تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / سامانه و سایت / ورود به سامانه دانش آموزی سیدا | sida.medu.ir

ورود به سامانه دانش آموزی سیدا | sida.medu.ir

ورود به سامانه دانش آموزی سیدا
راهنمای ورود به سامانه دانش آموزی سیدا

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه خدمات سامانه دانش آموزی سیدا و کلیه اطلاعیه های مربوط به آن می توانید در کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام مدارس ایران مشاوره عضو شوید.

به منظور ثبت نمرات و اطلاعات دانش آموزان سراسر کشور در یک سامانه آموزشی واحد، سیدا سایت یکپارچه دانش آموزی برای تمامی مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم طراحی و اجرا شده است. طرح آموزشی سامانه سیدا این امکان را ایجاد کرده است تا معلمان و مدیران مدارس از طریق کسب اطلاعات محصلین از سامانه سناد دانش آموزی، کارنامه و ارزشیابی های نوبت اول دانش آموزان مدارس عادی، بزرگسالان و استثنایی را در این سایت وارد کرده و بدین ترتیب، کارنامه دانش آموزان از همین طریق به صورت الکترونیکی صادر شود.

در واقع دانش آموزانی که وارد سیستم آموزشی کشور می شوند و در مقاطع اولیه مدرسه ثبت نام می کنند، از ابتدای این امر سوابق تحصیلی آن ها مورد پوشش و مدیریت قرار گرفته و همه موارد مربوطه از جمله ثبت نام، پیشرفت تحصیلی، دریافت کارنامه، ارزشیابی، گذراندن واحد های درسی و… در سامانه سیدا ثبت و کنترل می شود.

لینک مستقیم ورود به سامانه دانش آموزی سیدا

ورود به سامانه دانش آموزی سیدا

کاربران گرامی می توانند جهت امور دانش آموزی مربوطه علاوه به بر سامانه سیدا، به سایت همگام و یا پادا نیز مراجعه نمایند.

معرفی سامانه سیدا

از آنجا که عملیات ثبت‌نام، کلاس‌بندی و انتخاب واحد دانش‌آموزان در سامانه سناد در حال انجام است، بنابراین در نظر گرفته شده علاوه بر دریافت این اطلاعات از سناد، مقدماتی جهت ورود نمرات کسب شده در امتحانات نوبت اول سال تحصیلی و ارائه کارنامه به اولیا در سامانه سیدا فراهم شود. طرح اجرایی سامانه سیدا به نشانی اینترنتیsida.medu.ir که در فاز اول مرجعی خواهد بود جهت ثبت نمرات چهار هدف زیر را مطابق با چهارچوب کاری خود دنبال می کند:

 • ایجاد پرونده تحصیلی، پرورشی و بهداشتی
 • ارتقاء پایه، ثبت نام، انتخاب واحد، درج نمرات، اخذ کارنامه های سالیانه
 • انجام امور فارغ التحصیلی، تاییدیه تحصیلی و صدور گواهینامه پایان تحصیلات برای دانش آموزان پایه دوازدهم
 • معرفی فرد به مراکز آموزش عالی یا مراکز نظام وظیفه

راهنمای ثبت نمرات در سامانه سیدا

در اولین قدم معلمان با دریافت رمز عبور از مدیر مدرسه می توانند وارد سایت سیدا به نشانی sida.medu.ir شده و نمرات دانش آموزان خود را در دوره ابتدایی، متوسطه اول یا دوم وارد کنند. لازم به ذکر است جهت ورود به سامانه سیدا علاوه بر رمز عبور باید نام کاربری که همان کد ملی معلمان است را وارد نمایید.

در ادامه مقاله نحوه ورود به سامانه سیدا و چگونگی ثبت نمرات را با توجه به وجود تفاوت هایی که در ثبت نمره در مقطع ابتدایی و همچنین متوسطه اول و دوم وجود دارد به طور کامل شرح خواهیم داد.

نحوه ورود به سامانه سیدا

 • اولین مرحله، ورود به سامانه سیدا به نشانی الکترونیکی sida.medu.ir می باشد.
 •  نام کاربری، کد ملی و کدامنیتی را در قسمت های تعیین شده وارد کرده و روی “ورود کاربران” کلیک کنید.
 • اگر برای اولین وارد سامانه شوید بعد از دو مرحله قبل، باید جهت تغییر رمز عبور خود اقدام کنید. در بخش اول رمز عبوری که از مدیر دریافت کرده اید را وارد کرده و در کادر دوم رمز عبور خود را تعریف کنید همچنین در کادر آخر آن را تکرار نمایید و در نهایت دکمه “ثبت و ورود کاربران” را بفشارید.

برای انتخاب رمز عبور جدید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • صفحه کلید انگلیسی باشد.
 • حداقل از 6 کاراکتر ترکیبی از اعداد و حروف لاتین استفاده نمایید.
 • از نماد برای انتخاب رمز عبور استفاده نکنید.

نحوه ثبت نمرات دانش آموزان ابتدایی در سامانه سیدا

ثبت نمرات برای دانش آموزان دوره ابتدایی در سامانه سیدا، به عنوان ارزشیابی اصلی در نظر گرفته می شود و توصیفی خواهد بود. پس از ورود به سامانه از طریق راهنمای زیر نمرات دانش آموزان ابتدایی را به ثبت رسانند.

 • بعد از ورود به سامانه روی گزینه “عملیات ضمن سال” کلیک کنید.
 • سپس گزینه “لیست کلاس و ورود نتایج” را انتخاب نمایید.
 • روی “ورود نتایج” از طریق کلاس توصیفی (معلم) کلیک کنید.
 • در صفحه پیش رو در کادر “درس، معلم” امکان مشاهده تمامی دروس را خواهید داشت و با انتخاب درس مورد نظر لسیت اسامی دانش آموزان ظاهر می گردد و معلم با انتخاب اعداد 1 تا 4 می تواند نمرات شاگردان خود را ثبت نماید. سپس در کادر دوم نوبت تحصیلی را انتخاب و بعد گزینه “ثبت نتایج” را بفشارید.

نحوه ثبت نمرات دانش آموزان متوسطه در سامانه سیدا

ارزیابی دانش آموزان متوسطه اول و دوم نسبت به مقطع ابتدایی متفاوت تر بوده و به روش های مختلفی انجام می شود. بنابراین به طور مجزا مراحل ثبت نمرات دانش آموزان این مقطع را جهت تسهیل درکار معلمان گرامی توضیح می دهیم.

 • پس از ورود به سامانه سیدا به روش بالا، گزینه عملیات ضمن سال را انتخاب و روی عبارت “انتخاب واحد” کلیک کنید.
 • در بخش تخصیص معلم به درس و گروه، با انتخاب “پایه و رشته تحصیلی” لیست تمامی دانش آموزان و معلمان قابل مشاهده خواهد بود.
 • دوباره عملیات ضمن سال را انتخاب و عبارت “لیست کلاس و ورود نتایج” را بفشارید.
 • در این مرحله گزینه “نتایج از طریق کلاس” را انتخاب کنید و بخش های مربوط به پایه، درس و نوبت تحصیلی را کامل نمایید. سپس در همین صفحه با توجه به نمرات مورد نظر خود یکی از گزینه های مستمر اول و پایانی اول را انتخاب کرده و پس از اتمام ورود نمرات تمامی دانش آموزان روی گزینه “ثبت نمرات”کلیک کنید.

با توجه به این که در دوره دوم متوسطه شاخه های هنرستان، فنی و حرفه ای و کاردانش درس پودمانی و کارگاهی دارند، مسلما نحوه ارزشیابی و ثبت نمرات این دروس نیز متفاوت خواهد بود. معلمان جهت ثبت نمرات باید از قسمت عملیات ضمن سال، روی بخش “دورس پودمانی” کلیک کرده و با انتخاب “ورود نتایج از طریق کلاس” طبق مراحل ذکر شده در بالا روند ثبت نمرات را دنبال کنند.

از ویژگی های مهم ایجاد سامانه سیدا می توان به تکمیل اطلاعات کلاس، دانش آموز، درس و ورود نمرات توسط دبیران اشاره کرد. هدف از ایجاد این سایت تجمیع تمامی سوابق دانش آموزان از اول ابتدایی تا دیپلم به صورت نسل دار، تحت کدملی آن ها می باشد که نتیجه آن امکان ثبت سوابق نمره ای دانش آموزان خواهد بود که بزرگترین دستاورد آن جلوگیری از جعل مدارک تحصیلی تا حد بسیار بالاست. دانش آموزان گرامی می توانند علاوه بر سیدا به سامانه همگام یا سامانه پادا نیز جهت امور دانش آموزی خود مراجعه کنند.

 

سوالات متداول

1- برای ورود به سامانه دانش آموزی سیدا باید از کدام نشانی الکترونیکی استفاده کنیم؟

استفاده از امکانات این سامانه با ورود به آدرس الکترونیکی sida.medu.ir امکان پذیر می باشد.

2- معلمان جهت ورود به سامانه سیدا و ثبت نمرات به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟

نام کاربری که همان کدملی آن ها بوده و همچنین رمز عبور که باید از مدیر مدرسه دریافت کنند.

3- هدف از ایجاد سامانه دانش آموزی سیدا چیست؟

در فاز اول اجرایی این طرح، سیدا مرجعی جهت ثبت نمرات دانش آموزان است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۲ نظر

 1. سلام . وضعیت ارتقا دانش اموز برای چه هست در قسمت پیش ثبت نام . ممنون

  • با سلام و درود، جهت ثبت نام در پایه های بعدی می بایست شرایط لازم برای ارتقاء به پایه بعدی توسط مدرسه انجام گیرد.

 2. امیر محمد کشاورزی

  سلام باید چ جوری نمره خود را ببینم

 3. سلام من میخواهم در سامانه سیدا به نمرانم مشاهده کنم اما رمز عبور را نمیدانم باید چیکار کرد؟

 4. باسلام
  بنده می خوام تغییر رشته بدم،بهم گفتن که چون سامانه سیدا تازه شروع به کار کرده گزینه تغیر رشته براش تعریف نشده و امسال نمیتونی تغییر رشته بدی،من به شدت به این تغییر رشته نیاز دارم، ولی الان سردرگم موندم که چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید..با تشکر

  • با سلام و درود، با توجه به محدودیت سایت، شما می توانید به صورت حضوری به مرکز آموزش و پرورش استان محل اقامت خود مراجعه نمایید تا در صورت امکان، درخواست تغییر رشته ی شما بررسی شود.

 5. سلام گویا مشکلی در سامانه بوجود اومده که سایت بسته شده و من نمیتونم ورود کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 6. ببخشید میگم کلمه عبور فراموش کردیم چکار باید کنیم میشه راهنمایی کنید؟تشکر

دریافت مشاوره