تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

نام نویسی آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400
ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

آزمون دستیاری دندانپزشکی هر ساله از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور برگزار می شود و هدف آن، یافتن افراد توانمند و تربیت آن ها در زمینه های تخصصی دندانپزشکی می باشد. داوطلبان واجد شرایطی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، باید فرآیند نام نویسی خود را در زمان مقرر به صورت اینترنتی و از سایت رسمی مرکز مذکور به انجام رسانده و سپس در صورت کسب حدنصاب کافی به انتخاب رشته آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 بپردازند. جهت اطلاع از جزئیالت فرآیند ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فرآیند ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی سال جاری ار تاریخ 23 خرداد ماه آغاز می گردد.

زمان ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

همان گونه که گفتیم، فرآیند ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی از طریق سایت رسمی مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir انجام می شود و علاقه مندانی که از شرایط لازم برای نام نویسی آزمون مورد نظر برخوردارند، باید در زمان ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کنند.

از این رو داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی می توانند از ساعت 12 روز یکشنبه مورخ 23 خرداد ماه تا ساعت 12 روز یکشنبه مورخ 30 خرداد ماه 1400 به منظور ثبت نام جدید آزمون دستیاری دندانپزشکی، ویرایش اطلاعات ثبت شده و یا ارسال و تکمیل مدارک خود به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور مراجعه نمایند.

همچنین امکان ارائه مهلت مجدد ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 از سوی مرکز مذکور برای کسانی که در بازه زمانی مشخص موفق به نام نویسی نمی شوند یا قصد ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی را دارند، وجود دارد که در صورت انتشار، تاریخ تمدید مهلت ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد.

راهنمای نام نویسی در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

متقاضیانی که با مطالعه منابع آزمون دستیاری دندانپزشکی خود را آماده نموده اند و می خواهند در بازه زمانی مقرر مراحل نام نویسی خود در آزمون دستیاری دندانپزشکی را آغاز کنند‏، بایستی ابتدا دفترچه ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 را به دقت مورد مطالعه قرار دهند تا با تاثیر سهمیه در آزمون دستیاری دندانپزشکی‏، مدارک ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 و نحوه برگزاری آزمون آشنا شوند.

همان طور که می دانید، فرآیند ثبت نام به صورت الکترونیکی از طریق سایت ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی به انجام می رسد که در ادامه مراحل تصویری آن به صورت گام به گام نمایش داده شده است.

مرحله اول ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • بر روی گزینه “دستیاری دندانپزشکی” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • از بین لینک هایی که فعال هستند، عبارت “ارسال مدارک و ثبت نام جدید” را برگزینید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • در این مرحله، مجددا گزینه “ارسال مدارک و ثبت نام جدید” را انتخاب کنید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • حال بعد از مطالعه مندرجات صفحه، تیک عبارت “اینجانب موارد فوق را مطالعه نموده و می پذیرم” را فعال کنید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • اگر تابعیت ایرانی دارید، مانند تصویر زیر “کد ملی” خود را در قسمت مربوطه وارد کرده و دکمه ادامه را بفشارید. داوطلبانی که تابعیت غیر ایرانی دارند، به جای کد ملی باید “شماره گذرنامه” خود را درج نمایند.

مرحله ششم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

مرحله هفتم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • هر یک از اطلاعات خواسته شده را در بخش های مربوطه درج کرده و سپس دکمه “ثبت اطلاعات و ادامه خرید اعتبار” را برگزینید.

مرحله هشتم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • بر روی گزینه “تایید و پرداخت” جهت ورود به درگاه پرداخت اینترنتی کلیک نمایید.

مرحله نهم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

 • در صفحه پرداخت، اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را وارد کرده و سپس کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله دهم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

توجه نمایید که پس از پرداخت هزینه، یک کد پرداخت دریافت خواهید کرد که می توانید با استفاده از آن، مراحل ثبت نام را به انجام برسانید.

شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

ضوابط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400
شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

همان طور که بیان شد، متقاضیان پیش از نام نویسی در آزمون دستیاری دندانپزشکی می بایست دارای یک سری از ضوابط عمومی و اختصاصی باشند که در ادامه شرح داده شده است.

شرایط عمومی

 • داشتن سلامت و توانایی جسمی لازم متناسب با رشته انتخابی
 • عدم اعتیاد به هیچ گونه مواد مخدری
 • داشتن اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از دین های مورد تایید قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • پذیرش قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه فساد اخلاقی 
 • عدم وابستگی به حزب ها و گروه های محارب، ملحد و غیر قانونی
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری

شرایط اختصاصی

1. دارندگان مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی و یا دانشجویانی که سال آخر دندانپزشکی عمومی را می گذرانند، چنانچه تا تاریخ 31 شهریور ماه 1400 فارغ التحصیل شوند، تحت یکی از شرایط زیر می توانند در آزمون دستیاری دندانپزشکی شرکت نمایند.

 • جزو دانشجویان استعداد درخشان باشند. (با این امتیاز تنها می توان یک مرتبه در آزمون شرکت کرد.)
 • در صورت متاهل بودن، اگر از این سهمیه در طول دوره دانشجویی خود استفاده نکرده باشند، می توانند حداکثر تا یک سال پس از فارغ التحصیلی از این امتیاز بهره ببرند اما باید توجه کنند که تنها یک بار می توانند از این فرصت برای شرکت در آزمون استفاده کنند. (جنسیت اهمیتی ندارد.)
 • چنانچه جزو دانشجویان دندانپزشکی عمومی باشند که به هر دلیلی از انجام خدمات طرح نیروی انسانی معاف هستند، باید مدرکی معتبر که نشان دهنده معافیت آن ها از انجام خدمات مذکور می باشد را به دانشگاه محل قبولی ارائه دهند. در صورت عدم ارائه گواهی مربوطه، قبولی آن ها بی اثر تلقی شده و یک دوره از شرکت در آزمون پذیرش دستیاری دندانپزشکی محروم می گردند.
 • برای داوطلبان آقا که در سنوات مجاز، موفق به فارغ التحصیلی شده اند و هیچ گونه تخلفی انجام نداده اند، معافیت موقت تحصیلی صادر می گردد.

2. فارغ التحصیلان مقطع دندانپزشکی عمومی باید مدرکی که نشان دهنده وضعیت طرح نیروی انسانی آن ها می باشد را ارائه دهند.

3. متقاضیان می بایست جزو افرادی باشند که از سهمیه استان های خاص دوره دندانپزشکی عمومی استفاده می کنند. (افرادی که با سهمیه استانی در آزمون سراسری سال 93 به بعد پذیرفته و از رشته دندانپزشکی عمومی فارغ التحصیل شده اند، تنها زمانی می توانند در آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی شرکت کنند که حداقل نیمی از دوره تعهد خدمت خود را سپری کرده باشند.)

4. وضعیت نظام وظیفه داوطلبان آقا باید مشخص باشد.

5. هر یک از متقاضیانی که پس از قبولی در موعد مقرر نسبت به ثبت نام در دوره های دستیاری دندانپزشکی اقدام نکند، انصراف از تحصیل برای او تلقی می شود و تا 2 سال از شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی محروم خواهد شد. چنانچه پس از شروع دوره های دستیاری دندانپزشکی، داوطلبی قصد انصراف داشته باشد، علاوه بر محرومیت 2 ساله ای که به آن اشاره کردیم، مبلغی را باید به عنوان غرامت پرداخت نماید. (دانشجویان دوره های شهریه پرداز دستیاری دندانپزشکی، در صورت انصراف از ادامه تحصیل در این دوره، ضمن 2 سال محرومیت از شرکت در آزمون دستیاری تخصصی، باید شهریه کامل همان سال را نیز پرداخت کنند.)

6. ثبت نام و شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی شرایط سنی ندارد اما پذیرش افراد بازنشسته و یا آن هایی که با در نظر گرفتن دوره تحصیل در سن بازنشستگی به سر می برند، مشروط بر پرداخت شهریه خواهد بود.

7. فارغ التحصیلان رشته های تخصصی بالینی و دارندگان Ph.D می توانند در سایر رشته های تخصصی بالینی ادامه تحصیل دهند اما در صورت قبولی، موظف به پرداخت شهریه طی مدت تحصیل خود می باشند.

8. افرادی که جزو فارغ التحصیلان رشته های تخصصی بالینی هستند، می توانند در رشته های تخصصی پایه مانند بیماری های دهان، فک و صورت و آسیب شناسی دهان، فک و صورت، به ادامه تحصیل بپردازند اما مشروط بر این که عضو هیات علمی باشند.

شرایط پذیرش دانشجوی دستیاری دندانپزشکی در دانشگاه های شاهد

دانشگاه شاهد علاوه بر شرایط فوق، برخی موارد دیگر را نیز برای پذیرش دانشجویان خود در نظر می گیرد که به موجب آن ها داوطلب باید:

 • به دین اسلام اعتقاد داشته باشد و احکام را به صورت کامل انجام دهد.
 • به ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی اعتقاد داشته باشد.
 • به تمامی ضوابط دانشگاه متعهد باشد.
 • استفاده از چادر برای خانم ها تا زمانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند، الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

بخشی از فرم ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی را اطلاعات فردی داوطلب تشکیل می دهد که باید در قسمت های مربوطه درج شوند؛ اما قسمت دیگر مربوط به مدارکی است که باید در سامانه نام نویسی بارگذاری گردند. متقاضیان باید تمامی مواردی که در ادامه بیان می کنیم را باید اسکن کنند و با فرمت jpg و حداکثر حجم 300 کیلوبایت در سامانه ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی بارگذاری نمایند.

 1. پشت و روی کارت ملی داوطلب
 2. تمامی صفحات شناسنامه، حتی صفحه توضیحات (داوطلبانی که می خواهند از امتیاز تاهل در این آزمون استفاده کنند، باید اسکن صفحات شناسنامه همسر خود را نیز در سامانه مربوطه ثبت کنند.)
 3. مدرک دکترای دندانپزشکی عمومی و یا گواهی اشتغال به تحصیل در سال آخر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1400 (هر کدام از مدارک دانشنامه، پروانه دائم یا موقت دندانپزشکی، معرفی نامه برای شروع خدمت بر اساس قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان و یا مدرک نشان دهنده معافیت یا پایان طرح، به عنوان مدرک تحصیلی قابل قبول می باشند.)
 4. یک قطعه عکس 3×4 که مربوط به سال جاری داوطلب باشد.
 5. مدرک نشان دهنده وضعیت خدمت سربازی داوطلبان آقا
 6. گواهی مستند اشتغال به کار در حال حاضر برای آن دسته از داوطلبانی که از سهمیه استانی استفاده می کنند.
 7. مدرک نشان دهنده وضعیت طرح نیروی انسانی که می تواند یکی از گزینه های زیر باشد:
 • مدرک مربوط به پایان یا معافیت از طرح نیروی انسانی
 • گواهی نشان دهنده پایان طرح تا تاریخ 31 شهریور ماه 1400 (مختص داوطلبانی است که همزمان با انجام طرح خود، قصد شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی را نیز دارند.)
 • مدرکی که نشان دهد طرح نیروی انسانی داوطلب حداکثر 3 ماه پس از فارغ التحصیلی او و در منطقه ای با ضریب محرومیت چهار پنجم و یا بیشتر، شروع شده است.

افرادی که دارای سهمیه رزمندگان هستند، باید به سازمان های نیروهای مسلح (آجا، سپاه، سازمان بسیج مستضعفین – فقط برای رزمنده های بسیجی) مراجعه کنند، فرم مخصوص استفاده از سهمیه مذکور را تکمیل نمایند و کد رهگیری 12 رقمی که مربوط به سهمیه رزمندگان آن ها است، دریافت کنند. سپس باید سهمیه و کد رهگیری دریافت شده را در سامانه ثبت نام اینترنتی درج کنند تا معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح آن را تایید کند و به مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور ارسال نماید.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که اگر مدارک نام برده شده در قسمت 6 توسط شبکه بهداشت و درمان و یا سازمان نظام پزشکی و در قسمت 7 توسط شبکه بهداشت و درمان صادر گردند، باید از سوی دانشگاه مربوطه نیز مورد تایید قرار گیرند.

در نهایت لازم است بدانید که آزمون دستیاری دندانپزشکی نیز مانند تمام آزمون های دیگر دارای سهمیه هایی است که در دفترچه ثبت نام این آزمون به طور کامل شرح داده شده اند. به کلیه داوطلبان توصیه می گردد که فرآیند ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری گردد. پس از نام نویسی نیز افراد بایستی با دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 در زمان برگزاری آزمون دستیاری دندانپزشکی، نسبت به حضور در جلسه اقدام کنند.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 از چه تاریخی آغاز می شود؟

ثبت نام در این آزمون از تاریخ 23 خرداد ماه آغاز شد و تا تاریخ 30 خرداد ماه ادامه دارد.

2- نام نویسی در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 به چه صورت انجام می گیرد؟

داوطلبان می بایست به صورت اینترنتی از طریق سایت sanjeshp.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

3- آیا داوطلبان در حین ثبت نام در آزمون دستیارى دندانپزشکی 1400 بایستی هزینه پرداخت نمایند؟

بله، داوطلبان جهت ثبت نام در این آزمون ملزم به پرداخت هزینه می باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری