تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری

سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور 99
تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از نکات مهم در رابطه با کنکور سراسری ، میزان اعمال سهمیه ها می باشد. چرا که تاثیر بسزایی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد. یکی از اهداف اعمال سهمیه در آزمون ، ایجاد برابری و عدالت برای پذیرش داوطلبانی است که به امکانات آموزشی دسترسی چندانی ندارند. کنکور سراسری شامل سهمیه های مختلفی از جمله : مناطق ، رزمندگان و ایثارگران ، خانواده شهدا ، بهیاری و … می باشد که در ادامه به بیان نکاتی در خصوص آن ها خواهیم پرداخت.

سهمیه بسیج فعال در کنکور سراسری موثر نمی باشد و این سهمیه تنها جهت ورود داوطلب به دانشگاه آزاد مورد بررسی قرار می گیرد.

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 99

پرجمعیت ترین سهمیه در کنکور سراسری ، سهمیه مناطق است و به تمامی داوطلبانی تعلق می گیرد که از داشتن سهمیه های ایثارگران ، خانواده شهدا و … محروم هستند. بنابراین می توان گفت که اکثر متقاضیان شرکت در کنکور سراسری ، مشمول استفاده از سهمیه مناطق می شوند.

این سهمیه خود شامل سه سهمیه : منطقه 1 ، منطقه 2 و منطقه 3 می شود و داوطلبان با در نظر گرفتن شرایط لازم می توانند یکی از این سهمیه ها را جهت اعمال در آزمون خود انتخاب کنند.

ملاک انتخاب سهمیه مناطق برای داوطلبان شرکت در کنکور سراسری ، مطابق معیارهای زیر می باشد:

 • داوطلبان نظام آموزشی جدید (3-3-6) می بایست با توجه به بخش محل اخذ مدرک سه سال آخر دبیرستان (پایه دهم تا دوازدهم) ، نوع سهمیه منطقه خود را انتخاب کنند.
 • نوع سهمیه منطقه داوطلبان نظام ترمی واحدی و سالی واحدی آموزش متوسطه ، با در نظر گرفتن بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان تعیین می شود.
 • متقاضیان نظام قدیم آموزش متوسطه نیز با توجه به بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان می بایست نسبت به تعیین نوع منطقه خود اقدام کنند.
 • در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان متفاوت باشد ، سهمیه داوطلب بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی که در منطقه مرفه تری قرار دارد ، تعیین می شود. (حتی اگر داوطلب یک سال از سه سال را در آن بخش تحصیل کرده باشد.)
 • فارغ التحصیلان مقطع کاردانی پیوسته در آموزشکده های فنی و حرفه ای ، بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان یا هنرستان ، جزو یکی از سهمیه های مناطق 1 ، 2 و یا 3 محسوب می شوند.
 • داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه خود و یا سال آخر دوره متوسطه خود را در خارج از کشور گذرانده اند ، جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.
 • تمامی داوطلبان معلول شامل : نابینا ، ناشنوا ، نیمه بینا ، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی ، جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.

شهرهای بزرگ و پیشرفته و در واقع مراکز استان ها منطقه 1 ، مناطق نیمه پیشرفته منطقه 2 و شهرهای محروم که دسترسی چندانی به امکانات آموزشی ندارند ، جزء منطقه 3 محسوب می شوند. شرکت کنندگان آزمون سراسری ، براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه خود ، جزء یکی از سهمیه های مناطق یک ، دو یا سه محسوب می گردند. به عبارت دیگر دانش آموزان رشته های ریاضی ، تجربی و علوم انسانی بر اساس بخش محل اخذ مدرک دوم و سوم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی و دانش آموزان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش بر اساس بخش محل اخذ مدرک اول ، دوم و سوم دبیرستان ، جزء یکی از سهمیه های مناطق سه گانه محسوب می شوند.

نحوه اختصاص سهمیه مناطق به داوطلبان کنکور سراسری به چه صورت می باشد؟

به دلیل این که داوطلبان کنکور سراسری از امکانات آموزشی یکسان برخوردار نمی باشند ، ظرفیت هر یک از رشته های دانشگاهی را بر اساس تعداد شرکت کنندگان هر منطقه تقسیم بندی می کنند. برای مثال اگر ظرفیت یک کد رشته محل 100 نفر باشد و تعداد داوطلبان مناطق 1 ، 2 و 3 به ترتیب 35 ، 45 و 20 درصد باشد ، بنابراین انتظار می رود 35 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 1 ، 45 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 2 و 20 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 3 اختصاص یابد. بنابراین بر اساس این تقسیم بندی ، داوطلبان هر منطقه صرفا با داوطلبان منطقه خود در رقابت هستند نه با داوطلبان مناطق دیگر.

تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 99

رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور ماه 59 الی 31 شهریور ماه 67 به مدت 6 ماه متوالی یا متناوب و به صورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه حضور داشته اند ، می توانند با مراجعه به ارگان ذیربط نسبت به تکمیل فرم مربوط به استفاده از سهمیه اقدام نمایند تا پس از زمان ثبت نام ، سهمیه آن ها مورد تایید قرار بگیرد.

متقاضیانی که قصد دارند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند ، می بایست 75 درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب نمایند تا مشمول این سهمیه شوند. این داوطلبان باید با مراجعه به ارگان های ذیربط کد پیگیری 12 رقمی را دریافت و در فرم ثبت نام خود درج نمایند.

 • نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی مشمول سهمیه رزمندگان نمی شوند.
 • کارمندان رسمی ارتش در صورت داشتن حداقل 8 ماه حضور در جبهه و سربازان وظیفه در صورت داشتن حداقل 12 ماه حضور در جبهه ، مشمول سهمیه رزمندگان می باشند.
 • داوطلبانی که در دوران جنگ تحمیلی از کارکنان رسمی ، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده اند ، در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت پیوسته و 9 ماه سابقه خدمت ناپیوسته ، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.

تاثیر سهمیه جانبازان و ایثارگران در کنکور سراسری 99

بر اساس قوانین موجود در کنکور سراسری ، 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر ، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها ، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. هم چنین 5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها و هم چنین همسر و فرزندان رزمندگانی با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

 • داوطلبان دارای سهمیه جانبازان و ایثارگران باید با مراجعه به سازمان های مربوطه ، کد پیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه خود را دریافت کنند. برای اطلاع از نحوه ی دریافت کد ایثارگری ارتش و سپاه بر روی لینک کلیک کنید.
 • درصورتی که ظرفیت سهمیه 25 درصدی توسط داوطلبان دارای این سهمیه تکمیل نگردد ، از داوطلبان دارای سهمیه 5 درصد ایثارگران که حد نصاب لازم را داشته باشند ، گزینش انجام می شود ؛ در صورتی که باز هم ظرفیت خالی بماند ، مابقی ظرفیت توسط داوطلبان دارای سهمیه آزاد تکمیل می گردد.
 • این دسته از داوطلبان باید 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند تا مجاز به استفاده از سهمیه خود باشند.

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور 99

خانوانده محترم شهدا اعم از همسران و فرزندان شهدا ، پدر ، مادر ، برادر و خواهر شهید ، مشمول این سهمیه می گردند. یکی از شروط تعلق گرفتن این سهمیه به خانواده شهدا  این است که داوطلب می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه برای او اعمال گردد. ذکر این نکته ضروری است که سهمیه خانواده شهدا همانند سهمیه مناطق فقط برای کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آنجا می باشد ، اعمال می گردد.

تاثیر سهمیه بسیج در کنکور سراسری 99

در کنکور سراسری برای داوطلبانی که دارای کارت بسیج فعال می باشند ، سهمیه ای در نظر گرفته نشده است و داوطلبان بسیجی تنها برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانند از این سهمیه استفاده کنند. نحوه استفاده از سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد بدین صورت است که داوطلب حداقل باید 100 امتیاز داشته باشد و ملاک امتیاز ها به صورت زیر است:

 • در ازای هر ماه عضویت عادی 1 امتیاز
 • در ازای هر ماه عضویت فعال 2/5 امتیاز
 • در ازای هر ماه عضویت در شورای پایگاه 3/5 امتیاز
 • در ازای هر ماه عضویت در شورای حوزه 4 امتیاز

بر اساس امتیاز بندی فوق ، داوطلبانی که دارای 100 امتیاز می باشند ، باید با مراجعه به سپاه پاسداران منطقه خود کد 12 رقمی مربوطه را دریافت کنند و در فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج نمایند. داوطلبان دارای سهمیه بسیج فعال باید 90 درصد نمره آخرین نفر قبولی در رشته های غیرعلوم پزشکی و 95 درصد نمره آخرین نفر قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی کسب نمایند تا مجاز به استفاده از سهمیه خود شوند.

میزان تاثیر سهمیه بسیج در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

سوالات متداول

1- آیا برای معلولان سهمیه ای جداگانه در کنکور سراسری در نظر گرفته می شود؟

خیر ، داوطلبانی که دارای معلولیت هستند ، جزو مشمولین سهمیه منطقه 3 به حساب می آیند.

2- سهمیه در نظر گرفته شده برای داوطلبان بسیجی به چه صورت است؟

متقاضیانی که دارای عضویت بسیج فعال می باشند تنها می توانند در پذیرش دانشگاه آزاد از سهمیه خود استفاده نمایند.

3- آیا امکان استفاده هم زمان از دو یا چند سهمیه در کنکور سراسری وجود دارد؟

خیر ، پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری فقط در یکی از سهمیه های تعریف شده امکان پذیر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۳ نظر

 1. Avatar

  سلام ببخشی میشه با ۳ تا درس واحد مانده تو پذیرش نیم سال اول ثبت نام کرد ولی یک ترم مرخصی بگیریم که درس هارو پاس کنیم ایامیشه ؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. برای دانشگاه آزاد در صورت قبولی خود دانشگاه این امکان فراهم می باشد ولی برای دانشگاه های سراسری متاسفانه چنین امکانی وجود ندارد.

 2. Avatar

  سلام ببخشید من پدرم جانباز ۱۵ درصد هستش الان در کنکور سهمیه من چه اندازه میشه؟

 3. Avatar

  سلام
  سازمان سنجش فرصت ویرایش اطلاعات مربوط به سهمیه رو میده؟ و اگه بله چه زمانی؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. جهت ویرایش اطلاعات ثبت نامی کنکور سراسری، می توانید در سامانه سنجش آموزش کشور، درخواست خود را مبنی بر ویرایش اطلاعات به ثبت برسانید.

 4. Avatar

  با سلام من دو بار در کنکور تجربی شرکت کردم و هر دوبار از سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران استفاده کردم سال اول کلا انتخاب رشته نکردم و سال دوم یک رشته شبانه قبول شدم و الان در همون رشته مشغول به تحصیلم و امسال در گروه آزمایشی انسانی ثبت نام کردم میخواستم بدونم با اینکه انصراف ندادم از رشته ای که الان میخونم میتونم از سهمیه یکبار دیگه استفاده کنم؟؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید

  • ایران مشاوره

   با سلام. شما از سهمیه ایثارگران می توانید یک بار برای دوره های روزانه و دو بار برای دوره های غیر روزانه استفاده کنید. شما یک بار از سهمیه خود برای دوره های غیر روزانه استفاده کرده اید و برای کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ می توانید از سهمیه مورد نظر استفاده کنید.

 5. Avatar

  سلام من سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دارم و برای دیپلم شبانه ثبت نام کردم و امسال کنکور میدم
  میخواستم بدونم اگه رشته مورد نظرمو اوردم ولی از درسای پاس نشدم مونده بود بایستی چیکار کنم میشه دوباره برای شهریور امتحان بدم و بعد اون دانشگاه رو برم یا مثلا میشه از سهمیه سال بعد دوباره استفاده کنم؟??

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین وزارت علوم ، چنانچه در آزمون سراسری شرکت کرده و پذیرش واحد دانشگاهی مدنظر را کسب کنید ، جهت نام نویسی در دانشگاه می بایست حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ مدرک دیپلم خود را دریافت نمایید.لازم به ذکر است درصورتی که پس از آزمون در رشته های تحصیلی غیر روزانه پذیرفته شوید ، در صورت انصراف از رشته قبولی خود فقط یک بار، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه مربوط در این آزمون خواهید بود.

 6. Avatar

  سلام
  من سمهیه رزمندگان دارم ایا از سهمیه منطقه نمی توانم استفاده کنم؟
  کدوم بهتر است؟ رزمندگان یا منطقه ۲؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ شما نمی توانید همزمان از ۲ سهمیه مختلف استفاده کنید ، در صورتی که سهمیه رزمندگان را اعمال کنید رتبه نهایی شما با توجه به سهمیه مورد نظر اعلام خواهد شد. نحوه تاثیر گذاری سهمیه بستگی به رشته و دانشگاه مورد نظر شما دارد.

 7. Avatar

  سلام.من قبلا کنکور شرکت کردم.سهمیه جانبازی بالای ۲۵درصد دارم.پرستاری خودگردان کرج قبول شدم.با بین الملل رشت اما خودگردان کرج رفتم.الان بخام مثلا یکی دو سال دیگ کنکور شرکت کنم سهمیه جانبازی بالای۲۵درصد ایم برای ازاد و ملی اعمال میشه؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   بله ؛ مطابق با شرایط و ضوابط اعمال سهمیه ها ، داوطلبانی که با تاثیر سهمیه ایثارگری در دوره های غیر روزانه(دوره های نوبت دوم ، پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی یا دوره های پردیس خودگردان و مجازی) پذیرفته شده باشند ، در صورت انصراف از رشته قبولی خود فقط یک‌ بار، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ی مربوط در این آزمون خواهند بود.

 8. Avatar

  باسلام وخسته نباشید سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه ازاد ٩٩اعمال میشه؟

 9. Avatar

  باسلام وخسته نباشید سهمیه بسیج فعال در دانشگاه ازاد کنکور٩٩اعمال میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، در پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی سال ۱۳۹۸ ، سهمیه بسیج فعال برای متقاضیان دانشگاه آزاد اعمال نشده است.

 10. Avatar

  با سلام و وقت بخیر . عذر خواهم بنده دانشجوی ترم یک دانشگاه دولتی می باشم .بعد از امتحانات ترم اول به دلیل نبودن دانشجوی حد نصاب در رشته تحصیلی در دانشگاهمان در دانشگاه دولتی دیگری در شهرمان تکمیل ظرفیت ثبت نام کرده ایم . آیا اگر در دانشگاه دوم در تکمیل ظرفیت پذیرفته شویم دروس ترم اول پاس شده نیازی به گذراندن مجدد در دانشگاه دوم نمی باشد؟ و درس هایی که با نمره ۱۰ پاس شده ایم نیز پذیرفته می شود در دانشگاه دوم ؟ و آیا تا زمان اعلام نتایج برای ترم دوم انتخاب واحد در دانشگاه خودمان (دانشگاه اول ) انجام دهیم ؟ بسیار از راهنمایی تان متشکرم .

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   درصورت موافقت دانشگاه مقصد می توانید با ارئه لیست دروس گذرانده شده در واحد مبدا می توانید از شرایط تطبیق واحد بهره مند شوید ، همچنین معمولا دروسی را که با نمره بالای ۱۲ گذرانده اید جهت تطبیق واحد پذیرفته می شود.لازم به ذکر است انتخاب واحد را می بایست با هماهنگی دانشگاه مقصد انجام دهید.

 11. Avatar

  سلام آیا میشه برای ثبت نام کنکور ۹۹ هم از سهمیه منطقه ۳ و هم از سهمیه رزمندگان(یا ایثارگران) استفاده کرد؟؟؟

 12. Avatar

  سلام ،ایا امکانش هست که از ایثارگری پدربزرگ برای کنکور استفاده کنیم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، خیر متاسفانه مطابق با قوانین تعیین شده ، شما مجاز به استفاده سهمیه ایثارگری مربوط به پدربزرگ در آزمون سراسری نمی باشید . شما می توانید با مراجعه به میزان تاثیر سهمیه اطلاعات مربوطه را به دست آورید .

 13. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید به عروس شهید سهمیه تعلق میگیره؟!!
  توروخداجواب بدید…

 14. Avatar

  سلام و خسته نباشید پدره من کارت ایثار دارند ولی نمیدونم الان سهمیه ایثاره من شامل پنج درصده یا بیست و پنج درصد میخوام بفهمم از کجا میتونم تشخیص بدم پنج درصده یا بیستوپنج؟؟ و اینگه پدره من فوت شدند بازم میشه از سهمیه استفاده کرد یا نه؟ممنون بابت پاسخگوییتون

 15. Avatar

  سلام،توروخدا جوابمو بدید
  من و خواهرم دو قلو هستیم و برای دانشگاه فرهنگیان درخواست دادیم من برای مصاحبه دعوت شدم ولی خواهرم نه،میخواستم بدونم قانونی تبصره ای سهمیه ای چیزی برای دوقلوها وجود نداره؟؟؟؟
  لطفا جوابمو بدین،ممنون

 16. Avatar

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من پیوند زدم و در سال۱۴۰۰کنکور دارم
  من از کدوم سهمیه میتونم استفاده کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید…

 17. Avatar

  سلام کارت بسیج فعال من اعتبارش تا مهر ۹۷ هس. میشه برا انتخاب رشته ۹۸ ازش استفاده کنم؟ لطفا راهنمایی کنید

 18. Avatar

  باسلام. باتوجه به اینکه برخی از شهرها در کنکور ۹۸ نسبت به ۹۷ تغییر منطقه داده اند و جز منطقه ۳ منظور شده اند، آیا در کل پذیرشها تغییراتی حاصل شده است؟

 19. Avatar

  سلام ببخشید من سهمیه ۲۵٪ دارم میخواستم ببینم حداقل برای قبولی تو رشته هایی مثل پزشکی و دندان پزشکی هم حداقل باید ۷۰٪ نمره آخرین فردی که تو دانشگاه قبول شده رو بدست بیارم یا اینکه ۸۰٪.چون من شنیده بودم واسه رشته های پرطرفدار ۸۰٪ الزامیست. ممنون میشم جواب بدین

 20. Avatar

  سلام ی سوال داشتم .من دهم و یازدهمم رو منطقه سه گذروندم و الان قصد نقل مکان به منطقه دو رو دارم (یعنی برای دوازدهم) در این صورت سهمیه منطقه سومم از بین میره یانه؟ ممنون میشم جوابمو بدید.

 21. Avatar

  باسلام ببخشید خانواده ی ما تحت پوشش سازمان بهزیستی هستش.ایا برای خانواده های تحت پوشش بهزیستی در کنکور سهمیه ای وجود داره؟

 22. Avatar

  سلام یرای گرفتن سهمیه معلولین باید به کجا مراجعه کرد و این که سهمیه افراد نیمه شنوا در کنکور چگونه محاسبه میشه. با تشکر

 23. Avatar

  سلام ببخشید شما که داخل سایت نوشتین نیمه شنوا ها جزو منطقه ۳ حساب میشن

 24. Avatar

  سلام من میخام در کنکور ۹۷ شرکت کنم سهمیه منطقه ۲ دارم.
  کم شنوا هم هستم میخاستم ببینم چه نوع سهمیه ای بهم تعلق میگیره
  و آیا برای رشته هایی مثل علوم قذایی و تربیت معلم اگه از سهمیه معلولیت استفاده کنم مشکل ساز نمیشه

  • Avatar

   با سلام
   شما میتوانید از سهمیه ۵ درصدی معلولیت استفاده نمایید ولی به احتمال زیاد برای انجام معاینات پزشکی از شما ایراد بگیرند .

 25. Avatar

  سلام من نوه شهید هستم و کنکور ۹۸ ایا سهمیه ای ب من تعلق میگیرد یا ن؟؟؟

 26. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید من امسال با سهمیه جانبازی هوشبری روزانه قبول شدم ،اما دانشگاه آزاد مردود شدم خواستم بینیم میشه سال بعد سهمیه جانبازی و واسه دانشگاه آزاد استفاده کنم؟

 27. Avatar

  تاثیر سهمیه ۵ درصد بیشتره یا سهمیه ی بسیج؟

 28. Avatar

  سلام لطفا جواب بدین
  بنده سهمیه ۵ درصدی ایثارگران دارم . برای دانشگاه ازاد امسال اعمال میشود یا فقط جانبازان ۲۵ درصد داند سهمیه رو؟ لطفا جواب بدین ممنون

 29. Avatar

  سلام خسته نباشید
  آیاسهمیه ی ایثارگران هم مثل سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد برداشته شده وفقط در شهریه تخفیف داره؟خیلی ممنون میشم جواب بدید

  • Avatar

   با سلام . خیر سهمیه ی ایثارگران و خانواده های شهدا و جانبازان هر ساله درج شده و خواهد شد و مشکلی از این بابت وجود ندارد و در ضمن تخفیفی هم مبنی بر داشتن سهمیه ی ایثارگران وجود دارد .

 30. Avatar

  با سلام من در کنکور سراسری ۹۷ با سهمیه ۵٪ ایثارکران رتبه ۵۳هزار کسب کردم خودم بومی شهر زاهدان هستم اما در انتخاب رشته وقتی رشته های مناطق محروم از استان خودمان را میزنم میگوید بر اساس قانون الزام مجاز به انتخاب این کد رشته ها نیستید! میشود توضیح دهید چرا؟ ممنون

 31. Avatar

  سلام. بنده داوطلب کنکور ۹۸ هستم. من دو سال دهم و یازدهم را در شهرستان مرند درس خوندم و میخوام سال آخر(دوازدهم) تو شهر تهران درس بخونم.با توجه به اینکه مرند منطقه ۲ و تهران منطقه یک محاسبه میشود، اگه من دوازدهم رو در تهران بخونم، برای من چقدر در قبولی کنکور فرق میکنه؟ توی رتبه و ترازم فرق میکنه؟ اگه در استان البرز بخونم چی؟ خواهش میکنم سریعا منو راهنمایی کنید خیلی مهمه. ممنون

 32. Avatar

  سلام هنگام ثبت نام در کنکور با ئجود داشتن سهمیه ایثارگری آن را وارد نکرده و الآن کارنامه ی کنکورم با منطقه سی سه محاسبه شده. آ الآن و باوجود انتشار نتایج میشه از سهمیه ایثارگری استفاده کرد؟

 33. Avatar

  سلام درسته که امسال رتبه های سایر سهمیه ها هم در سمیه مناطق کنجانده اند ؟ممنون میشم از راهنمایی شمت

 34. Avatar

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت ایران مشاوره عزیز.برای من یه مسئله ای پیش اومده که امیدوارم شما جوابشو کامل تر از سایت های دیگه بدونید.من با تخمین رتبه و محاسبه های دقیق رتبه ام در رشته ریاضی در منطقه سه حدودا ۱۵۰۰۰ شد.خواستم ببینم اگه این سهمیه فرزند رزمنده بهش اضافه بشه حدودا رتبم چند میشه؟
  ممنون میشم اگه سریع تر جواب بدید

 35. Avatar

  با درود و سپاس از راهنمایی هاتون.
  من با سهمیه برادر شهید در دانشگاه قبول شدم. رشته مهندسی مکانیک. راستش خیلی دوست دارم بدونم دقیقا این سهمیه برادر شهید، چه کمکی به من کرده. هیچ جا نتونستم اطلاعات دقیقی پیدا کنم. در مورد ایثارگران و فرزندان شهدا هست. اما در مورد خانواده شهدا، هیچ عدد و رقمی پیدا نکردم. ضمنا، ایا میشه این سهمیه رو با سهمیه مثلا منطقه ۳ مقایسه کرد؟؟

  • Avatar

   باسلام برای سهمیه برادر شهید ظرفیت و سهمیه خاصی در نظر نگرفته شده و صرفا یک امتیاز برای شما محسوب میشود

 36. Avatar

  سلام امروز من به باجه رفع نقص مراجعه کردم و گفتن که سهمیه ای برای معلولین در نظر گرفته نشده میخواستم بدونم واقعا سهمیه ای وجود نداره یا شاید اشتباهی شده ؟؟

  • Avatar

   باسلام.شما باید تیک گزینه افراد معلول را زمان ثبت نام وارد می کردید تا سهمیه اعمال شود.اگر وارد کرده اید و باجه های رفع نقض نتوانستند مشکل را حل کنند حتما باید به سازمان سنجش نامه ارسال کنید.

 37. Avatar

  با سلام دختر من با سهمیه مناطق شرکت کرده در صورتی که پدرش ایثارگر است و۲۱ ماه جبهه داره حالا چکار کنیم که سهمیه لحاط شود ممنون میشم زودتر جواب بدید

 38. Avatar

  سلام
  منظور از ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی، همان ۷۰ درصد نمره تراز است یا ۷۰درصدنمره خام هر درس ؟

 39. Avatar

  با سلام
  من دانشجوی ترم هشت مکانیک دانشگاه کردستان هستم
  و مدت یک سال هستش که تهران زندگی میکنم
  میخواستم بدونم من اگر بازم بخوام کنکور سراسری شرکت کنم میتونم از سهمیه دانشگاه دولتی استفاده کنم یا خیر؟
  و اینکه برای تعیین منطقه در کنکور محل زندگی الان من مهمه یا محل اخذ دیپلمم؟

 40. Avatar

  سلام من با سهمیه معلولین خودم در کنکور ۹۷ شرکت کردم میخوام بدونم به غیر از سهمیه منطقه سه ویژگی دیگه ای هم برای معلولین وحود داره ؟

  • ایران مشاوره

   باسلام خیر، سهمیه ی ارایه شده برای معلولین همان سهمیه منطقه ی سه است.

  • Avatar

   سلام و خسته نباشید
   من برا اولین بار در کنکور ارشد با اینکه نوع معلولیتم کم شنوا بود اما نوع سهمیه برام آزاد زده شده بود الان میخواستم بدونم برا من سهمیه بهزیستی اعمال میشه و تاثیری توو قبولی بنده داره!؟ پیشاپیش سپاس

  • ایران مشاوره

   باسلام شما میتوانید در زمان انتخاب رشته نوع سهمیه ی خود را وارد کنید تا برایتان اعمال شود و در غیر این صورت (وارد نکردن سهمیه ی خود)، برایتان اعمال نمیشود.

 41. Avatar

  سلام
  من با سهمیه معلولیت خودم در کنکور ۹۶شرکت کردم
  آیا میتونم تو کنکور ۹۷ هم از سهمیه ام‌استفاده کنم‌ یا نه؟

  • Avatar

   با سلام. بله سهمیه معلولین رو شما هرسالی که بخوای در کنکور سراسری شرکت کنی میتونی ازش استفاده کنی.موفق باشید.

 42. Avatar

  سلام من برادر شهید هستم در رشته تجربی کنکور ۹۷ چند درصد سهمیه دارم؟

 43. Avatar

  سلام.آیا برادرشهید در آزمون دکتری دانشگاه آزاد سهمیه دارد؟ باتوجه به اینکه در مقطع کارشناسی یکبار از سهمیه استفاده کرده است؟

 44. Avatar

  سلام من کنکور ۹۶ دانشگاه ازاد پزشکی شرکت کردم ولی مردود شدم با احتساب سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری . سال ۹۷ هم بخوام دوباره شرکت کنم میخواستم ببینم سهمیه م دوباره اعمال میشه یا نه ممنون میشم جواب بدین.

 45. Avatar

  سلام من سال دوم منطقه دو خوندم سال سوم و چهارم منطقه سه خوندم میخواستم ببینم برای سهمیه کدوم منطقه شامل میشه؟

 46. Avatar

  سلام خدمت شما.
  من میتونم از هم از سهمیه ۵درصدی ایثارگران استفاده کنم هم از سهمیه منطقه دو.به نظر شما بهتر است از کدام سهمیه خود استفاده کنم و کدام سهمیه بهترین تاثیر را در رشته و دانشگاه من خواهد داشت؟

 47. Avatar

  سلام ببخشید فرزندان رزمندگان با ۲سال حضور در جبهه میتوانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند یا فقط خود رزمندگان میتوانند؟

  • Avatar

   سلام. فرزندگان رزمندگان می تونن از سهمیه رزمندگان استفاده کنند. فقط باید پایگاهی که مدارکتون رو دارن رزمنده بودن و استفاده از این سهمیه تو کنکور رو تایید کنن.

  • Avatar

   برای کنکور ارشد هم فرزندان رزمنده سهمیه دارن؟

دریافت مشاوره تخمین رتبه 99