خانه کنکور توضیحات کارنامه کنکور 1402

توضیحات کارنامه کنکور 1402

بررسی توضیحات کارنامه اولیه کنکور سراسری 1402
توضیحات کارنامه کنکور 1402

انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 یک امر مهم و حساس است و باید با دقت بسیار زیادی انجام شود چرا که با اشتباه در انتخاب رشته یقینا آینده تحصیلی و حتی ممکن است آینده شغلی شما تغییر کند. جهت انجام یک انتخاب رشته ایده آل بایستی چند فاکتور را قبل از انجام انتخاب رشته مدنظر قرار دهید.

یکی از این فاکتورها مطالعه کامل و دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری بوده و دیگری اطلاع کامل از مندرجات کارنامه کنکور سراسری است همچنین یکی دیگر از عوامل مهم قبل از انجام انتخاب رشته انجام مشاوره انتخاب رشته کنکور با یک مشاور خبره و با تجربه می باشد. در این مقاله قصد داریم به فاکتور اطلاع از توضیحات کارنامه کنکور بپردازیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

هنگام انتخاب رشته برای دانشگاه های سراسری، بیشتر به رتبه در سهمیه توجه کنید.

توضیحات کارنامه اولیه کنکور سراسری 1402

در کارنامه اولیه ای که هنگام اعلام نتایج کنکور 1402 برای شما صادر می شود، اطلاعات مهمی درج شده است. این اطلاعات در 4 قسمت جداگانه با عناوین مختلف درج شده است.

 • اطلاعات ثبت نامی و آزمونی
 • اعلام علاقمندی بر اساس تقاضانامه
 • وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف هر یک از گروه های آزمایشی
 • وضعیت رتبه و نمره کل داوطلب در هر زیر گروه آزمایشی، که در این بخش به توضیح کامل هر یک خواهیم پرداخت.

اطلاعات ثبت نامی و آزمونی

در این قسمت به اطلاعات هویتی و تحصیلی داوطلب درج شده که از مهم ترین اطلاعات این قسمت می توان به سهمیه اعمال شده، استان، ناحیه و قطب بومی اشاره کرد. داوطلبان می بایست تمامی اطلاعات مندرج در این قسمت را به دقت بررسی کرده و چنان چه مغایرتی را با اطلاعات حقیقی خود ملاحظه نمودند پس از آشنایی با نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش می بایست حتما این موضوع را به اطلاع سازمان سنجش آموزش کشور برسانند.

توضیحات کارنامه کنکور 1401

نکته دیگری که داوطلبان باید در نظر داشته باشند اعمال شدن سهمیه آن هاست. چرا که سهمیه های کنکور تاثیر به سزایی در پذیرفته شدن نهایی آن ها در رشته و دانشگاه مورد نظر خواهد داشت.

همچنین برای توضیح استان، ناحیه و قطب بومی می توان گفت که بومی گزینی شیوه ای برای پذیرش داوطلبان کنکور سراسری است که برای جذب دانشجو در دانشگاه های کشور اعمال می شود. در این روش دانشگاه ها ملزم هستند تقریبا 20 درصد از ظرفیت رشته های خود را به داوطلبان آزاد (غیربومی) و مابقی ظرفیت (حدود 80 درصد) را به داوطلبان بومی خود اختصاص دهند.

داوطلبان چنان چه انتخاب رشته خود را با توجه به استان، ناحیه و قطب بومی خود انجام دهند قطعا شانس پذیرش بهتری نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

اعلام علاقه مندی بر اساس تقاضانامه

این قسمت شامل علاقه مندی های داوطلب می باشد که در هنگام ثبت نام، تقاضای خود را نسبت به این گزینه ها اعلام کرده است. ممکن است برخی از داوطلبان در زمان ثبت نام تمایل به اعلام علاقه مندی در دوره های پیام نور و غیرانتفاعی نداشته اند اما با ملاحظه کارنامه خود نظرشان تغییر نماید که در این صورت می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، مجددا نسبت به خرید کارت اعتباری با عنوان “سریال علاقه مندی به گزینش در رشته های پیام نور و غیرانتفاعی آزمون سراسری” اقدام نموده تا امکان انتخاب رشته های این دانشگاه نیز برای آن ها فراهم گردد.

توضیحات کارنامه کنکور 1401

همچنین داوطلبانی که در زمان ثبت نام سهمیه کارمندی و بهیاری خود را انتخاب نکرده اند می توانند از طریق ارسال درخواست به سازمان سنجش یا لینک فعال شده در زمان انتخاب رشته، تقاضای خود را برای ثبت این سهمیه ها اعلام دارند.

وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف هر یک از گروه های آزمایشی

در این قسمت علاوه بر اطلاعاتی همچون شماره داوطلبی و گروه آزمایشی، مشخص شده که آیا در دوره های روزانه و نوبت دوم – مجازی، پردیس خودگران و مازاد ظرفیت – بهیاران – دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی – رشته های پیام نور و غیرانتفاعی و همچنین در رشته های بدون کنکور پذیرفته شده اید یا خیر.

چنان چه زیر هر یک از موارد مذکور عبارت “مجاز” نوشته شده باشد یعنی شما می توانید در آن دوره و یا دانشگاه انتخاب رشته کنید و چنانچه زیر موارد فوق عبارت “غیر مجاز” درج شده باشد یعنی شما هنگام انتخاب رشته نمی توانید کد رشته های آن دوره یا دانشگاه را انتخاب کنید.

توضیحات کارنامه کنکور 1401

نکات قابل توجه

 1. با توجه به آخرین تغییرات کنکور 1402 از این به بعد ضرایب رشته ها در زیر گروه های مختلف تفاوتی با یکدیگر ندارند، چراکه اساسا بخش زیر گروه ها و تاثیر آن ها از کنکور سراسری حذف شده است. به همین دلیل در کارنامه نهایی کنکور دی ماه 1401 و پس از آن تیر ماه 1402، بخشی تحت عنوان رتبه در زیر گروه وجود نخواهد داشت.
 2. چنانچه رتبه شما نسبت به معدلی که در دوره دیپلم و پیش دانشگاهی کسب کرده اید وضعیت بدتری داشته باشد. در صورتی که سوابق تحصیلی خوبی داشته باشید تاثیر مثبتی بر رتبه شما خواهد داشت. و اگر سوابق تحصیلی خوبی نداشته باشید همانطور که گفته شد زیر عبارت تاثیر سوابق تحصیلی فاقد تاثیر مثبت نوشته می شود یعنی هیچ تاثیر خوب یا بدی بر رتبه شما نخواهد داشت.

رتبه کل در سهمیه و آخرین رتبه مجاز شده در دوره های روزانه و نوبت دوم گروه آزمایشی داوطلب

در این جدول که جدول آخر موجود در کارنامه شما می باشد رتبه کل در سهمیه، آخرین رتبه مجاز در سهمیه (دوره های روزانه و نوبت دوم) و همچنین رتبه کشوری شما بدون اعمال سهمیه درج گردیده است. مهم ترین بخش این جدول قسمت رتبه کل در سهمیه می باشد.

توضیحات کارنامه کنکور 1401

مثلا اگر زیر عبارت رتبه در سهمیه عدد 4320 درج شده باشد، نشان می دهد که بین تمامی داوطلبان هم سهمیه شما (مناطق 3 گانه یا شاهد و ایثارگر) شما نفر 4320 شده اید و مهم ترین ملاک در انتخاب رشته توجه به رتبه در سهمیه در زیرگروه های مختلف می باشد.

کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در صورتی که تمایل دارید جهت انتخاب کد رشته های مربوط به دانشگاه آزاد نیز اقدام نمایید، می بایست کد نشان داده شده در پایین کارنامه را یادداشت نموده و هنگام انتخاب رشته در  سایت دانشگاه آزاد، در محل مورد نظر درج نمایید.

توضیحات کارنامه کنکور 1401

توضیحات کارنامه نهایی کنکور سراسری 1402

داوطلبان پس از مشاهده کارنامه اولیه خود، می توانند مطابق توضیحات ارائه شده، به انتخاب رشته های مورد نظر خود بپردازند. بعد از این زمان، داوطلبان در انتظار کارنامه نهایی خود خواهند بود که در اصل نشان دهنده نتایج نهایی و رشته و دانشگاهی که در آن قبول شده اند، می باشد. این کارنامه دارای دو بخش می باشد که عبارتند از:

1- مشخصات ثبت نامی

در این قسمت داوطلبان می توانند از تطابق مشخصات ثبت نامی خود اطمینان یابند تا در مراحل نام نویسی در دانشگاه خود دچار مشکل نشوند. این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد.

 • شماره پرونده
 • شماره داوطلبی
 • نام و نام خانوادگی
 • سال تولد
 • شماره شناسنامه

2-اطلاعات قبولی

در این قسمت نیز شرکت کنندگان می توانند از اطلاعات نهایی مربوط به قبولی خود همچون:

 • کد رشته
 • عنوان رشته و نام دانشگاهی که در آن پذیرفته شده اند را مشاهده نمایند.

تاثیر بررسی کارنامه کنکور در انتخاب رشته کنکور 1402

توجه داشته باشید که، انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 نیازمند بهره گیری از مشاوره انتخاب رشته کنکور 1402 است، که بدین منظور پیشنهاد ما تماس با مشاوره تحصیلی ایران مشاوره می باشد.

 

سوالات متداول

1- در کارنامه کنکور سراسری 1402 به ذکر چه اطلاعاتی پرداخته شده است؟

داوطلبان می توانند اطلاعات مربوط به وضعیت رتبه، درصد اکتسابی در هر درس و... را مشاهده کنند که در مقاله فوق بیان شده است.

2- کدام رتبه در فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 مورد مقیاس قرار می گیرد؟

هر داوطلب با توجه کادری که در آن رتبه در سهمیه های مختلف بیان شده است، در کد رشته انتخابی مورد پذیرش قرار می گیرد.

3- در چه صورت داوطلب می تواند نسبت به انجام روند انتخاب رشته کنکور اقدام کند؟

زمانی که عبارت مجاز برای هر یک از دوره های مختلف گروه آزمایشی مد نظر ذکر شده باشد، داوطلب می تواند در آن دوره روند انتخاب رشته خود را به انجام برساند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

 1. سلام در کارنامه سبز من ی عدد سه جلوی رشته ی قبولیم هست ینس اینکه غیر از سهمیه ی نهایی سهمیه ی مجاز دیگه ای قبول شدم ینی چی ؟

 2. سلام،آیا با رتبه ۹۸۱۹ منطقه۲،فارس،انسانی برای فرهنگیان قبول میشم

 3. سلام ، خسته نباشید ،
  برای قبول شدن در رشته پرستاری کدوم تراز مهمه ؟ تراز ماکزیمم یا تراز زیرگروه یک؟؟؟

 4. سلام اگر مجاز ب هیچ کدوم از دانشگاه نشده باشم ولی کارت اعتبای دانشگاه پیام نو و ازاد رو گرفته باشم ا نوقت میتونم انتخاب رشته کنم یا نه؟

دریافت مشاوره پیج کنکور