تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / ثبت نام کتاب درسی پایه ششم 1400 – 1401

ثبت نام کتاب درسی پایه ششم 1400 – 1401

راهنمای ثبت نام کتاب درسی پایه ششم 1400 - 1401
ثبت نام کتاب درسی پایه ششم 1400 – 1401

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی جهت تسهیل دسترسی دانش آموزان به کتب درسی نسبت به راه اندازی سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی اقدام کرده است. ثبت سفارش کتب درسی پایه ششم ابتدایی به صورت اینترنتی و با مراجعه به سامانه مذکور انجام می شود. بدین ترتیب، تمامی دانش آموزان پایه ششم باید از طریق این سایت، ثبت نام اینترنتی کتاب های درسی ابتدایی خود را انجام دهند و سفارش خود را در این سامانه ثبت کنند.
با توجه به اینکه ممکن است دانش آموزان و اولیای آن ها هنگام ثبت نام کتاب درسی  مورد نظر خود با سوالاتی پیرامون زمان و نحوه ثبت نام در این سامانه مواجه شوند، تصمیم گرفتیم این مقاله را جهت راهنمای ثبت نام کتاب های درسی اختصاص دهیم.

در صورت عدم موفقیت و قبولی دانش آموز در پایه تحصیلی فعلی، امکان تغییر مقطع در زمان اصلاح سفارش فراهم می باشد.

زمان ثبت نام کتاب درسی پایه ششم 1400 – 1401

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بعد از راه اندازی سامانه مربوطه هر سال طبق یک جدول زمان بندی، تاریخ ثبت نام کتاب درسی دوره ابتدایی را از طریق سایت irtextbook.com اعلام می کند. بنابراین دانش آموزان می بایست در موعد مقرر نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. چنانچه دانش آموز در طی زمان اولیه موفق به ثبت سفارش خود نشود، می تواند در بازه زمانی تمدید شده به تکمیل فرآیند مربوطه بپردازد. همچنین آن دسته از دانش آموزانی که در سال تحصیلی فعلی قبول نشده اند، می توانند در زمان اصلاح سفارش، مقطع تحصیلی خود را تغییر دهند. در جدول زمان بندی مربوطه، زمان ثبت نام، اصلاح سفارش و تحویل کتاب های درسی پایه ششم در سال 1400 بیان شده است.

 تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی پایه ششم 1400 – 1401
فعالیت زمان 
سفارش گروهی و انفرادی  از 22 فروردین لغایت 22 خرداد ماه 1400
اصلاح سفارش 12 تیر لغایت 31 شهریور ماه 1400
توزیع منطقه به مدرسه 1 شهریور لغایت 18 شهریور ماه 1400
توزیع مدرسه به دانش آموز 10 شهریور لغایت 1 مهر ماه 1400

راهنمای ثبت نام کتاب درسی پایه ششم 1400 – 1401

ثبت سفارش کتاب های درسی پایه ششم مانند دیگر پایه های تحصیلی به صورت اینترنتی انجام می شود و متقاضیان می توانند به دو روش فردی و گروهی اقدام به ثبت نام کتب درسی مقطع مورد نظر خود نمایند. توجه داشته باشید که ثبت سفارش به صورت گروهی، از طریق مدارس انجام می شود ولی در هر دو حالت تحویل کتب بر عهده مدرسه می باشد.

مراحل ثبت نام فردی کتاب درسی

در این روش والدین می توانند فرآیند ثبت نام را به انجام برسانند اما تحویل کتاب ها همچنان بر عهده مدرسه است. مراحل ثبت نام فردی کتب درسی به شرح زیر می باشد.

 1. ابتدا وارد سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی به نشانی irtextbook.com یا irtextbook.com شوید.
 2. برای ورود به سامانه باید نام کاربری و رمز عبور داشته باشید که نام کاربری، کد ملی دانش آموز و رمز عبور، 6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز می باشد. با وارد کردن این اطلاعات می توانید به پنل کاربری خود دسترسی پیدا کنید.
 3. بعد از ورود به سامانه، مشخصات دانش آموز، پایه تحصیلی و نام مدرسه را مشاهده می کنید. پس از تایید اطلاعات موجود، می توانید ثبت سفارش کتاب درسی را آغاز کنید.
 4. در این مرحله، درج و تکمیل اطلاعات پستی مدرسه محل تحصیل از جمله شهر، استان، کدپستی و… الزامی است.
 5. حال بایستی شماره تلفن والدین و یا دانش آموز را در این صفحه ثبت کنید.
 6. در این مرحله نوبت به انتخاب بسته مورد نظر می رسد که باید متناسب با رشته و سال تحصیلی آن را انتخاب کنید.
 7. در پایان نیز باید هزینه کتاب درسی را که بر اساس قیمت پشت جلد آن می باشد را از طریق کارت بانکی عضو شتاب پرداخت نمایید.
 8. در صورتی که خرید خود را به درستی انجام داده اید، بر روی گزینه “پرداخت” کلیک کنید و در غیر این صورت، بر روی گزینه “لغو سفارش” کلیک کنید تا به صفحه پرداخت باز گردید.

نکته: هنگامی که ثبت سفارش شما تکمیل شد، می توانید از طریق سامانه پیگیری پستی و شماره مرسوله، از وضعیت سفارش خود با خبر شوید.

مراحل ثبت نام گروهی کتاب درسی

ثبت نام گروهی بر عهده مدرسه بوده و والدین تنها موظف به پرداخت هزینه کتاب می باشند. جهت ثبت نام گروهی، مدارس برای ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی می بایست از طریق سامانه سناد دانش آموزی اقدام کنند.

 1. ابتدا وارد سامانه سناد به نشانی snd.medu.ir شوید و بر روی بخش “ثبت نام کتاب های درسی” کلیک نمایید.
 2. از گزینه های موجود در منوی سمت راست، گزینه “فروش و توزیع مواد آموزشی” را انتخاب کرده و بر روی عبارت “ورود به سامانه فروش” کلیک کنید.
 3. حال بر روی گزینه “ثبت شماره موبایل دانش آموزان” کلیک نمایید و پایه تحصیلی و رشته مورد نظر انتخاب کنید.
 4. توجه داشته باشید که در این مرحله تیک گزینه “ندارد” را از بخش “وضعیت سفارش” انتخاب کنید تا تنها لیست دانش آموزانی که سفارشی برای آن ها ثبت نشده، نمایش داده شود و در انتها “جستجو” را بفشارید.
 5. در این قسمت باید برای هر یک از دانش آموزان، شماره موبایلی ثبت گردد تا پیامک اتمام فرآیند ثبت سفارش، برای اولیای دانش آموزان ارسال شود. همچنین لازم است در این بخش، بر روی گزینه “به روز رسانی” کلیک نمایید و گزینه “ثبت سفارش گروهی” از منوی سمت راست انتخاب کنید.
 6. در این مرحله، دوباره پایه تحصیلی و رشته متناسب را برگزینید و بر روی عبارت “جستجو” کلیک کنید.
 7. به منظور ثبت سفارش برای هر کدام از دانش آموزان، تیک گزینه “بلی” را جلوی اسم آن ها فعال نمایید.
 8. در این مرحله نیز مذهب، زبان و شماره تلفن همراه مدیر مدرسه را وارد نموده و کلید “ثبت سفارش” را بفشارید.
 9. حال قیمت کل سفارش، برای شما نمایش داده می شود که بایستی از طریق درگاه بانکی مورد نظر، هزینه لازم را پرداخت نمایید.
 10. در مرحله آخر نیز سامانه، شماره سفارش گروهی و شماره پیگیری در اختیار شما قرار می دهد که ضروری است این اطلاعات را تا زمان دریافت کتب درسی مورد نظر، نزد خود نگه دارید.

بنابراین دانش آموزانی که به صورت فردی یا گروهی ثبت نام کتب درسی خود را انجام داده اند در بازه زمانی تعیین شده و پیش از شروع مدارس، کتاب درسی خود را از مدرسه دریافت خواهند کرد. همچنین شما عزیزان می توانید با سفارش تک جلدی کتاب درسی نیز کتاب های درسی خود را مهیا نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مهلت ثبت نام کتاب درسی مقاطع تحصیلی مختلف می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کتاب درسی پایه ششم 1400 - 1401 در چه زمانی است؟

این فرآیند از 22 فروردین لغایت 22 خرداد ماه 1400 امکان پذیر است.

2- جهت ثبت نام کتاب درسی ششم 1400 - 1401 به کدام سایت باید مراجعه کرد؟

می بایست جهت ثبت نام فردی به سایت irtextbook.ir و جهت ثبت نام گروهی به سایت snd.medu.ir مراجعه شود.

3- آیا امکان ویرایش فرم تقاضانامه در زمان ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان وجود دارد؟

بله، این امکان برای همه متقاضیان از جمله دانش آموزان مردودی و بازمانده از تحصیل، دبیران، مدیران و... از طریق سایت مربوطه محیا شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره برنامه شاد