یکشنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصد و 25 درصد در کنکور 1400
میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

از مهم ترین سوال هایی که برای بسیاری از داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور به وجود می آید این است که سهمیه های کنکور بر نتیجه آزمون و رتبه قبولی کنکور داوطلبان چه تاثیری دارد؟ این سهمیه ها به چه افرادی تعلق می گیرند؟ به چه میزان بر نتیجه آزمون داوطلبان موثر خواهند بود؟ و شرط اعمال سهمیه بر روی نتایج آزمون چیست؟

از بین سهمیه هایی که در سال های گذشته وجود دادشت می توان به سهمیه رزمندگان، سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازی، سهمیه مناطق و سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری، سهمیه بسیج، سهمیه بهیاران و… اشاره کرد که مطابق با لایحه جدید منتشر شده برای کنکور سراسری 1400 برخی از این سهمیه ها به طور کلی حذف و بقیه با تغییر مواجه شدند. در این مطلب قصد داریم تا به تمامی این پرسش ها در خصوص سهمیه ایثارگران پاسخ دهیم.

با توجه به قوانین موجود، مجموعا 5 درصد از ظرفیت مازاد کد رشته محل به دارندگان سهمیه ایثارگران تعلق می گیرد.

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

با توجه به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و سایر قوانین مربوطه، 30 درصد ظرفیت دانشگاه ها برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در نظر گرفته می شد. شاید اولین سوالی که در زمینه سهمیه ایثارگران در کنکور دارای اهمیت باشد آگاهی از این موضوع است که این سهمیه به چه افرادی تعلق می گیرد و شرط تاثیرگذاری آن در آزمون چیست؟ سهمیه ایثارگران به همسران و فرزندان شهدا و مفقود الاثران، جانبازان بالای 25 درصد و خانواده آن ها، آزادگان و همسر و فرزندان ایشان، رزمندگان با شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه و جانبازان زیر 25 درصد است تعلق خواهد گرفت. همان طور که گفته شد، سهمیه ایثارگران با تغییراتی مواجه شده است که به شرح زیر می باشد.

 • سهم آن ها از 30 درصد ظرفیت اصلی، به 5 درصد مازاد ظرفیت تغییر کرد.
 • داوطلبان می بایست برای قبولی در این ظرفیت مازاد باید به جای 70 درصد، 85 درصد از تراز آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب کنند.
 • در اعمال سهمیه اولویت بندی وجود دارد؛ به این صورت که ظرفیت اعلام شده به ترتیب برای همسر و خانواده شهدا و مفقودالاثران، جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندان ایشان، آزادگان و همسر و فرزندان ایشان، رزمندگان با شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه و جانبازان زیر 25 درصد است.
 • در صورتی که این ظرفیت تکمیل نشود، خالی‌ مانده ظرفیت به خانواده شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر)، همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان رزمندگان با 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، اختصاص می ‌یابد.
 • در صورت تکمیل این ظرفیت در هر کد رشته محل، سایر ایثارگران با داوطلبان غیرایثارگر رقابت می‌کنند.
 • این افراد می بایست هنگام ثبت نام کنکور، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگری 5 درصد مازاد را فعال نموده و همچنین کد رهگیری 12 رقمی مربوط به این سهمیه را در فرم ثبت نام وارد نمایند.

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران بر شهریه دانشگاه های غیر روزانه

برخورداری از سهمیه ایثارگران نه تنها در نتیجه کنکور سراسری و قبولی افراد در دانشگاه موثر است بلکه داوطلبان پس از ورود به دانشگاه نیز می توانند از مزایای سهمیه خود بهره مند شوند. از جمله این مزایا می توان به تخفیف در شهریه دانشگاه های غیر روزانه مانند دانشگاه های نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان اشاره نمود.

تخفیفی که برای دارندگان سهمیه ایثارگری جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه در نظر گرفته شده، کاهش 30 درصد از شهریه پرداختی است، همچنین داوطلبانی که از سهمیه ایثارگری خانواده شهدا و مفقودالاثران، جانبازان 25 درصد به بالا و آزادگان استفاده می کنند از تخفیف 100 درصدی این دانشگاه ها بهره مند می شوند و در واقع می توانند به طور رایگان در رشته محل های این دانشگاه ها تحصیل نمایند.

در صورتی که دارای یکی از سهمیه های کنکور هستید ولی در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری نسبت به استفاده از این سهمیه ها اقدام نکرده اید، می توانید با ثبت درخواست در سازمان سنجش، نسبت به ثبت سهمیه خود اقدام نمایید. همچنین این امکان وجود دارد که در زمان انتخاب رشته کنکور، فرصت ویرایش و ثبت کد سهمیه وجود داشته باشد.

جهت اطلاع در خصوص هر یک از موارد فوق و نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش، می توانید روی لینک های فوق کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- ظرفیت ارائه شده به داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در کنکور 1400 چقدر است؟

این سهمیه به صورت 5 درصد مازاد ظرفیت برای داوطلبان کنکور 1400 در نظر گرفته شده است.

2- سهمیه ایثارگران به چه کسانی تعلق می گیرد؟

این سهمیه چند دسته مختلف را شامل می شود که در مقاله توضیح داده شده است.

3- در چه زمانی باید نسبت به اعمال سهمیه ایثارگری خود اقدام نماییم؟

داوطلبانی که جز دسته های ذکر شده در سهمیه ایثارگری هستند، می بایست پس از دریافت کد 12 رقمی ایثارگری آن را در فرم ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲۲ نظر

 1. Avatar

  سلام چن بار میشه از سهمیه ایثارگری در کنکور استفاده کرد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای دانشگاه های روزانه، یک بار و دانشگاه های شهریه پرداز دو بار مجاز به استفاده از سهمیه ی خود می باشید.

 2. Avatar

  سلام ، ببخشید با تراز ۹۴۳۵ و سهمیه پنج درصد ایثارگری امکان قبولی پزشکی یا دندانپزشکی دولتی و پردیس و مازاد هست؟ منطقه دو هستم.

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید رتبه در سهمیه ۴٣٧ هست ارشد عمران شانس قبولی روزانه یا شبانه یکی از دانشکاه های تهران واسه ارشد وجود داره؟

 4. Avatar

  باعرض سلام
  با رتبه ۲۵۰۰ زیرگروه ۱ و۲۸۰۰زیرگروه ۲ سهمیه ۵ درصد چه رشته هایی قبول میشم؟؟رتبه درزیرگروه ۱منطقه ۲ تقریبا۷۵۰۰

 5. Avatar

  سلام ببخشید من سهمیه ٢۵ درصدی دارم و رتبم در سهمیه شده ٢۵٠٠ و اینکه ماکزیمم نمره زیرگروه ها شده ۶۵٧٩ و رتبه منطقه یکم شده ٢٢۵٢ شانس قبولی پزشکی و دارو چه ازادو شبانه و پردیس رو دارم؟

 6. Avatar

  سلام من سهمیه واسم اعمال نشده باید از کجا پیگیری کنم تورو خدا ارگانشو بگین و اطلاعیه سازمان سنجش درباره درست کردن سهمیه تا ۲۲مرداد شامل رزمندگان هم میشه

 7. Avatar

  سلام من رشتم ریاضی و نظام جدیدم اگه رتبم با سهمیه منطقه یک ۱۷هزار بیاد با سهمیه ۵% ایثارگران چند میاد؟ و امکانش هست یکی از دانشگاه‌های دولتی تهران روزانه قبول بشم؟ درصدا هم ادبیات ۲۷ عربی۸ دینی۲۲ زبان۱۵ ریاضی۲ فیزیک۲۰ شیمی۴

 8. Avatar

  سلام و خسته نباشید
  ایا درسته که با تراز ۸۳۰۰ میشه پزشکی تبریز در اومد (با سهمیه ۲۵ درصد)
  کارنامه این شخصو تو سایت گزینه دو دیدم
  ینی شایعه سازیه؟؟؟

 9. Avatar

  سلام و وقت بخیر
  من الان دانشگاه آزاد میخونم و سهمیه ۵ درصدی دارم ولی هیچ خبری از تخفیف شهریه ۳۰ درصدی که فرمودید نیست و میگن که هنوز هیچ بخش نامه ای در این مورد نیومده؟؟؟

 10. Avatar

  سلام ممنون از پاسخ گوییتون . دقیقا ۶ ماه خدمت در مناطق عملیاتی شامل سهمیه ایثارگری میشه یا خیر

 11. Avatar

  سلام بابای من ۱۶ماه جبه وظیفه داره من جزو کدوم دسته از ایثارگرا هستم

 12. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم من که رشتم ریاضی هستش و سهمیه ۲۵ درصدی دارم . باید متوسط درسا رو چند درصد بزنم تا بتونم تو دانشگاه شریف رشته ی مهندسی شیمی یا نفت بتونم بخونم. متوسط درصد منطقه یک ۶۰ ، ۶۵ درصد هستش . ممنون میشم جواب بدین .
  چون برنامه داشتم پشت کنکور بمونم ولی دیدم خیلی پایین تر از درصدایی که میتنوم بزنم میخواد .

 13. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بپرسم با رتبه ۶۰۰ منطقه سه حدودا چند پنج درصدی میشه و ایا شانس قبولی در پزشکی دانشگاه سراسری شهید بهشتی هست؟؟ نیم سال اول یا دومش برام فرق نداره

  • ایران مشاوره

   با سلام
   شانس پذیرش شما برای قبولی در رشته پزشکی(دکترای عمومی) در دانشگاه شهید بهشتی و با توجه به سهمیه ۵ درصدی نسبتا متوسط میباشد، لذا شانس شما برای قبولی در رشته فیزیوتراپی و دارو سازی بالاتر خواهد بود.

 14. Avatar

  سلام من کارشناسی روزانه بدون سهمیه خوندم،الان ارشد ترم یک با سهمیه روزانه میخونم وزارت بهداشت…اگر انصراف بدم و مجددا کنکور سراسری شرکت کنم،میتونم از سهمیه استفاده کنم…ممنون

  • Avatar

   با سلام . در هر مقطع میتوان یکبار از سهمیه استفاده کرد که با توجه به توضیحات شما مشکلی برای استفاده از سهمیه خود در کنکور سراسری ندارید .

 15. Avatar

  سلام
  خواهش میکنم جواب بدید من سهمیه ٢۵درصد دارم در کنکور ٩٨باید ٨۵درصد نفر اخر رو جواب بدم یا ٧٠ درصد؟؟واصلا این قانون ٨۵درصد در کنکور ٩٨ اجراییه؟؟؟؟پیشاپیش ممنون از پاسخگویتون

  • Avatar

   با سلام . دارندگان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگری باید ۷۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند . در حال حاضر برای تغییرات سهمیه سال آینده اطلاعیه ای اعلام نشده است .

 16. Avatar

  سلام ببخشید یه سوال داشتم ایا حدنصاب قبولی کنکور در سهمیه ٢۵درصد از تراز ٧٠ درصد اخرین نفر به ٨۵درصد رسیده؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید ممنون از ایران مشاوره

 17. Avatar

  سلام من میخاستم ببینم تاثیر ازاده بودن و جانباز ۲۵درصد چقد هست

  • Avatar

   با سلام سهمیه ۲۵ درصدی تعلق میگیرد و به این معنی است که ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته در دانشگاه ها به دارندگان این سهمیه تعلق میگیرد که شانس داوطلبان را تا حد بسیار زیادی برای قبولی بالا میبرد .

 18. Avatar

  سلام یه سوال خیلی مهم دارم اینه که الان برای سهمیه ٢۵ درصدی حدنصاب ٧٠ درصدع یا ٨۵ درصد؟؟؟رشته پزشکی

 19. Avatar

  بادرود فراوان. سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید من پارسال در کنکور ارشد بدون هیچ سهمیه ای رتبه ۱۲۱ حفوق تجارت بین الملل رو اوردم با فرض بر اینکه همون رتبه رو امسال بیارم اگر از سهمیه ۵ درصدی استفاده کنم به نظر شما عزیزان چه رتبه ای رو کسب میکنم واقعا سپاسگذار میشم پاسخ بدید و راهنمایی کنین واقعا نیازمند تجربه و نظر شما عزیزان هستم سپاس

 20. Avatar

  سلام میشه بگید مثلا کسی که رتبش بدون اعمال سهمیه در منطقه۱, ۱۰هزار هست با سهمیه ۵درصدی رتبش حدودا چقدر میشه؟؟
  باتشکر

 21. Avatar

  سلام خسته نباشید.میشه برای سهمیه ۵درصدی مثال بزنید یعنی مثلا کسی که رتبش ۱۰۰۰۰شده در منطقه ۱ با سهمیه۵درصدی رتبش چقدر میشه؟؟
  خیلی ممنون

 22. Avatar

  باسلام.من با استفاده از این سهمیه۵ درصدی ایثارگری ،رتبه ۱۱۸۹۸ اوردم، ولی امروز که نتایج اومد دیدم نوشته مردود یعنی هیچ جا قبول نشدم! علتش چیه؟ پارسال بعضی از دوستام با رتبه ۱۵۰۰۰ قبول شده بودن!در ضمن منطقه ۲ام اومده بود تقربیا ۳۸۰۰۰

 23. Avatar

  باسلام رتبه کنکور من با اعمال سهمیه ۵ درصد ٨٨٠ شده خواستم بدونم با این رتبه شانس قبولی در سه رشته داروسازی و پزشکی و دندانپزشکی رو به صورت روزانه دارا می باشم ؟ تعهدی های شهر خودمم زدم احتمال قبولیم تو تعهدی ها چقدره؟!
  ممنون میشم جواب بدید

 24. Avatar

  سلام میخواستم بپرسم ایا سهمیه ۵ درصدی برای کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت برای پرداخت شهریه تاثیری نداره ؟؟ امروز بمن گفتن ک باید شهریه کامل بدید

  • ایران مشاوره

   سلام معمولا داوطلبانی که از سهمیه ی ۲۵درصد و بالاتر استفاده می کنند درصدی از شهریه ی آنها کسر میشود و داوطلبانی که دارای سهمیه ی ۵درصدی میباشند از شرایط تخفیف شهریه برخوردار نیستند.

 25. Avatar

  سلام من دو تا سهمیه ایثارگری و جانبازی دارم آیا بخوام هردو رو استفاده کنم امکان تجمیع وجود دارد یا خیر ؟

  • ایران مشاوره

   سلام معمولا امکان استفاده از یک سهمیه برای داوطلبین وجود دارد و نمیتوان همزمان از چند سهمیه استفاده کرد.

 26. Avatar

  سلام بنظرتون رتبه ۸۸۰در سهمیه ۵درصدی شانس قبولیش با حدودا چه رتبه ای در سهمیه منطقه سه برابره..

 27. Avatar

  سلام بنظرتون رتبه ۸۸۰در سهمیه ۵درصدی شانس قبولیش با حدودا چه رتبه ای در سهمیه منطقه سه برابره؟

 28. Avatar

  سلام سهمیه منطقه ۳ بهتره یا ایثارگران۵درصد؟
  یعنی دو نفر با رتبه های کشوری برابر یا نزدیک بهم کدومشون شانس قبولی بیشتری داره؟
  من دیدم کسایی در منطقه ۳ با رتبه های ۷یا۸هزار دارو یا پزشکی اووردن درحالی که منطقه ۲ نمیارن
  ممنون…

 29. Avatar

  سلام سهمیه منطقه ۳ بهتره یا ایثارگران۵درصد؟
  یعنی دو نفر با رتبه های کشوری برابر یا نزدیک بهم کدومشون شانس قبولی بیشتری داره؟
  من دیدم کسایی در منطقه ۳ با رتبه های ۷یا۸هزار دارو یا پزشکی اووردن درحالی که منطقه ۲ نمیارن
  ممنون

  • Avatar

   با سلام . قطعا بین این دو سهمیه سهمیه ۵ درصد ایثارگری از ارزش بالاتری برخوردار میباشد و به طور حدودی رتبه منطقه ۳ شما را به طور قابل توجهی کاهش می دهد . و در ادامه همینطور سهمیه منطقه ۳ نسبت به سهمیه منطقه ۲ از ارزش بالاتری برخوردار میباشد .

 30. Avatar

  تو سال ۶۷تا ۷۰ سروان از سیستان و بلوچستان جز مناطق عملیاتی بوده

 31. Avatar

  سلام خسته نباشید من قبلا ازتون یه سوال دیگه پرسیدم الان یه سوال دیگه دارم رتبم ۹۲۱ سهمیه و ۷۱۴۷ کشوری بود
  اگه سه رشته اول نیارم ممکنه فیزیوتراپی دانشگاه های خوب بیارم مثلا شیراز یا تهران؟
  من خیلی دلم میخاد سه رشته اول یا فیزوتراپی بیارم…..
  واقعا دارم از استرس میمیرم…

 32. Avatar

  سلام واقعا ببخشید بازم سوال میپرسم من رتبه ۹۲۱سهمیه ۵درصدم و۷۱۴۷کشوری
  اگه سه رشته اول نیارم بنظرتون ممکنه فیزیوتراپی دانشگاه خوب بیارم مثلا شیراز یا تهران

 33. Avatar

  سلام تراز ۸۸۰۰چند پنج درصدی میشه؟پزشکی یا فیزیوتراپی میاره؟

  • Avatar

   باسلام
   باتوجه به تراز مذکور، شانس پذیرش شما در رشته پزشکی در دانشگاه های آزاد و واحدهای ظرفیت خودگردان و همینطور در دانشگاه های سراسری مقداری ضعیف می باشد. شانس پذیرش شما در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های سراسری نسبتا ضعیف می باشد و این رشته در دانشگاه های آزاد ارایه نشده است.

 34. Avatar

  سوالی که پرسیدم در مورد ارشد بود. آیا قبول میشه تهران؟

 35. Avatar

  سلام پدر بنده ۲۴ ماه در منطقه عملیاتی در سیستان و بلوچستان خدمت کرده.من دوتا سوال داشتم الان پدر من ایثارگر حساب میشه؟
  بعد اگه برا کارت ایثار گری اقدام کنیم میتونم ازش تو کنکور ۹۸ استفاده کنم

  • Avatar

   با سلام اگر به مدت ۶ ماه به بالا در منطقه عملیاتی خدمت کرده باشند میتونید به ارگان مربوطه مراجعه و کد ایثارگری خود را برای استفاده در آزمون سال آینده دریافت نمایید .

 36. Avatar

  سلام پدر بنده به مدت ۲۴ ماه در منطقه عملیاتی خدمت کرده ایا من به عنوان فرزند ایثارگر متونم تو کنکور از سهمیه استفاده کنم

  • Avatar

   باسلام اگر برای پدر شما در طول خدمت سربازی در مناطق عملیاتی حادثه ای رخ نداده باشد شما میتوانید از سهمیه رزمندگان استفاده کنید ولی در صورت بروز حادثه با توجه به مقدار آن میتوانید از سهمیه ایثارگری استفاده کنید

 37. Avatar

  سلام خسته نباشید من در سهمیه ۵درصدی رتبه نهاییم ۹۲۱ شده کشوری ۷۱۴۷شدم بنظرتون سه رشته اول روزانه میتونم جایی قبول بشم؟

  • Avatar

   باسلام
   شانس پذیرش شما در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باتوجه به رتبه شما در دانشگاه های کلان شهر نسبتا ضعیف و شانس پذیرش شما در دانشگاه های علوم پزشکی کرمان، کرمانشاه، لرستان، اهواز، کردستان نسبتا خوب می باشد که پذیرش شما به انتخاب رشته شما و سایر داوطلبین و ظرفیت دانشگاه نیز بستگی دارد.

 38. Avatar

  سلام
  ببخشید الان حد نصاب ۷۰ درصده یا ۸۵درصد؟؟؟

 39. Avatar

  سلاام من سهمیه ۵درصدی ام گفته شده اگر روزانه قبول شیم سهمیه ای برای سال بعد نخواهیم داشت اگرروزانه زبان قبول شیم سهمیمون برای رشته تجربی هم از بین میره؟

 40. Avatar

  سلام من دوتا سوال داشتم.۱_من پدرم سربازیشون توی دوران جبهه بوده و کارت ایثارگری هم داره و کد ۱۲ رقمی رو هم از سایت گرفتم..ولی شما میگید ک چون داوطلبانه نبوده پس جزو سهمیه ۵درصد حساب نمیشه…ولی من شنیدم ک حتی اگ داوطلبانه هم نباشه سه چهارم اون داوطلبانه حساب میشه ک نباید این ۳چهارم کمتر از شش ما باشه…و اینکه کارت ایثارگری داریم و کد ۱۲ رقمی رو هم گرفتم..۲_ ایا سهمیه ۵درصد شامل تخفیف شهریه پردیس خودگردان هم میشه یا خیر؟یا چه مقدار از هزینه دانشگاه ازاد رو کم میکنه؟!

  • Avatar

   با سلام در صورت حضور رزمنده در جبهه بالای ۶ ماه میتوانیداز سهمیه ۵ در صد استفاده کنید. , و همچنین شامل مبالغی تخفیف در دانشگاه های ازاد و پردیس میشوید .

 41. Avatar

  سلام،من سهمیه‌‌ی ۵درصدی‌م بعد از نتایج اعمال شد و رتبه‌ی رشته‌ی تجربی سهمیه۲م شده ۲۴۰۰۰(بیست‌وچهارهزار)
  رتبه‌ی کشوری ۵۵۰۰۰
  اینها همه بدون اعمال سهمیه هستن
  تراز کنکورم شده ۷۶۰۰
  خواستم ببینم چه رشته‌ای احتمالا میتونم با سهمیه قبول بشم!؟
  مثلا تغذیه آزاد یا غیرانتفاعی وارستگان میارم!؟

  • Avatar

   با سلام برای برخی واحد های شهرستان سراب و مرند در رشته علوم تغذیه دانشگاه ازاد شانس نسبتا خوبی دارید . همچنین واحد های غیر انتفاعی رشته علوم تغذیه را ارائه نمیدهند

 42. Avatar

  سلام خدمت شما با رتبه ی ۱۴ سهمیه ۲۵ درصدی میتونم پزشکی دانشگاه تهران قبول بشم ؟ممنون از شم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره