9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه دانشگاه آزاد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بابل

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بابل

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 98 - 99
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 – 99
در سال های اخیر شاهد ارائه بسیاری از رشته های دانشگاه آزاد می باشیم که به صورت بدون کنکور دانشجو می پذیرند. امکان ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد برای تمامی داوطلبان واجد شرایط وجود دارد ، چه آن ها که در کنکور ثبت نام کنند و چه آن ها که تمایلی به تحصیل در رشته های با آزمون نداشته باشند.

هم چنین داوطلبانی که با هدف تحصیل در رشته های با آزمون دانشگاه های سراسری یا آزاد در کنکور سراسری شرکت می کنند ، ممکن است پس از انتشار و مشاهده کارنامه اولیه متوجه شوند که امکان انتخاب رشته و یا قبولی در رشته مورد نظر را ندارند. این افراد نیز می توانند پس از نتایج کنکور در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند.

بنابراین می توان گفت تمامی داوطلبان کنکور سراسری مستقل از ثبت نام کنکور می توانند لیستی از رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد را در سامانه انتخاب رشته این دانشگاه به ثبت برسانند. آن دسته از متقاضیانی که در آزمون سراسری مجاز به انتخاب رشته شده اند نیز ، می توانند دو لیست انتخاب رشته مجزا (رشته های با آزمون ، رشته های بدون آزمون) را در سامانه یا سامانه های مربوطه وارد کنند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی و از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بابل 98 – 99

معمولا امکان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد دو مرتبه در سال فراهم می شود ، یکی نیمسال تحصیلی مهر ماه و دیگری نیمسال تحصیلی بهمن ماه. داوطلبانی که قصد ثبت نام در هر یک از ترم های تحصیلی را دارند ، باید در موعد مقرر نسبت به فرآیند نام نویسی و انتخاب رشته خود ، اقدام کنند. زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد برای ترم تحصیلی مهر ماه از روز 27 اسفند ماه 97 آغاز شد و تا روز 20 شهریور ماه 98 ادامه داشت. به عبارتی هر داوطلب حدود 6 ماه فرصت داشت تا با بررسی دقیق رشته های ارائه شده در واحدهای دانشگاهی آزاد و مراجعه به سایت انتخاب رشته کنکور آزاد ، لیست انتخابی خود را از میان کد رشته محل های موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور این دانشگاه استخراج نماید.

مهلت ثبت نام در رشته های بدون کنکور آزاد بهمن ماه سال جاری حدودا 2 ماه در نظر گرفته شده است و مقاضیان می توانند از روز 28 آبان ماه لغایت 30 دی ماه به صورت حضوری ، ثبت نام خود را انجام دهند. پیش بینی می شود زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در سال های آتی نیز به همین منوال باشد. اما باز هم داوطلبان می توانند با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی از آخرین اخبار مربوط به این فرآیند مطلع شوند.

داوطلبان جهت ثبت نام در رشته های بدون کنکور نیمسال تحصیلی مهر ماه می بایست بسته به کد رشته محل های انتخابی و گروه آزمایشی آن ها ، یک یا چند کارت اعتباری خریداری کنند. در واقع از این طریق هزینه ثبت نام بدون کنکور آزاد را پرداخت می نمایند تا اجازه ورود به سامانه ثبت نام و انتخاب رشته را داشته باشند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بابل 98 – 99

دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور آزاد علاوه بر دارا بودن تمام کد رشته محل های ارائه شده در دوره های کاردانی و کارشناسی ، حاوی جزئیات مربوط به ثبت نام و انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد می باشد. یکی از پیش نیازهای این فرآیند ، داشتن شرایط لازم برای نام نویسی در دانشگاه آزاد است که در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 – 99
داوطلبی که قصد ثبت نام در نیمسال تحصیلی مهر ماه را دارد باید تا روز 31 شهریور ماه فارغ التحصیل شود.
دارندگان مدرک دیپلم شاخه کاردانی ، فنی و حرفه ای و یا هنرستان نظام قدیم قصد ثبت نام در دوره کاردانی پیوسته را دارند ، باید توجه داشته باشند که مدرک تحصیلی آن ها با رشته انتخابی در دانشگاه ، مطابقت داشته باشد.
دارا بودن مدرک کاردانی جهت ثبت نام در دوره کارشناسی ناپیوسته ، الزامی است.
ثبت نام دارندگان مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی ، در دوره های کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته امکان پذیر است.
حداکثر تعداد انتخاب های مجازی که هر داوطلب می تواند جهت ثبت نام در دوره های کاردانی پیوسته یا کارشناسی ناپیوسته داشته باشد ، یک کد رشته در 20 کد محل است.
تعداد انتخاب های مجاز هر داوطلب جهت ثبت نام در دوره های کاردانی ناپیوسته یا کارشناسی پیوسته ، 20 کد رشته محل می باشد.
داوطلبان آقا ، برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد نباید از لحاظ نظام وظیفه مشکلی داشته باشند.

علاوه بر موارد فوق ، بد نیست بدانید داوطلبانی که سابقه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته را دارند اما موفق به پایان این دوره نشده و با اخذ مدرک کاردانی از ادامه تحصیل انصراف داده اند ، می توانند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته بپردازند اما به شرطی که کارت پایان خدمت یا معافیت ، داشته باشند. هم چنین امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیز برای افرادی با این شرایط وجود دارد ، اگر از لحاظ خدمت سربازی مشکلی نداشته باشند.

مدارک ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد واحد سما بابل 98 – 99

داوطلبانی که قصد ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه آزاد را دارند ، لازم است مدارکی را جهت درج اطلاعات و ارائه در سامانه ثبت نام و انتخاب رشته این دانشگاه در دسترس داشته باشند. مدارک ثبت نام آزاد بدون کنکور بدین شرح می باشد:

 • یک قطعه عکس 3*4 یا 4*6
 • مدارک تحصیلی مرتبط
 • شناسنامه و کارت ملی

مدارک تحصیلی ، شناسنامه و کارت ملی به منظور درج اطلاعات آن ها در سامانه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد مورد نیاز است اما یک قطعه عکسی که گفته شد ، می بایست با ویژگی های زیر در سامانه مذکور بارگذاری شود.

 • تمام رخ
 • دارای پس زمینه سفید
 • فرمت JPG
 • حجمی کمتر از 70 کیلوبایت
 • دارای ابعاد حداقل 200×300 و حداکثر 300×400
 • نداشتن حاشیه زائد
 • عاری از هر گونه خدشه (اثر مهر ، منگنه و …)

ارائه مدرک فارغ التحصیلی و تاییدیه مدرک کاردانی داوطلب به دانشگاه ، به هنگام ثبت نام در مقطع کارشناسی ناپیوسته الزامی است. هم چنین پس از کسب قبولی در این مقطع ، داوطلبان حداکثر 2 ماه مهلت دارند که لیست ریزنمرات مقطع کاردانی را به دانشگاه محل قبولی تحویل دهند.

شهریه دانشگاه آزاد واحد سما بابل 98 – 99

شهریه دانشگاه آزاد را می توان متشکل از دو قسمت ثابت و متغیر دانست. به این صورت که شهریه ثابت دانشجویان معمولا تا پایان دوره تحصیل آن ها بدون تغییر مانده و تنها با شروع سال تحصیلی و برای دانشجویان جدیدالورود بر میزان آن افزوده می شود. اما شهریه متغیر ، همان گونه که از نامش پیداست ، پیوسته در حال تغییر می باشد و مبلغ ثابتی را نمی توان برای آن تعیین کرد. به طور کلی می توان گفت شهریه متغیر بسته به سه عامل زیر می تواند در طول دوره تحصیلی دانشجو ، کم و زیاد شود.

 • نوع رشته تحصیلی
 • تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم
 • نوع واحدهای اخذ شده در هر ترم تحصیلی

شهریه متغیر در گذر زمان نیز با افزایش مبلغ همراه است. به طور کلی می توان گفت شهریه پرداختی دانشگاه آزاد در هر سال تحصیلی حدود 10 الی 15 درصد بیشتر از شهریه سال گذشته اش می باشد. متوسط هزینه ای که دانشجویان به عنوان شهریه هر ترم تحصیلی خود در دانشگاه آزاد پرداخت می نمایند عبارت است از:

 • رشته های علوم پایه و انسانی: حدودا بین 1 میلیون و 450 هزار تومان الی 2 میلیون و 300 هزار تومان
 • رشته های فنی مهندسی: حدودا بین 1 میلیون و 750 هزار تومان الی 2 میلیون و 900 هزار تومان

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بابل 98 – 99

تمامی داوطلبان جهت ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه آزاد ، ابتدا می بایست دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته دوره های کاردانی و کارشناسی را مطالعه کرده و با آگاهی از رشته های بدون کنکور آزاد نسبت به انتخاب کد رشته محل خود اقدام نمایند.

لیست رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد واحد سما بابل در نیمسال اول 98
رشته های کاردانی پیوسته
کودکیاری – مربی کودکنرم افزار کامپیوتر
تربیت بدنیصنایع چوب و کاغذ – سازه های چوبی
الکترونیک – الکترونیک عمومیامور زراعی و باغی – تکنولوژی تولیدات باغی
ساختمان – کارهای عمومی ساختمانامور دامی – تکنولوژی پرورش طیور
نقشه کشی عمومی – نقشه کشی و طراحی صنعتیامور دامی – تکنولوژی پرورش دام
نقشه کشی معماری – معماریامور زراعی و باغی – تکنولوژی تولیدات زراعی
گرافیک – گرافیک


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره