تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 – 1401

ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 – 1401

نحوه نام نویسی نقل و انتقالات دانشگاه های علوم پزشکی 1400 - 1401
ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 – 1401

گاها برای دانشجویان پیش می آید که به دلایل مختلف امکان ادامه تحصیل در دانشگاه فعلی آن ها وجود ندارد و تصمیم می گیرند که دانشگاه محل تحصیل خود را تغییر دهند. هر ساله مراکز آموزشی عالی فرصتی را با عنوان “نقل و انتقالات و میهمانی” در اختیار دانشجویان قرار می دهند تا دانشجویان بتوانند جهت جا به جایی دانشگاه محل تحصیل خود اقدام نمایند.

ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی دارای شرایط ویژه ای می باشد و تنها داوطلبانی که دارای این ضوابط هستند، می توانند از فرصت نقل و انتقال یا میهمانی بهره مند شوند. دانشجویان پزشکی نیز می توانند بنا بر قوانین مختص به نقل و انتقال خود اقدام به درخواست اخذ انتقالی یا میهمانی کنند.

ثبت درخواست نقل و انتقالات و میهمانی این دانشجویان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه های مربوطه انجام می گیرد. دانشجویان معمولا می توانند در اردیبهشت ماه برای نیمسال تحصیلی اول و آبان ماه برای نیمسال تحصیلی دوم درخواست خود را مبنی بر انتقال یا میهمانی ثبت کنند.

در صورت موافقت با انتقال دانشجو، تمامی سوابق تحصیلی فرد از دانشگاه مبدا به دانشگاه مقصد ارسال خواهد شد و ارتباط دانشجو با دانشگاه مبدا قطع می شود.

زمان ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 – 1401

انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در دو نیمسال تحصیلی اول و دوم انجام می گیرد که جدول زمان بندی نقل و انتقالات و میهمانی برای دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه 1400 در جدول ذیل شرح داده شده است. توجه داشته باشید که در صورت تمدید مهلت ثبت درخواست انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی برای نیمسال تحصیلی دوم، تاریخ دقیق آن از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام مشاوره تحصیلی اطلاع رسانی خواهد شد.

جدول زمانبندی انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 – 1401
برای نیمسال اول تحصیلی
ثبت نام دانشجویان متقاضی در دانشگاه مبدا و بارگذاری مدارک مورد نیاز 5 اردیبهشت ماه الی 6 خرداد ماه 1400
بررسی مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مبدا و ویرایش توسط دانشجو 8 الی 18 خرداد ماه 1400
رسیدگی و اعلام نتیجه توسط دانشگاه مبداء 19 خرداد ماه الی 19 تیر ماه 1400
بررسی مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مقصد و ویرایش توسط دانشجو 20 الی 31 تیر ماه 1400
رسیدگی و اعلام نتیجه توسط دانشگاه مقصد 2 الی 31 مرداد ماه 1400
برای نیمسال دوم تحصیلی
ثبت نام دانشجویان متقاضی در دانشگاه مبدا و بارگذاری مدارک مورد نیاز اواخر آبان ماه الی اوایل آذر ماه 1400
اعلام نتیجه نهایی توسط دانشگاه مقصد اواخر دی ماه الی اوایل بهمن ماه 1400

نحوه ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 – 1401

داوطلبانی که شرایط نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان پزشکی را دارند، می توانند به صورت اینترنتی درخواست خود را در  سامانه نقل و انتقالات دانشجویان علوم پزشکی ثبت نمایند. دانشجویان باید پیش از هرگونه اقدام، مدارک مورد نیاز را برای فرآیند نقل و انتقال یا میهمانی خود آماده کنند.

لازم به ذکر است که سامانه ثبت درخواست انتقالی و میهمانی دانشجویان پزشکی مجزا از یکدیگر می باشند و دانشجویان بایستی با توجه به هدف خود، در زمان مقرر نسبت به نام نویسی اقدام نمایند.

آن دسته از داوطلبانی که قصد دارند بنا بر شرایط خود، در دانشگاه دیگری به صورت میهمان به تحصیل بپردازند، بایستی از طریق سامانه “درخواست میهمانی دانشجویان” به نشانی guest.behdasht.gov.ir فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

اما دانشجویانی که قصد انتقال از دانشگاه محل تحصیل به دانشگاهی دیگر را دارند، باید در موعد مقرر به سامانه “درخواست انتقالی دانشجویان” به آدرس transmission.behdasht.gov.ir مراجعه کنند و مطابق با مراحل موجود در ادامه این مقاله، اقدامات لازم را جهت نام نویسی انجام دهند.

مراحل ثبت نام 

 1. ابتدا با توجه به هدف خود به یکی از دو سامانه انتقالات به آدرس transmission.behdasht.gov.ir یا سامانه میهمانی به نشانی guest.behdasht.gov.ir مراجعه نمایید و کد ملی و شماره دانشجویی خود را در کادرهای مربوطه وارد کنید و کلید “ثبت درخواست انتقالی جدید یا پیگیری درخواست ثبت شده” را بفشارید.
 2. در صفحه بعد با فرمی رو به رو می شوید که لازم است تمام اطلاعات شخصی و تحصیلی خود اعم از نام پدر، جنسیت، تعداد نیمسال مشروطی و… را در بخش های مورد نظر درج نمایید.
 3. پس از وارد کردن اطلاعات مرحله قبل، حال بایستی دانشگاه های مقصد مورد نظر خود را با توجه به الویت انتخاب کنید.
 4. در مرحله بعدی اطلاعات مربوط به محل سکونت مانند استان، کد پستی و… را با دقت در بخش های مربوطه ثبت نمایید.
 5. در این قسمت نیز دانشجویان باید مدارک مورد نیاز را طبق موارد مندرج در سامانه بارگذاری نمایند و در آخر کلید “ارسال فایل” را بفشارند.

لازم به ذکر ست که دانشجویان پس از ثبت نام، می توانند با مراجعه به سایت های مربوطه، شماره دانشجویی و کد ملی خود را جهت پیگیری، دوباره وارد نمایند تا مطابق با نظر کارشناس، مدارک خود را در صورت وجود هر گونه نقص کامل کنند.

شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 – 1401

تمامی داوطلبان توجه داشته باشند که انتقال و میهمانی به راحتی انجام نمی گیرد ؛ لذا باید هنگام انتخاب رشته کنکور خود نهایت دقت را داشته باشند تا بعدها دچار مشکل نشوند. چرا که شرایط مربوط به نقل و انتقالات دانشجویان، ویژه می باشد. تنها دانشجویان علوم پزشکی واجد شرایط می توانند در فرآیند نقل و انتقالات یا میهمانی شرکت نمایند که در ادامه این مقاله، ضوابط مورد نیاز برای هر یک شرح داده شده است.

شرایط نقل و انتقالات دانشجویان پزشکی 

دانشجویانی که قصد درخواست انتقال از دانشگاه پذیرفته شده را دارند، ادامه تحصیل آن ها در دانشگاه مبدا باید از لحاظ مقررات آموزشی و انضباطی بلامانع باشد. همچنین بایستی دارای حداقل معدل 12 باشند و نمره آزمون ورودی داوطلب در سالی که در دانشگاه پذیرفته شده است، از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در همان سال و رشته تحصیلی دانشگاه مقصد، کمتر نباشد.

دانشجویان مقطع کارشناسی بعد از گذراندن یک ترم تحصیلی می توانند درخواست انتقال خود را ثبت کنند اما در رشته های دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برای درخواست انتقال حداقل باید دو ترم را گذرانده باشند و بر اساس آیین نامه آموزشی رشته مربوطه اقدام نمایند. علاوه بر موارد گفته شده، لازم به ذکر است که انتقال دانشجویان فقط در صورت برخورداری از شروط زیر امکان پذیر می باشد.

 • شهادت، فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده دانشجو (اگر دانشجو بنا بر تشخیص قانون به عنوان کفیل خانواده شناخته شود.)
 • معلولیت یا بیماری صعب العلاج متقاضی به نحوی که بنا بر تشخیص پزشکان معتمد، نتواند فعالیت های روزمره خود را به طور مستقل انجام دهد.
 • دانشجویان دختر متاهل (ازدواج رسمی و دائمی) که در شهری غیر از محل اشتغال همسرشان در حال تحصیل هستند، با تایید مراجع ذیربط، می توانند درخواست انتقالی خود را ثبت نمایند.
 • انتقال فرزندان اعضای هیات علمی بر اساس قوانین و آیین نامه های مربوطه صورت می گیرد.
 • امکان انتقال متقاضیان از دوره های روزانه، شبانه و دانشگاه های غیر حضوری (پیام نور) به دانشگاه های حضوری از قبیل روزانه و شبانه و همچنین از دانشگاه های غیر دولتی به دانشگاه های دولتی ممنوع است اما انتقال دانشجویان به صورت برعکس، یعنی از دانشگاه های دولتی به غیر دولتی و حضوری به غیرحضوری، در صورت موافقت دانشگاه های مبدا و مقصد و رعایت شرایط و ضوابط مربوطه مانعی ندارد.
 • در صورت موافقت با درخواست انتقال دانشجو، دانشگاه مبدا موظف است که در عرض یک هفته ریزنمرات فرد متقاضی را به دانشگاه مقصد ارسال کند.
 • انتقال دانشجویان در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار مجاز می باشد.

شرایط میهمانی دانشجویان پزشکی 

دانشجویانی که درخواست میهمانی به سایر دانشگاه ها را دارند با توافق دانشگاه های مبدا و مقصد به عنوان دانشجوی میهمان می توانند محل تحصیل خود را برای مدت کوتاهی تغییر دهند و حداکثر 40 واحد درسی را به عنوان میهمان بگذرانند. برای درخواست میهمانی، داوطلب باید حداقل یک نیمسال را در دانشگاه مبدا گذرانده باشد.

اگر پس از اتمام دوره میهمانی دانشجو، فرد تمایلی برای بازگشت به دانشگاه مبدا خود نداشته باشد، باید مجددا درخواست خود را در موعد مقرر ثبت کند و اصطلاحا دوره میهمانی خود را تمدید نماید. لازم به ذکر است که علاوه بر شرایط مذکور، فرآیند ثبت نام نقل و انتقالات دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه علوم پزشکی نیز دارای شرایط خاصی می باشد که تنها افراد واجد این ضوابط می توانند جهت نام نویسی اقدام نمایند.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان دریافت که فرآیند نقل و انتقال و میهمانی به ویژه برای دانشجویان علوم پزشکی، شرایط خاصی را می طلبد و نمی توان گفت با تمام درخواست ها موافقت می شود یا خیر. پس بهترین کار این است که دانشجویان پیش از انتخاب نهایی دانشگاه محل تحصیل، تمام جوانب آن و شرایط خود را بررسی کنند و بدین ترتیب احتمال نیاز به اخذ انتقالی یا میهمانی خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

 

سوالات متداول

1- فرآیند ثبت نام نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان پزشکی 1400 - 1401 از چه تاریخی آغاز می گردد؟

دانشجویان می توانند مطابق با تقویم زمانی ذکر شده در این مقاله، مراحل ثبت نام خود را انجام دهند.

2- فرآیند ثبت نام نقل و انتقالات دانشجویان پزشکی 1400 - 1401 از طریق کدام سایت انجام می گیرد؟

نقل و انتقالات دانشجویان از طریق سایت transmission.behdasht.gov.ir انجام می گیرد.

3- ثبت نام میهمانی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی 1400 - 1401 چگونه انجام میشود؟

ثبت نام میهمانی دانشجویان از طریق سایت guest.behdasht.gov.ir انجام می شود که مراحل آن به طور کامل در این مقاله ارائه شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام مادرم بیماری ام اس داره وازکمیته امدادامام خمینی هم نامه داریم درواقع تحت پوشش کمیته هستیم به مهمان شدن من ازپزشکی روزانه ارومیه به روزانه تبریز ایاموافقت می کنن خواهردوقلو دارم وسهمیه ۵درصدی هم دارم (سهمیه ۵درصدتوپذیرش دانشگاه برام تاثیرنداشت چون درواقع من هرچی تومنطقه یک قبول میشدم با اون سهمیه هم همون شدایا الان این سهمیه می تونه توگرفتن مهمان برای روزانه تاثیرداشته بشه )مرسی خسته نباشید

  • با سلام. شما پس از گذراندن یک ترم و حداقل ۱۲ واحد درسی در دانشگاه مبدا ، در صورتی که نمره شما بالاتر از میانگین نمرات دانشجویان دانشگاه مقصد در همان رشته تحصیلی باشد. می توانید در زمان مشخص شده درخواست انتقالی خود را از طریق سایت وزارت علوم و تحقیقات ثبت نمایید.

دریافت مشاوره