.
  • اگر فرزندانتان از کامپیوتر و لپ تاپ استفاده می کنند، می توانید با به کار گیری قابلیت Family safty که در سیستم عامل ویندوز تعریف شده است، بر امور فرزندان خود نظارت داشته باشید.

سیم کارت رایگان دانش آموزی 

یکی از راهکارهای ارائه اینترنت امن به دانش آموزان، استفاده از سیم کارت دانش آموزی می باشد که گمانه زنی هایی پیرامون آن به گوش می رسد اما بنا بر اعلام وزیر آموزش و پرورش، فعلا طرح توزیع سیم کارت رایگان دانش آموزی منتفی می باشد و تلاش کارگزاران این مجموعه بر ایمن سازی هر چه بیشتری فضای مجازی برای کاربران معطوف می گردد. علت عدم توزیع این سیم کارت ها را، محدودیت وزارت ارتباطات در ارائه شماره اعلام نموده اند. در نتیجه می توان این گونه اظهار نمود که آموزش مجازی دانش آموزان در سال تحصیلی 1401 – 1400، کما فی السابق در پلتفرم های مختلف شاد و با رعایت کلیه نکات امنیتی پیگیری خواهد شد.

به طور قطع، تدریس و تعلیم مساله حائز اهمیتی برای مردم هر جامعه محسوب می شود اما سلامت دانش آموزان به مراتب مهم تر از امر آموزش می باشد و در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، اهمیت تحصیل در کنار مراقبت بهداشتی دو چندان شده است. بنابراین در حال حاضر، تنها راه بهره گیری از تدریس و آموزش، استفاده از سیستم آموزشی مجازی می باشد که سامانه شاد این امکان را در اختیار دانش آموزان کشور قرار داده است.

والدین گرامی می توانند با دانلود نسخه جدید برنامه شاد  و انجام روند احراز هویت در سامانه شاد، دسترسی فرزندان خود را به کانال ها و گروه های درسی مدارس ایجاد نمایند و تا زمان بازگشایی مدارس، پیگیر وضعیت تحصیلی فرزندان خود به صورت مجازی و با استفاده از تعرفه های رایگان دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش باشند.

 

سوالات متداول

1- آیا آموزش آنلاین در بستر شاد برای دانش آموزان، نیازمند خرید بسته اینترنتی می باشد؟

خیر، اینترنت مصرفی در اپلیکیشن شاد به صورت رایگان لحاظ شده است و هزینه ای ندارد.

2- آیا امکان استفاده از تعرفه اینترنت رایگان برای معلمان نیز در نظر گرفته شده است؟

بله، علاوه بر دانش آموزان، بسته های اینترنتی رایگان برنامه شاد برای معلمان و مدیران نیز فعال شده است.

3- آیا در حال حاضر امکان دریافت سیم کارت دانش آموزی وجود دارد؟

خیر، طرح توزیع سیم کارت دانش آموزی فعلا منتفی شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره برنامه شاد