سه شنبه , ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه
شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی داوطلبان فعال و کوشا قصد تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی را دارند با مرکز مشاوره تحصیلیایران مشاوره  تماس می گیرند و سوالاتی در رابطه با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه و رشته هایی که امکان تحصیل در آن ها به عنوان رشته دوم وجود دارد ، می پرسند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را تحت عنوان شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه برای شما تهیه کنیم تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

دانشجویان دانشگاه های روزانه و آزاد برای شرکت در رشته دوم تنها مجاز به ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور خواهند بود ، مگر اینکه جزء استعدادهای درخشان باشند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه آزاد

برگزیدگان آزمون سراسری با معرفی سازمان سنجش و برگزیدگان‌ المپیادهای علمی دانش‌ آموزی کشور با معرفی وزارت آموزش و پرورش و برگزیدگان جشنواره خوارزمی با معرفی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و کسانی که دارای هیچ یک از این شرایط مذکور نیستند ولی به دلیل داشتن ویژگی هایی به تشخیص گروه آموزشی مربوطه و تایید شورای آموزشی دانشگاه ، به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شوند از سوی دانشگاه به شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی معرفی خواهند شد و پس از بررسی و تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی می توانند از امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی استفاده نمایند.

رشته دوم باید دارای چه شرایط و ویژگی هایی باشد؟

 • نکته مهم این است که امکان تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته نمی باشند.
 • رشته دوم می بایست جزو رشته هایی باشد که به تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان رسیده باشد. ( در واقع رشته دوم یا باید جزء رشته های مورد نیاز توسعه فرهنگی و یا مورد نیاز توسعه علمی کشور باشد و یا مکمل رشته اول دانشجو باشد در غیر این صورت باید به بررسی و تایید شورای آموزشی دانشگاه رسیده و سپس برای تایید نهایی به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود.
 • دانشجویی که قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارد  فقط یک بار می تواند از این امکان استفاده نماید و هنگام تحصیل در رشته دوم ، حق تغییر آن را ندارد.
 • اگر دروس عمومی و برخی دروس پایه ، اصلی و تخصصی دانشجو در هر دو رشته یکسان باشد نیازی به گذراندن مجدد آن دروس در رشته دوم نیست.
 • در صورت تایید استاد مشاور دانشجو مجاز خواهد شد در هر نیمسال تحصیلی، حداکثر 27 واحد از مجموع دروس دو رشته را بگذراند.
 • معرفی دانشجویان پسر به سازمان نظام وظیفه ، پس از فارغ التحصیلی از هر دو رشته خواهد بود.
 • دانشجو در صورت گذراندن حداقل دو نیمسال تحصیلی می تواند جهت تحصیل در رشته دوم درخواست خود را که به تایید استاد مشاور رسانده، به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود برساند. معاونت آموزشی دانشگاه دانشجو را کتبا به دانشکده مربوط به همان دانشگاه و یا دانشگاه دیگر معرفی و مراتب را به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتقل می نماید.

نکته : توجه داشته باشید که این شرایط مختص دانشجویان استعداد درخشان می باشد و دانشجویان عادی که قصد تحصیل در رشته دوم دارند می توانند یکی از رشته های دانشگاه پیام نور را به عنوان رشته دوم (همزمان با رشته اول در دانشگاه آزاد) انتخاب نمایند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری

پذیرش دانشجو در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا براساس سوابق تحصیلی انجام می شود و ثبت نام نیز از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. توجه داشته باشید که دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 • دانشجویان پسر که با استفاده از معافیت تحصیلی در حال تحصیل می باشند می توانند تحصیل در رشته دوم را نیز با استفاده از معافیت تحصیلی صادر شده در رشته و دانشگاه اول ادامه دهند.
 • شهریه پذیرش در رشته دوم به میزان شهریه دوره های نوبت دوم ( فراگیر ) پیام نور می باشد.
 • دانشگاه اول بایستی مدارک برابر اصل شده دانشجو را طبق درخواست دانشگاه قبولی دوم با نامه اداری رسمی ارسال نمایند.
 • دروس عمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان دوره تحصیل برای رشته دوم قابل معادل سازی می باشد.
 • دروس غیرعمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان هرسال تحصیلی در رشته دوم معادل سازی می شود.
 • دانشجویان تحصیل همزمان باید در هنگام انتخاب واحد به تاریخ امتحانات توجه نمایند تا تداخل نداشته باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام در رشته دوم

 • ریز نمرات و گواهی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی
 • مدرکی جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه دانشجو
 • کارنامه دروس گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول
 • کسانی که به دستگاه های خاص تعهد دارند و یا بورس می باشند بایستی قبل از انجام ثبت نام ، موافقت کتبی سازمان یا موسسه بورسیه کننده را اخذ نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱۳ نظر

 1. سلام خسته نباشید
  من میخواستم بدونم آیا میشه همزمان که دارم ارشد میخونم توی دانشگاه سراسری یک ‌رشته ی دیگه تو مقطع کارشناسی بخونم ؟ امکانش هست که هردو در دانشگاه سراسری باشند؟

  • با سلام
   تحصیل همزمان مقطع ارشد و کارشناسی معمولا در دانشگاه پیام نور امکان پذیر می باشد لیکن می بایست دیوان ادالت اداری و دانشگاه مبدا این اجازه را به شما بدهند.

 2. سلام . میخواستم بدونم آیا میشه در دانشگاه دولتی یک رشته مثلا کامپیوتر رو خوند و همزمان در دانشگاه آزاد یا دولتی رشته هنر رو خوند؟

  • با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی دانشگاه روزانه می بایست با موافقت دانشگاه صورت گیرید و معمولا با تحصیل رشته دوم در دانشگاه پیام نور موافقت می گردد.

 3. سلام.
  من دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی ام میخواستم بدونم که آیا میتونم کنکور بدم و دانشگاه فرهنگیانو به عنوان رشته دوم انتخاب کنم ؟؟؟

  • با سلام
   معمولا دانشگاه فرهنگیان به علت دارا بودن تعهد خدمت با تحصیل همزمان موافقت نمی نماید لیکن، در صورت جلب رضایت دانشگاه مبدا و مقصد مجاز به تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی خواهید بود.

 4. سلام
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم.
  میخواستم بدونم امکانش هست ک در دانشگاه دیگه ای ،رشته دیگه ای بخونم؟چ دانشگاهایی میشه؟
  ممنون

  • با سلام
   معمولا دانشگاه فرهنگیان به دلیل دارا بودن تعهد خدمت با تحصیل همزمان موافقت نمیکند، ولیکن در صورت جلب رضایت دانشگاه مبدا و مقصد مجاز به تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی خواهید بود.

 5. سلام
  من دانشجوی اقتصاد مقطع کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی دوره شبانه هستمم خواستم ببینم امکانش هست که بتونم مدیریت مالی رو به عنوان رشته دوم در یک دانشگاه دولتی دیگر مثل خوارزمی بخونم؟

  • با سلام
   معمولا برای تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی درصورتی که رشته دوم در دانشگاه های غیر دولتی و پیام نور باشد و دانشگاه مبدا نیز موافقت کند قابل اجرا می باشد.

 6. سلام
  دانشجو ترم ۶ مهندسی دانشگاه ازاد هستم میخاستم بدونم که میتونم از ترم مهر ۹۸ در رشته زبان انگیلیسی دانشگاه ازاد ثبت نام کنم یا حتما باید پیام نور باشد؟ اگر رشته اول کارشناسی تموم شد میتونم کارشناسی ارشد شرکت کنم و رشته دوم را در کارشناسی و رشته اول در ارشد ادامه بدم ؟

  • با سلام
   معمولا برای تحصیل همزمان در رشته دوم در دانشگاه های پیام نور موافقت میگردد لیکن در صورت موافقت دانشگاه اول مجاز به ثبت نام در دانشگاه آزاد برای تحصیل همزمان نیز خواهید بود.
   در پاسخ به پرسش دوم شما میتوان گفت بله امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد و کارشناسی با موافقت دانشگاه به صورت همزمان نیز خواهد بود.

 7. سلام خسته نباشید من در دانشگاه فرهنگیان درس میخونم
  اگه بخوام در دانشگاه پیام نور یه رشته بخونم بعضی ها میگن که مدرک دانشگاه فرهنگیان رو بهت نمیدن دیگه … ایا صحت داره ؟ و اینکه مشکلی هست که من نتونم کارشناسی دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم ؟

  • با سلام
   دانشگاه فرهنگیان به دلیل دارا بودن تعهد خدمت معمولا با تحصیل همزمان دانشجویان موافقت نمی نماید لیکن در صورت جلب موافقت این دانشگاه مجاز به ثبت نام در دانشگاه پیام نور و تحصیل همزمان خواهید بود.

 8. سلام
  من دانشجوی سال اخر دکتری دامپزشکی هستم
  میخواستم بدونم اگ.کنکور ثبت ام و رشته پزشکی قبول شم ایا میذاارن ۲ ترم مرخصی بگیرم بعد از فراغ التحصیلی در دامپزشکی رشته پزشکی رو بخونم؟
  کارت پایان خدمت داررم و از لحاظ نظام وظیفه مشکلی ندارم

  • با سلام
   خیر، دانشجویان مقطع دکتری برای شرکت در کنکور سراسری حتما میبایست انصراف خود را از دانشگاه فعلی تا قبل از زمان ثبت نام انجام داده و امکان دو ترم مرخصی بعد از قبولی در رشته های پزشکی وجود نخواهد داشت.

 9. سلام خسته نباشید من ترم نه رشته مهندسی پزشکیم ورودی ۹۳ دانشگاه ازاد ،،،مهر ۹۸ترم اخرمه !میخاستم ببینم میتونم کنکور سراسری شرکت کنم و اگر رشته پزشکی دلخواهمو اوردم تو دانشگاه ازاد یا دولتی میتونم یک ترم مهر و مرخصی بگیرم و از بهمن ۹۸رشته جدیدمو شروع کنم؟؟؟ یا اینک از مهر میتونم هر دورشته رو باهم بخونم همون یک ترمو؟؟؟؟؟

  • با سلام
   بله شما می توانید در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت کنید و در صورت قبولی در رشته و موافقت دانشگاه مد نظر ترم آخر خود را همزمان تحصیل نمایید لیکن معمولا با مرخصی برای ترم اول موافقت نمی شود.

 10. با عرض سلام و خسته نباشید
  من فارغ التحصیل رشته کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه آزاد در سا۹۳هستم،الان میخوام رشته نقشه برداری بخونم چیکار باید بکنم یا امکانش اصلا هست میتونم بخونم اگه میتونم شرایطش چیه چه اقداماتی باید انجام بدم
  باتشکر

  • باسلام
   در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه می توانید در کنکور سراسری شرکت کنید و با کسب رتبه و تراز لازم در رشته مد نظر تحصیل کنید. هم چنین می توانید بدون آزمون در دانشگاه های غیر دولتی در رشته مورد نظر تحصیل کنید.

 11. با سلام من دانشجوی دانشگاه فرهنگیانم می خواستم بدونم امکانش هست بدون انصراف فقط برای ازاد بخونم و بعد از قبولی در ازاد انصراف بدم؟؟؟ معافیت پزشکی هم دارم و از نظر سربازی مشکلی ندارم. ایا دانشگاه ازاد مدرکی دال بر انصراف تا تاریخ مشخص شده سازمان سنجش می خواد؟؟؟

  • با سلام
   دانشجویان دانشگاه فرهنگیان برای شرکت در کنکور سراسری حتما میبایست تا مورخ ۹۷/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه فعلی اعلام نمایند و در صورتی که بدون انصراف در کنکور شرکت کرده باشند متخلف محسوب خواهند شد. همچنین برای تحصیل همزمان نیز در صورت موافقت دیوان عدالت اداری اجازه خواهند داشت برای دانشگاه آزاد بدون کنکور ثبت نام نمایند.

 12. سلام اگه در رشته ی بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ازاد مشغول به تحصیل باشم امکانش هست رشته ی جدید دانشگاه ازاد یا سراسری به صورت همزمان بخونم؟

  • با سلام
   دانشجویان دانشگاه های روزانه و آزاد برای شرکت در رشته دوم تنها مجاز به ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور خواهند بود، مگر اینکه جزء استعدادهای درخشان باشند. همچنین، دانشجویی که قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارد فقط یک بار می تواند از این امکان استفاده نماید و هنگام تحصیل در رشته دوم، حق تغییر آن را ندارد.

 13. با سلام و احترام
  بنده لیسانس مترجمی زبان رو دارم و دانشجوس ارشد هستم
  میخواستم بدونم میتونم لیسانس دوم که مرتبط با ارشد هست رو همزمان با کارشناسی دوم بخونم
  با تشکر از شما

  • با سلام
   بله شما می توانید در صورت موافقت دانشگاه فعلی همزمان با مقطع ارشد در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور نیز ثبت نام کرده و مدرک کارشناسی دوم خود را دریافت نمایید.

 14. با سلام دانشجو ترم دوم کارشناسی روانشناسی غیرانتفاعی هستم .خواستم بپرسم ایا امکانش هست در صورت قبولی در یک رشته دولتی در زمینه رشته های پزشکی یا پیراپزشکی ، هم روانشناسی را ادامه دهم و هم دانشگاه دولتی رشته مورد نظر را بخوانم؟(یعنی هم غیر انتفاعی رو برم و هم دانشگاه دولتی؟)
  اگه امکانش هست پاسخ رو ب ایمیلم ارسال کنید
  یه دنیا ممنون میشم اگه پاسخ بدید
  سپاس از شما

 15. و مطلب دیگه اینکه قانون جدیدی تصویب شده در این رابطه امسال ک میگه تحصیل همزمان برای تمام زیر نظام ها مجاز شده به این معنا نیست که همه میتونن انتخاب کنن تو سایر دانشگاه ها به جز پیام نور ؟ یا حتی استعدادای درخشان اگه پزشکی یا دندون بخونن طبق مصوبه جدید نمیتونن انتخاب کنن بازم ؟؟

 16. و سوال دیگه اینکه آیا رشته های دوم ک انتخاب می کنیم در زمینه هنر و شرایط خاصی برای ورود داشتند (مثل کنکور عملی) میشه به عنوان رشته دوم انتخاب بشن اصلا دانشجو برای رشته دومش میپذیرن یا خیر ؟ مثل همین رشته طراحی لباس

 17. سلام عذر میخوام برای کسی که در حال گذراندن دوره عمومی پزشکی سراسری هست امکان تحصیل همزمان در سراسری هنر برای رشته طراحی لباس هست یا خیر ؟ در آزاد چطور ؟ حتی در صورت استعداد درخشان بودن (رتبه خوب در کنکور) هم اجازه نمی دن ؟ و اینکه اگه اجازه اش نیست فقط برای رشته پزشکی و دندون اینطوره یا پیراپزشکی ها هم اجازه ندارند ؟

 18. سلام.میتونم همزمان دانشگاه دولتی زبان و تجربی تحصیل کنم؟

 19. سلام.میتونم هم کنکور تجربی دولتی قبول بشم و هم کنکور زبان و هردو رو دانشگاه دولتی برم؟

 20. سلام من دانشجوی دانشگاه علوم و تحقیقات هستم رشته مهندسی شیمی . کنکور سال ۹۸ رو تو رشته انسانی ثبت نام کردم . اگر امسال رشته حقوق دانشگاه دولتی قبول بشم میتونم همزمان دو رشترو با هم بخونم؟

 21. سلام میخواستم بدونم من میتونم امسال با سوابق تحصیلی برای مهر ۹۸ دانشگاه پیام نور بزنم و هم کنکور بدم و اگه روزانه قبول شدم هر دورشته رو همزمان بخونم؟؟

 22. بنده دانشجوی دانشگاه آزاد مقطع کارشناسی هستم که در رشته حقوق تحصیل میکنم. قصد دارم در دانشگاه پیام نور در رشته اقتصاد بصورت همزمان تحصیل کنم و عرض کردید که تحصیل همزمان در پیام نور بلامانع است. سوال اینجاست. حالا اگر دروسی رو که در پیام نور پاس بکنم و جزء دروس مشترک با رشته اولم ینی حقوق باشه، امکان ارائه دروسم به دانشگاه اول جهت تطبیق امکان پذیر هست یا خیر؟؟

 23. سلام وقت بخیر من دانشجوی رشته حقوق‌غیرانتفاعی هستم سال سوم دانشگاهمه میخوام کنکور منحصرازبان بدم برای رشته مترجی‌زبان المانی میتونم هردو زو باهم ادامه بدم ؟!؟اگه دومی دولتی ییارم اولیم هم غیرانتفاعیه میشه؟!

 24. دانشجوی دکتری روزانه دولتی هستم.امکانش هست در رشته روانشناسی در دانشگاه آزاد یا پیام نور در مقطع ارشد ادامه تحصیل بدم؟

 25. سلام ایا امکانش هس من همزمان ۲رشته سراسری بخونم

  • با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی تنها در صورتی امکان پذیر است که رشته دوم داوطلب در دانشگاه های پیام نور باشد.

 26. سلام خسته نباشید
  من رشته های فنی هستم و در صورت قبولی توی داشنکده قبول میشم رشته ما بر اساس سوابق تحصیلی داشنکده قبول میشه
  الکترونیک و داشنگاه شمسی پور تهران
  ایا در صورت تحصیل در اونجا میتونم رشتبه زبان مترجمی رو هم بخونم ؟و هم از خوابگاه های داشنگاه دارای رشته زبان استفاده کنم ؟(اصلا خواب گاه داره رشته زبان )

 27. سلام
  آیا به طور همزمان میشه در مقطع دکتری مشعول به تحصیل شد و هم در مقطع کارشناسی؟
  اگر از سهمیه روزانه کارشناسی استفاده نکرده باشبم
  میتونیم همرمان کارشناسی روزانه و دکتری روزانه مشعول به تحصیل بشیم؟
  ممنون

 28. سلام وقت بخیر
  می خواستم بپرسم کسی که دندان پزشکی پردیس خودگردان می خونه می تونه همزمان رشته طراحی لباس دانشگاه ازاد هم بخونه ؟؟

 29. با سلام
  بنده سال۹۴ در یکی از رشته های علوم پزشکی مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری قبول شدم و ثبت نام کردم و درس میخونم. سال ۹۵ هم دانشگاه آزاد مقطع ارشد مهندسی برق قبول شده و ثبت نام کردم. یعنی الان هردوتا رشته رو دارم ادامه میدم. اون زمان با اینکه ممنوعیت وجود داشت اما من رفتم و هردو رو ادامه دادم.هنوز تموم نشدن هیچکدوم. سوال داشتم
  آیا الان دیگه مشکل قانونی بابت این موضوع ندارم؟؟ اگه توضیح بدید ممنون میشم
  با تشکر و درود

 30. سلام.من میخوام امسال برم دانشگاه.یا پیام نور یا ازاد مترجمی زبان بخونم.امکان داره ک سال بعد کنکور بدم و دانشگاه صداوسیما برم؟

  • با سلام
   بله، شما می توانید برای ترم بهمن در رشته مترجمی زبان دانشگاه پیام نور و یا آزاد ثبت نام نمایید و در حین تحصیل کنکور شرکت کرده و در صورت قبولی در رشته مد نظر از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید.

 31. سلام میخواستم بپرسم اگه من در حال تحصیل در دانشگاه پیام نور باشم امسالم کنکور هنر بدم و اگه سراسری قبول شدم میتونم همزمان در دو رشته ادامه تحصیل بدم یا اینکه باید از یک دانشگاه انصراف بدم؟

  • با سلام
   بله امکان تحصیل همزمان در دانشگاه پیام نور و دوره های روزانه وجود دارد و شما میتوانید در کنکور هنر شرکت کرده و بعد از پذیرش در دانشگاه سراسری به طور همزمان به تحصیل خود ادامه دهید.

 32. سلام من دانشجوی دانشگاه فرهنگیانم میخاستم بدونم امکانش هست بعد یک سال در دانشگاه ازاد یا غیر انتفاعی رشته حقوق و بخونم. با تشکر

 33. سلام
  میبخشید من ترم ۱ هوشبری روزانه ام
  امکانش هست همزمان رشته حقوق پیام نور بخونم؟

  و اینکه از کدوم ترم میشه رشته دوم خوند؟

 34. با سلام
  من دو مدرک لیسانس دارم ، امسال ارشد ازمون میدم ،اگر روزانه یا ازاد پذیرفته بشم میتونم کارشناسی بدون ازمون پیام نور همزمان تحصیل کنم ؟ینی لیسانس سوم ؟؟ ممنون از پاسختون

 35. باسلام.من دانشجوی حقوق ورودی ۹۴ دانشگاه گیلان روزانه هستم که ترم ۵ به علت بیماری در امتحانات شرکت نکردم و معدلم از ۱۸ به ۱۴/۲۷ رسید و ترم بعد انصراف دادم ولی دوباره به تحصیل در همون رشته و همون دانشگاه برگشتم و قراره ترمی که مشروط شدم حذف بشه حالا با این تفاسیر آیا امکان تحصیل همزمان در رشته روانشناسی در دانشگاه پیام نور رو دارم و آیا شرط معدل داره ؟ لازم بذکره بنده معافیت کفالت دارم . لطفا پاسخ بدید متشکرم

 36. باسلام.بنده ترم آخر مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد هستم و برای کنکور ارشد مکانیک ۹۸ ثبت نام کرده ام. آیا میتوانم در کنکور ریاضی یا تجربی یا علوم انسانی ۹۸ نیز شرکت کنم؟. و همچنین در صورت قبولی در ارشد مکانیک دانشگاه دولتی روزانه و همچنین قبولی در کارشناسی رشته عمران دولتی روزانه میتوانم همزمان در هر دو رشته تحصیل نمایم. – تحصیل همزمان در ارشد مکانیک دانشگاه دولتی روزانه و کارشناسی عمران دانشگاه آزاد چطور؟. باتشکر از شما.

 37. سلام خسته نباشید من شیمی میخونم روزانه کاشان و نمیتونم بنا به شرایطی انصراف بدم رشتمو دوست ندارم و نمراتم حالب نیستن من خودم هنرو دوست دارم و واقغا حس میکنم هنر تو زندگیم کمه خواهش میکنم یه راهی برای من پیدا کنید بتونم هنر هم بخونم کنار شیمی مطمئنم دانشگاه هنر اصفهان قبول میشم اگه بخوام امتخان بدم لطفا راهنمایی کنید اگر امکانش هست ایمیل بزنید

 38. سلام من در دانشگاه فرهنگیان آموزش ابتدایی می خونم می تونم سال بعد در دانشگاه آزاد بدون کنکور ریاضیات کاربردی بخونم

 39. سلام من الان ترم سه مترجمی انگلیسی دانشگاه تهران مرکز هستم و ترم اول معدلم بیست و ترم دوم هم معدلم نوزده شد حالا سال بعد میخوام دوباره کنکور زبان بدم برای قبولی در رشته زبان چینی اما دولتی میخواستم بدونم امکانش هست ؟ و اینکه چه کارایی لازمه که انجام بدم ؟

 40. با سلام
  من الان سربازم در نیروی زمینی ارتش میشه برام کاملا توضیح بدید که چطور میتونم جوری ثبت نام کنم که بعد از دانشگاه تو شهر خودم خدمت کنم ، الان ۱۹ سالمه معدل ۱۴ با رشته کامپیوتر گواهینامه هم دارم . لطفا توضیح بدید

  • با سلام
   از شرایط ثبت نام برای دانشگاه افسری داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از رشته های نظری ریاضی فیزیک،علوم تجربی با معدل بالای ۱۴ و رشته علوم انسانی با معدل بالای ۱۶ میباشد و در حال حاضر داوطلبان با دیپلم فنی و کاردانش مجاز به ثبت نام در دانشگاه های افسری نمی باشند.

 41. سلام من امسال ارشد ۹۷ روزانه قبول شدم می خواستم بدونم اگه انصراف بدم میتونم برای آزمون سراسری ۹۸ یا ۹۹ شرکت کنم ؟ دوره روزانه بازهم مجاز میشم؟ کارشناسی هم شبانه بود.

  • باسلام داوطلبانی که در سال ۱۳۹۷ دوره روزانه قبول شده اند در صورت انصراف یا عدم ثبت نام یکسال (۱۳۹۸) از دوره روزانه کنکور کارشناسی ارشد محروم می باشند.

 42. سلام ممنون از سایتتون من دانشجوی ترم آخر کارشناسی پیوسته معماری هستم میخواستم بدونم ترم بعد میتونم تو آزاد بدون کنکور حقوق بخونم و هم زمان تو کنکور ۹۸ ارشد معماری کنکور بدم و در صورت قبولی از سراسری مقطع ارشد معماری هم زمان با اون تو آزاد حقوق رو‌هم تو مقطع کارشناسی بخونم!؟

  • با سلام
   شما میتوانید در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد شرکت نمایید و همچنین همزمان با تحصیل در دوره های کارشناسی در آزمون سراسری مقطع ارشد شرکت نمایید، اما در صورت قبولی در مقطع ارشد و نحصیل در این مقطع از مقطع کارشناسی خود باید انصراف دهید، امکان تحصیل همزمان در مقطع ارشد امکان پذیر نمی باشد.

   • با سلام دانشجوی کارشناسی دانشگاه فرهنگیان هستم میخواستم ببینم اگر در رشته دیگر کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری شرکت کنم ایا در حین همان دوران کارشناسی میتوانم ارشد دانشگاه فرهنگیان شرکت نمایم

 43. سلام. من دانشجوی ترم ۱ کارشناسی ارشد رشته ی مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه غیرانتفاعی ورودی مهر۹۷ هستم و همزمان برای تکمیل ظرفیت آبان ماه ۹۷ در رشته ی کارشناسی معماری دانشگاه پیام نور شرکت کردم و در حال حاضر مشغول به تحصیل در دو مقطع کارشناسی رشته معماری پیام نور و دانشگاه غیرانتفاعی کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی هستم.
  از دانشگاه ارشد خودم برای اینکه آیا مجاز به تحصیل در کارشناسی معماری پیام نور هستم، پرسیده ام اما هنوز قطعی تایید نکردند که مجازم یا نه .
  آیا مشکلی جهت تحصیل همزمانم در این دو مقطع نیست؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  • با سلام
   دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد میتوانند در یکی از رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور همزمان تحصیل نمایند.

   • باسلام

    دانشجوی ارشد روزانه هستم،قصد تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی پیام نور رو دارم از نظر دانشگاه پیام نور مشکلی نیست ولی با وزارت علوم تماس گرفتم گفتن تحصیل همزمان در مقطع ارشد ممنوعه حتی مقطع پایین تر

    آیین نامه آموزشی ارشد هم مطالعه کردم این بند پیدا کردم (ماده ۱۱٫ تحصیل همزمان در دوره کارشناسی ارشد در مؤسسه‌ها (اعم دولتی و غیردولتی) ممنوع است.)

    حالا به نظر شما اگه تحصیل همزمان داشته باشم بعدا هنگام فارغ التحصیلی مشکلی پیش نمیاد؟

    ببخشید طولانی شد

    • با سلام
     شما نمیتوانید در مقطع ارشد تحصیل همزمان داشته باشید، در صورت تحصیل همزمان متخلف خواهید بود، و امکان دارد منجر به اخراج از دانشگاه گردد.

 44. سلام
  من سال ۹۸ کنکور دارم
  امکانش هست که از ترم ۱ دو رشته ریاضی و کامپیوتر دولتی رو با هم بخونم؟
  به رتبه خاصی نیاز هست؟

  • با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی در دو دانشگاه روزانه امکان پذیر نیست لیکن می توانید رشته دوم را در دانشگاه پیام نور ثبت نام و ادامه دهید.

 45. سلام
  می خواستم بدونم امکان داره هم زمان هم مهندسی عمران خوند هم مهندسی مکانیک
  ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  • با سلام
   تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی امکان پذیر است و شما در صورت گذراندن حداقل دو نیمسال تحصیلی می توانید جهت تحصیل در رشته دوم در خواست خود را که به تایید استاد مشاور رسانده اید، به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود برسانید.و رشته دوم مدنظرتان را در صورت ارائه شدن در دانشگاه پیام نور همزمان ادامه دهید.

 46. سلام
  دانشجو ترم سوم کارشناسی ارشد روزانه، رشته مدیریت هستم.
  می خواستم امسال کنکور شرکت کنم و ارشد رشته علوم شناختی دانشگاه غیر انتفاعی هم تحصیل کنم.
  آیا ممکن است؟
  ممنون میشم اگر پاسخ دهید.

  • با سلام
   امکان تحصیل همزمان در مقطع ارشد وجود ندارد، مگر اینکه در مقطع پایین صورت گیرد ، یعنی رشته انتخابی دوم در مقطع کارشناسی باشد.

 47. سلام . من الان دانشجوی ترم اول روانشناسی سراسری ام. می تونم برای دانشگاه ازاد یه رشته ی دیگه هم کنار رشته ی خودم ثبت نام کنم ؟

 48. سلام من دانشجوی سال آخر کارشناسی رشته مهندسی شیمی دانشگاه اصفهانم شرایط ممتازی دانشگاهم دارم.میخواستم ببینم میتونم کارشناسی مهندسی نفت رو هم همزمان بخونم؟اگر میشه بعد از معادل سازی واحد ها تا چه مدت اجازه تحصیل در رشته دوم رو دارم؟ممنون

  • با سلام
   علاوه بر داشتن شرایط برای تحصیل همزمان باید واحد دانشگاهی هم موافقت خود را اعلام کند، جهت معادل سازی معمولا واحد های یکسان را معادل سازی میکنند، تعیین این شرایط از سوی کارشناس رشته ی مورد نظر صورت میگیرد.

 49. سلام، من ارشد مترجمی زبان فرانسه هستم، امکان تغییر رشته به مدیریت آموزشی برای کنکور دکتری هست؟ و اینکه امکان شرکت در کنکور دکتری و کنکور ارشد به طور همزمان وجود دارد؟ یه سوال دیگر اینکه اگر من از طریق کنکور سراسری ارشد، در دانشگاه پیام نور قبول شوم، و همزمان در آزمون دکتری دانشگاه سراسری پذیرفته شوم(هر دو یک رشته) امکان تحصیل همزمان وجود دارد؟

  • با سلام
   طبق دفترچه راهنمای ثبت نام شما میتوانید با مدرک ارشد خود در رشته مدیریت آموزشی مقطع دکتری شرکت نمایید، همچنین این امکان وجود دارد که ، در آزمون هر دو مقطع شرکت نمایید، اما نمیتوانید در مقطع دکتری همزمان در دو رشته تحصیل کنید .

 50. سلام من دانشجوی امسال دانشگاه فرهنگیان هستم میخواستم بدونم اگه ۹۸ کنکور بدم داروسازی یادندون روزانه بیارم میتونم فرهنگیان و انصراف بزنم ؟دانشگاه آزاد چطور؟دندون آزاد میتونم بخونم ؟ممنون میشم جواب بدین

  • باسلام
   داوطلبانی که در دانشگاه روزانه مشغول به تحصیل هستند برای شرکت در کنکور سراسری باید تا تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ از دانشگاه مربوطه انصراف دهند. شما می توانید از دانشگاه خود انصراف داده و در کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنید ، اما از دوره روزانه محروم می باشید.

 51. سلام .وقتتون بخیر. من دانشجوی ترم سه داروسازیم با معدل الف. میخواستم بدونم میتونم همزمان کارشناسی روانشناسی رو دردانشگاه پیام نور بخونم؟ من در داروسازی هرترم بالای ۲۲ واحد برمیدارم و اینکه میشه بعدا درروانشناسی هم بالای بیست واحدبردارم هرترم؟

  • باسلام
   خیر داوطلبانی که در یکی از رشته های علوم پزشکی تحصیل می کنند امکان تحصیل هم زمان برای آنان وجود ندارد .

 52. سلام من دانشجو دوره دکترا ادبیات دانشگاه آزاد هستم و الان هم برای آزمون جامع ثبت نام کردم آیا می توانم در کارشناسی ناپیوسته برق ثبت نام کنم

  • با سلام
   دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند. و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 53. سلام .من رشتم مهندسی نفته و جزو استعداددرخشان دانشگاه هستم میخواستم ببینم میتونم همزمان رشته مهندسی شیمی روهم توی دانشگاه خودمون(تهران) بخونم؟اگر میشه آیا امکانش هست که رشته دوم تا یک الی دوترم بعد از اتمام رشته اول طول بکشه؟

 54. با سلام. آیا امکان گذراندن دو رشته‌ی “زبان و ادبیات انگلیسی” و “مهندسی نرم‌افزار” به طور همزمان در دانشگاه تهران هست؟
  اگر هست آیا شرطی از نظر عدد رتبه در کنکور سراسری دارد؟ (چه در گروه ریاضی و چه در گروه زبان)
  اگر عدد رتبه ملاک نیست لطف کنید بفرمایید شاخص دانشگاه چه چیزی میتونه باشه.
  تشکر.

 55. سلام من فوق لیسانس دارم میشه آزاد پزشکی خوند

  • با سلام
   طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری سال ۹۷ دانش آموختگان مقطع ارشد و دکتری جهت تحصیل در رشته های پزشکی صرفا میتوانند در دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت خودگردان تحصیل نمایند.مگر اینکه این تبصره برای سال ۹۸ لغو گردد.

 56. سلام آیا میشه رشته های مدیریت بازرگانی و شیمی کاربردی رو همزمان تو دانشگاه تهران تحصیل کرد؟

  • با سلام
   تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان استعداد درخشان امکان پذیر می باشد. تشخیص استعداد درخشان بودن دانشجو نیز بر عهده دانشگاه می باشد.

 57. سلام من پزشکی دانشگاه آزاد میخوانم می شود همزمان دکتری مهندسی صنایع در دانشگاه پیام نور بخونم

 58. سلام وعرض ادب ……
  امکان تحصیل همزمان کارشناسی مامایی آزاد ورشته مهندسی پزشکی مقطع کارشناسی پیام نور وجود داره؟

  • با سلام
   اگر شما جزو داوطلبان استعداد درخشان باشید میتوانید همزمان رشته مامایی دانشگاه آزاد و مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور را در مقطع کارشناسی تحصیل نمایید.

 59. شروین جعفرنزاد

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی دکتری دانشگاه تهرانم و استعداد درخشان. چون مقطع لیسانسم دانشگاه خوبی نبودم و معدلم هم پایینه میخوام کارشناسی دوباره بخونم.
  ۱- امکان خوندن مجدد کارشناسی رشته ای که خوندم هست؟
  ۲- اگه هست چطوری میتونم اقدام کنم؟
  ۳- اگه نیست میشه رشته ی دیگه ای رو بخونم؟
  ممنون که پاسخ میدین

 60. با سلام و وقت بخیر من امسال میخوام همزمان کنکور ۹۸تجربی رو شرکت کنم ایا امکانش هست در کنارش کنکور کاردانی ب کارشناسی مهندسی معماری شرکت کنم؟ممنون میشم جواب بدید

 61. باسلام بنده در دانشگاه فرهنگیان در حال تحصیل هستم می خواستم بزینم با توجه به اینکه من ورودی امسال دانشگاه فرهنگیان هستم آیا می توانم در رشته حقوق دانشگاه پیام نور در سال آینده به عنوان رشته دوم تحصیل کنم؟؟
  ممنونم از پاسخ گویی شما

  • با سلام
   به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بدلیل تعهد خدمتی که از آنها میگیرند معمولا این اجازه داده نمیشود که همزمان و قبل از پایان یافتن دوره تعهد خود در دانشگاه های دیگر( مثل پیام نور،علمی کاربردی،..) تحصیل کنند و این مسئله باز هم بستگی به موافقت دانشگاه های مبدا خواهد داشت، ممکن است با گرفتن وصیغه این اجازه به آنها داده شود.

 62. سلام و عرض ادب
  بنده دانشجوی دکتری روزانه هستم و میخولستم امسال در کنکور ارشد مدیریت هم شرکت کنم. آیا امکان تحصیل در مدیریت دوره روزانه را دارم؟
  ممنون

  • با سلام
   تحصیل هم زمان دکتری روزانه با ارشد روزانه تنها از طریق استعداد درخشان امکان پذیر است، در غیر این صورت تحصیل هم زمان مقطع ارشد در دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی دیگر هم زمان با دکتری امکان پذیر است.

 63. سلام آیا امکان تحصیل همزمان در دو مقطع کاردانی علمی کاربردی و ارشد ازاد هست؟

  • با سلام
   بله شما می توانید همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، در یک رشته مقطع پایین تر (کاردانی علمی کاربردی) هم تحصیل کنید.

 64. سلام و وقت بخیر
  میخواستم ببینم امکان تحصیل همزمان دو رشته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی و مهندسی مکانیک هست؟
  یا داروسازی و مکانیک؟

 65. سلام من دانشجوی ترم اول کارشناسی ناپیوسته معماری هستم آیا میتونم همزمان به طور قانونی کارشناسی پیوسته مهندسی برق موسسه غیر انتفاعی بخونم؟

  • باسلام
   در صورت موافقت کردن دانشگاه های مدنظر شما می توانید تحصیل همزمان داشته باشید ولی معمولا دانشگاه پیام نور برای تحصیل همزمان موافقت می کند.

 66. با سلام# من کاردانی حسابداری دانشگاه ازاد هستم میخواستم بدونم امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی حسابداری و همزمان با اون رشته شهرسازی پیام نور هست؟؟؟

  • با سلام
   تنها دانشجویان استعداد درخشان امکان تحصیل همزمان در دو رشته را خواهند داشت.اولویت انتخاب رشته و دانشگاه دوم با رشته های مرتبط به رشته اصلی و دانشگاه اصلی می باشد.
   سایر دانشجویان در صورت موافقت دانشگاه ها صرفا میتوانند در دانشگاه های پیام نور در رشته دوم مشغول به تحصیل شوند.

 67. سلام من امسال در کنکور ۹۷ تو رشته ای که میخواستم در دانشگاه پیام نور رشته فلسفه و کلام اسلامی قبول شدم
  امکان این هست کنکور ۹۸ رو بدم و یک رشته دیگه که رشته دوم باشه بخونم و اگه در دانشگاه دولتی قبول بشم هم پیام نور رو ادامه بدم هم اینکه در دانشگاه دولتی برم؟!

  • باسلام شما میتوانید در ازمون سراسری سال ۹۸ شرکت کنید و در صورت پذیرش در دوره روزانه، هم زمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه پیام نور و دانشگاه دولتی تحصیل کنید.

 68. خسته نباشید من دانشجوی ترم ۳ روانشناسی دانشگاه غیرانتفاعی هستم میتونم علوم سیاسی دانشگاه آزاد رو بعنوان رشته دوم انتخاب کنم؟

 69. سلام میخواستم بدونم میشه در رشته ی مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور و دندانپزشکی سراسری همزمان تحصیل کرد؟؟

 70. سلام
  من دانشجوی ترم ۳ مهندسی پزشکی در دانشگاه ازاد هستم
  آیا میتوانم روانشناسی تو پیام نور هم بخونم؟!
  اگه میشه چه کارایی باید بکنم؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 71. خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی زیست پیام نورم اگه تکمیل ظرفیت بهمن دندانپزشکی آزاد قبول بشم میتونم بدون انصراف از پیام نور اونجا هم بخونم؟

 72. سلام خسته نباشین.لطفا جواب بدین.میخواستم بپرسم برای تحصیل همزمان مدارک موردنیازش رو دانشگاه دولتی به ما میده؟

  • با سلام
   شما برای تحصیل همزمان در دو رشته باید مدارک مربوطه خود را از دانشگاه نخست خود دریافت کرده و به دانشگاه بعدی خود ارائه دهید و البته این در صورت داشتن شرایط موجود میتواند انجام گیرد .

 73. سلام خسته نباشید.ممنون که به همه سوالات پاسخ می دهید.من دانشجوی ترم اول دانشگاه فرهنگیان هستم.علاقه شدیدی به زیست شناسی دارم به همین خاطر می خواستم بدانم آیا امکان تحصیل در دانشگاه پیام نور را دارم؟و اینکه هزینه تحصیل چه قدر خواهد شد؟ با سپاس

  • با سلام
   بله شما میتوانید در صورت قبولی چندین شرایط مربوطه به صورت همزمان ادامه به تحصیل دهید و در ضمن هزینه ی رشته ی زیست شناسی برای دانشگاه های پیام نور تقریبا بین ۷۰۰ الی ۹۵۰ هزار تومان میباشد .

 74. سلام
  در حال حاضر در دانشگاه علمی کاربردی-مقطع کارشناسی(به عنوان دومین لیسانس) مشغول به تحصیل هستم
  آیا از ترم های آینده، امکان تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی ارشد را دارم؟ (ناپیوسته یا پیام نور)
  مشکلی هم از نظر نظام وظیفه ندارم
  از طولانی شدن سوالات عذرخواهی می کنم

 75. سلام. خسته نباشید.
  من دانشجوی مهندسی پزشکی دانشگاه علوم و تحقیقات هستم. امسال کنکور تجربی دادم و رشته پزشکی دانشگاه سراسری روزانه قبول شدم. میتونم هردو رشته، یعنی مهندسی پزشکی در دانشگاه آزاد و پزشکی در دانشگاه سراسری رو هم زمان بخونم؟ یا باید حتما از یکی از رشته ها انصراف بدم؟

  • با سلام
   امکان تحصیل هم زمان رشته پزشکی با رشته‎های دیگر وجود ندارد. و حتما برای تحصیل در رشته پزشکی باید از رشته مهندسی پزشکی انصراف دهید.

 76. سلام .من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری هستم .میتونم کنکور بدم برای کارشناسی یک رشته دیگه در دانشگاه پیام نور؟امکان تحصیل هم زمان هست؟عضو استعداد درخشان هم هستم

  • با سلام
   دانشجویان استعداد درخشان امکان تحصیل همزمان در دو رشته را دارند.مانعی برای تحصیل در دانشگاه پیام نور ندارید و همچنین میتوانید شانس خود را برای تحصیل در رشته دوم در دانشگاه خود امتحان کنید(صرفا برای دانشجویان استعداد درخشان).در صورتی که دانشجوی دوره روزانه باشید امکان شرکت در ازمون سراسری را نخواهید داشت بنابراین انتخاب رشته دوم شما باید بدون کنکور و از طریق سوابق تحصیلی صورت بگیرد.

 77. سلام. من دانشجوی ارشد دانشگاه سراسری هستم.
  میتونم کنکور بدم برای کارشناسی یک رشته دیگه در دانشگاه پیام نور ؟
  امکان تحصیل همزمان هست؟عضو استعداد درخشان هم هستم

  • با سلام
   دانشجویان دانشگاه‎های روزانه تنها در صورت انصرافی از دانشگاه تا تاریخ ۹۷/۱۱/۳۰ حق شرکت در کنکور سراسری را دارند. همچنین برای تحصیل هم زمان دو رشته نیازی به شرکت در کنکور سراسری نیست و برای تحصیل هم زمان دو رشته باید از طریق دانشگاه اقدام کنید.

 78. سلام .خسته نباشید . من دانشجوی ترم سوم دکتر هستم.بعد از اتمام ترم ۳، فقط پایان نامه و مقاله من میمونه.میخواسم بدونم میتونم رشته پزشکی و یا فیزیوتراپی شرکت کنم؟

  • با سلام.
   طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری ،دانش آموختگان مقطع ارشد و دکتری در صورت فراغت از تحصیل میتوانند در آزمون سراسری شرکت نمایند.

 79. سلام من دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه سراسری دوره روزانه هستم آیا می تونم به طور همزمان تو رشته فیزیک (علوم پایه )تحصیل کنم شرایطش چی هست

  • با سلام
   تنها دانشجویان استعداد درخشان امکان تحصیل همزمان در دو رشته را خواهند داشت.اولویت انتخاب رشته و دانشگاه دوم با رشته های مرتبط به رشته اصلی و دانشگاه اصلی می باشد.
   سایر دانشجویان در صورت موافقت دانشگاه ها صرفا میتوانند در دانشگاه های پیام نور در رشته دوم مشغول به تحصیل شوند.

 80. سلام و عرض خسته نباشید
  الان قصد ثبت نام برای نیمسال فعلی در مقطع کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی را دارم(زیر گروه هنر)(دومین لیسانس من است)
  آیا سال بعد(مهر ۹۸) می توانم در مقطع کارشناسی ارشد نیز تحصیل کنم؟(زیر گروه هنر)
  مشکل نظام وظیفه ندارم و کارت پایان خدمت دارم

 81. با سلام عرض ادب ممنونم میشم منو راهنمایی کنید

  بنده دانشجوی کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران دانشگاه فنی و حرفه ای اصفهان هستم آیا امکانش هست من همزمان در دو رشته تحصیل کنم ۱-کارشناسی ناپیوسته مهندسی راهسازی دانشگاه علمی و کاربردی ۲-مهندسی عمران دانشگاه فنی و حرفه ای؟

 82. سلام
  من دانشجوی کارشناسی غیر انتفاعی هستم.ایا می توانم به صورت همزمان در دانشگاه ازاد شرکت کنم؟
  ممنون

  • با سلام . در صورت دارا بودن برخی از شرایط اولیه مانند تداخل نداشتن کلاس ها و بدون کنکور بودن یکی از رشته ها و موافقت دانشگاه ها میتوانید به صورت همزمان در دو رشته تحصیل کنید .

 83. سلام من سال آخر کارشناسی رشته علوم اجتماعی هستم احتمالا نه ترمه خواهم شد و شش واحد میمونه برای مهر سال بعد روزانه ی دولتی هم میخونم…سوالم اینه که با این شرایط امکانش وجود داره امسال کنکور بدم و از مهر کارشناسی رشته ی روانشناسی رو در همین دانشگاه دولتی که در حال حاضر هستم ادامه بدم؟ لطفا جوابم رو بدین چون باید برنامه ریزیم رو از الان شروع کنم دیر هم شده

  • با سلام
   در صورتی که تنها شش واحد از واحد های شما باقی مانده باشد میتوانید به صورت معرفی به استاد و یا ترم تابستان برای گذراندن دروس خود اقدام نمایید؛در صورتی که حداکثر تا ۳۱ شهریور فارق التحصیل شوید نیازی به انصراف نخواهید داشت.در غیر این صورت با توجه به اینکه دانشجوی دوره روزانه هستید اجازه شرکت در ازمون را نخواهید داشت مگر اینکه تا اواسط اسفند ماه انصراف خود را قطعی نمایید.

 84. سلام.خواهش میکنم جواب بدین.میخواستم بپرسم کسی که رشته پرستاری میخونه میتونه همزمان پیام نور هم بخونه؟.بعد اینکه شراط خاصی نداره؟ مثلا من کن جزو دانشجویان استعداد درخشان نیستم میتونم همزمان برم پیام نور درس بخونم؟

  • سلام طبق قوانین جدید شما میتوانید به صورت همزمان در دو رشته محل تحصیل نمایید حتی اگر جزو استعدادهای درخشان نباشید

 85. سلام خسته نباشید. من لیسانس شیمی دارم از دانشگاه پیام نور.میخواستم ارشد شیمی دارویی بخونم و همزمان کنکور سراسری برای رشته پزشکی شرکت کنم، مانعی نداره ارشد شیمی دارویی رو همزمان با پزشکی ادامه بدم؟؟ و اینکه هر دو رشته هم دانشگاه دولتی باشند؟

 86. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی هوشبری روزانه شهیدبهشتی هستم
  خواستم ببینم اگه من جزو استعداد درخشان شناخته شم و یا این که نشم
  در هر صورت امکانش هست که تو همون دانشگاه رشته حقوق به عنوان رشته دوم بخونم

  • با سلام
   تحصیل همزمان در دو رشته فقط برای دانشجویان استعداد درخشان امکان پذیر است(دانشجویان غیر استعداد درخشان در صورتی که رشته انتخابی دوم انها در دانشگاه های پیام نور باشد مانعی برای تحصیل نخواهند داشت).برای دانشجویان استعداد درخشان اولویت انتخاب رشته دوم با رشته های مرتبط به رشته اصلی و اولویت دانشگاه با دانشگاه محل تحصیل رشته اصلی خواهد بود؛لذا امکان تحصیل در رشته غیر مرتبط منوط به موافقت دانشگاه می باشد.

 87. سلام دوستم یه سال دیگه از دانشگاه ازاد فارغ والتحصیل میشه رشته اتاق عمل وامسال با رتبه ۳ رقمی پزشکی قبول شده و معدل کارشناسی اتاق عملش هم ۱۸ بوده ایا میتونه ادامه بده دانشگاه ازاد رو یا باید حتما انصراف بده و اگر انصراف داد دروس عمومی رو ازش قبول میکنن؟؟؟؟

 88. سلام و خسته نباشید من دانشجوی رشته روانشناسی پیام نور هستم امسال دانشگاه ازاد اتاق عمل قبول شدم میخواستم ببینم دروس عمومی رو که در دانشگاه پیام نور گزرانده ام رو تو دانشگاه ازاد ازم قبول میکن؟؟؟
  اگه بله اگه این کارو انجام بدم میتونم همون ترم ۲۰ واحد بردارم یا جزء دروس انتخاب واحدم حساب میشه باید کمتر بگیرم ؟؟؟؟
  و ایا من میتونم از پیام نور انصراف ندم ؟؟و ادامه ش بدم ؟؟جزء استعداد های درخشان نیستم ؟؟؟؟؟ لطفا راه نمایی کنید ممنون

  • با سلام
   معمولا دانشجویان غیر استعداد درخشان در صورتی که رشته انتخابی دوم ان ها دانشگاه پیام نور باشد مانعی برای تحصیل نخواهند داشت.در این خصوص لازم است دانشگاه ها با تحصیل همزمان شما موافقت کنند.
   در خصوص تطبیق واحد نیز معمولا نمرات بالای ۱۲ دانشجو را برای تطبیق میپذیرند.اما اینکه با تطبیق واحد بتوانید در ترم جاری دروس بیشتری را اخذ کنید به برنامه ریزی و دروس ارائه شده دانشگاه بستگی دارد.

 89. سلام من لیسانس جغرافی دارم
  الان ارشد ازاد روانشناسی ثبت نام کردم و میخام کارشناسی بدون کنکور روانشناسی رو پیام نور بخونم ایا ممکن هس؟؟

  یعنی یک رشته در مقطع جدا و دانشگاه جدا

 90. .:
  سلام ببخشید اطلاعاتی راجع به تحصیل دو رشته همزمان در دانشگاه پیام نور میخواستم
  میشه دو رشته ای که جفتشون با سوابق تحصیلی پذیرش میشه رو همزمان در دانشگاه تحصیل کرد؟؟ من امسال یک رشته رو با سوابق قبول شدم
  میشه نیمسال دوم یک رشته دیگ رم با سوابق پذیرش بشم؟؟ مشکلی پیش نمیاد؟؟ سوال بعدیم اینه ک بعضی رشته ها با آزمون پذیرش میشدم نیم سال اول ، نیم سال دوم همون رشته ها پذیرش نمیکنم یا فقط رشته های با سوابق دانشجو میگیرن نیم سال دوم
  سوال سومم راجع به شهریه س، همون شهریه معین رو با انتخاب واحد تعیین میکنن یا اگه بفهمن رشته دومه شهریه بیشتر میگیرن؟؟
  در آخر این ک چجوری میتونم نیم سال دوم برای رشته دوم اقدام کنم چجوری؟؟؟
  ببخشید زیاد شد ، ممنون میشم جواب منم بدین
  یک دنیا تشکر

 91. باسلام
  اگه لیسانس یه رشته ای رو داشته باشیم بعد کاردانیه یه رشته دیگرو بگیریم میتونیم همزمان لیسانس اون رشته کاردانی و فوق لیسانسو براساس مدرک لیسانس اول بگیریم یا نه در هر صورت منع قانونی دارد؟

  • با سلام
   بله . امکان تغییر رشته از مقطع کارشناسی به مقطع ارشد امکانپذیر است .(با اخذ واحد جبرانی در صورت غیر مرتبط بودن رشته ) این تغییر فقط شامل ، (گروه علوم انسانی،علوم پایه ، فنی و مهندسی ، هنر ، کشاورزی و منابع طبیعی ) می باشد. به طور مثال این امکان وجود ندارد که شما کاردانی حسابداری داشته باشید و برای ارشد پرستاری و یا پزشکی تحصیل کنید.

 92. سلام.ببخشید من کارشناسی مهندسی مواد گرایش سرامیک خوندم ارشد هم همین رشته رو میخام ادامه بدم میخواستم ببینم میتونم.ارشد هوا فضا هم بخونم ؟

 93. سلام من سال ۹۵ در کنکور تجربی شرکت کردم و دانشگاه دولتی قبول شدم بعد از یکسال از رشته ام انصراف دادم و در کنکور تجربی ۹۷ شرکت کردم حالا هم دانشگاه فرهنگیان قبول شدم میخواستم بدونم باتوجه به این که یک بار از دانشگاه دولتی انصراف دادم و حالا هم دوباره دانشگاه دولتی قبول شدم میتونم همزمان در دانشگاه پیام نور مهندسی کامپیوتر بخونم؟ و اینکه اگر تا سال دیگ دانشگاه پیام نور نرم با توجه به این که کنکور ۹۹ به بعد فقط نظام جدیده و رشته مورد نظر من(مهندسی کامپیوتر) با سوابق تحصیلیه و سوابق تحصیلی من هم مربوط به نظام قدیم میشه آیا میتونم بعد از اتمام درسم در دانشگاه فرهنگیان این رشته رو در دانشگاه پیام نور بخونم؟ بینهایت سپاس

  • سلام براساس قوانین جدید شما میتوانید همزمان در دو رشه محل تحصیل نمایید. برای شرکت در دانشگاه های کشور مدرک دیپلم شما کاملا معتبر میباشد و از نظر نظام قدیم و جدید بودن مشکلی به وجود نخواهد امد

 94. سلام من دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه ازاد هستم
  میخواستم ببینم میشه تو رشته عکاسی دانشگاه پیام نور به صورت همزمان تحصیل کنم؟!

 95. سلام.من ترم یک روانشناسی بالینی دانشگاه ایران هستم.اگر استعداد درخشان باشم میتونم در کنکور ۹۸شرکت کنم و درصورت قبولی همزمان در ارشد و پزشکی تحصیل کنم؟بدون انصراف از ارشد؟

 96. سلام.وقت بخبر.میشه همزمان با دانشگاه روزانه در دانشگاه پیام نور هم تحصیل کرد؟؟.لطفا جواب بدین.مرسی

  • باسلام، در صورت ارائه شدن رشته ی مورد نظر، شما می توانید تحصیل همزمان در دانشگاه روزانه و دانشگاه پیام نور داشته باشید.

 97. با سلام من کارشناسی مهندسی شیمی ب صورت شبانه میخونم در دانشگاه دولتی. میخوام برای ۹۸ کنکور ریاضی بدم اگ مهندسی مکانیک روزانه قبول بشم تو همین دانشگاه ک در حال تحصیلم ایا میتونم دوتا رشته رو باهم بخونم؟

  • با سلام
   تحصیل همزمان در دو رشته تنها در صورت استعداد درخشان بودن امکان پذیر است و رشته دوم نیز نیازی به انتخاب رشته و شرکت در کنکور نخواهد داشت.تشخیص استعداد درخشان بودن دانشجو بر عهده دانشگاه بوده و اولویت رشته دوم با رشته های مرتبط به رشته تحصیلی اصلی و اولویت دانشگاه نیز با دانشگاه در حال تحصیل رشته اصلی می باشد.
   برای دانشجویانی که استعداد درخشان نیستند در صورتی که برای رشته دوم در دانشگاه های پیام نور مشغول به تحصیل شوند بلا مانع خواهد بود.

 98. سلام
  خسته نباشید

  من فرهنگیان قبول شدم و همچنین پرستاری آزاد رو هم اوردم
  میشه پرستاری رو در کنار فرهنگیان بخونم ؟

 99. سلام.من دانشجوی روزانه ۹۵ هستم.میتونم همزمان با این رشته در دانشگاه پیام نور هم تحصیل کنم؟.جز استعداد درخشان نیستم.خیلی ممنون

 100. هانیه حسن زاده

  سلام من رشته ام حسابداری است و در دانشکده دولتی با رتبه ۴۴ تحصیل میکنم امکانش هست امسال برای کنکور (منحصرا زبان ) اقدام کنم ….۱۹ سالمه …دانشگاه پیا نور مد نظرم نیست ….با تشکر

  • باسلام شما میتوانید برای کنکور ۹۸ شرکت کنید اما باید تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه به صورت قطعی از دانشگاه دولتی انصراف دهید. علاوه براین باید گفت دانشجویان روزانه نمیتوانند در یک زمان در بیش از یک رشته محل تحصیل نمایند

 101. سلام من دانشگاه دولتی فقه وحقوق میخونم ترم یکم ایا میتونم توی دانشگاه فرهنگیان یا تربیت معلم رجایی و همون دانشگاهی که میرم همزمان تحصیل کنم؟

  • باسلام خیر. هیچ دانشجویی نمیتواند در یک زمان در بیش از یک رشته/محل شرکت نمایند. مخصوصا اگر هر دو رشته/محل دانشگاه های دولتی باشند

 102. سلام من مدیریت صنعتی دانشگاه غیرانتفاعی میخونم
  امکانش هست کنکور هنر امسال رو شرکت کنم و در صورت قبولی، هر دو رشته رو تحصیل کنم؟

  • با سلام
   شما میتوانید کنکور هنر را امسال بدهید ولی شما تنها یکی از رشته ها را میتوانید ادامه دهید زیرا تحصیل همزمان در دو رشته غیر قانونی میباشد و شما میتوانید در صورت قبولی کنکور هنر از رشته ی مدیریت صنعتی خود انصراف دهید .

 103. سلام وقت بخیر من امسال تو رشته حقوق پیام نور شروع به تحصیل میکنم اگه کنکور ۹۸ تو رشته دندون پزشکی قبول شم میتونم همزمان ادامه تحصیل بدم یا باید از پیام نور انصراف بدم؟ خواهش میکنم جواب بدید

 104. سلام ، من قبلاً یکبار انصراف دادم ، میتونم امسال پیام نور ثبت نام کنم و سال بعد از طریق کنکور ، پزشکی دانشگاه آزاد رو همزمان ثبت نام کنم ؟!

  • با سلام . حق انصراف از دانشگاه تنها یکبار میباشد و در ضمن تحصیل همزمان در دو رشته و در دو دانشگاه مختلف غیر قانونی میباشد .

 105. با سلام من دانشجو تربیت معلم هستم میخواستم بدونم میتونم همزمان رشته مهندسی معماریو بخاطر علاقه ام بخونم؟(در دانشگاه ازاد یا هرچی)

  • باسلام طبق قوانین موجود هیچ دانشجویی نمیتوانید در یک زمان در بیش از یک/محل تحصیل کند به عبارت دیگر شما نمیتوانید این کار را انجام دهید

 106. با سلام من دانشجو تربیت معلم هستم میخواستم بدونم ایا میتونم همزمان با اون مهندسی معماریو چون بهش علاقه بخونم؟(در دانشگاه ازاد یا هرچی)

  • سلام . دانشجویان دانشگاهای روزانه و ازاد برای شرکت در رشته ی دوم فقط مجاز به انتخاب دانشگاه های پیام نور میباشند ویااینکه جز استعدادهای درخشان باشید.

 107. با سلام من دانشجوی ترم سوم ارشد حقوق در دانشگاه دولتی هستم. و امسال در در رشته حقوق کارشناسی دانشگاه مجازی قبول شدم. می توانم هم زمان ادامه تحصیل دهم؟ ضمن اینکه قبلا هم در رشته عمران لیسانس شبانه گرفته ام و مشکل سربازی هم ندارم.

  • باسلام طبق قوانین موجود هیچ شخصی نمیتواند دریک زمان در دو رشته/محل تحصیل کند و در صورت اطلاع وزارت علوم رشته دوم شما حذف خواهد گردید و مشمول جریمه خواهید شد

 108. سلام من در کنکور امسال کارشناسی روزانه پذیرفته شدم و ثبت نام هم کرده ا م اگر بخوام دوباره سال اینده کنکور بدم و فقط پزشکی دانشگاه آزاد رو انتخاب کنم باید حتما از رشته فعلی انصراف بدم؟؟؟
  ممنونم

  • با سلام . با توجه به محرومیت شما از دانشگاه های روزانه و در سال آینده شما باید از دانشگاه فعلی انصراف کتبی خود را اعلام نمایید .

 109. سلام من امسال در کنکور ۹۷ در دانشگاه پیام نور امسال پذیرفته شدم و میخوام ثبت نام کنم و برم
  امکان این هست کنکور ۹۸ رو هم بدم و اگه یک رشته در دانشگاه دولتی قبول شدم هم اون پیام نور رو ادامه بدم هم اینکه در دانشگاه دولتی اگر قبول شدم ادامه تحصیل بدم؟!

 110. سلام
  من امسال شبانه مهندسی کامپیوتر نوشیروانی بابل قبول شدم. مایلم سال بعد کنکور بدم و هدفم قبولی دانشگاه شهید رجایی و یا فرهنگیانه. شرایطش چیه؟ آیا میشه همزمان هردوتا رو خوند؟ یا باید برای فرهنگیان این دانشگاه شبانه رو انصراف بدم؟ اگر باید انصراف بدم کی باید اینکارو بکنم؟ قبل از کنکور ؟ تشکر از تیم حرفه ای ایران مشاوره

 111. با سلام. من الان دانشجوی دکتری روزانه دانشگاه دولتی و در حال تحصیل هستم. امسال کنکور ارشد دادم و از یکی از رشته های شبانه ی یک دانشگاه دولتی دیگر پذیرفته شدم. خواستم ببینم آیا امکان تحصیل به صورت همزمان توی این دو رشته هست؟ و اینکه من جزو نفرات زیر ۱۰۰ کنکور سراسری ریاضی بودم.

 112. با سلام
  من در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه سراسری و دوره ی شبانه قبول شدم ،در رشته ی دیگری در مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی هم پذیرفته شده ام.
  امکان این وجود داره که در هر دو دانشگاه ثبت نام کنم؟

 113. با سلام و وقت بخیر
  من در جهاد دانشگاهی مدیریت بازرگانی میخونم
  خواستم ببینم امکانش هست که رشته معماری رو به عنوان رشته دوم بخونم؟؟؟ حالا یا دانشگاه آزاد یا پیام نور یا عیرانتفاعی.
  ممنون از شما

  • سلام شما در مقطع کارشناسی میتوانید تحصیل همزمان در دو رشته را داشته باشید و این مورد در صورتی امکان پذیر است که یکی از سیستم های آموزشی دانشگاه پیام نور باشد.

 114. سلام من دانشجوی پزشکی هستم،استعداد درخشان هم هستم.میتونم در کنارش رشته ی فیزیک دانشگاه دیگه ای رو بخونم?(دولتی)یعنی با توجه به اینکه این دو رشته به هم مرتبط یا مکمل نیستند فکر میکنید بعد از بررسی اجازه ی این کار رو میدن?

  • با سلام معمولا برای تحصیل همزمان در دو رشته برای استعدادهای در خشان پذیرش برای رشته های متجانس مورد پذیرش است .

 115. سلام رتبه تک رقمی کنکور تجربی آیا میتونه به صورت همزمان در رشته پزشکی و مهندسی مکانیک تحصیل کنه؟ ممنوعیت خاصی داره؟ شرایطش چیه؟ لطفااااااااا راهنمایی کنید……ممنون

  • سلام
   بله،درصورتی که دانشگاه دوم یکی از واحدهای دانشگاه پیام نور باشد این امکان برای همه ی داوطلبان وجود دارد.

   • سلام من امسال ارشد قبول شدم.البته برای سال بعد میخوام دوباره کنکور تجربی بدم برای رشته پزشکی میخواستم بدونم سال بعد میتونم رشته پزشکی رو بخونم یا باید از ارشد انصراف بدم

    • با سلام.
     با توجه به اینکه داوطلبان ارشد و دکتری در زمان تحصیل حق شرکت در هیچ آزمونی را نخواهند داشت . مگر اینکه قبل از آزمون انصراف دهند. یا فارغ التحصیل شده باشند. پس در نتیجه شما نمیتوانید همزمان با تحصیل در مقطع ارشد در کنکور تجربی شرکت نمایید.

 116. سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم اگر ارشد فراگیر پیام نور ۹۷قبول بشم و دو ترم هم بخونم، بعد کنکور ۹۸ ارشد دولتی قبول بشم. میتونم مرخصی تحصیلی بگیرم و ارشددولتی رو بخونم و بعد دوباره ارشد پیام نور رو ادامه بدم. یا کلا از پیام نور باید انصراف بدم و برای شروع مجدد باید دوباره امتحان بدم یا نه؟ ممنون

 117. سلام.من دانشجوی کارشناسی زبان(صرفا بر اساس سوابق) پیام نور هستم(ورودی مهر ۹۵) و معافیت تحصیلیش رو هم دارم. تا الان دو ترم اول رو مرخصی گرفتم و در دو ترم بعدی ۳۰ واحد پاس کردم فعلا.امسال میخوام کنکور تجربی ۹۸ شرکت کنم.۱)اگه تا سال بعد دو ترم دیگه هم انتخاب واحد کنم و حدود ۴۰ واحد دیگه پاس کنم ، اگه تو کنکور ۹۸ رشته پزشکی روزانه قبول بشم میتونم پیام نور رو هم باهاش همزمان ادامه بدم یا باید از پیام نور انصراف بدم؟ ۲) اگه بخوام انصراف بدم میگن برا اینکه بری رشته جدید تو سراسری باید تو پیام نور تعداد واحد های پاس شده به قدری نباشه که در صورت انصراف مدرک کاردانی تعلق بگیره.که در اینصورت فارغ التحصیل محسوب میشی و باید بعد انصراف بری سربازی برا همین موندم دو ترم پیش رو انتخاب واحد کنم و پاس کنم یا نه؟در کل من هدف اصلیم اینه سال بعد پزشکی بخونم و اگه قطعا پیام نور رو هم بشه باهاش ادامه داد خوب میشه ولی نمیخوام ریسک کنم و سال بعد تو ثبت نام دانشگاه سراسری مشکل پیش بیاد.بنظرتون بهترین راه چیه؟

  • با سلام.
   ۱٫ شما بعد از قبولی در رشته پزشکی میتوانید در پیام نور هم تحصیل کنید، در نظر داشته باشید کم اتفاق میافتد که فرد بتواند در رشته ی سخت مانند پزشکی همزمان با پزشکی در رشته دیگر تحصیل کند، ۲٫درصورت تمام نشدن سنوات شما بعد از انصراف یک سال از معافیت تحصیلی برخوردار هستید اگر طی آن یک سال وضیعت شما برای قبولی دانشگاه مشخص نشود مشمول به سربازی خواهید بود،و این مسله که عنوان کردید قبل از دریافت مدرک کاردانی انصراف صورت گیرد،این مسله برای داوطلبان دانشگاه پیام نور صدق نمیکند. یعنی شما هم در مهر ویا در دی ماه ماه انصراف دهید. ۳٫ اگر نمخواهید ریسک صورت نگیرد از اونجا که برای قبولی در رشته پزشکی شما باید وقت کافی رو داشته باشید، و مطالعه کافی برای قبولی در رشته پرطرفدار با رقابت داشته باشید،در صورت مقدور از شرایط مرخصی در دانشگاه پیام نور استفاده کنید. همچنین شما میتوانید بعد از قبولی در دانشگاه جدید برای رشته پزشکی انصراف دهید.

 118. سلام من ارتوپدی فنی ملی قبول میشم میخواستم بدونم میتونم همزمان دارو هم در دانشگاه ازاد بخونم یا نه

 119. سلام وقت بخیر لطفا سوالم رو جواب بدین
  میشه همزمان یه رشته بر اساس سواابق تحصیلی از زیر گروه علوم انسانی و یه رشته از زیر گروه علوم تجربی مثل دندون پزشکی و …تحصیل کرد؟

 120. سلام ایا اماکانش هست ارشد در یه دانشگاه خوند و کارشناسی رشته دیگز در دانشگاه دیگری گذروند ؟البته ارشد نوبت دوم قبول شدم

 121. سلام.امسال در کنکور سراسری ۹۷ در دو رشته ربان خارجی و علوم تجربی شرکت کردم.در رشته علوم تجربی برای روزانه مجاز نشدم اما برای زبان مجاز شدم.الان قصد دارم زبان را در دانشگاه روزانه و مامایی را در دانشگاه آزاد یا مجازی ادامه بدم.آیا امکانش هست؟و چ شرایطی داره؟لطفا راهنمایی کنید

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید