خانه مشاوره تحصیلی شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری 1402

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری 1402

نحوه تغییر رشته در کارشناسی دانشگاه دولتی 1402
شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری 1402

ممکن است برخی از دانشجویان در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری اطلاعات کافی از رشته های انتخابی خود نداشته باشند و بعد از پذیرفته شدن در رشته و گذراندن برخی از دروس متوجه شوند که علاقه ای به آن ندارند و یا گمان می کنند که با تحصیل در رشته ای دیگر پیشرفت بیشتری خواهند داشت، همین دلایل گاها باعث افت شدید تحصیلی فرد می شود. سوالی که برای دانشجو ایجاد می شود این است که آیا امکان تغییر رشته برای او وجود دارد یا خیر؟ اگر این پرسش دغدغه شما نیز می باشد برای یافتن پاسخ خود این مقاله را مطالعه نمایید.

اگر در رشته جدید برای ورود دانشجو مصاحبه و یا شرایط گزینش قرار داده باشند، قبولی دانشجو فقط در صورت احراز شرایط مصاحبه و یا قوانین گزینش و کسب امتیازات لازم در این مرحله انجام می پذیرد.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری 1402

 1. امکان ادامه تحصیل در رشته مورد نظر دانشجو از نظر قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه وجود داشته باشد.
 2. دانشجو مقطع کارشناسی باید حداقل یک ششم و حداکثر یک دوم واحد های رشته قبلی خود را گذرانده باشد.
 3. میانگین نمرات دانشجو نباید کمتر از 12 باشد در غیر این صورت مجاز به تغییر رشته نمی باشد.
 4. رتبه قبولی کنکور دانشجو نباید از آخرین فردی که در رشته مورد نظر، در همان سال ورودی متقاضی پذیرفته شده است، کمتر باشد.
 5. فرد متقاضی باید زمانی اقدام به تغییر رشته کند که فرصت لازم برای گذراندن واحدهای دروس رشته جدید را داشته باشد.
 6. داوطلبانی که همزمان با تغییر رشته، متقاضی نقل و انتقالی نیز می باشند، باید شرایط ثبت نام نقل و انتقالی را نیز داشته باشند و تنها یک بار حق انجام این فرآیند را دارا می باشند.
 7. در صورت موافقت با تقاضای تغییر رشته دانشجو، فرد باید در اولین نیمسال اقدام به ثبت نام حضوری کند و عدم ثبت نام، به منزله انصراف او تلقی می شود و تا پایان دوره تحصیلی مجاز به تغییر رشته نخواهد بود.
 8. متقاضی باید حداقل یک ماه و نیم الی دو ماه قبل از شروع نیمسال تحصیلی اقدام به تغییر رشته نماید.
 9. فرد در هر یک از مقاطع تحصیلی (کاردانی – کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتری) فقط یک بار می تواند اقدام به تغییر رشته نماید.
 10. واحدهای گذرانده شده دانشجو توسط دانشگاه مورد بررسی قرار می گیرد و سپس دروس مشترک معادل سازی می شود.
 11. امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته وجود ندارد.
 12. واحد آموزشی دانشگاه حداکثر یک هفته بعد از دریافت تقاضا، درخواست داوطلب را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را به فرد اعلام می کند.
 13. پس از ثبت نام در رشته جدید امکان بازگشت به رشته قبلی وجود ندارد.
 14. تغییر رشته دانشجویانی که به دستگاه های اجرایی خاص تعهد دارند، با رعایت کلیه شرایط این ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرایی ذیربط امکان پذیر است.
 15. تغییر رشته به آن دسته از رشته‌ هایی که در شرایط گزینش آن‌ ها موارد خاصی در نظر گرفته شده است، مشروط به اجرای ضوابط مربوطه است.
 16. تغییر رشته در مقاطع تحصیلی یکسان انجام می شود. در غیر این صورت تنها از مقطع بالاتر به مقطع پایین‌، امکان پذیر می باشد.

جزئیات تغییر رشته مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری 1402

لازم است گفته شود که اگر دانشجو نمره لازم جهت تحصیل در رشته های دوره روزانه را نداشته باشد، می تواند اقدام به تغییر رشته در رشته های نوبت دوم (شبانه) نماید. برای مثال اگر دانشجو در رشته روزانه مدیریت پذیرفته شده باشد اما علاقه مند به تحصیل در رشته روزانه روانشناسی است اما نمره لازم را ندارد، می تواند در نوبت دوم (شبانه) ادامه تحصیل دهد. نکته مهم دیگری که باید یادآور شویم این است که اگر میانگین نمره داوطلب از 12 کمتر باشد، در صورت پذیرش شورای آموزش دانشگاه، یک ترم مشروطی در سوابق تحصیلی رشته جدید وی درج می گردد.

شرایط معادل سازی دروس

طبیعتا دانشجویان پس از تغییر رشته مایل به گذراندن مجدد دروسی که آن ها را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، نخواهند بود، لذا این افراد می بایست از قوانین و شرایط معادل سازی آگاه شوند و زمان خود را برای شرکت در کلاس ها و گذراندن دروس جدید صرف نمایند.

 • تایید این موضوع توسط گروه آموزشی (اشتراک محتوایی دروس)
 • اخذ نمره حداقل 12 از درس
 • ارائه درخواست معادل سازی به دانشگاه مقصد
 • با معادل سازی هر 12 تا 20 واحد، یک نیمسال تحصیلی از مدت مجاز تحصیل فرد کم می شود.
 • دانشگاه و همچنین مدارک قبلی دانشجو باید مورد تایید قرار گیرد.

نحوه تغییر رشته مقطع کارشناسی دانشگاه سراسری 1402

آن دسته از افراد که واجد شرایط مذکور هستند، بایستی پیش از آغاز بازه زمانی حذف و اضافه نیمسال جدید، اقدام به انجام فرآیند تغییر رشته نمایند. داوطلبان باید مطابق با راهنمای زیر عمل کنند.

 • مراجعه به آموزش و دریافت فرم تغییر رشته
 • ارائه فرم تکمیل شده به همراه مدارک تعیین شده به آموزش دانشکده (انجام این فرآیند، گاها از طریق سامانه گلستان امکان پذیر است).
 • دریافت تاییدیه (در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد)

ممکن است برخی از دانشجویان علاوه بر عدم رضایت مندی نسبت به رشته قبولی، بنا به هر دلیلی قصد و یا علاقه به ادامه تحصیل در دانشگاه قبولی خود را نداشته باشند و بخواهند با احراز شرایط مورد نیاز، اقدامات لازم را در راستای انتقال به رشته محلی دیگر انجام دهند. اگر شما جزء این دسته بوده و همزمان با تغییر رشته، متقاضی تغییر دانشگاه خود نیز می باشید، توصیه می شود مطلب شرایط نقل و انتقالات و میهمانی دانشگاه سراسری مطالعه نمایید.

 

سوالات متداول

1- دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه های سراسری 1402 چند بار می توانند تغییر رشته دهند؟

تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه های سراسری تنها یک نوبت مجاز می باشد.

2- دانشجویان برای تغییر رشته در دانشگاه های سراسری می بایست دارای چه میانگین نمراتی باشند؟

میانگین نمرات دانشجو نباید از 12 کمتر باشد.

3- برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه های سراسری 1401 چند واحد باید گذرانده باشیم؟

دانشجو مقطع کارشناسی باید حداقل یک ششم و حداکثر یک سوم واحد های رشته قبلی خود را گذرانده باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۲۵ نظر

 1. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم ۵ کارشناسی عمران هستم
  میتونم با کارنامه سبزم که ماله سال ۹۸ هستش تغییر رشته بدم؟؟

 2. سلام
  من ترم ۷ رشته بازرسی گوشت هستم
  الآن میخوام زبان انگلیسی آزاد بخونم
  چند سال فرصت تحصیل و معافیت تحصیلی دارم ؟
  آیا بعد تغییر رشته معافیت تحصیلیم تمدید میشه ؟

  • با سلام در صورت انصراف شما از دانشگاه و تحصیل مجدد در رشته زبان انگلیسی ، دوباره به شما معافیت تحصیلی ۵ ساله تعلق خواهد گرفت. در صورتیکه انصراف اول شما باشد.

 3. سلام من رشتم طراحی پارچه پیام نوره امکان داره رشتمو به کامپوتر تغییر بدم؟

  • با سلام، برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی پیوسته می بایست حداقل دو ترم از تحصیلات شما گذشته باشد شما میتوانید با واحد دانشگاه مد نظر صحبت نمایید.

