خانه کاردانی فنی و حرفه ای ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

نحوه نام نویسی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای
ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

فرایند نام نویسی و انتخاب رشته کنکور کاردانی پیوسته و ناپیوسته فنی و حرفه ای برای رشته های با آزمون و بدون آزمون، هر ساله به صورت هم زمان و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گردد و فارغ التحصیلان رشته های فنی و حرفه ای، نظری، کاردانش و هنرستان که واجد شرایط ثبت نام و شرکت در آزمون هستند، می توانند در موعد اعلام شده توسط سازمان سنجش نسبت به انجام نام نویسی اینترنتی و درج مشخصات خود در سامانه مذکور اقدام نمایند.

کلیه شرایط، ضوابط و مقررات مربوط به ثبت نام و انتخاب رشته با آزمون و بدون آزمون کنکور کاردانی فنی و حرفه ای را می توان از طریق دفترچه راهنمای نام نویسی این آزمون استخراج و مطالعه کرد. این دفترچه چند روز قبل از شروع ثبت نام و توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود که بررسی دقیق جهت آگاهی از محتویات آن به کلیه متقاضیان توصیه می گردد.

فرآیند ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402 از تاریخ 18 تیر ماه از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می گردد.

زمان ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

همان طور که گفتیم، نام نویسی با آزمون و بدون آزمون کاردانی فنی و حرفه ای به صورت هم زمان صورت می پذیرد و داوطلبان می توانند پس از اعلام زمان ثبت نام آزمون کاردانی فنی و حرفه ای 1402 به دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای بپردازند تا در نهایت پروسه نام نویسی خود را به انجام برسانند. این روند برای آزمون سال 1402 در بازه زمانی 18 لغایت 25 تیر ماه 1402 انجام می پذیرد و متقاضیان می توانند در این بازه زمانی نسبت به درج اطلاعات و ویرایش مشخصات خود در سایت سنجش اقدام نمایند.

نکته مهم: تاریخ ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای از روز 17 تیر ماه 1403 آغاز شده و تا تاریخ 24 تیرماه ادامه خواهد داشت.

تمدید مهلت ثبت نام کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1402

سازمان سنجش آموزش کشور معمولا با تعیین مهلت مجدد ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای، به داوطلبانی که در مهلت قانونی نام نویسی، موفق به انجام این فرایند نشده اند و کسانی که نسبت به صحت اطلاعات وارد شده خود تردید دارند، این امکان را می دهد تا بتوانند به تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی و یا ویرایش اطلاعات ثبت نامی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای خود بپردازند. هنوز اطلاعیه ای در خصوص تمدید فرآیند مذکور منتشر نشده است، از همین رو شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام ایران مشاوره از آخرین اخبار پیرامون مبحث فوق مطلع گردید.

راهنمای ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

یکی از مهم ترین کارهایی که لازم است داوطلبان پیش از اقدام به ثبت نام در این آزمون انجام دهند، مطالعه و بررسی دفترچه راهنمای ثبت نام می باشد. در این دستورالعمل اطلاعاتی از قبیل لیست رشته های با کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1402 به چشم می خورد که داوطلبان می توانند با بررسی آن نسبت به تنظیم اولویت های خود اقدام نمایند. متقاضیان در قدم بعدی می بایست به سایت ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای مراجعه کرده و نسبت به پرداخت هزینه نام نویسی کنکور کاردانی فنی حرفه ای و وارد نمودن مشخصات خود مطابق مراحل زیر اقدام کنند.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس اینترنتی sanjesh.org مراجعه کنید و از منو سمت راست صفحه گزینه “کاردانی فنی و حرفه ای” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

 • بر روی لینک فعال “سامانه ثبت نام آزمون مقطع کاردانی دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات غیر انتفاعی سال 1402” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

 • در این صفحه روی گزینه “خرید کارت اعتباری” کلیک کنید.

مرحله سوم ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

 • پس از انتخاب گزینه “سریال ثبت نام آزمون مقطع کاردانی دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات غیر انتفاعی سال 1402 + هزینه پیامک اطلاع رسانی” کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

 • در این مرحله اطلاعات خواسته شده اعم از نام، نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه را وارد نموده و پس از انتخاب درگاه بانکی مورد نظر، مجددا گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

 • با مشاهده اطلاعات وارد شده عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” را فعال کرده و برای واریز وجه مورد نظر کلید “ادامه روند پرداخت” را برگزینید.

مرحله ششم ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

 • سپس به طور خودکار به صفحه درگاه پرداخت الکترونیکی سایت منتقل می گردید که می بایست در این مرحله، اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را وارد نموده و گزینه “پرداخت” را بفشارید.

مرحله هفتم ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

 • اکنون به مرحله سوم بازگشته و کلید “ثبت نام جدید” را انتخاب کنید.

مرحله هشتم ثبت نام کنکور کاردانی فنی حرفه ای

 • در نهایت با وارد نمودن سریال کارت اعتباری خریداری شده و پس از فعال نمودن تیک عبارت ذیل، گزینه “تایید” را بفشارید.

مرحله نهم ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

جهت تکمیل فرایند ثبت نام می توانید به صفحه نخست برگردید و پس از مطالعه دقیق قوانین و مقررات ذکر شده نسبت به درج شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده در فیلد مربوطه اقدام نمایید. بارگذاری مدارک ثبت نام کاردانی فنی حرفه ای و تکمیل فرم انتخاب رشته نیز در مراحل بعد انجام می پذیرد. حتما به این نکته توجه کنید که یک کد رهگیری در انتهای پروسه به شما داده می شود که می بایست آن را یادداشت نمایید و در دسترس خود نگه دارید.

توجه 1: هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 50 کد رشته می باشد.

توجه 2: پیش از واریز وجه ثبت نام دقت کافی داشته باشید و در خصوص ضوابط پذیرش اطلاعات کافی کسب کنید، چرا که در صورت انصراف از ادامه این روند، هزینه پرداخت شده به هیچ وجه قابل بازگردانی نخواهد بود.

دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

همان طور که در بخش های قبل اشاره کردیم، داوطلبان برای اطلاع از کلیه جزئیات مربوط به ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای می توانند دفترچه راهنمای ثبت نام را مطالعه کنند. این دستورالعمل را می توان با مراجعه به سایت ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی حرفه ای دریافت کرد. در این فایل، لیست رشته ها و گرایش های با آزمون و بدون آزمون، مجموعه های امتحانی، منابع و ضرایب دروس، شیوه پذیرش دانشجو در هر رشته محل و عنوان و کد دیپلم های مورد پذیرش در کنکور کاردانی فنی و حرفه ای ذکر شده است.

با توجه به این که هنوز دفترچه مرتبط با آزمون سال 1402 منتشر نشده است، جهت آَشنایی شما با روند و شرایط ثبت نام و پذیرش مقطع کاردانی فنی و حرفه ای، لینک دریافت دفترچه راهنمای سال گذشته را در جدول زیر قرار داده ایم و به محض انتشار دفترچه سال 1402، لینک دانلود آن نیز فعال خواهد شد.

دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی فنی و حرفه ای
دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی و حرفه ای 1402

(به محض انتشار، این لینک فعال خواهد شد.)

شرایط ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1401

برای ثبت نام و شرکت در کنکور کاردانی فنی و حرفه ای یک سری شرایط و ضوابط وجود دارد که تنها داوطلبان واجد این شرایط مجاز به ثبت نام خواهند بود. این شرایط عمومی و اختصاصی برای ثبت نام با آزمون و بدون آزمون به یک صورت می باشد که توضیح کامل آن را می توان از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام به دست آورد.

شرایط عمومی

 • معتقد بودن به دین اسلام یا یکی از ادیان مورد قبول جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم وابستگی به گروه های معاند نظام
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم شهرت به فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • متقاضیان باید دارای مدرک فنی و حرفه ای و کاردانش نظام جدید یا دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم باشند. افرادی که فارغ التحصیل دیپلم رشته های هنرستان هستند نیز می توانند نسبت به انجام ثبت نام اقدام کنند.
 • داوطلبان دارای مدرک دیپلم متوسطه نظری می توانند با توجه به رشته تحصیلی خود، در این آزمون شرکت فرمایند. این داوطلبان صرفا می توانند رشته های مقطع تحصیلی کاردانی ناپیوسته را انتخاب نمایند.
 • پذیرش شرکت کنندگانی که حدنصاب قبولی در یکی از کد رشته های اعلام شده برای نیمسال اول تحصیلی را کسب کنند، ولی نتوانند تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 1402 دیپلم خود را دریافت نمایند، لغو می شود.
 • پذیرفته شدگان نیمسال دوم تحصیلی، در صورتی مجاز به ثبت نام خواهند بود که مدرک فارغ التحصیلی خود را تا پایان نیمسال اول تحصیلی دریافت کنند.
 • داوطلبانی که موفق به قبولی در دانشگاه های روزانه دوره کاردانی فنی و حرفه ای سال 1401شده اند، در صورتی مجاز به ثبت نام کنکور 1402 می باشند که انصراف قطعی خود را به انجام برسانند.
 • دانشجویان آقا که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت مجدد در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای، باید از رشته قبلی خود انصراف دهند تا از نظر نظام وظیفه، منعی برای تحصیل نداشته باشند.
 • پذیرفته شدگان دوره های کاردانی دانشگاه های نوبت دوم و غیرانتفاعی سال 1401، چنانچه متقاضی ثبت نام مجدد کاردانی فنی و حرفه ای در سال 1402 باشند، می توانند بدون انصراف از رشته قبلی خود در این آزمون شرکت کنند و پس از پذیرش در یکی از کد رشته های انتخابی، از رشته قبلی خود انصراف دهند.
 • داشتن توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی
 • فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای، کاردانش و نظری سال 96 تا 1401، باید برای ثبت نام کنکور کاردانی 1402 کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کرده و در فرم ثبت نام وارد نمایند.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402

افراد برای ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای نیازمند یک سری مدارک و اطلاعات جهت تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی می باشند. مدارک ثبت نام کاردانی فنی و حرفه ای شامل فایل اسکن شده عکس پرسنلی داوطلب و اطلاعات شخصی و تحصیلی مربوط به وی است که فایل عکس داوطلب می بایست مطابق نکات تعیین شده در سامانه بارگذاری گردد. سایر مدارک نیز در فهرست زیر عنوان شده است.

 • فایل اسکن شده عکس داوطلب ( مشخصات عکس : 4*3، فرمت jpg، حجم 70 کیلوبایت، ابعاد 300×2000 الی 400×3000 ، واضح و بدون اثر مهر، لکه یا جای منگنه، پس زمینه سفید، حجاب کامل برای داوطلبان خانم، حتما در یک سال اخیر گرفته شده باشد.)
 • سریال اعتباری ثبت نام
 • کدپیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • کد 13 رقمی مربوط به اتباع غیر ایرانی
 • کد نظام وظیفه برای داوطلبان آقا
 • کد 4 رقمی رایانه ای دیپلم (ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402با توجه به شرط تجانس رشته داوطلبان صورت می پذیرد و این افراد بر اساس کد رایانه ای مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام، مجاز به انتخاب رشته مرتبط با مدرک دیپلم خود می باشند.)

متقاضیان شرکت در آزمون کاردانی فنی و حرفه ای، پس از اعلام علاقه مندی و انتخاب رشته، مهلتی را تا زمان برگزاری کنکور کاردانی فنی و حرفه ای 1402 در اختیار دارند تا با مطالعه منابع کنکور کاردانی فنی حرفه ای بتوانند آمادگی های لازم را جهت حضور در جلسه آزمون کسب نمایند. حدود 3 الی 4 روز پیش از برگزاری آزمون، کارت ورود به جلسه کنکور کاردانی فنی و حرفه ای برای داوطلبان صادر شده و بر روی حساب کاربری شخصی آن ها در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد که لازم است  در اسرع وقت نسبت به دریافت این کارت و اطمینان از صحت مندرجات آن اقدام کنند. برای اطلاع از زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- برای ثبت نام آزمون کاردانی فنی و حرفه ای 1402 چه زمانی باید اقدام کنیم؟

نام نویسی در این آزمون در بازه زمانی 18 لغایت 25 تیر ماه انجام می شود.

2- سایت ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای کدام است؟

ثبت نام این آزمون، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- آیا برای پذیرش در تمامی رشته های فنی و حرفه ای مقطع کاردانی باید در کنکور آن شرکت کنیم؟

خیر، پذیرش در برخی از رشته های مقطع کاردانی فنی و حرفه ای به صورت بدون آزمون صورت می گیرد که لیست این رشته ها در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر
 1. سلام من کنکور حسابداری ثبت نام کردم آیا امکان تغییرات در ثبت نام وجود دارد

دریافت مشاوره