خانه معرفی رشته ها رشته آموزش ابتدایی

رشته آموزش ابتدایی

بازار کار رشته آموزش ابتدایی
بازار کار رشته آموزش ابتدایی
دوره کارشناسی رشته آموزش ابتدایی ، یکی از دوره های آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است که هدف آن تربیت معلمانی است که دارای شایستگی های لازم برای اشتغال در زمینه آموزشی و پرورشی در دوره ابتدایی باشند.

دوره ابتدایی اولین مقطع تحصیلی و نقطه شروع یادگیری تمامی دانش آموزان می باشد. بنابراین آموزش این مقطع از جمله پایه های مهم آموزش و پرورش محسوب می شود چرا که این دوران از لحاظ شکل گیری شخصیت کودکان و همچنین رشد ذهنی و عاطفی آنان بسیار مهم است و نیازمند این است که توجه ویژه ای به آن شود.

رشته آموزش ابتدایی از جمله رشته هایی می باشد که داوطلبان کنکور سراسری در سه گروه انسانی ، تجربی و ریاضی می توانند در صورت مجاز شدن برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ، در این رشته به تحصیل بپردازند.

دروس تخصصی و تربیتی رشته آموزش ابتدایی

کاملا واضح است که بخش عمده ای از دروس رشته آموزش ابتدایی در زمینه های آموزشی هستند. علاوه بر دروس مرتبط با نحوه انتقال مفاهیم و دروس ابتدایی ، واحدهایی در رابطه با روانشناسی هم در این رشته ارائه می شوند. لیست دروس تخصصی و تربیتی رشته آموزش ابتدایی به شرح زیر می باشد.

لیست دروس تربیتی دوره کارشناسی رشته آموزش ابتدایی
روانشناسی تربیتیارزشیابی از یادگیری
جامعه شناسی تربیتیکاربرد هنر در آموزش
نظریه های یادگیری و آموزشکاربرد زبان در تربیت
اصول و روش های تدریسمدیریت آموزشگاهی
اصول و روش های راهنمایی و مشاورهآموزش و پرورش تطبیقی با تاکید بر دوره های تحصیلی
لیست دروس تخصصی دوره کارشناسی رشته آموزش ابتدایی
روانشناسی رشد کودکمبانی آموزش مطالعات اجتماعیآموزش و پرورش فراگیر در دوره ابتدایی
اصول و مبانی آموزش و پرورش ابتداییآموزش مطالعات اجتماعیبرنامه ریزی درسی کلاس های چند پایه
روش تحقیق و آمار در علوم تربیتیمبانی آموزش دینیزبان تخصصی آموزش ابتدایی
ادبیات کودکان و نوجوانانآموزش دینیاختلالات یادگیری
مبانی آموزش زبان فارسیآموزش قرآنفنون راهنمایی و مشاوره در دوره ابتدایی
آموزش زبان فارسیمبانی آموزش هنربرنامه ریزی درسی آموزش ابتدایی
مبانی آموزش ریاضیکارگاه آموزش هنرراهبردهای تدریس آموزش ابتدایی
آموزش ریاضیمبانی آموزش تربیت بدنیطراحی آموزشی در آموزش ابتدایی
مبانی آموزش علوم تجربیآموزش تربیت بدنیطراحی واحد یادگیری آموزش ابتدایی
ارزشیابی کیفی در آموزش ابتداییتحلیل محتوای کتاب درسیتجربه های خاص حرفه ای در آموزش ابتدایی
کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش ابتداییپژوهش و توسعه حرفه ایکارورزی

علاقه مندان می توانند در هر چهار مقطع تحصیلی در رشته مذکور به تحصیل بپردازند. اما آنچه مورد توجه می باشد این است که این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی با نام “آموزش ابتدایی” و در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد به عنوان گرایشی از مجموعه “علوم تربیتی” ارائه می شود.

دانش و مهارت های لازم در رشته آموزش ابتدایی

در مورد مهارت های فارغ التحصیلان این رشته می توان گفت که اصل اول و مهم در آموزش ، بیان شیوا و رسا است ، یعنی معلمان باید از قدرت بیان مناسب و توانایی انتقال مفاهیم به صورت قابل درک برای کودکان ، برخوردار باشند. فارغ التحصیلان این رشته می بایست دارای اطلاعات لازم در زمینه روانشناسی باشند تا بتوانند تفاوت های شخصیتی و روحی و همچینن سطح یادگیری دانش آموزان خود را آنالیز کرده و وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند. هم چنین لازم است که آنان مهارت تشخیص و درمان اختلالات رفتاری و روانی دانش آموزان خود را داشته باشند.

دانش زبان انگلیسی آموزگاران شامل گرامر ، قواعد ترکیب ، املا و معنی کلمات و هم چنین دانش ریاضی در زمینه های جبر ، هندسه ، انتگرال و کاربرد آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آشنایی کامل با اصول تدریس و برنامه ریزی درسی و هم چنین به کارگیری روش های جدید برای ارائه مطالب به دانش آموزان ، سطح یادگیری و انگیزه آنان را افزایش می دهد. یک معلم ابتدایی باید میزان یادگیری و علایق هر یک از دانش آموزان خود را بررسی کرده و بر اساس آن از روش های کارآمد جهت انتقال مفاهیم استفاده نماید.

داشتن مهارت گوش دادن و درک مطالب نیز از جمله توانایی معلمان محسوب می شود. معلمان باید دارای درک زبانی مناسبی باشند تا بتوانند اطلاعات و ایده ها را دریافت و پردازش نمایند و بدین ترتیب ارتباط مناسبی با جامعه و دانش آموزان خود برقرار کنند. معلمان دوره ابتدایی علاوه بر تدریس مطالب درسی ، باید آموزش نظم و اخلاق به دانش آموزان را نیز در دستور کار خود قرار دهند.

موقعیت های شغلی رشته آموزش ابتدایی

همانطور که از نام این رشته پیداست ، حوزه فعالیت فارغ التحصیلان آن مرتبط با امر آموزش می باشد. دانشجویان این رشته پس از پایان دوران تحصیل خود ، به تدریس در مدارس ابتدایی می پردازند. همچنین می توانند در پیش دبستانی ها و مهد کودک ها نیز شروع به فعالیت کنند. ناگفته نماند که دانشجویانی که از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل می شوند ، دارای 5 سال تعهد تدریس می باشند.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته آموزش ابتدایی

لیست دانشگاه هایی که رشته آموزش ابتدایی را ارئه می هند به ترتیب زیر می باشد.

 • دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس علامه طباطبایی ارومیه
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر اصفهان
 • دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا اصفهان

توجه داشته باشید که داوطلبان بومی هر استان مجاز به انتخاب کد رشته محل های مربوط به استان خود می باشند ، اما در کد رشته هایی که اولویت برای شهر یا بخش خاصی در نظر گرفته شده است ، ابتدا داوطلبان بومی آن شهرها یا بخش هایی که دارای اولویت هستند پذیرش می شوند و در صورتی که ظرفیت خالی بماند ، از داوطلبان بومی آن استان نیز پذیرش انجام می شود.

لازم است بدانید ، این رشته را تنها دانشگاه های فرهنگیان ارائه نمی کنند بلکه علاقه مندان می توانند در دانشگاه های آزاد ، پیام نور و غیرانتفاعی نیز در این رشته تحصیل کنند. تفاوت تحصیل این رشته در دانشگاه های فرهنگیان با دانشگاه های مذکور این است که سازمان آموزش و پرورش در برابر فارغ التحصیلان رشته آموزش ابتدایی از دانشگاه های غیر ، هیچ مسئولیتی را نمی پذیرند. دانشجویان دانشگاه های فرهنگیان معمولا پس از فارغ التحصیلی به صورت آزمایشی مشغول به فعالیت می شوند و در صورت تایید و بسته به نیاز آموزش و پرورش به صورت رسمی استخدام می شوند. همچنین دانشجویانی که در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل می باشند ، مشمول دریافت حقوق هستند که البته هزینه هایی مانند خوابگاه ، غذا و… از این حقوق کسر می شوند. آزمون استخدامی آموزش و پرورش هم یک راه مناسب برای ورود به عرصه دبیری برای فارغ التحصیلان دیگر رشته ها می باشد.


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۵ نظر
 1. سلام خسته نباشید. یه سوال داشتم. من میتونم رشته آموزش ابیتدایی رو تا فوق دیپلم در دانشگاه آزاد بخونم و بعد برای کارشناسی کنکور بدم و بتونم برم سراسری؟

 2. سلام من لیسانس حسابداری دارم از دانشگاه فنی درحال حاضر میخام تغییر رشته بدم ارشد آموزش ابتدایی بخونم یعنی اولویتی براستخدام آموزش و پرورش هم دارم یا نه ؟

  • با سلام، در ارشد وزارت علوم هیچ محدودیتی بابت تغییر رشته ندارید همچنین برای آموزش و پرورش شما می بایست در آزمون شرکت کنید و نمره قبولی را کسب نمایید.

 3. سلام من کارشناسی ارشد رشته آموزش ابتدایی در فرهنگیان خوندم مثلا میتونم ارشد رو شاخه های زیست یا تربیت بدنی بخونم و آموزش پرورش این مدرک از من قبول میکنه و تو حکم من اعمال میکنه

  • سلام ، وقتتون بخیر. اگر تعهدی به آموزش و پرورش نداشته باشید و یا اینکه در صورت داشتن تعهد داشتن موافقت از وزارت آموزش و پروش داشته باشید ، میتوانید تحصیل کنید. اگر دانشگاه مربوطه برای تحصیل مورد تایید آموزش و پرورش باشد در حکم شما اعمال خواهد شد.

 4. سلام من کترشناسی رشته آموزش ابتدایی در فرهنگیان خوندم مثلا میتونم ارشد رو رشته زیست یا تربیت بدنی بخونم اگه بشه مثلا آموزش پرورش اون مدرک ثبول میکنه؟

  • با سلام تغییر رشته در آزمون ارشد وزارت علوم هیچ منعی ندارد و برای اعمال مدرک کارشناسی ارشد خود در چنین رشته هایی باید با اداره کارگزینی هماهنگ کنید.

 5. سلام، من لیسانس آموزش ابتدایی هستم، میتونم ارشد روانشناسی بالینی بخونم؟

  • با سلام چنانچه مدنظر شما کنکور ارشد وزارت علوم باشد هیچ منعی درباره تغییر رشته شما وجود نخواهد داشت و شما می توانید کنکور ارشد روانشناسی شرکت کنید.

 6. سلام خسته نباشین ببخشین رشته علوم تربیتی با رشته آموزش ابتدایی چه فرقی دارد کدامدر آموزش پرورش استخدامی دارد؟

  • با سلام، دو رشته ی مجزا از هم بوده و افراد بسته به عنوان شغلی مورد نظر، در هر دو رشته امکان شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش را دارند.

 7. سلام وقت بخیر لیسانس حقوق دارم میتونم ارشد علوم تربیتی بخونم در کل ارشد علوم تربیتی بهتره یا آموزش ابتدایی با تشکر

  • با سلام، در مقطع ارشد محدودیتی در بابت تحصیل رشته ی متفاوت، نخواهید داشت. بستگی به هدف و علاقه ی شما دارد.

 8. سلام خسته نباشید من دیپلم گرافیک دارم و میخوام برم پیام نور دوتاترمم را غیرحضوری بردارم و اینکه تا چهارسال دیگه درسم تموم شد میشه۳۰سالم استخدام میشم برای اموزش وپرورش یا جاهای خصوصی یامهدکودک ها

  • با سلام و احترام خدمت شما، مطابق با مصوّبات سازمان سنجش، اگر دیپلم گرافیک شما نظام جدید۶.۳.۳ باشد می توانید بدون آزمون در رشته های ارائه شده ی پیام نور شرکت کرده، واحدها را غیرحضوری بردارید. سن استخدام آموزش و پرورش برای مقطع لیسانس تا ۳۶ سال می باشد.

 9. سلام من لیسانس حقوق دارم برای ارشد چه رشته ای انتخاب کنم که آموزگار ابتدایی بشم؟

  • با سلام، با توجه به اینکه در ارشد وزارت علوم هیچ محدودیتی بابت تغییر رشته ندارید شما میتوانید در رشته های مانند روانشناسی، علوم تربیتی یا مشاوره ادامه تحصیل بدهید.

 10. اگر با مدرک فوق دیپلم گرافیک در دانشگاه آزاد کارشناسی ناپیوسته آموزش ابتدایی بخونیم.در آخر مدرک ما لیسانس آموزش ابتدایی خورده می‌شود؟؟

 11. سلام.من کاردانی گرافیک خوندم.میخوام تو دانشگاه پیام نور رشته آموزش ابتدایی رو بخونم.آیا تا ۴ سال دیگر میتونم با آزمون استخدامی وارد عرصه معلمی بشم؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، بله، مجاز به ثبت نام بدون کنکور در رشته و دانشگاه مورد نظر خواهید بود و پس فراغت از تحصیل، مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش خواهید بود.

 12. سلام من کاردانی برق خوندم آیا می تونم تو دانشگاه آزاد کارشناسی ناپیوسته آموزش و پرورش ابتدایی بخونم

 13. سلام من تازه میخام وارد رشته علوم تربیتی بشم میخاستم بدونم تا ۴سال بعد ک بخام ازمون بدم قبول شم میتونم معلم ابتدایی یشم؟

 14. سلام وقت بخیر ببخشید استخدامی آموزش پرورش برای آموزش ابتدایی همیشگی هست یا ممکنه برای همین یکی دوسال باشه من دوسال دیگه درسم تموم میشه میترسم تامن تموم کنم استخدامی تموم بشه

 15. سلام وقت بخیر با مدرک کارشناسی رشته علوم قران و حدیث (الهیات ومعارف)
  میشه در ازمون استخدامی اموزگار ابتدایی شرکت کرد ،؟؟؟ با تشکر

 16. سلام من کارشناسی (لیسانس) رشته علوم تربیتی هستم ایا می تونم تو ازمون استخدامی اموزگار ابتدایی شرکت کنم ؟؟؟؟

 17. وقت بخیر ، من ۲۵سالمه و فارق تحصیل رشته فیزیک هستم ،
  اگه وارد رشته آموزش ابتدایی بشم و بعد فارق تحصیل شدن میتونم آزمون های آموزش و پرورش بدم؟یعنی محدودیت سنی نداره ؟اگه داره تا چه سنی؟
  ممنون از پاسخگویی شما

 18. سلام من با کارشناسی آموزش ابتدایی در چه رشته های مجاز به گرفتن ارشد هستم

  • با سلام، شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید.

 19. سلام من مدرک کارشناسی مهندسی ماشبن های کشاورزی دارم .من میتونم مدرک آموزش ابتدایی بگیرم؟ باید به عنوان ارشد شرکت کنم یا کارشناسی این رشته رو بگیرم؟

 20. سلام وقتتون بخیر
  من مدرک تحصیلیم کارشناسی گیاهپزشکی هست و ۲۳ سالمه
  آیا برای ارشد میتونم علوم تربیتی شرکت کنم؟

 21. سلام من ۲۶سالمه کاردانی حسابداری میتونم ب عنوان آموزگارابتدایی آزمون بدم؟

  • با سلام و وقت بخیر، شما مجاز به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری نمی باشید و می توانید پس از دریافت مدرک کارشناسی در آزمون استخدامی آموزش وپرورش ثبت نام و شرکت نمایید.

 22. سلام ببخشید من تقریبا هشت ساله ک دیپلم انسانی گرفتم ولی متاسفانه پیش دانشگاهی ندارم میتونم به صورت بزرگسال مدرک پیش دانشگاهی رو بگیرم و بعد در رشته آموز ابتدایی تحصیلم رو ادامه بدم؟

 23. سلام،من متولد فروردین ۶۴ و مدرک مهندسی کشاورزی- گرایش زراعت دارم میخوام در ازمون اموزش پرورش به عنوان اموزگار ابتدایی ازمون بدهم،نظرتون رو لطفا بگید،ممنون میشم

دریافت مشاوره پیج کنکور