 4. سلام وقتتون بخیر بنده رشته ی کارشناسی کامپیوتر رو انتخاب کردم ولی هیچ سر جلسه نرفتم و شهریه هم ندادم بعدش اومدم انصراف دادم به رشته ایمنی
  الان دوباره میخوام برگردم به کامپیوتر ولی بهم گفتن باید فوق دیپلم بگیری تا بتونی برگردی بخاطر سربازی ایا راهی هست و ایا میشه بازم رشته دیگه انتخاب کنم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقررات سامانه ی نظام وظیفه، مشمول پیش از خدمت دوره ی ضرورت، حق یک بار انصراف از تحصیل را دارد و می تواند مجدد با این شرایط به تحصیل برگردد.

 5. سلام وقتتون بخیر،کسی ک برق صنعتی دیپلم گرفته و میخواد کنکور تجربی بده باید پیش‌دانشگاهی تجربی امتحان بده بعد کنکور بده یا باید سه سال تجربی بخونه ؟!ممنون میشم توضیح بدین

  • با سلام و احترام، مطابق با شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو مندرج در سایت سازمان سنجش مدرک قابل پذیرش برای ورود به دانشگاه، نظام جدید ۶.۳.۳، نظام قدیم چهارساله، پیش دانشگاهی و مدرک کاردانی است.

 6. سلام لطفا هرکس میدونه کمک کنه پسرم ترم اول حقوق پیام نور واحد گرفت اما عمل بینی داشت مرخصی رد کرد بعد انصراف داد اومد مهندسی کامپیو تر دانشگاه آزاد حالا میبینه هیچی از کامپیوتر سر نمی بره پشیمون شده میتونه تغییر رشته بده؟ میگن معافی نمی نش تا آخر این ترم وقت داره انصراف بده وگرنه باید پول۷ ترم بپردازه لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم

  • سلام ، وقتتون بخیر. زمانی که برای بار دوم انصراف بدن مشمول خدمت سربازی می شوند. و باید در واحد دانشگاهی خود یک ترم را بگذرانند و سپس درخواست تغییر رشته خود را در واحد دانشگاهی ثبت کنند.

 7. باسلام من دانشجوی رشته ادبیات فارسی ترم اول در دانشگاه سیستان وبلوچستان هستم میخوام رشته روانشناسی رو بخونم با آموزش حرف زدم میگن باید کارنامه سبز ببادخلاصه خوب راهنمایی نمیکنن ممنون میشم از شما که واضح تر راهنمایی کنید

  • سلام ، وقتتون بخیر. در کارنامه سبز کد رشته هایی که به جز کد رشته قبولی امکان قبولی دارید را هم وارد کرده. در صورتی که در کارنامه سبز شما قبولی در رشته مدنظر وارد شده باشد می توانید از آن استفاده کنید و وارد رشته روان شناسی شوید.جهت دریافت اطلاعات بیشتر از لینک زیر استفاده کنید:
   کارنامه سبز کنکور چیست

 8. سلام وقتتون بخیر ،من کاردانی رشته تاسیسات الکتریکی رو گذروندم بعد مهندسی برق رو تو دانشگاه فنی و حرفه ای نیمه تمام ول کردم امکانش هست کلا برم از اول رشته تجربی رو بخونم ،ینی اگه بخوام برم از دبیرستان دوباره شروع کنم ب خوندن باید چکاری انجام بدم اصلا میشه یا نه خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین

  • با سلام و احترام، طبق قوانین و مقرّرات سامانه نظام وظیفه، پیش از اتمام سربازی، شما اجازه ی برگشت به مقطع قبلی را ندارید. اگر مشکل سربازی ندارید، می توانید از مدرک کاردانی خود برای ورود به رشته های کارشناسی پیوسته استفاده کنید.

 9. با سلام
  در زیرگروه تجربی، امکان تغییر رشته از مدیریت بازرگانی به زیست شناسی سلولی امکان پذیر است؟
  با تشکر

  • باسلام، برای تغییر رشته از گروه علوم انسانی به سایر گروه ها شما می بایست با واحد دانشگاه مد نظرتان صحبت نمایید.

 10. سلام
  من ترم دوم اقتصاد رو تموم کردم و به مدیریت تغییر رشته دادم برای ترم سوم، ایا امکان بازگشت به رشته اقتصاد برای ترم چهارم وجود دارد؟

 11. سلام من شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی می خونم دیپلمم تجربیه ؟ می‌تونم به ریاضی تغییر رشته بدم ؟ هیچ‌قانونی نیست بدون اینکه بخوام دیپلمم به ریاضی تبدیل کنم و کنکور بدم ؟

  • با سلام و درود، شما میتوانید بدون تغیر دیپلم خود در کنکور رشته ریاضی شرکت کنید.(اگر نظام قدیم هستید باید مدرک پیش دانشگاهی داشته باشید.)

 12. سلام من ترم یک مدیریت دولتی هستم بعد دوتا عمومی دوتا پایه و دوتا هم اصلی برداشتم با پاس کردن ۱۲ واحد میتونم تغییر رشته بدم اون پایه و اصلی ها مشکل ساز نمیشه برام؟!

  • با سلام ، حداقل واحد های مورد نیاز برای تغییر رشته ۱۲ واحد می باشد و پس از آن باید بر اساس آیین نامه های داخلی دانشگاه اقدام بفرمایید.

 13. سلام خسته نباشید ببخشید دانشجوی ترم ۲ داروسازی سراسری شیراز میشه به پزشکی همین دانشگاه تغییر رشته بده ؟

  • با سلام برای تغییر رشته می بایست شرایط علمی شما بررسی شود ؛ لذا توصیه می شود به مدیر گروه آموزش خود مراجعه و در خواست خود را ارائه نمایید.

 14. سلام من کارشناسی ناپیوسته عمران هستم میتونم ارشد رو تربیت بدنی بخونم ؟ کارشناسی رو چی؟

  • با سلام و درود، محدودیتی از نظر تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی متفاوت، برای شما وجود ندارد. در صورتی که مشکل نظام وظیفه از نظر تکرار مقطع را نداشته باشید، امکان پذیر است.

 15. سلام
  من علوم تربیتی پیام نور قبول شدم نرفتم اما میخام بهمن ماه ثبت نام کنم، میخام رشتمو عوض کنم حقوق بخونم میشه؟.

  • با سلام ، در صورت پذیرش برای رشته های بر اساس سوابق تحصیلی می توانید برای ترم بهمن حقوق را انتخاب نمایید و در صورت قبولی ثبت نام به عمل آورید .

 16. سلام
  من علوم تربیتی پیام نور قبول شدم نرفتم اما میخام بهمن ماه ثبت نام کنم، میخام رشتمو عوض کنم حقوق بخونم میشه؟

  • با سلام و وقت بخیر، خانم ها از بابت ثبت نام مجدد در دانشگاه برای رشته های بدون کنکور، محدودیتی نخواهند داشت.

 17. سلام
  من علوم تربیتی پیام نور قبول شدم نرفتم اما میخام بهمن ماه ثبت نام کنم، میخام رشتمو عوض کنم حقوق بخونم میشه؟؟؟

  • با سلام و درود، طبق سنوات اخیر، رشته های بر اساس سوابق تحضیلی در هر سال دوبار( مهر و بهمن) ارائه می شوند. رشته ی حقوق نیز بدین منوال در شهرها و دانشگاه های مختلف پذیرش دارد. در صورت انتشار دفترچه ی سوابق تحصیلی، شما انتخاب رشته کرده و قبولی نهایی در بهمن ماه اعلام خواهد شد.

 18. سلام
  من دانشجوی علوم ازمایشگاهی ترم ٣ هستم و فعلا ٣۴ واحد پاس کردم اگه این ترمم پاس کنم میشه ۵۴ واحد ولی میخوام تیر ماه کنکور بدم و قبول شدم از این انصراف بدم برم رشته دیگه امکانش هست؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. شما میتوانید تا آخرین روز که اعلام نتایج نهایی کنکور می شود انصراف خود را نهایی کنید و در صورت قبولی در دانشگاه و رشته دیگه ثبت نام کنید.

 19. سلام من ترم ۲ کارشناسی پیوسته علوم سیاسی هستم،میانگین نمرات هم ۱۵ هست. می‌تونم به حقوق تغییر رشته بدم؟اگر میشه در چه نوع دانشگاه هایی؟

  • با سلام ، برای تغییر رشته ی خود پس از مراجه به قسمت آموزش تحصیلی می بایست بر اساس آیین نامه های داخلی دانشگاه مدنظر خود عمل نمایید.

 20. سلام امکان تغییر رشته از رشته مهندسی به رشته مثلا حسابداری وجود داره؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت دارا بودن شرایط تغییر رشته و موافقت مدیرگروه آموزشی دانشگاه، این امکان وجود دارد.

 21. سلام، وقت بخیر
  برای شرکت در کنکور هنر۱۴۰۲ باید از رشته دانشگاهی انصراف داده بشه؟

 22. درود خسته نباشید یه سوالی داشتم خدمتتون ممنون میشم اگه جواب بدید این شرایط تغییر رشته که فرمودید آیا برای دانشگاه پیام نور هم صدق میکنه؟ من اگه بخوام برای ترم بهمن تغییر رشته بدم از ۷ درسی که این ترم دارم حداقل باید چند درس رو پاس کنم تا اجازه لازم برای تغییر رشته رو پیدا کنم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. جهت تغییر رشته در دانشگاه پیام نور باید حداقل ۱۲ واحد را با معدل بالای ۱۲ پاس کنید تا بتوانید درخواست تغییر رشته خود را ثبت کنید.

 23. سلام ببخشید برای امسال کنکور فنی حرفه ای تغییر کرده ؟ یعنی برای کنکور فنی حرفه ای هم مثل سراسری دروس عمومی توی کنکور نمیاد ؟ بعد ایا بچه های فنی حرفه ای کامپیوتر میتونند رشته ی دیگه ای از فنی حرفه ای رو کنکور بدن ؟

  • با سلام، حذف دروس عمومی مختص به دارندگان دیپلم رشته های نظری میباشد و در صورتی که مدرک دیپلم نظام جدید داشته باشید میتوانید در کنکور رشته های دیگر ثبت نام نمایید.

 24. سلام من دانشجوی فقه و حقوق روزانه بوعلی همدان هستم (ورودی ۱۴۰۰ ترم سه)میخوام تغییر رشته بدم به رشته موسیقی روزانه دانشگاه کردستان که پذیرشش براساس سوابق تحصیلیه اما کد رشتش تو کارنامه سبزم نیست یعنی انتخابش نکرده بودم، باید چیکار کنم ؟ لطفا کمکم کنینن

  • با سلام، در صورت دارا بودن شرایط تغییر رشته و موافقت مدیر گروه آموزشی، امکان تغییر رشته خواهید داشت.

 25. سلام از رشته جامعه شناسی میشه تعویض رشته انجام داد و روانشناسی یا علوم تربیتی خوند؟

  • با سلام، بله، در ارشد وزارت علوم هیچ محدودیتی بابت تغییر رشته ندارید صرفا می بایست چند واحد پیش نیاز بگذرانید.

 26. سلام یه سوال داشتم
  من امسال دانشجوی نفت دانشگاه شهر خودمون شدم و میخواستم بدونم اگه کنکور بدم و یه دانشگاه بهتر قبول بشم همین رشته رو م، میتونم معادل سازی کنم و تو اون دانشگاه درس بخونم؟؟

 27. سلام
  من فیزیک گلستان میخونم بدون کنکور(سوابق تحصیلی)
  میخوام مدیریت بخونم که در علوم انسانی باید کنکور داد
  آیا امکان تغییر رشته وجود دارد ؟
  آیا هزینه ای هم دارد؟

  • با سلام و درود، شما میتوانید در صورتی که دانشگاه محل تحصیلتان این رشته را داشته باشد در صورت داشتن شرایط علمی مناسب در خواست تغیر رشته بدهید.هزینه ای ندارد.

 28. سلام من دانشجوی رشته کامپیوتر ترم چهار هستم میتونم تغییر رشته بدم به دانشگاه فرهنگیان؟

  • با سلام، خیر، برای ورود به دانشگاه فرهنگیان باید در کنکور سراسری شرکت کنید و تراز ۶۵۰۰ را کسب نمایید.

 29. سلام من دانشجوی جدیدالورودم. برای تغییر رشته و انتقالی چه زمانی باید اقدام کنم؟
  و لازمه که حضوری به دانشگاه مقصد مراجعه کنم؟

  • با سلام، برای نقل و انتقالات دانشگاه سراسری می بایست از طریق سایت سجاد اقدام نمایید که به صورت الکترونیکی میباشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره