تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 99

فرآیند نام نویسی بدون آزمون پیام نور 99
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 99

در سال های اخیر، شاهد ارائه بسیاری از رشته های بدون کنکور در دانشگاه های مختلف بوده ایم. دانشگاه پیام نور، یکی از مراکز آموزشی می باشد که از طریق ثبت نام بدون کنکور به پذیرش دانشجو می پردازد. در واقع داوطلبان می توانند هم با شرکت در آزمون و هم بدون شرکت در آن، نسبت به ثبت نام پیام نور اقدام نمایند. به این صورت که تمامی افراد واجد شرایط، می توانند دو لیست انتخاب رشته، (یکی رشته های با آزمون و دیگری رشته های بدون آزمون) را در سایت ثبت نام بدون کنکور سراسری ثبت نمایند.

جالب است بدانید، برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های بدون کنکور محدودیتی مبنی بر تطابق رشته انتخابی با مدرک تحصیلی دوره مدرسه آن ها مطرح نیست. به عنوان مثال داوطلبی که رشته مدرسه ای او ریاضی فیزیک بوده است، می تواند در پذیرش رشته حقوق بدون کنکور دانشگاه پیام نور، شرکت نماید. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور، معمولا دو نوبت در سال انجام می شود؛ یک بار برای ورود به نیمسال اول تحصیلی و یک بار برای تحصیل در نیمسال دوم.

با توجه به مصوبات جدید سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرش 85 درصد از رشته های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 99

همان طور که اشاره کردیم، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور، معمولا دو بار در سال و برای ورود به ترم های مهر ماه و بهمن ماه صورت می گیرد. بنابرین زمان ثبت نام آن ها با هم متفاوت می باشد.

زمان ثبت نام نیمسال اول تحصیلی (مهر ماه)

به طور معمول لیست رشته های بدون کنکور پیام نور برای نیمسال اول تحصیلی، از اوایل بهمن ماه ارائه می گردد و داوطلبان می توانند با در نظر داشتن شرایط ثبت نام بدون آزمون پیام نور، نسبت به ثبت نام خود در این نیمسال، اقدام کنند. مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور 99، قرار بود فرآیند نام نویسی بدون کنکور این دانشگاه از روز 20 اسفند ماه آغاز شود و تا آخر شهریور ماه ادامه یابد؛ اما به دلیل شرایطی که اخیرا در کشور به وجود آمده است، این تاریخ دچار تعویق شد. بر همین اساس، متقاضیان از روز 5 مرداد لغایت 1 شهریور ماه 99 فرصت دارند به ثبت نام و انتخاب رشته خود بپردازند. لازم به ذکر است که این مهلت تا روز 7 مهر ماه برای داوطلبانی که قصد ویرایش در کد رشته محل های انتخابی و یا ثبت نام جدید دارند، تمدید شده است.

زمان ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی (بهمن ماه)

دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور بهمن 99 در آخرین روز آذر ماه منتشر شد. در این دفترچه طبق روال معمول، به تمامی ذکر تمامی اطلاعاتی که متقاضیان جهت انجام نام نویسی خود به آن نیاز دارند از جمله نحوه و زمان ثبت نام بدون کنکور پیام نور بهمن 99 پرداخته شده است. مطابق با زمان بندی موجود در دفترچه مذکور، ثبت نام و انتخاب رشته بدون آزمون بهمن ماه در تاریخ 30 آذر آغاز شده و تا روز 3 دی ماه ادامه دارد. ممکن است عده ای از افراد از این فرصت غافل شده و موفق به انجام نام نویسی نشده باشند. سازمان سنجش برای این دسته از داوطلبان تمهیداتی اندیشیده است که بر مبنای آن تا روز شنبه 6 دی مهلت دارند نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که در این بازه می توان ویرایش اطلاعات مندرج در فرم تقاضانامه اینترنتی را نیز انجام داد.

چگونه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 99 را انجام دهیم؟

ثبت نام پذیرش بدون آزمون این دانشگاه در مهر ماه به صورت الکترونیکی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. بر همین اساس متقاضیان می بایست در زمان شروع مهلت ثبت نام، به سایت مذکور مراجعه کرده و ضمن پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 99 اطلاعات خود را در سامانه ثبت می کردند. نام نویسی ترم بهمن نیز در سال 99 برخلاف دوره گذشته، به صورت غیرحضوری صورت می گیرد. داوطلبان در یک زمان ثبت نام و انتخاب رشته خود را انجام داده و پس از اعلام نتایج بدون کنکور دانشگاه پیام نور از قبولی یا عدم قبولی خود آگاه می شوند. در این بخش راهنمای ثبت نام اینترنتی پذیرش بدون آزمون را به طور کامل ارائه کرده ایم.

 1. به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و به بخش سراسری از طریق انتخاب آیکون مربوطه در سمت راست صفحه وارد شوید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله اول

 

 • بر روی لینک فعال مربوط به “ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سراسری – مهر / بهمن ماه 1399” کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله دوم

 

 • در این بخش از قسمت راست صفحه گزینه “خرید کارت” را انتخاب نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله سوم

 

 • دکمه “سریال ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سراسری – بهمن ماه سال 1399” را بفشارید. سپس بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کیند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله چهارم

 

 • اطلاعات خواسته شده را در کادرهای مربوطه وارد نموده و کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله پنجم

 

 • تیک عبارت مربوط به تایید اطلاعات درج شده را فعال نمایید تا دکمه ادامه روند پرداخت برای شما فعال گردد.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله ششم

 

 • مشخصات مربوط به کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در قسمت های مشخص شده وارد کنید و بر روی گزینه پرداخت کلیک نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هفتم

 • به صفحه اول سایت بازگشته و نکات قید شده را مطالعه نمایید. سپس کلید “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هشتم

 

 • در این بخش به ثبت شماره سریال خریداری شده بپردازید و بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله نهم

 

 • عکس داوطلبی خود را با مشخصات ذکر شده بارگداری نمایید.
 • پس از طی مراحل فوق به صفحه کاربری منتقل شده و یک فرم را مشاهده خواهید کرد. در این فرم باید اطلاعات و کد رشته محل های انتخابی خود را درج نمایید.
 • نهایتا یک پرینت از کد پیگیری 16 و شماره پرونده 7 رقمی خود تهیه کرده و آن را تا پایان مراحل پذیرش نگه دارید.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 99

چنانچه قصد ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور را دارید، لازم است از شرایط ثبت نام در رشته‌های بدون آزمون (براساس سوابق تحصیلی) این دانشگاه، آگاهی کامل داشته باشید. شرایط ثبت نام پیام نور بدون آزمون، مطابق زیر می باشد.

 • داشتن مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم و یا 3 ساله نظام جدید برای داوطلبان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه، الزامی می باشد.
 • داوطلبان جهت شرکت در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور، باید مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی (در صورت تحصیل در نظام قدیم آموزشی) خود را برای ارائه به دانشگاه، داشته باشند.
 • فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش، جهت ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور، باید دارای مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی تایید شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
 • داوطلبان با معدل بالاتر، شانس بیشتری برای پذیرش در رشته های بدون کنکور و پرمتقاضی خواهند داشت.
 • داشتن گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی و یا معافیت از آن (معافیت دائم و یا موقت) برای آقایان الزامی است.
 • متقاضیانی که فارغ التحصیل از رشته های علوم پزشکی مقطع کاردانی می باشند و قصد ثبت نام بدون آزمون، در این دانشگاه ها را دارند، باید دوره تعهد خدمتشان به پایان رسیده باشد.
 • دانشجویان دوره روزانه که به هر دلیلی قصد تحصیل بدون کنکور در دانشگاه پیام نور را دارند، ابتدا باید به طور کامل از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.
 • دانشجویان دوره های غیر روزانه که از معافیت تحصیلی نیز بهره نمی برند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه، به ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های پیام نور بپردازند و در صورت قبولی نیز نیازی به انصراف ندارند. اما ارائه مدارک لازم به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی جدید الزامی می باشد.

مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور نیز، نیاز به ارائه برخی مدارک دارد که ناقص بودن این مدارک، منجر به لغو ثبت نام فرد متقاضی می شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم این قسمت را با دقت مطالعه کرده و پیش از شروع ثبت نام، تمام مدارک لازم را در دسترس خود قرار دهید.

 • یک قطعه عکس 4*3 مربوط به سال جاری داوطلب و با فرمت jpg
 • معدل کل آخرین مدرک فارغ التحصیلی
 • کد پیگیری 12 رقمی مخصوص متقاضیان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگری
 • کد رهگیری 13 رقمی داوطلبان تبعه غیرایرانی

دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور 99

کسب آگاهی از تمامی عناوین ذکر شده در بخش های قبلی با بررسی دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته این پذیرش ممکن می باشد. در این دفترچه اطلاعاتی در خصوص جدول زمان بندی پذیرش، شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان، سهمیه ها و تسهیلات، مراحل ثبت نام و انتخاب رشته، جداول رشته های ارائه شده و… در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. شما می توانید فایل مذکور را با کلیک بر روی لینک موجود در جدول زیر دریافت کنید.

دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری 99
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری 99 (ورودی مهر ماه)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید)

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مهر 99 – اصلاحات سری اول

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید)

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مهر 99 – اصلاحات سری دوم

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید)

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مهر 99 – اصلاحات سری سوم

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید)

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری 99 (ورودی بهمن ماه)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید)

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری بهمن 99 – اصلاحات سری اول

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید)

یکی از مسائل حائز اهمیت برای داوطلبانی که قصد ثبت نام پیام نور را دارند، اطلاع از میزان شهریه پیام نور می باشد. از آن جایی که میزان شهریه، با توجه به رشته تحصیلی، تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم و نوع آن ها تعیین می شود، شهریه مقاطع و رشته های مختلف نیز یکسان نخواهد بود. همچنین شهریه یک دانشجو در طی دوره تحصیل نیز، ثابت نمی ماند. زیرا تعداد واحدهای اخذ شده او در هر ترم و نوع آن ها با ترم قبل، متفاوت می باشد. برای این که به طور دقیق تر با مبلغ این شهریه و درصد افزایش آن در هر سال آشنا شوید، می توانید از لینک مربوطه استفاده نمایید.

سوالات متداول

1- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور چه زمانی انجام می شود؟

نام نویسی از روز یکشنبه 30 آذر ماه تا 3 دی ماه 99 انجام می گیرد، همچنین این بازه زمانی تا روز شنبه 6 دی ماه برای دسته ای از داوطلبان تمدید شده است.

2- برای ثبت نام بدون کنکور پیام نور از چه طریقی باید اقدام کرد؟

نام نویسی بدون آزمون پیام نور به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- برای ثبت نام بدون کنکور پیام نور داشتن چه معدلی ملاک قرار می گیرد؟

داوطلبان با معدل بالاتر، شانس بیشتری برای پذیرش در رشته های بدون کنکور و پرمتقاضی خواهند داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۰ نظر

 1. Avatar

  سلام، من دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی دارم. میتونم از رشته های فنی و مهندسی انتخاب کنم؟ یا الزاما باید دیپلم ریاضی داشته باشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش در خصوص ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی ورودی بهمن سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت تغییر رشته ی ثبت نامی برای شما وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره