تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه دولتی
شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی داوطلبان فعال و کوشا قصد تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی را دارند با مرکز مشاوره تحصیلیایران مشاوره  تماس می گیرند و سوالاتی در رابطه با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه و رشته هایی که امکان تحصیل در آن ها به عنوان رشته دوم وجود دارد ، می پرسند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را تحت عنوان شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه برای شما تهیه کنیم تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

دانشجویان دانشگاه های روزانه و آزاد برای شرکت در رشته دوم تنها مجاز به ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور خواهند بود ، مگر اینکه جزء استعدادهای درخشان باشند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه آزاد

برگزیدگان آزمون سراسری با معرفی سازمان سنجش و برگزیدگان‌ المپیادهای علمی دانش‌ آموزی کشور با معرفی وزارت آموزش و پرورش و برگزیدگان جشنواره خوارزمی با معرفی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و کسانی که دارای هیچ یک از این شرایط مذکور نیستند ولی به دلیل داشتن ویژگی هایی به تشخیص گروه آموزشی مربوطه و تایید شورای آموزشی دانشگاه ، به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شوند از سوی دانشگاه به شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی معرفی خواهند شد و پس از بررسی و تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی می توانند از امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی استفاده نمایند.

رشته دوم باید دارای چه شرایط و ویژگی هایی باشد؟

 • نکته مهم این است که امکان تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته نمی باشند.
 • رشته دوم می بایست جزو رشته هایی باشد که به تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان رسیده باشد. ( در واقع رشته دوم یا باید جزء رشته های مورد نیاز توسعه فرهنگی و یا مورد نیاز توسعه علمی کشور باشد و یا مکمل رشته اول دانشجو باشد در غیر این صورت باید به بررسی و تایید شورای آموزشی دانشگاه رسیده و سپس برای تایید نهایی به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود.
 • دانشجویی که قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارد  فقط یک بار می تواند از این امکان استفاده نماید و هنگام تحصیل در رشته دوم ، حق تغییر آن را ندارد.
 • اگر دروس عمومی و برخی دروس پایه ، اصلی و تخصصی دانشجو در هر دو رشته یکسان باشد نیازی به گذراندن مجدد آن دروس در رشته دوم نیست.
 • در صورت تایید استاد مشاور دانشجو مجاز خواهد شد در هر نیمسال تحصیلی، حداکثر 27 واحد از مجموع دروس دو رشته را بگذراند.
 • معرفی دانشجویان پسر به سازمان نظام وظیفه ، پس از فارغ التحصیلی از هر دو رشته خواهد بود.
 • دانشجو در صورت گذراندن حداقل دو نیمسال تحصیلی می تواند جهت تحصیل در رشته دوم درخواست خود را که به تایید استاد مشاور رسانده، به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود برساند. معاونت آموزشی دانشگاه دانشجو را کتبا به دانشکده مربوط به همان دانشگاه و یا دانشگاه دیگر معرفی و مراتب را به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتقل می نماید.

نکته : توجه داشته باشید که این شرایط مختص دانشجویان استعداد درخشان می باشد و دانشجویان عادی که قصد تحصیل در رشته دوم دارند می توانند یکی از رشته های دانشگاه پیام نور را به عنوان رشته دوم (همزمان با رشته اول در دانشگاه آزاد) انتخاب نمایند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری

پذیرش دانشجو در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا براساس سوابق تحصیلی انجام می شود و ثبت نام نیز از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. توجه داشته باشید که دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 • دانشجویان پسر که با استفاده از معافیت تحصیلی در حال تحصیل می باشند می توانند تحصیل در رشته دوم را نیز با استفاده از معافیت تحصیلی صادر شده در رشته و دانشگاه اول ادامه دهند.
 • شهریه پذیرش در رشته دوم به میزان شهریه دوره های نوبت دوم ( فراگیر ) پیام نور می باشد.
 • دانشگاه اول بایستی مدارک برابر اصل شده دانشجو را طبق درخواست دانشگاه قبولی دوم با نامه اداری رسمی ارسال نمایند.
 • دروس عمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان دوره تحصیل برای رشته دوم قابل معادل سازی می باشد.
 • دروس غیرعمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان هرسال تحصیلی در رشته دوم معادل سازی می شود.
 • دانشجویان تحصیل همزمان باید در هنگام انتخاب واحد به تاریخ امتحانات توجه نمایند تا تداخل نداشته باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام در رشته دوم

 • ریز نمرات و گواهی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی
 • مدرکی جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه دانشجو
 • کارنامه دروس گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول
 • کسانی که به دستگاه های خاص تعهد دارند و یا بورس می باشند بایستی قبل از انجام ثبت نام ، موافقت کتبی سازمان یا موسسه بورسیه کننده را اخذ نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹۵ نظر

 1. Avatar

  سلام یه سوال داشتم درباره تحصیل همزمان در دو رشته.
  میخاستم بدونم اگر من مثلا در رشته هنر رتبه تک رقمی بیارم و در رشته دیگری مثلا تجربی رتبه قابل قبول برای دانشگاه روزانه تهران بیارم میتونم در هردو رشته همزمان تحصیل کنم؟
  و یه سوال دیگه ام دارم اینه که اگر در رشته هنر هم تک رقمی بیاریم عضو نخبگان محسوب میشیم؟

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید
  اگه جز استعداد های درخشان باشم
  و دانشجوی پرستاری باشم
  میتونم پرستاری و پزشکی رو باهم بخونم و بعد از پرستاری انصراف بدم؟
  اصلا راهی هست؟؟

 3. Avatar

  سلام من ترم ٢ کاردانی دامپزشکی دانشگاه روزانه هستم.
  میخواستم بدونم میتونم داخل کارشناسی علوم دامی پیام نور بصورت همزمان تحصیل کنم؟ اخه دانشگاه خودمون کارشناسی بر اساس معدل رو ارایه میده و من یکسال دیگه صد در صد دانشگاه خودم رو میارم چون نمره الفم.البته دانشگاه پیام نور میگه اشکال نداره فقط دانشگاه خودت چون کاردانی هستی باید یه جور قبول کنه
  میتونید بگید اگه میشه روال اداریش جطوریه؟
  آیا مدرکتون موصخه؟ اخه دانشگاه میگه باید تو ایین نامه اموزشی باشه؟
  پ.ن:پست قبلیم اشتباه هست چون من ثبت نام کردم فقط شرایط تحصیل رو به جای در حال تحصیل در کاردانی روزانه رو زدم هیچکدام.

 4. Avatar

  سلام من ترم ٢ کاردانی دامپزشکی دانشگاه روزانه هستم.
  میخواستم بدونم میتونم برای کارشناسی علوم دامی پیام نور اقدام کنم؟ اخه دانشگاه خودمون کارشناسی بر اساس معدل رو ارایه میده و من یکسال دیگه صد در صد دانشگاه خودم رو میارم چون نمره الفم.البته دانشگاه پیام نور میگه اشکال نداره فقط دانشگاه خودت چون کاردانی هستی باید یه جور قبول کنه

 5. Avatar

  سلام.خسته نباشید.امکان تحصیل همزمان فیزیوتراپی روزانه وکارشناسی پیام نور وجودداره؟

 6. Avatar

  سلام من میتونم امسال شبانه بخونم و کنکور سراسری ۹۹ شرکت کنم و اگر روزانه اوردم تغییر رشته بدم؟؟

 7. Avatar

  با سلام بنده دانشجوی پیام نور هستم الانم دانشگاه فرهنگیان قبول شدم ایا میتونم بدونم انصراف و به صورت همزمان تحصیل کنم؟؟

 8. Avatar

  با سلام بنده دانشجوی پیام نورم الانم برا دانشگاه فرهنگیان قبول شدم ایا میتونم بدون انصراف بع دانشگاه بروم به صورت انتقالی؟یا اینکه به صورت همزمان تحصیل کنم؟؟

 9. Avatar

  سلام من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان رشته آموزش ابتدایی هستم
  میتونم همزمان در دانشگاه سراسری یک رشته دیگه هم برای تحصیل انتخاب کنم؟ ممنون

 10. Avatar

  سلام. میخواستم بدونم میشه رشته اول مقطع کارشناسی پیام‌نور باشه بعد رشته دوم مقطع کاردانی رشته بهداشت دانشگاه آزاد باشه؟برای این کار نیاز به یک معافیت هست یا دوتا

 11. Avatar

  سلام و خسته نباشید…سوالی ک داشتم اینکه ایا میشود امسال دانشگاه غیر انتفاعی بریم و سال بعد کنکور بدیم و اگردانشگاه دولتی روزانه اوردیم بریم؟؟
  و اینکه اگر امسال ازاد اوردیم و نخوایم بریم سال دیگه از ازاد یا خود اون دانشگاه محروم میشم؟؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   سلام
   بله , شما می توانید در دانشگاه غیرانتفاعی , تحصیل نمایید و در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ , نیز شرکت نمایید و در صورت پذیرش در دوره ی روزانه , از دانشگاه فعلی انصراف داده و در رشته ی مورد پذیرش , ثبت نام نمایید و همچنین انصراف از دانشگاه آزاد , محرومیتی ایجاد نمی کند .

 12. Avatar

  سلام و خسته نباشید . ایا میشه هم زمان با دندانپزشکی ازاد یا سراسری هنرهای تجسمی هم خوند ؟مخ

 13. Avatar

  سلام ببخشید من اگه بخام دو رشته همزمان بخونم دانشگاه پیام نور امکانش هست؟

 14. Avatar

  سلام.
  من دارم کارای فارق التحصیلیمو از دانشگاه آزاد مقطع کارشناسی انجام میدم.از طرفی دانشگاه پیام نور هم ثبت نام کردم.ازم مدرک فعلیمو نخواستن ولی الان نگرانم که چون نتایج کنکور فردا اعلام میشه و من هنوز فارق التحصیل نشدم دانشگاه پیام نور قبول نکنه که رشته ی جدیدم که اونم کارشناسیه رو بخونم.سوالم اینه که با ادامه تحصیلم موافقت میشه یا باید منتظر ترم بعدی باشم؟

 15. Avatar

  سلام
  من دانشجو ممتاز شناخته شدم
  رشتم هم ریاضیات هست
  می تونم رشته دوم رو مکانیک انتخاب کنم
  دانشگاه تهران تحصیل میکنم

 16. Avatar

  سلام خسته نباشید،من ورودی امسال زبان المانی شهید بهشتی هستم،میتونم با اینکه دوترم رو نگذروندم پیام نور روانشناسی برداردم؟ازاد چی؟

 17. Avatar

  بنده با لیسانس مهندسی مکانیک در حال گذراندن دوره کارشناسی ارشد مدریت میباشم.آیا میتوانم همزمان با کارشناسی ارشد دوره لیسانس رشته حسابداری هم بگذرانم

 18. Avatar

  سلام ، من مهر ۹۸ میخوام کاردانی تکواندو بخونم تو دانشگاه علمی کاربردی و همچنینین میخوام در کنکور تجربی ۹۹ شرکت کنم و پزشکی سراسری بخونم
  میخواستم بدونم میشه مهر ۹۹ کاردانی تکواندو علمی کاربردی را با پزشکی سراسری خوند؟

 19. Avatar

  با سلام بنده ترم آخر کاردانی به کارشناسی روزانه هستم. ۹ واحدم مونده.(قبلا کاردانی غیر انتفاعی داشتم و یه کارشناسی غیر انتفاعی دیگه هم بعد از خدمت خوندم). همزمان امسال در ارشد روزانه با اون کارشناسی شرکت کردم و قبول شدم که باید ثبت نام کنم.برای ادامه تحصیل مشکلی برام پیش میاد؟ممنون

 20. Avatar

  سلام وقت بخیر
  من سال ۹۳ در رشته نرم افزار دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و سال ۹۶ کاردانیم رو گرفتم و دیگه ادامه تحصیل ندادم
  امسال برای مهرماه قصد ادامه تحصیل در رشته نرم افزار دانشگاه ازاد و ثبت نام رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور رو داشتم بهم گفتن توی یک سال تحصیلی نمیشه توی دوتا دانشگاه به طور همزمان ثبت نام کرد
  میخواستم ببینم چنین چیزی صحت داره؟امکان انجام این کار برام مقدور هست یا خیر؟
  سال ۹۷ قوانین جدیدی در مورد تحصیل همزمان دو رشته تصویب شده
  راهنمایی کنید ممنون میشم

 21. Avatar

  سلام
  من دانشجو ترم پنجم رشته زبان انگلیسی دانشگاه دولتی شهرکرد و رتبه دوم کلاس با معدل کل بالای ۱۹ هستم، آیا امکان تحصیل رشته‌ای مثل گردشگری در پیام نور شهرکرد برای من وجود دارد؟

 22. Avatar

  ۲ترم رشته اقتصاد را با معدل بالای ۱۷ دانشگاه آزاد خوندم برای ثبت نام دانشگاه دولتی باید انصراف بدم یا میتونم ۲ رشته تحصیل کنم

 23. Avatar

  سلام من دانشجوی پیام نور هستم میتونم بعد از قبولی کنکور همزمان در دانشگاه سراسری بخونم ؟

 24. Avatar

  سلام روز بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ترم ۳ حسابداری در دانشگاه غیرانتفاعی هستم
  آیا امکان تحصیل به صورت همزمان در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور دانشگاه آزاد را دارم ؟

 25. Avatar

  سلام و خسته نباشید، من دو مدرک کارشناسی اقتصاد نظری و مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی را دارم در سال ۹۸ در آزمون کارشناسی ارشد هر دو رشته را شرکت کردم و به احتمال زیاد در رشته مکانیزاسیون کشاورزی روزانه قبول بشم از طرفی دوست دارم رشته اقتصاد رو هم ادامه بدم چطور میتونم؟ ممنون از راهنمایی شما.

 26. Avatar

  سلام ایا میشه همزمان در دانشگاه فرهنگیام و پیام نور تحصیل کرد؟؟

 27. Avatar

  سلام
  وقت بخیر
  من رشته روان شناسی مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد میخونم و ۱۲ واحد باقی مانده و الان رشته تغذیه قبول شدم (دانشگاه آزاد)
  میشه هر دو رشته روان شناسی و تغذیه رو باهم در دانشگاه آزاد ادامه بدم؟

 28. Avatar

  سلام
  میخاستم بدون این شرایط و قانونایی ک فرمودید منبعش کجاست؟چون توی دفترچه سازمان سنجش تاکید کرده هیچ دانشجویی نمیتونه همزمان در دو رشته تحصیل کنه.از طرفی من نگران اینم ک اگر برای رشته دوم در پیام نور ثبتنام کنم برای دانشگاه اولم مشکلی پیش بیاد.
  چطوری میتونم مطمئن بشم؟
  تشکر

 29. Avatar

  سلام.اگر رشته ی اول از دانشگاه پیام نور باشه ،آیا رشته ی دوم رو میتونم در دانشگاه دولتی یا آزاد بخونم؟

 30. Avatar

  سلام .ایا میشه همزمان دو تا رشته در دو دانشگاه مختلف قبول شد؟؟مثلا پرستاری ازاد تهران با هوشبری ازاد قم؟؟همچین چیزی میشه؟؟؟

 31. Avatar

  سلام من آزاد عمران میخونم میتونم بعد از کنکور مجدد تو دانشگاه فرهنگیان دانشجو بشم ؟ممنون میشم جواب بدید

 32. Avatar

  سلام امکان تحصیل در یک رشته از گروه تجربی و یک رشته از گروه هنر بصورت همزمان وجود داره؟ مثلا دو رشته ی پزشکی و نقاشی ؟ چون من به نقاشی علاقه مندم و از طرفی دیپلم تجربی دارم ، دوست دارم هردو رو دنبال کنم .

 33. Avatar

  سلام وقت بخیر
  من سال ۹۳ در رشته نرم افزار دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و سال ۹۶ کاردانیم رو گرفتم و دیگه ادامه تحصیل ندادم
  امسال برای مهرماه قصد ادامه تحصیل در رشته نرم افزار دانشگاه ازاد و ثبت نام رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور رو داشتم بهم گفتن توی یک سال تحصیلی نمیشه توی دوتا دانشگاه به طور همزمان ثبت نام کرد
  میخواستم ببینم چنین چیزی صحت داره؟امکان انجام این کار برام مقدور هست یا خیر؟
  سال ۹۷ قوانین جدیدی در مورد تحصیل همزمان دو رشته تصویب شده
  راهنمایی کنید ممنون میشم

 34. Avatar

  باسلام
  درصورت قبولی در رشته مهندس اجرایی عمران پیام نور و رشته شهرسازی روزانه ای امکان وجود داره ک هر دو رشته بصورت همزمان از یک آغاز بشه و در هر دو رشته از ترم اول تحصیل کرد ؟
  باتشکر

 35. Avatar

  با سلام. من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی معماری غیر انتفاعی هستم. آیا امکانش هست که در دانشگاه روزانه همزمان تحصیل کنم؟ و چجوری باید درخواست بدم؟ ممنون

 36. Avatar

  با سلام. من دانشجوی ترم ۲ کارشناسی معماری غیر انتفاعی هستم. آیا امکانش هست که در دانشگاه روزانه همزمان تحصیل کنم؟ و چجوری باید درخواست بدم؟ ممنون

 37. Avatar

  با سلام آیا تحصیل همزمان در مقطع کاردانی جامع علمی کاربردی و کارشناسی پیام نور امکان پدیر می باشد ؟؟؟؟؟

 38. Avatar

  سلام من دانشجو رشته بهداشت محیط در دانشگاه دولتی هستم
  میتونم همزمان پرستاری رو تو دانشگاه آزاد بخونم؟
  امسال کنکور شرکت کنم و پرستاری آزاد رو انتخاب کنم و از دانشگاه دولتی هم انصراف ندم
  خیلی ممنونم ک جواب میدین.

 39. Avatar

  سلام، من دانشجوی دکتری دانشگاه ازاد هستم که فقط پایان نامه مونده. و در کنکور امسال مجاز به انتخاب رشته هستم آیا امکان تحصیل در رشته های مهندسی دانشگاه ازاد یا ملی برای من وجود دارد؟

 40. Avatar

  سلام بنده امسال کنکور دادم و دانشگاه ازاد زیست شناسی سلولی مولکولی میارم
  در چه صورتی امکان داره سال دیگه هم کنکور بدم و بتونم داروسازی دولتی بخونم؟

 41. Avatar

  سلام من سال دیگه کنکور میدم میخواستم بدونم اگه دانشگاه دولتی تهران قبول شم میتونم همزمان هم علوم اجتماعی تحصیل کنم هم تربیت معلم؟رشته خودم تجربی هست

 42. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم ۲ دانشگاه پیامنور هستم. آیا همزمان می تونم رشته هنر در دانشگاه دولتی بخونم؟

 43. Avatar

  سلام ببخشید اگر در انتخاب رشته ، سوابق تحصیلی را انتخاب رشته کنم و برای سراسری با آزمون هم جداگانه انتخاب رشته کنم مشکلی نیست؟ در صورتی قبولی در هرکدام یا هردو شرایط چطوری میشه؟

 44. Avatar

  سلام من در حال حاضر دانشجوی ترم دو کارشناسی پیام نور هستم و امسال دوباره کنکور دادم و میخوام از طریق سوابق تحصیلی دوباره انتخاب رشته کنم. ایا میتونم دو رشته رو همزمان بخونم یا باید از رشته فعلیم انصراف بدم؟
  ممنون از پاسخگوییتون

 45. Avatar

  سلام من دو ترم مرخصی بودم و الان ترم ۶ روزانه کامپوترم (در حقیقت ترم ۴)
  امکان تحصیل برای رشته ی دوم دارم؟مشکل معدل ندارم
  اگر جواب مثبته از کجا باید اقدام کنم؟

 46. Avatar

  سلام ایا میتونم هم زمان در پیام نور و علمی کاربردی تحصیل کنم من رشته ام انسانی بوده میخواهم در دانشگاه علمی کاربردی برق بخونم امکانش هست؟ممنون

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره