خانه کنکور رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست؟

رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست؟

معنی رتبه کشوری در کارنامه کنکور چیست؟
رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست؟

کارنامه کنکور که نحوه دسترسی به آن از طریق سایت سنجش می باشد ممکن است در نگاه اول، بسیار پیچیده و غیر قابل درک باشد که به همین دلیل مطالعه توضیحات کارنامه کنکور جهت آگاهی از جایگاه خود در میان رقبا و شانس پذیرش در رشته و دانشگاه الزامی است. یکی از موارد مندرج در کارنامه، رتبه کشوری بوده که با وجود رتبه سهمیه نهایی موجب سردرگمی شده و سوالاتی مانند اینکه رتبه اصلی کدام است؟ را ایجاد می کند.

رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری نشان دهنده جایگاه داوطلب در میان تمام شرکت کنندگان بدون اعمال سهمیه می باشد.

رتبه کشوری چیست؟

در نگاه نخست به نتایج اولیه کنکور سراسری موارد بسیاری با عنوان رتبه به چشم می خورد اما نکته اصلی این است که داوطلب بداند چه رتبه ای جهت پذیرش در دانشگاه ها مورد نظر قرار می گیرد. یکی از رتبه های موجود در کارنامه، رتبه کشوری داوطلب بوده و ممکن است برخی بر این باور باشند که این رتبه همان رتبه اصلی و معیار سنجش دانشگاه ها است.

درحالی که این طرز تفکر تقریبا اشتباه است و رتبه مذکور تنها به منظور نشان دادن جایگاه شما بین تمام شرکت کنندگان آزمون سراسری و بدون اعمال سهمیه ذکر شده پس بنابراین جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی مورد توجه قرار نمی گیرد. در واقع رتبه در سهمیه کنکور سراسری که با هدف برقراری عدالت آموزشی میان شرکت کنندگان در کنکور لحاظ شده از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مفهوم رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست

تاثیر رتبه کشوری در انتخاب رشته دانشگاه سراسری و آزاد

از آنجایی که رتبه کشوری بدون اعمال هیچگونه سهمیه ای لحاظ شده است، در پذیرش داوطلبان نیز نقش مهمی ایجاد نمی کند. رتبه اصلی که معیار پذیرش افراد در انتخاب رشته کنکور می باشد، همان رتبه در سهمیه نهایی برای هر زیر گروه بوده و پذیرفته شدگان در زمان انتخاب کد رشته محل خود بایستی به این مورد توجه ویژه ای داشته باشند.

پس در نتیجه میزان اهمیت رتبه کشوری بسته به این دارد که شما داوطلب تحصیل در کدام دانشگاه ها هستید. اگر مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه، شبانه و یا دوره های دیگر غیر از آزاد هستید، رتبه کشوری شما بدون تاثیر بوده ولی همان طور که گفته شد، اگر به انتخاب رشته دانشگاه های آزاد مجاز شده اید، باید بدانید که رتبه کشوری است که جهت پذیرش شما مورد سنجش قرار می گیرد. در نظر داشتن این مورد می تواند در انتخاب لیست رشته های مورد نظرتان، بسیار مثمر ثمر واقع گردد.

تفاوت رتبه کشوری و رتبه کل در سهمیه نهایی

همان طور که گفته شد، جایگاه کشوری داوطلب در کارنامه کنکور سراسری برای پذیرش در دانشگاه های دولتی اهمیتی ندارد. اما برای قبولی دانشگاه آزاد نمره کل یا همان تراز کسب شده داوطلبان در آزمون سراسری مد نظر قرار گرفته و میزان رتبه در سهمیه داوطلب ها، برای دانشگاه های آزاد از اهمیت کمتری برخوردار هستند. در نتیجه می توان تفاوت این دو رتبه موجود در کارنامه کنکور را تنها در ملاک پذیرش قرار گرفتن هرکدام برای دانشگاه های آزاد و سراسری در نظر گرفت.

سوالات متداول

1- رتبه کشوری چه معنا و مفهومی دارد؟

رتبه کشوری هر داوطلب نشان دهنده جایگاه وی در میان تمام شرکت کنندگان بدون اعمال سهمیه می باشد.

2- کدام رتبه کارنامه کنکور سراسری در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری تاثیر بیشتری دارد؟

در پذیرش نهایی داوطلبین رتبه سهمیه نهایی در هر زیر گروه مد نظر قرار می گیرد.

3- برای پذیرش در دانشگاه آزاد کدام رتبه کارنامه کنکور سراسری مهم می باشد؟

برای پذیرش در دانشگاه های آزاد رتبه و تراز کل داوطلبین در نظر گرفته می شود و رتبه ها از اهمیت کمتری برخوردار هستند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور