خانه دکتری دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۳

دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۳

لینک مستقیم دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402
دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402

یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین مراحل آزمون دکتری، روند انتخاب رشته می باشد که با فاصله زمانی کمی پس از اعلام نتایج آزمون دکتری 1403 انجام می پذیرد و پذیرفته شدگان مرحله کتبی می بایست خود را برای انتخاب و چینش اولویت ها، بر اساس فیلترها و فاکتورهای موجود آماده نمایند. 

 

به همین منظور هر ساله، سازمان سنجش آموزش کشور پیش از آغاز رویه انتخاب رشته، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری منتشر می سازد تا متقاضیان بتوانند با مطالعه و بررسی دقیق آن، انتخابی اصولی و استاندارد را به انجام رسانند. چراکه انتخاب صحیح در این مرحله موجب می شود فرد برای شرکت در مصاحبه دکتری مجاز شود.

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری ۱۴۰۳ پس اعلام نتایج اولیه آزمون در 28 فروردین ماه منتشر شد.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۳

بررسی دقیق دفترچه انتخاب رشته، استخراج کد رشته محل های موردنظر و درج نمودن آن ها بر اساس اولویت در سایت انتخاب رشته آزمون دکتری سه مرحله مهم از این فرآیند است. در این حالت، داوطلبان می توانند به محض انتشار فایل pdf دفترچه انتخاب رشته این مقطع نسبت به دانلود و بررسی آن اقدام نمایند تا کلیه نکات مهم پیرامون این رویه را بدانند.  

 

طبق اطلاعیه منتشر شده، این دفترچه همزمان با  اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری 1403 یعنی 28 فروردین ماه 1403 در سایت سازمان سنجش منتشر شد. همچنین امکان اصلاح کد رشته های انتخابی تا پایان مهلت داده شده نیز وجود دارد که برای مشاهده نحوه و جزئیات انجام این فرآیند می توانید به مطلب ویرایش انتخاب رشته دکتری مراجعه نمایید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۳

افرادی که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری اعم از دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و مشترک دانشگاه ها، دانشگاه پیام نور و موسسات غیرانتفاعی شده اند، با دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته از سایت سازمان سنجش  به نشانی sanjesh.org می توانند از تمامی قوانین و مقررات انتخاب رشته و سایر جزئیات آگاهی کسب نمایند. چنانچه می خواهید اصول و نحوه ثبت کدرشته های انتخابی مطلع گردید، می توانید مطلب مشاوره انتخاب رشته دکتری را مطالعه کنید.

 

توجه داشته باشید که داوطلبان در زمان انجام انتخاب رشته دکتری 1403 می توانند حداکثر 50 کد رشته محل را در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به ثبت برسانند.

بخش های مختلف دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1403

دفترچه انتخاب رشته دکتری به طور کلی حاوی جداول کد رشته محل ها، فرم های معدل، پیوست ها، قوانین و مقررات و… مربوط به دوره ۱۴۰۳می باشد. این دفترچه از نظر اطلاعاتی به بخش های مختلفی تقسیم شده و اطلاعات مربوط به انواع سهمیه ها و میزان تاثیر آن ها بر فرآیند انتخاب رشته در آن منتشر می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید به مطلب میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری مراجعه نمایید.

بخش های مختلف دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1403
بخش اول 
شیوه پذیرش
اعلام نتایج اولیه
نحوه دریافت کارنامه آزمون
توضیحات در خصوص اطلاعات کارنامه.
انتخاب اینترنتی محل تحصیل
بخش دوم
روش گزینش و شیوه های آموزشی
انواع سهمیه های موثر
پذیرش اتباع خارجی
مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی
جداول کدرشته ها، دانشگاه و ظرفیت پذیرش آن ها
بخش سوم
شرایط و ضوابط برخی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی
فرم مخصوص معدل
پیش نویس فرم انتخاب رشته

در هنگام ترتیب بندی اولویت های خود جهت انجام انتخاب رشته دکتری، کلیه عوامل موثر از جمله هزینه ها، وضع کیفی دانشگاه، رشته تحصیلی موردنظر، علاقه مندی، فاصله شهر دانشگاهی از محل زندگی، وضعیت تاهل یا اشتغال و… را مدنظر قرار دهید و تلاش کنید که با بهره گیری از مشاوره انتخاب رشته دکتری، نسبت به چینش دقیق و اصولی اولویت های خود اقدام نمایید.  

سوالات متداول

1- دفترچه انتخاب رشته دوره دکتری ۱۴۰۳ چه زمانی منتشر می شود؟

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری ۱۴۰۳ پس اعلام نتایج اولیه آزمون در 28 فروردین ماه منتشر شد.

2- دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۳ را از طریق کدام سایت می توان دریافت کرد؟

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری در سایت sanjesh.org منتشر خواهد شد.

3- در هنگام انجام انتخاب رشته دکتری هر داوطلب حق اولویت بندی چند کد رشته محل را دارد؟

داوطلبان می توانند حداکثر 50 کد رشته محل را در فرم اینترنتی انتخاب رشته دکتری خود به ثبت برسانند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره دکتری پیج دکتری