تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

نحوه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400
شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

در بسیاری از موارد ممکن است افراد به واسطه داشتن اطلاعات نادرست و ناکافی، نداشتن علاقه، مشکلات مسافتی یا هر دلیل دیگری از رشته فعلی تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارشد راضی نباشند و بدین جهت اقدام به تغییر رشته یا گرایش نمایند.

همان گونه که افراد واجد شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری می توانند نسبت به تغییر گرایش خود اقدام کنند، امکان انجام این فرآیند برای دانشجویان دانشگاه آزاد نیز در صورت داشتن ضوابط لازم وجود دارد. البته لازم به ذکر است که امکان تغییر رشته برای داوطلبان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد و برای انجام این امر می بایست در کنکور رشته مورد نظر شرکت نمایند که جزئیات آن در ادامه مقاله ذکر شده است.

هر فرد تنها یک بار در هر مقطع تحصیلی قادر به تغییر رشته خواهد بود و به تبع، امکان بازگشت به رشته قبلی وجود نخواهد داشت.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

همان طور که می دانید، متقاضیان پس از اعلام نتایج کنکور ارشد آزاد 1400 می توانند کارنامه آزمون کتبی خود را مشاهده کنند و در صورت مجاز شدن جهت شرکت در مرحله بعدی، نسبت به ثبت کدرشته های خود از طریق سایت دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

اما ممکن است بعد از مدتی داوطلب از انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد خود به هر دلیلی ابراز پشیمانی کند که در این مواقع متقاضیان در صورت احراز کامل شرایطی که در ادامه ذکر شده، قادر به تغییر گرایش تحصیلی خود خواهد بود.

نکته ای که در این جا می بایست به آن توجه  کنید، این است که امکان تغییر رشته تحصیلی در حالی که فرد در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می باشد، وجود ندارد. بنابراین کسانی که می خواهند رشته خود را تغییر دهند، می بایست در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400، رشته مورد نظر خود را انتخاب نموده تا آزمون مربوط به آن را جهت قبولی در رشته مدنظر خود سپری نمایند.

سپس در زمان انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1400، پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400، کد رشته محل های مورد نظر خود را از طریق سایت انتخاب رشته کنکور ارشد آزاد به ثبت برسانند.

اما کسانی که می خواهند گرایش خود را تغییر دهند، می توانند در حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به انجام این فرآیند اقدام کنند. به این صورت که این افراد در صورت داشتن شرایط لازم و پس از گذراندن تعداد ترم تحصیلی مشخص در دانشگاه فعلی خود، مجاز به تغییر گرایش می باشند که در ادامه ضوابط لازم به ترتیب شرح داده شده اند.

این شرایط عبارت اند از:

 • دانشجو باید حداقل 2 ترم را در رشته انتخابی گذرانده باشد.
 • متقاضی می بایست نمره قبولی در تمام دروس اخذ شده در آن ترم را کسب کرده باشد.
 • دانشجو موظف به گذراندن حداقل 24 واحد درسی از رشته قبلی خود می باشد. (این واحدها مورد بررسی دانشگاه و البته گروه آموزشی دانشگاه قرار می گیرند).
 • متقاضی باید ترم مذکور را با معدل بالای 12 گذرانده باشد.
 • افراد تنها یک بار مجاز به تغییر گرایش خود در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های آزاد می باشند.
 • نمره آزمون ورودی متقاضی، از نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در رشته مورد تقاضا کمتر نباشد.
 • باید مطمئن شد که رشته مورد نظر، در دانشگاه مورد نظر متقاضی وجود داشته باشد.
 • همچنین باید به این نکته توجه کرد که دانشگاه مقصد نیز می بایست با شرایط تغییر رشته موافقت کند.

شایان ذکر است از آن جایی که تنها یک بار امکان تغییر رشته در اختیار دانشجویان هر مقطع قرار می گیرد، لذا دانشجویان می بایست با در نظر گرفتن تمامی شرایط، نسبت به تغییر رشته خود اقدام نمایند.

راهنمای تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 

هر ساله در دانشگاه های آزاد اسلامی یک بازه زمانی مشخصی جهت اقدامات مربوط به تکمیل ظرفیت و تغییر گرایش رشته تحصیلی از سوی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه، مقرر می شود. دانشجویان واجد شرایط می توانند در این بازه نسبت به تکمیل فرم مربوطه به صورت حضوری و مطابق با روند ذیل اقدام نمایند.

 • مراجعه به واحد آموزش رشته مورد نظر خود در دانشگاه محل تحصیل
 • اخذ فرم مربوطه و تکمیل آن
 • ارائه این فرم به شورای دانشجویی 

نهایتا در صورت تایید و موافقت شورای دانشجویی، داوطلب می تواند نسبت به تغییر گرایش خود اقدام نماید. در صورت موافقت با تقاضای تغییر گرایش از دانشگاه مقصد، دانشجو موظف است در اولین نیمسال، در رشته جدید نام ‌نویسی کند. عدم ثبت نام دانشجو به‌ منزله انصراف وی از تغییر رشته تلقی می‌شود و دانشجو در طول دوران تحصیل، حق تغییر گرایش مجدد را نخواهد داشت. در ادامه نیز دانشجو به محض ثبت نام در دانشگاه جدید، می تواند نسبت به معادل سازی واحدهای درسی گذرانده شده خود اقدام کرده و مشغول به تحصیل شود.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بیش از یک بار نسبت به تغییر گرایش خود در مقطع ارشد دانشگاه آزاد اقدام نمود؟

خیر، تنها یک بار امکان تغییر گرایش در اختیار دانشجویان هر مقطع قرار می گیرد.

2- دانشجویان برای تغییر گرایش رشته خود در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد باید چند واحد درسی سپری نمایند؟

دانشجو موظف به گذراندن حداقل 24 واحد درسی از رشته قبلی خود می باشد.

3- آیا فرآیند تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به صورت حضوری انجام می شود؟

بله، افراد جهت تغییر گرایش باید به صورت حضوری به واحد آموزشی دانشگاه فعلی خود مراجعه کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد