تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مدارس / شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش آموزان در پایه دهم
شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

با تغییرات گسترده ای که در سال های اخیر در ساختار نظام آموزشی به وجود آمده است دانش آموزان سال نهم برای ورود به مقطع دهم باید رشته تحصیلی خود را از بین 5 رشته اصلی ریاضی فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، فنی حرفه ای و کاردانش انتخاب کنند.

انتخاب رشته نهم به دهم  از مراحل حساس زندگی تحصیلی دانش آموزان می باشد زیرا باید رشته ای را انتخاب کنند که مطابق با علاقمندی و  توانایی های آن ها باشد و باید تمام موارد مانند ضریب هوشی ، استعداد و نقاط ضعف و قوت دانش آموز در نظر گرفته شود زیرا ممکن است بدون در نظرگرفتن این موارد رشته ای را انتخاب کنند که به دلیل نداشتن علاقه به آن ، انگیزه ای برای طی کردن ادامه راه نداشته باشند حال ممکن است بسیاری از دانش آموزان که سال گذشته انتخاب رشته کرده اند به هر دلیلی از رشته خود راضی نباشند در این صورت است فکر تغییر رشته به ذهن آن ها خطور می کند ولی از آنجایی که بسیاری از دانش آموزان اطلاعی درباره شرایط تغییر رشته ندارند در ادامه این مطلب قصد داریم به طور کامل درمورد آن توضیحاتی ارائه دهیم که توصیه می کنیم حتما با دقت و تا انتها مطالعه کنید.

برای تغییر رشته تحصیلی در پایه یازدهم باید موافقت اداره آموزش و پرورش منطقه را کسب کرد.

شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم

بسیاری از دانش آموزان سال نهم که برای ورود به سال دهم انتخاب رشته کرده اند بعد از یکسال تحصیل در آن رشته متوجه می شوند که اصلا علاقه ای به رشته خود ندارند و مباحث این رشته بسیار متفاوت تر از آنچه که تصور می کردند می باشد بنابراین تصمیم می گیرند که رشته خود را تغییر دهند زیرا رشته دبیرستان بسیار مهم است و تعیین کننده آینده تحصیلی و شغلی دانش آموز می باشد. برای تغییر رشته باید مراحل زیر را طی کنید:

تکمیل فرم تقاضانامه تغییر رشته

فرم تغییر رشته باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد از بخش مدیریت مدرسه دریافت شود و پس از تکمیل آن توسط دانش آموز و تائید آن توسط ولی دانش آموز ( امضا و اثر انگشت ) به مدرسه تحویل داده شود.

معرفی دانش آموز متقاضی برای شرکت در امتحان رشته جدید

پس از تکمیل فرم درخواست تغییر رشته توسط دانش آموز و تحویل آن به مدرسه بقیه مراحل توسط مدرسه پیگیری می شود. بخش مدیریت مدرسه درخواستی مبنی بر تغییر رشته دانش آموز به اداره آموزش و پرورش منطقه ارسال می کند. اداره آموزش و پرورش پس از بررسی مدارک و سوابق تحصیلی ،  وضعیت دانش آموز را برای شرکت در امتحان رشته تحصیلی جدید مشخص می کند.

شرکت دانش آموز در امتحان تغییر رشته/شاخه

دانش آموزان متقاضی تغییر رشته به هریک از رشته های نظری ، فنی حرفه ای و کار دانش باید در آزمون تغییر رشته شرکت کنند و در صورتی که نمره لازم را کسب نمایند می توانند رشته خود را تغییر دهند. آزمون تغییر رشته شامل سوالاتی از دروس تخصصی رشته مورد تقاضا می باشد.

معادل سازی دروس رشته جدید با رشته قبلی

پس از به دست آوردن نمره قابل قبول در آزمون تغییر رشته و تائید آن توسط اداره آموزش و پرورش منطقه، باید برای تطبیق دروس دو رشته اقدام کرد. دانش آموز باید دروس تخصصی پایه دهم رشته جدید را در تابستان سال یازدهم بگذراند.

نحوه ثبت نمرات امتحان تغییر رشته

امتحان تغییر رشته همزمان با امتحانات خرداد ماه یا شهریور ماه برگزار می شود بنابراین پس از گذراندن امتحان ، کارنامه نمرات دانش آموز تنظیم و نمرات دروس رشته جدید به تفکیک در کارنامه ثبت می شود. در صورتی که در کارنامه نمره قبولی در تمام دروس درج شده باشد با تغییر رشته موافقت می شود و دانش آموز می تواند برای ثبت نام حضوری رشته تحصیلی جدید اقدام کند تا از مهرماه سال جدید شروع به تحصیل در رشته جدید نماید.

امتحان تغییر رشته هم در خرداد ماه و هم در شهریور ماه برگزار می شود و دانش آموزان می توانند برخی از دروس را در خرداد و برخی از دروس را در شهریور امتحان دهند یا می توانند همه دروس را همزمان در خرداد یا شهریور آزمون دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تغییر رشته تحصیلی در دوره یازدهم با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

  1. Avatar

    سلام من تغییر رشته دادم ولی دوتارو نمره قبولی نگرفتم میتونم‌با دوتا مردودی برم رشته جدید؟

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99