تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه – نیمسال دوم

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه – نیمسال دوم

مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن 99
تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بهمن ماه نیمسال دوم 99

برگزاری فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور سراسری پس از اعلام نتایج نهایی آن و برای رشته هایی برگزار می شود که ظرفیت خالی دارند. در سال گذشته، این مرحله برای رشته های با آزمون دانشگاه های سراسری برگزار نشد اما شاهد جذب و ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری بوده ایم که به صورت حضوری انجام می شود.

علاقه مندان جهت شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت بدون کنکور دانشگاه های سراسری باید از رشته های ارائه شده در هر واحد دانشگاهی مطلع شوند و سپس نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

زمان فرآیند تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری، به طور معمول از آبان ماه شروع شده و تا بهمن ماه ادامه دارد.

زمان و نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری 99

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری برای رشته های بدون آزمون از روز 28 آبان ماه لغایت 15 بهمن ماه بوده است، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در سال 99، احتمال تعویق زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری وجود خواهد داشت و همچنین اطلاعیه دقیقی درباره آن در دسترس نیست. شما داوطلبان عزیز می توانید با عضویت در کانال تلگرام کنکور از جدید ترین اخبار در این زمینه مطلع شوید. شایان ذکر است، علاقه مندان می بایست، در مهلتی که مشخص می شود، به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور با نشانی sanjesh.org، مراجعه کنند و از لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری در مرحله تکمیل ظرفیت مطلع شوند.

پس از بررسی رشته های ارائه شده و انتخاب یکی از آن ها، داوطلب باید فرم تقاضانامه ثبت نام را که لینک دانلود آن در ادامه قرار داده شده است، پرینت و تکمیل کرده و به همراه سایر مدارک لازم به واحد دانشگاهی مورد نیاز مراجعه نماید. (به دلیل وجود شرایط بیماری، احتمال انجام فرآیند به صورت غیر حضوری وجود دارد.) لازم به ذکر است که اگر داوطلبی بیش از یک رشته را در بیش از یک کد محل انتخاب کند، از سوی سازمان های مربوطه انتخاب های دیگرش به طور خودکار لغو شده و حق اعتراضی برای وی در نظر گرفته نمی شود.

فرم تقاضانامه ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری 99
دانلود فرم تقاضانامه ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری 99

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

در صورتی که در سال 99، رشته های با آزمون نیز، اقدام به پذیرش در دوره تکمیل ظرفیت نمایند، در مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

لیست رشته های تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری 99

رشته های تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری از سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شوند و داوطلبان می توانند با دانلود دفترچه مربوطه، اطلاعات لازم را کسب کنند. علاقه مندان می توانند بدون محدودیت تطابق مدرک تحصیلی با رشته انتخابی، هر یک از رشته های گروه های آزمایشی مختلف را انتخاب کنند.

در جدول زیر، لینک دانلود فایل دفترچه مذکور و اصلاحات آن را مشاهده می کنید که جهت سهولت دسترسی شما داوطلبان گرامی قرار داده شده است و به محض انتشار آن مقاله بروز رسانی خواهد شد.

لیست رشته های تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری 99
دانلود فایل رشته محل های ارائه شده تکمیل ظرفیت بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

در صورتی که در سال 99، رشته های با آزمون نیز، اقدام به پذیرش در دوره تکمیل ظرفیت نمایند، در مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری 99

داوطلبانی که قصد ثبت نام و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری را دارند باید از برخی شرایط و موارد آگاه باشند که به شرح زیر است.

 • علاقه مندان بسته به نظام آموزشی خود باید مدارکی مانند پیش دانشگاهی، دیپلم نظام آموزشی جدید یا قدیم و یا کاردانی (فوق دیپلم) را داشته باشند.
 • دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم که دارای مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی نمی باشند، اجازه ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت را ندارند.
 • امکان ثبت نام برای داوطلبانی که تا تاریخ 30 مهر ماه 99 موفق به دریافت مدرک فارغ التحصیلی خود شده اند، وجود دارد.
 • متقاضیانی که تا پایان روز 30 بهمن ماه 99 مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کنند، در صورت موافقت دانشگاه با شروع تحصیل آن ها از نیمسال دوم تحصیلی می توانند در فرآیند تکمیل ظرفیت شرکت نمایند.
 • تمامی داوطلبان، می بایست هزینه ای بابت ثبت نام، که در سال گذشته، معادل 27 هزار و 500 تومان بوده است، در مرحله تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری پرداخت نمایند.
 • متقاضیان آقا نباید از لحاظ نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه داشته باشند.
 • ثبت نام و تحصیل داوطلبان تا زمانی که از سوی دانشگاه و سازمان سنجش آموزش کشور مورد تایید نهایی قرار نگیرد، به صورت مشروط می باشد.
 • داوطلبی که با اعلام نتایج نهایی مورد قبول در یک کد رشته محل قرار گرفته است اما قصد شرکت در تکمیل ظرفیت بدون آزمون سراسری را نیز دارد باید بداند که در صورت پذیرش، قبولی قبلی وی لغو شده و مانند یک دانشجوی انتقالی با او برخورد می شود.
 • پذیرفته شدگان دوره روزانه تکمیل ظرفیت بدون آزمون دانشگاه های سراسری، در صورت انصراف از ادامه تحصیل نیز نمی توانند رشته های دوره روزانه کنکور سراسری سال بعد را انتخاب کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور سراسری 99

همانطور که گفته شد، ثبت نام و انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری به صورت حضوری بوده اما اگر امسال نیز این فرآیند به صورت حضوری باشد، لازم است داوطلبان برخی از مدارک را جهت ارائه به واحد دانشگاهی مورد نظر، آماده کنند. در ادامه لیست مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام بدون آزمون این مرحله بیان شده است.

 1. فرم تقاضانامه ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور دانشگاه های سراسری به صورت پرینت و تکمیل شده
 2. اصل و یا گواهی مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم، جدید و مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی که دارای مهر و امضای دبیرستان مربوطه و یا سازمان آموزش و پرورش باشد.
 3. اصل شناسنامه و 2 نسخه کپی از تمام صفحات آن
 4. اصل کارت ملی و 2 نسخه کپی از پشت و روی آن
 5. 6 قطعه عکس 3*4 (متعلق به سال جاری داوطلب)
 6. مدرک تعیین کننده وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مشمول

پس از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری داوطلبانی که مورد پذیرش قرار گرفته اند باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و با ارائه کپی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، درخواست تاییدیه تحصیلی خود را اعلام کنند تا رسید آن را به دانشگاه مورد نظر تحویل دهند. پذیرفته شدگان دقت کنند که حتما نام رشته و واحد آموزشی خود را در فرم دفاتر پیشخوان خدمات دولت، ذکر نمایند.

 

سوالات متداول

1- منظور از تکمیل ظرفیت کنکور بهمن ماه چیست؟

همان تکمیل ظرفیتی است که از آبان ماه آغاز شده است، اما پذیرفته شدگان آن به عنوان ورودی بهمن، وارد دانشگاه می شوند.

2- مهلت تکمیل ظرفیت کنکور 99 در چه زمانی است؟

در حال حاضر زمان دقیقی برای تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری اعلام نشده است اما بله محض انتشار اولین خبر، مقاله بروز رسانی خواهد شد.

3- از کدام سایت می توان اقدام به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور کرد؟

ثبت نام تکمیل ظرفیت رشته های بدون آزمون سراسری به صورت حضوری انجام می شود اما داوطلبان جهت اطلاع از لیست رشته های ارائه شده در واحدهای دانشگاهی مختلف، می توانند به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۷ نظر

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید تکمیل ظرفیت رشته های با آزمون معلوم نیست کی بیاد ؟

 2. تکمیل ظرفیت پیراپزشکی تا شنبه ۲بهمن بود

  • با سلام و وقت بخیر، تکمیل ظرفیت دانشگاه های ازاد، در رشته های پیرا پزشکی، از ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ شروع و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۲، به پایان رسید.

 3. سلام دوباره پس احتمال قبولی در تکمیل ظرفیت فرهنگیان کم است ؟

 4. سلام ۱۳۰۰۰منطقه یک تجربی ام ترازم ۷۵۰۰ چه قدر احتمالش هست که تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان یا پرستاری دولتی قبول شم یعنی پارسال آیا با این شرایط کسی قبول شده؟ و اینکه دانشگاه سراسری برای پرستاری تکمیل ظرفیت می گیره آیا ؟

  • با سلام و درود، شما با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۵۰۰ شانس قبولی در رشته پرستاری را در برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید. لازم به توضیح است که در حال حاضر اطلاعیه ای مبنی بر تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری منتشر نشده است.

 5. سلام

  تکمیل ظرفیت رشته های با ازمون برگزار میشه امسال (۹۹) ؟

 6. سلام وقت بخیر
  من دیپلم نظام قدیم دارم و مدرک پیش دانشگاهیم کامل نیست یه درس فیزیکم مونده که قراره دی ماه امتحان بدم.میتونم تکمیل ظرفیت انتخاب رشته کنم؟و اینکه در حال حاضر کاردانی دانشگاه آزاد قوچان ثبت نام کردم فقط برای معافیت تحصیلی و انتخاب واحد نکردم و اصل مدارکمم دست خودمه.اگه بهمن دانشگاه روزانه قبول شم دانشگاه آزاد لغو میشه؟

  • با سلام و درود، شما مجاز به ثبت نام خواهید بود و بعد از قبولی مدرک پیش دانشگاهی خود را ارائه می دهید. لازم به ذکر است، در صورت قبولی در دانشگاه دیگر، پذیرش دانشگاه قبلی لغو خواهد شد.

 7. سلام من سال دوم پشت کنکورم میتونم ترم بهمن ثبت نام کنم

  • با سلام، در صورتی که شما معافیت تحصیلی داشته باشید، مجاز به ثبت نام در نیمسال دوم برای رشته های پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می باشید.

 8. فاطمه سادات مظفری

  سلام وقت بخیر. ببخشید تکمیل ظرفیت بهمن ماه۹۹ برای رشته های بدون کنکور غیر انتفاعی چه زمانی آغاز میشه؟؟؟
  من تماید دارم رشته روانشناسی بدون کنکور ثبت نام کنم. معدل کتبی دیپام تجربی من۱۹.۳۷هست. امکانش هست قبول بشم؟

  • با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص ثبت نام ورودی بهمن برای رشته های بر اساس سوابق تحصیلی منتشر نشده است.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه