تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401

زمان فرآیند نام نویسی بدون آزمون پیام نور 1401
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401

 دانشگاه پیام نور یکی از مراکز آموزشی می باشد که از طریق نام نویسی رشته های با آزمون و بدون آزمون دانشجو می پذیرد. در واقع داوطلبان می توانند با نام نویسی در کنکور سراسری و شرکت در آن و حتی بدون طی کردن این مراحل، نسبت به ثبت نام پیام نور در رشته های بدون کنکور اقدام نمایند.

لازم است بدانید، برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های بدون آزمون، محدودیتی مبنی بر تطابق رشته انتخابی با مدرک دیپلم آن ها مطرح نیست. به عنوان مثال، داوطلبی که در رشته ریاضی فیزیک تحصیل نموده است، می تواند در پذیرش رشته حقوق بدون آزمون دانشگاه پیام نور، شرکت نماید. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور معمولا در دو نوبت نیمسال اول یعنی مهر ماه و نیمسال دوم بهمن ماه انجام می شود که در ادامه متن این مقاله، به جزییات آن پرداخته شده است.

با توجه به مصوبات جدید سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرش 85 درصد از رشته های دانشگاه ها به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401

همان طور که اشاره شد، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور معمولا دو بار در سال، برای ورود به ترم های مهر و بهمن ماه صورت می گیرد. همچنین سازمان سنجش، داوطلبان رشته های بدون آزمون را به دو دسته تقسیم نموده است. دسته اول افرادی هستند که در کنکور سراسری نام نویسی کرده اند و دسته دوم متقاضیانی می باشند که در آزمون مذکور ثبت نام نکرده اند. در ادامه متن، زمان ثبت کد رشته محل های مربوط به هر کدام را شرح داده ایم.

زمان ثبت نام نیمسال اول تحصیلی (مهر ماه)

به طور معمول، لیست رشته های بدون کنکور پیام نور برای نیمسال اول تحصیلی، از اواسط مرداد ماه ارائه می گردد. متقاضیان می توانند با در نظر داشتن شرایط لازم نسبت به ثبت نام خود در زمان مقرر اقدام نمایند. مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور 1401 مشخص می شود که، متقاضیان در چه تاریخی به نام نویسی و انتخاب رشته خود به صورت اینترنتی بپردازند.

همچنین افراد واجد شرایطی که در آزمون مذکور نام نویسی نکرده و خواستار تحصیل در رشته هایی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی است می باشند نیز در موعد مقرر شده ای که متعاقبا اعلام خواهد شد، می توانند جهت ثبت نام اقدام نمایند.

البته با توجه به مشخص نبودن زمان ثبت نام بدون کنکور این دانشگاه برای کلیه افراد، می توانید با عضویت در کانال تلگرام بدون آزمون از آخرین اخبار مرتبط با این موضوع اطلاع کسب نمایید.

زمان ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی (بهمن ماه)

پس از انتشار دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور بهمن 1401 متقاضیان می توانند نسبت به ثبت نام خود در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی نیمسال دوم نیز اقدام نمایند.

در ضمن در صورت اعلام زمان دقیق نام نویسی برای نوبت بهمن ماه دوره بدون کنکور این دانشگاه، جزئیات از طریق این مقاله اعلام خواهد شد.

چگونه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401 را انجام دهیم؟

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور در مهر و بهمن ماه به صورت الکترونیکی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. بر همین اساس متقاضیان می بایست در زمان شروع فرآیند نام نویسی، به سایت مذکور مراجعه کرده و ضمن پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401 اطلاعات خود را در سامانه درج کنند. در این بخش راهنمای تصویری ثبت نام اینترنتی پذیرش بدون آزمون را به طور کامل ارائه کرده ایم.

مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 

 • به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و به بخش “سراسری” از طریق انتخاب آیکون مربوطه در سمت راست صفحه وارد شوید.

مرحله اول ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

 • بر روی لینک فعال مربوط به “سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری بهمن ماه 1401” کلیک کنید. داوطلبانی که در کنکور سراسری ثبت نام نموده اند، بایستی در سامانه انتخاب رشته با آزمون، فرآیند ثبت کد رشته محل های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی خود را به انجام برسانند.

مرحله دوم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

 • در این بخش از قسمت راست صفحه گزینه “خرید کارت اعتباری” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

 • تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام.” را فعال نموده سپس گزینه “ادامه روند پرداخت” را انتخاب کنید.

مرحله ششم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

 • مشخصات مربوط به کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در قسمت های مشخص شده وارد کنید و بر روی گزینه “پرداخت” کلیک نمایید.

مرحله هفتم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

 • به صفحه اول سامانه برگشته و دکمه “ثبت نام جدید” را بفشارید.

مرحله هشتم ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری

 • در این بخش به ثبت شماره سریال خریداری شده بپردازید و بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید.

ثبت نام مرحله نهم بدون کنکور دانشگاه سراسری

وقتی به سایت واد شدید، فایل عکس داوطلبی خود را با مشخصات ذکر شده بارگذاری نمایید. پس از طی مراحل فوق به صفحه کاربری منتقل شده و یک فرم را مشاهده خواهید کرد. در این فرم باید اطلاعات و کد رشته محل های انتخابی خود را درج کنید. نهایتا یک پرینت از کد پیگیری 16 رقمی و شماره پرونده 7 رقمی خود تهیه کرده و آن را تا پایان مراحل پذیرش نگه دارید.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401

چنانچه قصد ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور را دارید، لازم است از شرایط ثبت نام براساس سوابق تحصیلی این دانشگاه، آگاهی کامل داشته باشید. شرایط ثبت نام پیام نور در رشته های بدون آزمون، در ادامه ذکر شده است.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا ادیان مطرح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • عدم سابقه عضویت در سازمان ها و گروه های غیر قانونی

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم و یا 3 ساله نظام جدید برای داوطلبان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه، الزامی می باشد.
 • داوطلبان جهت شرکت در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور، باید مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی (در صورت تحصیل در نظام قدیم آموزشی) خود را برای ارائه به دانشگاه، داشته باشند.
 • فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش، جهت ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور، باید دارای مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی تایید شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
 • داوطلبان با معدل بالاتر، شانس بیشتری برای پذیرش در رشته های بدون کنکور و پرمتقاضی خواهند داشت.
 • داشتن گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی و یا معافیت از آن (معافیت دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی است.
 • متقاضیانی که فارغ التحصیل از رشته های علوم پزشکی مقطع کاردانی می باشند و قصد ثبت نام بدون آزمون، در این دانشگاه ها را دارند، باید دوره تعهد خدمتشان به پایان رسیده باشد.
 • دانشجویان دوره روزانه که به هر دلیلی قصد تحصیل بدون کنکور در دانشگاه پیام نور را دارند، ابتدا باید به طور کامل از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.
 • دانشجویان دوره های غیر روزانه که از معافیت تحصیلی نیز بهره نمی برند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه، به ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های پیام نور بپردازند و در صورت قبولی نیز نیازی به انصراف ندارند. اما ارائه مدارک لازم به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی جدید الزامی می باشد.

مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور نیز، نیاز به ارائه برخی مدارک دارد که ناقص بودن این مدارک، منجر به لغو ثبت نام فرد متقاضی می شود. در صورتی که ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های پیام نور به صورت اینترنتی باشد، تنها مدرک مورد نیاز به جهت نام نویسی این دوره، بارگذاری عکس داوطلب مطابق با ویژگی های زیر می باشد. در صورت حضوری بودن ثبت نام نیز ارائه مدارک به صورت حضوری انجام می شود اما پیشنهاد می کنیم این قسمت را با دقت مطالعه کرده و پیش از شروع ثبت نام، تمام اطلاعات لازم (هویتی و تحصیلی) را در دسترس خود قرار دهید.

 • یک قطعه عکس 4*3 تهیه شده در سال جاری، با فرمت jpg، اندازه حداکثر 400×300 پیکسل و حداقل 300×200 پیکسل و حجم کمتر از 70 کیلوبایت
 • معدل کل آخرین مدرک فارغ التحصیلی
 • میانگین نمرات کتبی آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم، پیش دانشگاهی و یا کاردانی)
 • کد پیگیری 12 رقمی مخصوص متقاضیان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگری
 • کد رهگیری 13 رقمی برای داوطلبان تبعه غیرایرانی

دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور 1401

ذکر این نکته ضروری است که، هنوز دفترچه ثبت نام بدون کنکور این دانشگاه برای سال 1401 منتشر نشده است، اما برای کسب آگاهی بیشتر مخاطبین گرامی لینک دریافت پی دی اف سال گذشته نیز در جدول زیر قرار داده شده است.

در این دفترچه اطلاعاتی در خصوص جدول زمان بندی پذیرش، شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان، سهمیه ها و تسهیلات، مراحل ثبت نام و انتخاب رشته، جداول رشته های ارائه شده و… در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. شما می توانید فایل مذکور را به محض انتشار با کلیک بر روی لینک موجود در جدول دریافت کنید.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور مهر ماه 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور مهر ماه 1400

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

یکی از مسائل حائز اهمیت برای داوطلبانی که قصد ثبت نام پیام نور را دارند، اطلاع از میزان شهریه پیام نور می باشد. از آن جایی که میزان شهریه، با توجه به رشته تحصیلی، تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم و نوع آن ها تعیین می شود، شهریه مقاطع و رشته های مختلف نیز یکسان نخواهد بود. همچنین شهریه یک دانشجو در طی دوره تحصیل نیز ثابت نمی ماند، زیرا تعداد واحدهای اخذ شده او در هر ترم و نوع آن ها با ترم قبل، متفاوت می باشد.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور مهر ماه 1401 برای آن دسته از افرادی که در کنکور نام نویسی نکرده اند، چه زمانی انجام می شود؟

هنوز زمان دقیق فرآیند مذکور برای این دسته از داوطلبان مشخص نشده است اما به محض اعلام جزئیات از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

2- برای ثبت نام بدون کنکور پیام نور 1401 در دو نیمسال مهر ماه و بهمن ماه از چه طریقی باید اقدام کرد؟

نام نویسی بدون آزمون پیام نور در نیمسال مهر ماه به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org بوده و برای بهمن ماه ممکن است همانند سال گذشته اینترنتی انجام شود.

3- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور بهمن ماه 1401 چه زمانی انجام می شود؟

تاکنون زمان نام نویسی بر اساس معدل کتبی دیپلم نیمسال دوم این دانشگاه به طور دقیق مشخص نشده است، که برای اطلاع از آن می توانید در کانال تلگرام بدون آزمون ایران مشاوره عضو شوید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۰۴ نظر

 1. سلام دکترا رشته تاریخ دارید یا تاریخ اسلامی
  میشه لطف کنید قیمت حدودی رو هم لطف کنید

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر رشته های مورد نظر به صورت بدون کنکور در دانشگاه های پیام نور ارائه نمی شوند، لازم به ذکر است شهریه حدودی هر ترم رشته های مذکور در مقطع دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور (۷/۰۰۰/۰۰۰_ ۱۱/۰۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) می باشد.

 2. سلام وقت بخیر من لیسانس حسابداری دارم میتونم کارشناسی علوم تربیتی بخونم

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد) اقدام به تحصیل کنید.

 3. سلام من امسال دیپلم فنی حرفه ای رشته نقشه کشی معماری میگیرم میتونم بدون کنکور در دانشگاه پیام نور و یا آزاد رشته حقوق بخونم ساکن تهران هستم

  • با سلام و درود، در صورتی که مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید (۶_۳_۳) داشته باشید، محدودیتی بابت ثبت نام نخواهید داشت.

 4. سلام خسته نباشید ببخشید من مدرک دیپلم کاردانش رو دارم میتونم در دانشگاه پیام نور بدون کنکور در نیمسال دوم ثبت نام کنم؟

 5. سلام من فوق دیپلم برق و الکترتکنیک دارم میتوانم برای ادامه تحصیل رشته مکانیک ادامه بدهم لطفاً راهنمایی بفرمائید با تشکر

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، دانشگاه پیام نور هیچ رشته ای را در مقطع کارشناسی ناپیوسته ارائه نمی دهند.

 6. سلام ارشد هم ثبت نام دارند ؟

 7. میخواستم من دیپلم نظام قدیم تجربی هستم ایا میشه بدون کنکور مترجمی زبان دانشگاه پیام نور اتنخاب کنم

 8. سلام، من دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی دارم. میتونم از رشته های فنی و مهندسی انتخاب کنم؟ یا الزاما باید دیپلم ریاضی داشته باشم؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش در خصوص ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی ورودی بهمن سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت تغییر رشته ی ثبت نامی برای شما وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره