تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 – 1402

ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 – 1402

نحوه نام نویسی نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 - 1402
ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 – 1402

دانشگاه آزاد هر ساله اطلاعیه ای مبنی بر ثبت نام نقل و انتقالات دانشجویی در زمان مشخصی بر روی سایتی تحت عنوان “منادا” قرار می دهد. داوطلبانی که به تازگی وارد دانشگاه آزاد شده اند و یا این که مشغول به تحصیل در این دانشگاه ها می باشند، در صورتی که قصد انتقال به دانشگاه دیگری را دارند، می توانند از طریق این سایت در نقل و انتقالات دانشگاه آزاد ثبت نام کنند.

همچنین نقل و انتقالات دانشگاه آزاد شرایط و ضوابطی دارد که دانشجویان قبل از هر اقدامی جهت انتقال، باید از آن ها اطلاع داشته باشند. با توجه به این که ظرفیت نقل و انتقالات بسیار محدود است، به داوطلبان پیشنهاد می شود در زمان مشخص نسبت به ثبت نام خود هر چه زودتر اقدام نمایند. نکته حائز اهمیت این است که دانشجویان در طول دوران تحصیل خود فقط یک بار مجاز به استفاده از طرح نقل و انتقالات دانشجویی می باشند.

لینک مستقیم ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 – 1402

لینک مستقیم ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401

هزینه ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف متفاوت است.

زمان ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 – 1402

همان طور که ذکر شد، داوطلبانی که میخواهند نسبت به نقل و انتقالات خود اقدام نمایند، می باید در موعد مقرر مراحل ثبت نام خود را آغاز نمایند. فرآیند میهمانی و همچنین نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد، معمولا در دو نیمسال اول و دوم و در دو زمانبندی مختلف انجام می شوند.

زمان ثبت نام نقل و انتقالات نیمسال اول تحصیلی

آن دسته از دانشجویان دانشگاه آزاد که قصد ادامه تحصیل در سایر واحدهای این دانشگاه را دارند، در صورت احراز شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد می توانند نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

بنابراین دانشجویانی که قصد جا به جایی محل تحصیل خود را در نیمسال تحصیلی مهر ماه دارند، می توانند از 29مرداد ماه لغایت 12 شهریور ماه 1401 با مراجعه به سایت منادا دانشگاه آزاد، درخواست خود را به صورت اینترنتی به ثبت برسانند. لازم به ذکر است که در صورت تمدید این بازه زمانی، اطلاعات لازم در اسرع وقت از طریق کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

زمان ثبت نام نقل و انتقالات نیمسال دوم تحصیلی

مطابق با اطلاعیه موجود در سایت منادا، دانشجویان دانشگاه آزاد که تمایل دارند برای نیمسال دوم درخواست میهمانی یا انتقالی دهند، می توانند در زمان مشخص به “سامانه مدیریت نقل و انتقالات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی (منادا)” مراجعه کرده و به تکمیل مراحل مربوطه بپردازند که این زمان متاسفانه تاکنون برای نیمسال دوم 1401 مشخص نشده است. 

نتایج درخواست انتقالی و یا میهمانی نیز معمولا یک هفته قبل از شروع ترم تحصیلی در سایت monada.iau.ir قرار داده می شود و دانشجویان می توانند با مراجعه به این سایت و وارد کردن اطلاعات خواسته شده، نتیجه تقاضای خود را مشاهده نمایند.

نحوه ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 – 1402

به منظور ثبت درخواست خود مبنی بر انتقال به سایر واحدهای دانشگاه آزاد، می بایست ابتدا به سامانه منادا مراجعه کرده و مطابق با راهنمای موجود در ادامه مقاله، به تکمیل مراحل لازم بپردازید.

 • .وارد سامانه منادا به نشانی monada.iau.ir شوید، پس از مطالعه شرایط عمومی و تعهدات مرتبط با درخواست نقل و انتقال و فعال نمودن تیک عبارت “تمام مطالب فوق را مطالعه و تایید می نمایم”، کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.

مرحله دوم ورود به سامانه منادا

 • در این مرحله کد ملی، شماره دانشجویی و متن مشخص شده در صفحه را در کادر های مربوطه درج کرده (درصورتی که دانشجوی جدید الورود می باشید، می باست شناسه انتخاب رشته مورد نظر را نیز ثبت نمایید) سپس روی عبارت “ورود” کلیک کنید تا وارد پنل شخصی خود شوید.

مرحله اول ورود به سامانه منادا

پس از باز شدن صفحه اصلی ثبت نام، اطلاعات کاربری خود که شامل اطلاعات فردی، اطلاعات آموزشی و اطلاعات تماس می باشد را در بخش های مربوطه وارد نمایید.

در مرحله بعد دانشجو باید ماده انتخابی خود را مشخص نموده و مدارک خواسته شده را بارگذاری کند. (امکان تغییر ماده انتخابی پس از ثبت درخواست وجود نخواهد داشت)

پس از بارگذاری مدارک بایستی دانشگاه مقصد را انتخاب کرده و هزینه مورد نیاز را از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب واریز نمایید.

بعد از طی تمامی مراحل فوق، سامانه کدی را به عنوان “کد پیگیری” صادر می کند. توجه داشته باشید که صدور این کد به منزله تایید ثبت نام شما نمی باشد و لازم است پس از دریافت آن، روی عبارت “ثبت نهایی” کلیک نمایید تا شماره پرونده 13 رقمی در اختیارتان قرار گیرد.

شرایط ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 – 1402

شرایط مورد نیاز جهت ثبت درخواست نقل و انتقالات دانشجویان در سایت منادا دانشگاه آزاد و در آیین نامه مربوطه به شرح زیر می باشد.

 • دانشجویان ملزم به تحصیل به مدت یک ترم در دانشگاهی که در آن پذیرفته شده اند (دانشگاه مبدا) می باشند.
 • دانشجویان نباید از نظر آموزشی، انضباطی و نظام وظیفه مشکلی برای ثبت نام داشته باشند.
 • نقل و انتقالات دانشگاه آزاد منحصرا برای دانشجویانی امکان پذیر است که از طریق کنکور و انتخاب رشته وارد دانشگاه شده اند.
 • دانشجویانی که در حال تحصیل در واحدهای پردیس خودگردان می باشند، فقط مجاز به انتقالی به واحدهای مذکور هستند.
 • دانشجویان متقاضی میهمانی و یا انتقالی دانشگاه آزاد، ملزم هستند درخواست خود را برای دانشگاه هایی ثبت کنند که رشته و گرایش آن ها را داشته باشند.
 • دانشجویان ترم آخر، مجاز به ثبت درخواست انتقالی در سایت نمی باشند.
 • علاوه برا اخذ مجوز میهمانی و یا انتقالی دانشجویان، موافقت واحدهای دانشگاهی مبدا و مقصد جهت پذیرش دانشجویان الزامی است.
 • امکان ثبت درخواست انتقالی برای هر مقطع تحصیلی فقط یک بار امکان پذیر است.
 • امکان انتقال دانشجویان واحدهای الکترونیکی به سایر دانشگاه ها وجود نخواهد داشت.
 • انتقال و میهمانی دانشجویان خارج از کشور برای دانشگاه های داخل کشور میسر نمی باشد.
 • دانشجویان دوره های پژوهش محور مجاز به نقل و انتقال و میهمانی نمی باشند.
 • امکان انتقال دانشجویان به واحدهای دانشگاهی که در آن عضو کارکنان یا هیئت علمی می باشند، وجود نخواهد داشت.
 • درخواست نقل و انتقال دانشجویان اتباع غیرایرانی از طریق واحد دانشگاهی مبدا و اداره کل امور بین الملل و کمیسیون نقل و انتقال دانشجویی دانشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

لازم است بدانید که انتقال و میهمانی در مقطع دکتری به غیر از موارد زیر ممنوع می باشد:

 • انتقال و میهمانی دانشجویان آزادگان، اسرا و جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها و دانشجویان شاهد در بدو پذیرش با ارائه مدارک لازم به هریک از واحدهای دانشگاهی امکان پذیر است.
 • میهمانی وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفرا و همسر و فرزندان آنان در هر نیمسال تا پایان سال تحصیلی که در حال انجام وظیفه هستند، به محل ماموریت یا نزدیک ترین شهر به محل اشتغال پس از تایید کمیسیون نقل و انتقالات دانشجویی امکان پذیر است.
 • انتقال و میهمانی داوطلبان بر اساس جدول همترازی بر اساس شرایط در نظر گرفته شده امکان پذیر می باشد.

مدارک لازم جهت انتقال و میهمانی دانشگاه آزاد 1401 – 1402

دانشجویانی که متقاضی نقل و انتقالی می باشند، با توجه به شرایط و ماده انتخابی خود مستلزم ارائه مدارک مربوطه هستند که در بندهای زیر به شرح هر یک از آن ها پرداخته ایم.

بر اساس ماده ازدواج یا طلاق

 • صفحه اول و دوم شناسنامه خود و همسر (طلاق و ازدواج)
 • سند ازدواج (برای ازدواج)
 • صفحه دوم تا پنج طلاق نامه (برای طلاق)
 • صفحه اول شناسنامه فرزند

بر اساس ماده سهمیه شاهد و ایثار گری

با توجه به مقام والای خانواده های شاهد و ایثارگر، میهمانی و یا نقل و انتقال دانشجویان مذکور، با توجه به قوانین بنیاد شهید و ایثارگران و با ارائه مدارک زیر امکان پذیر است.

 • همسر و فرزند شهید: صفحه اول و دوم شناسنامه به علاوه کارت یا معرفی نامه بنیاد شهید و جانبازان
 • آزادگان، همسر و فرزندان آن ها: صفحه اول و دوم شناسنامه به علاوه کارت یا معرفی نامه اداره ایثارگری و جانبازی
 • جانبازان 10 درصد و بالاتر: کارت یا معرفی نامه اداره ایثارگری و جانبازی
 • رزمندگان دارای 6 ماه سابقه فعالیت در جبهه: کارت و معرفی نامه از ارگان ذیربط

بر اساس ماده دانشجویان باردار، بیمار و معلول

دانشجویانی که دارای معلولیت جسمی و حرکتی هستند و دانشجویانی که کمیسیون پزشکی بیماری آن ها را صعب العلاج تشخیص داده است و همچنین دانشجویان باردار، می توانند در صورت تمایل با توجه به شرایط شخصی و محل زندگی خود فرایند ثبت نام جهت میهمانی و انتقالی در دانشگاه های دیگر را با ارائه مدارک زیر انجام دهند.

 • عکس صفحه اول و دوم شناسنامه دانشجو
 • مدارک پزشکی مربوط به بیماری

براساس ماده مرحوم شدن پدر، مادر، همسر و فرزند

میهمانی و انتقال دانشجویان مجردی که پس از انتخاب رشته و پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های آزاد، پدر، مادر و یا همسر خود را (در صورت متاهل بودن) از دست داده اند، با ارائه مدارک زیر به هر یک از واحدهای دانشگاهی امکان پذیر است.

 • گواهی فوت صادر شده از ثبت احوال
 • عکس صفحه اول و دوم شناسنامه دانشجو و فرد فوت شده

بر اساس ماده چند دانشجویی

در صورتی که بیش از یک نفر از افراد تحت تکفل خانواده (پدر، مادر، خواهر، برادر، فرزند و همسر) بوده و به صورت همزمان در دانشگاه آزاد تحصیل می نمایند، میهمانی یک نفر یا بیشتر به هر یک از این واحدها، با ارائه مدارک مورد نیاز، مشروط به موافقت واحدهای مبدا و مقصد می باشد.

 • گواهی اشتغال به تحصیل (ممهور به مهر اصلی واحد دانشگاهی مربوطه) دانشجو یا دانشجویانی که در واحدهای دیگر دانشگاه آزاد مشغول به تحصیلی می باشند.
 • صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجویان، والدین، همسر

بر اساس انتقال یا میهمانی کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

این دسته از دانشجویان در صورت کسب 90 درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده در واحد مقصد می توانند در صورت ارائه رشته، گرایش و مقطع تحصیلی به شهر محل خدمت کارمند یا عضو هیأت علمی نسبت به ثبت درخواست خود با ارائه مدارک زیر اقدام نمایند.

 • آخرین حکم کارگزینی کارمند و یا هیأت علمی
 • معرفی نامه از محل خدمت مبنی بر تمام وقت و رسمی بودن کارمند و عضو هیأت علمی و همچنین اعلام
  رضایت از عملکرد و موافقت واحد با ادامه تحصیل وی
 • صفحات عقدنامه در صورت دانشجو بودن همسر
 • صفحات اول و دوم شناسنامه (صفحه مربوط به درج مشخصات همسر و فرزندان) دانشجو و والدین وی

بر اساس ضوابط انتقال یـا تغییر رشته اعضای هیات علمی شاغل و بازنشسته و متوفی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

انتقال فرزندان این افراد در صورت اخذ 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه مقصد امکان پذیر بوده و داوطلبان تغییر رشته نیز می توانند مشروط به کسب 92/5 درصد از نمره آخرین فرد قبول شده در همان مقطع و گروه آزمایشی، درخواست خود را مبنی تغییر رشته و با ارائه مدارک زیر، به ثبت برسانند.

 • حکم کارگزینی سال جاری ممهور به مهر هیأت ممیزه دانشگاه یا وزارتخانه مربوطه
 • کارنامه قبولی داوطلب در آزمون دانشگاه
 • معرفی نامه رسمی عضو هیأت علمی (دارای مهر و امضای معاونت آموزشی) از دانشگاه محل خدمت

بر اساس ضوابط میهمانی ورزشکاران و قهرمانان ملی

دانشجویان عضو تیم های ملی فدراسیون های ورزشی نیز در صورت که حضور آن ها در مسابقات رسمی، اردوها و تمرینات تیم ملی مورد تایید وزارت ورزش قرار بگیرد، می توانند در صورت احراز شرایط مورد نیاز و ارائه مدارک زیر، نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

 • معرفی نامه از سوی فدراسیون مربوطه
 • حکم قهرمانی کشوری یا بین المللی

بر اساس ضوابط میهمانی دانشجو (ماده 71 قانون خدمات کشوری)

میهمانی نمایندگان مجلس، وزرا، استانداران، معاونین رئیس جمهور و سفیران و همچنین همسر و فرزندان آن ها در هر نیمسال تحصیلی با ارائه مدارک لازم، به محل مأموریت و یا نزدیک ترین شهر به محل اشتغال پس از تأیید کمیسیون نقل و انتقالات دانشجویی امکان پذیر می باشد.

 • صفحات اول و دوم شناسنامه (صفحه مربوط به درج مشخصات همسر و فرزندان) دانشجو و وزرا یا نمایندگان مجلس یا معاونین رئیس جمهور یا استانداران یا سفرا
 • ارائه معرفی نامه مورد تأیید بالاترین مقام سازمان

بر اساس انتقال پذیرفته شدگان فارغ التحصیل دبیرستان های سازمان سما

دانش آموختگان دبیرستان های سازمان سما که حداقل 4 سال از دوره تحصیلی خود را گذرانده اند و حداقل امتیاز 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه مقصد را نیز کسب نموده اند، می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز، درخواست خود را از طریق سامانه منادا به ثبت برسانند.

 • کارنامه مورد تأیید محل تحصیل چهار سال آخر تحصیلی
 • کارنامه قبولی داوطلب در آزمون دانشگاه

هزینه ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 1401 – 1402

دانشجویان متقاضی نقل و انتقال و میهمانی بایستی هزینه ای جهت رسیدگی به درخواست خود را در سایت منادا واریز نمایند که هزینه پرداختی برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است و تمامی دانشجویان موظف به پرداخت آن می باشند.

هزینه انتقالی در زمان تسویه حساب با واحد دانشگاهی مبدا اخذ می گردد و به همراه شهریه ثابت توسط واحد دانشگاهی مبدا دریافت شده و به حساب دانشگاه مقصد واریز می شود. مطابق با آیین نامه میهمانی و انتقالی دانشجویان دانشگاه آزاد در سال 1400، این هزینه به شرح زیر می باشد اما به محض انتشار اطلاعیه در خصوص هزینه های مربوط به سال 1401 – 1402، مقاله بروز می گردد.

هزینه انتقالی دانشجویان دانشگاه آزاد 1400
مقطع تحصیلی مبلغ
کاردانی 600 هزار تومان
کارشناسی 900 هزار تومان
کارشناسی ارشد 1 میلیون و 500 هزار تومان
دکترای حرفه ای و دکتری تخصصی 4 میلیون تومان
هزینه میهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد 1400
مقطع تحصیلی مبلغ
کاردانی 250 هزار تومان
کارشناسی 400 هزار تومان
کارشناسی ارشد 800 هزار تومان
دکترای حرفه ای و دکتری تخصصی 1 میلیون و 500 هزار تومان
هزینه بررسی مدارک دانشجویان متقاضی میهمانی و انتقالی دانشگاه آزاد 1400
مقطع تحصیلی مبلغ
کاردانی 32 هزار و 500 تومان
کارشناسی 62 هزار و 500 تومان
کارشناسی ارشد 94 هزار و 500 تومان
دکتری 145 هزار و 500 تومان

جدول همترازی نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد 1401 – 1402

انتقال دانشجویان واجد شرایط به هر یک از واحدهای گروه همتراز و پایین تر، مشروط به موافقت واحدهای مبدا و مقصد و همچنین پرداخت هزینه مربوطه می باشد. توجه داشته باشید که امکان انتخاب 5 گزینه از سوی دانشجو برای واحد مبدا فراهم می باشد تا در صورت عدم پذیرش در اولویت اول، سایر اولویت های وی مورد بررسی قرار بگیرند.

جدول همترازی میهمانی و انتقالی دانشجویان دانشگاه آزاد 
دانلود جدول همترازی میهمانی و انتقالی دانشجویان دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

پس از بررسی درخواست دانشجویان واجد شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه آزاد توسط کارشناسان مربوطه، متقاضیان می توانند نتیجه درخواست خود را از طریق سامانه منادا پیگیری نمایند. چنانچه مایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد شرایط نقل و انتقال دانشجویان پزشکی و شرایط نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر می باشید، می توانید با کلیک روی لینک عنوان مورد نظر خود به مقاله مربوطه هدایت شوید.

 

سوالات متداول 

1- ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد برای نیمسال اول 1401، از چه تاریخی آغاز می شود؟

این فرآیند برای دانشجویان دانشگاه آزاد از تاریخ 29 مرداد تا 12 شهریور ماه 1401 آغاز می شود.

2- فرآیند ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد 1401 - 1402 از طریق کدام سایت صورت می گیرد؟

داوطلبان می توانند مطابق با مراحل ذکر شده در این مقاله، با مراجعه به سایت منادا، مراحل نام نویسی خود را آغاز نمایند.

3- آیا پذیرفته شدگان رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401 - 1402 می توانند در فرآیند نقل و انتقالات شرکت نمایند؟

خیر، فرآیند نقل و انتقال صرفا برای پذیرفته شدگان با آزمون می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۸ نظر

 1. سلام.
  وقتتون بخیر.
  زمان ثبتنام مهمانی ۱۴۰۰ به ۱۴۰۱ کیه.
  خیلی منتظریم هنوز نیومده

 2. سلام من دانشجوی روانشناسی دانشگاه تهران شرق هستم میخواستم بدونم میتونم انتقالی به دانشگاه تهران مرکز بگیرم به دلیل اینکه راهم خیلی دوره به دانشگاهم نمیتونم وقتی کلاس ها حضوری میشه شرکت کنم امکانش هست که انتقالم بدن؟

 3. سلام خسته نباشید زمان نقل و انتقالات دانشجویی دانشگاه ازاد برای نیمسال اول ۹۹_۱۴۰۰ کِی هست؟در واقع سایت کِی باز میشه؟

  • با سلام، مطابق با سالیان گذشته، ثبت نام نقل و انتقالات دانشجویان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، برای نیمسال اول تحصیلی، معمولا از اواسط تیرماه آغاز شده و تا یک ماه ادامه می یابد. شما می توانید جهت اطلاع از زمان شروع ثبت نام عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی شوید.

 4. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی آزاد قم هستم میخوام درخواست انتقالی بدم زمانش کیه؟

  • سلام، مطابق با سال ۱۳۹۸، شما در صورت داشتن شرایط لازم می توانید، در اواسط تیرماه به مدت یک ماه، درخواست خود را برای نقل و انتقالات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه منادا ثبت نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره