خانه مشاوره تحصیلی شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی چیست؟

شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی چیست؟

شهریه تحصیل مجدد رشته پزشکی 1402
شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی 1402

از آن جا که امروزه تحصیلات عالیه اهمیت ویژه ای پیدا کرده است، می توان گفت که به نوعی میزان تحصیلات افراد، آینده شغلی آنان را تضمین می کند. یکی از این رشته ها که از دیرباز تا به امروز کانون توجه و مورد استقبال بسیاری از افراد جامعه قرار داشته و از جایگاه اجتماعی مناسبی برخوردار است رشته پزشکی می باشد.

علاقه به تحصیل در رشته پزشکی نه تنها در گروه سنی داوطلبان کنکوری موج می زند بلکه شاهد گرایش متقاضیانی هستیم که با وجود دارا بودن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد نیز جهت تحصیل مجدد پزشکی اقدام می نمایند. به همین خاطر با توجه به این مسئله لازم دانستیم تا به طور اختصاصی به بررسی موضوع شرایط تحصیل مجدد پزشکی بپردازیم و پاسخ تمامی سوالات متقاضیان را در ارتباط با این موضوع بررسی کنیم.

متقاضیان آقا، برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی نباید هیچگونه ممنوعیت تحصیلی از سمت سازمان نظام وظیفه داشته باشند.

تحصیل مجدد در رشته پزشکی به چه معناست؟

برخی از دانش آموختگان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی و یا مقاطع تحصیلی بالاتر با توجه به علاقه خود تصمیم به شرکت در کنکور سراسری تجربی 1402 می نمایند تا در یکی از رشته های علوم پزشکی قبول شوند. برخی دیگر از داوطلبان به دلیل اشتباه در مشاوره انتخاب رشته کنکور و یا مواردی دیگر در حین تحصیل از ادامه آن انصراف داده تا مجددا در کنکور سراسری شرکت نمایند.

ابن دسته از داوطلبان انصرافی یا دارای مدرک کارشناسی و یا مدارک بالاتر تحصیلی که مجددا مایل به تحصیل، آن هم در رشته پزشکی می باشند، با عنوان داوطلبان متمایل به تحصیل مجدد شناخته می شوند.

بررسی تحصیل مجدد پزشکی و شرایط سنی متقاضیان 1402

در رابطه با تحصیل مجدد در رشته پزشکی برای متقاضیانی که با وجود دارا بودن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد تصمیم به این کار گرفته اند لازم است بگوییم که شرایط سنی خاصی برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که خواستار تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و شرکت در کنکور سراسری می باشند در نظر گرفته نشده است.

البته بایستی به این نکته توجه داشته باشید که امکان شرکت مجدد در آزمون سراسری برای متقاضیانی که 2 مرتبه در مقطع کارشناسی و یا مقطع دکترای عمومی پذیرفته شده اند، وجود نخواهد داشت.

شرایط تحصیل مجدد پزشکی برای دارندگان مدرک کارشناسی 1402

شرایط  دارندگان مدرک کارشناسی جهت تحصیل مجدد در رشته‌های گروه آموزش پزشکی و مقطع دکتری عمومی (رشته‌های پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی ) به شرح زیر می باشد و فارغ التحصیلان دارنده مدرک کارشناسی در صورت دارا بودن شرایط زیر امکان تحصیل مجدد و ثبت نام کنکور سراسری 1402 در رشته های پزشکی را خواهند داشت.

 • فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی گروه پزشکی و پیراپزشکی مشمول طرح، جهت تحصیل مجدد در رشته های پزشکی ملزم به طی کردن دوره طرح نیروی انسانی تا تاریخ 31 شهریور 1402 یا 30 بهمن 1402 (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی 1402 – 1403 آغاز می گردد) می باشند. البته در صورت پذیرش در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.
 • نداشتن هیچ گونه تعهد نسبت به سازمان های خاص، ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی و یا برخوردار نبودن متقاضیان از سهمیه مناطق محروم و یا سهمیه بومی
 • نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

شرایط تحصیل مجدد پزشکی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری 1402

شرایط دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری جهت تحصیل مجدد در مقطع دکتری عمومی (رشته های پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی) و دکتری حرفه‌ای دامپزشکی به شرح زیر می باشد.

 • گذراندن دوره طرح نیروی انسانی برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مشمول طرح از شرایط تحصیل مجدد خواهد بود.
 • نداشتن هیچ گونه تعهدی نسبت به سازمان های خاص،ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی و یا برخوردار نبودن متقاضیان از سهمیه مناطق محروم و یا سهمیه بومی نیز از شرایط دیگر تحصیل مجدد در رشته های پزشکی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.
 • نداشتن ممنوعیت از سمت سازمان نظام وظیفه از شرایط تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و پیراپزشکی برای متقاضیان آقا خواهد بود.

آیا امکان تحصیل مجدد در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی 1402 وجود دارد؟

تا چندی پیش شرکت در آزمون سراسری برای آن دسته از متقاضیانی که با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را به اتمام رسانیده بوده اند جهت ورود مجدد به دانشگاه‌های سراسری و تحصیل در کلیه رشته‌هایی که پذیرش آن از مقطع دیپلم صورت می گرفت امکان پذیر نبود و متقاضیان تنها می توانستند در دانشگاه پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد در رشته‌های گروه علوم پزشکی ثبت‌ نام نمایند و در صورت قبولی در آزمون سراسری با پرداخت شهریه ادامه تحصیل دهند.

اما در حال حاضر بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو گردیده است.

لازم به ذکر است که با توجه به سال های اخیر رشته های پیراپزشکی تنها در بعضی از دانشگاه های روزانه و بر اساس سوابق تحصیلی یا ظرفیت پذیرش دانشگاه ارائه می شوند و متقاضیان می بایست برای ادامه تحصیل در اکثر این رشته ها در کنکور تجربی شرکت نمایند؛ پیشنهاد می کنیم در راستای همین مطلب مقاله اختصاص پیراپزشکی بدون کنکور را مطالعه نمایید.

شهریه تحصیل مجدد رشته پزشکی 1402

با توجه رأی صادره از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری، دانش آموختگان مقطع کارشناسی و بالاتر در رشته های پزشکی و غیر پزشکی، چنانچه طبق شرایط ثبت نام کنکور سراسری اقدام به نام نویسی نموده و در یکی از رشته های گروه علوم پزشکی قبول شوند، در صورت نبود متع تحصیلی (خدمت نظام وظیفه یا طرح خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان یا طرح خدمت نیروی انسانی) می توانند مجددا در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی به صورت کاملا رایگان تحصیل نمایند.

پر واضح است که در دانشگاه های غیر دولتی و آزاد و همچنین در دانشگاه ها نوبت شبانه منعی از جهت تحصیل مجدد در هیچ رشته ای از جمله پزشکی وجود نداشته که البته بایستی شهریه آن طبق تحصیل اولیه داوطلب پرداخته شود.

 

سوالات متداول

1- آیا امکان تحصیل مجدد در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد؟

بله، محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی توسط رای هیات عمومی دیوان عدالت لغو گردیده است.

2- چه شرایطی برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی و بالاتر جهت تحصیل مجدد در رشته پزشکی لحاظ شده است؟

شرایط حضور دانش آموختگان مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر برای تحصیل مجدد پزشکی به تفصیل در مقاله مندرج می باشد.

3- شهریه تحصیل مجدد رشته پزشکی به چه نحوی است؟

داوطلبان دانش آموخته کارشناسی و مقاطع بالاتر در صورت قبولی و عدم منع تحصیلی می توانند به طور رایگان به تحصیل مجدد بپردازند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۵۶ نظر

 1. سلام وقتتوپ بخیر من سال ۹۰ رشته اقتصاد روزانه قبول شدم وبعد انصراف دادم و الان میخام دوبار کنکور بدم ایا من مشمول سهمیه مناطق میشم؟
  خودم منطقه سه هستم ولی میگن چون یکبار قبول شدم دیگه نمیتونم از سهمیه منطقه سه استفاده کنم و سهمیه ازاد برام حساب میشه این حرف درسته؟

  • با سلام ، سهمیه شما بر اساس منطقه ؛ سه سال دوره دوم متوسطه در نظر گرفته می شود ، هم جنین در صورت تحصیل در مناطق مختلف مرفع ترین منطقه در نظرگرفته خواهد شد.

   • ممنون
    ولی بهم گفتن سهمیه فقط یکبار برام حساب میشه چون یکبار از سهمیه منطقه استفاده کردم و دانشگاه قبول شدم دیگه نمیتونم استفاده کنم و سهمیه مناطق برام حساب نمیشه این مطلب درسته ؟

 2. سلام من دو ترم دیگه مدرک کارشناسی روانشناسی رو میگیرم و رشته دیپلمم ریاضی بوده آیا نیازه برای شرکت در کنکور تجربی درس زیست را امتحان بدم؟

  • با سلام ، برای ثبت نام و شرکت در کنکور نیازی به دیپلم جدید ندارید ؛ اما برای اینکه از درصد های قطعی دروس در آزمون بهره مند بشوید ، میتوانید در تطبیق دروس شرکت نمایید.

 3. سلام.فارغ التحصیل سال۸۷ پزشکی هستم میخوام در کنکور امسال شرکت کنم دندان یا دارو
  درصورت قبولی امکان معادل سازی واحدهای مشابه وجود داره؟

  • با سلام و درود، بله در صورت موافقت دانشگاه مربوطه، امکان معادل سازی برخی از واحد های شما، وجود دارد.

 4. سلام، وقتتون بخیر باشه، من لیسانس روزانه حسابداری و ارشد روزانه مدیریت صنعتی رو خوندم، دیپلم تجربی هم هستم، با این اوصاف میتونم در رشته های پزشکی و دندان و دارو در کنکور ۱۴۰۲ روزانه و بدون شهریه قبول شم و بخونم؟ یا فقط رشته های پیراپزشکی رو میتونم روزانه و بدون شهریه بخونم؟

  • با سلام، در صورت موافقت واحد دانشگاهی و وزارت بهداشت امکان تحصیل در مقطع دکتری پیوسته بدون پرداخت شهریه را دارید.

 5. سلام من کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم غیرانتفاعی بودم،الان می‌خوام پزشکی بخونم باید از چ مقطعی و چطوری اقدام کنم لطفا راهنمایی کنید کاردانی اموراداری دولتی بودم ،دیپلم کاردانش حالا از چ مقطعی امکانش هست برای پزشکی اقدام کنم

 6. سلام من دانشجوی کارشناسی پرستاری روزانه ام سال ۱۴۰۲ خرداد اینا تموم میکنم متولد ۸۰ ام واس خود کنکور ۱۴۰۲ میتونم شرکت کنم واسیه پزشکی

 7. سلام وقت بخیر.
  من فوق لیسانس مهندسی عمران دارم هم لیسانس و هم فوق لیسانس روزانه بودم. میخواستم بدونم میتونم در کنکور تجربی شرکت کنم؟ باید درسهای زیست رو امتحان داد و دیپلم تجربی گرفت؟

 8. سلام من فارغ النحصیل کارشناسی حسابداری ام که کاردانی و کارشناسی روزانه دولتی خوندم و هنرستان هم حسابداری خوندم و سال ۹۶ فارغ التحصیل شدم میتونم برای پزشکی دانشگاه سراسری روزانه شرکت کنم؟

 9. سلام من سال ۹۹ مدرک کارشناسی زیست عمومی از دانشگاه سراسری گرفته ام ایا در صورت پذیرش رشته پزشکی در دوره روزانه باید مبلغی پرداخت کنم ؟

 10. سلام من سال۸۷ در رشته برق صنعتی دیپلم کاردانش گرفتم و سال ۹۱ کاردانی برق مترو از دانشگاه علمی کاربردی میخاستم بدونم بخام کنکور تجربی شرکت کنم میتونم و باید چکاری انجام بدهم؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی رفته باشید، با مدرک دیپلم کار و دانش نظام قدیم و کاردانی، مجاز به شرکت در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی می باشید و محدودیتی نخواهید داشت.

 11. سلام فارغ‌التحصیل رشته داروسازی میتونه درصورت قبولی دندان پزشکی بخونه؟

  • با سلام، بله، شما می توانید مجدد در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی شرکت کرده و در صورت قبولی، در رشته دندان پزشکی تحصیل کنید.

 12. سلام، ایا با داشتن مدرک کارشناسی می توان هم زمان در کنکور سراسری و ارشد ۱۴۰۱ شرکت کرد و هر دو را انتخاب رشته کرد و در صورت قبولی هر دو یکی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد؟

  • با سلام و درود، بله، محدودیتی بابت ثبت نام در کنکور سراسری و کنکور مقطع کارشناسی ارشد نخواهید داشت.

 13. سلام. من دکتری تخصصی ریاضی را تمام مقطع دانشگاه سراسری خوانده ام و خدمت سربازی رفته ام و دوباه کنکور سراسری شرکت کردم در کارشناسی در پیام نور زیست گرفته ام الان سئوالم این است که آیا دوباره میتوانم در کنکور سراسری شرکت کنم و روزانه پزشکی قبول شوم ؟

  • با سلام و درود، در صورت نداشتن منع نظام وظیفه، شما محدودیتی بابت شرکت در آزمون سراسری ندارید اما احتمال دارد که هزینه ای بابت شهریه بپردازید.

 14. سلام وقت بخیر من دانشجوی مقطع کاردانی رشته کامپیوتر (شبانه) در دانشگاه فنی و حرفه ای هستم و دیپلمم هم رشته تولید محتوا از هنرستان کاردانش بوده
  میخواستم بدونم آیا بعد از این که مقطع کاردانی رو گذروندم میتونم کنکور تجربی شرکت کنم؟

 15. سلام وقت بخیر من دانشجوی مقطع کاردانی رشته کامپیوتر در دانشگاه فنی و حرفه ای هستم
  میخواستم بدونم آیا بعد از این که مقطع کاردانی رو گذروندم میتونم کنکور تجربی شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، با توجه به شرایط تحصیلی ذکر شده منعی از بابت شرکت در آزمون گروه تجربی برای شما وجود ندارد.

 16. سلام:
  من فارغ التحصیل دکتری مهندسی مکانیک هستم. در صورت شرکت و قبولی در آزمون پزشکی عمومی آیا امکان تحصیل در دوره روزانه را دارم؟

 17. سلام‌ وقت‌بخیر من لیسانس معماری دارم و هنرستان کارودانش هم‌معماری خوندم میتونم کنکور پزشکی شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، شما مجاز به ثبت نام برای کنکور رشته ی تجربی می باشید.

 18. سلام‌ وقت‌بخیر من لیسانس معماری دارم و هنرستان کارودانش هم‌معماری خوندم میتونم کنکور پزشکی شرکت کنم؟

 19. سلام و وقت بخیر. من کارشناسی ارشد رو شبانه بودم . برای رشته های پزشکی بخوام شرکت کنم میتونم روزانه قبول شم و بدون شهریه باشه؟؟

 20. سلام و خسته نباشید. بنده قبلا از طریق بدون آزمون کارشناسی پیام نور قبول شدم و وسطاش انصراف دادم، بعدش مجدد از طریق بدون آزمون کارشناسی دانشگاه آزاد قبول شدم و لیسانس گرفتم. الان باید سربازی، با این آیا بعد از پایان خدمت میتونم مجددا کنکور شرکت کنم برای پزشکی؟ ممنون

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی خود را انجام دهید، پس از اتمام، مجاز به شرکت در کنکور سراسری تجربی و انتخاب رشته پزشکی می باشید.

 21. سلام ببخشید من لیسانس عمران دارم مدرک دیپلم فنی حرفه ای بود نه ریاضی بعد لیسانس حقوق گرفتم با مدرک لیسانس عمرانم گذاشتن حقوق بخونم بدون دیپلم انسانی میخواستم بدونم امکانش هست کنکور سراسری پزشکی عمومی یا دندانپزشکی بدم کارت معافیت از خدمت هم دارم

 22. سلام خسته نباشید
  بنده لیسانس ریاضیات کاربردی از دانشگاه سراسری روزانه دارم. میخوام کنکور تجربی بدم . اگه سراسری قبول بشم روزانه ،باید شهریه پرداخت کنم؟

  یا امکان تحصیل در مقطع کارشناسی رایگان خواهد بود؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره