تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه – نیمسال دوم 1400

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه – نیمسال دوم 1400

زمان و نحوه انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن 1400
تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه نیمسال دوم 1400

بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور آمار انتخاب رشته کنندگان نیز منتشر می شود که بر حسب آن می توان به این که چه تعداد از ظرفیت رشته ها خالی مانده است، پی برد. برای تکمیل صندلی های خالی این رشته ها در دانشگاه های سراسری، تدبیری تحت عنوان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری اندیشیده شده است. در واقع تکمیل ظرفیت یک فرصت دوباره برای داوطلبانی است که از رشته و دانشگاه محل قبولی خود راضی نیستند و یا بنا به دلایلی در مرحله انتخاب رشته کنکور شرکت نکرده اند.

برای این مرحله، سازمان سنجش دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را در قالب یک فایل pdf منتشر کرده که جزئیات برگزاری این دوره اعم از زمان و نحوه انتخاب رشته، لیست رشته ها به همراه ظرفیت پذیرش و دانشگاه ها، شرایط و نکاتی از این قبیل در آن ذکر شده است. داوطلبان می توانند با مطالعه دفترچه و مراجعه به سایت سازمان مذکور در زمان مقرر و همچنین پرداخت هزینه، جهت نام نویسی در این مرحله اقدام کنند.

مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1400

اجرای مرحله تکمیل ظرفیت منوط به شمار صندلی های خالی دانشگاه هاست؛ به این معنا که هر چقدر آمار انتخاب رشته کنندگان پایین بوده و یا تعداد افرادی که پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ثبت نام خود را در دانشگاه محل قبولی انجام می دهند، کم باشد، امکان برگزاری این دوره افزایش می یابد. پس از نهایی شدن نام نویسی ورودی های جدید دانشگاه ها، معلوم خواهد شد که آیا تکمیل ظرفیت به مرحله اجرا می رسد یا خیر که در صورت برگزاری آن، تاریخی برای انتخاب رشته در نظر گرفته می شود.

به طور کلی آخرین دوره برگزاری فرآیند تکمیل ظرفیت مربوط به سال 96 و برای دانشگاه فرهنگیان مربوط به سال 97 می شود، از این رو متاسفانه هنوز اطلاعیه ای از سوی سایت سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و یا حتی برپایی این مرحله برای سال 1400 منتشر نشده اما در صورت اعلام، اطلاعات لازم از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام کنکورایران مشاوره در اسرع وقت در اختیار شما قرار داده خواهد شد. همچنین همزمان با آغاز نام نویسی دفترچه تکمیل ظرفیت به همراه تمامی رشته هایی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی است، بر روی سایت مذکور قرار خواهد گرفت.

نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1400

افراد واجد شرایطی که قصد ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور دانشگاه سراسری را دارند، بایستی در زمان مشخص شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و پس از دانلود دفترچه نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند. در ادامه مطلب، مراحل ثبت نام را در رشته هایی که پذیرش آن ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی است، شرح داده ایم.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org و انتخاب گزینه “سراسری” در منوی سمت راست صفحه
 • کلیک بر روی لینک فعال “سامانه پذیرش دانشجو آزمون سراسری بهمن ماه سال 1400 – مرحله تکمیل ظرفیت”
 • پرداخت هزینه ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت
 • تکمیل کادرهای مربوطه با اطلاعات شخصی خود و فشردن کلید “جستجو”
 • بارگذاری فایل عکس و تکمیل فرم انتخاب رشته

در پایان انتخاب رشته حتما از فرم تکمیل شده پرینت تهیه کنید و تا اتمام ثبت نام در دانشگاه نزد خود نگه دارید.

دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1400

مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1400 تنها برای برخی از رشته ها اجرا می گردد که در صورت برپایی، اسامی آن ها در زمان انتشار دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه 1400 در حال حاضر منتشر نشده اما به محض انتشار، لینک دانلود مربوط به آن در جدول زیر فعال خواهد شد.

دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1400
دانلود فایل دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه سراسری 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1400

داوطلبانی که قصد ثبت نام و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری را دارند، باید از برخی شرایط و موارد آگاه باشند که در ادامه بیان شده اند.

 • علاقه مندان بسته به نظام آموزشی خود باید یکی از مدارک پیش دانشگاهی، دیپلم نظام آموزشی جدید یا قدیم و یا کاردانی (فوق دیپلم) را داشته باشند.
 • تنها کسانی می توانند در این مرحله ثبت نام کنند که در هنگام اعلام نتایج اولیه کنکور، مجاز به انتخاب رشته شده باشند.
 • دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم که دارای مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی نمی باشند، اجازه ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت را ندارند.
 • امکان ثبت نام برای داوطلبانی که تا تاریخ 30 مهر ماه 1400 موفق به دریافت مدرک فارغ التحصیلی خود شده اند، وجود دارد.
 • متقاضیانی که تا پایان روز 30 بهمن ماه 1400 مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کنند، در صورت موافقت دانشگاه با شروع تحصیل آن ها از نیمسال دوم تحصیلی می توانند در فرآیند تکمیل ظرفیت شرکت نمایند.
 • تمامی داوطلبان می بایست هزینه ای بابت ثبت نام در این مرحله پرداخت کنند.
 • متقاضیان آقا نباید از لحاظ نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه داشته باشند.
 • ثبت نام و تحصیل داوطلبان تا زمانی که از سوی دانشگاه و سازمان سنجش آموزش کشور مورد تایید نهایی قرار نگیرد، به صورت مشروط می باشد.
 • پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری اگر داوطلبی در یک کد رشته محل پذیرفته شده و قصد شرکت در تکمیل ظرفیت بدون آزمون را دارد، در صورت پذیرش در این مرحله، قبولی قبلی لغو شده و مانند یک دانشجوی انتقالی با او برخورد می شود.

مدارک ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1400

فرآیند تکمیل ظرفیت 1400 در صورت اجرایی به صورت اینترنتی خواهد بود که لازم است داوطلبان برخی از مدارک و اطلاعات را جهت ثبت کردن در سایت سازمان سنجش آماده کنند. در ادامه لیست مدارک ثبت نام تکمیل ظرفیت بهمن ماه دانشگاه های سراسری بیان شده است.

مدارک تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه – نیمسال دوم 1400
اطلاعات شناسنامه ای اطلاعات تحصیلی اطلاعات فایل عکس
نام و نام خانوادگی عنوان مدرک عکس 4×3
نام پدر داوطلب رشته تحصیلی پس زمینه سفید و تمام رخ
شماره شناسنامه و کد ملی کد و نام شهرستان محل اخذ مدرک تهیه شده در سال جاری
تاریخ و محل تولد معدل کل و کتبی مدرک دیپلم فرمت JPG
سری و سریال شناسنامه معدل کل و کتبی مدرک پیش دانشگاهی داشتن حداقل اندازه 200×300 و حداکثر 300×400
محل صدور شناسنامه معدل کل مدرک کاردانی حجم حداقل 70 کیلوبایت
کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان تاریخ فراغت از تحصیل نداشتن هر گونه حاشیه زائد

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر می شود. پس از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری داوطلبانی که مورد پذیرش قرار گرفته اند، باید با ارائه کپی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه تاییدیه تحصیلی خود به دانشگاه محل قبولی مراجعه کنند.

 

سوالات متداول

1- تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه - نیمسال دوم 1400 از چه تاریخی شروع می شود؟

متاسفانه در حال حاضر بازه زمانی دقیق تکمیل ظرفیت کنکور سراسری برای سال 1400 مشخص نمی باشد.

2- تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه - نیمسال دوم از طریق چه سایتی انجام می گیرد؟

ثبت نام تکمیل ظرفیت سراسری به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org صورت می پذیرد.

3- مدارک مورد نیاز برای شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه 1400 چیست؟

برای انتخاب رشته در این مرحله، مدارکی همچون اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی به همراه فایل اسکن شده عکس نیاز است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۱۵ نظر

 1. سلام وقت بخیر من الان ترمه ۷ ام اما ۹ ترمه تموم میکنم ایا امسال میتونم ارشد ثبت نام کنم ؟ و اینکه نیمسال دوم برم دانشگاه ؟ امکانش هست

 2. سلام من امسال با سوابق دانشگاه روزانه قبول شدم اما به دلیل اینکه معدل نهایی دیپلمم اشتباه وارد سیستم شده بود ثبت‌نام نکردم حالا میخواستم بدونم که آیا میتونم برای تکمیل ظرفیت ترم بهمن ماه دانشگاه روزانه شهرمون انتخاب رشته کنم ودرصورت قبولی ثبت‌نام کنم یانه لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام و درود، مطابق با دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته سراسری نیمسال دوم ۱۴۰۰، شما مجاز به نام نویسی هستید.

 3. سلام آیا تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان امسال وجود داره آیا ظرفیت خالی مونده که بخواهند برگزار بکنند اگر برگزار بشه ب نظرتون تاریخش حدودا کی میشه تورو خدا بگین

 4. سلام یک کتاب برای دی دارم که امتحان بدم و پاسش کنم بااین شرایط میتونم برا تکمیل ظرفیت بهمن با سوابق تحصیلی انتخاب رشته کنم؟

  • با عرض سلام و وقت بخیر، شما صرفا میتوانید برای دانشگاه آزاد نام نویسی کنید زیرا مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام ورودی بهمن بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۰، افراد فارغ التحصیل ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ مجاز به ثبت نام می باشند.

 5. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید تکمیل ظرفیت رشته های با آزمون معلوم نیست کی بیاد ؟

 6. تکمیل ظرفیت پیراپزشکی تا شنبه ۲بهمن بود

  • با سلام و وقت بخیر، تکمیل ظرفیت دانشگاه های ازاد، در رشته های پیرا پزشکی، از ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ شروع و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۲، به پایان رسید.

 7. سلام دوباره پس احتمال قبولی در تکمیل ظرفیت فرهنگیان کم است ؟

 8. سلام ۱۳۰۰۰منطقه یک تجربی ام ترازم ۷۵۰۰ چه قدر احتمالش هست که تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان یا پرستاری دولتی قبول شم یعنی پارسال آیا با این شرایط کسی قبول شده؟ و اینکه دانشگاه سراسری برای پرستاری تکمیل ظرفیت می گیره آیا ؟

  • با سلام و درود، شما با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۵۰۰ شانس قبولی در رشته پرستاری را در برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید. لازم به توضیح است که در حال حاضر اطلاعیه ای مبنی بر تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری منتشر نشده است.

 9. سلام

  تکمیل ظرفیت رشته های با ازمون برگزار میشه امسال (۹۹) ؟

 10. سلام وقت بخیر
  من دیپلم نظام قدیم دارم و مدرک پیش دانشگاهیم کامل نیست یه درس فیزیکم مونده که قراره دی ماه امتحان بدم.میتونم تکمیل ظرفیت انتخاب رشته کنم؟و اینکه در حال حاضر کاردانی دانشگاه آزاد قوچان ثبت نام کردم فقط برای معافیت تحصیلی و انتخاب واحد نکردم و اصل مدارکمم دست خودمه.اگه بهمن دانشگاه روزانه قبول شم دانشگاه آزاد لغو میشه؟

  • با سلام و درود، شما مجاز به ثبت نام خواهید بود و بعد از قبولی مدرک پیش دانشگاهی خود را ارائه می دهید. لازم به ذکر است، در صورت قبولی در دانشگاه دیگر، پذیرش دانشگاه قبلی لغو خواهد شد.

 11. سلام من سال دوم پشت کنکورم میتونم ترم بهمن ثبت نام کنم

  • با سلام، در صورتی که شما معافیت تحصیلی داشته باشید، مجاز به ثبت نام در نیمسال دوم برای رشته های پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می باشید.

 12. فاطمه سادات مظفری

  سلام وقت بخیر. ببخشید تکمیل ظرفیت بهمن ماه۹۹ برای رشته های بدون کنکور غیر انتفاعی چه زمانی آغاز میشه؟؟؟
  من تماید دارم رشته روانشناسی بدون کنکور ثبت نام کنم. معدل کتبی دیپام تجربی من۱۹.۳۷هست. امکانش هست قبول بشم؟

  • با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص ثبت نام ورودی بهمن برای رشته های بر اساس سوابق تحصیلی منتشر نشده است.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور