تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری 1400

نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری 1400

راهنمای دریافت کد منطقه تحصیلی کنکور 1400
نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری 1400

با نزدیک شدن به زمان ثبت نام کنکور داوطلبان به دنبال کسب اطلاعات لازم در خصوص جزئیات مربوط به ثبت نام می باشند. یکی از اصلی ترین اقداماتی که متقاضیان می بایست در این راستا انجام دهند، آماده کردن مدارک ثبت نام کنکور سراسری می باشد تا در روزهای مقرر که وجود حجم بالای داوطلبان ممکن است موجب بروز مشکلات احتمالی در سایت ثبت نام کنکور سراسری شود، زمان را از دست نداده و از انجام نام نویسی باز نمانند.

یکی از این مدارک کد سوابق تحصیلی می باشد که لازم است در اسرع وقت نسبت به دریافت آن اقدام نموده و آن را در فرم تقاضا نامه اینترنتی ثبت نام درج کرد. این کد از چه طریقی قابل دریافت می باشد؟

داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی می بایست ابتدا کد منطقه تحصیلی خود را اخذ کرده باشند.

کد منطقه تحصیلی چیست؟

همان طور که اشاره شد، برای دریافت کد سوابق تحصیلی نیاز به اطلاع از کد منطقه تحصیلی داریم. اما این کد چیست و چه کاربردی در فرآیند ثبت نام کنکور سراسری دارد؟

در پاسخ باید بگوییم هر یک از بخش های استان های مختلف کشور دارای یک کد منطقه هستند و برای متقاضیان شرکت در کنکور سراسری، اطلاع از این کد ضروری است. چرا که هر داوطلب برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود و ثبت آن در فرم نام نویسی کنکور سراسری، باید به کد منطقه اخذ مدرک تحصیلی خود دسترسی داشته باشد.

کد منطقه تحصیلی، بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی یا مدرک دیپلم تعیین می گردد و به محل سکونت فعلی متقاضی ارتباطی ندارد. با توجه به امکان تغییر کدهای مناطق تحصیلی در هر سال، نمی توان به طور قطع لیستی از آن ها را فراهم نمود. بنابراین داوطلبان باید در زمان ثبت نام کنکور سراسری کد مربوط به منطقه خود را دریافت نمایند.

راهنمای دریافت کد منطقه تحصیلی

همزمان با آغاز مهلت نام نویسی کنکور سراسری، سامانه مربوط به دریافت کد سوابق تحصیلی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور فعال می گردد. قبل از اقدام به تکمیل فرم ثبت نام، لازم است شرکت کنندگان به سایت مذکور مراجعه کرده و کد منطقه تحصیلی خود را دریافت نمایند. سپس وارد سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها به نشانی dipcode.medu.ir شده و برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود مطابق مراحل نشان داده شده در راهنمایی تصویری زیر عمل کنند.

  • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شده و گزینه “سراسری” را از منوی موجود در سمت راست صفحه انتخاب کنید.

مرحله اول دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

  • بر روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1400” کلیک نمایید.

مرحله دوم دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

  • در این صفحه لازم است گزینه “کد بخش” را از منوی اطلاعات مورد نیاز برگزینید.

مرحله سوم دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

  • اکنون باید استان و شهرستان محل اخذ مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را انتخاب کرده و دکمه جستجو را بفشارید.

مرحله چهارم دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

  • پس از انتقال به صفحه ای مشابه تصویر زیر، لیستی از تمام مناطق استان مورد نظر را مشاهده خواهید کرد که باید کد مربوط به منطقه اخذ مدرک تحصیلی خود را از میان آن ها استخراج نمایید.

مرحله پنجم دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

  • به منظور دریافت کد سوابق تحصیلی به صفحه اول سامانه ثبت نام بازگردید و از منوی اصلی، گزینه دریافت کد سوابق تحصیلی را انتخاب کنید.

مرحله ششم دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

  • در این مرحله لازم است نکات ذکر شده در صفحه را به دقت مورد مطالعه قرار داده و نهایتا بر روی عبارت “برای مشاهده سوابق تحصیلی اینجا را کلیک کنید”، کلیک نمایید.

مرحله هفتم دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

  • در بخش بعدی، کادرهایی را مشاهده می کیند که لازم است به ثبت اطلاعات خواسته شده در آن ها اقدام نموده و دکمه “ورود” را بفشارید.

مرحله هشتم دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1400

 

اکنون می توانید کد سوابق تحصیلی خود را مشاهده و دریافت کنید.

چه کسانی مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی می باشند؟

داوطلبانی که فارغ التحصیل یکی از رشته های نظری بوده و مدرک دیپلم خود را قبل از سال 84 دریافت نموده اند و امتحانات آن ها به صورت نهایی برگزار شده است و همچنین دارندگان مدرک دیپلم تطبیقی مدارس غیر ایرانی خارج از کشور مشمول سوابق تحصیلی نمی باشند و نیازی به کد سوابق تحصیلی نخواهند داشت.

یک سری از متقاضیان نیز وجود دارند که نوع مدرک آن ها متعلق به نظام آموزشی سالی / ترمی و یا ترمی / واحدی (سال 91 تا 97) می باشد که این دسته از افراد باید علاوه بر کد دپیلم، کد پیش دانشگاهی خود را نیز دریافت نمایند.

با تغییر نظام آموزشی از سال 98 به بعد و همچنین حذف مقطع پیش دانشگاهی از دوره آموزش متوسطه، تاثیر سوابق تحصیلی صرفا مربوط به معدل کتبی مدرک دیپلم و مجموع نمرات مکتسبه در امتحانات نهایی می باشد. یعنی اگر ریز نمرات امتحانی و معدل کتبی سال آخر داوطلبان در محدوده قابل قبولی باشد، 30 درصد تاثیر مثبت سوابق تحصیلی برای آن ها اعمال خواهد شد.

بنابر آن چه که گفته شد، دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی برای شرکت کنندگان کنکور سراسری حائز اهمیت می باشد. درج این کد در فرم ثبت نام از آن جهت ضروری است که داوطلبان واجد شرایط از تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در نتایج کنکور برخوردار گردند. علاوه بر کد سوابق تحصیلی که یکی از مدارک ثبت نام کنکور سراسری است، متقاضیان نیازمند ثبت اطلاعات دیگری اعم از سهمیه کنکور نیز در فرم خود به هنگام ارسال مدارک در فرآیند نام نویسی می باشند. اگر مایل اید راجع به انواع سهمیه های اختصاص یافته به کنکور سراسری اطلاع کسب کنید، می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- چرا باید کد سوابق تحصیلی خود را برای ثبت نام در کنکور سراسری دریافت کرده باشیم؟

دریافت این کد و ثبت آن در فرم نام نویسی به جهت اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی و بالاتر بردن شانس قبولی داوطلبان ضروری است.

2- جهت دریافت کد منطقه می بایست از طریق کدام سایت اقدام نماییم؟

همزمان با شروع ثبت نام در کنکور، سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور فعال شده و دریافت کد منطق را ممکن می سازد.

3- چه کسانی نیاز به دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم خود جهت نام نویسی در کنکور سراسری ندارند؟

افرادی که مدرک دیپلم نظری خود را قبل از سال 84 دریافت نموده اند و همچنین دارندگان مدرک دیپلم تطبیقی مدارس غیر ایرانی خارج از کشور مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی نمی باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور