خانه مشاوره تحصیلی شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

امکان تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه های آزاد و سراسری
شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

برخی از داوطلبان همواره تمایل به تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی را دارند. اما آیا این امکان برای آن ها فراهم است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بسته به نوع دانشگاه، این امکان متفاوت است. تحصیل در رشته دوم دانشگاه های سراسری، تنها در صورتی امکان پذیر است که رشته انتخابی متعلق به دانشگاه پیام نور باشد. امکان تحصیل همزمان در دانشگاه آزاد نیز وجود دارد اما تنها برای رشته های غیر پزشکی. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از جزئیات این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دانشجویان دانشگاه آزاد در مدت زمان تحصیلی خود تنها می توانند یک مرتبه درخواست تحصیل همزمان در رشته دوم را بدهند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه آزاد 1401

 • با توجه به اطلاعیه هایی که از سایت رسمی دانشگاه آزاد منتشر شده است، امکان تحصیل همزمان در دو رشته غیر پزشکی این دانشگاه فراهم می باشد. دانشجویان می توانند رشته دوم خود را در همان مقطع تحصیلی و یا پایین تر انتخاب کنند. اما لازم به ذکر است که تحصیل همزمان تنها برای دوره های کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی ارشد امکان پذیر است.
 • اجباری برای علاقه مندان مبنی بر تحصیل همزمان در یک واحد دانشگاهی وجود ندارد. به عبارت دیگر آن ها می توانند در دو واحد دانشگاهی مختلف نیز به تحصیل همزمان بپردازند.
 • دانشجویی که موفق به شروع تحصیل همزمان در رشته دوم دانشگاه آزاد می شود، می تواند مانند تمام دانشجویان انتخاب واحد درسی را انجام دهد. اما باید توجه داشته باشد که حداکثر مدت مجاز تحصیل برای او تا زمانی است که سقف مجاز مدت زمان تحصیل در رشته اول به پایان نرسیده باشد. همچنین لازم به ذکر است که امکان انتخاب رشته دوم و تحصیل همزمان در دانشگاه آزاد تنها یک مرتبه در طی دوره تحصیل برای هر دانشجو فراهم می شود.
 • دانشجویانی که به هر دلیلی از تحصیل در رشته اول انصراف داده و یا مشمول اخراج آموزشی شده باشند، در صورتی که از معافیت نظام وظیفه بهره ببرند، می توانند تا مدت زمان مجاز استفاده از معافیت مذکور در رشته اول، تحصیل در رشته دوم را ادامه دهند. نکته قابل توجه این است که امکان تغییر رشته دوم، وجود ندارد.
 • دانشجویان ممتاز در مقطع کارشناسی پیوسته در صورت قبولی در یک رشته با کنکور، می توانند در رشته دوم از گروه آزمایشی مشابه (رشته‌های متجانس) با رشته اول که در واحد محل تحصیل دانشجو دایر و پذیرش آن در واحد با کنکور است، به صورت بدون آزمون ادامه تحصیل دهند و برای گرفتن دو مدرک تحصیلی باید حداقل واحد درسی مشخص شده را علاوه بر واحدهای درسی رشته اول، بگذرانند.
 • در صورتیکه واحد دانشگاهی دو رشته دانشجو متفاوت باشد، اصل مدرک پایه توسط واحدی که دانشجو در رشته اول تحصیل می‌کند خواهد بود و این مدرک برای واحد دانشگاهی دوم نقش مدرک پایه را دارد.
 • همچنین دانشجو موظف است در ابتدای هر ترم گواهی اشتغال به تحصیل در رشته اول خود را به منظور صدور مجوز ثبت نام در آن نیمسال تحصیلی به دانشگاه رشته دوم تحویل دهد.
 • اگر تعدادی از واحدهای درسی بین دو رشته مشترک باشد، در صورتی که محل تحصیل دو رشته دانشجو در یک واحد دانشگاهی باشد، دانشجویان تنها یکبار موظف به گذراندن آنها می باشند و نمرات در کارنامه هر دو رشته ثبت می گردد.
 • مجموع تعداد واحدهای مجاز در هر نیمسال برای تحصیل همزمان در دو رشته به صورت زیر می باشد.
تعداد واحدهای مجاز در هر نیمسال برای تحصیل همزمان در دو رشته
رشته اول / رشته دومکاردانیکارشناسیکارشناسی ارشد
دکتری تخصصی 282818
کارشناسی ارشد 282818
کارشناسی3030 *
کاردانی30 **

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری 1401

پذیرش دانشجو در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود و ثبت نام نیز از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. توجه داشته باشید که دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 • دانشجویان پسر که با استفاده از معافیت تحصیلی در حال تحصیل می باشند، می توانند تحصیل در رشته دوم را نیز با استفاده از معافیت تحصیلی صادر شده در رشته و دانشگاه اول ادامه دهند.
 • شهریه پذیرش در رشته دوم برابر با میزان شهریه دانشگاه پیام نور می باشد.
 • دانشگاه اول بایستی مدارک برابر اصل شده دانشجو را طبق درخواست دانشگاه قبولی دوم با نامه اداری رسمی ارسال نماید.
 • دروس عمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان دوره تحصیل برای رشته دوم قابل معادل سازی می باشد.
 • دانشجویان جهت تحصیل همزمان باید در هنگام انتخاب واحد به تاریخ امتحانات توجه نمایند تا تداخل نداشته باشد.

در نتیجه امکان تحصیل همزمان در دو رشته و در دانشگاه های پیام نور و آزاد برای دانشجویان استعداد درخشان وجود دارد؛ لازم به ذکر است مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست این امر، ریز نمرات و گواهی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی، مدرک جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه دانشجو، کارنامه دروس گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول و همچنین کسانی که به دستگاه های خاص تعهد دارند و یا بورس می باشند بایستی قبل از انجام ثبت نام، موافقت کتبی سازمان یا موسسه بورسیه کننده را اخذ نمایند.

 

سوالات متداول

1- دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد قادر به تحصیل همزمان در کدام مقاطع تحصیلی می باشند؟

این دانشجویان صرفا قادر به شرکت همزمان در دو مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشند.

2- داوطلبان تا چه مدت زمانی می توانند در دو رشته دانشگاه پیام نور به صورت همزمان تحصیل نمایند؟

حداکثر مدت‌ تحصیل‌،‌ مدت‌ مجاز تحصیل‌ در رشته‌ اول‌ می باشد.

3- آیا برای پذیرش دانشجویان در رشته دوم آزمون ورودی بر پا می شود؟

پذیرش دانشجویان در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱,۰۴۷ نظر
 1. سلام وقت بخیر ، من سال سوم( ترم پنجم) دانشگاه فرهنگیان هستم و آموزش ابتدایی میخونم، میتونم پیام نور یا ازاد هنر در کنارش بخونم؟

  • با سلام و درود، بر اساس شرایط موجود در وزارت علوم، در خصوص تحصیل هم زمان مقطع لیسانس، پیشینه تحصیلی شما، تعداد واحدهای گذرانده، معدل و مهم تر از همه موافقت مدیر گروه و دانشگاه مبدأ و مقصد اثرگذار می باشد.

 2. سلام جواب رشتهای بدون ‌کنکور کارشناسی کی میاد؟

  • با سلام ، بیانه ای در حال حاضر برای این موضوع منتشر نشده است اما پیش بینی میشود نتایج در هفته ی اول بهمن ماه منتشر گردد .

 3. سلام.من کاردانی معماری خواندم.کارشناسی حسابداری خوندم.الان هم پایان نامه مقطع ارشد معماری هستم. الان که پایان نامه ارشد معماری دارم انجام میدم میتونم کارشناسی معماری هم ثبت نام کنم؟تمام دانشگاه ها هم غیرانتفاعی بودن.ممنون

  • با سلام و درود، مطابق شرایط و ضوابط تحصیل هم زمان در وزارت علوم، این امر به موافقت دانشگاه های مبدأ و مقصد، تعداد واحد های گذرانده و معدل شما بستگی دارد.

 4. سلام، من برای ارشد حسابداری ۱۴۰۲ ثبت نام کردم، در صورت قبولی در دانشگاه آزاد یا پیام نور، می‌تونم به عنوان رشته دوم ریاضی بخونم در همین مقطع ارشد؟؟ ضمن اینکه رشته کارشناسی بنده مهندسی برق هست.

  • با سلام، در صورت موافقت هر دو دانشگاه ها منعی بابت تحصیل همزمان نخواهید داشت. البته در صورتی که کارت پایان خدمت نداشته باشید می بایست هر دو رشته را در یک زمان به اتمام برسانید تا از نظر نظام وظیفه با مشکل رو به رو نشوید.

 5. سلام رشته بهداشت مواد غذایی دانشگاه علوم تحقیقات میخونم ترم سه

  آیا میتونم ترم بعد کنکور بدم و یه رشته در دانشگاه دولتی بخونم همرمان ؟

 6. سلام خسته نباشید
  آیا امکانش هست که همزمان هم در رشته روان شناسی و هم در رشته مهندسی کامپیوتر در دو دانشگاه تهران و شریف خواند

  • سلام ، وقتتون بخیر. با توجه به قوانین وارد شده در دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته ، امکان تحصیل همزمان در دو رشته وجود ندارد و یک کار غیرقانونی می باشد.

 7. با سلام. میخواستم بدونم امکانش هست که همزمان در یک دانشگاه دولتی رشته پرستاری بخونم و همچنین در یک دانشگاه علمی_کاربردی رشته بازیگری بخونم؟؟؟

  • با سلام با توجه به اینکه رشته پرستاری تمام وقت می باشد امکان این کار بسیار پایین می باشد ولی برای انجام چنین کاری با دانشگاه مبدا هماهنگ کنید.

 8. سلام با معدل ۱۶دوازدهم و ۱۸:۸۷ کله دیپلم تجربی امکان قبولی تو رشته علوم کامیپوتر بدون کنکور دارم ؟؟؟

 9. سلام آیا امکان داره همزمان فراگیر ارشد پیام نور رشته اقتصاد و دانشگاه دیگری اعم از دولتی ،آزاد یا غیر انتفاعی ارشد رشته حقوق بخونم؟

  • با سلام و احترام، با توجه به قوانین و مقررات وزارت علوم، تحصیل هم زمان ممنوع نیست؛ ولی پذیرش آن منوط به موافقت دانشگاه مبدأ و مقصد، معدل و مقدار معافیت نظام وظیفه ی شماست.

 10. سلام من دانشجوی ترم یک شیمی روزانه هستم، میتونم همزمان ورودی بهمن زبان انگلیسی پیام نور یا دانشگاه غیر انتفاعی بخونم؟

  • با سلام و درود ، تحت شرایط مشخصی امکان تحصیل همزمان دو رشته وجود دارد اما ابتدا نیاز است با دانشگاه محل تحصیل فعلیتان صحبت نمایید .

 11. سلام من ترم یک زیست سلولی هستم دانشگا ازاد میتونم برای رشته دوم از طریق رشتهای بدون کنکور آزاد که سایتش تازه باز شده اقدام کنم برای رشته کامیپوتر؟؟ میشه لطفا جواب بدین فقط من میخوام بدونم با وجود ترم یک بودن میتونم ثبت نام کنم

  • با سلام و درود ، تنها در شرایطی می توانید اینکار را انجام دهید که دانشگاه محل تحصیل فعلیتان با اینکار موافقت کند .

 12. با سلام من دانشجوی کارشناسی پیام نور رشته علوم تربیتی هستم ایا میتونم یه رشته دیگم همزمان با رشته خودم همون دانشگاه پیام نور بخونم ممنون

 13. سلام ، اگر کسی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد باشه و در کنکور ۱۴۰۲ شرکت و پردیس دندانپزشکی قبول شود آیا امکان تحصیل همزمان وجود دارد ؟ در صورتی که فقط دو ترم تا پایان کارشناسی مونده باشه

  • با سلام و احترام، مطابق با قوانین و مقررات وزارت علوم، تحصیل هم زمان بستگی به تایید دانشگاه مبدأ و مقصد، داشتن معدل بالا، ارائه ی ریز نمرات واحدهای گذرانده و موافقت مدیر گروه دانشگاه است.

 14. پس از پایان تحصیل در رشته اول و دوم آیا دو مدرک لیسانس میدن؟ یا مدرک رشته دوم رو نمیدن؟

  • با سلام و درود، اگر با موافقت دانشگاه ها و مدیر گروه های رشته ی مبدا و مقصد، اقدام به تحصیل همزمان کرده باشید، جهت اخذ مدرک با مشکل روبه رو نخواهید شد.

 15. با سلام من ارشد حقوق عمومی دارم می خواستم ببینم می تونم دکترای حقوق خصوصی دانشگاه دولتی ترم یک هستم می خواستم بدونم میشه الان یک ارشد حقوق خصوصی هممان با اینکه دانشجوی دکترا هستم بگیرم

  • با سلام و احترام، هم زمانی تحصیلی معمولاً توسط ااساتید و مسئولین آموزش مقطع دکتری به خصوص در ترم اول مورد استقبال قرار نمی گیرد. شما باید پس از کسب معدل بالا و گذراندن حد نصابی از واحدهای آموزشی، موافقت مدیر گروه رشته ی خود را جلب کنید.

 16. سلام من لیسانس زمین شناسی دارم و میخوام آزمون ارشد بدم و هم سراسری در صورت قبولی در رشته پزشکی و ارشد زمین شناسی میتونم هردو رشته رو در دانشگاه دولتی بخونم؟

  • با سلام و درود، وزارت علوم در تحصیل هم زمانی ارشد و کارشناسی مداخله ی مستقیم نمی کند و اختیار عمل را به دانشگاه ها واگذار کرده است. شما پس از ترم یک و کسب معدل بالا و گذراندن تعدادی از واحدها نظر مساعد مسئول آموزش و مدیر گروه را جلب کنید.

 17. سلام کسی که ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه دولتی ترم اول باشد، می تواند در رشته زبان روسی در دانشگاه آزاد به عنوان رشته دوم همزمان تحصیل کند؟

  • با سلام، برای این موضوع شما می بایست به صورت حضوری با دانشگاه های مبدا و مقصد صحبت نمایید به طور کلی در صورتی که یکی از دانشگاه ها پیام نور یا واحد های مجازی باشد که حضور در کلاس اجباری نمیباشد امکان موافقت دانشگاه ها بیشتر است.

 18. سلام
  برای کارشناسی ارشد میتونیم همزمان در دو رشته متفاوت برای دانشگاه پیام نور ثبت نام کنیم؟

  • با سلام، برای تحصیل هم زمان در مقطع کارشناسی ارشد موافقت دانشگاه ها الزامی میباشد در صورتی که یکی از دانشگاه ها پیام نور یا واحد مجازی باشد امکان اینکه دانشگاه ها موافقت کنند بیشتر میشود.

 19. سلام میخواستم بدونم چطور میشه همزمان هم پزشکی خوند هم داروسازی
  میشه یک رشته رو آزاد و یکی رو دولتی رفت؟
  یا هر کدوم رو در دانشگاه یا شهری مختلف
  هر راهی برای تحقق این رویا هست بهم بگین…ممنون

  • با سلام دانشگاه ها و رشته های مربوط به وزارت بهداشت ، به صورت تمام وقت دانشجو پذیرش می کنند و احتمال تحصیل همزمان در این دو رشته به مراتب کم می شود.

 20. سلام.من لیسانس دارم و در حال حاضر سال آخر لیسانس حقوق هستم میتونم ارشد حقوق شرکت کنم؟؟در صورت قبولی ارشد ترم اول ارشد همزمان با ترم آخر لیسانس حقوق میشود؟؟اجاره میدهند مرخصی ترم اول بگیرم؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ می باشید و محدودیتی نخواهید داشت؛ همچنین لازم به ذکر است شروع ترم تحصیلی، معمولا مهر ماه می باشد.

 21. سلام وقت بخیر من دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد هستم و مدرک کارشناسی میکروبیولوژی هم دارم الان که مشغول گذروندن طرحم هستم امکانش هست ارشد میکروبیولوژی دانشگاه آزاد ثبت نام کنم ؟؟؟

  • با سلام ، پس از گذراندن طرح خود مشکلی برای شرکت و ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد پیوسته ،نخواهید داشت.

 22. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی میکروبیولوژی دانشگاه ازاد هستم و بعد از اینکه لیسانسمو بگیرم میخواستم برای ارشد برم‌حقوق بخونم و اینکه سوال داشتم که هنگامی که ارشد حقوق بخونم میتونم همزمان باهاش لیسانس حقوق هم‌بخونم تو ‌دانشگاه دیگه

 23. با درود.
  من دانشجوی رشته مهندسی مکانیک غیرانتفاعی هستم. پارسال از طریق پذیرش تحصیلی بدون کنکور وصرفا با سوابق تحصیلی در دانشگاه غیرانتفاعی پذیرفته شدم و در حال حاضرمشغول تحصیل هستم. به موسیقی علاقه زیادی دارم. آیا میتونم همزمان دردو رشته یکی در دانشگاه غیرانتفاعی و دیگری در رشته موسیقی دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کنم؟ یعنی امسال از طریق پذیرش با سوابق تحصیلی اقدام به ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی رشته موسیقی بکنم؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • با سلام و درود، در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه و موافقت دو دانشگاه، امکان تحصیل همزمان برای شما وجود دارد.

 24. با سلام من کارشناسی عربی دارم
  میتونم دوباره کنکور بدم و رشته دیگه انتخاب کنم؟؟؟؟

  • با سلام در صورت داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم می توانید مجددا در مقطع کارشناسی تحصیل نمایید.

 25. مبینا ابراهیمی

  سلام وقتتون بخیر من دیپلم رشته علوم تجربی ۱۴۰۱ رو دارم. میتونم در کنکورسراسری ۱۴۰۲ رشته علوم انسانی شرکت کنم

  • با سلام، بله، با توجه به اینکه مدرک دیپلم شما نظام جدید میباشد میتوانید در کنکور گروه های آزمایشی متفاوت شرکت نمایید.

 26. سلام،وقت بخیر.من لیسانس حقوق دارم.برای بدون ازمون پیام نور ورودی مهر،در رشته ی روانشناسی ثبت نام کردم. حالا سوالم اینه که اگه کارشناسی قبول بشم.میتونم برای ارشد فراگیر روانشناسی هم شرکت کنم
  و همزمان دومقطع رو باهم بخونم؟

 27. با سلام
  من یک بار از دانشگاه دولتی انصراف دادم آیا میتونم برم دانشگاه پیام نور یا آزاد ثبت نام کنم تا معافیت تحصیلی بگیرم و بعد در کنکور شرکت کنم و دانشگاه دولتی مورد نظرم رو قبول بشم؟و بتونم هر دوتاش رو بخونم…چون من معافیت بهمن ماه قبل از کنکور تیر تموم میشه

  • با سلام درود، شما میتوانید در دانشگاه آزاد یا پیام نور شرکت کنید تا غیبت سربازی شامل حالتان نشود اما تحصیل همزمان برای شما امکان پذیر نیست ضمنا در صورت انصراف دوباره از دانشگاه آزاد، نظام وظیفه مدت خیلی کمی به شما فرصت خواهد داد.

 28. سلام وقتتون بخیر،من دانشجوی الکتروتکنیک دانشگاه ازاد هستم با استفاده از سوابق تحصیلی.
  اگر رشته دندان‌پزشکی دولتی قبول بشم امکان تحصیل هم زمان هست؟
  اگر نه،در صورت انصراف از دانشگاه ازاد بعد از قبولی چطور؟

  • با سلام، با توجه به اینکه طول مدت تحصیل رشته دندانپزشکی بیشتر از مقطع تحصیلی شما میباشد امکان موافقت کردن بسیار پایین میباشد در صورتی که قبلا انصراف نداده باشید بله مشکلی نخواهد داشت.

 29. با سلام امکان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری و دکتری دانشگاه آزاد بصورت همزمان وجود دارد؟

  • با سلام، در صورتی که شما دارای کارت پایان خدمت باشید امکان تکرار مقطع برای شما وجود دارد در ضمن در صورتی که تمایل به تحصیل هم زمان داشته باشید می بایست با دانشگاه های مبدا و مقصد صحبت نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور