خانه مشاوره تحصیلی ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 – 1402

ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 – 1402

زمان نام نویسی حوزه علمیه برادران 1401 - 1402
ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 – 1402

مرکز مدیریت حوزه های علمیه برادران هر ساله اقدام به پذیرش داوطلبان واجد شرایط برای تحصیل در حوزه های علمیه می نماید. قبولی دانشجویان طی هفت مرحله آزمون ورودی، مصاحبه، دوره میثاق، دوره اختبار، تحقیقات میدانی، سنجش سلامت و در نهایت صدور کد رسمی انجام می پذیرد و شرکت کنندگان پس از کسب حدنصاب امتیازهای تمامی مراحل و احراز صلاحیت های لازم، به عنوان طلبه رسمی در مدارس علمیه مشغول به تحصیل می شوند.

داوطلبان ورود به حوزه های علمیه به تفکیک مدرک تحصیلی خود به سه گروه آموزشی تقسیم شده اند که هر یک از آن ها می توانند با توجه به شرایط و مقررات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام، نسبت به تکمیل روند نام نویسی خود از طریق سایت مربوطه اقدام کنند.

داوطلبان تحصیل در حوزه های علمیه تنها در صورت احراز شرایط عمومی و اختصاصی لازم می توانند نسبت به ثبت نام در آزمون ورودی اقدام نمایند.

زمان ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 – 1402

کلیه مراحل ثبت نام حوزه علمیه برادران به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان لازم است در موعد مقرر به سایت پذیرش حوزه های علمیه مراجعه کرده و پس از پرداخت هزینه نام نویسی، نسبت به تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز اقدام نمایند. ثبت نام این فرآیند برای سطح یک (داوطلبان ورود به حوزه) از تاریخ 1 اسفند ماه 1400 الی 15 اردیبهشت 1401 می باشد که از طریق سایت مدیریت سنجش و پذیرش حوزه های علمیه برادران به نشانی paziresh.ismc.ir انجام می پذیرد. زمان ثبت نام سطح 2، 3 و 4 به محض انتشار از طریق کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی می شود. همچنین امکان تمدید مهلت نام نویسی نیز وجود دارد که از طریق همین کانال در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

دفترچه ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 – 1402

همان طور که ذکر شد، داوطلبان آقا واجد شرایط می بایست برای نام نویسی خود در بازه زمانی مشخص به سامانه اختصاصی مربوطه مراجعه نمایند و از ضوابط لازم جهت پذیرش طلاب که هر ساله از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام در دسترس متقاضیان قرار می گیرد، آگاه شوند.

بنابراین توصیه می شود که افراد قبل از انجام هرگونه اقدامی برای نام نویسی در حوزه علمیه برادران، دفترچه راهنمای ثبت نام را به دقت مورد مطالعه قرار دهند تا با مراحل مختلف پذیرش، تبصره ها، تعهدات داوطلب و همچنین جدول زمانبندی و سایر موارد آشنا شوند.

لینک دانلود دفترچه ثبت نام ورود به حوزه علمیه برادران (سطح 1) برای سال تحصیلی 1401 – 1402 در جدول ذیل قرار داده شده است و سایر سطوح به محض انتشار فعال می گردند.

دفترچه ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 – 1402
دانلود دفترچه ثبت نام داوطلب ورود به حوزه 1401 – 1402 (سطح یک)

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام مراکز فقهی حوزه علمیه برادران  1401 – 1402 (سطح دو)

(به محض انتشار لینک فوق فغال می گردد.)

دانلود دفترچه ثبت نام سفیران هدایت 1401 – 1402 (سطح سه)

(به محض انتشار لینک فوق فعال می گردد.)

دانلود دفترچه ثبت نام مراکز تخصصی حوزه 1401 – 1402 (سطح چهار)

(به محض انتشار لینک فوق فعال می گردد.)

راهنمای نام نویسی حوزه علمیه برادران 1401 – 1402

نام نویسی حوزه علمیه برادران هم از طریق سایت مرکز مدیریت حوزه های علمیه (معاونت آموزشی) به نشانی howzeh-qom.ir و هم با استفاده از سامانه پذیرش حوزه های علمیه به نشانی paziresh.ismc.ir امکان پذیر است. شما داوطلبان می توانید مطابق با مراحل زیر، ثبت نام خود را در سطح 1 به انجام برسانید که در ادامه شرح داده شده است. همچنین روند نام نویسی سطح 2، 3 و 4 نیز به محض انتشار در این مقاله قرار خواهد گرفت.

 • ورود به سایت مدیریت سنش و پذیرش حوزه علمی برادران به نشانی paziresh.ismc.ir  و کلیک بر روی “وروردی حوزه” و انتخاب گزینه مورد نظر ( ثبت نام داوطلبان ورودی حوزه)
 • فشردن لینک “ثبت نام داوطلبان ورود به حوزه های علمیه برادران 1401 – 1402
 • درج اطلاعات خواسته شده و انتخاب دکمه “ارسال
 • وارد کردن کد و کلیک بر روی گزینه “بررسی” و فشردن کلید “ ادامه ثبت نام
 • درج اطلاعات فردی
 • بارگزاری فایل اسکن شده موارد خواسته شده (توجه داشته باشید در صورتی که سن شما زیر 35 سال می باشد و متاهل هستید، بایستی مدارک شناسنامه صفحه تاهل و سند ازدواج خود را نیز در این قسمت بارگذاری نمایید و در آخر کلید “ذخیره اطلاعات” را بفشارید.)

در مرحله بعدی اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت تحصیلی از جمله معدل کل آخرین مدرک تحصیلی، رشته تحصیلی، نام و نشانی آخرین محل تحصیل و… را در جایگاه های مشخص وارد نموده، سپس نزدیک ترین حوزه امتحانی به محل سکونت و همچنین دوره آموزشی خود را مشخص کنید.

در صورتی که انجام تمامی مراحل فوق با موفقیت به پایان برسد، سامانه کدی را به عنوان “کد رهگیری” صادر می کند که لازم است آن را برای انجام اموری همچون دریافت کارت ورود به جلسه، ویرایش اطلاعات، مشاهده نتایج، ثبت اعتراض و… نزد خود نگه دارید.

شرایط ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 – 1402

نام نویسی حوزه علمیه برادران و شرکت در آزمون ورودی آن مستلزم احراز شرایط عمومی و اختصاصی می باشد و تنها داوطلبانی که از این ضوابط برخوردارند، مجاز به ثبت نام هستند. شرایط مورد نیاز از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که در ادامه به شرح هر یک پرداخته ایم. همانطور که گفته شد فعلا ثبت نام داوطلبان ورودی حوزه علمیه (سطح 1) امکان پذیر است و اطلاعیه ای مبنی بر نام نویسی سایر سطوح منتشر نشده است.

شرایط ثبت نام سطح 1

پیش از مطالعه شرایط لازم است بدانید جزو کدام یک از گروه های آموزشی می باشید.

گروه آموزشی اول: پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه، پایه دهم دوره دوم متوسطه نظام جدید آموزش و پرورش، سوم راهنمایی، اول و دوم دبیرستان نظام قدیم آموزش و پرورش

گروه آموزشی دوم: پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه نظام جدید آموزش و پرورش، سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام قدیم آموزش و پرورش و دانشجویانی که کمتر از 30 واحد در دانشگاه پاس کرده اند.

گروه آموزشی سوم: دانشجویانی که بیش از 30 واحد را در دانشگاه خود گذرانده اند و هم چنین فارغ التحصیلان دارای مدارک تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.

طول دوره این سطح 5 تا 6 سال در نظر گرفته شده که بعد از ثبت نام های اولیه می بایست آزمون کتبی دهند و پس از آن وارد مرحله مصاحبه می شوند، که در صورت قبولی باید دوره های مربوطه را سپری کنند، سپس می توانند در حوزه علمیه به تحصیل بپردازند و مدرکی معادل کاردانی را دریافت نمایند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد و التزام عملی به دین اسلام، مذهب حقه شیعه اثنی عشری، ولایت مطلقه فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایران
 • داراری استعداد و انگیزه کافی برای تحصیل در علوم دینی
 • برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی
 • نداشتن مشکل نظام وظیفه عمومی
 • ارائه رضایت نامه از ولی (در صورتی که داوطلب به سن بلوغ نرسیده باشد.) برای تحصیل در حوزه های علمیه
 • بدست آوردن امتیاز لازم در هر کدام از مراحل و کسب امتیاز نهایی از همه مراحل پذیرش
 • نداشتن پرونده تحصیلی یا سابقه اخراج انضباطی و یا تحصیلی از مراکز حوزوی کشور

شرایط اختصاصی

شرط اختصاصی پذیرش در برنامه آموزشی جاری و جدید:

 • دارای تحصیلات حداقل اتمام پایه هشتم (متوسط اول) جهت پذیرش در مدارس علمیه برنامه آموزشی جاری و جدید الزامی باشد.
 • دانش آموزان مشغول به تحصیل در پایه هشتم، در صورت دارا بودن معدل لازم در دروس سپری شده در نیم سال اول، با ارائه قبولی در پایه هشتم تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401، می توانند ثبت نام نمایند.
 • داشتن حداکثر شرایط سنی مندرج در جدول زیر:
  شرایط سنی ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401
  مدرک تحصیلی سن داشتن معافیت تحصیلی سن معافیت دائمسن پایان خدمت
  پایه هشتم181820
  پایه نهم181921
  پایه دهم182022
  پایه یازدهم182123
  پایه دوازدهم و پیش دانشگاهی و دیپلم202224
  دانشجوی زیر 30 واحد قبولی202325
  دانشجوی بالای 30 واحد قبولی212426
  مدرک کاردانی222426
  مدرک کارشناسی242628
  کارشناسی ارشد282830
  دکتری303032
 •  دارای حداقل معدل تحصیلی مطابق با جدول زیر باشند.
معدل تحصیلی برای کلیه رشته های گروه اول
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم)مناطق محروم (بومی و غیر بومی)تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی)تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
1614 (فقط بومی)
معدل تحصیلی برای کلیه رشته ها غیر از ریاضی و تجربی گروه دوم
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم)مناطق محروم (بومی و غیر بومی)تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی)تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
15131718
معدل تحصیلی برای رشته های ریاضی و تجربی گروه دوم
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم)مناطق محروم (بومی و غیر بومی)تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی)تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
14121617
معدل تحصیلی برای رشته های عمومی گروه سوم (علوم انسانی، هنر، زبان خارجه و سایر)
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم)مناطق محروم (بومی و غیر بومی)تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی)تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
14121515
معدل تحصیلی برای رشته های علوم پایه گروه سوم (فنی مهندسی و علوم پزشکی)
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم)مناطق محروم (بومی و غیر بومی)تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی)تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
13121313

شرایط ثبت نام سطح 2

مطابق با مندرجات دفترچه ای که برای ثبت نام متقاضیان تحصیل در سطح دو حوزه علمیه منتشر شده است، تنها داوطلبانی که دارای شرایط زیر هستند، مجاز به طی کردن مراحل نام نویسی می باشند. همچنین برای ورود در این سطح نیاز به شرکت در آمون نیست مگر به تشخیص گروه علمی این حوزه، بنابراین لازمه ورورد به این سطح دارا بودن مدرک سطح 1 و قبولی در مصاحبه می باشد. طول مدت این دوره 2سال است که بعد از گذراندن آن مدرکی معادل کارشناسی دریافت می نمایند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • عدم ممنوعیت قانونی از ادامه تحصیل
 • برخورداری از صلاحیت های اخلاقی، رفتاری، فکری و مراعات شئون طلبگی

شرایط اختصاصی

 • داشتن پرونده فعال در حوزه علمیه قم
 • دارا بودن گواهی اتمام دوره تحصیلی مورد نظر و یا ارائه تعهد مبنی بر اخذ آن تا 31 شهریور 1401
 • انتقال پرونده به دوره آموزشی بلند مدت برای داوطلبان سفیران هدایت
 • دارای سن 34 سال تمام

در صورتی که محرز شود هر یک از پذیرفته شدگان فاقد شرایط فوق می باشند، قبولی آن ها لغو شده و عواقب ناشی از آن نیز متوجه داوطلب و واحد آموزشی محل پذیرش وی خواهد بود.

شرایط ثبت نام سطح 3

وارد شدن به این دوره بر اساس قبولی در مراحل مصاحبه و همچنین سپری کردن سطح 1 و 2 می باشد که امکان دارد طبق تشخیص گروه علمی حوزه، از داوطلبان آزمون کتبی نیز گرفته شود. شرایط شرکت در این سطح به شرح زیر می باشد.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • عدم ممنوعیت قانونی از ادامه تحصیل
 • برخورداری از صلاحیت های اخلاقی، رفتاری، فکری و مراعات شئون طلبگی

شرایط اختصاصی 

 • دارای حداقل مدرک اتمام پایه دوازدهم (متوسط دوم) برای پذیرش در مدارس علمیه سفیران هدایت الزامی می باشد (دانش آموزانی که مشغول به تحصیل به در پایه دوازدهم هستند، در صورت داشتن حداقل معدل مورد نیاز از دروس گذرانده شد در نیم سال اول، با ارائه قبولی پایه دوازدهم (دیپلم) تا تاریخ 31 شهریور 1401 می بایست نسبت به نام نویسی برای برنامه آموزشی سفیرات هدایت اقدام کنند.)
 • بعضی استان ها و مدارسی که دارای شایط خاصی مثل حفظ قرآن، شرط معدل خاص و…می باشند، لازم است در زمان انتخاب استان و مدرسه دقت نمایند.
 • دارای سن 38 سال تمام

شرایط ثبت نام سطح 4

شرایط عمومی 

 • اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • عدم ممنوعیت قانونی از ادامه تحصیل
 • برخورداری از صلاحیت های اخلاقی، رفتاری، فکری و مراعات شئون طلبگی

شرایط اختصاصی 

طول دوره این سطح 4سال می باشد و لازمه ورود در این دوره شرکت در آزمون کتبی و قبولی در مرحله مصاحبه می باشد.

شرایط ثبت نام در سفیران هدایت

به این دسته از داوطلبان مبلغان دینی گفته می شود که می بایست دارای مدرک پایه دوازدهم باشند که بتوانند در این سطح شرکت نمایند. طول مدت تحصیل در این دوره 5 سال می باشد که به ازای این مدت تحصیل باید 5 سال نیز تبلیغ دینی انجام دهند و سپس می توانند در سطح سه ارشد وارد شوند. بنابراین افرادی که سفیران هدایت هستند در طول مدت 5ساله ای که به تحصیل می پردازند در سطح دو قرار دارند که بعد از آن به همراه تعهدات، می توانند وارد سطح سه ارشد شوند.

نکات مهم

 • داوطلبان گروه اول تنها در استان محل سکونت خود مجاز به انتخاب مدرسه هستند.
 • رشته های علوم پایه شامل فلسفه، شیمی، فیزیک، ریاضی، منطق، مهندسی و پزشکی می باشند.
 • توجه داشته باشید که معدل مورد نیاز با توجه به موقعیت و شرایط مدرسه محل تحصیل از نظر قرار گرفتن مدرسه در منطقه محروم، بومی یا غیر بومی بودن داوطلب و یا این که مدرسه در شهر قم واقع است یا خیر، متفاوت می باشد. لذا توصیه می کنیم در انتخاب اولویت های خود دقت کنید.
 • متقاضیان گروه اول که دارای بیش از 17 سال سن می باشند، فقط مجاز به انتخاب مدارس مقطع دو هستند.
 • حداقل معدل داوطلب در سال آخر تحصیلی و هم چنین میانگین دو سال قبل آن باید به صورت جداگانه مطابق با مندرجات جدول “شرایط معدل تحصیلی” که در بخش قبل ارائه شد، باشد.
 • بارگذاری مدارک مربوط به اولویت ها و ویژگی های انتخابی مانند ایثارگری، داشتن رتبه سه رقمی در کنکور سراسری و… الزامی می باشد.
 • هر داوطلب می تواند حداکثر 5 مدرسه را به عنوان اولویت های محل تحصیل خود انتخاب نماید.

دقت داشته باشید که در هر استان مراکزی برای رسیدگی مشکلات داوطلبان وجود دارد که به مراکز فقهی (ارائه دو یا چند رشته) و مراکز تخصصی (ارائه یک رشته) تقسیم می شوند.

داوطلبانی که در موعد مقرر نسبت به ثبت نام خود اقدام کرده اند می بایست چند روز پیش از برگزاری آزمون به سایت مرکز مدیریت حوزه های علمیه مراجعه کرده و پس از دریافت کارت ورود به جلسه خود، از آدرس دقیق محل برگزاری آزمون مطلع شوند. بعد از اعلام نتایج اولیه، از شرکت کنندگانی که موفق به کسب نمره قبولی شده اند جهت حضور در مصاحبه دعوت به عمل می آید. زمان و مکان مصاحبه نیز از طریق مدیریت های استانی و یا سامانه معاونت آموزش اطلاع رسانی می گردد.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام حوزه علمیه برادران (سطح 1) برای سال تحصیلی 1401 - 1402 از چه تاریخی آغاز می شود؟

ثبت نام برادران در سطح یک حوزه علمیه از تاریخ 1 اسفند 1400 تا 15 اردیبهشت 1401 انجام می شود.

2- داوطلبان آقا چگونه می توانند در حوزه علمیه ثبت نام نمایند؟

داوطلبان می توانند به صورت اینترنتی با مراجعه به سامانه پذیرش حوزه های علمیه به نشانی paziresh.ismc.ir ثبت نام کنند.

3- دفترچه ثبت نام حوزه علمیه برادران 1401 - 1402 را چگونه می توان دریافت نمود؟

نسخه پی دی اف این دفترچه از طریق سایت اختصاصی ثبت نام این فرآیند و همچنین این مقاله قابل دریافت می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۶ نظر
 1. ثبت نام از چه تاریخی شروع میشود؟

  • با سلام و احترام، مطابق اطلاعیه های رسمی سامانه حوزه ی علمیه، به زودی این خبر منتشر خواهد شد. در سال قبل از اول اسفند، سامانه حوزه برای ثبت نام بار شده بود.

 2. سلام من بیست سالمه و دیپلم تجربی هستم. قبلا مشکل اعصاب و روان داشتم و متاسفانه کارت معافیت پزشکی دارم. البته مشکل اعصابم الان دو ساله بر طرف شده روی بدنمم تتو هستش. ایا میتونم وارد حوزه علمیه بشم یا خیر؟ ممنون میشم جواب بدید.

 3. سلام من لیسانس روانشناسی دارم.اگه برم حوزه میتونم آموزش و پرورش استخدام بشم

 4. سلام آیا با داشتن خالکوبی و جای زخم هم می توانیم در حوزه ثبت نام کنیم؟ روانپزشک مراجعه کردم گفتن از لحاظ روانی مشکلی ندارم

 5. سلام ایا من که قرص اعصاب و روان و قرص چربی خون می خورم می توانم در حوزه علمیه شرکت کنم

  • با سلام، شرط ورود به حوزه علمیه برخورداری از سلامت جسمی، روحی، روانی و اخلاقی می باشد که در صورت تایید پزشک، مجاز به ادامه تحصیل می باشید.

 6. سلام وقت بخیر من دیپلم دارم کارت پایان خدمت هم دارم متولد۷۶/۱۲/۲هستم میتونم وارد حوزه علمیه شم

  • با سلام، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام حوزه علمیه برادران سال ۱۴۰۱-۱۴۰۲، کسانی که دارای کارت پایان خدمت هستند در صورتی میتوانند ثبت نام نمایند که متولد ۱۳۷۷/۰۷/۰۱ به بعد باشند. اما بنا بر تبصره ۲: :درخواست متقاضیان دارای اضافه سن (حداکثر سه سال) مشروط به دارا بودن پایان خدمت یا معافیت دائم از طریق کمیسیون پذیرش استان قابل پیگیری می باشد.

 7. سلام و احترام
  امکان ثبت‌نام در حوزه علمیه در کنار تحصیل در دانشگاه وجود دارد؟

 8. سلام من پدر ومادرم سنی هست ومن شیعه ایامن هم میتوانم ثبت نام کنم

 9. با سلام و خسته نباشید، بنده ۲۴ سالمه دیپلم انسانی دارم معدلم ۱۴.۱۹ هس خدمت سربازی هم رفتم آیا میتونم وارد حوضه بشم؟

  • با سلام ، چنانچه شما به طور کل تا به حال وارد دانشگاه نشده اید می توانید با داشتن کارت پایان خدمت تا سن ۲۴ سال اقدام نمایید و در صورت رفتن به دانشگاه و قبولی در بیش از ۳۰ واحد تا سن ۲۶ سال مجاز و قبولی در زیر ۳۰ واحد تا سن ۲۵ سال مجاز می باشید .

 10. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۸ سال سن دارم و مدرکم کاردانی هست و در دوران غیبت خدمت هستم
  ایا راهی هست که ثبت نام بشم ؟

 11. سلام.خداقوت.
  بنده متولد سال ۱۳۶۵ هستم و مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته های علوم انسانی را دارم.
  آیا امکان ادامه تحصیل در حوزه و گذراندن دروس حوزوی را دارم؟
  با تشکر از راهنمایی شما

  • با سلام و درود، شرایط سنی پذیرش حوزه های علمیه در سطح یک، با داشتن مدرک کارشناسی ارشد و معافیت نظام وظیفه، داشتن حداکثر ۲۸ سال تمام و در صورت داشتن کارت پایان خدمت حداکثر ۳۰ سال تمام می باشد.

 12. سلام
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم در رشته ی الهیات
  هم میخوام توی دانشگاه فرهنگیان بمونم و هم میخوام دروس حوزه رو یاد بگیرم
  آیا راهی داره و میشه؟ یا باید یکی رو انتخاب کنم؟

 13. سلام من ۲۸ سالمه کارت معافیت پزشکی دارم و لیسانس هم میتونم در حوزه علمیه شرکت کنم

  • با سلام و وقت بخیر، شرایط سنی مورد پذیرش با داشتن مدرک کارشناسی و کارت معافیت دائم ۲۶ سال (متولدین ۱۳۷۴/۰۷/۰۱ به بعد) می باشد.

 14. من ۱۵ سالمه کلاس هشتم میتونم تو حوزه تحصیل کنم

  • با سلام، طبق قوانین مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام،دانش آموزان پایه ی هشتم دارای معافیت تحصیلی حداکثر تا سن ۱۸سالگی مجاز به ثبت نام می باشند.

 15. سلام من لیسانس روانشناسی دارم وسنم۳۴سال هستش و ۲ سال هم رفتم خدمت سربازی ایا شرایط تحصیل در حوزه رو دارم؟

 16. سلام من در حال حاضر کلاس دوازدهم هستم نوشته بودند که آخرین مدرک تحصیلی من که هنوز دیپلم نگرفتم پس چکار کنم؟؟؟؟

 17. سلام من کاردانی بهداشت مدارس دارم ۲۲سالم هست پایان خدمت ندارم میتونم حوزه علمیه ثبت نام کنم؟

دریافت مشاوره پیج کنکور