تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401

تاریخ دقیق برپایی آزمون نظام مهندسی 1401
زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401

آزمون نظام مهندسی در سال 1401 که عنوان های مختلفی دارد و به جز آزمون معماری (طراحی) در سه روز پشت سرهم، و در دو نوبت صبح یا عصر برگزار می شود، در سایت رسمی وزارت راه و شهرسازی به نشانی inbr.ir به اطلاع داوطلبان خواهد رسید. با توجه به انتشار اطلاعات مربوط به زمان برگزاری این آزمون، امتحان نام برده شده در تیر ماه سال 1401 برای رشته معماری (طراحی) و برای سایر رشته‌ها در شهریور ماه برگزار می شود. لذا متقاضیانی که در آزمون فوق شرکت می نمایند، در صورت پذیرفته شدن به عنوان مهندس حرفه ای سازمان نظام مهندسی می توانند در امور طراحی و یا نظارت بر ساختمان های شهر خود مشغول به کار شوند. افراد واجد شرایطی که در موعد مقرر نسبت به ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401 اقدام نموده اند نیز باید در روز برگزاری آزمون، کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی را دریافت کنند زیرا در غیر این صورت از ورود آن ها به جلسه آزمون ممانعت به عمل می آید.

آزمون نظام مهندسی در تمامی رشته ها به صورت جزوه باز (open book) از اواخر تیرماه سال جاری برگزار می شود.

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401

آزمون نظام مهندسی معمولا دو بار در سال و زیر نظر وزارت راه و شهرسازی کشور برگزار می گردد. سوالات این آزمون برای تمامی رشته ها به صورت چهار گزینه ای و تستی است که حدنصاب نمره قبولی در آزمون های ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی ساختمان در تمامی رشته ها 50 درصد بوده و برای آزمون های تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی پایه سه 50 درصد، پایه دو 55 درصد و پایه یک 60 درصد می باشد. زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401 در دو نوبت و در بازه زمانی متفاوت از هم انجام می شود و داوطلبان متقاضی که در این آزمون ثبت نام نموده اند می بایست در تاریخ های اعلام شده در جلسه امتحان حاضر شوند.

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401 نیم سال اول

افراد متقاضی که توانسته اند فرایند ثبت نام خود را با موفقیت طی کنند، می بایست در زمان های اعلام شده نسبت به حضور به موقع سرجلسه امتحان اقدام نمایند. لازم به ذکر است آزمون نظام مهندسی نوبت اول در اواخر تیرماه برگزارشده که زمان اجرای این آزمون مذکور با عنوان های مختلف در بازه های زمانی متفاوت بوده و داوطلبان باید نسبت به آن هوشیار باشند. در جدول زیر زمان برگزاری آزمون در نیم سال اول با تمامی جزئیات برای شما ارائه شده است.

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401 نیم سال اول
عنوان آزمون بازه زمانی آزمون  تاریخ برگزاری آزمون
معماری طراحی (صبح و عصر) 23 تیر ماه
مکانیک اجرا ( صبح ) 16 شهریور ماه
عمران اجرا ( صبح )
مکانیک نظارت ( صبح )
برق نظارت ( صبح )
معماری اجرا ( صبح )
برق اجرا ( صبح )
معماری نظارت ( صبح ) 17 شهریور ماه
شهرسازی ( صبح )
نقشه برداری ( صبح )
ترافیک ( صبح )
عمران نظارت ( صبح )
ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی ( صبح ) 18 شهریور ماه
طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان ( صبح )
برق طراحی ( صبح )
مکانیک طراحی ( صبح )
عمران محاسبات ( صبح )

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1401 نیم سال دوم

آزمون نظام مهندسی در نیمه دوم سال به منظور اعطای پروانه فعالیت نظام مهندسی این حرفه به متقاضیان داوطلب ارائه می شود. شایان ذکر است زمان دقیقی برای برگزاری آزمون مذکور در سال 1401 در دسترس نیست اما در سال های گذشته در اواخر ماه بهمن بوده است و امکان دارد که امسال نیز به همین طریق پیش برود. همچنین به محض اطلاع یافتن از زمان دقیق امتحان نام برده شده مقاله پیش رو به روز رسانی شده و در کانال تلگرام مشاوره تحصیلیایران مشاوره اطلاع رسانی و در اختیار داوطلبان متقاضی قرار داده خواهد شد.

زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی 1401

باید توجه داشته باشید که همراه داشتن کارت شناسایی معتبر (کارت ملی و یا شناسنامه) و کارت ورود به جلسه از الزامات حضور در این آزمون می باشد که در صورت همراه نداشتن هر یک از کارت های مذکور، داوطلب مجاز به حضور در جلسه آزمون نخواهد بود.

کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی از طریق “سایت رسمی وزارت راه و شهرسازی” به نشانی inbr.ir منتشر می شود و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت مذکور به صورت اینترنتی نسبت به دریافت کارت خود اقدام کنند.

به منظور دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی، می بایست ابتدا وارد سایت رسمی وزارت راه و شهرسازی به نشانی inbr.ir شده و از منوی اصلی، لینک “کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی 1401” را بفشارید. پس از کلیک بر روی گزینه مذکور، صفحه ای برای شما به نمایش گذاشته خواهد شد که می توانید به روش های نام برده شده و با وارد نمودن اطلاعات مورد نیاز، کارت خود را دریافت کنید.

  • روش اول: شماره شناسنامه، شماره ملی و سال تولد
  • روش دوم: نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و سال تولد
  • روش سوم: شماره پرونده و شماره داوطلبی
  • روش چهارم: شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و سال تولد

گاها ممکن است برخی از داوطلبان پس از دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی 1401 متوجه شوند که اطلاعات مندرج روی کارت با مشخصات فردی آن ها مغایرت دارد. در چنین شرایطی افراد می بایست در موعد مقرر به آدرس باجه های رفع نقص کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی مراجعه کرده و اقدامات لازم را جهت رفع نواقص موجود به انجام برسانند. پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی، پذیرفته شدگان باید در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی خود اقدام نمایند.

فارغ التحصیلان رشته های مهندسی برای دریافت شماره نظام مهندسی و پروانه اشتغال به کار می بایست در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند که این آزمون برای رشته های تاسیسات برق، شهرسازی، تاسیسات مکانیکی و ساختمان، مهندسی معماری و مهندسی عمران برگزار می گردد.

سوالات متداول

1- آزمون نظام مهندسی 1401 در چه تاریخی برگزار می گردد؟

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی در نیم سال اول و دوم در بازه های زمانی مختلف برگزار می شود که جزئیات بیشتر در مقاله ذکر شده است.

2- جهت ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401 باید به چه سایتی مراجعه نمود؟

داوطلبان به منظور نام نویسی در آزمون نظام مهندسی باید به سامانه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مراجعه نمایند.

3- آزمون نظام مهندسی 1401 نیم سال اول در چه زمانی برگزار می شود؟

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی در تیر ماه سال جاری برای رشته معماری (طراحی) و برای سایر رشته‌ها در شهریور ماه برگزار می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره