تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور 1400

تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور 1400

سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور 1400
تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری 1400

یکی از نکات مهم در رابطه با کنکور سراسری، میزان اعمال سهمیه ها می باشد. چرا که تاثیر بسزایی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد. یکی از اهداف اعمال سهمیه در آزمون، ایجاد برابری و عدالت برای پذیرش داوطلبانی است که به امکانات آموزشی دسترسی چندانی ندارند. کنکور سراسری شامل سهمیه های مختلفی از جمله: مناطق، رزمندگان و ایثارگران، خانواده شهدا، بهیاری و… بوده است که به دلیل حذف سهمیه های کنکور سراسری تنها برخی از آن ها جز سهمیه های موثر در کنکور سراسری 1400 خواهند بود و سهمیه های موجود نیز دچار تغییراتی شده است که در این مقاله به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

سهمیه بسیج فعال در کنکور سراسری موثر نمی باشد و تاثیر این سهمیه برای دانشگاه آزاد نیز حذف شد.

حذف سهمیه های کنکور سراسری 1400

در سال های گذشته سهمیه های مختلفی برای افراد شرکت کننده کنکور در نظر گرفته می شد؛ مانند سهمیه هایی همچون بومی گزینی بومی منطقه ای بومی قطب، بومی ناحیه ای بسیج فعال و… که به دلیل ایجاد مشکلات مختلف از سهمیه های کنکور حذف شده اند. از دیگر سهمیه های حذف شده در کنکور سراسری 1400 امتیاز تسهیلات فرزندان هیئت علمی، سهمیه‌های قهرمانان، حافظان قرآن، بهیاری و کشاورزی بوده است که در لایحه ارائه شده حذف شد. سهمیه مناطق حذف نشده اما با تغییر مواجه شد؛ به این صورت که 50 درصد ازظرفیت دانشگاه ها به سهمیه مناطق و 50 درصد باقی مانده به گزینش آزاد اختصاص داده می شود. علاوه بر آن سهمیه ایثارگری و رزمندگان نیز دستخوش تغییراتی شد که عوض شدن سهمیه آن ها از 30 درصد ظرفیت اصلی، به 5 درصد مازاد بوده است و دوم این که برای قبولی در این ظرفیت مازاد باید به جای 70 درصد، 85 درصد از تراز آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب کنند.

سهمیه حوادث غیرمترقبه حذف نمی گردد و در مورد المپیادی ‌های جهانی، سهمیه همچون گذشته است، اما در المپیاد‌ های دانش آموزی داخل کشور دارندگان مدال طلا، نقره یا برنز، حداکثر به میزان ۵ درصد ظرفیت و به صورت مازاد، صرفاً در رشته‌های مرتبط که تعیین می‌شود مورد استفاده است.

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 1400

پرجمعیت ترین سهمیه در کنکور سراسری، سهمیه مناطق است و به تمامی داوطلبانی تعلق می گیرد که از داشتن سهمیه های ایثارگران، خانواده شهدا و… محروم هستند. بنابراین می توان گفت که اکثر متقاضیان شرکت در کنکور سراسری، مشمول استفاده از سهمیه مناطق می شوند.

این سهمیه خود شامل سه سهمیه: منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 می شود و داوطلبان با در نظر گرفتن شرایط لازم می توانند یکی از این سهمیه ها را جهت اعمال در آزمون خود انتخاب کنند.

ملاک انتخاب سهمیه مناطق برای داوطلبان شرکت در کنکور سراسری، مطابق معیارهای زیر می باشد:

 • داوطلبان نظام آموزشی جدید (3-3-6) می بایست با توجه به بخش محل اخذ مدرک سه سال آخر دبیرستان (پایه دهم تا دوازدهم)، نوع سهمیه منطقه خود را انتخاب کنند.
 • نوع سهمیه منطقه داوطلبان نظام ترمی واحدی و سالی واحدی آموزش متوسطه، با در نظر گرفتن بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان تعیین می شود.
 • متقاضیان نظام قدیم آموزش متوسطه نیز با توجه به بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان می بایست نسبت به تعیین نوع منطقه خود اقدام کنند.
 • در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان متفاوت باشد، سهمیه داوطلب بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی که در منطقه مرفه تری قرار دارد، تعیین می شود. (حتی اگر داوطلب یک سال از سه سال را در آن بخش تحصیل کرده باشد.)
 • فارغ التحصیلان مقطع کاردانی پیوسته در آموزشکده های فنی و حرفه ای، بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان یا هنرستان، جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می شوند.
 • داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه خود و یا سال آخر دوره متوسطه خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.
 • تمامی داوطلبان معلول شامل: نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی، جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.

شهرهای بزرگ و پیشرفته و در واقع مراکز استان ها منطقه 1، مناطق نیمه پیشرفته منطقه 2 و شهرهای محروم که دسترسی چندانی به امکانات آموزشی ندارند، جزء منطقه 3 محسوب می شوند. شرکت کنندگان آزمون سراسری، براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه خود، جزء یکی از سهمیه های مناطق یک، دو یا سه محسوب می گردند. به عبارت دیگر دانش آموزان رشته های ریاضی، تجربی و علوم انسانی بر اساس بخش محل اخذ مدرک دوم و سوم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی و دانش آموزان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش بر اساس بخش محل اخذ مدرک اول، دوم و سوم دبیرستان، جزء یکی از سهمیه های مناطق سه گانه محسوب می شوند.

نحوه اختصاص سهمیه مناطق به داوطلبان کنکور سراسری به چه صورت می باشد؟

به دلیل این که داوطلبان کنکور سراسری از امکانات آموزشی یکسان برخوردار نمی باشند، ظرفیت هر یک از رشته های دانشگاهی را بر اساس تعداد شرکت کنندگان هر منطقه تقسیم بندی می کنند. برای مثال اگر ظرفیت یک کد رشته محل 100 نفر باشد و تعداد داوطلبان مناطق 1، 2 و 3 به ترتیب 35، 45 و 20 درصد باشد، بنابراین انتظار می رود 35 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 1، 45 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 2 و 20 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 3 اختصاص یابد. همچنین بر اساس این تقسیم بندی، داوطلبان هر منطقه صرفا با داوطلبان منطقه خود در رقابت هستند نه با داوطلبان مناطق دیگر.

همه چیز درباره سهمیه های کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1400

رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور ماه 59 الی 31 شهریور ماه 67 به مدت 6 ماه متوالی یا متناوب و به صورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه حضور داشته اند، می توانند با مراجعه به ارگان ذیربط نسبت به تکمیل فرم مربوط به استفاده از سهمیه اقدام نمایند تا پس از زمان ثبت نام، سهمیه آن ها مورد تایید قرار بگیرد.

متقاضیانی که قصد دارند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند، می بایست 75 درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب نمایند تا مشمول این سهمیه شوند. این داوطلبان باید با مراجعه به ارگان های ذیربط کد پیگیری 12 رقمی را دریافت و در فرم ثبت نام خود درج نمایند.

 • نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی مشمول سهمیه رزمندگان نمی شوند.
 • کارمندان رسمی ارتش در صورت داشتن حداقل 8 ماه حضور در جبهه و سربازان وظیفه در صورت داشتن حداقل 12 ماه حضور در جبهه، مشمول سهمیه رزمندگان می باشند.
 • داوطلبانی که در دوران جنگ تحمیلی از کارکنان رسمی، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده اند، در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت پیوسته و 9 ماه سابقه خدمت ناپیوسته، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.

تاثیر سهمیه جانبازان و ایثارگران در کنکور سراسری 1400

بر اساس قوانین موجود در کنکور سراسری، 5 درصد از ظرفیت مازاد هر کد رشته محل به ایثارگران تعلق می گیرد که اولویت با همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها می باشد و بعد از آن به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و همچنین همسر و فرزندان رزمندگانی با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

 • داوطلبان دارای سهمیه جانبازان و ایثارگران باید با مراجعه به سازمان های مربوطه، کد پیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه خود را دریافت کنند. برای اطلاع از نحوه دریافت کد ایثارگری ارتش و سپاه بر روی لینک کلیک کنید.
 • این دسته از داوطلبان باید 85 درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند تا مجاز به استفاده از سهمیه خود باشند.

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور 1400

خانوانده محترم شهدا اعم از همسران و فرزندان شهدا، پدر، مادر، برادر و خواهر شهید، مشمول این سهمیه می گردند. یکی از شروط تعلق گرفتن سهمیه خانواده شهدا این است که داوطلب می بایست 85 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه برای او اعمال گردد. ذکر این نکته ضروری است که سهمیه خانواده شهدا همانند سهمیه مناطق فقط برای کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آنجا می باشد، اعمال می گردد.

بنابراین با حذف سهمیه های کنکور سراسری در برخی موارد دیگر سهمیه ای اعمال نخواهد شد و داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری 1400 می توانند در هنگام ثبت نام کنکور سراسری تنها از یک مورد سهمیه های نام برده شده موجود در کنکور 1400 استفاده نمایند .

 

سوالات متداول

1- آیا برای معلولان سهمیه ای جداگانه در کنکور سراسری در نظر گرفته می شود؟

خیر، داوطلبانی که دارای معلولیت هستند جزو مشمولین سهمیه منطقه 3 به حساب می آیند.

2- سهمیه در نظر گرفته شده برای داوطلبان بسیجی به چه صورت است؟

این سهمیه تنها برای دانشگاه های آزاد در نظر گرفته شده بود که از سال 98 به طور کلی حذف شد.

3- آیا امکان استفاده همزمان از دو یا چند سهمیه در کنکور سراسری وجود دارد؟

خیر، پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری فقط در یکی از سهمیه های تعریف شده امکان پذیر می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱۳ نظر

 1. سلام
  من سال ۹۹در دانشگاه پیام‌نور بدون کنکور با سهمیه ۲۵ درصد ثبت نام کردم.به طوری که شهریه را خودم پرداخت کردم.
  درسال ۱۴۰۰کنکور دادم و در رشته های روزانه مجاز شدم.
  و در انتخاب رشته مردود شدم.
  حالا میتوانم سهمیه ام را در کنکور ۱۴۰۱به ثبت برسانم؟
  و در صورت قبول شدن میتوانم در رشته های روزانه پزشکی ثبت نام کنم؟

  • با عرض سلام و وقت بخیر، بله، مطابق با شرایط ذکر شده شما میتوانید از سهمیه خود برای کنکور سراسری سال ۱۴۰۱، در دوره روزانه استفاده کنید.

 2. با سلام،من موقع ثبت نام کنکور به جای درصد رزمندگان از منطقه ۳ استفاده کردم حالا آیا برا انتخاب رشته اونو تغییر بدم تاثیر داره یا اصلا جایی هس که بشه اونو تغییر داد که سهمیه ۵ درصدی در نظر گرفته بشه؟؟؟با تشکر

 3. سلام
  من تازه کد سهمیه رو دریافت کردم
  آیا امکانش هست که در زمان دریافت کارت ورود به جلسه یا موقع انتخاب رشته کد سهمیه رو ثبت کنیم؟

  • با سلام و وقت بخیر، از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش، جهت ویرایش اطلاعات ثبت نام، ارسال درخواست انجام دهید.

 4. سلام فرزنده خوانده میتونه از سهمیه استفاده کنه.

 5. سلام خسته نباشید من امسال کنکور دارم و میخواستم حوضه آزمونم رو عوض کنم و از منطقه سه برم و در منطقه یک کنکور بدم(فقط روز کنکور و برای آزمون) آیا سهمیه منطقه سه برام حذف میشه اگه ک بخوام‌کنکور رو در منطقه یک بدم ؟

 6. سلام و خسته نباشید.
  اوردن مقام در شطرنج در سطح استان یا کشور، میتونه سهمیه برای ورود به دانشگاه ایجاد کنه؟
  ممنون

 7. سلام میخواستم بدونم سهمیه بسیج برا کنکور ۱۴۰۰ حذف شده ؟؟

 8. سلام ببخشید من میتونم از سهمیه ی ۵% ایثارگری به طور همزمان برای کنکور تجربی و فنی حرفه ای حسابداری ۱۴۰۰ استفاده کنم..یعنی برای دو تا رشته اعمال میشه? بعد اگه اعمال میشه برای هر ازمون باید بصورت جداگانه کد رهگیری بگیرم?

  • با سلام و درود، در هر دو آزمون انتخابی مجاز به استفاده از سهمیه بوده و می بایست برای هر آزمون از ارگان مربوطه، کد ایثارگری دریافت نمایید.

 9. سلام من میتونم هم از سهمیه منطقه و هم ایثارگری استفاده کنم؟

 10. با سلام من امسال کنکوری هستم من پایه ۱۰ از استان خوزستان است که بهبهانه میشه منطقه ۳ ولی پایه یازدهم و ۱۲ هم در شیرازم کدام سهمیه برایم استفاده میشود

 11. با سلام خدمت شما
  بنده یازدهم هستم و باید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و دانش آموز نظام جدید رشته تجربی هستم و در منطقه یک تحصیل می کنم می خواستم بدونم اگر که کارنامه ترم اول یازدهمم رو از منطقه یک بگیرم و بعد تا آخر دوازدهم و کنکور در منطقه دو باشم کدام منطقه برای من لحاظ می شود؟

 12. سلام خسته نباشید.من میخوام کنکور انسانی وهم کنکور هنر شرکت کنم میتونم باسهمیه ایثارگران دردوکنکور استفاده کنم

 13. سلام ببخشید تو این لایحه جدید برای سهمیه ها ک ارائه دادن ایا سهمیه خانواده شهدا حذف شده؟؟؟؟

 14. سلام ببخشید یه سوال داشتم من امسال بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور پیام نور قبول شدم از سهمیه هم موقع ثبت نام استفاده کردم و رفتم دانشگاه امسال میخوام مجدد کنکور بدم ایا میشه در کنکور از سهمیه استفاده کنم؟؟

  • با سلام، برای دوره های روزانه شما یک بار و دوره های شهریه پرداز تا دوبار حق استفاده از سهمیه ی خود را دارید.

 15. سلام من سهمیه ۵ درصد ایثارگری دارم و بدون کنکور با سوابق تحصیلی دانشگاه شریف پردیس بین الملل کیش درس میخونم!میتونم امسال از سهمیه ۵ درصدم استفاده کنم و کنکور شرکت کنم برای دانشگاه های روزانه و دولتی؟

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، فقط یکبار مجاز به استفاده از این سهمیه در دوره روزانه و دو بار در دوره های شهریه پرداز می باشید.

 16. ببخشید من اسلامشهر قائمیه هنرستان مهر ایران تحصیل کردم سمیه کدوم منطقه تعلق میگیره ب من

 17. سلام ببخشید من سال قبل از سهمیه رزمندگان استفاده کردم و موقع انتخاب رشته قبول نشدم الان برای کنکور ۱۴۰۰باز میتونم از سهمیه رزمندگان استفاده کنم؟

  • با سلام، در صورتی که با سهمیه ی انتخابی، قبول نهایی نشده اید، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ی خود می باشید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه