تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

نحوه نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400
زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

امروزه اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور علاوه بر پذیرش داوطلبان به صورت با آزمون، تعدادی از رشته های خود را به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نیز ارائه می دهند. بنابراین متقاضیانی که قصد دارند تحصیلات دانشگاهی داشته باشند اما تمایلی برای شرکت در آزمون سراسری ندارند، می توانند به پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری به عنوان یک گزینه بیاندیشند. واجدین شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری می توانند پیگیر اخبار مربوط به زمان و سایر امور مربوط به پذیرش بدون آزمون این دانشگاه باشند تا در زمان مقرر از انجام فرآیند ثبت نام جا نمانند. در ادامه مطلب به بیان تاریخ دقیق و نحوه نام نویسی می پردازیم.

ثبت نام دانشگاه سراسری در رشته های بدون کنکور هر ساله برای دو نوبت مهر و بهمن ماه انجام می شود.

زمان نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

علاوه بر دانشگاه های آزاد، دانشگاه های سراسری نیز در دوره های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، مجازی، پردیس خودگردان و همچنین دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی نیز در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری و بر اساس سوابق تحصیلی، دانشجو می پذیرند. سازمان سنجش آموزش کشور با در نظر گرفتن زمان معینی برای ثبت نام بدون کنکور سراسری اخبار مربوط به مراحل نام نویسی و پذیرش را به اطلاع آن ها می رساند.

زمان ثبت نام بدون کنکور مهر ماه

داوطلبان واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور سراسری 1400 می توانند با مراجعه به سایت ثبت نام بدون کنکور سراسری در موعد مقرر نسبت به کسب اطلاعات کامل از ضوابط ثبت نام و پذیرش اقدام نموده و سپس به انجام سایر مراحل بپردازند. مطابق با جدیدترین اطلاعیه صادره از سوی سازمان سنجش، ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر 1400 برای آن دسته از متقاضیانی که در کنکور سراسری ثبت نام نکرده بودند، از روز 14 الی 20 مرداد ماه انجام پذیرفت.

همچنین داوطلبانی که قبلا در کنکور ثبت نام کرده بودند، چه در صورت حضور در جلسه آزمون و چه عدم شرکت در این جلسه، می توانستند از تاریخ 14 الی 18 مرداد ماه به سایت مذکور مراجعه نموده و بدون نیاز به پرداخت هزینه جداگانه نام نویسی و انتخاب رشته خود را به انجام برسانند. لازم به ذکر است که سازمان سنجش با قرار دادن فرصتی تحت عنوان تمدید مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400 تا 5 شهریور ماه، امکان ثبت و ویرایش کد رشته را در اختیار این داوطلبان قرار داد.

همچنین با اتمام این فرصت، زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه 1400 تا روز دوشنبه 15 شهریور مجددا تمدید شد.

زمان ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه

اگر به هر دلیل موفق به ثبت نام یا پذیرش در نیمسال اول تحصیلی نشده باشید، ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه فرصت بسیار خوبی برای تحصیل در دانشگاه به شمار می رود. بنابر اطلاع رسانی سازمان سنجش، متقاضیان می توانند برای پذیرش بهمن ماه ظرفیت های خالی مانده رشته محل های بدون کنکور نیمسال اول، از روز 14 الی 20 آذر ماه اقدام به ثبت نام نمایند.

لازم به ذکر است سازمان سنجش آموزش کشور فرصت ثبت نام را برای آن دسته از داوطلبانی که موفق به انجام این فرآیند نشده بودند، تا روز چهارشنبه 24 آذر تمدید کرد. همچنین به علت انتشار اصلاحیه دفترچه مربوطه، امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی و نیز کد رشته های انتخابی را برای متقاضیان فراهم نمود.

راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

نام نویسی بدون کنکور دانشگاه های سراسری ممکن است به صورت اینترنتی و یا حضوری انجام شود. داوطلبانی که قصد دارند در پذیرش بدون کنکور مهر ماه دانشگاه های سراسری شرکت کنند، لازم است در مدت زمان مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و طبق مراحل مندرج در ادامه مقاله، ثبت نام خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. در خصوص ثبت نام ترم بهمن نیز باید بگوییم که در سال های گذشته داوطلبان پس از پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری از طریق سایت مذکور، می بایست در زمان مقرر به همراه مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری حضورا به دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و در رشته دلخواه نام نویسی می کردند.

اما در سال 99 این روند به علت اجرای محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا دستخوش تغییر شد. با این تفاسیر، احتمال می دهیم ثبت نام نیسمال دوم نیز به صورت اینترنتی انجام گیرد. لازم به ذکر است همان طور که اشاره شد، متقاضیان در سال جاری از طریق دو لینک جداگانه می توانستند نام نویسی خود را به انجام برسانند.

راهنمای ثبت نام بدون کنکور صرفا بر اساس سوابق تحصیلی

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید و از منوی سمت راست گزینه “سراسری” را انتخاب کنید.
 • بر روی لینک فعال “سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال 1400” کلیک نمایید.
 • پس از آن که به سیستم ثبت نام وارد شوید، لازم است هزینه نام نویسی را پرداخت کنید. بدین منظور، از منوی سمت راست صفحه گزینه “خرید کارت اعتباری” را انتخاب نمایید.
 • پیش از ورود به درگاه پرداخت اینترنتی، هزینه مورد درخواست را از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت نموده و شماره سریال کارت اعتباری دریافت کنید.
 • حال مجددا به صفحه اول سامانه بازگشته و روی لینک “ثبت نام و انتخاب رشته برای  شرکت در پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی  سراسری مهر / بهمن ماه 1400” کلیک فرمایید.
 • شماره سریال کارت اعتباری و کد امنیتی موجود در صفحه را در کادرهای ظاهر شده وارد نمایید.
 • در آخرین مرحله از نام نویسی نیز باید فرم تقاضانامه را تکمیل کرده و حداکثر 100 کد رشته را مطابق با علاقه و اولویت بندی خود در فرم مورد نظر ثبت نمایید.

همان طور که گفته شد، داوطلبانی که قبلا ثبت نام کنکور سراسری خود را به انجام رسانده بودند، می بایست از طریق لینک مجزا و در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 رشته های مورد نظر خود را از دفترچه راهنمای این فرآیند استخراج نموده و در فرم انتخاب رشته کنکور خود وارد می کردند. توجه داشته باشید در صورتی که شرکت کنندگان تمایل به انتخاب رشته در دوره های دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی داشتند، می بایست سریال علاقه مندی را به صورت جداگانه تهیه می کردند.

با مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400 متوجه خواهید شد که اکثر رشته های تحصیلی در حوزه های فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم تجربی، هنر و زبان های خارجی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند. همین امر موجب شده تا اکثر داوطلبان با چنین سوالی مواجه شوند که آیا پزشکی بدون کنکور و یا پیراپزشکی بدون کنکور جزء رشته های ارائه شده در این دانشگاه ها هستند؟ می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک کرده و به کسب اطلاعات در این زمینه بپردازید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مهر ماه 1400 چه زمانی انجام می شود؟

با توجه به این که ثبت نام این پذیرش برای داوطلبانی که در کنکور سراسری نام نویسی کرده بودند و افرادی که ثبت نام نکرده بودند، در زمان های جداگانه انجام شد، جهت کسب اطلاع دقیق به متن مقاله مراجعه کنید.

2- از چه طریقی می توان نسبت به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری اقدام نمود؟

ثبت نام ترم مهر به صورت اینترنتی انجام می گیرد و نام نویسی نیمسال دوم نیز با توجه به ماندگاری شرایط بیماری در کشور در سایت sanjesh.org انجام می شود.

3- چه تاریخی برای انجام ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی بهمن ماه دانشگاه سراسری 1400 در نظر گرفته شده است؟

داوطلبان می توانند از 14 الی 20 آذر ماه جهت انجام نام نویسی نیمسال دوم اقدام کنند. همچنین مهلت اولیه ثبت نام در این پذیرش تا روز 24 آذر برای متقاضیان تمدید شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

 1. سلام
  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری *مهر ماه* ۱۴۰۰ چه زمانی انجام میشه؟
  باید همزمان با ثبت نام برای کنکور انجام میشد؟

 2. سلام من در حال حاضر دانشجوی پیام نور هستم
  میتونم برای ورودی بهمن با سوابق سراسری شرکت کرده و بعداز تایید شدن قبولیم ،برم و از پیام نور انصراف بدم یا باید از قبلش انصراف بدم؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی در سال ۱۳۹۹، می توانید بدون انصراف در دانشگاه ثبت نام نماید و در صورت قبولی از دانشگاه قبلی انصراف دهید.

دریافت مشاوره