تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم
شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

با تغییرات گسترده ای که در سال های اخیر در ساختار نظام آموزشی به وجود آمده است دانش آموزان سال نهم برای ورود به مقطع دهم باید رشته تحصیلی خود را از بین 5 رشته اصلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، فنی حرفه ای و کاردانش انتخاب کنند.

انتخاب رشته نهم به دهم  از مراحل حساس زندگی تحصیلی دانش آموزان می باشد زیرا باید رشته ای را انتخاب کنند که مطابق با علاقمندی و  توانایی های آن ها باشد و باید تمام موارد مانند ضریب هوشی، استعداد و نقاط ضعف و قوت دانش آموز در نظر گرفته شود زیرا ممکن است بدون در نظرگرفتن این موارد رشته ای را انتخاب کنند که به دلیل نداشتن علاقه به آن انگیزه ای برای طی کردن ادامه راه نداشته باشند حال ممکن است بسیاری از دانش آموزان که سال گذشته انتخاب رشته کرده اند به هر دلیلی از رشته خود راضی نباشند در این صورت است فکر تغییر رشته به ذهن آن ها خطور می کند ولی از آنجایی که بسیاری از دانش آموزان اطلاعی درباره شرایط تغییر رشته ندارند در ادامه این مطلب قصد داریم به طور کامل درمورد آن توضیحاتی ارائه دهیم که توصیه می کنیم حتما با دقت و تا انتها مطالعه کنید.

برای تغییر رشته تحصیلی در پایه یازدهم باید موافقت اداره آموزش و پرورش منطقه را کسب کرد.

شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

بسیاری از دانش آموزان سال نهم که برای ورود به سال دهم انتخاب رشته کرده اند بعد از یکسال تحصیل در آن رشته متوجه می شوند که اصلا علاقه ای به رشته خود ندارند و مباحث این رشته بسیار متفاوت تر از آنچه که تصور می کردند می باشد بنابراین تصمیم می گیرند که رشته خود را تغییر دهند زیرا رشته دبیرستان بسیار مهم است و تعیین کننده آینده تحصیلی و شغلی دانش آموز می باشد. برای تغییر رشته باید مراحل زیر را طی کنید.

تکمیل فرم تقاضانامه تغییر رشته

فرم تغییر رشته باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد از بخش مدیریت مدرسه دریافت شود و پس از تکمیل آن توسط دانش آموز و تائید آن توسط ولی دانش آموز (امضا و اثر انگشت) به مدرسه تحویل داده شود.

معرفی دانش آموز متقاضی برای شرکت در امتحان رشته جدید

پس از تکمیل فرم درخواست تغییر رشته توسط دانش آموز و تحویل آن به مدرسه بقیه مراحل توسط مدرسه پیگیری می شود. بخش مدیریت مدرسه درخواستی مبنی بر تغییر رشته دانش آموز به اداره آموزش و پرورش منطقه ارسال می کند. اداره آموزش و پرورش پس از بررسی مدارک و سوابق تحصیلی،  وضعیت دانش آموز را برای شرکت در امتحان رشته تحصیلی جدید مشخص می کند.

شرکت دانش آموز در امتحان تغییر رشته/شاخه

دانش آموزان متقاضی تغییر رشته به هریک از رشته های نظری، فنی حرفه ای و کار دانش باید در آزمون تغییر رشته شرکت کنند و در صورتی که نمره لازم را کسب نمایند می توانند رشته خود را تغییر دهند. آزمون تغییر رشته شامل سوالاتی از دروس تخصصی رشته مورد تقاضا می باشد.

معادل سازی دروس رشته جدید با رشته قبلی

پس از به دست آوردن نمره قابل قبول در آزمون تغییر رشته و تائید آن توسط اداره آموزش و پرورش منطقه، باید برای تطبیق دروس دو رشته اقدام کرد. دانش آموز باید دروس تخصصی پایه دهم رشته جدید را در تابستان سال یازدهم بگذراند.

نحوه ثبت نمرات امتحان تغییر رشته

امتحان تغییر رشته همزمان با امتحانات خرداد ماه یا شهریور ماه برگزار می شود بنابراین پس از گذراندن امتحان، کارنامه نمرات دانش آموز تنظیم و نمرات دروس رشته جدید به تفکیک در کارنامه ثبت می شود. در صورتی که در کارنامه نمره قبولی در تمام دروس درج شده باشد با تغییر رشته موافقت می شود و دانش آموز می تواند برای ثبت نام حضوری رشته تحصیلی جدید اقدام کند تا از مهرماه سال جدید شروع به تحصیل در رشته جدید نماید.

امتحان تغییر رشته هم در خرداد ماه و هم در شهریور ماه برگزار می شود و دانش آموزان می توانند برخی از دروس را در خرداد و برخی از دروس را در شهریور امتحان دهند یا می توانند همه دروس را همزمان در خرداد یا شهریور آزمون دهند.

 

سوالات متداول

1- زمان برگزاری امتحان تغییر رشته به چه صورت است؟

امتحان تغییر رشته همزمان با امتحانات خرداد ماه یا شهریور ماه برگزار می شود

2- فرم تقاضانامه تغییر رشته را چگونه و در چه زمانی می بایست دریافت کرد؟

فرم تغییر رشته باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد از بخش مدیریت مدرسه دریافت شود.

3- سوالات آزمون تغییر رشته چه می باشد؟

آزمون تغییر رشته شامل سوالاتی از دروس تخصصی رشته مورد تقاضا می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۷ نظر

 1. سلام خسته نباشید ببخشید من میخواستم از رشته تجربی به رشته بروم اما معاون مدرسه می گوید در فرم هدایت تحصیلی رشته ریاضی را نیاورده اید و نمی توانید رشته ریاضی بروید باید چه کار کرد؟

 2. سلام من دانش آموز سال یازدهم رشته تجربی هستم
  می خواهم تغییر رشته بدهم و به رشته ریاضی بروم اما زمانی که این موضوع رو به معاون مدرسه گفتم گفت نمیشه تغییر رشته داد اصلا
  لطفا راهنماییم کنید

  • با سلام، تغییر رشته در پایه یازدهم، معمولا محدودیتی ندارد؛ شما می توانید جهت بررسی دقیق شرایط خود، به آموزش و پرورش مراجعه کنید.

 3. سلام وقت بخیر من یازدهم فنی حرفه ای هستم میخواستم تغییر رشته بدم وانسانی بخونم . آیه تغییر رشته امکان داره.

  • با سلام، تغییر شاخه (از فنی و حرفه ای به نظری و بالعکس) معمولا فقط در پایه دهم امکان پذیر می باشد؛ شما می توانید برای بررسی شرایط خود جهت تغییر شاخه، به آموزش و پرورش مراجعه کنید.

 4. سلام ببخشید من رشته انسانی دهم هستم و می‌خوام تغییر رشته به تجربی بدم چطور میتونم

  • با سلام، شما می توانید جهت تغییر رشته از انسانی به تجربی، پیگیری های لازم را از طریق مدرسه و آموزش و پرورش انجام دهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره