شنبه , ۳ فروردین ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری
شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

ممکن است برخی از دانشجویان در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری اطلاعات کافی از کدرشته های انتخابی خود نداشته باشند و بعد از پذیرفته شدن در رشته خود و گذراندن برخی از دروس متوجه شوند که علاقه ای به آن ندارند و یا گمان می کنند که با تحصیل در رشته ای دیگر پیشرفت بیشتری خواهند داشت، همین دلایل باعث افت شدید تحصیلی فرد می شود و متوجه این موضوع هستند که اگر بخواهند از رشته ای که در آن پذیرفته شده اند انصراف دهند یک سال از شرکت در کنکور محروم خواهند شد به همین دلیل سوالی که برای دانشجو ایجاد می شود این است که آیا امکان تغییر رشته برای او وجود دارد یا خیر؟ به همین دلیل لازم دانستیم با نگارشی مطلبی تحت عنوان شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم، توصیه می کنیم که اگر شما نیز از این دسته افراد هستید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و یا در صورت تمایل با مشاوره تحصیلی مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

اگر در رشته جدید، برای ورود دانشجو مصاحبه و یا شرایط گزینش قرار داده باشند، قبولی دانشجو فقط در صورت احراز شرایط مصاحبه و یا قوانین گزینش انجام می پذیرد و دانشجو باید در آن ها نیز نمره لازم را کسب کند.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری

در این بند از مطلب به سوال داوطلبانی که علاقه ای به تحصیل در رشته پذیرفته شده ندارند خواهیم پرداخت. باید بگوییم که بله داوطلب در صورت شرایط که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت می تواند رشته تحصیلی خود را تغییر دهد. شرایط تغییر رشته مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری به شرح ذیل می باشد.

 1. امکان ادامه تحصیل در رشته مورد نظر دانشجو از نظر قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه وجود داشته باشد.
 2. دانشجو مقطع کارشناسی باید حداقل 24 واحد از رشته قبل خود را گذرانده باشد.
 3. میانگین نمرات دانشجو نباید کمتر از 12 باشد در غیر این صورت مجاز به تغییر رشته نمی باشد.
 4. رتبه قبولی کنکور دانشجو نباید کمتر از آخرین فردی که در رشته مورد نظر، در همان سال ورودی متقاضی پذیرفته شده است، کمتر باشد.
 5. فرد متقاضی باید زمانی اقدام به تغییر رشته کند که فرصت لازم برای گذراندن واحدهای دروس رشته جدید را داشته باشد.
 6. اگر امکان تغییر رشته برای دانشجو فراهم شود اما این تغییر در رشته باعث شود که فرد از یک واحد دانشگاهی به وحد دیگر انتقال یابد، وی باشد شرایط لازم جهت انتقالی را نیز دارا باشد.
 7. در صورت قبولی تقاضای تغییر رشته دانشجو، فرد باید در اولین نیمسال اقدام به ثبت نام کند.
 8. متقاضی باید حداقل یک ماه و نیم الی دو ماه قبل از شروع نیمسال تحصیلی اقدام به تغییر رشته نماید.
 9. فرد در هر یک از مقاطع تحصیلی ( کاردانی – کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتری ) فقط یکبار می تواند یکبار اقدام به تغییر رشته نماید.
 10. واحدهای گذرانده شده فرد، توسط دانشگاه مورد بررسی قرار داده می شود سپس معادلسازی می شود.
 11. اگر دانشجو در زمان تحصیل دچادر بیماری و یا سانحه ای شود که امکان توانایی ادامه تحصیل در آن رشته طبق نظر کمسیون پزشکی دانشگاه، را از دست بدهد می تواند در همان گروه آزمایشی تغییر رشته دهد.
 12. واحد آموزش دانشگاهی حداکثر یک هفته بعد از دریافت تقاضا، درخواست وی را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را به فرد اعلام کنند.

جزئیات تغییر رشته مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری

لازم است گفته شود که اگر دانشجو نمره لازم جهت تحصیل در رشته های دوره روزانه را نداشته باشد می تواند اقدام به تغییر رشته در رشته های نوبت دوم ( شبانه ) کند. برای مثال اگر دانشجو در رشته روزانه مدیریت پذیرفته شده باشد اما علاقمند به تحصیل در رشته روزانه روانشناسی است اما نمره لازم را ندارد می تواند در نوبت دوم ( شبانه ) ادامه تحصیل دهد. نکته مهم دیگری که باید یادآور شویم این است که اگر میانگین نمره داوطلب از 12 کمتر باشد ، در صورت پذیرش شورای آموزش دانشگاه ، یک ترم مشروطی در سوابق تحصیلی رشته جدید وی درج می گردد. اگر تغییر رشته دانشجویانی که به دستگاه های اجرایی خاص تعهد دارند ، بارعایت کلیه شرایط این ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرایی ذیربط امکان پذیر است.

نکته مهم: اگر در رشته جدید، برای ورود دانشجو مصاحبه و یا شرایط گزینش قرار داده باشند، قبولی دانشجو فقط در صورت احراز شرایط مصاحبه و یا قوانین گزینش انجام می پذیرد و دانشجو باید در آن ها نیز نمره لازم را کسب کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید