خانه دانشگاه آزاد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما ابهر

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما ابهر

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 98 - 99
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 – 99
در سال های اخیر ، بسیاری از رشته های دانشگاهی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند. یکی از دانشگاه های ارائه دهنده این رشته ها ، دانشگاه آزاد است که امکان ثبت نام بدون کنکور را در 4 دوره کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته ، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته برای علاقه مندان ، فراهم کرده است. فارغ از شرایطی که برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد مطرح است ، می توان گفت امکان ثبت نام در رشته های بدون آزمون برای تمامی افراد فراهم می باشد.

هم چنین ممکن است گروهی از داوطلبان که ثبت نام کنکور سراسری و آزاد را انجام داده اند ، پس از اعلام نتایج کنکور ، مورد پذیرش در دانشگاه ها قرار نگیرند. این افراد نیز می توانند برای ادامه تحصیل دانشگاهی در یکی از واحدهای ارائه دهنده رشته های بدون آزمون ، ثبت نام نمایند. بنابراین می توان گفت ، تمامی داوطلبان مجازند که یک لیست انتخابی از کد رشته های با آزمون و یک لیست دیگر از کد رشته های انتخابی بدون آزمون را در سایت دانشگاه آزاد به ثبت برسانند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی و از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما ابهر 98 – 99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد معمولا برای دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود. در واقع انتخاب رشته های بدون آزمون همزمان با ثبت نام آن ها صورت می گیرد. به این شکل که متقاضیان ، وارد سایت انتخاب رشته آزاد شده و پس از پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور آزاد ، وارد سامانه ثبت نام می شوند ، اطلاعات لازم را وارد می کنند و سپس وارد قسمت مربوط به درج کد رشته محل های انتخابی می گردند.

در رابطه با زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد جدولی را مطابق زیر ، تهیه کرده ایم که بیانگر موعد نام نویسی در دو ترم مهر و بهمن می باشد.

زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد 98
نیمسال تحصیلی مهر
27 اسفند ماه 97 لغایت 20 شهریور ماه 98
نیمسال تحصیلی بهمن
اواخر دی ماه لغایت اوایل بهمن ماه

داوطلبانی که به هر دلیل ، قصد دارند در رشته های بدون کنکور آزاد بهمن ثبت نام کنند باید به دفترچه مربوط به همین نیمسال مراجعه نمایند. بدین منظور می توانند با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ار آخرین اخبار مربوط به ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه ، مطلع شوند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما ابهر 98 – 99

دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد حاوی تمام شرایط لازم برای نام نویسی می باشد که جهت سهولت شما عزیران ، آن ها را در ادامه بیان می کنیم.

 1. داوطلبانی مجاز به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد هستند که تا روز پایانی شهریور ماه ، تحصیلات مقطع قبلی خود را به اتمام برسانند.
 2. متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم شاخه کاردانی ، فنی و حرفه ای و یا هنرستان نظام قدیم هستند ، می توانند در دوره کاردانی پیوسته ثبت نام نمایند.
 3. افرادی که قصد دارند در مقطع کاردانی پیوسته ثبت نام کنند ، باید دقت داشته باشند که رشته مورد نظر با مدرک تحصیلی اخذ شده آن ها مطابقت داشته باشد.
 4. علاقه مندان به تحصیل در دوره کارشناسی ناپیوسته با داشتن مدرک کاردانی و بدون در نظر گرفتن تطبیق مدرک تحصیلی با رشته مورد نظرشان می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
 5. برای ثبت نام در مقاطع کاردانی ناپیوسته و یا کارشناسی پیوسته ، داشتن مدارک دیپلم نظام قدیم یا جدید ، پیش دانشگاهی و یا کاردانی الزامی است.
 6. داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام جدید هستند اما مدرک پیش دانشگاهی را ندارند ، مجاز به ثبت نام در دوره های کاردانی ناپیوسته یا کارشناسی پیوسته نمی باشند.
 7. تعداد انتخاب های مجاز برای ثبت نام در دوره های کاردانی پیوسته و یا کارشناسی ناپیوسته ، حداکثر یک کد رشته در 20 کد محل است.
 8. حداکثر انتخاب های داوطلبان جهت ثبت نام در دوره های کاردانی ناپیوسته یا کارشناسی پیوسته ، 20 کد رشته محل می باشد.
 9. داوطلبان آقا نباید از لحاظ خدمت دوره ضرورت ، مشکلی داشته باشند.
 10. افرادی که سابقه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته را داشته اما به هر دلیلی با اخذ مدرک کاردانی از ادامه تحصیل سر باز زده اند ، اگر از نظر خدمت سربازی مشکلی نداشته باشند ، امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته را خواهند داشت. هم چنین اگر دارای کارت معافیت و یا پایان خدمت باشند ، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته به ادامه تحصیل بپردازند.

مدارک ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد واحد سما ابهر 98 – 99

ثبت نام اینترنتی بدون کنکور آزاد نیاز به ارائه مدارک خاصی ندارد. در واقع می توان گفت مدارک ثبت نام آزاد بدون کنکور در یک فایل اسکن شده عکس پرسنلی با ویژگی های زیر ، خلاصه می شود.

 • عکس باید دارای اندازه 3*4 و یا 4*6 باشد.
 • بهتر است عکس داوطلب دارای پس زمینه سفید بوده و حتما تمام رخ باشد.
 • هیچ گونه اثر مهر ، منگنه و … بر روی عکس موجود نباشد.
 • فایل اسکن شده عکس ، نباید دارای حاشیه زائد باشد.
 • فرمت عکس مورد نظر ، باید JPG باشد.
 • حجم فایل اسکن شده باید حداقل 70 کیلوبایت باشد.
 • ابعاد عکس اسکن شده باید حداقل 200×300 و حداکثر 300×400 باشد.

علاوه بر بارگذاری فایل عکس ، جهت تکمیل فرم ثبت نام ، نیاز به وارد نمودن برخی اطلاعات هویتی مانند نام و نام خانوادگی ، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد ، نام پدر ، معدل ، جزئیات مربوط به آخرین مدرک تحصیلی و … نیز می باشد. بنابراین توصیه می شود به هنگام نام نویسی در سامانه دانشگاه آزاد ، مدارک مربوط به اطلاعات شخصی خود را در دسترس داشته باشید.

ارائه مدرک فارغ التحصیلی و تاییدیه مدرک کاردانی به دانشگاه ، برای داوطلبانی که قصد ثبت نام در مقطع کارشناسی ناپیوسته را دارند الزامی است. چنان چه این افراد مورد پذیرش در دانشگاه قرار گیرند تا دو ماه ، فرصت دارند که لیست ریزنمرات مقطع کاردانی خود را به دانشگاه عرضه نمایند.

شهریه دانشگاه آزاد واحد سما ابهر 98 – 99

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه آزاد قرار می گیرند موظفند به ازای هر ترم تحصیلی ، مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت نمایند که از دو قسمت ثابت و متغیر ، تشکیل شده است. قسمت ثابت شهریه معمولا تا پایان دوره تحصیل دانشجویان ثابت بوده و کمتر دچار تغییر می شود. اما میزان آن برای ورودی های جدید در هر سال تحصیلی کمی بیشتر از مبلغی است که دانشجویان ورودی های سابق ، به عنوان شهریه ثابت پرداخت می نمایند.

بخش عمده شهریه آزاد را قسمت متغیر آن ، تشکیل می دهد. زیرا شهریه متغیر برای تمام دانشجویان بسته به نوع رشته ، تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم و نوع آن ها متفاوت است. میزان شهریه متغیر ، در طول دوره تحصیل دانشجو نیز افزایش می یابد. بنابراین می توان گفت شهریه کلی دانشگاه آزاد ، در هر سال تحصیلی با افزایش 10 الی 15 درصدی همراه است.

میانگین مبلغ شهریه هر ترم دانشگاه آزاد 98
رشته های علوم پایه و انسانی
حداقل 1 میلیون و 450 هزار تومان و حداکثر 2 میلیون و 300 هزار تومان
رشته های فنی مهندسی
حداقل 1 میلیون و 750 هزار تومان و حداکثر 2 میلیون و 900 هزار تومان

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما ابهر 98 – 99

داوطلبانی که قصد ثبت نام در رشته های بدون کنکور آزاد را دارند ، می توانند از دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته مربوط به هر یک از دوره های کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته ، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته استفاده نمایند. اما جهت سهولت دسترسی شما داوطلبان گرامی ، جداولی را تهیه کرده ایم که تمام رشته های ارائه شده در مقاطع مختلف این واحد دانشگاهی را نشان می دهند.

لیست رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد واحد سما ابهر در نیمسال اول 98
رشته های کاردانی پیوسته
کودکیاری – مربی کودکمکانیک خودرو – مکانیک خودرو
حسابداریتاسیسات – تهویه مطبوع
تربیت بدنیساخت و تولید – قالبسازی
الکترونیک – الکترونیک عمومیساخت و تولید – ماشین افزار
الکتروتکنیک – برق صنعتیصنایع فلزی – صنایع فلزی
الکتروتکنیک – تاسیسات الکتریکیمتالورژی – ریخته گری
صنایع شیمیایی – صنایع شیمیایینرم افزار کامپیوتر
ساختمان – کارهای عمومی ساختمانامور دامی – تکنولوژی پرورش دام
نقشه کشی عمومی – نقشه کشی و طراحی صنعتیگرافیک – گرافیک
نقشه کشی معماری – معماریهنرهای تجسمی – نقاشی


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره