تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست؟

رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست؟

رتبه کشوری کارنامه کنکور چیست؟
رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست؟

کارنامه کنکور که نحوه دسترسی به آن از طریق سایت سنجش می باشد ممکن است در نگاه اول، بسیار پیچیده و غیر قابل درک باشد. سوالاتی که معمولا پس از مشاهده نتایج اولیه برای تمام داوطلبان مطرح می باشد، پیرامون رتبه است. این که رتبه اصلی کدام است؟ کدام رتبه جهت پذیرش در دانشگاه های سراسری و آزاد مورد نظر است؟ رتبه کشوری مهم است یا رتبه کل در سهمیه نهایی؟ علاوه بر این سوالات، موارد بسیار دیگری ممکن است برای داوطلبان کنکوری مجهول باشد. اما ابتدا باید نسبت به رتبه های کشوری و میزان تاثیر آن ها در قبولی کنکور، اطلاعات لازم را کسب نمایید. به همین منظور، مقاله ای تهیه نموده ایم تا داوطلبان کنکوری بتوانند اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل سازند.

رتبه کشوری هر داوطلب، نشان دهنده جایگاه وی در میان تمام شرکت کنندگان، بدون اعمال سهمیه، می باشد.

رتبه کشوری چیست؟

در نگاه نخست به نتایج اولیه، موارد بسیاری با عنوان رتبه به چشم می خورد اما نکته اصلی این است که داوطلب بداند چه رتبه ای جهت پذیرش در دانشگاه ها، مورد نظر قرار می گیرد. یکی از رتبه هایی که در کارنامه وجود دارد، رتبه کشوری داوطلب است. ممکن است برخی بر این باور باشند که این رتبه همان رتبه اصلی و معیار سنجش دانشگاه ها است. درحالی که این طرز تفکر، تقریبا اشتباه است.

رتبه کشوری تنها به منظور نشان دادن جایگاه شما بین تمام شرکت کنندگان آزمون سراسری و بدون اعمال سهمیه ذکر شده و جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی مورد توجه نمی باشد. ممکن است برایتان این سوال مطرح شود که کاربرد این رتبه به جز نشان دادن جایگاه کلی چه می تواند باشد؟ در جواب می توان گفت که اگر جزو آن دسته از داوطلبان هستید که به تحصیل در دانشگاه های آزاد تمایل دارید باید رتبه کشوری خود را مد نظر داشته باشید، چرا که معیار پذیرش دانشگاه های آزاد این رتبه است.

تفاوت رتبه کشوری و رتبه کل در سهمیه نهایی

وجه تمایز بین این دو عنوان، به این صورت است که رتبه کشوری داوطلب، بدون اعمال سهمیه است اما رتبه کل در سهمیه نهایی با توجه به سهمیه ای است که داوطلب، هنگام ثبت نام انتخاب می کند. سهمیه داوطلب بر روی رتبه کشوری وی تاثیر گذاشته و آن را بهبود می بخشد. میزان این تاثیر به نوع سهمیه ای که استفاده می شود بستگی دارد.

با توجه به مطالب فوق، میزان اهمیت رتبه کشوری بسته به این دارد که شما داوطلب تحصیل در کدام دانشگاه ها هستید. اگر مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه، شبانه و یا دوره های دیگر غیر از آزاد هستید، رتبه کشوری شما بدون تاثیر بوده ولی اگر به انتخاب رشته دانشگاه های آزاد مجاز شده اید، باید بدانید که رتبه کشوری است که جهت پذیرش شما مورد سنجش قرار می گیرد. در نظر داشتن این مورد می تواند در انتخاب لیست رشته های مورد نظرتان، بسیار مثمر ثمر واقع گردد. جهت کسب آگاهی نسبت به سایر بخش های کارنامه می توانید از لینک  توضیحات کارنامه کنکور استفاده نمایید.

 

سوالات متداول

1- کدام رتبه کارنامه کنکور سراسری در انتخاب واحد تاثیر بیشتری دارد؟

رتبه زیر گروه به علت این که نسبت به ضریب هر درس در هر زیر گروه، تعیین می شود به عنوان رتبه ای با تاثیر بیشتر شناخته می شود.

2- آیا در محاسبه رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری سهمیه وجود دارد؟

رتبه کشوری هر داوطلب، نشان دهنده جایگاه وی در میان تمام شرکت کنندگان، بدون اعمال سهمیه، می باشد.

3- در کارنامه کنکور سراسری تفاوت رتبه کشوری و رتبه کل در سهمیه نهایی در چیست؟

رتبه کل در سهمیه نهایی با توجه به سهمیه ای است که داوطلب، هنگام ثبت نام انتخاب می کند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه