تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی چیست؟

شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی چیست؟

شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی 1400
شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی 1400

از آن جا که امروزه تحصیلات عالیه اهمیت ویژه ای پیدا کرده است، می توان گفت که به نوعی میزان تحصیلات افراد آینده شغلی آنان را تضمین می کند. به همین دلیل در چندین سال اخیر شاهد تب و تاب و رقابت کلیه داوطلبان کنکوری جهت کسب رتبه قبولی در رشته هایی بوده ایم که از بازار کار مناسب و سطح درآمد بالایی برخوردار هستند. یکی از این رشته ها که از دیرباز تا به امروز کانون توجه و مورد استقبال بسیاری از افراد جامعه قرار داشته است و از جایگاه اجتماعی مناسبی برخوردار است رشته پزشکی می باشد.

علاقه به تحصیل در رشته پزشکی نه تنها در گروه سنی داوطلبان کنکوری موج می زند بلکه شاهد گرایش متقاضیانی هستیم که با وجود دارا بودن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد نیز جهت تحصیل مجدد پزشکی اقدام می نمایند. به همین خاطر با توجه به این مسئله لازم دانستیم تا به طور اختصاصی به بررسی موضوع شرایط تحصیل مجدد پزشکی بپردازیم و پاسخ تمامی سوالات متقاضیان را در ارتباط با این موضوع بررسی کنیم.

متقاضیان آقا، برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی نباید هیچگونه ممنوعیت تحصیلی از سمت سازمان نظام وظیفه داشته باشند.

بررسی تحصیل مجدد پزشکی و شرایط سنی متقاضیان 1400

در رابطه با تحصیل مجدد در رشته پزشکی برای متقاضیانی که با وجود دارا بودن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد تصمیم به این کار گرفته اند لازم است بگوییم که شرایط سنی خاصی برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که خواستار تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و شرکت در کنکور سراسری می باشند در نظر گرفته نشده است. البته بایستی به این نکته توجه داشته باشید که امکان شرکت مجدد در آزمون سراسری برای متقاضیانی که 2 مرتبه در مقطع کارشناسی و یا مقطع دکترای عمومی پذیرفته شده اند، وجود نخواهد داشت.

شرایط تحصیل مجدد پزشکی برای دارندگان مدرک کارشناسی 1400

شرایط  دارندگان مدرک کارشناسی جهت تحصیل مجدد در رشته‌های گروه آموزش پزشکی و مقطع دکتری عمومی (رشته‌های پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی ) به شرح زیر می باشد و فارغ التحصیلان دارنده مدرک کارشناسی در صورت دارا بودن شرایط زیر امکان تحصیل مجدد در رشته های پزشکی را خواهند داشت.

 • فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مشمول طرح، جهت تحصیل مجدد در رشته های پزشکی ملزم به طی کردن دوره طرح نیروی انسانی می باشند.
 • نداشتن هیچ گونه تعهد نسبت به سازمان های خاص، ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی و یا برخوردار نبودن متقاضیان از سهمیه مناطق محروم و یا سهمیه بومی
 • طبق مصوبات هیئت امنای دانشگاه، آن دسته از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که از آموزش رایگان بهرمند بوده اند، ضمن قبولی ملزم به پرداخت شهریه تعیین شده توسط دانشگاه خواهند بود.
 • بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی حتی آن دسته از فارغ التحصیلان در دانشگاه های علوم پزشکی و پردیس های خود گردان و یا ظرفیت مازاد که آموزش آنها در مقطع کارشناسی به صورت رایگان نبوده در صورت پذیرفته شدن در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ملزم به پرداخت شهریه خواهند بود.
 •  امکان تطبیق دروس تخصصی مقطع کارشناسی با دروس مقطع دکترای عمومی وجود نخواهد داشت.

آیا امکان تحصیل مجدد در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی 1400 وجود دارد؟

تا چندی پیش شرکت در آزمون سراسری برای آن دسته از متقاضیانی که با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را به اتمام رسانیده بوده اند جهت ورود مجدد به دانشگاه‌های سراسری و تحصیل در کلیه رشته‌هایی که پذیرش آن از مقطع دیپلم صورت می گرفت امکان پذیر نبود و متقاضیان تنها می توانستند در دانشگاه پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد در رشته‌های گروه علوم پزشکی ثبت‌ نام نمایند و در صورت قبولی در آزمون سراسری با پرداخت شهریه ادامه تحصیل دهند که بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو گردیده است.

شرایط تحصیل مجدد پزشکی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 1400

شرایط دارندگان مدرک کارشناسی ارشد جهت تحصیل مجدد در مقطع دکتری عمومی (رشته های پزشکی-دندانپزشکی-داروسازی) و دکتری حرفه‌ای دامپزشکی به شرح زیر می باشد.

 • گذراندن دوره طرح نیروی انسانی برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد مشمول طرح از شرایط تحصیل مجدد خواهد بود.
 • نداشتن هیچ گونه تعهدی نسبت به سازمان های خاص،ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی و یا برخوردار نبودن متقاضیان از سهمیه مناطق محروم و یا سهمیه بومی نیز از شرایط دیگر تحصیل مجدد در رشته های پزشکی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
 • فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پیوسته و یا ناپیوسته توجه داشته باشید که در صورت تحصیل مجدد در رشته های پزشکی فقط امکان ثبت نام در شعبه های بین الملل دانشگاه ها را خواهید داشت که به لحاظ اعتبار مدرک و یا کیفیت آموزشی از شرایط خوبی برخوردار می باشند که می توان آن را هم سطح با دانشگاه های سراسری به حساب آورد. ضمن اینکه متقاضیان ضمن قبولی حتی در صورتی که آموزش آن ها در مقاطع تحصیلی قبلی به صورت رایگان نبوده است نیز ملزم به پرداخت شهریه می باشند.
 • نداشتن ممنوعیت از سمت سازمان نظام وظیفه از شرایط تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و پیراپزشکی برای متقاضیان آقا خواهد بود.

لازم به ذکر است که با توجه به سال های اخیر رشته های پیراپزشکی تنها در بعضی از دانشگاه های روزانه و بر اساس سوابق تحصیلی یا ظرفیت پذیرش دانشگاه ارائه می شوند و متقاضیان می بایست برای ادامه تحصیل در اکثر این رشته ها در کنکور تجربی شرکت نمایند؛ پیشنهاد میکنیم در راستای همین مطلب مقاله اختصاص پیراپزشکی بدون کنکور را مطالعه نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا امکان تحصیل مجدد در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد؟

بله، محدودیت تحصیل دوباره در دوره‌های روزانه دانشگاه علوم پزشکی توسط رای هیات عمومی دیوان عدالت لغو گردیده است..

2- شرایط سنی فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که خواستار تحصیل مجدد در رشته های پزشکی می باشند، به چه صورت است؟

شرایط سنی خاصی برای این دسته از داوطلبان در نظر گرفته نشده است.

3- آیا متقاضیانی که 2 مرتبه در مقطع کارشناسی و یا مقطع دکترای عمومی پذیرفته شده اند، می توانند در آزمون سراسری شرکت نمایند؟

شرکت مجدد در آزمون سراسری برای این متقاضیان وجود نخواهد داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴۴۵ نظر

 1. سلام من دانشجوی کارشناسی پرستاری روزانه ام سال ۱۴۰۲ خرداد اینا تموم میکنم متولد ۸۰ ام واس خود کنکور ۱۴۰۲ میتونم شرکت کنم واسیه پزشکی

 2. سلام وقت بخیر.
  من فوق لیسانس مهندسی عمران دارم هم لیسانس و هم فوق لیسانس روزانه بودم. میخواستم بدونم میتونم در کنکور تجربی شرکت کنم؟ باید درسهای زیست رو امتحان داد و دیپلم تجربی گرفت؟

 3. سلام من فارغ النحصیل کارشناسی حسابداری ام که کاردانی و کارشناسی روزانه دولتی خوندم و هنرستان هم حسابداری خوندم و سال ۹۶ فارغ التحصیل شدم میتونم برای پزشکی دانشگاه سراسری روزانه شرکت کنم؟

 4. سلام من سال ۹۹ مدرک کارشناسی زیست عمومی از دانشگاه سراسری گرفته ام ایا در صورت پذیرش رشته پزشکی در دوره روزانه باید مبلغی پرداخت کنم ؟

 5. سلام من سال۸۷ در رشته برق صنعتی دیپلم کاردانش گرفتم و سال ۹۱ کاردانی برق مترو از دانشگاه علمی کاربردی میخاستم بدونم بخام کنکور تجربی شرکت کنم میتونم و باید چکاری انجام بدهم؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی رفته باشید، با مدرک دیپلم کار و دانش نظام قدیم و کاردانی، مجاز به شرکت در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی می باشید و محدودیتی نخواهید داشت.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره