تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / میزان حقوق سربازی 1401

میزان حقوق سربازی 1401

مقدار حقوق سربازان 1401
میزان حقوق سربازی 1401

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه میزان حقوق سربازی 1401 و سایر اطلاعیه های مربوطه می توانید در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام ایران مشاوره عضو شوید.

در هر کشور و جامعه ای افراد مذکر با عنوان سرباز با حضور در مناطق آموزشی و گذراندن دوره ها و آموزش های نظامی برای دفاع از حریم و مرزهای کشور و همچنین تامین امنیت آن، آمادگی های لازم را کسب می نمایند.در ایران آقایان با ورود به سن 18 سالگی، مشمول خدمت سربازی می شوند.

کسانی که قصد رفتن به سربازی را دارند، بر اساس قانون، از حقوق و مزایایی مثل بیمه برخوردار خواهند شد. اما میزان حقوق سربازها چه قدر بوده و به چه عواملی بستگی دارد؟ در این مقاله قصد داریم به تفصیل میزان حقوق مشمولین خدمت ضرورت بپردازیم.

حقوق سربازان در سال 1401 برای افراد مجرد 3 میلیون و 360 هزار تومان و برای متاهلین حداقل 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

میزان حقوق سربازی به چه عواملی بستگی دارد؟

کلیه سربازها در طول دورانی که در خدمت ضرورت سپری می نمایند، مشمول دریافت مبلغی حقوق از طرف دولت می گردند. این حقوق و مزایا برای سربازان امریه توسط دستگاه های به کار گیرنده و بر اساس مقررات استخدامی آن ها پرداخت خواهد شد. میزان حقوق سربازی را عواملی همچون مدرک تحصیلی، محل خدمت سربازی، وضعیت تاهل، تعداد فرزندان و خدمت در شرایط سخت تعیین می کنند.

متاسفانه با توجه به محدودیت ها و کمبودهای بودجه ای که در حال حاضر دولت با آن ها رو به رو است، مبلغ دریافتی مشمولین از آن چیزی است که مورد تصویب قانون قرار گرفته است، بسیار کمتر می باشد.

میزان حقوق سرباز بر اساس مدرک تحصیلی در سال 1401

همان گونه که در هر عرصه شغلی، میزان حقوق می تواند بر حسب سطح تحصیلات متغیر باشد، مشمولین خدمت ضرورت هم بسته به میزان سواد و تحصیلات خود از حقوق بیشتری بهره مند خواهند بود. به سربازان وظیفه مطابق کارمندان رسمی نیروهای مسلح، درجه تعلق می گیرد.

بدیهی است که با بالاتر رفتن درجه، میزان حقوق سربازها نیز افزایش خواهد یافت. مبلغ حقوق پایه ای که یک سرباز در پایین ترین سطح با وضعیت تجرد و تحصیلات زیر دیپلم دریافت می کند، در سال 1401، 3 میلیون و 360 هزار تومان تعیین شده است.

حقوق سرباز بر حسب خدمت در مناطق در سال 1401

مدت و میزان حقوق سربازها بر اساس این که دوره خدمت خود را در چه منطقه ای پشت سر می گذارند، متفاوت می باشد. به عنوان مثال، سربازی که در منطقه ای خدمت می کند که از شرایط آب و هوایی و جوی مناسبی برخوردار نیست، میزان حقوق بیشتری دریافت خواهد کرد. همچنین خدمت در مناطق عملیاتی یا مرزی دارای شرایط متفاوتی با خدمت در مناطق عادی تر می باشد، بنابراین سربازی که در مناطق جنگی و خطرناک تر خدمت می نماید، علاوه بر کاهش مدت خدمت، افزایش میزان حقوق پایه خواهد داشت.

به طور کلی حقوق دریافتی مشمولین با توجه به محل خدمت آن ها در گروه های زیر دسته بندی می گردند.

دسته بندی مدت زمان سربازی بر اساس محل خدمت 1401
منطقه مدت زمان
مناطق عملیاتی و مرزی 18 ماه
مناطق محروم و بد آب و هوا 19 ماه
مناطق عادی 24 ماه

حقوق سرباز امریه در سال 1401

یکی از انواع خدمت نظام وظیفه مشمولین، امریه سربازی است. به صورتی که فرد سرباز در دستگاه های دولتی اشتغال دارد. بهتر است بدانید حقوقی که یک سرباز امریه دریافت می کند با حقوق یک سرباز عادی تفاوتی نمی کند. یکی از انواع سربازی امریه، خدمت در آموزش و پرورش تحت عنوان سرباز معلم می باشد.

سرباز معلم به مشمولینی اطلاق می شود که بنا بر علاقه مندی، دوره سربازی خود را تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش به تدریس و آموزش در مناطق معین می گذرانند. در واقع سرباز معلم همان سرباز امریه است که محل خدمت او، پادگان ها و محدوده های عملیاتی نمی باشد، بلکه در دستگاه های دولتی کار می کند. حقوق این دسته از سربازان بر اساس درجه نظامی که دارند، متفاوت می باشد که البته هنوز جزئیاتی در این رابطه منتشر نشده است، اما به محض اعلام این موضوع از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

حقوق سرباز هیات علمی و متعهد به خدمت در سال 1401

عده ای از مشمولین، در شرایطی موظف به خدمت می گردند که در دانشگاه ها به عنوان هیات علمی اشتغال دارند. در این حالت، میزان حقوقی که یک سرباز هیات علمی دریافت می کند، در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، مطابق با مصوبه و متفاوت از یکدیگر محاسبه می گردد. لازم به توجه است که سربازان عضو هیات علمی، متعهد به خدمت می باشند و دوره تعهد را در محل کار خود سپری می نمایند.

مقدار حقوق سربازان متاهل در سال 1401

مطابق مصوبات مجلس شورای اسلامی و تعرفه ای که سازمان نظام وظیفه عمومی برای محاسبه حقوق سربازها در سال 1401 تعیین نموده است، مشمولین متاهل همانند کارمندان دولت علاوه بر حقوق سربازی، از یک حق عائله مندی نیز برخوردار می گردند. این مبلغ به طور تقریبی برای سربازان متاهل حداقل 5 میلیون تومان می باشد.

میزان حقوق مشمولین تحت حمایت کمیته امداد در سال 1401

حقوق سربازان تحت پوشش کمیته امداد بر اساس این که متاهل یا مجرد باشند، متفاوت می باشد. بر این مبنا، آن دسته از مشمولینی که مجرد بوده و تحت پوشش کمیته امداد هستند، با سایر سربازها تفاوتی ندارند اما سربازهای متاهل و تحت پوشش کمیته می توانند از امتیاز ویژه ای که برای آن ها در نظر گرفته شده استفاده نمایند. به این معنی که حقوق بیشتری به آن ها تعلق خواهد گرفت.

تفاوت میزان حقوق سرباز ارتش و سپاه در سال 1401

از نظر میزان حقوق دریافتی، بین سربازی که در ارتش خدمت می نماید و مشمولی که دوره خدمت خود را در سپاه سپری می کند، تفاوتی وجود ندارد. با توجه به این که تمامی مشمولین تحت نظر سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در حال خدمت می باشند، هیچ فرقی از نظر میزان حقوق و برخی از امور برای سربازانی که در هر یک از ارگان های مذکور مشغول به خدمت هستند، وجود ندارد.

 در نتیجه با توجه به عواملی که ذکر شد، حقوق سربازان مشغول به خدمت در مناطق مختلف و بسته به عوامل تاثیرگذار با یکدیگر متفاوت می باشد. 

 

سوالات متداول

1- حداقل حقوقی که در سال 1401 به یک سرباز عادی مجرد تعلق می گیرد چقدر است؟

در حال حاضر میزان حقوقی که برای این سربازان در نظر گرفته شده معادل 3 میلیون و 360 هزار تومان است.

2- سربازان متاهل در سال 1401 چقدر حقوق دریافت می کنند؟

حقوق سربازان عائله مند حداقل 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

3- آیا میزان حقوق یک سرباز معلم با سربازی که از نظر سطح تحصیلات در حد پایینی می باشد یکسان است؟

خیر، میزان حقوق مشمولین نظام وظیفه براساس عوامل مختلف از جمله سطح تحصیلات متفاوت می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره