9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه آزمون استخدامی سهمیه آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

سهمیه آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

انواع سهمیه آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401
سهمیه آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به منظور تامین نیروهای متخصص خود از میان افراد واجد شرایط، طی آزمون کتبی و مصاحبه اقدام به جذب نیرو می نماید. در آزمون استخدامی ویژه دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی وزارت بهداشت، همانند سایر آزمون ها امتیازات و سهمیه های قانونی برای داوطلبان در نظر گرفته شده است.

داوطلبانی که مشمول سهمیه های در نظر گرفته شده برای این آزمون هستند، می بایست هنگام نام نویسی با در دست داشتن مدارک ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت، علاقه مندی خود را به استفاده از سهمیه مورد نظر اعلام نمایند.

جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر، فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر از شرط حداقل معدل و حداکثر سن معاف می باشند.

امتیازات و سهمیه های قانونی آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

در آزمون های استخدامی وزارت بهداشت که در کشور برگزار می شود، معمولا بخشی از ظرفیت پذیرش به داوطلبان دارای سهمیه تعلق می گیرد. متقاضیان شرکت در این آزمون می بایست پیش از اقدام به ثبت نام، ابتدا دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 را به دقت مطالعه کنند و از سهمیه هایی که برای آن در نظر گرفته شده است مطلع شوند.

 1. سهمیه ایثارگران
 2. سهمیه معلولین
 3. سهمیه آزاد

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

یکی از سهمیه های آزمون استخدامی گروه علوم پزشکی، سهمیه ایثارگران می باشد. این سهمیه خود به دو بخش 25 درصد و 5 درصد تقسیم می شود و میزان اثرگذاری آن ها در نتیجه آزمون برای داوطلبان متفاوت می باشد. توجه داشته باشید که تنها ارگان های زیر جزو مراجع تایید مدت حضور داوطلبانه در جبهه ها هستند.

 • معاونت نیروی انسانی هر یک از رده های نیروهای مسلح در مورد رزمندگان متبوع خود
 • معاونت نیروی انسانی سازمان بسیج مستضعفان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد بسیجیان و نیروهای مردمی، شامل کارکنان دولت و صاحبان مشاغل و صنف های آزاد و افراد فاقد شغل
 • معاونت توسعه و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی در مورد جهادگران

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که سهمیه 25 درصد و سهمیه 5 درصد به چه کسانی تعلق می گیرد؟ برای پاسخ به این سوال به جدول زیر مراجعه نمایید.

سهمیه ایثارگران
مشمولان سهمیه 5 درصد مشمولان سهمیه 25 درصد
رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه هاجانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان شهدا
همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه هاهمسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر
فرزندان جانبازان زیر 25 درصدهمسر و فرزندان آزادگان دارای یک سال و بالای یک سال اسارت
فرزندان آزادگان کمتر از یک سال اسارتپدر، مادر، خواهر و برادر شهید

ساز و کارهای جذب داوطلبان ایثارگر

 • دارندگان سهمیه 25 درصد ایثارگران، طبق ضوابط و مقررات بنیاد شهید و امور ایثارگران، جذب و استخدام خواهند شد.
 • سهمیه استخدامی افراد دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران، به صورت مجزا از سایر سهمیه های آزمون، در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت ویژه دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی وزارت بهداشت درج شده است. بنابراین داوطلبانی که سهمیه آن ها تایید شده است، صرفا می توانند شغل محل های مشخص شده در سهمیه ایثارگران را انتخاب نمایند. همچنین این سهمیه قابل اختصاص به سایر داوطلبان نبوده و در صورتی که سهمیه در نظر گرفته شده تکمیل نگردد، به صورت محفوظ باقی خواهد ماند.
 • ایثارگران دارای سهمیه 25 درصد برای استفاده از سهمیه مزبور می بایست اطلاعات خود را در سامانه سجایا (سیستم جامع اطلاع رسانی یک پارچه ایثارگران) ثبت نمایند تا توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تایید گردد. لازم به ذکر است که در صورت عدم تایید بنیاد مذکور، داوطلب مجاز به انتخاب شغل محل های مربوط به سهمیه یاد شده نمی باشد.
 • افراد در صورت داشتن شرایط ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت، صرفا می توانند از یکی از سهمیه های 5 و یا 25 درصد ایثارگران استفاده کنند.
 • در صورتی که در شرایط اختصاصی، حداقل معدل و حداکثر سن ذکر شده باشد، جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت، از این شروط معاف می باشند.
 • افرادی که مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران می باشند، در صورتی که بر اساس ضوابط بنیاد شهید و امور ایثارگران در اولویت استفاده از سهمیه مذکور قرار نگیرند، مجاز به انتخاب شغل محل های مشخص شده برای این سهمیه نمی باشند و در صورت انتخاب، این شغل محل ها برای آن ها در نظر گرفته نخواهد شد.
 • کسب حد نصاب نمره آزمون برای مشمولین سهمیه 5 درصد ایثارگران تا سقف سهمیه (5 درصد) و مشمولین سهمیه 25 درصد ایثارگران تا سقف سهمیه (25 درصد)، الزامی نمی باشد.
 • استخدام مازاد بر سهمیه استخدامی (25 درصد و 5 درصد) ایثارگران درصورت، کسب حدنصاب آزمون از طریق رقابت با سایر داوطلبان در همان شغل محل صورت می گیرد.
جدول ضرایب ایثارگران در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401
فرزند جانباز 70 درصدضریب 5
فرزند شهید، جانباز و آزادهضریب 7
فرزند جانباز 50 تا 69 درصدضریب 3
فرزند جانباز 25 تا 49 درصدضریب 2

میزان تاثیر سهمیه معلولین در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 یکی از سهمیه های در نظر گرفته شده، سهمیه معلولان می باشد که افراد معلول با ارائه معرفی نامه از بهزیستی می بایست در آزمون شرکت نمایند. پذیرش داوطلبان معلول در آزمون استخدامی وزارت بهداشت از محل سهمیه استخدامی (3 درصد قانون جامع حمایت از معلولان) می باشد. این افراد صرفا می بایست در آزمون موسسات شرکت نمایند.

سایر نکات و ویژگی های بهره مندی از سهمیه معلولین

 • افرادی که مشمول استفاده از این سهمیه هستند، می بایست از میان شغل محل های سهمیه آزاد، آن هایی را انتخاب کنند که دارای ظرفیت بیش از یک نفر باشند. توجه داشته باشید که در شغل محل های دارای یک نفر ظرفیت پذیرش، انتخاب افراد صرفا بر اساس نمرات کسب شده خواهد بود.
 • معلولین باید توانایی های لازم برای انجام کاری را که جهت آن استخدام می شوند داشته باشند، زیرا مطابق آیین نامه های موجود در صورتی که معلولیت افراد مانع انجام ماموریت آن ها نباشد، استخدام آن ها بلامانع است.

سهمیه آزاد در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

داوطلب آزاد به شخصی اطلاق می شود که در زمان ثبت نام، مشمول سهمیه ایثار گران و معلولین نباشد لذا تمامی سهمیه های هر موسسه بعد از کسر سهمیه های استخدامی ایثارگران و معلولین به داوطلبان واجد شرایط که حدنصاب علمی لازم را کسب نموده اند به ترتیب برترین نمره، اختصاص می یابد.

سایر سهمیه های آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

 • نمره داوطلبان بومی بجز شهرستان های استان تهران و مراکز استانها با ضریب 1/4 ملاک محاسبه قرار خواهد گرفت.
 • محل تولد متقاضی بایستی با شهرستان مورد تقاضا یکی باشد.
 • شرکت کننده بایستی حداقل به مدت ده سال با ارائه استشهاد محلی که با مهر نیروی انتظامی تایید شده است بومی بودن خود را به اثبات رساند.
 • تحصیل در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان می تواند به عنوان تمام یا قسمتی از استشهاد محلی را مورد پوشش قرار دهد.
 • نحوه تقسیمات کشوری نحوه بومی بودن را تعیین خواهد کرد.

همچنین داوطلبان علاوه بر مطالعه دفترچه مربوطه و در نظر گرفتن تمامی شرایط و سهمیه های آزمون استخدامی وزارت بهداشت می بایست نهایت دقت را در انتخاب شغل محل مورد تقاضای خود داشته باشند چرا که تغییر محل خدمت در زمان ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا پایان مهلت تعهدات بدو استخدام به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.

 

سوالات متداول

1- آزمون استخدامی وزارت بهداشت ۱۴۰۱ شامل چه سهمیه هایی می باشد؟

این آزمون شامل سهمیه ایثارگران، سهمیه معلولین و سهمیه آزاد می باشد.

2- آیا داوطلبانی که قصد استخدام در وزارت بهداشت ۱۴۰۱ را دارند، می توانند از هر دو سهمیه 5درصد و 25درصد ایثارگران استفاده نمایند؟

خیر، داوطلبان می توانند تنها از یکی از این سهمیه ها استفاده کنند.

3- چگونه می توان از اطلاعات مربوط به سهمیه در آزمون استخدامی وزارت بهداشت ۱۴۰۱ مطلع شد؟

شما می توانید این اطلاعات را با دانلود دفترچه راهنما مربوطه و همچنین با مراجعه به متن این مقاله دریافت نمایید.وه سهمیه آزمون استخدامی وزارت بهداشت، شامل اطلاعاتی از قبیل زمان ثبت نام و برگزاری آزمون، شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام و... می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ نظر
 1. سلام خسته نباشید سوالی که دارم این هست اگر کسی آزمون ارشد با سهمیه ایثارگران قبول بشه، همون سال، آیا میتونه برای استخدامی هم از اون سهمیه استفاده کنه؟

 2. سلام آیا سهمیه ۵ درصد به کسی که جبهه در دوران سربازی رفته باشه تعلق میگیره؟

 3. با سلام ایا سهمیه ۵ درصد برا همه ی مشمولین این سهمیه یکسان در نظر گرفته میشود یا ضریب دارد؟مدت جبهه تاثیری دارد؟

 4. سلام میخواستم بپرسم کسی که سهمیه ایثارگران اول ثبت نام انتخاب نکرده باشد به دلایلی و در استخدامی نمره بیاره می‌تونه برا بررسی مدارک سهمیه رو اعمال کنه؟

 5. سلام ممنونم از مطالب مفیدی که گذاشتید یک سوال دارم مثلا در یک کد شغل محل ازمون قراردادی بهداشت ودرمان ظرفیت نوشته ۴ نفر آزاد منظورش چیست یعنی از بین آزاده‌ای بر اساس بالاترین نمره ۴ نفر انتخاب می‌کنند پس سهمیه ۵ درصد چطور اعمال میشه ؟ بعد الان که نوشته ۴ نفر آزاد یعنی بعد کسر تمام سهمیه های ایثار ۲۵ و ۵ و معلولین مونده ۴ نفر اونم همش آزاد هست

مشاوره استخدامی پیج استخدامی