تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد

زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد

مهلت تکمیل ظرفیت کنکور آزاد 99
زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99

هر ساله پس از زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 99 و انتشار کارنامه ها، داوطلبانی که حدنصاب علمی را کسب کنند، می توانند نسبت به انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و دانشگاه سراسری اقدام نمایند. از این میان یک سری از داوطلبان موفق به قبولی در کدرشته های انتخابی خود نمی شوند و یا از رشته یا دانشگاه پذیرفته شده خود  رضایت ندارند. در این حالت دانشگاه آزاد تسهیلاتی را برای متقاضیان خود ایجاد کرده است؛ بر این اساس چنان چه پس از اتمام زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99 و اعلام نتایج نهایی کنکور دانشگاه آزاد 99 مشخص گردد که ظرفیت برخی رشته محل های دانشگاه آزاد تکمیل نشده است، این دانشگاه جهت تکمیل ظرفیت رشته محل های تکمیل نشده خود، فرصت مجددی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. لذا برای داوطلبان مذکور، شرکت در تکمیل ظرفیت آزاد می تواند فرصت خوبی باشد تا بار دیگر، شانس قبولی در رشته محل دلخواهشان را امتحان کنند.

تنها افرادی می توانند نسبت به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اقدام کنند که در کارنامه مجاز به انتخاب رشته شده باشند.

زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99

همان طور که اشاره شد، تکمیل ظرفیت برای دانشگاه های مختلف، به منظور پر کردن ظرفیتی است که برای برخی از کدرشته ها خالی می ماند. معمولا پس از تکمیل ثبت نام دانشگاه ها، که پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد صورت می گیرد، مشخص می شود که تکمیل ظرفیت برقرار است یا خیر. بنابراین هم اکنون اطلاعاتی در رابطه با انجام تکمیل ظرفیت دانشگاه ها در سال جاری وجود ندارد.

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در سال گذشته از تاریخ 28 آبان ماه آغاز شده و تا روز 18 بهمن ماه نیز ادامه داشت. بر اساس بازه زمانی اعلام شده، طبیعتا داوطلبانی که به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت می پردازند، به عنوان ورودی های بهمن، می توانند در کدرشته محل قبولی خود شروع به تحصیل خواهند کرد. با توجه به تاخیر های پیش آمده در زمان برگزاری کنکور سراسری و دانشگاه آزاد 99، نمی توان به همین بازه در سال 99 امیدوار بود؛ لذا نمی توان تاریخ مشخصی برای آن در نظر گرفت. اما در صورت دریافت هرگونه اطلاعات در رابطه با انجام تکمیل ظرفیت دانشگاه های آزاد از منابع معتبر، مقاله فوق به روز رسانی شده و اطلاعیه مربوط به آن در کانال تلگرام کنکورایران مشاوره در اختیار قرار خواهد گرفت.

نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 99

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت با آزمون دانشگاه آزاد در زمان مقرر شده و به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت آزاد 99 را دریافت کرده و مطالعه نمایند؛ کدرشته های مجاز برای تکمیل ظرفیت در این دفترچه درج می شود که داوطلب می توانند 100 کد رشته را از میان آن ها برگزیند.

تمامی داوطلبانی که در کارنامه خود، مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد رشته های با کنکور شرکت کنند. نکته مهم دیگر این که رشته انتخابی داوطلب در تکمیل ظرفیت رشته های با کنکور دانشگاه آزاد باید با گروه آزمایشی که در آزمون آن شرکت کرده است، مطابقت داشته باشد.

اگر در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، در یکی از کدرشته های انتخابی برای هر دو دانشگاه، قبول شده باشید نیز، امکان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت برای شما فراهم خواهد بود. اما توجه کنید چنان چه در کد رشته محل جدید، موفق به کسب قبولی شوید دیگر امکان بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبولی خود، در دانشگاه آزاد را نخواهید داشت. بنابراین تمام دقت خود را به هنگام انتخاب رشته تکمیل ظرفیت به کار ببرید تا دچار پشیمانی نشوید.

نهایتا لازم به ذکر است، تکمیل ظرفیت فرصتی نیست که در همه دوره ها و برای تمامی داوطلبان تکرار شود. بنابراین توصیه می کنیم از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را کنید. چرا که این شانس می تواند شما را از آزمون سال آینده و ورود به دانشگاه با یک سال تاخیر، معاف سازد.

 

سوالات متداول

1- تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99 از چه زمانی شروع می شود؟

پس از اتمام فرآیند ثبت نام دانشگاه ها و در صورت وجود ظرفیت خالی، زمانی برای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت تعیین خواهد شد.

2- متقاضیان در زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد از کدام سایت می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند؟

داوطلبان می توانند از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir در بازه مقرر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

3- چه افرادی می توانند در زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد، انتخاب رشته کنند؟

با توجه به این که تکمیل ظرفیت کنکور آزاد تنها برای رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود، بنابراین تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت می باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ نظر

 1. سلام، پس کی تکمیل ظرفیت شروع میشه ما که مردیم از انتظارررررر

 2. با سلام و خسته نباشید.
  راجع به اولویت انتخاب رشته دانشگاه آزاد: بنده با تراز ۵۶۰۰ و سهمیه بسیحی فعال پرستاری دزفول ذخیره ردیف ۱۴ قبول شدم درحالیکه دوستم با تراز کمتر و سهمیه بسیحی فعال پرستاری اصلی الیگودرز قبول شدن و این درحالی هست که من دزفول رو اولویت بالاتر زدم و دوستم الویت الیگودرز رو زودتر زده. ممنون میشم اگه راجع به این مشکل اطلاعی در اختیارمون قرار بدید؟؟ با تشکر

 3. سلام من ترازم ۷۰۸۶ شد و سهمیه ۵% ایثارگران دارم و تقریبا همه پیرا پزشکی ها ی شهرای مختلف رو انتخاب کردم اما نتیجه انتخاب رشته دانشگاه آزادم مردود شد ، ولی طبق آخرین تراز قبولی دانشگاه آزاد ک داخل سایت های مختلف دیدم باید قبول میشدم! میخواستم بدونم با تراز من احتمال داره تکمیل ظرفیت مهر قبول شم پیراپزشکی‌‌‌؟
  مخصوصا پرستاری چطور؟ کجاها قبول میشم پرستاری؟ عادی منظورم هستش اگه عادی قبول نمیشم ظرفیت خودگردان چطور؟قبول میشم یا نه؟ ممنون میشم جواب بدین…

 4. سلام با تراز ۹۶۱۶میتونم پزشکی مازاد ازاد اردبیل قبول شم ؟باتوجه به این که تو انتخاب رشته سراسری پزشکی مازاد یاسوج قبول شدم ایا اگه ثبت نام کنم دیگه نمیتونم ازاد ثبت نام کنم؟ممنون
  در ضمن من سهمیه ندارم.ممنون

 5. سلام من رتبه کنکور زبانم خوب نشد ولی سوابق زبانم خوبه ،میخواستم بدونم ایا امکانش هست دبیری زبان انگلیسی با توجه به انتخاب رشته با سوابق قبول شم؟

 6. با سلام. ببخشید من جمعه در قسمت ویرایش انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد رشته های انتخاب شده رو ویرایش کردم و بعد ثبت هم کردم ولی بعد از ثبت همون رشته های قبلی رو نشون میده چه کار باید کرد؟ با تشکر

دریافت مشاوره