تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / معرفی رشته ها / رشته آموزش ابتدایی

رشته آموزش ابتدایی

بازار کار رشته آموزش ابتدایی
بازار کار رشته آموزش ابتدایی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته آموزش ابتدایی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

دوره کارشناسی رشته آموزش ابتدایی ، یکی از دوره های آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است که هدف آن تربیت معلمانی است که دارای شایستگی های لازم برای اشتغال در زمینه آموزشی و پرورشی در دوره ابتدایی باشند.

دوره ابتدایی اولین مقطع تحصیلی و نقطه شروع یادگیری تمامی دانش آموزان می باشد. بنابراین آموزش این مقطع از جمله پایه های مهم آموزش و پرورش محسوب می شود چرا که این دوران از لحاظ شکل گیری شخصیت کودکان و همچنین رشد ذهنی و عاطفی آنان بسیار مهم است و نیازمند این است که توجه ویژه ای به آن شود.

رشته آموزش ابتدایی از جمله رشته هایی می باشد که داوطلبان کنکور سراسری در سه گروه انسانی ، تجربی و ریاضی می توانند در صورت مجاز شدن برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ، در این رشته به تحصیل بپردازند.

دروس تخصصی و تربیتی رشته آموزش ابتدایی

کاملا واضح است که بخش عمده ای از دروس رشته آموزش ابتدایی در زمینه های آموزشی هستند. علاوه بر دروس مرتبط با نحوه انتقال مفاهیم و دروس ابتدایی ، واحدهایی در رابطه با روانشناسی هم در این رشته ارائه می شوند. لیست دروس تخصصی و تربیتی رشته آموزش ابتدایی به شرح زیر می باشد.

لیست دروس تربیتی دوره کارشناسی رشته آموزش ابتدایی
روانشناسی تربیتی ارزشیابی از یادگیری
جامعه شناسی تربیتی کاربرد هنر در آموزش
نظریه های یادگیری و آموزش کاربرد زبان در تربیت
اصول و روش های تدریس مدیریت آموزشگاهی
اصول و روش های راهنمایی و مشاوره آموزش و پرورش تطبیقی با تاکید بر دوره های تحصیلی
لیست دروس تخصصی دوره کارشناسی رشته آموزش ابتدایی
روانشناسی رشد کودک مبانی آموزش مطالعات اجتماعی آموزش و پرورش فراگیر در دوره ابتدایی
اصول و مبانی آموزش و پرورش ابتدایی آموزش مطالعات اجتماعی برنامه ریزی درسی کلاس های چند پایه
روش تحقیق و آمار در علوم تربیتی مبانی آموزش دینی زبان تخصصی آموزش ابتدایی
ادبیات کودکان و نوجوانان آموزش دینی اختلالات یادگیری
مبانی آموزش زبان فارسی آموزش قرآن فنون راهنمایی و مشاوره در دوره ابتدایی
آموزش زبان فارسی مبانی آموزش هنر برنامه ریزی درسی آموزش ابتدایی
مبانی آموزش ریاضی کارگاه آموزش هنر راهبردهای تدریس آموزش ابتدایی
آموزش ریاضی مبانی آموزش تربیت بدنی طراحی آموزشی در آموزش ابتدایی
مبانی آموزش علوم تجربی آموزش تربیت بدنی طراحی واحد یادگیری آموزش ابتدایی
ارزشیابی کیفی در آموزش ابتدایی تحلیل محتوای کتاب درسی تجربه های خاص حرفه ای در آموزش ابتدایی
کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش ابتدایی پژوهش و توسعه حرفه ای کارورزی

علاقه مندان می توانند در هر چهار مقطع تحصیلی در رشته مذکور به تحصیل بپردازند. اما آنچه مورد توجه می باشد این است که این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی با نام “آموزش ابتدایی” و در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد به عنوان گرایشی از مجموعه “علوم تربیتی” ارائه می شود.

دانش و مهارت های لازم در رشته آموزش ابتدایی

در مورد مهارت های فارغ التحصیلان این رشته می توان گفت که اصل اول و مهم در آموزش ، بیان شیوا و رسا است ، یعنی معلمان باید از قدرت بیان مناسب و توانایی انتقال مفاهیم به صورت قابل درک برای کودکان ، برخوردار باشند. فارغ التحصیلان این رشته می بایست دارای اطلاعات لازم در زمینه روانشناسی باشند تا بتوانند تفاوت های شخصیتی و روحی و همچینن سطح یادگیری دانش آموزان خود را آنالیز کرده و وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند. هم چنین لازم است که آنان مهارت تشخیص و درمان اختلالات رفتاری و روانی دانش آموزان خود را داشته باشند.

دانش زبان انگلیسی آموزگاران شامل گرامر ، قواعد ترکیب ، املا و معنی کلمات و هم چنین دانش ریاضی در زمینه های جبر ، هندسه ، انتگرال و کاربرد آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آشنایی کامل با اصول تدریس و برنامه ریزی درسی و هم چنین به کارگیری روش های جدید برای ارائه مطالب به دانش آموزان ، سطح یادگیری و انگیزه آنان را افزایش می دهد. یک معلم ابتدایی باید میزان یادگیری و علایق هر یک از دانش آموزان خود را بررسی کرده و بر اساس آن از روش های کارآمد جهت انتقال مفاهیم استفاده نماید.

داشتن مهارت گوش دادن و درک مطالب نیز از جمله توانایی معلمان محسوب می شود. معلمان باید دارای درک زبانی مناسبی باشند تا بتوانند اطلاعات و ایده ها را دریافت و پردازش نمایند و بدین ترتیب ارتباط مناسبی با جامعه و دانش آموزان خود برقرار کنند. معلمان دوره ابتدایی علاوه بر تدریس مطالب درسی ، باید آموزش نظم و اخلاق به دانش آموزان را نیز در دستور کار خود قرار دهند.

موقعیت های شغلی رشته آموزش ابتدایی

همانطور که از نام این رشته پیداست ، حوزه فعالیت فارغ التحصیلان آن مرتبط با امر آموزش می باشد. دانشجویان این رشته پس از پایان دوران تحصیل خود ، به تدریس در مدارس ابتدایی می پردازند. همچنین می توانند در پیش دبستانی ها و مهد کودک ها نیز شروع به فعالیت کنند. ناگفته نماند که دانشجویانی که از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل می شوند ، دارای 5 سال تعهد تدریس می باشند.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته آموزش ابتدایی

لیست دانشگاه هایی که رشته آموزش ابتدایی را ارئه می هند به ترتیب زیر می باشد.

 • دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس علامه طباطبایی ارومیه
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر اصفهان
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا اصفهان

توجه داشته باشید که داوطلبان بومی هر استان مجاز به انتخاب کد رشته محل های مربوط به استان خود می باشند ، اما در کد رشته هایی که اولویت برای شهر یا بخش خاصی در نظر گرفته شده است ، ابتدا داوطلبان بومی آن شهرها یا بخش هایی که دارای اولویت هستند پذیرش می شوند و در صورتی که ظرفیت خالی بماند ، از داوطلبان بومی آن استان نیز پذیرش انجام می شود.

لازم است بدانید ، این رشته را تنها دانشگاه های فرهنگیان ارائه نمی کنند بلکه علاقه مندان می توانند در دانشگاه های آزاد ، پیام نور و غیرانتفاعی نیز در این رشته تحصیل کنند. تفاوت تحصیل این رشته در دانشگاه های فرهنگیان با دانشگاه های مذکور این است که سازمان آموزش و پرورش در برابر فارغ التحصیلان رشته آموزش ابتدایی از دانشگاه های غیر ، هیچ مسئولیتی را نمی پذیرند. دانشجویان دانشگاه های فرهنگیان معمولا پس از فارغ التحصیلی به صورت آزمایشی مشغول به فعالیت می شوند و در صورت تایید و بسته به نیاز آموزش و پرورش به صورت رسمی استخدام می شوند. همچنین دانشجویانی که در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل می باشند ، مشمول دریافت حقوق هستند که البته هزینه هایی مانند خوابگاه ، غذا و… از این حقوق کسر می شوند. آزمون استخدامی آموزش و پرورش هم یک راه مناسب برای ورود به عرصه دبیری برای فارغ التحصیلان دیگر رشته ها می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته آموزش ابتدایی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۹ نظر

 1. سلام وقت بخیر ببخشید استخدامی آموزش پرورش برای آموزش ابتدایی همیشگی هست یا ممکنه برای همین یکی دوسال باشه من دوسال دیگه درسم تموم میشه میترسم تامن تموم کنم استخدامی تموم بشه

 2. سلام وقت بخیر با مدرک کارشناسی رشته علوم قران و حدیث (الهیات ومعارف)
  میشه در ازمون استخدامی اموزگار ابتدایی شرکت کرد ،؟؟؟ با تشکر

 3. سلام من کارشناسی (لیسانس) رشته علوم تربیتی هستم ایا می تونم تو ازمون استخدامی اموزگار ابتدایی شرکت کنم ؟؟؟؟

 4. وقت بخیر ، من ۲۵سالمه و فارق تحصیل رشته فیزیک هستم ،
  اگه وارد رشته آموزش ابتدایی بشم و بعد فارق تحصیل شدن میتونم آزمون های آموزش و پرورش بدم؟یعنی محدودیت سنی نداره ؟اگه داره تا چه سنی؟
  ممنون از پاسخگویی شما

 5. سلام من با کارشناسی آموزش ابتدایی در چه رشته های مجاز به گرفتن ارشد هستم

  • با سلام، شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور