تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی

ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی

ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه های علوم پزشکی 99 - 1400
ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 99 – 1400

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

گاها برای دانشجویان پیش می آید که به دلایل مختلف امکان ادامه تحصیل در دانشگاه فعلی آن ها وجود ندارد و تصمیم می گیرند که دانشگاه محل تحصیل خود را تغییر دهند. هر ساله دانشگاه ها فرصتی را با عنوان ” نقل و انتقالات و میهمانی “ در اختیار دانشجویان قرار می دهند تا بتوانند از آن برای جا به جایی دانشگاه محل تحصیل خود استفاده نمایند. نقل و انتقالات دانشجویی دارای شرایط ویژه ای می باشد و تنها داوطلبانی که دارای این شرایط هستند ، می توانند از فرصت نقل و انتقال یا میهمانی بهره مند شوند. دانشجویان پزشکی نیز می توانند بنا بر قوانین مختص به نقل و انتقال خود اقدام به درخواست اخذ انتقالی یا میهمانی کنند. ثبت درخواست نقل و انتقالات و میهمانی این دانشجویان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه های مربوطه انجام می گیرد. دانشجویان معمولا می توانند در اردیبهشت ماه برای نیمسال تحصیلی اول و آبان ماه برای نیمسال تحصیلی دوم درخواست خود را مبنی بر انتقال یا میهمانی ثبت کنند.

در صورت موافقت با انتقال دانشجو ، تمامی سوابق تحصیلی دانشجو از دانشگاه مبدا به دانشگاه مقصد ارسال خواهد شد و ارتباط دانشجو با دانشگاه مبدا قطع می شود.

زمان ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 99 – 1400

انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در دو نیمسال تحصیلی اول و دوم انجام می گیرد. جدول زمان بندی نقل و انتقالات و میهمانی برای دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه، مطابق زیر می باشد.

جدول زمانبندی انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی
برای نیمسال اول تحصیلی
ثبت نام دانشجویان متقاضی در دانشگاه مبدا و بارگذاری مدارک مورد نیاز 15 اردیبهشت ماه 99 الی 15 خرداد ماه 99
بررسی مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مبدا و ویرایش توسط دانشجو 26 خرداد ماه 99
ارسال مدارک و اطلاعات مورد نیاز به دانشگاه مقصد، در صورت موافقت با درخواست جا به جایی دانشجو 27 تیر ماه 99
برای نیمسال دوم تحصیلی
ثبت نام دانشجویان متقاضی در دانشگاه مبدا و بارگذاری مدارک مورد نیاز دهه آخر آبان ماه 99 الی دهه اول آذر ماه 99
بررسی مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مبدا و ویرایش توسط دانشجو اواخر آذر ماه 99
اعلام نتیجه نهایی توسط دانشگاه مقصد اواخر دی ماه 99

لازم به تاکید است که بازه های زمانی مربوط به نیمسال دوم تحصیلی، بر حسب مراحل نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی در سال گذشته ذکر شده اند و در صورت هر گونه تغییر ، به روز رسانی می شوند. همچنین تمامی متقاضیان می توانند با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی از زمان دقیق آغاز این فرآیند مطلع گردند.

نحوه ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 

داوطلبانی که شرایط نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی را دارند ، می توانند به صورت اینترنتی درخواست خود را ثبت نمایند. دانشجویان باید پیش از هرگونه اقدام ، مدارک مورد نیاز را برای فرآیند نقل و انتقال یا میهمانی خود آماده کنند.

سامانه ثبت درخواست انتقالی و میهمانی دانشجویان پزشکی مجزا از یکدیگر می باشند. یعنی دانشجویانی که قصد انتقال از دانشگاه محل تحصیل به دانشگاهی دیگر را دارند باید در موعد مقرر به سامانه transmission.behdasht.gov.ir مراجعه کنند و آن دسته از متقاضیانی که می خواهند در یک دانشگاه دیگر میهمان شوند ، باید وارد سامانه guest.behdasht.gov.ir گردند و اقدامات لازم را انجام دهند.

شرایط انتقال دانشجویان پزشکی

دانشجویانی که قصد درخواست انتقال از دانشگاه پذیرفته شده را دارند ادامه تحصیل آن ها در دانشگاه مبدا باید از لحاظ مقررات آموزشی و انضباطی بدون مانع باشد. از شرایط دیگر تحصیلی برای دانشجویانی که قصد انتقالی گرفتن را دارند این است که معدل آن ها حداقل 12 باشد و نمره آزمون ورودی داوطلب در سالی که در دانشگاه پذیرفته شده است از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در همان سال و رشته تحصیلی دانشگاه مقصد ، کمتر نباشد. دانشجویان مقطع کارشناسی بعد از گذراندن 1 ترم تحصیلی می توانند درخواست انتقال خود را ثبت کنند اما در رشته های دکتری حرفه ای پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی برای درخواست انتقال حداقل باید دو ترم را گذرانده باشند و بر اساس آیین نامه آموزشی رشته مربوطه اقدام نمایند. علاوه بر موارد گفته شده لازم به ذکر است که انتقال دانشجویان فقط در صورت برخورداری از شروط زیر امکان پذیر می باشد.

 • شهادت ، فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده دانشجو (اگر دانشجو بنا بر تشخیص قانون به عنوان کفیل خانواده شناخته شود.)
 • معلولیت یا بیماری صعب العلاج متقاضی به نحوی که بنا بر تشخیص پزشکان معتمد ، نتواند فعالیت های روزمره خود را به طور مستقل انجام دهد.
 • دانشجویان دختر متاهل (ازدواج رسمی و دائمی) که در شهری غیر از محل اشتغال همسرشان در حال تحصیل هستند ، با تایید مراجع ذیربط ، می توانند درخواست انتقالی خود را ثبت نمایند.
 • انتقال فرزندان اعضای هیات علمی بر اساس قوانین و آیین نامه های مربوطه صورت می گیرد.
 • امکان انتقال متقاضیان از دوره های روزانه ، شبانه و دانشگاه های غیر حضوری (پیام نور) به دانشگاه های حضوری از قبیل روزانه و شبانه و هم چنین از دانشگاه های غیر دولتی به دانشگاه های دولتی ممنوع است اما انتقال دانشجویان به صورت برعکس ، یعنی از دانشگاه های دولتی به غیر دولتی و حضوری به غیرحضوری ، در صورت موافقت دانشگاه های مبدا و مقصد و رعایت شرایط و ضوابط مربوطه مانعی ندارد.
 • در صورت موافقت با درخواست انتقال دانشجو ، دانشگاه مبدا موظف است که در عرض یک هفته ریزنمرات فرد متقاضی را به دانشگاه مقصد ارسال کند.
 • انتقال دانشجویان در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار مجاز می باشد.

شرایط میهمانی دانشجویان پزشکی

تمامی داوطلبان توجه داشته باشند که انتقال و میهمانی به راحتی انجام نمی گیرد ؛ لذا باید هنگام انتخاب رشته کنکور خود نهایت دقت را داشته باشند تا بعدها دچار مشکل نشوند. چرا که شرایط مربوط به نقل و انتقالات دانشجویان ، ویژه و خارج از اراده آن ها می باشد.

دانشجویانی که درخواست میهمانی به سایر دانشگاه ها را دارند با توافق دانشگاه های مبدا و مقصد به عنوان دانشجوی میهمان ، می توانند محل تحصیل خود را برای مدت کوتاهی تغییر دهند و حداکثر 40 واحد درسی را به عنوان میهمان بگذرانند. برای درخواست میهمانی ، داوطلب باید حداقل یک نیمسال را در دانشگاه مبدا گذرانده باشد.

اگر پس از اتمام دوره میهمانی دانشجو ، فرد تمایلی برای بازگشت به دانشگاه مبدا خود نداشته باشد ، باید مجددا درخواست خود را در موعد مقرر ثبت کند و اصطلاحا دوره میهمانی خود را تمدید نماید.

با توجه به تمام مطالب فوق ، می توان دریافت که فرآیند نقل و انتقال و میهمانی به ویژه برای دانشجویان علوم پزشکی ، شرایط خاصی را می طلبد و نمی توان گفت با تمام درخواست ها موافقت می شود یا خیر. پس بهترین کار این است که دانشجویان پیش از انتخاب نهایی دانشگاه محل تحصیل ، تمام جوانب آن و شرایط خود را بررسی کنند و احتمال نیاز به اخذ انتقالی یا میهمانی خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام مادرم بیماری ام اس داره وازکمیته امدادامام خمینی هم نامه داریم درواقع تحت پوشش کمیته هستیم به مهمان شدن من ازپزشکی روزانه ارومیه به روزانه تبریز ایاموافقت می کنن خواهردوقلو دارم وسهمیه ۵درصدی هم دارم (سهمیه ۵درصدتوپذیرش دانشگاه برام تاثیرنداشت چون درواقع من هرچی تومنطقه یک قبول میشدم با اون سهمیه هم همون شدایا الان این سهمیه می تونه توگرفتن مهمان برای روزانه تاثیرداشته بشه )مرسی خسته نباشید

  • ایران مشاوره

   با سلام. شما پس از گذراندن یک ترم و حداقل ۱۲ واحد درسی در دانشگاه مبدا ، در صورتی که نمره شما بالاتر از میانگین نمرات دانشجویان دانشگاه مقصد در همان رشته تحصیلی باشد. می توانید در زمان مشخص شده درخواست انتقالی خود را از طریق سایت وزارت علوم و تحقیقات ثبت نمایید.

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99