تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری

شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری

شهریه تحصیل مجدد در رشته پرستاری 1402
شرایط تحصیل مجدد در رشته پرستاری

علاوه بر داوطلبان کنکوری که در تب و تاب تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی هستند و از طریق ثبت نام کنکور سراسری 1402 به تحصیل در اینگونه رشته ها اقدام می کنند، دسته دیگری از داوطلبان هم هستند که با داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد تصمیم دارند به طور مجدد در کنکور سراسری شرکت کرده و به هدف خود یعنی تحصیل در رشته های پزشکی و یا پیراپزشکی برسند.

اما درخصوص شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری سوالات بسیاری توسط داوطلبان از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره پرسیده می شود و بسیاری از دارندگان مدرک کارشناسی که قصد دارند در کنکور سراسری شرکت کنند در خصوص صحت این موضوع تردید دارند. در رابطه با شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری لازم است به اطلاعتان برسانیم که امکان تحصیل مجدد برای داوطلبان فراهم است اما داوطلبان در صورت داشتن شرایطی که در ادامه مطلب عنوان خواهیم کرد امکان تحصیل مجدد در رشته پرستاری را خواهند داشت.

دانش آموختگان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند جهت تحصیل مجدد رشته پرستاری در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی شرکت نمایند.

تحصیل مجدد در رشته پرستاری به چه معناست؟

شاید برای هر فردی پیش بیاید که به دلایلی نظیر علاقه، استعداد و یا بازار کار مناسب رشته پرستاری، پس از اتمام تحصیل خود در مقطع کارشناسی و یا ارشد تصمیم به شرکت دوباره در کنکور سراسری تجربی 1402 جهت تحصیل مجدد در رشته پرستاری نماید. این امر نیز می تواند به دلیل اشتباه در مشاوره تحصیلی انتخاب رشته صورت پذیرد که برخی دانشجویان در حین تحصیل انصراف داده تا در اولین فرصت در رشته مورد علاقه خود که پرستاری باشد ادامه تحصیل نمایند.

بنابراین اگر داوطلبی پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی یا ارشد و یا اگر در حین تحصیل از ادامه درس خود انصراف دهد و مجددا در کنکور تجربی جهت تحصیل رشته پرستاری شرکت نماید، این دسته از داوطلبان، متقاضیان تحصیل مجدد رشته پرستاری به حساب می آیند.

امکان تحصیل مجدد در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی رشته پرستاری 1402

در رابطه با تحصیل مجدد در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لازم است بدانید که در سال های اخیر شرکت در آزمون سراسری برای آن دسته از متقاضیانی که با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را به اتمام رسانیده بوده اند جهت ورود مجدد به دانشگاه‌های سراسری و امکان تحصیل در کلیه رشته‌هایی که پذیرش آن از مقطع دیپلم صورت می گرفت، وجود نداشت و متقاضیان فقط می توانستند در دانشگاه پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد در رشته‌های گروه علوم پزشکی ثبت‌ نام نمایند و در صورت قبولی در آزمون سراسری با پرداخت شهریه ادامه تحصیل دهند.

اما بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو گردیده است. همچنین در صورت تمایل می توانید برای آگاهی از شرایط تحصیل در رشته پرستاری بدون کنکور کلیک کنید.

آیا برای تحصیل مجدد در رشته پرستاری شرایط سنی خاصی وجود دارد؟

باید دانست که هیچ گونه محدودیت سنی جهت تحصیل مجدد در رشته پرستاری برای داوطلبان وجود ندارد و متقاضیان این رشته طبق شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402 می توانند برای شرکت در کنکور تجربی نام نویسی کرده و پس از قبولی و کسب نمره حدنصاب وارد دانشگاه های روزانه دولتی شوند.

نکته قابل توجه اینجاست که اگر چه شرط سنی برای شرکت در کنکور و حضور در دانشگاه های دولتی وجود ندارد اما شرط سنی جهت استخدام در بیمارستان های دولتی از طریق آزمون استخدامی برای داوطلبان لحاظ می گردد که با توجه به نوع مدرک تحصیلی، میزان حداقل و حداکثر سن تعیین می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که امکان شرکت مجدد در آزمون سراسری برای متقاضیانی که 2 مرتبه در مقطع کارشناسی و یا مقطع دکترای عمومی پذیرفته شده اند وجود نخواهد داشت. برای آگاهی از آخرین رتبه قبولی پرستاری دانشگاه سراسری ، آخرین تراز و رتبه قبولی رشته پرستاری دانشگاه آزاد  بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری برای دارندگان مدرک کارشناسی 1402

شرایط  دارندگان مدرک کارشناسی جهت تحصیل مجدد در رشته‌ پرستاری به شرح زیر می باشد و فارغ التحصیلان دارنده مدرک کارشناسی در صورت دارا بودن شرایط زیر امکان تحصیل مجدد در رشته پرستاری را خواهند داشت:

 • یکی از شرایط تحصیل مجدد این است که فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مشمول طرح، ملزم به طی کردن دوره طرح نیروی انسانی تا تاریخ 31 شهریور 1402 یا 30 بهمن 1402 (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی 1402 – 1403 آغاز می گردد) جهت تحصیل مجدد در رشته پرستاری می باشند.
 •  از دیگر شرایط تحصیل مجدد این است که داوطلبان هیچ گونه تعهد نسبت به سازمان های خاص، ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی نداشته باشند و یا از سهمیه مناطق محروم و یا سهمیه بومی برخوردار نباشند.
 • پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری 1401 در تمامی مقاطع تحصیلی که در حال تحصیل می باشند بایستی برای شرکت در آزمون سراسری 1402، انصراف قطعی خود را تا تاریخ 25 اسفند 1401 از دانشگاه محل تحصیل خود اعلام کنند.
 • برای تحصیل مجدد در رشته پرستاری، متقاضیان آقا نباید هیچ گونه ممنوعیت تحصیلی از سمت سازمان نظام وظیفه داشته باشند.

شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 1402

شرایط دارندگان مدرک کارشناسی ارشد جهت تحصیل مجدد در رشته پرستاری دقیقا همان شرایط دارندگان مدرک کارشناسی می باشد که به طور خلاصه در زیر قید گردیده است:

 • گذراندن دوره طرح نیروی انسانی برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد مشمول طرح از شرایط تحصیل مجدد خواهد بود.
 • دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه های اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
 • انصراف قطعی از دانشگاه محل تحصیل تا تاریخ 25 اسفند 1401 برای پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری 1401 جهت شرکت در آزمون سراسری 1402.
 • نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

شهریه تحصیل مجدد رشته پرستاری 1402

طبق رأی صادره از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری، چنانچه دانش آموختگان مقطع کارشناسی و بالاتر در کنکور سراسری نام نویسی نموده و در رشته پرستاری موفق به کسب نمره حدنصاب شوند، حتی اگر در مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر دانشگاه سراسری از خدمات رایگان آموزشی بهره مند بوده باشند، همچنان می توانند در رشته پرستاری به صورت کاملا رایگان به تحصیل خود ادامه دهند.

مشخص است که برای تحصیل مجدد رشته پرستاری در دانشگاه های غیر دولتی، آزاد و یا نوبت شبانه بایستی شهریه تحصیلی آن طبق همان شرایط تحصیل اولیه پرداخت گردد.

نکات کلیدی درباره تحصیل مجدد رشته پرستاری 1402

رشته پرستاری به دلایل مختلف و متفاوتی متقاضیان زیادی دارد اما داوطلبان دانش آموخته دانشگاهی که خواهان تحصیل مجدد، آن هم در رشته پرستاری می باشند باید نکاتی را در این زمینه مدنظر داشته تا بهترین انتخاب را گزیده و در ادامه با موفقیت و رضایت خاطر در بازار کاری این رشته حضور یابند.

 • داشتن روحیه ای متناسب با رشته پرستاری که نیازمند مشاوره و تست شخصیت می باشد.
 • داشتن توانایی جسمی خاص برای حضور در شیفت های شبانه بیمارستان ها و گاها شیفت های پی در پی بنابر نیاز بیمارستان.
 • آگاهی داوطلبان از شرایط شغل پرستاری، نحوه عملکرد پرستاران، قواعد و ضوابط حضور پرستار در بیمارستان و نوع برخورد با بیماران.
 • بهتر است داوطلبانی در این رشته تحصیل نمایند که دارای طبعی آرام، صبور و پر حوصله می باشند تا موجب رنجش خاطر خود و بیماران نشوند.
 • آگاهی داوطلبان از حقوق و مزایای پرستاری و ارزیابی آن با شرایط و سختی های شغل پرستاری.

 

سوالات متداول

1- آیا تحصیل مجدد رشته پرستاری در دانشگاه های روزانه دولتی امکان پذیر می باشد؟

بله، طبق رأی هیئت عمومی دیوان عدالیت اداری محدودیت تحصیل مجدد در دانشگاه های دولتی روزانه لغو گردیده است.

2- چه شرایطی جهت تحصیل مجدد رشته پرستاری برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی و بالاتر وجود دارد؟

شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی و بالاتر به طور کامل در مقاله مندرج است.

3- پرداخت شهریه تحصیل مجدد رشته پرستاری در صورت قبولی برای دانش آموختگان اجباری است؟

در صورت قبولی در دانشگاه های دولتی، تحصیل مجدد کاملا رایگان خواهد بود اما در سایر دانشگاه ها مسلما شهریه بایستی پرداخت گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴۲ نظر

 1. سلام، من رشته قبلی لیسانسم شامل طرح میشده،میخوام بدونم بعد از تموم شدن پرستاری باز مجدد باید طرح اجباری برم؟

  • با سلام، در صورتی که یک بار طرح اجباری را گذرانده باشید نیازی نیست مجدد برای رشته ی جدید طرح رشته های پیراپزشکی را ثبت نام نمایید.

 2. سلام
  کارشناسی و ارشدم روزانه بودم و کارت پایان خدمت هم دارم. میتونم از طریق کنکور ۱۴۰۱برای پرستاری روزانه قبول شوم؟ تشکر

 3. سلام ، من ۴۰ سالم هست و لیسانس شیمی کاربردی دارم میتونم برای سال ۱۴۰۱ پرستاری شرکت کنم

 4. سلام من ۲۷ سالمه و لیسانس مدیریت بازرگانی دانشگاه پیام نور با معدل ۱۷ دارم. برای رشته پرستاری چه ازمونی باید شرکت کنم ؟

 5. سلام من متولد ۱۳۷۰ هستم لیسانس مهندسی صنایع دارم از دانشگاه آزاد سال ۹۳ فارغ التحصیل شدم، سوالم من میتونم با کنکور ۱۴۰۱ پرستاری بخونم؟ از نظر سنی منعی نداره؟ اگه بخونم و ۴ ساله تموم کنم میشه سال ۱۴۰۵ که میشم ۳۵ ساله برای استخدام مشکلی ندارم؟

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، شرکت در کنکور سراسری محدودیت سنی ندارد. لازم به ذکر می باشد شرایط سنی آزمون های استخدامی مختلف متفاوت می باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره