سه شنبه , ۲۵ تیر ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه دولتی
شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی داوطلبان فعال و کوشا قصد تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی را دارند با مرکز مشاوره تحصیلیایران مشاوره  تماس می گیرند و سوالاتی در رابطه با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه و رشته هایی که امکان تحصیل در آن ها به عنوان رشته دوم وجود دارد ، می پرسند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را تحت عنوان شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه برای شما تهیه کنیم تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

دانشجویان دانشگاه های روزانه و آزاد برای شرکت در رشته دوم تنها مجاز به ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور خواهند بود ، مگر اینکه جزء استعدادهای درخشان باشند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه آزاد

برگزیدگان آزمون سراسری با معرفی سازمان سنجش و برگزیدگان‌ المپیادهای علمی دانش‌ آموزی کشور با معرفی وزارت آموزش و پرورش و برگزیدگان جشنواره خوارزمی با معرفی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و کسانی که دارای هیچ یک از این شرایط مذکور نیستند ولی به دلیل داشتن ویژگی هایی به تشخیص گروه آموزشی مربوطه و تایید شورای آموزشی دانشگاه ، به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شوند از سوی دانشگاه به شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی معرفی خواهند شد و پس از بررسی و تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی می توانند از امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی استفاده نمایند.

رشته دوم باید دارای چه شرایط و ویژگی هایی باشد؟

 • نکته مهم این است که امکان تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته نمی باشند.
 • رشته دوم می بایست جزو رشته هایی باشد که به تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان رسیده باشد. ( در واقع رشته دوم یا باید جزء رشته های مورد نیاز توسعه فرهنگی و یا مورد نیاز توسعه علمی کشور باشد و یا مکمل رشته اول دانشجو باشد در غیر این صورت باید به بررسی و تایید شورای آموزشی دانشگاه رسیده و سپس برای تایید نهایی به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود.
 • دانشجویی که قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارد  فقط یک بار می تواند از این امکان استفاده نماید و هنگام تحصیل در رشته دوم ، حق تغییر آن را ندارد.
 • اگر دروس عمومی و برخی دروس پایه ، اصلی و تخصصی دانشجو در هر دو رشته یکسان باشد نیازی به گذراندن مجدد آن دروس در رشته دوم نیست.
 • در صورت تایید استاد مشاور دانشجو مجاز خواهد شد در هر نیمسال تحصیلی، حداکثر 27 واحد از مجموع دروس دو رشته را بگذراند.
 • معرفی دانشجویان پسر به سازمان نظام وظیفه ، پس از فارغ التحصیلی از هر دو رشته خواهد بود.
 • دانشجو در صورت گذراندن حداقل دو نیمسال تحصیلی می تواند جهت تحصیل در رشته دوم درخواست خود را که به تایید استاد مشاور رسانده، به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود برساند. معاونت آموزشی دانشگاه دانشجو را کتبا به دانشکده مربوط به همان دانشگاه و یا دانشگاه دیگر معرفی و مراتب را به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتقل می نماید.

نکته : توجه داشته باشید که این شرایط مختص دانشجویان استعداد درخشان می باشد و دانشجویان عادی که قصد تحصیل در رشته دوم دارند می توانند یکی از رشته های دانشگاه پیام نور را به عنوان رشته دوم (همزمان با رشته اول در دانشگاه آزاد) انتخاب نمایند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری

پذیرش دانشجو در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا براساس سوابق تحصیلی انجام می شود و ثبت نام نیز از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. توجه داشته باشید که دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 • دانشجویان پسر که با استفاده از معافیت تحصیلی در حال تحصیل می باشند می توانند تحصیل در رشته دوم را نیز با استفاده از معافیت تحصیلی صادر شده در رشته و دانشگاه اول ادامه دهند.
 • شهریه پذیرش در رشته دوم به میزان شهریه دوره های نوبت دوم ( فراگیر ) پیام نور می باشد.
 • دانشگاه اول بایستی مدارک برابر اصل شده دانشجو را طبق درخواست دانشگاه قبولی دوم با نامه اداری رسمی ارسال نمایند.
 • دروس عمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان دوره تحصیل برای رشته دوم قابل معادل سازی می باشد.
 • دروس غیرعمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان هرسال تحصیلی در رشته دوم معادل سازی می شود.
 • دانشجویان تحصیل همزمان باید در هنگام انتخاب واحد به تاریخ امتحانات توجه نمایند تا تداخل نداشته باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام در رشته دوم

 • ریز نمرات و گواهی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی
 • مدرکی جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه دانشجو
 • کارنامه دروس گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول
 • کسانی که به دستگاه های خاص تعهد دارند و یا بورس می باشند بایستی قبل از انجام ثبت نام ، موافقت کتبی سازمان یا موسسه بورسیه کننده را اخذ نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳۲ نظر

 1. Avatar

  سلام. من ارشد روزانه و دکترا پردیس در دو دانشگاه متفاوت ولی دولتی قبول میشم. آیا امکان تحصیل همزمان آن وجود دارد؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر تحصیل همزمان برای مقاطع تحصیلات تکمیلی( مقطع ارشد و دکتری) امکان پذیر نخواهد بود.

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید
  دانشجوی پزشکی آزاد هستم آیا میتونم در دانشگاه دولتی کارشناسی بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا با تحصیل همزمان دانشجویان پزشکی موافقت نمی گردد. لیکن در صورت موافقت سازمان دیوان عدالت اداری می توانید در مقطع کارشناسی دانسگاه پیام نور تحصیل همزمان داشته باشید.

 3. Avatar

  سلام , من دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک دارم , دانشجوی کارشناسی پیوسته مهندسی عمران دانشگاه پیام نور هستم , آیا میشه همزمان رشته مکانیک خودرو دانشگاه علمی کاربردی رو هم بخونم?

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله در صورت موافقت سازمان دیوان عدالت اداری و دانشگاه های مبدا و مقصد شما مجاز به تحصیل همزمان در دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی خواهید بود.

 4. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  من در رشته ای در دانشگاه دولتی تحصیل میکنم در مقطع کارشناسی.
  امکان تحصیل یک رشته دیگر در دانشگاه علمی کاربردی هست یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله در صورت موافقت سازمان دیوان عدالت اداری مجاز به تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی خواهید شد. و معمولا با تحصیل رشته دوم در دانشگاه پیام نور موافقت بیشتری صورت می گیرد.

 5. Avatar

  سلام، دانشجوی دکترای دانشگاه آزاد هستم خواستم ببینم می تونم همزمان کارشناسی دانشگاه آزاد یا پیام نور بخونم.
  باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا اجازه تحصیل همزمان در مقاطع تحصیلات تکمیلی به دانشجویان داده نمیشود ولیکن در صورت ارائه درخواست به دیوان عدالت اداری برای تحصیل همزمان مقطع دکتری دانشگاه آزاد و کارشناسی دانشگاه پیام نور و موافقت این ارگان مانعی وجود نخواهد داشت.

 6. Avatar

  سلام و عرض خسته نباشید.من دانشجوی کارشناسی روانشناسی دانشگاه تهران هستم.امکان تحصیل همزمان در رشته دیگر در دانشگاه خودم و به صورت شبانه یا روزانه نیست؟حتما رشته دوم بایستی در پیام نور باشد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا امکان تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی در دو دانشگاه روزانه و یا نوبت دوم وجود ندارد و رشته دوم را می توانید در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد در دانشگاه پیام نور تحصیل نمایید.

 7. Avatar

  سلام وقت بخیر.ن دانشجوی ترم ۴ پرستاری هستم.میتونم برای ترم بعد در دانشگاه پیام نور هم همزمان تحصیل کنم؟.بعد اینکه برای تحصیل در دو دانشگاه نیازی به موافقت کدوم دانشگاه هست؟

 8. Avatar

  من پزشکی سراسری میخونم و ترم دو هستم. به رشته طراحی لباس ک یه رشته هنریه هم خ علاقه دارم امکان تحصیل همزمان حتی تو دانشگاه آزاد براش نیس ؟ چون نوشتین دکتری مجاز نیس حتی رتبه ام تو کنکور خوب بوده (ینی جز استعداد درخشان ) با این وجود دانشگاه موافقت نمیکنه بازم ؟

 9. Avatar

  سلام.خسته نباشید.من الان دانشجوی ترم ۴ میکروبیولوژی دانشگاه غیر انتفاعی هستم. ایا میتونم رشته دیگه ای تو دانشگاه پیام نور همزمان بخونم ؟؟؟

 10. Avatar

  سلام من دانشجوی ارشد نرم افزار هستم و میخواهم همزمان ر شته دندانپزشکی رو در پردیس های خودگردان بخونم ایا مشکلی. ر این باب هست ممنون میشم من رو راهنمایی کنید باتشکر

 11. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من میخواستم بدونم آیا میشه همزمان که دارم ارشد میخونم توی دانشگاه سراسری یک ‌رشته ی دیگه تو مقطع کارشناسی بخونم ؟ امکانش هست که هردو در دانشگاه سراسری باشند؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تحصیل همزمان مقطع ارشد و کارشناسی معمولا در دانشگاه پیام نور امکان پذیر می باشد لیکن می بایست دیوان عدالت اداری و دانشگاه مبدا این اجازه را به شما بدهند.

 12. Avatar

  سلام . میخواستم بدونم آیا میشه در دانشگاه دولتی یک رشته مثلا کامپیوتر رو خوند و همزمان در دانشگاه آزاد یا دولتی رشته هنر رو خوند؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی دانشگاه روزانه می بایست با موافقت دانشگاه صورت گیرد و معمولا با تحصیل رشته دوم در دانشگاه پیام نور موافقت می گردد.

 13. Avatar

  با سلام
  من مدرک کارشناسی بهداشت عمومی دارم از دانشگاه روزانه. سوالم اینه: آیا امسال میتونم ارشد روزانه قبول بشم و همزمان سال بعد کنکور سراسری ۹۹ هم شرکت کنم و پزشکی آزاد قبول بشم؟؟؟ ینی میشه هم دانشجوی ارشد روزانه باشم و هم دانشجوی پزشکی آزاد؟؟؟

 14. Avatar

  سلام.
  من دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی ام میخواستم بدونم که آیا میتونم کنکور بدم و دانشگاه فرهنگیانو به عنوان رشته دوم انتخاب کنم ؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا دانشگاه فرهنگیان به علت دارا بودن تعهد خدمت با تحصیل همزمان موافقت نمی نماید لیکن، در صورت جلب رضایت دانشگاه مبدا و مقصد مجاز به تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی خواهید بود.

 15. Avatar

  سلام
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم.
  میخواستم بدونم امکانش هست ک در دانشگاه دیگه ای ،رشته دیگه ای بخونم؟چ دانشگاهایی میشه؟
  ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا دانشگاه فرهنگیان به دلیل دارا بودن تعهد خدمت با تحصیل همزمان موافقت نمیکند، ولیکن در صورت جلب رضایت دانشگاه مبدا و مقصد مجاز به تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی خواهید بود.

 16. Avatar

  سلام وقت بخیر. ببخشید امکان تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای(عمومی) هست؟ اگر دانشگاه مقطع ارشد غیر انتفاعی یا شبانه باشه اجازه تحصیل همزمان امکان پذیره؟ هر دو مقطع حتما باید. در یک دانشگاه باشه برای تحصیل همزمان؟! یعنی برای مثال هم مقطع ارشد و هم دکترای حرفه ای باید دانشگاه تهران باشه؟! یا بر فرض مثال میشه ارشد رو دانشگاه هنر خوند و دکترای حرفه ای رو دانشگاه تهران؟! ممنون میشم اگر پاسخ بدید

 17. Avatar

  سلام
  من دانشجوی اقتصاد مقطع کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی دوره شبانه هستمم خواستم ببینم امکانش هست که بتونم مدیریت مالی رو به عنوان رشته دوم در یک دانشگاه دولتی دیگر مثل خوارزمی بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا برای تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی درصورتی که رشته دوم در دانشگاه های غیر دولتی و پیام نور باشد و دانشگاه مبدا نیز موافقت کند قابل اجرا می باشد.

 18. Avatar

  سلام.
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی برق هستم.
  امسال در دانشگاه آزاد، برای دوره کارشناسی، در رشته حقوق و براساس سوابق تحصیلی ثبت‌نام کردم.
  میخوام ترم آینده با استعداد درخشان، برای مقطع دکتری مهندسی دانشگاه سراسری (روزانه) اقدام کنم. آیا امکان‌پذیر هست؟
  لطفا پاسخ بنده رو بدین. ممنون میشم

 19. Avatar

  سلام
  دانشجو ترم ۶ مهندسی دانشگاه ازاد هستم میخاستم بدونم که میتونم از ترم مهر ۹۸ در رشته زبان انگیلیسی دانشگاه ازاد ثبت نام کنم یا حتما باید پیام نور باشد؟ اگر رشته اول کارشناسی تموم شد میتونم کارشناسی ارشد شرکت کنم و رشته دوم را در کارشناسی و رشته اول در ارشد ادامه بدم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   معمولا برای تحصیل همزمان در رشته دوم در دانشگاه های پیام نور موافقت میگردد لیکن در صورت موافقت دانشگاه اول مجاز به ثبت نام در دانشگاه آزاد برای تحصیل همزمان نیز خواهید بود.
   در پاسخ به پرسش دوم شما میتوان گفت بله امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد و کارشناسی با موافقت دانشگاه به صورت همزمان نیز خواهد بود.

 20. Avatar

  سلام خسته نباشید من در دانشگاه فرهنگیان درس میخونم
  اگه بخوام در دانشگاه پیام نور یه رشته بخونم بعضی ها میگن که مدرک دانشگاه فرهنگیان رو بهت نمیدن دیگه … ایا صحت داره ؟ و اینکه مشکلی هست که من نتونم کارشناسی دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   دانشگاه فرهنگیان به دلیل دارا بودن تعهد خدمت معمولا با تحصیل همزمان دانشجویان موافقت نمی نماید لیکن در صورت جلب موافقت این دانشگاه مجاز به ثبت نام در دانشگاه پیام نور و تحصیل همزمان خواهید بود.

 21. Avatar

  سلام
  من دانشجوی سال اخر دکتری دامپزشکی هستم
  میخواستم بدونم اگ.کنکور ثبت ام و رشته پزشکی قبول شم ایا میذاارن ۲ ترم مرخصی بگیرم بعد از فراغ التحصیلی در دامپزشکی رشته پزشکی رو بخونم؟
  کارت پایان خدمت داررم و از لحاظ نظام وظیفه مشکلی ندارم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر، دانشجویان مقطع دکتری برای شرکت در کنکور سراسری حتما میبایست انصراف خود را از دانشگاه فعلی تا قبل از زمان ثبت نام انجام داده و امکان دو ترم مرخصی بعد از قبولی در رشته های پزشکی وجود نخواهد داشت.

 22. Avatar

  سلام خسته نباشید من ترم نه رشته مهندسی پزشکیم ورودی ۹۳ دانشگاه ازاد ،،،مهر ۹۸ترم اخرمه !میخاستم ببینم میتونم کنکور سراسری شرکت کنم و اگر رشته پزشکی دلخواهمو اوردم تو دانشگاه ازاد یا دولتی میتونم یک ترم مهر و مرخصی بگیرم و از بهمن ۹۸رشته جدیدمو شروع کنم؟؟؟ یا اینک از مهر میتونم هر دورشته رو باهم بخونم همون یک ترمو؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله شما می توانید در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت کنید و در صورت قبولی در رشته و موافقت دانشگاه مد نظر ترم آخر خود را همزمان تحصیل نمایید لیکن معمولا با مرخصی برای ترم اول موافقت نمی شود.

 23. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من فارغ التحصیل رشته کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه آزاد در سا۹۳هستم،الان میخوام رشته نقشه برداری بخونم چیکار باید بکنم یا امکانش اصلا هست میتونم بخونم اگه میتونم شرایطش چیه چه اقداماتی باید انجام بدم
  باتشکر

  • ایران مشاوره

   باسلام
   در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه می توانید در کنکور سراسری شرکت کنید و با کسب رتبه و تراز لازم در رشته مد نظر تحصیل کنید. هم چنین می توانید بدون آزمون در دانشگاه های غیر دولتی در رشته مورد نظر تحصیل کنید.

 24. Avatar

  با سلام من دانشجوی دانشگاه فرهنگیانم می خواستم بدونم امکانش هست بدون انصراف فقط برای ازاد بخونم و بعد از قبولی در ازاد انصراف بدم؟؟؟ معافیت پزشکی هم دارم و از نظر سربازی مشکلی ندارم. ایا دانشگاه ازاد مدرکی دال بر انصراف تا تاریخ مشخص شده سازمان سنجش می خواد؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   دانشجویان دانشگاه فرهنگیان برای شرکت در کنکور سراسری حتما میبایست تا مورخ ۹۷/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه فعلی اعلام نمایند و در صورتی که بدون انصراف در کنکور شرکت کرده باشند متخلف محسوب خواهند شد. همچنین برای تحصیل همزمان نیز در صورت موافقت دیوان عدالت اداری اجازه خواهند داشت برای دانشگاه آزاد بدون کنکور ثبت نام نمایند.

 25. Avatar

  سلام اگه در رشته ی بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ازاد مشغول به تحصیل باشم امکانش هست رشته ی جدید دانشگاه ازاد یا سراسری به صورت همزمان بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   دانشجویان دانشگاه های روزانه و آزاد برای شرکت در رشته دوم تنها مجاز به ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور خواهند بود، مگر اینکه جزء استعدادهای درخشان باشند. همچنین، دانشجویی که قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارد فقط یک بار می تواند از این امکان استفاده نماید و هنگام تحصیل در رشته دوم، حق تغییر آن را ندارد.

 26. Avatar

  با سلام و احترام
  بنده لیسانس مترجمی زبان رو دارم و دانشجوس ارشد هستم
  میخواستم بدونم میتونم لیسانس دوم که مرتبط با ارشد هست رو همزمان با کارشناسی دوم بخونم
  با تشکر از شما

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله شما می توانید در صورت موافقت دانشگاه فعلی همزمان با مقطع ارشد در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور نیز ثبت نام کرده و مدرک کارشناسی دوم خود را دریافت نمایید.

 27. Avatar

  با سلام دانشجو ترم دوم کارشناسی روانشناسی غیرانتفاعی هستم .خواستم بپرسم ایا امکانش هست در صورت قبولی در یک رشته دولتی در زمینه رشته های پزشکی یا پیراپزشکی ، هم روانشناسی را ادامه دهم و هم دانشگاه دولتی رشته مورد نظر را بخوانم؟(یعنی هم غیر انتفاعی رو برم و هم دانشگاه دولتی؟)
  اگه امکانش هست پاسخ رو ب ایمیلم ارسال کنید
  یه دنیا ممنون میشم اگه پاسخ بدید
  سپاس از شما

 28. Avatar

  و مطلب دیگه اینکه قانون جدیدی تصویب شده در این رابطه امسال ک میگه تحصیل همزمان برای تمام زیر نظام ها مجاز شده به این معنا نیست که همه میتونن انتخاب کنن تو سایر دانشگاه ها به جز پیام نور ؟ یا حتی استعدادای درخشان اگه پزشکی یا دندون بخونن طبق مصوبه جدید نمیتونن انتخاب کنن بازم ؟؟

 29. Avatar

  و سوال دیگه اینکه آیا رشته های دوم ک انتخاب می کنیم در زمینه هنر و شرایط خاصی برای ورود داشتند (مثل کنکور عملی) میشه به عنوان رشته دوم انتخاب بشن اصلا دانشجو برای رشته دومش میپذیرن یا خیر ؟ مثل همین رشته طراحی لباس

 30. Avatar

  سلام عذر میخوام برای کسی که در حال گذراندن دوره عمومی پزشکی سراسری هست امکان تحصیل همزمان در سراسری هنر برای رشته طراحی لباس هست یا خیر ؟ در آزاد چطور ؟ حتی در صورت استعداد درخشان بودن (رتبه خوب در کنکور) هم اجازه نمی دن ؟ و اینکه اگه اجازه اش نیست فقط برای رشته پزشکی و دندون اینطوره یا پیراپزشکی ها هم اجازه ندارند ؟

 31. Avatar

  سلام.میتونم همزمان دانشگاه دولتی زبان و تجربی تحصیل کنم؟

 32. Avatar

  سلام.میتونم هم کنکور تجربی دولتی قبول بشم و هم کنکور زبان و هردو رو دانشگاه دولتی برم؟

 33. Avatar

  سلام من دانشجوی دانشگاه علوم و تحقیقات هستم رشته مهندسی شیمی . کنکور سال ۹۸ رو تو رشته انسانی ثبت نام کردم . اگر امسال رشته حقوق دانشگاه دولتی قبول بشم میتونم همزمان دو رشترو با هم بخونم؟

 34. Avatar

  سلام میخواستم بدونم من میتونم امسال با سوابق تحصیلی برای مهر ۹۸ دانشگاه پیام نور بزنم و هم کنکور بدم و اگه روزانه قبول شدم هر دورشته رو همزمان بخونم؟؟

 35. Avatar

  بنده دانشجوی دانشگاه آزاد مقطع کارشناسی هستم که در رشته حقوق تحصیل میکنم. قصد دارم در دانشگاه پیام نور در رشته اقتصاد بصورت همزمان تحصیل کنم و عرض کردید که تحصیل همزمان در پیام نور بلامانع است. سوال اینجاست. حالا اگر دروسی رو که در پیام نور پاس بکنم و جزء دروس مشترک با رشته اولم ینی حقوق باشه، امکان ارائه دروسم به دانشگاه اول جهت تطبیق امکان پذیر هست یا خیر؟؟

 36. Avatar

  سلام وقت بخیر من دانشجوی رشته حقوق‌غیرانتفاعی هستم سال سوم دانشگاهمه میخوام کنکور منحصرازبان بدم برای رشته مترجی‌زبان المانی میتونم هردو زو باهم ادامه بدم ؟!؟اگه دومی دولتی ییارم اولیم هم غیرانتفاعیه میشه؟!

 37. Avatar

  دانشجوی دکتری روزانه دولتی هستم.امکانش هست در رشته روانشناسی در دانشگاه آزاد یا پیام نور در مقطع ارشد ادامه تحصیل بدم؟

 38. Avatar

  سلام ایا امکانش هس من همزمان ۲رشته سراسری بخونم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی تنها در صورتی امکان پذیر است که رشته دوم داوطلب در دانشگاه های پیام نور باشد.

 39. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من رشته های فنی هستم و در صورت قبولی توی داشنکده قبول میشم رشته ما بر اساس سوابق تحصیلی داشنکده قبول میشه
  الکترونیک و داشنگاه شمسی پور تهران
  ایا در صورت تحصیل در اونجا میتونم رشتبه زبان مترجمی رو هم بخونم ؟و هم از خوابگاه های داشنگاه دارای رشته زبان استفاده کنم ؟(اصلا خواب گاه داره رشته زبان )

 40. Avatar

  سلام
  آیا به طور همزمان میشه در مقطع دکتری مشعول به تحصیل شد و هم در مقطع کارشناسی؟
  اگر از سهمیه روزانه کارشناسی استفاده نکرده باشبم
  میتونیم همرمان کارشناسی روزانه و دکتری روزانه مشعول به تحصیل بشیم؟
  ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر امکان تحصیل همزمان در دو مقطع کارشناسی و دکتری دوره های روزانه امکان پذیر نخواهد بود.

 41. Avatar

  سلام وقت بخیر
  می خواستم بپرسم کسی که دندان پزشکی پردیس خودگردان می خونه می تونه همزمان رشته طراحی لباس دانشگاه ازاد هم بخونه ؟؟

 42. Avatar

  با سلام
  بنده سال۹۴ در یکی از رشته های علوم پزشکی مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری قبول شدم و ثبت نام کردم و درس میخونم. سال ۹۵ هم دانشگاه آزاد مقطع ارشد مهندسی برق قبول شده و ثبت نام کردم. یعنی الان هردوتا رشته رو دارم ادامه میدم. اون زمان با اینکه ممنوعیت وجود داشت اما من رفتم و هردو رو ادامه دادم.هنوز تموم نشدن هیچکدوم. سوال داشتم
  آیا الان دیگه مشکل قانونی بابت این موضوع ندارم؟؟ اگه توضیح بدید ممنون میشم
  با تشکر و درود

 43. Avatar

  سلام.من میخوام امسال برم دانشگاه.یا پیام نور یا ازاد مترجمی زبان بخونم.امکان داره ک سال بعد کنکور بدم و دانشگاه صداوسیما برم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله، شما می توانید برای ترم بهمن در رشته مترجمی زبان دانشگاه پیام نور و یا آزاد ثبت نام نمایید و در حین تحصیل کنکور شرکت کرده و در صورت قبولی در رشته مد نظر از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید.

 44. Avatar

  سلام میخواستم بپرسم اگه من در حال تحصیل در دانشگاه پیام نور باشم امسالم کنکور هنر بدم و اگه سراسری قبول شدم میتونم همزمان در دو رشته ادامه تحصیل بدم یا اینکه باید از یک دانشگاه انصراف بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله امکان تحصیل همزمان در دانشگاه پیام نور و دوره های روزانه وجود دارد و شما میتوانید در کنکور هنر شرکت کرده و بعد از پذیرش در دانشگاه سراسری به طور همزمان به تحصیل خود ادامه دهید.

 45. Avatar

  سلام من دانشجوی دانشگاه فرهنگیانم میخاستم بدونم امکانش هست بعد یک سال در دانشگاه ازاد یا غیر انتفاعی رشته حقوق و بخونم. با تشکر

 46. Avatar

  سلام
  میبخشید من ترم ۱ هوشبری روزانه ام
  امکانش هست همزمان رشته حقوق پیام نور بخونم؟

  و اینکه از کدوم ترم میشه رشته دوم خوند؟

 47. Avatar

  با سلام
  من دو مدرک لیسانس دارم ، امسال ارشد ازمون میدم ،اگر روزانه یا ازاد پذیرفته بشم میتونم کارشناسی بدون ازمون پیام نور همزمان تحصیل کنم ؟ینی لیسانس سوم ؟؟ ممنون از پاسختون

 48. Avatar

  باسلام.من دانشجوی حقوق ورودی ۹۴ دانشگاه گیلان روزانه هستم که ترم ۵ به علت بیماری در امتحانات شرکت نکردم و معدلم از ۱۸ به ۱۴/۲۷ رسید و ترم بعد انصراف دادم ولی دوباره به تحصیل در همون رشته و همون دانشگاه برگشتم و قراره ترمی که مشروط شدم حذف بشه حالا با این تفاسیر آیا امکان تحصیل همزمان در رشته روانشناسی در دانشگاه پیام نور رو دارم و آیا شرط معدل داره ؟ لازم بذکره بنده معافیت کفالت دارم . لطفا پاسخ بدید متشکرم

 49. Avatar

  باسلام.بنده ترم آخر مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد هستم و برای کنکور ارشد مکانیک ۹۸ ثبت نام کرده ام. آیا میتوانم در کنکور ریاضی یا تجربی یا علوم انسانی ۹۸ نیز شرکت کنم؟. و همچنین در صورت قبولی در ارشد مکانیک دانشگاه دولتی روزانه و همچنین قبولی در کارشناسی رشته عمران دولتی روزانه میتوانم همزمان در هر دو رشته تحصیل نمایم. – تحصیل همزمان در ارشد مکانیک دانشگاه دولتی روزانه و کارشناسی عمران دانشگاه آزاد چطور؟. باتشکر از شما.

 50. Avatar

  سلام خسته نباشید من شیمی میخونم روزانه کاشان و نمیتونم بنا به شرایطی انصراف بدم رشتمو دوست ندارم و نمراتم حالب نیستن من خودم هنرو دوست دارم و واقغا حس میکنم هنر تو زندگیم کمه خواهش میکنم یه راهی برای من پیدا کنید بتونم هنر هم بخونم کنار شیمی مطمئنم دانشگاه هنر اصفهان قبول میشم اگه بخوام امتخان بدم لطفا راهنمایی کنید اگر امکانش هست ایمیل بزنید

 51. Avatar

  سلام من در دانشگاه فرهنگیان آموزش ابتدایی می خونم می تونم سال بعد در دانشگاه آزاد بدون کنکور ریاضیات کاربردی بخونم

 52. Avatar

  سلام من الان ترم سه مترجمی انگلیسی دانشگاه تهران مرکز هستم و ترم اول معدلم بیست و ترم دوم هم معدلم نوزده شد حالا سال بعد میخوام دوباره کنکور زبان بدم برای قبولی در رشته زبان چینی اما دولتی میخواستم بدونم امکانش هست ؟ و اینکه چه کارایی لازمه که انجام بدم ؟

 53. Avatar

  با سلام
  من الان سربازم در نیروی زمینی ارتش میشه برام کاملا توضیح بدید که چطور میتونم جوری ثبت نام کنم که بعد از دانشگاه تو شهر خودم خدمت کنم ، الان ۱۹ سالمه معدل ۱۴ با رشته کامپیوتر گواهینامه هم دارم . لطفا توضیح بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام
   از شرایط ثبت نام برای دانشگاه افسری داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از رشته های نظری ریاضی فیزیک،علوم تجربی با معدل بالای ۱۴ و رشته علوم انسانی با معدل بالای ۱۶ میباشد و در حال حاضر داوطلبان با دیپلم فنی و کاردانش مجاز به ثبت نام در دانشگاه های افسری نمی باشند.

 54. Avatar

  سلام من امسال ارشد ۹۷ روزانه قبول شدم می خواستم بدونم اگه انصراف بدم میتونم برای آزمون سراسری ۹۸ یا ۹۹ شرکت کنم ؟ دوره روزانه بازهم مجاز میشم؟ کارشناسی هم شبانه بود.

  • ایران مشاوره

   باسلام داوطلبانی که در سال ۱۳۹۷ دوره روزانه قبول شده اند در صورت انصراف یا عدم ثبت نام یکسال (۱۳۹۸) از دوره روزانه کنکور کارشناسی ارشد محروم می باشند.

 55. Avatar

  سلام ممنون از سایتتون من دانشجوی ترم آخر کارشناسی پیوسته معماری هستم میخواستم بدونم ترم بعد میتونم تو آزاد بدون کنکور حقوق بخونم و هم زمان تو کنکور ۹۸ ارشد معماری کنکور بدم و در صورت قبولی از سراسری مقطع ارشد معماری هم زمان با اون تو آزاد حقوق رو‌هم تو مقطع کارشناسی بخونم!؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   شما میتوانید در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد شرکت نمایید و همچنین همزمان با تحصیل در دوره های کارشناسی در آزمون سراسری مقطع ارشد شرکت نمایید، اما در صورت قبولی در مقطع ارشد و نحصیل در این مقطع از مقطع کارشناسی خود باید انصراف دهید، امکان تحصیل همزمان در مقطع ارشد امکان پذیر نمی باشد.

  • Avatar

   با سلام دانشجوی کارشناسی دانشگاه فرهنگیان هستم میخواستم ببینم اگر در رشته دیگر کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری شرکت کنم ایا در حین همان دوران کارشناسی میتوانم ارشد دانشگاه فرهنگیان شرکت نمایم

 56. Avatar

  سلام. من دانشجوی ترم ۱ کارشناسی ارشد رشته ی مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه غیرانتفاعی ورودی مهر۹۷ هستم و همزمان برای تکمیل ظرفیت آبان ماه ۹۷ در رشته ی کارشناسی معماری دانشگاه پیام نور شرکت کردم و در حال حاضر مشغول به تحصیل در دو مقطع کارشناسی رشته معماری پیام نور و دانشگاه غیرانتفاعی کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی هستم.
  از دانشگاه ارشد خودم برای اینکه آیا مجاز به تحصیل در کارشناسی معماری پیام نور هستم، پرسیده ام اما هنوز قطعی تایید نکردند که مجازم یا نه .
  آیا مشکلی جهت تحصیل همزمانم در این دو مقطع نیست؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد میتوانند در یکی از رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور همزمان تحصیل نمایند.

  • Avatar

   باسلام

   دانشجوی ارشد روزانه هستم،قصد تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی پیام نور رو دارم از نظر دانشگاه پیام نور مشکلی نیست ولی با وزارت علوم تماس گرفتم گفتن تحصیل همزمان در مقطع ارشد ممنوعه حتی مقطع پایین تر

   آیین نامه آموزشی ارشد هم مطالعه کردم این بند پیدا کردم (ماده ۱۱٫ تحصیل همزمان در دوره کارشناسی ارشد در مؤسسه‌ها (اعم دولتی و غیردولتی) ممنوع است.)

   حالا به نظر شما اگه تحصیل همزمان داشته باشم بعدا هنگام فارغ التحصیلی مشکلی پیش نمیاد؟

   ببخشید طولانی شد

  • ایران مشاوره

   با سلام
   شما نمیتوانید در مقطع ارشد تحصیل همزمان داشته باشید، در صورت تحصیل همزمان متخلف خواهید بود، و امکان دارد منجر به اخراج از دانشگاه گردد.

 57. Avatar

  سلام
  من سال ۹۸ کنکور دارم
  امکانش هست که از ترم ۱ دو رشته ریاضی و کامپیوتر دولتی رو با هم بخونم؟
  به رتبه خاصی نیاز هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی در دو دانشگاه روزانه امکان پذیر نیست لیکن می توانید رشته دوم را در دانشگاه پیام نور ثبت نام و ادامه دهید.

 58. Avatar

  سلام
  می خواستم بدونم امکان داره هم زمان هم مهندسی عمران خوند هم مهندسی مکانیک
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی امکان پذیر است و شما در صورت گذراندن حداقل دو نیمسال تحصیلی می توانید جهت تحصیل در رشته دوم در خواست خود را که به تایید استاد مشاور رسانده اید، به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود برسانید.و رشته دوم مدنظرتان را در صورت ارائه شدن در دانشگاه پیام نور همزمان ادامه دهید.

 59. Avatar

  سلام
  دانشجو ترم سوم کارشناسی ارشد روزانه، رشته مدیریت هستم.
  می خواستم امسال کنکور شرکت کنم و ارشد رشته علوم شناختی دانشگاه غیر انتفاعی هم تحصیل کنم.
  آیا ممکن است؟
  ممنون میشم اگر پاسخ دهید.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   امکان تحصیل همزمان در مقطع ارشد وجود ندارد، مگر اینکه در مقطع پایین صورت گیرد ، یعنی رشته انتخابی دوم در مقطع کارشناسی باشد.

 60. Avatar

  سلام . من الان دانشجوی ترم اول روانشناسی سراسری ام. می تونم برای دانشگاه ازاد یه رشته ی دیگه هم کنار رشته ی خودم ثبت نام کنم ؟

 61. Avatar

  سلام من دانشجوی سال آخر کارشناسی رشته مهندسی شیمی دانشگاه اصفهانم شرایط ممتازی دانشگاهم دارم.میخواستم ببینم میتونم کارشناسی مهندسی نفت رو هم همزمان بخونم؟اگر میشه بعد از معادل سازی واحد ها تا چه مدت اجازه تحصیل در رشته دوم رو دارم؟ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام
   علاوه بر داشتن شرایط برای تحصیل همزمان باید واحد دانشگاهی هم موافقت خود را اعلام کند، جهت معادل سازی معمولا واحد های یکسان را معادل سازی میکنند، تعیین این شرایط از سوی کارشناس رشته ی مورد نظر صورت میگیرد.

 62. Avatar

  سلام، من ارشد مترجمی زبان فرانسه هستم، امکان تغییر رشته به مدیریت آموزشی برای کنکور دکتری هست؟ و اینکه امکان شرکت در کنکور دکتری و کنکور ارشد به طور همزمان وجود دارد؟ یه سوال دیگر اینکه اگر من از طریق کنکور سراسری ارشد، در دانشگاه پیام نور قبول شوم، و همزمان در آزمون دکتری دانشگاه سراسری پذیرفته شوم(هر دو یک رشته) امکان تحصیل همزمان وجود دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   طبق دفترچه راهنمای ثبت نام شما میتوانید با مدرک ارشد خود در رشته مدیریت آموزشی مقطع دکتری شرکت نمایید، همچنین این امکان وجود دارد که ، در آزمون هر دو مقطع شرکت نمایید، اما نمیتوانید در مقطع دکتری همزمان در دو رشته تحصیل کنید .

 63. Avatar

  سلام من دانشجوی امسال دانشگاه فرهنگیان هستم میخواستم بدونم اگه ۹۸ کنکور بدم داروسازی یادندون روزانه بیارم میتونم فرهنگیان و انصراف بزنم ؟دانشگاه آزاد چطور؟دندون آزاد میتونم بخونم ؟ممنون میشم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   باسلام
   داوطلبانی که در دانشگاه روزانه مشغول به تحصیل هستند برای شرکت در کنکور سراسری باید تا تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ از دانشگاه مربوطه انصراف دهند. شما می توانید از دانشگاه خود انصراف داده و در کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنید ، اما از دوره روزانه محروم می باشید.

 64. Avatar

  سلام .وقتتون بخیر. من دانشجوی ترم سه داروسازیم با معدل الف. میخواستم بدونم میتونم همزمان کارشناسی روانشناسی رو دردانشگاه پیام نور بخونم؟ من در داروسازی هرترم بالای ۲۲ واحد برمیدارم و اینکه میشه بعدا درروانشناسی هم بالای بیست واحدبردارم هرترم؟

  • ایران مشاوره

   باسلام
   خیر داوطلبانی که در یکی از رشته های علوم پزشکی تحصیل می کنند امکان تحصیل هم زمان برای آنان وجود ندارد .

 65. Avatar

  سلام من دانشجو دوره دکترا ادبیات دانشگاه آزاد هستم و الان هم برای آزمون جامع ثبت نام کردم آیا می توانم در کارشناسی ناپیوسته برق ثبت نام کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند. و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 66. Avatar

  سلام .من رشتم مهندسی نفته و جزو استعداددرخشان دانشگاه هستم میخواستم ببینم میتونم همزمان رشته مهندسی شیمی روهم توی دانشگاه خودمون(تهران) بخونم؟اگر میشه آیا امکانش هست که رشته دوم تا یک الی دوترم بعد از اتمام رشته اول طول بکشه؟

 67. Avatar

  با سلام. آیا امکان گذراندن دو رشته‌ی “زبان و ادبیات انگلیسی” و “مهندسی نرم‌افزار” به طور همزمان در دانشگاه تهران هست؟
  اگر هست آیا شرطی از نظر عدد رتبه در کنکور سراسری دارد؟ (چه در گروه ریاضی و چه در گروه زبان)
  اگر عدد رتبه ملاک نیست لطف کنید بفرمایید شاخص دانشگاه چه چیزی میتونه باشه.
  تشکر.

 68. Avatar

  سلام من فوق لیسانس دارم میشه آزاد پزشکی خوند

  • ایران مشاوره

   با سلام
   طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری سال ۹۷ دانش آموختگان مقطع ارشد و دکتری جهت تحصیل در رشته های پزشکی صرفا میتوانند در دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت خودگردان تحصیل نمایند.مگر اینکه این تبصره برای سال ۹۸ لغو گردد.

 69. Avatar

  سلام آیا میشه رشته های مدیریت بازرگانی و شیمی کاربردی رو همزمان تو دانشگاه تهران تحصیل کرد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان استعداد درخشان امکان پذیر می باشد. تشخیص استعداد درخشان بودن دانشجو نیز بر عهده دانشگاه می باشد.

 70. Avatar

  سلام من پزشکی دانشگاه آزاد میخوانم می شود همزمان دکتری مهندسی صنایع در دانشگاه پیام نور بخونم

 71. Avatar

  سلام وعرض ادب ……
  امکان تحصیل همزمان کارشناسی مامایی آزاد ورشته مهندسی پزشکی مقطع کارشناسی پیام نور وجود داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   اگر شما جزو داوطلبان استعداد درخشان باشید میتوانید همزمان رشته مامایی دانشگاه آزاد و مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور را در مقطع کارشناسی تحصیل نمایید.

  • Avatar

   ن جزء استعداد درخشان نیستم….یعنی امکان پذیرنیست؟

 72. Avatar
  شروین جعفرنزاد

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی دکتری دانشگاه تهرانم و استعداد درخشان. چون مقطع لیسانسم دانشگاه خوبی نبودم و معدلم هم پایینه میخوام کارشناسی دوباره بخونم.
  ۱- امکان خوندن مجدد کارشناسی رشته ای که خوندم هست؟
  ۲- اگه هست چطوری میتونم اقدام کنم؟
  ۳- اگه نیست میشه رشته ی دیگه ای رو بخونم؟
  ممنون که پاسخ میدین

 73. Avatar

  با سلام و وقت بخیر من امسال میخوام همزمان کنکور ۹۸تجربی رو شرکت کنم ایا امکانش هست در کنارش کنکور کاردانی ب کارشناسی مهندسی معماری شرکت کنم؟ممنون میشم جواب بدید

  • ایران مشاوره

   باسلام
   بله شما می توانید در هر دو آزمون (کنکور سراسری و آزمون کاردانی به کارشناسی )شرکت کنید.

 74. Avatar

  باسلام بنده در دانشگاه فرهنگیان در حال تحصیل هستم می خواستم بزینم با توجه به اینکه من ورودی امسال دانشگاه فرهنگیان هستم آیا می توانم در رشته حقوق دانشگاه پیام نور در سال آینده به عنوان رشته دوم تحصیل کنم؟؟
  ممنونم از پاسخ گویی شما

  • ایران مشاوره

   با سلام
   به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بدلیل تعهد خدمتی که از آنها میگیرند معمولا این اجازه داده نمیشود که همزمان و قبل از پایان یافتن دوره تعهد خود در دانشگاه های دیگر( مثل پیام نور،علمی کاربردی،..) تحصیل کنند و این مسئله باز هم بستگی به موافقت دانشگاه های مبدا خواهد داشت، ممکن است با گرفتن وصیغه این اجازه به آنها داده شود.

 75. Avatar

  سلام و عرض ادب
  بنده دانشجوی دکتری روزانه هستم و میخولستم امسال در کنکور ارشد مدیریت هم شرکت کنم. آیا امکان تحصیل در مدیریت دوره روزانه را دارم؟
  ممنون

  • Avatar

   با سلام
   تحصیل هم زمان دکتری روزانه با ارشد روزانه تنها از طریق استعداد درخشان امکان پذیر است، در غیر این صورت تحصیل هم زمان مقطع ارشد در دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی دیگر هم زمان با دکتری امکان پذیر است.

 76. Avatar

  سلام آیا امکان تحصیل همزمان در دو مقطع کاردانی علمی کاربردی و ارشد ازاد هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله شما می توانید همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، در یک رشته مقطع پایین تر (کاردانی علمی کاربردی) هم تحصیل کنید.

 77. Avatar

  سلام و وقت بخیر
  میخواستم ببینم امکان تحصیل همزمان دو رشته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی و مهندسی مکانیک هست؟
  یا داروسازی و مکانیک؟

 78. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم اول کارشناسی ناپیوسته معماری هستم آیا میتونم همزمان به طور قانونی کارشناسی پیوسته مهندسی برق موسسه غیر انتفاعی بخونم؟

  • Avatar

   باسلام
   در صورت موافقت کردن دانشگاه های مدنظر شما می توانید تحصیل همزمان داشته باشید ولی معمولا دانشگاه پیام نور برای تحصیل همزمان موافقت می کند.

 79. Avatar

  با سلام# من کاردانی حسابداری دانشگاه ازاد هستم میخواستم بدونم امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی حسابداری و همزمان با اون رشته شهرسازی پیام نور هست؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تنها دانشجویان استعداد درخشان امکان تحصیل همزمان در دو رشته را خواهند داشت.اولویت انتخاب رشته و دانشگاه دوم با رشته های مرتبط به رشته اصلی و دانشگاه اصلی می باشد.
   سایر دانشجویان در صورت موافقت دانشگاه ها صرفا میتوانند در دانشگاه های پیام نور در رشته دوم مشغول به تحصیل شوند.

 80. Avatar

  سلام من امسال در کنکور ۹۷ تو رشته ای که میخواستم در دانشگاه پیام نور رشته فلسفه و کلام اسلامی قبول شدم
  امکان این هست کنکور ۹۸ رو بدم و یک رشته دیگه که رشته دوم باشه بخونم و اگه در دانشگاه دولتی قبول بشم هم پیام نور رو ادامه بدم هم اینکه در دانشگاه دولتی برم؟!

  • ایران مشاوره

   باسلام شما میتوانید در ازمون سراسری سال ۹۸ شرکت کنید و در صورت پذیرش در دوره روزانه، هم زمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه پیام نور و دانشگاه دولتی تحصیل کنید.

 81. Avatar

  خسته نباشید من دانشجوی ترم ۳ روانشناسی دانشگاه غیرانتفاعی هستم میتونم علوم سیاسی دانشگاه آزاد رو بعنوان رشته دوم انتخاب کنم؟

 82. Avatar

  سلام میخواستم بدونم میشه در رشته ی مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور و دندانپزشکی سراسری همزمان تحصیل کرد؟؟

 83. Avatar

  سلام
  من دانشجوی ترم ۳ مهندسی پزشکی در دانشگاه ازاد هستم
  آیا میتوانم روانشناسی تو پیام نور هم بخونم؟!
  اگه میشه چه کارایی باید بکنم؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 84. Avatar

  خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی زیست پیام نورم اگه تکمیل ظرفیت بهمن دندانپزشکی آزاد قبول بشم میتونم بدون انصراف از پیام نور اونجا هم بخونم؟

 85. Avatar

  سلام خسته نباشین.لطفا جواب بدین.میخواستم بپرسم برای تحصیل همزمان مدارک موردنیازش رو دانشگاه دولتی به ما میده؟

  • Avatar

   با سلام
   شما برای تحصیل همزمان در دو رشته باید مدارک مربوطه خود را از دانشگاه نخست خود دریافت کرده و به دانشگاه بعدی خود ارائه دهید و البته این در صورت داشتن شرایط موجود میتواند انجام گیرد .

 86. Avatar

  سلام خسته نباشید.ممنون که به همه سوالات پاسخ می دهید.من دانشجوی ترم اول دانشگاه فرهنگیان هستم.علاقه شدیدی به زیست شناسی دارم به همین خاطر می خواستم بدانم آیا امکان تحصیل در دانشگاه پیام نور را دارم؟و اینکه هزینه تحصیل چه قدر خواهد شد؟ با سپاس

  • Avatar

   با سلام
   بله شما میتوانید در صورت قبولی چندین شرایط مربوطه به صورت همزمان ادامه به تحصیل دهید و در ضمن هزینه ی رشته ی زیست شناسی برای دانشگاه های پیام نور تقریبا بین ۷۰۰ الی ۹۵۰ هزار تومان میباشد .

 87. Avatar

  سلام
  در حال حاضر در دانشگاه علمی کاربردی-مقطع کارشناسی(به عنوان دومین لیسانس) مشغول به تحصیل هستم
  آیا از ترم های آینده، امکان تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی ارشد را دارم؟ (ناپیوسته یا پیام نور)
  مشکلی هم از نظر نظام وظیفه ندارم
  از طولانی شدن سوالات عذرخواهی می کنم

 88. Avatar

  سلام. خسته نباشید.
  من دانشجوی مهندسی پزشکی دانشگاه علوم و تحقیقات هستم. امسال کنکور تجربی دادم و رشته پزشکی دانشگاه سراسری روزانه قبول شدم. میتونم هردو رشته، یعنی مهندسی پزشکی در دانشگاه آزاد و پزشکی در دانشگاه سراسری رو هم زمان بخونم؟ یا باید حتما از یکی از رشته ها انصراف بدم؟

  • Avatar

   با سلام
   امکان تحصیل هم زمان رشته پزشکی با رشته‎های دیگر وجود ندارد. و حتما برای تحصیل در رشته پزشکی باید از رشته مهندسی پزشکی انصراف دهید.

 89. Avatar

  سلام .من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری هستم .میتونم کنکور بدم برای کارشناسی یک رشته دیگه در دانشگاه پیام نور؟امکان تحصیل هم زمان هست؟عضو استعداد درخشان هم هستم

  • Avatar

   با سلام
   دانشجویان استعداد درخشان امکان تحصیل همزمان در دو رشته را دارند.مانعی برای تحصیل در دانشگاه پیام نور ندارید و همچنین میتوانید شانس خود را برای تحصیل در رشته دوم در دانشگاه خود امتحان کنید(صرفا برای دانشجویان استعداد درخشان).در صورتی که دانشجوی دوره روزانه باشید امکان شرکت در ازمون سراسری را نخواهید داشت بنابراین انتخاب رشته دوم شما باید بدون کنکور و از طریق سوابق تحصیلی صورت بگیرد.

 90. Avatar

  سلام. من دانشجوی ارشد دانشگاه سراسری هستم.
  میتونم کنکور بدم برای کارشناسی یک رشته دیگه در دانشگاه پیام نور ؟
  امکان تحصیل همزمان هست؟عضو استعداد درخشان هم هستم

  • Avatar

   با سلام
   دانشجویان دانشگاه‎های روزانه تنها در صورت انصرافی از دانشگاه تا تاریخ ۹۷/۱۱/۳۰ حق شرکت در کنکور سراسری را دارند. همچنین برای تحصیل هم زمان دو رشته نیازی به شرکت در کنکور سراسری نیست و برای تحصیل هم زمان دو رشته باید از طریق دانشگاه اقدام کنید.

 91. Avatar

  سلام .خسته نباشید . من دانشجوی ترم سوم دکتر هستم.بعد از اتمام ترم ۳، فقط پایان نامه و مقاله من میمونه.میخواسم بدونم میتونم رشته پزشکی و یا فیزیوتراپی شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری ،دانش آموختگان مقطع ارشد و دکتری در صورت فراغت از تحصیل میتوانند در آزمون سراسری شرکت نمایند.

 92. Avatar

  سلام من دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه سراسری دوره روزانه هستم آیا می تونم به طور همزمان تو رشته فیزیک (علوم پایه )تحصیل کنم شرایطش چی هست

  • Avatar

   با سلام
   تنها دانشجویان استعداد درخشان امکان تحصیل همزمان در دو رشته را خواهند داشت.اولویت انتخاب رشته و دانشگاه دوم با رشته های مرتبط به رشته اصلی و دانشگاه اصلی می باشد.
   سایر دانشجویان در صورت موافقت دانشگاه ها صرفا میتوانند در دانشگاه های پیام نور در رشته دوم مشغول به تحصیل شوند.

 93. Avatar

  سلام و عرض خسته نباشید
  الان قصد ثبت نام برای نیمسال فعلی در مقطع کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی را دارم(زیر گروه هنر)(دومین لیسانس من است)
  آیا سال بعد(مهر ۹۸) می توانم در مقطع کارشناسی ارشد نیز تحصیل کنم؟(زیر گروه هنر)
  مشکل نظام وظیفه ندارم و کارت پایان خدمت دارم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   در صورت داشتن مدرک کارشناسی میتوانید در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمایید.

 94. Avatar

  با سلام عرض ادب ممنونم میشم منو راهنمایی کنید

  بنده دانشجوی کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران دانشگاه فنی و حرفه ای اصفهان هستم آیا امکانش هست من همزمان در دو رشته تحصیل کنم ۱-کارشناسی ناپیوسته مهندسی راهسازی دانشگاه علمی و کاربردی ۲-مهندسی عمران دانشگاه فنی و حرفه ای؟

 95. Avatar

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی غیر انتفاعی هستم.ایا می توانم به صورت همزمان در دانشگاه ازاد شرکت کنم؟
  ممنون

  • Avatar

   با سلام . در صورت دارا بودن برخی از شرایط اولیه مانند تداخل نداشتن کلاس ها و بدون کنکور بودن یکی از رشته ها و موافقت دانشگاه ها میتوانید به صورت همزمان در دو رشته تحصیل کنید .

 96. Avatar

  سلام من سال آخر کارشناسی رشته علوم اجتماعی هستم احتمالا نه ترمه خواهم شد و شش واحد میمونه برای مهر سال بعد روزانه ی دولتی هم میخونم…سوالم اینه که با این شرایط امکانش وجود داره امسال کنکور بدم و از مهر کارشناسی رشته ی روانشناسی رو در همین دانشگاه دولتی که در حال حاضر هستم ادامه بدم؟ لطفا جوابم رو بدین چون باید برنامه ریزیم رو از الان شروع کنم دیر هم شده

  • Avatar

   با سلام
   در صورتی که تنها شش واحد از واحد های شما باقی مانده باشد میتوانید به صورت معرفی به استاد و یا ترم تابستان برای گذراندن دروس خود اقدام نمایید؛در صورتی که حداکثر تا ۳۱ شهریور فارق التحصیل شوید نیازی به انصراف نخواهید داشت.در غیر این صورت با توجه به اینکه دانشجوی دوره روزانه هستید اجازه شرکت در ازمون را نخواهید داشت مگر اینکه تا اواسط اسفند ماه انصراف خود را قطعی نمایید.

 97. Avatar

  سلام.خواهش میکنم جواب بدین.میخواستم بپرسم کسی که رشته پرستاری میخونه میتونه همزمان پیام نور هم بخونه؟.بعد اینکه شراط خاصی نداره؟ مثلا من کن جزو دانشجویان استعداد درخشان نیستم میتونم همزمان برم پیام نور درس بخونم؟

  • Avatar

   سلام طبق قوانین جدید شما میتوانید به صورت همزمان در دو رشته محل تحصیل نمایید حتی اگر جزو استعدادهای درخشان نباشید

 98. Avatar

  سلام خسته نباشید. من لیسانس شیمی دارم از دانشگاه پیام نور.میخواستم ارشد شیمی دارویی بخونم و همزمان کنکور سراسری برای رشته پزشکی شرکت کنم، مانعی نداره ارشد شیمی دارویی رو همزمان با پزشکی ادامه بدم؟؟ و اینکه هر دو رشته هم دانشگاه دولتی باشند؟

 99. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی هوشبری روزانه شهیدبهشتی هستم
  خواستم ببینم اگه من جزو استعداد درخشان شناخته شم و یا این که نشم
  در هر صورت امکانش هست که تو همون دانشگاه رشته حقوق به عنوان رشته دوم بخونم

  • Avatar

   با سلام
   تحصیل همزمان در دو رشته فقط برای دانشجویان استعداد درخشان امکان پذیر است(دانشجویان غیر استعداد درخشان در صورتی که رشته انتخابی دوم انها در دانشگاه های پیام نور باشد مانعی برای تحصیل نخواهند داشت).برای دانشجویان استعداد درخشان اولویت انتخاب رشته دوم با رشته های مرتبط به رشته اصلی و اولویت دانشگاه با دانشگاه محل تحصیل رشته اصلی خواهد بود؛لذا امکان تحصیل در رشته غیر مرتبط منوط به موافقت دانشگاه می باشد.

 100. Avatar

  سلام دوستم یه سال دیگه از دانشگاه ازاد فارغ والتحصیل میشه رشته اتاق عمل وامسال با رتبه ۳ رقمی پزشکی قبول شده و معدل کارشناسی اتاق عملش هم ۱۸ بوده ایا میتونه ادامه بده دانشگاه ازاد رو یا باید حتما انصراف بده و اگر انصراف داد دروس عمومی رو ازش قبول میکنن؟؟؟؟

 101. Avatar

  سلام و خسته نباشید من دانشجوی رشته روانشناسی پیام نور هستم امسال دانشگاه ازاد اتاق عمل قبول شدم میخواستم ببینم دروس عمومی رو که در دانشگاه پیام نور گزرانده ام رو تو دانشگاه ازاد ازم قبول میکن؟؟؟
  اگه بله اگه این کارو انجام بدم میتونم همون ترم ۲۰ واحد بردارم یا جزء دروس انتخاب واحدم حساب میشه باید کمتر بگیرم ؟؟؟؟
  و ایا من میتونم از پیام نور انصراف ندم ؟؟و ادامه ش بدم ؟؟جزء استعداد های درخشان نیستم ؟؟؟؟؟ لطفا راه نمایی کنید ممنون

  • Avatar

   با سلام
   معمولا دانشجویان غیر استعداد درخشان در صورتی که رشته انتخابی دوم ان ها دانشگاه پیام نور باشد مانعی برای تحصیل نخواهند داشت.در این خصوص لازم است دانشگاه ها با تحصیل همزمان شما موافقت کنند.
   در خصوص تطبیق واحد نیز معمولا نمرات بالای ۱۲ دانشجو را برای تطبیق میپذیرند.اما اینکه با تطبیق واحد بتوانید در ترم جاری دروس بیشتری را اخذ کنید به برنامه ریزی و دروس ارائه شده دانشگاه بستگی دارد.

 102. Avatar

  سلام من لیسانس جغرافی دارم
  الان ارشد ازاد روانشناسی ثبت نام کردم و میخام کارشناسی بدون کنکور روانشناسی رو پیام نور بخونم ایا ممکن هس؟؟

  یعنی یک رشته در مقطع جدا و دانشگاه جدا

  • Avatar

   سلام طبق قوانین جدید شما میتوانید در یک زمان در دو رشته محل تحصیل کنید. البته باید دانشگاه ها مختلف باشند. برای مثال یک دانشگاه ازاد و یک دانشگاه پیام نور

  • Avatar

   و اینکه تو یک شهر یکی ازاد یکی پیام نور

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شهر مد نظر نمی باشد. شما میتوانید در دو دانشگاه مد نظر تحصیل نمایید.

 103. Avatar

  .:
  سلام ببخشید اطلاعاتی راجع به تحصیل دو رشته همزمان در دانشگاه پیام نور میخواستم
  میشه دو رشته ای که جفتشون با سوابق تحصیلی پذیرش میشه رو همزمان در دانشگاه تحصیل کرد؟؟ من امسال یک رشته رو با سوابق قبول شدم
  میشه نیمسال دوم یک رشته دیگ رم با سوابق پذیرش بشم؟؟ مشکلی پیش نمیاد؟؟ سوال بعدیم اینه ک بعضی رشته ها با آزمون پذیرش میشدم نیم سال اول ، نیم سال دوم همون رشته ها پذیرش نمیکنم یا فقط رشته های با سوابق دانشجو میگیرن نیم سال دوم
  سوال سومم راجع به شهریه س، همون شهریه معین رو با انتخاب واحد تعیین میکنن یا اگه بفهمن رشته دومه شهریه بیشتر میگیرن؟؟
  در آخر این ک چجوری میتونم نیم سال دوم برای رشته دوم اقدام کنم چجوری؟؟؟
  ببخشید زیاد شد ، ممنون میشم جواب منم بدین
  یک دنیا تشکر

 104. Avatar

  باسلام
  اگه لیسانس یه رشته ای رو داشته باشیم بعد کاردانیه یه رشته دیگرو بگیریم میتونیم همزمان لیسانس اون رشته کاردانی و فوق لیسانسو براساس مدرک لیسانس اول بگیریم یا نه در هر صورت منع قانونی دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله . امکان تغییر رشته از مقطع کارشناسی به مقطع ارشد امکانپذیر است .(با اخذ واحد جبرانی در صورت غیر مرتبط بودن رشته ) این تغییر فقط شامل ، (گروه علوم انسانی،علوم پایه ، فنی و مهندسی ، هنر ، کشاورزی و منابع طبیعی ) می باشد. به طور مثال این امکان وجود ندارد که شما کاردانی حسابداری داشته باشید و برای ارشد پرستاری و یا پزشکی تحصیل کنید.

 105. Avatar

  سلام.ببخشید من کارشناسی مهندسی مواد گرایش سرامیک خوندم ارشد هم همین رشته رو میخام ادامه بدم میخواستم ببینم میتونم.ارشد هوا فضا هم بخونم ؟

 106. Avatar

  سلام من سال ۹۵ در کنکور تجربی شرکت کردم و دانشگاه دولتی قبول شدم بعد از یکسال از رشته ام انصراف دادم و در کنکور تجربی ۹۷ شرکت کردم حالا هم دانشگاه فرهنگیان قبول شدم میخواستم بدونم باتوجه به این که یک بار از دانشگاه دولتی انصراف دادم و حالا هم دوباره دانشگاه دولتی قبول شدم میتونم همزمان در دانشگاه پیام نور مهندسی کامپیوتر بخونم؟ و اینکه اگر تا سال دیگ دانشگاه پیام نور نرم با توجه به این که کنکور ۹۹ به بعد فقط نظام جدیده و رشته مورد نظر من(مهندسی کامپیوتر) با سوابق تحصیلیه و سوابق تحصیلی من هم مربوط به نظام قدیم میشه آیا میتونم بعد از اتمام درسم در دانشگاه فرهنگیان این رشته رو در دانشگاه پیام نور بخونم؟ بینهایت سپاس

  • Avatar

   سلام براساس قوانین جدید شما میتوانید همزمان در دو رشه محل تحصیل نمایید. برای شرکت در دانشگاه های کشور مدرک دیپلم شما کاملا معتبر میباشد و از نظر نظام قدیم و جدید بودن مشکلی به وجود نخواهد امد

 107. Avatar

  سلام من دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه ازاد هستم
  میخواستم ببینم میشه تو رشته عکاسی دانشگاه پیام نور به صورت همزمان تحصیل کنم؟!

  • Avatar

   باسلام، درصورت ارائه شدن رشته ی عکاسی شما می توانید همزمان در پیام نور هم تحصیل کنید.

 108. Avatar

  سلام.من ترم یک روانشناسی بالینی دانشگاه ایران هستم.اگر استعداد درخشان باشم میتونم در کنکور ۹۸شرکت کنم و درصورت قبولی همزمان در ارشد و پزشکی تحصیل کنم؟بدون انصراف از ارشد؟

 109. Avatar

  سلام.وقت بخبر.میشه همزمان با دانشگاه روزانه در دانشگاه پیام نور هم تحصیل کرد؟؟.لطفا جواب بدین.مرسی

  • Avatar

   باسلام، در صورت ارائه شدن رشته ی مورد نظر، شما می توانید تحصیل همزمان در دانشگاه روزانه و دانشگاه پیام نور داشته باشید.

 110. Avatar

  با سلام من کارشناسی مهندسی شیمی ب صورت شبانه میخونم در دانشگاه دولتی. میخوام برای ۹۸ کنکور ریاضی بدم اگ مهندسی مکانیک روزانه قبول بشم تو همین دانشگاه ک در حال تحصیلم ایا میتونم دوتا رشته رو باهم بخونم؟

  • Avatar

   با سلام
   تحصیل همزمان در دو رشته تنها در صورت استعداد درخشان بودن امکان پذیر است و رشته دوم نیز نیازی به انتخاب رشته و شرکت در کنکور نخواهد داشت.تشخیص استعداد درخشان بودن دانشجو بر عهده دانشگاه بوده و اولویت رشته دوم با رشته های مرتبط به رشته تحصیلی اصلی و اولویت دانشگاه نیز با دانشگاه در حال تحصیل رشته اصلی می باشد.
   برای دانشجویانی که استعداد درخشان نیستند در صورتی که برای رشته دوم در دانشگاه های پیام نور مشغول به تحصیل شوند بلا مانع خواهد بود.

 111. Avatar

  سلام
  خسته نباشید

  من فرهنگیان قبول شدم و همچنین پرستاری آزاد رو هم اوردم
  میشه پرستاری رو در کنار فرهنگیان بخونم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   خیر امکان پذیر نیست. امکان تحصیل همرمان در دو دانشگاه سراسری و آزاد فراهم نمی باشد.

 112. Avatar

  سلام.من دانشجوی روزانه ۹۵ هستم.میتونم همزمان با این رشته در دانشگاه پیام نور هم تحصیل کنم؟.جز استعداد درخشان نیستم.خیلی ممنون

 113. Avatar
  هانیه حسن زاده

  سلام من رشته ام حسابداری است و در دانشکده دولتی با رتبه ۴۴ تحصیل میکنم امکانش هست امسال برای کنکور (منحصرا زبان ) اقدام کنم ….۱۹ سالمه …دانشگاه پیا نور مد نظرم نیست ….با تشکر

  • Avatar

   باسلام شما میتوانید برای کنکور ۹۸ شرکت کنید اما باید تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه به صورت قطعی از دانشگاه دولتی انصراف دهید. علاوه براین باید گفت دانشجویان روزانه نمیتوانند در یک زمان در بیش از یک رشته محل تحصیل نمایند

 114. Avatar

  سلام من دانشگاه دولتی فقه وحقوق میخونم ترم یکم ایا میتونم توی دانشگاه فرهنگیان یا تربیت معلم رجایی و همون دانشگاهی که میرم همزمان تحصیل کنم؟

  • Avatar

   باسلام خیر. هیچ دانشجویی نمیتواند در یک زمان در بیش از یک رشته/محل شرکت نمایند. مخصوصا اگر هر دو رشته/محل دانشگاه های دولتی باشند

 115. Avatar

  سلام من مدیریت صنعتی دانشگاه غیرانتفاعی میخونم
  امکانش هست کنکور هنر امسال رو شرکت کنم و در صورت قبولی، هر دو رشته رو تحصیل کنم؟

  • Avatar

   با سلام
   شما میتوانید کنکور هنر را امسال بدهید ولی شما تنها یکی از رشته ها را میتوانید ادامه دهید زیرا تحصیل همزمان در دو رشته غیر قانونی میباشد و شما میتوانید در صورت قبولی کنکور هنر از رشته ی مدیریت صنعتی خود انصراف دهید .

 116. Avatar

  سلام وقت بخیر من امسال تو رشته حقوق پیام نور شروع به تحصیل میکنم اگه کنکور ۹۸ تو رشته دندون پزشکی قبول شم میتونم همزمان ادامه تحصیل بدم یا باید از پیام نور انصراف بدم؟ خواهش میکنم جواب بدید

  • Avatar

   باسلام . یکی از مزیت های دانشگاه پیام نور امکان تحصیل همزمان در دورشته میباشد .

 117. Avatar

  سلام ، من قبلاً یکبار انصراف دادم ، میتونم امسال پیام نور ثبت نام کنم و سال بعد از طریق کنکور ، پزشکی دانشگاه آزاد رو همزمان ثبت نام کنم ؟!

  • Avatar

   با سلام . حق انصراف از دانشگاه تنها یکبار میباشد و در ضمن تحصیل همزمان در دو رشته و در دو دانشگاه مختلف غیر قانونی میباشد .

 118. Avatar

  با سلام من دانشجو تربیت معلم هستم میخواستم بدونم میتونم همزمان رشته مهندسی معماریو بخاطر علاقه ام بخونم؟(در دانشگاه ازاد یا هرچی)

  • Avatar

   باسلام طبق قوانین موجود هیچ دانشجویی نمیتوانید در یک زمان در بیش از یک/محل تحصیل کند به عبارت دیگر شما نمیتوانید این کار را انجام دهید

 119. Avatar

  با سلام من دانشجو تربیت معلم هستم میخواستم بدونم ایا میتونم همزمان با اون مهندسی معماریو چون بهش علاقه بخونم؟(در دانشگاه ازاد یا هرچی)

  • Avatar

   سلام . دانشجویان دانشگاهای روزانه و ازاد برای شرکت در رشته ی دوم فقط مجاز به انتخاب دانشگاه های پیام نور میباشند ویااینکه جز استعدادهای درخشان باشید.

 120. Avatar

  با سلام من دانشجوی ترم سوم ارشد حقوق در دانشگاه دولتی هستم. و امسال در در رشته حقوق کارشناسی دانشگاه مجازی قبول شدم. می توانم هم زمان ادامه تحصیل دهم؟ ضمن اینکه قبلا هم در رشته عمران لیسانس شبانه گرفته ام و مشکل سربازی هم ندارم.

  • Avatar

   باسلام طبق قوانین موجود هیچ شخصی نمیتواند دریک زمان در دو رشته/محل تحصیل کند و در صورت اطلاع وزارت علوم رشته دوم شما حذف خواهد گردید و مشمول جریمه خواهید شد

 121. Avatar

  سلام من در کنکور امسال کارشناسی روزانه پذیرفته شدم و ثبت نام هم کرده ا م اگر بخوام دوباره سال اینده کنکور بدم و فقط پزشکی دانشگاه آزاد رو انتخاب کنم باید حتما از رشته فعلی انصراف بدم؟؟؟
  ممنونم

  • Avatar

   با سلام . با توجه به محرومیت شما از دانشگاه های روزانه و در سال آینده شما باید از دانشگاه فعلی انصراف کتبی خود را اعلام نمایید .

 122. Avatar

  سلام من امسال در کنکور ۹۷ در دانشگاه پیام نور امسال پذیرفته شدم و میخوام ثبت نام کنم و برم
  امکان این هست کنکور ۹۸ رو هم بدم و اگه یک رشته در دانشگاه دولتی قبول شدم هم اون پیام نور رو ادامه بدم هم اینکه در دانشگاه دولتی اگر قبول شدم ادامه تحصیل بدم؟!

 123. Avatar

  سلام
  من امسال شبانه مهندسی کامپیوتر نوشیروانی بابل قبول شدم. مایلم سال بعد کنکور بدم و هدفم قبولی دانشگاه شهید رجایی و یا فرهنگیانه. شرایطش چیه؟ آیا میشه همزمان هردوتا رو خوند؟ یا باید برای فرهنگیان این دانشگاه شبانه رو انصراف بدم؟ اگر باید انصراف بدم کی باید اینکارو بکنم؟ قبل از کنکور ؟ تشکر از تیم حرفه ای ایران مشاوره

 124. Avatar

  با سلام. من الان دانشجوی دکتری روزانه دانشگاه دولتی و در حال تحصیل هستم. امسال کنکور ارشد دادم و از یکی از رشته های شبانه ی یک دانشگاه دولتی دیگر پذیرفته شدم. خواستم ببینم آیا امکان تحصیل به صورت همزمان توی این دو رشته هست؟ و اینکه من جزو نفرات زیر ۱۰۰ کنکور سراسری ریاضی بودم.

 125. Avatar

  با سلام
  من در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه سراسری و دوره ی شبانه قبول شدم ،در رشته ی دیگری در مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی هم پذیرفته شده ام.
  امکان این وجود داره که در هر دو دانشگاه ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   سلام اگر یکی از دوره هایی که مدنظر دارید دانشگاه پیام نور باشد، امکان تحصیل همزمان برای شما وجود دارد.

 126. Avatar

  با سلام و وقت بخیر
  من در جهاد دانشگاهی مدیریت بازرگانی میخونم
  خواستم ببینم امکانش هست که رشته معماری رو به عنوان رشته دوم بخونم؟؟؟ حالا یا دانشگاه آزاد یا پیام نور یا عیرانتفاعی.
  ممنون از شما

  • ایران مشاوره

   سلام شما در مقطع کارشناسی میتوانید تحصیل همزمان در دو رشته را داشته باشید و این مورد در صورتی امکان پذیر است که یکی از سیستم های آموزشی دانشگاه پیام نور باشد.

 127. Avatar

  سلام من دانشجوی پزشکی هستم،استعداد درخشان هم هستم.میتونم در کنارش رشته ی فیزیک دانشگاه دیگه ای رو بخونم?(دولتی)یعنی با توجه به اینکه این دو رشته به هم مرتبط یا مکمل نیستند فکر میکنید بعد از بررسی اجازه ی این کار رو میدن?

  • Avatar

   با سلام معمولا برای تحصیل همزمان در دو رشته برای استعدادهای در خشان پذیرش برای رشته های متجانس مورد پذیرش است .

 128. Avatar

  سلام رتبه تک رقمی کنکور تجربی آیا میتونه به صورت همزمان در رشته پزشکی و مهندسی مکانیک تحصیل کنه؟ ممنوعیت خاصی داره؟ شرایطش چیه؟ لطفااااااااا راهنمایی کنید……ممنون

  • Avatar

   سلام
   بله،درصورتی که دانشگاه دوم یکی از واحدهای دانشگاه پیام نور باشد این امکان برای همه ی داوطلبان وجود دارد.

  • Avatar

   سلام من امسال ارشد قبول شدم.البته برای سال بعد میخوام دوباره کنکور تجربی بدم برای رشته پزشکی میخواستم بدونم سال بعد میتونم رشته پزشکی رو بخونم یا باید از ارشد انصراف بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   با توجه به اینکه داوطلبان ارشد و دکتری در زمان تحصیل حق شرکت در هیچ آزمونی را نخواهند داشت . مگر اینکه قبل از آزمون انصراف دهند. یا فارغ التحصیل شده باشند. پس در نتیجه شما نمیتوانید همزمان با تحصیل در مقطع ارشد در کنکور تجربی شرکت نمایید.

 129. Avatar

  سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم اگر ارشد فراگیر پیام نور ۹۷قبول بشم و دو ترم هم بخونم، بعد کنکور ۹۸ ارشد دولتی قبول بشم. میتونم مرخصی تحصیلی بگیرم و ارشددولتی رو بخونم و بعد دوباره ارشد پیام نور رو ادامه بدم. یا کلا از پیام نور باید انصراف بدم و برای شروع مجدد باید دوباره امتحان بدم یا نه؟ ممنون

 130. Avatar

  سلام.من دانشجوی کارشناسی زبان(صرفا بر اساس سوابق) پیام نور هستم(ورودی مهر ۹۵) و معافیت تحصیلیش رو هم دارم. تا الان دو ترم اول رو مرخصی گرفتم و در دو ترم بعدی ۳۰ واحد پاس کردم فعلا.امسال میخوام کنکور تجربی ۹۸ شرکت کنم.۱)اگه تا سال بعد دو ترم دیگه هم انتخاب واحد کنم و حدود ۴۰ واحد دیگه پاس کنم ، اگه تو کنکور ۹۸ رشته پزشکی روزانه قبول بشم میتونم پیام نور رو هم باهاش همزمان ادامه بدم یا باید از پیام نور انصراف بدم؟ ۲) اگه بخوام انصراف بدم میگن برا اینکه بری رشته جدید تو سراسری باید تو پیام نور تعداد واحد های پاس شده به قدری نباشه که در صورت انصراف مدرک کاردانی تعلق بگیره.که در اینصورت فارغ التحصیل محسوب میشی و باید بعد انصراف بری سربازی برا همین موندم دو ترم پیش رو انتخاب واحد کنم و پاس کنم یا نه؟در کل من هدف اصلیم اینه سال بعد پزشکی بخونم و اگه قطعا پیام نور رو هم بشه باهاش ادامه داد خوب میشه ولی نمیخوام ریسک کنم و سال بعد تو ثبت نام دانشگاه سراسری مشکل پیش بیاد.بنظرتون بهترین راه چیه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   ۱٫ شما بعد از قبولی در رشته پزشکی میتوانید در پیام نور هم تحصیل کنید، در نظر داشته باشید کم اتفاق میافتد که فرد بتواند در رشته ی سخت مانند پزشکی همزمان با پزشکی در رشته دیگر تحصیل کند، ۲٫درصورت تمام نشدن سنوات شما بعد از انصراف یک سال از معافیت تحصیلی برخوردار هستید اگر طی آن یک سال وضیعت شما برای قبولی دانشگاه مشخص نشود مشمول به سربازی خواهید بود،و این مسله که عنوان کردید قبل از دریافت مدرک کاردانی انصراف صورت گیرد،این مسله برای داوطلبان دانشگاه پیام نور صدق نمیکند. یعنی شما هم در مهر ویا در دی ماه ماه انصراف دهید. ۳٫ اگر نمخواهید ریسک صورت نگیرد از اونجا که برای قبولی در رشته پزشکی شما باید وقت کافی رو داشته باشید، و مطالعه کافی برای قبولی در رشته پرطرفدار با رقابت داشته باشید،در صورت مقدور از شرایط مرخصی در دانشگاه پیام نور استفاده کنید. همچنین شما میتوانید بعد از قبولی در دانشگاه جدید برای رشته پزشکی انصراف دهید.

 131. Avatar

  سلام من ارتوپدی فنی ملی قبول میشم میخواستم بدونم میتونم همزمان دارو هم در دانشگاه ازاد بخونم یا نه

 132. Avatar

  سلام وقت بخیر لطفا سوالم رو جواب بدین
  میشه همزمان یه رشته بر اساس سواابق تحصیلی از زیر گروه علوم انسانی و یه رشته از زیر گروه علوم تجربی مثل دندون پزشکی و …تحصیل کرد؟

 133. Avatar

  سلام ایا اماکانش هست ارشد در یه دانشگاه خوند و کارشناسی رشته دیگز در دانشگاه دیگری گذروند ؟البته ارشد نوبت دوم قبول شدم

 134. Avatar

  سلام.امسال در کنکور سراسری ۹۷ در دو رشته ربان خارجی و علوم تجربی شرکت کردم.در رشته علوم تجربی برای روزانه مجاز نشدم اما برای زبان مجاز شدم.الان قصد دارم زبان را در دانشگاه روزانه و مامایی را در دانشگاه آزاد یا مجازی ادامه بدم.آیا امکانش هست؟و چ شرایطی داره؟لطفا راهنمایی کنید

دریافت مشاوره