تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / دفترچه انتخاب رشته دکتری 1401

دفترچه انتخاب رشته دکتری 1401

لینک مستقیم دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری 1401
دفترچه انتخاب رشته دکتری 1401

یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین مراحل آزمون دکتری، روند انتخاب رشته دکتری می باشد که با فاصله زمانی کمی پس از اعلام نتایج آزمون دکتری انجام می پذیرد و پذیرفته شدگان مرحله کتبی می بایست خود را برای انتخاب و چینش اولویت ها، بر اساس فیلترها و فاکتورهای موجود آماده نمایند. 

به همین منظور هر ساله، سازمان سنجش آموزش کشور پیش از آغاز رویه انتخاب رشته دکتری، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته دکتری منتشر می سازد تا متقاضیان بتوانند با مطالعه و بررسی دقیق آن، انتخاب رشته ای اصولی و استاندارد را به انجام رسانند. این دفترچه به طور رسمی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org منتشر می شود و کلیه افراد می توانند در موعد از پیش اعلام شده به صورت اینترنتی فایل پی دی اف آن را دریافت نمایند.

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری
دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

(لینک فوق به محض انتشار دفترچه فعال خواهد شد.)

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد.

زمان دریافت دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

بررسی دقیق دفترچه انتخاب رشته، استخراج کد رشته محل های موردنظر و درج نمودن آن ها بر اساس اولویت در سایت انتخاب رشته آزمون دکتری سه مرحله مهم از فرآیند انتخاب رشته دکتری است. در این حالت، داوطلبان می توانند به محض انتشار فایل pdf دفترچه انتخاب رشته این مقطع نسبت به دانلود و بررسی آن اقدام نمایند تا کلیه نکات مهم پیرامون این رویه را بدانند.

این دفترچه، پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری منتشر می شود اما هنوز تاریخ مشخصی برای دریافت آن در سال 1401 از سوی مراجع مربوطه اعلام نشده است. لازم به ذکر است که دفترچه انتخاب رشته دکتری دوره گذشته در اواخر فروردین ماه منتشر شد، از این رو پیش بینی می شود که دفترچه 1401 نیز در فروردین ماه بر روی سایت سنجش قرار گیرد. با این حال، برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه ها در این زمینه در اسرع وقت می توانید نسبت به عضویت در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره اقدام نمایید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

افرادی که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری اعم از دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و مشترک دانشگاه ها، دانشگاه پیام نور و موسسات غیرانتفاعی شده اند، با دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته از سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org می توانند از تمامی قوانین و مقررات انتخاب رشته و سایر جزئیات آگاهی کسب نمایند.

لازم به ذکر است که علاوه بر کد رشته محل های دارای ظرفیت دکتری و فرم های معدل، یک پیش نویس انجام انتخاب رشته نیز در این دفترچه به چشم می خورد که به منظور آماده سازی بیشتر متقاضیان برای انجام این رویه در دفترچه تعبیه شده است و متقاضیان می توانند با تکمیل آن، شناخت بیشتری نسبت به نحوه انجام اینترنتی اولویت بندی رشته های تحصیلی مقطع دکتری کسب کنند. توجه داشته باشید که داوطلبان در زمان انجام انتخاب رشته دکتری 1401 می توانند حداکثر 50 کد رشته محل را در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به ثبت برسانند.

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه های سراسری
دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

(لینک فوق به محض انتشار دفترچه فعال خواهد شد.)

بخش های مختلف دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

این دفترچه به طور کلی حاوی جداول کد رشته محل ها، فرم های معدل، پیوست ها، قوانین و مقررات و… در خصوص انتخاب رشته دکتری 1401 می باشد. در بخش نخست این دستورالعمل، شاهد توضیح میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری خواهیم بود. از دیگر مواردی که در این قسمت به چشم می خورد، می توان به توضیحات کارنامه اولیه آزمون دکتری، نکات مربوط به مرحله مصاحبه دکتری و نحوه انجام انتخاب رشته به صورت اینترنتی اشاره نمود.

قسمت دوم دفترچه شامل جداول کد رشته محل های گروه های آزمایشی علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی، دامپزشکی، زبان خارجه و هنر است و در آخرین بخش دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 نیز، پیوست ها و فرم های معدل و همچنین فرم پیش نویس انتخاب رشته را خواهیم دید که داوطلبان می توانند به اقتضای شرایط خود از این موارد استفاده نمایند.

در هنگام ترتیب بندی اولویت ها خود جهت انجام انتخاب رشته دکتری، کلیه عوامل موثر از جمله هزینه ها، وضع کیفی دانشگاه، رشته تحصیلی موردنظر، علاقه مندی، فاصله شهر دانشگاهی از محل زندگی، وضعیت تاهل یا اشتغال و… را مدنظر قرار دهید و تلاش کنید که با بهره گیری از مشاوره انتخاب رشته دکتری، نسبت به چینش دقیق و اصولی اولویت های خود اقدام نمایید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد و سراسری با یک دیگر متفاوت اند و داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی آزاد را دارند، می توانند نسبت به دریافت دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد از طریق سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

پس از پایان فرایند انتخاب رشته، داوطلبان به صورت چند برابر ظرفیت به مرحله مصاحبه دکتری دعوت می شوند و می توانند با پرداخت هزینه مصاحبه دکتری، خود را برای حضور هر چه قوی تر در این مرحله آماده نمایند و از صلاحیت خود جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های مختلف دفاع کنند.

 

سوالات متداول

1- دفترچه انتخاب رشته دوره دکتری 1401 چه زمانی منتشر می شود؟

هنوز تاریخ مشخصی برای انتشار دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری سال 1401 اعلام نشده است.

2- دفترچه انتخاب رشته دوره دکتری 1401 را از طریق کدام سایت می توان دریافت کرد؟

این دفترچه از طریق سایت sanjesh.org و همچنین این مقاله قابل دریافت است.

3- در هنگام انجام انتخاب رشته دکتری 1401 هر داوطلب حق اولویت بندی چند کد رشته محل را دارد؟

داوطلبان می توانند حداکثر 50 کد رشته محل را در فرم اینترنتی انتخاب رشته خود به ثبت برسانند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری