شنبه , ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد
شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

همانطور که می دانید برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد می توانید به دو طریق با کنکور و بدون کنکور اقدام کنید ممکن است بسیاری از علاقمندان به تحصیل در دانشگاه آزاد، در زمان  انتخاب رشته دانشگاه آزاد آگاهی لازم را درباره تمام رشته ها نداشته باشند و فقط با هدف ورود به دانشگاه رشته ای انتخاب می کنند که هیچ اطلاعاتی در آن زمینه ندارند و پس از ورود به دانشگاه و گذراندن 1 ترم متوجه شوند که این رشته بسیار متفاوت تر از آن چه که تصور می کردند، می باشد و اصلا علاقه ای به ادامه تحصیل در این رشته ندارند و انتخاب رشته نادرستی داشته اند  در این صورت است که فکر تغییر رشته به ذهن دانشجو خطور می کند ولی از آنجایی که بیشتر دانشجویان دانشگاه آزاد اطلاعی در رابطه با تغییر رشته ندارند در  ادامه این مطلب سعی کرده ایم هر آنچه که لازم است بدانید در اختیارتان بگذاریم تا با آگاهی کامل اقدام به تغییر رشته نمائید و رشته ای را انتخاب کنید که مطابق با علاقمندی و توانایی های شما باشد.همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در رشته های مختلف با  مشاوره تحصیلیایران مشاوره تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت نمائید.

دانشجویانی که تغییر رشته انجام می دهند امکان بازگشت به رشته قبلی خود را ندارند.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد

اگر دانشجو دارای شرایط زیر باشد می تواند در زمان تعیین شده توسط مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به تغییر رشته نماید.

 1. عدم برگشت به تحصیل در رشته قبلی ( طبق مقررات دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویانی که تغییر رشته میدهند امکان بازگشت به رشته قبلی خود ندارند )
 2. دانشجویان متقاضی تغییر  رشته باید حداقل یک ششم  و حداکثر یک سوم واحد های درسی را بگذرانند تا مجاز به تغییر رشته شوند. (تقریبا 24 واحد باید پاس بشود تا بتوانید برای تغییر رشته اقدام کنید)
 3. میانگین مجموع نمرات واحد های گذرانده شده نباید کمتر از 12 باشد.
 4. برای ورود به رشته جدید باید نمره قبولی را در همان سال ورود به دانشگاه کسب نمود و نمره ی قبولی دانشجو در رشته قبلی بالاتر از نمره آخرین فرد قبول شده در رشته جدید باشد.
 5. با توجه به ضوابط و قوانین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای هر رشته حداکثر زمانی برای گذراندن واحد های درسی تعریف شده است طبق این تعریف دانشجوی متقاضی تغییر رشته باید زمان لازم برای گذراندن تمام واحد های درسی رشته جدید را داشته باشد.
 6. امکان تغییر رشته در هر مقطع فقط یکبار امکان پذیر است ( برای مثال در مقطع کارشناسی فقط یکبار می توانید تغییر رشته انجام دهید )
 7. برای تغییر رشته و تغییر دانشگاه باید دانشگاه مبدا ( دانشگاه رشته قبلی) و دانشگاه مقصد ( دانشگاه رشته جدید ) موافقت کند.
 8. پس از موافقت دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد باید در همان نیم سالی که پذیرفته شده اید برای ثبت نام حضوری به دانشگاه مراجعه کنید در صورتی که در مهلت مقرر نسبت به حضور خود در دانشگاه اقدام نکنید به منزله ی  انصراف از دانشگاه آزاد تلقی می شود و حق اعتراضی وجود ندارد.
 9. اگر پس از تغییر رشته نسبت به حضور به موقع خود در دانشگاه اقدام نکنید دیگر مجاز به تغییر رشته در طول دوران تحصیل نمی باشید.
 10. دانشجویانی که به دستگاه های اجرایی خاص متعهد هستند برای تغییر رشته باید موافقت دستگاه اجرایی زیربط را کسب کنند.
 11. دانشجویانی که شرایط نقل و انتقالی را دارند می توانند همزمان با انتقال در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند برای تغییر رشته نیز اقدام کنند.
 12. برای تغییر رشته باید رشته مورد تقاضا در دانشگاه مورد نظر موجود باشد.

شیوه اقدام دانشجو برای تغییر رشته

اولین قدم برای تغییر رشته موافقت دانشگاه مبدا و مقصد می باشد در واقع دانشجویان در مرحله اول باید به گروه آموزشی دانشکده خود مراجعه کنند و با دریافت فرم تقاضانامه تغییر رشته از مدیر گروه، برای تکمیل فرم اقدام کنند پس از تکمیل این فرم، در خواست دانشجو توسط شورای آموزشی دانشگاه بررسی می شود و دانشجو باید نتیجه درخواست خود را از طریق  شورای آموزشی پیگیری نماید.

 • متقاضیان تغییر رشته باید 6 هفته قبل از شروع نیمسال تحصیلی مدارک لازم را به بخش آموزش دانشگاه رشته قبلی خود ارائه دهند.
 • برای اطلاع از مدارک لازم برای تغییر رشته باید به مدیر گروه آموزشی دانشکده خود مراجعه کنید.

نتیجه نهایی تغییر رشته توسط گروه آموزشی دانشگاه، به دانشجو اطلاع رسانی می شود در صورتی که با درخواست دانشجو موافقت شده باشد باید برای معادل سازی دروس گذرانده شده اقدام کرد بدین صورت که اگر دانشجو دروسی در رشته قبلی خود گذرانده است که در رشته جدید نیز این دروس وجود دارد در صورتی که نمره این دروس بالاتر از 12باشد، به تشخیص گروه آموزشی این دروس معادل سازی می شود در واقع دیگر لازم نیست دانشجو مجددا این دروس را بگذراند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ نظر

 1. باسلام من کاردانی دامپزشکی خوندم تو دانشگاه ازاد الان میخوام کارشناسی حقوق توپیام نور بخونم الان چند واحد درسی باید اضافه بخونم

  • با سلام
   رشته حقوق به صورت کارشناسی پیوسته در دانشگاه پیام نور ارائه میگردد و در صورت موافقت واحد دانشگاهی مد نظر مجاز به تطبیق واحد های عمومی از مدرک کاردانی دامپزشکی خود خواهید بود و مابقی واحد های درسی مورد نیاز برای مدرک کارشناسی حقوق را میبایست پاس نمایید.

 2. سلام خسته نباشین

  من ترم ۱کاپیوتر بودم الان تغییر رشته یخوام بدم به مهندسی شیمی
  باید از ترم ۱شروع کنم دوباره یا میرم تر۲ ؟؟
  ۱۲ واحد هم گذروندم
  لطفا جواب بدین مرسی

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید