تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400

فرآیند نام نویسی بدون آزمون پیام نور 1400
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400

در سال های اخیر، شاهد ارائه بسیاری از رشته های بدون کنکور در دانشگاه های مختلف بوده ایم. دانشگاه پیام نور، یکی از مراکز آموزشی می باشد که از طریق ثبت نام بدون کنکور به پذیرش دانشجو می پردازد. در واقع داوطلبان می توانند هم با شرکت در آزمون و هم بدون شرکت در آن نسبت به ثبت نام پیام نور اقدام نمایند. به این صورت که تمامی افراد واجد شرایط می توانند دو لیست انتخاب رشته (یکی رشته های با آزمون و دیگری رشته های بدون آزمون) را در سایت ثبت نام بدون کنکور سراسری ثبت نمایند.

لازم است بدانید، برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های بدون کنکور محدودیتی مبنی بر تطابق رشته انتخابی با مدرک تحصیلی دوره مدرسه آن ها مطرح نیست. به عنوان مثال داوطلبی که رشته مدرسه ای او ریاضی فیزیک بوده است، می تواند در پذیرش رشته حقوق بدون کنکور دانشگاه پیام نور، شرکت نماید. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور، معمولا دو نوبت در سال یعنی نیمسال اول تحصیلی و یک بار برای تحصیل در نیمسال دوم انجام می شود.

با توجه به مصوبات جدید سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرش 85 درصد از رشته های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400

همان طور که اشاره کردیم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور معمولا دو بار در سال و برای ورود به ترم های مهر و بهمن ماه صورت می گیرد. بنابراین زمان ثبت نام آن ها با هم متفاوت می باشد.

زمان ثبت نام نیمسال اول تحصیلی (مهر ماه)

به طور معمول لیست رشته های بدون کنکور پیام نور برای نیمسال اول تحصیلی، از اوایل مرداد ارائه می گردد و داوطلبان می توانند با در نظر داشتن شرایط ثبت نام بدون آزمون پیام نور، نسبت به ثبت نام خود در این نیمسال، اقدام کنند. مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور 1400، مشخص می شود که متقاضیان در چه زمانی به ثبت نام و انتخاب رشته خود به صورت اینترنتی بپردازند. لازم به ذکر است، معمولا مهلت مجددی تحت عنوان تمدید مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور برای بازماندگان از نام نویسی و ویرایش اطلاعات ثبت نام بدون کنکور این دانشگاه در نظر گرفته می شود اما به دلیل این که هنوز اطلاعیه ای در زمینه تاریخ ثبت نام و تمدید آن در سال 1400 منتشر نشده است، شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره از جدیدترین اخبار مربوطه مطلع گردید.

زمان ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی (بهمن ماه)

معمولا دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور بهمن به طور همزمان با آغاز نام نویسی در این دوره منتشر خواهد شد. در این دفترچه طبق روال معمول، به ذکر تمامی اطلاعاتی که متقاضیان جهت انجام نام نویسی خود به آن نیاز دارند از جمله نحوه و زمان ثبت نام بدون کنکور پیام نور بهمن 1400 اشاره خواهد کرد. مطابق با روند سال های گذشته می توان زمان تقریبی اجرای فرآیند نام نویسی این دوره را در اواخر آذر ماه 1400 تخمین زد. ممکن است عده ای از افراد از این فرصت غافل شده و موفق به انجام نام نویسی نشده باشند. سازمان سنجش برای این دسته از داوطلبان تمهیداتی اندیشیده است که بر مبنای آن می توانند نسبت به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور خود در مهلت مجدد تعیین شده، اقدام نمایند. لازم به ذکر است که در این بازه ویرایش اطلاعات مندرج در فرم تقاضانامه اینترنتی نیز امکان پذیر است. در صورت مشخص شدن اخبار جدید درباره زمان و تمدید ثبت نام دوره فوق، مقاله بروز رسانی خواهد شد.

چگونه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400 را انجام دهیم؟

ثبت نام پذیرش بدون آزمون این دانشگاه در مهر ماه به صورت الکترونیکی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. بر همین اساس متقاضیان می بایست در زمان شروع مهلت ثبت نام، به سایت مذکور مراجعه کرده و ضمن پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400 اطلاعات خود را در سامانه درج کنند. نام نویسی ترم بهمن نیز در سال 99 برخلاف دوره گذشته، به صورت غیرحضوری صورت گرفت. در این بخش راهنمای ثبت نام اینترنتی پذیرش بدون آزمون را به طور کامل ارائه کرده ایم.

 1. به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و به بخش سراسری از طریق انتخاب آیکون مربوطه در سمت راست صفحه وارد شوید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله اول

 

 • بر روی لینک فعال مربوط به “ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سراسری – مهر / بهمن ماه 1400 کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله دوم

 

 • در این بخش از قسمت راست صفحه گزینه “خرید کارت” را انتخاب نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله سوم

 

 • دکمه “سریال ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سراسری – بهمن ماه سال 1400” را بفشارید. سپس بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کیند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله چهارم

 

 • اطلاعات خواسته شده را در کادرهای مربوطه وارد نموده و کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله پنجم

 

 • تیک عبارت مربوط به تایید اطلاعات درج شده را فعال نمایید تا دکمه ادامه روند پرداخت برای شما فعال گردد.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله ششم

 

 • مشخصات مربوط به کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در قسمت های مشخص شده وارد کنید و بر روی گزینه پرداخت کلیک نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هفتم

 • به صفحه اول سایت بازگشته و نکات قید شده را مطالعه نمایید. سپس کلید “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هشتم

 

 • در این بخش به ثبت شماره سریال خریداری شده بپردازید و بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله نهم

 

 • عکس داوطلبی خود را با مشخصات ذکر شده بارگداری نمایید.
 • پس از طی مراحل فوق به صفحه کاربری منتقل شده و یک فرم را مشاهده خواهید کرد. در این فرم باید اطلاعات و کد رشته محل های انتخابی خود را درج نمایید.
 • نهایتا یک پرینت از کد پیگیری 16 و شماره پرونده 7 رقمی خود تهیه کرده و آن را تا پایان مراحل پذیرش نگه دارید.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400

چنانچه قصد ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور را دارید، لازم است از شرایط ثبت نام در رشته‌های بدون آزمون (براساس سوابق تحصیلی) این دانشگاه، آگاهی کامل داشته باشید. شرایط ثبت نام پیام نور بدون آزمون، مطابق زیر می باشد.

 • داشتن مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم و یا 3 ساله نظام جدید برای داوطلبان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه، الزامی می باشد.
 • داوطلبان جهت شرکت در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور، باید مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی (در صورت تحصیل در نظام قدیم آموزشی) خود را برای ارائه به دانشگاه، داشته باشند.
 • فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش، جهت ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور، باید دارای مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی تایید شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
 • داوطلبان با معدل بالاتر، شانس بیشتری برای پذیرش در رشته های بدون کنکور و پرمتقاضی خواهند داشت.
 • داشتن گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی و یا معافیت از آن (معافیت دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی است.
 • متقاضیانی که فارغ التحصیل از رشته های علوم پزشکی مقطع کاردانی می باشند و قصد ثبت نام بدون آزمون، در این دانشگاه ها را دارند، باید دوره تعهد خدمتشان به پایان رسیده باشد.
 • دانشجویان دوره روزانه که به هر دلیلی قصد تحصیل بدون کنکور در دانشگاه پیام نور را دارند، ابتدا باید به طور کامل از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.
 • دانشجویان دوره های غیر روزانه که از معافیت تحصیلی نیز بهره نمی برند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه، به ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های پیام نور بپردازند و در صورت قبولی نیز نیازی به انصراف ندارند. اما ارائه مدارک لازم به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی جدید الزامی می باشد.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور 1400

کسب آگاهی از تمامی عناوین ذکر شده در بخش های قبلی با بررسی دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته این پذیرش ممکن می باشد. در این دفترچه اطلاعاتی در خصوص جدول زمان بندی پذیرش، شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان، سهمیه ها و تسهیلات، مراحل ثبت نام و انتخاب رشته، جداول رشته های ارائه شده و… در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. شما می توانید فایل مذکور را با کلیک بر روی لینک موجود در جدول زیر دریافت کنید.

دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه پیام نور 
نیمسال اول
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور مهر ماه 99
 دانلود اصلاحات سری اول
دانلود اصلاحات سری دوم
دانلود اصلاحات سری سوم
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور مهر ماه 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

نیسمال دوم
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور بهمن ماه 99 

دانلود اصلاحات سری اول

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور بهمن ماه 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور نیز، نیاز به ارائه برخی مدارک دارد که ناقص بودن این مدارک، منجر به لغو ثبت نام فرد متقاضی می شود. در صورتی که ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های پیام نور به صورت اینترنتی باشد، تنها مدرک مورد نیاز به جهت نام نویسی این دوره، بارگذاری عکس داوطلب مطابق با ویژگی های زیر می باشد. در صورت حضوری بودن ثبت نام نیز ارائه مدارک به صورت حضوری انجام می شود اما پیشنهاد می کنیم این قسمت را با دقت مطالعه کرده و پیش از شروع ثبت نام، تمام اطلاعات لازم (هویتی و تحصیلی) را در دسترس خود قرار دهید.

 • یک قطعه عکس 4*3 مربوط به سال جاری داوطلب با فرمت jpg و اندازه حداکثر 400×300 پیکسل و حداقل 300×200 پیکسل و حجم کمتر از 70 کیلوبایت
 • معدل کل آخرین مدرک فارغ التحصیلی
 • کد پیگیری 12 رقمی مخصوص متقاضیان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگری
 • کد رهگیری 13 رقمی برای داوطلبان تبعه غیرایرانی

یکی از مسائل حائز اهمیت برای داوطلبانی که قصد ثبت نام پیام نور را دارند، اطلاع از میزان شهریه پیام نور می باشد. از آن جایی که میزان شهریه، با توجه به رشته تحصیلی، تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم و نوع آن ها تعیین می شود، شهریه مقاطع و رشته های مختلف نیز یکسان نخواهد بود. همچنین شهریه یک دانشجو در طی دوره تحصیل نیز، ثابت نمی ماند. زیرا تعداد واحدهای اخذ شده او در هر ترم و نوع آن ها با ترم قبل، متفاوت می باشد. برای این که به طور دقیق تر با مبلغ این شهریه و درصد افزایش آن در هر سال آشنا شوید، می توانید از لینک مربوطه استفاده نمایید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400 چه زمانی انجام می شود؟

در حال حاضر بازه زمانی دقیقی در این باره منتشر نشده است.

2- برای ثبت نام بدون کنکور پیام نور 1400 از چه طریقی باید اقدام کرد؟

نام نویسی بدون آزمون پیام نور بسته به دوره و اعلام مسئولین ذی ربط به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و یا حضوری انجام می شود.

3- شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور به چه صورت می باشد؟

این شرایط در دفترچه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های سراسری مهر و بهمن ماه یا در مقاله فوق ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۲ نظر

 1. میخواستم من دیپلم نظام قدیم تجربی هستم ایا میشه بدون کنکور مترجمی زبان دانشگاه پیام نور اتنخاب کنم

 2. سلام، من دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی دارم. میتونم از رشته های فنی و مهندسی انتخاب کنم؟ یا الزاما باید دیپلم ریاضی داشته باشم؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش در خصوص ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی ورودی بهمن سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت تغییر رشته ی ثبت نامی برای شما وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره