تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401

ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401

زمان نام نویسی حوزه علمیه برادران 1400 - 1401
ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401

مرکز مدیریت حوزه های علمیه برادران هر ساله اقدام به پذیرش داوطلبان واجد شرایط برای تحصیل در حوزه های علمیه می نماید. پذیرش دانشجویان در طی هفت مرحله آزمون ورودی، مصاحبه، دوره میثاق، دوره اختبار، تحقیقات میدانی، سنجش سلامت و در نهایت صدور کد رسمی انجام می پذیرد و شرکت کنندگان پس از کسب حدنصاب امتیازهای تمامی مراحل و احراز صلاحیت های لازم، به عنوان طلبه رسمی در مدارس علمیه مشغول به تحصیل می شوند.

داوطلبان ورود به حوزه های علمیه به تفکیک مدرک تحصیلی خود به سه گروه آموزشی تقسیم شده اند که هر یک از آن ها می توانند با توجه به شرایط و مقررات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام، نسبت به تکمیل روند نام نویسی خود از طریق سایت مربوطه اقدام کنند.

داوطلبان تحصیل در حوزه های علمیه تنها در صورت احراز شرایط عمومی و اختصاصی لازم می توانند نسبت به ثبت نام در آزمون ورودی شرکت نمایند.

زمان ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401

کلیه مراحل نام نویسی حوزه علمیه برادران به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان لازم است در موعد مقرر به سایت پذیرش حوزه های علمیه مراجعه کرده و پس از پرداخت هزینه نام نویسی نسبت به تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز اقدام نمایند.

آن دسته از برادرانی که قصد تحصیل در سطح یک (پایه ششم) حوزه های علمیه برای سال 1400 – 1401 را دارند، می توانند از تاریخ 20 اسفند ماه 99 با مراجعه به سامانه سنجش و پذیرش حوزه های علمیه به آدرس paziresh.ismc.ir، نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

کسانی که متقاضی تحصیل در سطح 2 (پایه هفتم) مدارس و مراکز فقهی می باشند نیز جهت نام نویسی می بایست در بازه زمانی 16 الی 29 اسفند ماه 99 به سایت سنجش و پذیرش حوزه های علمیه به نشانی مذکور مراجعه کنند.

توصیه می کنیم با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره، از آخرین اخبار پیرامون پذیرش حوزه علمیه مطلع شوید. همچنین به محض انتشار اطلاعیه ای در مورد تمدید مهلت پذیرش حوزه های علمیه برادران، اخبار مربوطه از طریق این کانال اطلاع رسانی خواهند شد.

دفترچه ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401

همان طور که ذکر شد، داوطلبان آقا واجد شرایط می بایست برای نام نویسی خود در بازه زمانی مشخص به سامانه اختصاصی مربوطه مراجعه نمایند و از ضوابط لازم جهت پذیرش طلاب که هر ساله از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام در دسترس متقاضیان قرار می گیرد، آگاه شوند.

بنابراین توصیه می کنیم که قبل از انجام هرگونه اقدامی برای نام نویسی در حوزه علمیه برادران، دفترچه راهنمای ثبت نام را که از سایت اختصاصی آن منتشر می شود، به دقت مورد مطالعه قرار دهید تا با مراحل مختلف پذیرش، تبصره ها، تعهدات داوطلب و همچنین جدول زمانبندی و سایر موارد آشنا شوید.

لینک دانلود دفترچه ثبت نام ورود به حوزه علمیه برادران (سطح 1) و همچنین ثبت نام مدارس و مراکز فقهی (سطح 2) برای سال تحصیلی 1400 – 1401 در جدول ذیل قرار داده شده است که با کلیک بر روی هر کدام، می توانید نسخه پی دی اف دفترچه مربوطه را دریافت نمایید.

دفترچه ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401
دانلود دفترچه ثبت نام ورود به حوزه علمیه برادران (سطح یک) 1400 – 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام مراکز فقهی حوزه علمیه برادران (سطح دو) 1400 – 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

راهنمای نام نویسی حوزه علمیه برادران 1400 – 1401

نام نویسی حوزه علمیه برادران هم از طریق سایت مرکز مدیریت حوزه های علمیه (معاونت آموزشی) به نشانی howzeh-qom.ir و هم با استفاده از سامانه پذیرش حوزه های علمیه به نشانی paziresh.ismc.ir امکان پذیر است. شما داوطلبان می توانید مطابق با مراحل زیر، ثبت نام خود را در دو سطح 1 و یا 2 به انجام برسانید که در ادامه راهنمای نام نویسی از طریق سایت پذیرش حوزه های علمیه به صورت تصویری شرح داده شده است.

 • بعد از ورود به سامانه پذیرش حوزه های علمیه به نشانی paziresh.ismc.ir، از قسمت راست سایت بر روی گزینه مربوط به دوره مورد نظر خود (ثبت نام داوطلبان ورودی حوزه (سطح 1) و یا ثبت نام مراکز فقهی حوزه (سطح 2)) کلیک کنید.

مرحله اول نام نویسی حوزه علمیه برادران

 • پس از ورود به این صفحه، عبارت “لینک ثبت نام داطلبان ورود به حوزه های علمیه” را مطابق با عکس زیر بفشارید.

مرحله دوم نام نویسی حوزه علمیه برادران

 • حال تابعیت، شماره همراه، جنسیت، تاریخ تولد و کد امنیتی را در کادرهای مشخص درج نموده وکلید “ارسال” را انتخاب کنید.

مرحله سوم نام نویسی حوزه علمیه برادران

 • کد ارسال شده به شماره همراه خود را در این قسمت وارد کرده و سپس دکمه “بررسی” را انتخاب نمایید.

مرحله چهارم نام نویسی حوزه علمیه برادران

 • در این مرحله سامانه یک نام کاربری و رمز عبور در اختیار شما قرار می دهد که لازم است آن ها را جهت ورود به سایت نزد خود نگه دارید. حالا جهت تکمیل مراحل نام نویسی، کلید “ادامه ثبت نام” را بفشارید.

مرحله پنجم نام نویسی حوزه علمیه برادران

 • در این بخش بایستی مشخصات فردی خود را به دقت در کادرهای مربوطه ثبت نمایید.

مرحله ششم نام نویسی حوزه علمیه برادران

 • سپس فایل اسکن شده موارد خواسته شده در این مرحله را در سایت بارگذاری کنید. توجه داشته باشید در صورتی که سن شما زیر 35 سال می باشد و متاهل هستید، بایستی مدارک شناسنامه صفحه تاهل و سند ازدواج خود را نیز در این قسمت بارگذاری نمایید و در آخر کلید “ذخیره اطلاعات” را بفشارید.

مرحله هفتم نام نویسی حوزه علمیه برادران

در مرحله بعدی اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت تحصیلی از جمله معدل کل آخرین مدرک تحصیلی، رشته تحصیلی، نام و نشانی آخرین محل تحصیل و… را در جایگاه های مشخص وارد نموده، سپس نزدیک ترین حوزه امتحانی به محل سکونت و همچنین دوره آموزشی خود را مشخص کنید.

در صورتی که انجام تمامی مراحل فوق با موفقیت به پایان برسد، سامانه کدی را به عنوان “کد رهگیری” صادر می کند که لازم است آن را برای انجام اموری همچون دریافت کارت ورود به جلسه، ویرایش اطلاعات، مشاهده نتایج، ثبت اعتراض و… نزد خود نگه دارید. توجه نمایید که داوطلبان ثبت نام در سطح 2، در زمان نام نویسی اینترنتی می توانند حداقل یک و حداکثر هشت مرکز و یا مدرسه فقهی را بر اساس علاقه خود جهت تحصیل انتخاب کنند.

شرایط ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401

نام نویسی حوزه علمیه برادران و شرکت در آزمون ورودی آن مستلزم احراز شرایط عمومی و اختصاصی می باشد و تنها داوطلبانی که از این شرایط برخوردارند، مجاز به ثبت نام هستند. شرایط مورد نیاز از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که در ادامه ضوابط لازم برای پذیرش در سطح 1 و 2 ذکر شده اند.

شرایط ثبت نام داوطلبان ورودی حوزه (سطح 1، پایه ششم)

پیش از مطالعه شرایط لازم است بدانید جزو کدام یک از گروه های آموزشی می باشید.

گروه آموزشی اول: پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه، پایه دهم دوره دوم متوسطه نظام جدید آموزش و پرورش، سوم راهنمایی، اول و دوم دبیرستان نظام قدیم آموزش و پرورش

گروه آموزشی دوم: پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه نظام جدید آموزش و پرورش، سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام قدیم آموزش و پرورش و دانشجویانی که کمتر از 30 واحد در دانشگاه پاس کرده اند.

گروه آموزشی سوم: دانشجویانی که بیش از 30 واحد را در دانشگاه خود گذرانده اند و هم چنین فارغ التحصیلان دارای مدارک تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

شرایط عمومی

 • اعتقاد و التزام عملی به دین اسلام، مذهب حقه شیعه اثنی عشری، ولایت مطلقه فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی (متقاضی باید دارای شناسنامه و کد ملی باشد.)
 • دارا بودن صلاحیت اخلاقی، اعتقادی و حسن شهرت اجتماعی
 • داشتن استعداد لازم برای درک مطالب علمی و برخورداری از انگیزه صحیح جهت فراگیری علوم دینی
 • برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی
 • داشتن حداقل تحصیلات پایه هشتم (دوره اول متوسطه) برای پذیرش در مدارس علمیه بلند مدت و حداقل سال دوازدهم (دوره دوم متوسطه) برای پذیرش در مدارس سفیران هدایت
 • عدم برخورداری از مشکل نظام وظیفه عمومی
 • ارائه اجازه نامه شرعی از ولی (در صورتی که داوطلب به سن بلوغ نرسیده باشد.)
 • نداشتن پرونده تحصیلی یا سابقه اخراج انضباطی و یا تحصیلی از مراکز حوزوی (مرکز مدیریت حوزه های علمیه، مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان و مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان)
 • داشتن حداکثر شرایط سنی مندرج در جدول زیر:
شرایط سنی ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 – 1401
مدرک تحصیلی  معافیت تحصیلی  معافیت دائم پایان خدمت
پایه هشتم و سوم راهنمایی 18 18 20
پایه نهم و اول دبیرستان 18 19 21
پایه دهم و دوم دبیرستان 18 20 22
پایه یازدهم 18 21 23
سوم دبیرستان (دیپلم) 20 21 23
دوازدهم و پیش دانشگاهی 20 22 24
دانشجوی زیر 30 واحد قبولی 20 23 25
دانشجوی بالای 30 واحد قبولی 21 24 26
کاردانی 22 24 26
کارشناسی 24 26 28
کارشناسی ارشد 28 28 30
دکتری 30 30 32
 • همچنین داوطلبان باید حداقل معدل تحصیلی مشخصی داشته باشند که شرایط آن در جدول ذیل ذکر شده است.
معدل تحصیلی برای کلیه رشته های گروه اول
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم) مناطق محروم (بومی و غیر بومی) تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی) تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
16 14 (فقط بومی)
معدل تحصیلی برای کلیه رشته ها غیر از ریاضی و تجربی گروه دوم
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم) مناطق محروم (بومی و غیر بومی) تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی) تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
15 13 17 18
معدل تحصیلی برای رشته های ریاضی و تجربی گروه دوم
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم) مناطق محروم (بومی و غیر بومی) تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی) تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
14 12 16 17
معدل تحصیلی برای رشته های عمومی گروه سوم (علوم انسانی، هنر، زبان خارجه و سایر)
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم) مناطق محروم (بومی و غیر بومی) تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی) تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
14 12 15 15
معدل تحصیلی برای رشته های علوم پایه گروه سوم (فنی مهندسی و علوم پزشکی)
استان محل سکونت (غیر از مناطق محروم) مناطق محروم (بومی و غیر بومی) تحصیل در سایر مناطق (غیر بومی) تحصیل در شهر قم (غیر بومی)
13 12 13 13

شرایط اختصاصی

برخی از استان ها و مدارس در پذیرش افراد، شرایط خاصی را مانند شرط معدل، حفظ قرآن و… در نظر می گیرند. بنابراین لازم است داوطلبان هنگام ثبت نام به این موارد توجه کنند و در انتخاب اولویت های خود دقت نمایند. لیست استان ها و مدارسی که دارای شرایط اختصاصی می باشند، از طریق سایت مرکز مدیریت حوزه های علمیه به نشانی howzeh-qom.ir در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

شرایط ثبت نام مراکز فقهی حوزه (سطح 2، پایه هفتم)

مطابق با مندرجات دفترچه ای که برای ثبت نام متقاضیان تحصیل در سطح دو حوزه علمیه منتشر شده است، تنها داوطلبانی که دارای شرایط زیر هستند، مجاز به طی مراحل نام نویسی و شرکت در آزمون ورودی می باشند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • عدم ممنوعیت قانونی از ادامه تحصیل
 • برخورداری از صلاحیت های اخلاقی، رفتاری، فکری و مراعات شئون طلبگی

شرایط اختصاصی

 • داشتن پرونده فعال در حوزه علمیه قم
 • دارا بودن گواهی اتمام پایه ششم و یا ارائه تعهد مبنی بر اخذ آن تا ابتدای سال تحصیلی 1400 – 1401
 • انتقال پرونده به دوره آموزشی بلند مدت برای داوطلبان سفیران هدایت

در صورتی که محرز شود هر یک از پذیرفته شدگان فاقد شرایط فوق می باشند، پذیرش آن ها لغو شده و عواقب ناشی از آن نیز متوجه داوطلب و واحد آموزشی محل پذیرش وی خواهد بود.

نکات مهم

 • داوطلبان گروه اول تنها در استان محل سکونت خود مجاز به انتخاب مدرسه هستند.
 • رشته های علوم پایه شامل فلسفه، شیمی، فیزیک، ریاضی، منطق، مهندسی و پزشکی می باشند.
 • توجه داشته باشید که معدل مورد نیاز با توجه به موقعیت و شرایط مدرسه محل تحصیل از نظر قرار گرفتن مدرسه در منطقه محروم، بومی یا غیر بومی بودن داوطلب و یا این که مدرسه در شهر قم واقع است یا خیر، متفاوت می باشد. لذا توصیه می کنیم در انتخاب اولویت های خود دقت کنید.
 • متقاضیان گروه اول که دارای بیش از 17 سال سن می باشند، فقط مجاز به انتخاب مدارس مقطع دو هستند.
 • حداقل معدل داوطلب در سال آخر تحصیلی و هم چنین میانگین دو سال قبل آن باید به صورت جداگانه مطابق با مندرجات جدول “شرایط معدل تحصیلی” که در بخش قبل ارائه شد، باشد.
 • بارگذاری مدارک مربوط به اولویت ها و ویژگی های انتخابی مانند ایثارگری، داشتن رتبه سه رقمی در کنکور سراسری و… الزامی می باشد.
 • هر داوطلب می تواند حداکثر 5 مدرسه را به عنوان اولویت های محل تحصیل خود انتخاب نماید.

داوطلبانی که در موعد مقرر نسبت به ثبت نام خود اقدام کرده اند می بایست چند روز پیش از برگزاری آزمون به سایت مرکز مدیریت حوزه های علمیه مراجعه کرده و پس از دریافت کارت ورود به جلسه خود، از آدرس دقیق محل برگزاری آزمون مطلع شوند. پس از اعلام نتایج اولیه، از شرکت کنندگانی که موفق به کسب نمره قبولی شده اند جهت حضور در مصاحبه حضوری دعوت به عمل می آید. زمان و مکان مصاحبه نیز از طریق مدیریت های استانی و یا سامانه معاونت آموزش اطلاع رسانی می گردد.

 

 

سوالات متداول

1- ثبت نام حوزه علمیه برادران (سطح 1) برای سال تحصیلی1400 - 1401 از چه تاریخی آغاز می شود؟

ثبت نام برادران در حوزه علمیه از تاریخ 20 اسفند ماه 99 آغاز می گردد.

2- داوطلبان اقا چگونه می توانند در حوزه علمیه ثبت نام نمایند؟

داوطلبان می توانند به صورت اینترنتی با مراجعه به سامانه پذیرش حوزه های علمیه به نشانی paziresh.ismc.ir ثبت نام کنند.

3- دفترچه ثبت نام حوزه علمیه برادران 1400 - 1401 را چگونه می توان دریافت نمود؟

نسخه پی دی اف این دفترچه از طریق سایت اختصاصی ثبت نام این فرآیند و همچنین این مقاله قابل دریافت می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ نظر

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۸ سال سن دارم و مدرکم کاردانی هست و در دوران غیبت خدمت هستم
  ایا راهی هست که ثبت نام بشم ؟

 2. سلام.خداقوت.
  بنده متولد سال ۱۳۶۵ هستم و مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته های علوم انسانی را دارم.
  آیا امکان ادامه تحصیل در حوزه و گذراندن دروس حوزوی را دارم؟
  با تشکر از راهنمایی شما

  • با سلام و درود، شرایط سنی پذیرش حوزه های علمیه در سطح یک، با داشتن مدرک کارشناسی ارشد و معافیت نظام وظیفه، داشتن حداکثر ۲۸ سال تمام و در صورت داشتن کارت پایان خدمت حداکثر ۳۰ سال تمام می باشد.

 3. سلام
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم در رشته ی الهیات
  هم میخوام توی دانشگاه فرهنگیان بمونم و هم میخوام دروس حوزه رو یاد بگیرم
  آیا راهی داره و میشه؟ یا باید یکی رو انتخاب کنم؟

 4. سلام من ۲۸ سالمه کارت معافیت پزشکی دارم و لیسانس هم میتونم در حوزه علمیه شرکت کنم

  • با سلام و وقت بخیر، شرایط سنی مورد پذیرش با داشتن مدرک کارشناسی و کارت معافیت دائم ۲۶ سال (متولدین ۱۳۷۴/۰۷/۰۱ به بعد) می باشد.

 5. من ۱۵ سالمه کلاس هشتم میتونم تو حوزه تحصیل کنم

  • با سلام، طبق قوانین مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام،دانش آموزان پایه ی هشتم دارای معافیت تحصیلی حداکثر تا سن ۱۸سالگی مجاز به ثبت نام می باشند.

 6. سلام من لیسانس روانشناسی دارم وسنم۳۴سال هستش و ۲ سال هم رفتم خدمت سربازی ایا شرایط تحصیل در حوزه رو دارم؟

 7. سلام من در حال حاضر کلاس دوازدهم هستم نوشته بودند که آخرین مدرک تحصیلی من که هنوز دیپلم نگرفتم پس چکار کنم؟؟؟؟

 8. سلام من کاردانی بهداشت مدارس دارم ۲۲سالم هست پایان خدمت ندارم میتونم حوزه علمیه ثبت نام کنم؟

دریافت مشاوره