خانه کنکور میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1402

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1402

میزان تاثیر سهمیه 5 و 25 درصد ایثارگران در آزمون سراسری 1402
میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1402

سازمان سنجش آموزش کشور با اختصاص دادن سهمیه های مختلف به داوطلبان سعی در ایجاد فضای رقابتی عادلانه و سالم نموده است. ازجمله سهمیه هایی که بدین منظور در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تعبیه شده است، سهمیه ایثارگران می باشد. از این رو داوطلبان می بایست در صورت داشتن شرایط لازم، در زمان ثبت نام کنکور نسبت به درج سهمیه های کنکور خود از جمله سهمیه ایثارگران در فر اینترنتی نام نویسی اقدام نمایند.

همچنین توجه نمایید که تنها افراد جانباز زیر 25% و همسر و فرزندان آن ها به علاوه همسر و فرزندان رزمندگان (با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه) مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران 5 درصد می باشند که در ادامه، جزئیات بیشتر برای شما ذکر شده است.

با توجه به قوانین موجود، مجموعا 30 درصد از ظرفیت کد رشته محل به دارندگان سهمیه ایثارگران تعلق می گیرد.

مشمولان سهمیه ایثارگران در کنکور 1401

هنگام نام نویسی در کنکور سراسری 1401 یکی از مواردی که باید در فرم ثبت نام مشخص نمایید، سهمیه پذیرش می باشد که مواردی همچون سهمیه خانواده شهدا، سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران و … در آن به چشم می خورد. یکی از دسته هایی که داوطلبان می توانند از آن استفاده کنند، سهمیه ایثارگران است که به دو گروه سهمیه 5 درصد ایثارگران و سهمیه 25 درصدی تقسیم می گردد.

افراد مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران 25 درصد

 • جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها
 • آزادگان و همسر و فرزندان آن ها
 • همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثران

افراد مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران 5 درصد

 • جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها
 • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1401

با توجه به «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» و سایر قوانین مربوطه در آزمون سراسری دانشگاه ها معمولا ظرفیت ویژه ای برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در نظر گرفته می شود. بدین شکل که در هر کد رشته مجموعا 30 درصد ظرفیت به مشمولین سهمیه ایثارگران تعلق می گیرد که تقسیم بندی ظرفیت بین دو گروه بر اساس نام هر دسته یعنی 25 و 5 درصد می باشد.

برای درک بهتر نحوه تاثیر سهمیه ایثارگران فرض کنید، در زمان انتخاب رشته کنکور کد رشته ای با ظرفیت 50 نفر ارائه گردد. مطابق قوانین در نظر گرفته شده، 15 جایگاه در ظرفیت این رشته متعلق به سهمیه 25 درصد، 3 جایگاه برای سهمیه 5 درصد و 32 ظرفیت دیگر مختص داوطلبان از دیگر سهمیه ها می باشد. بنابراین هر داوطلب تنها با متقاضیان حاضر در سهمیه خود به رقابت می پردازد و درنهایت باید با توجه به رتبه در سهمیه کنکور سراسری انتخاب رشته خود را انجام دهد.

در آخر خوب است بدانید که اگر ظرفیت سهمیه 25 درصد توسط مشمولین آن تکمیل نگردد، جایگاه های باقی مانده ابتدا به دارندگان سهمیه 5 درصد اختصاص می یابد و در نهایت ما بقی آن میان متقاضیان سهمیه آزاد تقسیم می شود.

نحوه استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور 1401

متقاضیان استفاده از سهمیه 25 درصدی ایثارگران فقط کافیست در فرم ثبت نام کنکور 1401 گزینه مربوطه را انتخاب نمایند اما داوطلبان استفاده از سهمیه 5 درصد ایثارگران علاوه بر علامت زدن عبارت مربوطه، باید کد رهگیری 12 رقمی خود را نیز درج کنند. 

مراحل دریافت کد رهگیری عبارت اند از:

 • مراجعه حضوری به یکی از ارگان های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش، سپاه پاسداران، وزارت دفاع، ناجا، نیروی مقاومت بسیج و تکمیل فرم استفاده از سهمیه ایثارگران
 • تایید درخواست شما از طرف سازمان مربوطه و صدور کد رهگیری 12 رقمی

دقت نمایید که برای شرکت در آزمون هر سال باید کد رهگیری جدید دریافت کرده و کد صادر شده در سال گذشته قابل استفاده مجدد نمی باشد.

محدودیت های استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور 1401

برای آن که پذیرش دانشگاه ها بر اساس شایستگی فرد صورت گیرد، قوانین محدود کننده ای برای متقاضیان استفاده از سهمیه ایثارگران در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 • ایثارگران حداقل باید 70% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته را کسب نمایند.
 • ظرفیت فقط در کد رشته هایی اعمال می شود که امکان گرد کردن ریاضی آن وجود داشته باشد.
 • در صورتی که متقاضی با استفاده از سهمیه ایثارگران جزو پذیرفته شدگان روزانه یا غیر روزانه سال 1400 و یا قبل از آن باشد، حتی در صورت انصراف، حق استفاده مجدد از سهمیه را ندارد.

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران بر شهریه دانشگاه های غیر روزانه

برخورداری از سهمیه ایثارگران نه تنها در نتایج کنکور و قبولی افراد در دانشگاه موثر است، بلکه داوطلبان پس از ورود به دانشگاه نیز می توانند از مزایای سهمیه خود بهره مند شوند. از جمله این مزایا می توان به تخفیف در شهریه دانشگاه های شهریه پرداز مانند دانشگاه های نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان اشاره نمود.

تخفیفی که برای دارندگان سهمیه ایثارگری جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه در نظر گرفته شده، کاهش 30 درصد از شهریه پرداختی است، همچنین داوطلبانی که از سهمیه ایثارگری خانواده شهدا و مفقودالاثران، جانبازان 25 درصد به بالا و آزادگان استفاده می کنند، از تخفیف 100 درصدی این دانشگاه ها بهره مند می شوند و در واقع می توانند به طور رایگان در رشته محل های این دانشگاه ها تحصیل نمایند.

در صورتی که دارای یکی از سهمیه های کنکور هستید ولی در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری نسبت به استفاده از این سهمیه ها اقدام نکرده اید، می توانید با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش پیگیری های لازم برای اعمال سهمیه خود را انجام دهید. همچنین در زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری امکان ویرایش اطلاعات برای شما فراهم می گردد.

 

سوالات متداول

1- تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1401 به چه صورت می باشد؟

مطابق قوانین موجود، 30 درصد از ظرفیت هر کد رشته به ایثارگران تعلق پیدا می کند.

2- مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران کنکور سراسری چه کسانی می باشند؟

سهمیه مذکور در دو دسته 5 و 25 درصد تعریف شده که مشمولین استفاده از هر یک از آن ها در مقاله ارائه گردیده است.

3- آیا می توان چندین بار از سهمیه ایثارگران برای شرکت در کنکور سراسری استفاده نمود؟

خیر، مطابق مصوبات جدید در صورتی که فرد یکبار با استفاده از سهمیه ایثارگر پذیرش گرفته باشد، امکان استفاده مجدد برای او وجود ندارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳۸ نظر

 1. سلام خسته نباشید ببخشید من کنکور دادم و روزانه قبول شدم با سهمیه۲۵درصد ایثارگری ایا امکانش هست که اگه دوباره بخوام کنکور بدم این درصد به من در کنکور تحلق بگیره ممنون میشم از پاسخ شما

 2. سلام روزتون به شادی مشاورین محترم

  سهمیه ۵ درصد ایثارگری دارم( فرزند رزمنده با ۲۸ ماه منطقه)
  سال ۹۹ با استفاده از سوابق تحصیلی پیام نور قبول شدم و سهمیه رو اونجا استفاده کردم.
  الان خیلیا میگن نمیشه برای ۱۴۰۱ ازش استفاده کنی و خیلیا میگن میشه چون تو با استفاده از سوابق تحصیلی از سهمیت استفاده کردی و نه نتیجه کنکور.
  لطفا راهنماییم کنین ممنونم

  • با سلام ، مطابق با دفترچه کنکور سراسری ۱۴۰۲ امکان استفاده از سهمیه در تمامی دوره ها برایتان فراهم است .

 3. سلام خسته نباشید راستش کد ایثارگری من بعد از کنکور میاد ، ایا میشه بعد از اعلام نتایج (چیزی که خونده بودم میشد تا یک هفته بعد از اعلام نتایج اعمالش کرد) از کد ایثارگری استفاده کنم و اگر میشود قبل از کنکور نباید چیزیو تغییر بدم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، در زمان انتخاب رشته، مجاز به ویرایش اطلاعات سهمیه خود نخواهید بود، جهت اطمینان می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 4. سلام عرض شد،بنده در کنکور۹۹ روزانه با سوابق تحصیلی قبول شدم و سهمیه ایثارگری استفاده کردم ،می خوام دوباره کنکور شرکت کنم ،سازمان سنجش مجوز شرکت در کنکور ۱۴۰۰ داده ،پس دوباره می تونم
  استفاده کنم.

 5. سلام
  ببخشید یک سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  سال ۹۹ از شهرمون خیلیا با تراز کمتر از ۷۰۰۰، فرهنگیان قبول شدن،
  بعد امسال من چون سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری دارم
  اگه ۸۰ درصد نمره شو، یعنی تراز م بشه ۵۵۰۰، میتونم فرهنگیان قبول شم
  چون گفتید ۷۰ درصد نمره آخرین نفری که قبول شده رو بگیرید قبول میشید،
  تورو خدا جواب بدید،

 6. از کد سهمیه ایثارمیشه درهنگام ثبت نام کنکور استفاده نکنم و هروقت ک نتایج کنکو‌ر اومد ازش استفاده کنم یا ک باید همون اول اقدام کنم؟

 7. سلام کد ایثارگیری رو باید از کجا بیارم؟

  • با سلام و درود، جهت دریافت کد ایثارگری می بایست به سامانه آجا قسمت استعلام وابسته ایثارگر مراجعه نمایید.

 8. سلام خسته نباشید بنده در کنکور ۹۹ از سهمیه ایثارگری استفاده کردم ولی انتخاب رشته انجام ندادم آیا در کنکور ۱۴۰۰ هم میتونم از سهمیه ی ایثارگری استفاده کنم؟!

  • با سلام و درود، به دلیل عدم انتخاب رشته، مجاز به استفاده ی مجدد از سهمیه ی خود می باشید ولی می بایست از ارگان مربوطه کد ایثارگری جدید دریافت نمایید.

 9. سلام چن بار میشه از سهمیه ایثارگری در کنکور استفاده کرد؟

  • با سلام، برای دانشگاه های روزانه، یک بار و دانشگاه های شهریه پرداز دو بار مجاز به استفاده از سهمیه ی خود می باشید.

 10. سلام ، ببخشید با تراز ۹۴۳۵ و سهمیه پنج درصد ایثارگری امکان قبولی پزشکی یا دندانپزشکی دولتی و پردیس و مازاد هست؟ منطقه دو هستم.

 11. سلام خسته نباشید رتبه در سهمیه ۴٣٧ هست ارشد عمران شانس قبولی روزانه یا شبانه یکی از دانشکاه های تهران واسه ارشد وجود داره؟

 12. باعرض سلام
  با رتبه ۲۵۰۰ زیرگروه ۱ و۲۸۰۰زیرگروه ۲ سهمیه ۵ درصد چه رشته هایی قبول میشم؟؟رتبه درزیرگروه ۱منطقه ۲ تقریبا۷۵۰۰

 13. سلام ببخشید من سهمیه ٢۵ درصدی دارم و رتبم در سهمیه شده ٢۵٠٠ و اینکه ماکزیمم نمره زیرگروه ها شده ۶۵٧٩ و رتبه منطقه یکم شده ٢٢۵٢ شانس قبولی پزشکی و دارو چه ازادو شبانه و پردیس رو دارم؟

 14. سلام من سهمیه واسم اعمال نشده باید از کجا پیگیری کنم تورو خدا ارگانشو بگین و اطلاعیه سازمان سنجش درباره درست کردن سهمیه تا ۲۲مرداد شامل رزمندگان هم میشه

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور