تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور 1400

میزان تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور 1400

حذف سهمیه رزمندگان در کنکور 1400
میزان تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور 1400

پس از حضور در  زمان برگزاری کنکور سراسری 1400 و کسب رتبه قبولی کنکور توسط داوطلبان، انتخاب رشته کنکور 1400 و تحصیل در رشته مورد علاقه دغدغه این روزهای داوطلبان است اما موضوع دیگری که برای بسیاری از داوطلبان اهمیت دارد، آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری است و این که در مجموع چند نوع سهمیه کنکور داریم؟ و هر یک از این سهمیه ها چه تاثیری در قبولی داوطلبان خواهد داشت؟

در این خصوص لازم است بدانید که هر یک از داوطلبان در آزمون سراسری از سهمیه برخوردارند و این سهمیه با توجه به اطلاعاتی که در فرم تقاضانامه ثبت نامی تکمیل کرده اند، در کارنامـه اولیه آن ها درج خواهد شد. از انواع سهمیه می توانیم به سهمیه مناطق، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه ایثارگران و رزمندگان، بهیاران و … اشاره کنیم که در این مقاله به توضیحاتی در خصوص سهمیه رزمندگان و میزان تاثیر آن در کنکور 1400 خواهیم پرداخت.

پنج درصد از ظرفیت هر رشته محل به همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق خواهد گرفت.

آیا سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1400 حذف خواهد شد؟

با توجه به این که ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1400 محدود می باشد و هر ساله تعداد بسیاری از داوطلبان در این آزمون شرکت می کنند، رقابت در کنکور همواره در حال افزایش است که در این بین بسیاری از افراد جهت کسب رتبه بهتر، از سهمیه های موثر در کنکور استفاده می نمایند.

بر اساس آخرین اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلساتی در رابطه با ساماندهی سهمیه های کنکور برگزار شده که در این جلسات، سهمیه های کنکوری و حذف بخش گسترده ای از آن ها، مورد بررسی قرار گرفته است.

تا کنون نیز پیشنهاد حذف سهمیه ‌های مهمی مانند تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری، بومی منطقه‌ای، بومی قطب و بومی ناحیه‌ای به دلیل مشکلات متعدد ایجاد شده برای دانشگاه های کشور، داده شده است.

اما با وجود اعمال سهمیه ای به اندازه تنها 5 درصد آن هم به صورت مازاد، تا کنون خبر قطعی مبنی بر حذف سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1400 منتشر نشده که در صورت بروز اطلاعیه ای در این باره، این مقاله بروزرسانی خواهد شد. همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره، از اخبار پیرامون حذف سهمیه های کنکور سراسری در اسرع وقت آگاه شوید.

سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1400 به چه کسانی تعلق می گیرد؟

داوطلبانی که میخواهند در هنگام به انجام رساندن فرآیند ثبت نام کنکور سراسری 1400 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، می خواهند جهت کسب رتبه ای بهتر از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند، بایستی ابتدا از این که مشمول سهمیه می باشند یا خیر مطلع گردند.

افرادی که دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه می باشند، جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند که حدنصاب نمره برای این داوطلبان 75 درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر است. همچنین متقاضیانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دوره های نوبت دوم (شـبانه)، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 68 به بعد، که یک بار در دوره روزانه آزمون سراسری پذیرفته شده اند، جدا از این که از رشته قبولی انصراف داده یا ثبت نام کرده و یا حتی ثبت نام نکرده باشند حق استفاده مجدد از این سهمیه را در آزمون سراسری ندارند.

منظور از سهمیه 5 درصدی در کنکور سراسری 1400 چیست؟

درصد جانبازی و مدت زمان حضور درجبهه به عنوان ملاک در نظر گرفته شده است و به ازای هر ماه یک درصد محاسبه می شود. توجه داشته باشید به دلیل اینکه ظرفیت پذیرش داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی استفاده می کنند، حدود یک پنجم داوطلبانی است که از سهمیه 25 درصدی استفاده می کنند، بنابراین این داوطلبان باید برای قبولی در رشته مورد نظرشان رتبه بهتری کسب کنند و تنها به استفاده از سهمیه کنکور بسنده نکنند.

برای تکمیل فرم استفاده از سهمیه رزمندگان چگونه اقدام کنیم؟

همانطور که گفتیم همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، از 5 درصد ظرفیت هر رشته محل برخوردار خواهند بود بنابراین، داوطلبان باید برای تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان به ارگان ذیربط (سازمان بسـیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی) مراجعه نمایند.

اطلاعات داوطلبان پس از زمان ثبت نام توسط سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تأیید نهایی توسط ارگان هـای ذیربط در سهمیه رزمندگان گزینش می شوند. داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان سازمان بسیج مستضعفین و نیروهای مسلح جمهوری اسـلامی ایـران توجه داشته باشند که پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، کد رهگیری 12 رقمی را از واحـد مربوطـه دریافت کنند چرا که در زمـان ثبت نام، بایستی آن را در محلی که در تقاضانامه اینترنتی در نظر گرفته شده درج نمایند.

داوطلبانی که مشمول سهمیه رزمندگان می باشند، در صورت استفاده از سهمیه کنکور و انتخاب دانشگاه های دولتی یا روزانه به عنوان محل تحصیل خود در زمان  انتخاب رشته کنکور سراسری 1400، در صورت پذیرفته شدن، دیگر نمی توانند از این سهمیه برای بار دوم استفاده نمایند.

 

سوالات متداول

1- سابقه حضور در جبهه جهت بهره مندی از سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری به چه میزان باید باشد؟

افراد با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند.

2- آیا سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری سال 1400 حذف شده است؟

خیر، سهمیه رزمندگان در کنکور سال 1400 حذف نشده است.

3- داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان که در دوره روزانه آزمون سراسری پذیرفته شده اند، در صورت انصراف می توانند مجددا از این سهمیه استفاده نمایند؟

این داوطلبان جدا از این که از رشته قبولی انصراف داده، ثبت نام کرده و یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از این سهمیه را در آزمون سراسری ندارند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷۵ نظر

 1. سلام ایثار گری که سه سال در جبهه بود و کارت هم داره آیا نوه ی پسری آن می‌تواند از سهمیه ایثارگری برای کنکور استفاده کند؟؟

 2. سلام خسته نباشبن فرزند جانباز ۵ درصد میباشم و پدرم ۱۱ ماه جبهه بودن،در قسمت سهمیه هم رزمندگان رو بزنم و هم ۵ درصد جانبازی رو؟برای کنکور کارشناسی ارشد

 3. ببخشید پدرم ۲۵ماه حظور در جبهه رو دارا است اما تا شهریور ۶۷ فقط ۵ماه ۱۴روز حظور داشته ایا من سهمیه دارم؟

 4. سلام ببخشید پدر من ۲۴ ماه در جبهه به عنوان سرباز و به طور اجباری بوده ایا سهمیه به من تعلق میگیرد؟

 5. پدر من در منطقه عملیاتی خدمت کرده است بعد از جنگ آیا سهمیه ۵درصدی به من میرسد؟؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر،در صورتی که به مدت ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند، با دریافت کد رهگیری از ارگان مربوطه، در سهمیه ۵ درصد قرار خواهید گرقت.

 6. سلام. متاسفانه من گیج شدم.
  من پدرم ۳۸ ماه جبهه بودند میشه بگید سهمیه من چقدر میشه؟؟

  • با سلام و درود، میزان سهمیه ی کنکور برای فرزندان افرادی که در جبهه حضور داشته اند، ۵ درصد ایثارگری می باشد.

 7. سلام شما گفتین به ازای هرماه۱درصد محاسبه میشود . ینی به ازای ۲۸ماه۲۸درصد حساب میشه؟؟؟؟؟

 8. سلام پدر من ۱۸ ماه جبهه ای دارد آیا به ازای هر ماه یک درصد می‌شود مثلا مال پدر من ۱۸ درصد می‌شود

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه ی عمومی، به ازای هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز کسر از خدمت سربازی به شما تعلق می گیرد.

 9. سلام من پدرم کارت جهاد سازندگیو دارن خدمت رسانی کردن دوران جنگ الان چجوری باید اعمالش کنم توکنکور؟

  • با سلام و درود، در صورت داشتن سابقه جبهه و ایثارگری در زمان ثبت نام می توانید گزینه مربوط به فرزند ایثارگر را انتخاب نمایید و کد رهگیری را وارد نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه