تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

امکان تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه های آزاد و سراسری
شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

برخی از داوطلبان همواره تمایل به تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی را دارند. اما آیا این امکان برای آن ها فراهم است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بسته به نوع دانشگاه، این امکان متفاوت است. تحصیل در رشته دوم دانشگاه های سراسری، تنها در صورتی امکان پذیر است که رشته انتخابی متعلق به دانشگاه پیام نور باشد. امکان تحصیل همزمان در دانشگاه آزاد نیز وجود دارد اما تنها برای رشته های غیر پزشکی. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از جزئیات این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دانشجویان دانشگاه آزاد در مدت زمان تحصیلی خود تنها می توانند یک مرتبه درخواست تحصیل همزمان در رشته دوم را بدهند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه آزاد 1401

 • با توجه به اطلاعیه هایی که از سایت رسمی دانشگاه آزاد منتشر شده است، امکان تحصیل همزمان در دو رشته غیر پزشکی این دانشگاه فراهم می باشد. دانشجویان می توانند رشته دوم خود را در همان مقطع تحصیلی و یا پایین تر انتخاب کنند. اما لازم به ذکر است که تحصیل همزمان تنها برای دوره های کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی ارشد امکان پذیر است.
 • اجباری برای علاقه مندان مبنی بر تحصیل همزمان در یک واحد دانشگاهی وجود ندارد. به عبارت دیگر آن ها می توانند در دو واحد دانشگاهی مختلف نیز به تحصیل همزمان بپردازند.
 • دانشجویی که موفق به شروع تحصیل همزمان در رشته دوم دانشگاه آزاد می شود، می تواند مانند تمام دانشجویان انتخاب واحد درسی را انجام دهد. اما باید توجه داشته باشد که حداکثر مدت مجاز تحصیل برای او تا زمانی است که سقف مجاز مدت زمان تحصیل در رشته اول به پایان نرسیده باشد. همچنین لازم به ذکر است که امکان انتخاب رشته دوم و تحصیل همزمان در دانشگاه آزاد تنها یک مرتبه در طی دوره تحصیل برای هر دانشجو فراهم می شود.
 • دانشجویانی که به هر دلیلی از تحصیل در رشته اول انصراف داده و یا مشمول اخراج آموزشی شده باشند، در صورتی که از معافیت نظام وظیفه بهره ببرند، می توانند تا مدت زمان مجاز استفاده از معافیت مذکور در رشته اول، تحصیل در رشته دوم را ادامه دهند. نکته قابل توجه این است که امکان تغییر رشته دوم، وجود ندارد.
 • دانشجویان ممتاز در مقطع کارشناسی پیوسته در صورت قبولی در یک رشته با کنکور، می توانند در رشته دوم از گروه آزمایشی مشابه (رشته‌های متجانس) با رشته اول که در واحد محل تحصیل دانشجو دایر و پذیرش آن در واحد با کنکور است، به صورت بدون آزمون ادامه تحصیل دهند و برای گرفتن دو مدرک تحصیلی باید حداقل واحد درسی مشخص شده را علاوه بر واحدهای درسی رشته اول، بگذرانند.
 • در صورتیکه واحد دانشگاهی دو رشته دانشجو متفاوت باشد، اصل مدرک پایه توسط واحدی که دانشجو در رشته اول تحصیل می‌کند خواهد بود و این مدرک برای واحد دانشگاهی دوم نقش مدرک پایه را دارد.
 • همچنین دانشجو موظف است در ابتدای هر ترم گواهی اشتغال به تحصیل در رشته اول خود را به منظور صدور مجوز ثبت نام در آن نیمسال تحصیلی به دانشگاه رشته دوم تحویل دهد.
 • اگر تعدادی از واحدهای درسی بین دو رشته مشترک باشد، در صورتی که محل تحصیل دو رشته دانشجو در یک واحد دانشگاهی باشد، دانشجویان تنها یکبار موظف به گذراندن آنها می باشند و نمرات در کارنامه هر دو رشته ثبت می گردد.
 • مجموع تعداد واحدهای مجاز در هر نیمسال برای تحصیل همزمان در دو رشته به صورت زیر می باشد.
تعداد واحدهای مجاز در هر نیمسال برای تحصیل همزمان در دو رشته
رشته اول / رشته دوم کاردانی کارشناسی کارشناسی ارشد
دکتری تخصصی  28 28 18
کارشناسی ارشد  28 28 18
کارشناسی 30 30  *
کاردانی 30  * *

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری 1401

پذیرش دانشجو در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود و ثبت نام نیز از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. توجه داشته باشید که دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 • دانشجویان پسر که با استفاده از معافیت تحصیلی در حال تحصیل می باشند، می توانند تحصیل در رشته دوم را نیز با استفاده از معافیت تحصیلی صادر شده در رشته و دانشگاه اول ادامه دهند.
 • شهریه پذیرش در رشته دوم برابر با میزان شهریه دانشگاه پیام نور می باشد.
 • دانشگاه اول بایستی مدارک برابر اصل شده دانشجو را طبق درخواست دانشگاه قبولی دوم با نامه اداری رسمی ارسال نماید.
 • دروس عمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان دوره تحصیل برای رشته دوم قابل معادل سازی می باشد.
 • دانشجویان جهت تحصیل همزمان باید در هنگام انتخاب واحد به تاریخ امتحانات توجه نمایند تا تداخل نداشته باشد.

در نتیجه امکان تحصیل همزمان در دو رشته و در دانشگاه های پیام نور و آزاد برای دانشجویان استعداد درخشان وجود دارد؛ لازم به ذکر است مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست این امر، ریز نمرات و گواهی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی، مدرک جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه دانشجو، کارنامه دروس گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول و همچنین کسانی که به دستگاه های خاص تعهد دارند و یا بورس می باشند بایستی قبل از انجام ثبت نام، موافقت کتبی سازمان یا موسسه بورسیه کننده را اخذ نمایند.

 

سوالات متداول

1- دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد قادر به تحصیل همزمان در کدام مقاطع تحصیلی می باشند؟

این دانشجویان صرفا قادر به شرکت همزمان در دو مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشند.

2- داوطلبان تا چه مدت زمانی می توانند در دو رشته دانشگاه پیام نور به صورت همزمان تحصیل نمایند؟

حداکثر مدت‌ تحصیل‌،‌ مدت‌ مجاز تحصیل‌ در رشته‌ اول‌ می باشد.

3- آیا برای پذیرش دانشجویان در رشته دوم آزمون ورودی بر پا می شود؟

پذیرش دانشجویان در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹۱۵ نظر

 1. باسلام خسته نباشید خواستم بدونم بنده میشه آموزش ابتدایی رو تودانشگاه آزاد درشهرمون بخونم و موسیقی رو تو دانشگاه هنر کرج بخونم ممنون میشم جواب بدید.

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، صرفا در صورت موافقت هر دو واحد دانشگاهی، مجاز به تحصیل همزمان خواهید بود.

 2. باسلام
  بنده کنکور زبان ۱۴۰۱ شرکت کردم میخواستم بدونم آیا امکانش هست که کنار دانشگاه دولتی یک رشته مرتبط در پیام نور بخونم؟
  (باتوجه به اینکه دوران دبیرستان در مدرسه دولتی تحصیل کردم)

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره