خانه کنکور میزان تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور 1402

میزان تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور 1402

حذف سهمیه رزمندگان در آزمون سراسری 1402
میزان تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور 1402

یکی از دغدغه های مهم متقاضیان شرکت در کنکور سراسری 1401، آگاهی از میزان تاثیر سهمیه های تعیین شده بر رتبه قبولی کنکور و همچنین انتخاب رشته کنکور 1401 می باشد. این سهمیه ها با توجه به اطلاعاتی که افراد در فرم تقاضانامه خود درج نموده اند، در کارنامه اولیه آن ها ثبت خواهد شد.

از انواع سهمیه ها می توانیم به سهمیه خانواده شهدا، سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران و رزمندگان واشاره کنیم. توجه داشته باشید که سهمیه رزمندگان با سهمیه ایثارگران متفاوت است، برای مثال افراد دارای سهمیه رزمندگان می بایست حداقل 75 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده سهمیه آزاد را کسب نمایند تا از مشمولان دریافت این سهمیه محسوب شوند، این در حالی است که درصد مذکور برای دارندگان سهمیه ایثارگران، حداقل 70 می باشد.

پنج درصد از ظرفیت هر رشته محل به همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق خواهد گرفت.

آیا سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1401 حذف خواهد شد؟

با توجه به این که ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401 محدود بوده و هر ساله تعداد بسیاری از داوطلبان در این آزمون شرکت می کنند، رقابت در کنکور همواره در حال افزایش است که در این بین بسیاری از افراد جهت کسب رتبه بهتر، از سهمیه های موثر در کنکور استفاده می نمایند. بر اساس آخرین اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلساتی در رابطه با ساماندهی سهمیه های کنکور برگزار شده که در این جلسات، سهمیه های کنکوری و حذف بخش گسترده ای از آن ها، مورد بررسی قرار گرفته است.

تا کنون نیز حذف سهمیه ‌های مهمی مانند تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری، بومی منطقه‌ای، بومی قطب و بومی ناحیه‌ای به دلیل مشکلات متعدد ایجاد شده برای دانشگاه های کشور، بارها پیشنهاد شده است، با این وجود هنوز خبر قطعی مبنی بر حذف سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1401 منتشر نشده که در صورت بروز اطلاعیه ای در این باره، این مقاله بروزرسانی خواهد شد. همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره، از اخبار پیرامون حذف سهمیه های کنکور سراسری در اسرع وقت آگاه شوید.

سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1401 به چه کسانی تعلق می گیرد؟

داوطلبانی که هنگام به انجام رساندن فرآیند ثبت نام کنکور سراسری 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، قصد دارند جهت کسب رتبه بهتر از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند، بایستی ابتدا از این که مشمول دریافت این سهمیه می باشند یا خیر مطلع گردند.

 • همسر و فرزندان افرادی که دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه می باشند (با تایید ستاد کل نیروهای مسلح) جزو مشمولان سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند.
 • متقاضیانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دوره های نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.
 • داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 68 به بعد، که یک بار در دوره روزانه آزمون سراسری پذیرفته شده اند، جدا از این که از رشته قبولی انصراف داده یا ثبت نام کرده و یا حتی ثبت نام نکرده باشند، حق استفاده مجدد از این سهمیه را در آزمون سراسری ندارند.
 •  نیروهای فعال بسیجی و یا بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت، قادر به استفاده از سهمیه رزمندگان نمی باشند.
 • آن دسته از کارکنان کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح که علاوه بر میزان موظفی از تاریخ 31 شهریور ماه 59 تا 31 شهریور 67، حداقل 6 ماه پیوسته یا 9 ماه ناپیوسته به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند، در صورت تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح می توانند سهمیه مزبور را دریافت نمایند.

تبصره

 1. متقاضیان دریافت سهمیه رزمندگان، در صورت عدم تایید سهمیه باید به واحدهای تابعه شهرستان های محل تشکیل پرونده مراجعه کنند.
 2. مناطق عملیاتی بر اساس مصوبات شورای عالی دفاع مشخص می گردد.
 3. مدت حضور در جبهه برای افراد دارای تعهدات و ماموریت های خدمتی، کارکنان وزارتخانه ها، سازمان ها و ارگان های نظامی در جبهه و همچنین طرح 6 ماهه دانشجویان، حضور داوطلبانه محسوب نمی شود.

میزان تاثیر سهمیه رزمندگان

همانطور که اشاره کردیم، 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به مشمولین دریافت سهمیه رزمندگان تعلق دارد؛ برای مثال اگر ظرفیت پذیرش در یک رشته محل 200 نفر باشد، 10 نفر از این ظرفیت را دارندگان سهمیه رزمندگان تشکیل می دهند و این در حالی است که داوطلبان حدنصاب نمره 75 درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر را به دست آورند. (در صورت بروز هرگونه تغییر، متن این مقاله بروزرسانی می گردد.) بدیهی است در این صورت افراد دارای این سهمیه شانس قبولی بیشتری در زمان برگزاری کنکور سراسری 1401 نسبت به افراد با سهمیه عادی دارند.

برای تکمیل فرم استفاده از سهمیه رزمندگان چگونه اقدام کنیم؟

همانطور که گفتیم، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، از سهمیه رزمندگان برخوردار خواهند بود، بنابراین متقاضیان باید برای تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه نامبرده به ارگان ذی ربط (سازمان بسـیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی) مراجعه نمایند. اطلاعات افراد پس از به انجام رساندن ثبت نام، توسط سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تأیید نهایی توسط ارگان های یاد شده، افراد در سهمیه رزمندگان گزینش می شوند.

داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان سازمان بسیج مستضعفین و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توجه داشته باشند که پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، کد رهگیری 12 رقمی را از واحد مربوطه دریافت کنند، چرا که در زمان ثبت نام، بایستی آن را در محلی که در تقاضانامه اینترنتی موجود در سایت sanjesh.org در نظر گرفته شده درج نمایند تا سهمیه برای آن ها اعمال گردد؛ محل مذکور در تصویر زیر مشخص شده است.

فرم ثبت نام کنکور

لازم به ذکر است که داوطلبان مشمول دریافت سهمیه رزمندگان در صورت استفاده از سهمیه کنکور و انتخاب دانشگاه های دولتی یا روزانه به عنوان محل تحصیل خود در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401، اگر پذیرفته شوند، دیگر نمی توانند از این سهمیه برای بار دوم استفاده نمایند.

 

 

سوالات متداول

1- آیا سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری سال 1401 حذف شده است؟

خیر، سهمیه رزمندگان در کنکور سال 1401 نیز اعمال می گردد.

2- چند درصد از ظرفیت رشته محل های کنکور سراسری به سهمیه رزمندگان تعلق دارد؟

5 درصد از ظرفیت رشته محل ها به مشمولان دریافت سهمیه رزمندگان اختصاص می یابد.

3- برای تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری جهت استفاده از سهمیه رزمندگان چگونه باید اقدام کنیم؟

داوطلبان با مراجعه به متن این مقاله می توانند اطلاعات لازم در خصوص تکمیل این بخش از فرم در سایت سازمان سنجی را به دست آورند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹۸ نظر

 1. سلام پدر بنده رزمنده بوده و کارت ایثارگران گری داره و دایی بنده جانباز هست آیا سهمیه ای به بنده تعلق میگیره

 2. سلام. من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستم و در همه کنکورهای قبلی که شرکت کردم از سهمیه منطقه ۲ استفاده کرده بودم. میخواستم امسال در هر دو کنکور سراسری و دکتری شرکت کنم – آیا می تونم از سهمیه رزمندگان برای ثبت نام در هر دو کنکور استفاده کنم یا فقط برای یکی از آنها قابل استفاده ست؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. شما در هر مقطع تحصیلی که به طور کامل مدرک خود را دریافت می کنید می توانید یک بار از سهمیه رزمندگان استفاده کنید.

 3. سلام. من پارسال از سهمیه ایثار برای ثبت نام کنکور استفاده کردم اما قبول نشدم برای کنکور امسال دوباره کد ۱۲ رقمی گرفتم.
  میخواستم بدونم چند بار گرفتن کد از میزان تاثیر ۵ درصد آن کم میکند؟
  یعنی بین بچه های ایثار تاثیر کمتری برای من داره؟

  • با سلام ، خیر با توجه به وضعیت عدم قبولی شما در کنکور سال گذشته ، شما مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری خود در تمامی دوره ها می باشید .

 4. سلام. آیا میشود در کنکور هم از جانبازی و هم از رزمندگی استفاده کرد؟؟

 5. سلام وقت تون بخیر ببخشید پدربزرگم از طرف مادری ایثارگر هستن آیا سهمیه ی ایشون در کنکور ۱۴۰۲ برای من تاثیری داره (نوه ی دختری)
  ممنون از پاسخ گوییتون

 6. سلام خسته نباشید من پدر شوهرم ۸۰درصد جانباز هستند و سهمیه دارند برای کنکور ،من میتونم استفاده کنم؟

 7. سلام خسته نباشید.
  ببخشید من میخوام دوره های فنی رشته ارایشگری رو برم، میخواستم بدونم تو دانشگاه علمی کاربردی هم رشته ارایشگری وجود داره؟
  خیلی ممنونم جواب بدین.

 8. سلام وقت بخیر
  بنده پرستار هستم و اکنون نیز در حال گذراندن خدمت سربازی ام هستم ۵ ماه کسری دارم که کلا خدمت سربازی ام می شود ۱۹ ماه آیا بعد از اتمام سربازی باید طرح بروم ، ممنون

 9. سلام خسته نباشید سهمیه رزمندگان سپاه قدس که رفتن سوریه و سهمیه گرفتند و مشکلی براشون پیش نیومده چند درصده و آیا به همسر و فرزند تعلق میگیرد؟

 10. سلام من پدرم ۲۴ ماه پیوسته در مناطق عملیاتی در جهبه حضور داشته است ولی خدمت داوطلبانه ۶ ماه نداشته…
  داداشم از همین طریق کسری خدمت گرفته و همچنین شامل
  قانون تغییر وضعیت ایثارگران شده و الان استخدام شده…
  می خواستم بدونم من شامل سهمیه ۵ درصدی کنکور میشم؟

 11. سلام من پدر بزرگم سابقه ۹۴ماه حضور در منطقه جنگی رو دارند ازکافی نت پرسیدم گفت شامل منم میشه و ثبت نامم کرد با این سهمیه. حالا شما میگید نمی شه اینجوری من گیج شدم اگه شاملم نمی شه پس چطور این سهمیه رو واسم زده؟

 12. سلام وقتتون بخیر، پدر من ۲۴ماه سربازی شونو در جبهه منطقه جنگی بودند و برای برادرم موقع سربازی کلی از سربازی کم شد ایا برای کنکور هم سهمیه دارم؟

 13. سلام ایثار گری که سه سال در جبهه بود و کارت هم داره آیا نوه ی پسری آن می‌تواند از سهمیه ایثارگری برای کنکور استفاده کند؟؟

 14. سلام خسته نباشبن فرزند جانباز ۵ درصد میباشم و پدرم ۱۱ ماه جبهه بودن،در قسمت سهمیه هم رزمندگان رو بزنم و هم ۵ درصد جانبازی رو؟برای کنکور کارشناسی ارشد

 15. ببخشید پدرم ۲۵ماه حظور در جبهه رو دارا است اما تا شهریور ۶۷ فقط ۵ماه ۱۴روز حظور داشته ایا من سهمیه دارم؟

 16. سلام ببخشید پدر من ۲۴ ماه در جبهه به عنوان سرباز و به طور اجباری بوده ایا سهمیه به من تعلق میگیرد؟

 17. پدر من در منطقه عملیاتی خدمت کرده است بعد از جنگ آیا سهمیه ۵درصدی به من میرسد؟؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر،در صورتی که به مدت ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند، با دریافت کد رهگیری از ارگان مربوطه، در سهمیه ۵ درصد قرار خواهید گرقت.

 18. سلام. متاسفانه من گیج شدم.
  من پدرم ۳۸ ماه جبهه بودند میشه بگید سهمیه من چقدر میشه؟؟

  • با سلام و درود، میزان سهمیه ی کنکور برای فرزندان افرادی که در جبهه حضور داشته اند، ۵ درصد ایثارگری می باشد.

 19. سلام شما گفتین به ازای هرماه۱درصد محاسبه میشود . ینی به ازای ۲۸ماه۲۸درصد حساب میشه؟؟؟؟؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور