خانه مشاوره تحصیلی شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

ضوابط نام نویسی آزمون لیسانس به پزشکی 1401
شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1402 – 1403

بسیاری از افرادی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی می باشند، علاقه دارند که در رشته پزشکی به ادامه تحصیل بپردازند. دانشگاه علوم پزشکی تهران با برگزاری آزمونی با عنوان آزمون لیسانس به پزشکی به دارندگان مدرک کارشناسی سایر رشته ها این فرصت را می دهد که شانس خود را در زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ برای تحصیل در رشته پزشکی بیازمایند. البته ثبت نام و شرکت در این آزمون شرایط و قوانینی دارد که تنها داوطلبان واجد شرایط لازم، می توانند نسبت به نام نویسی خود اقدام کنند.

متقاضیان شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی 1402 – 1403 می بایست جزو فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته یکی از رشته های گروه های آزمایشی علوم تجربی یا ریاضی و فنی باشند.

شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

داوطلبانی که قصد ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ را دارند، می بایست ابتدا از شرایط نام نویسی و شرکت در این آزمون آگاهی های لازم را کسب کنند و سپس نسبت به ثبت نام و پرداخت هزینه آن اقدام نمایند تا بعدها دچار مشکل نشوند. در ادامه به یک سری از شرایط می پردازیم.

 • داوطلبان می بایست شرایط عمومی و لازم برای تحصیل رایگان در ایران را داشته باشند.
 • متقاضیان باید جزو فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته یکی از رشته های گروه های آزمایشی علوم تجربی یا ریاضی و فنی باشند. (توجه داشته باشید که دانش آموختگان یا دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای عمومی و تخصصی (ph.D)، به هیچ وجه حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.)
 • معدل کل دیپلم داوطلبان می بایست حداقل 18 باشد. در صورتی که نمره و معدل شرکت کنندگان به صورت الفبایی باشد، تنها نمره الف قابل قبول می باشد.
 • معدل مقطع کارشناسی می بایست حداقل 16 و بالاتر باشد.
 • دانشجویان رشته های مورد پذیرش که مشمول آیین نامه استعدادهای درخشان هستند و هم چنین منتخبان المپیاد های علمی دانشجویی، برای ورود به این دوره از داشتن شرایط معدل که در فوق بیان شد معاف می باشند. (در انتهای مطلب مشمولین آیین نامه استعدادهای درخشان را نام خواهیم برد.)
 • حداکثر سن شرکت کنندگان در زمان ثبت نام باید 25 سال تمام باشد. البته مدت زمان سربازی و طرح نیروی انسانی به حداکثر سن اضافه می شود.
 • لازم است تا آقایان شرکت کننده از نظر نظام وظیفه دارای کارت پایان خدمت یا معافیت دائم باشند.
 • داوطلبانی که خدمت نظام وظیفه آن ها حداکثر تا قبل از شروع نیمسال اول تحصیلی (یعنی زمان نام نویسی پس از قبولی) به اتمام می رسد، می توانند به صورت مشروط در آزمون شرکت کنند. در غیر این صورت قبولی آنان بدون اثر خواهد بود و دانشگاه هیچ مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.
 • دارا بودن یکی از مدارک زبان انگلیسی مطابق جدول زیر:
مدارک زبان مورد تایید جهت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1402 – 1403
نام مدرک زبانحدنصاب نمره قبولیتوضیحات
MHLE50
MCHE50
MSRT50
(TOEFL (PBT480اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور
(TOEFL (IBT60اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور
IELTS5اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور
TOLIMO480
MELAB70

نکات قابل توجه جهت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1402 – 1403

علامه بر ضوابطی که ذکر شد، داوطلبان ملزم به رعایت یک سری از نکات مهم هستند که در ادامه بیان شده است.

 • توصیه می شود به طور مرتب به سایت معاونت دانشگاه علوم پزشکی تهران به نشانی education.tums.ac.ir مراجعه نموده تا از اخبار و اطلاعیه های جدید آزمون مطلع شوید.
 • شرکت کنندگان در آزمون می بایست حتما فارغ التحصیل شده باشند. کارت دانشجویی، ریز نمرات ترم آخر یا … پذیرفته نمی شود.
 • این آزمون دارای چند مرحله می باشد و به دست آوردن حدنصاب نمره قبولی در این آزمون ها شرط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.
 • دارندگان مدال طلای المپیادهای علمی دانش آموزی از شرکت در آزمون کتبی معاف هستند و فقط باید در آزمون مصاحبه و سنجش فراشناختی مورد ارزیابی قرار بگیرند.
 • دارندگان مدال های نقره و برنز این رشته ها باید در آزمون کتبی شرکت نمایند و حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون کتبی را به دست آورند.

شرایط مشمولان آیین نامه استعدادهای درخشان

داوطلبان ذیل از شرط معدل مقطع کارشناسی و یا دیپلم معاف می باشند:

 • آن دسته از شرکت کنندگان آزمون سراسری که در گروه آزمایشی علوم تجربی تا رتبه 500 کشوری را به دست آورده اند، این افراد باید توسط سازمان سنجش آموزش کشور معرفی شوند.
 • دارندگان مدال های طلا، نقره و برنز کشوری از المپیادهای علمی دانش آموزی نیز می بایست توسط وزارت آموزش و پرورش معرفی گردند.
 • افرادی که موفق به کسب رتبه اول تا سوم جشنواره رازی، جشنواره های خوارزمی (در زمینه علوم پزشکی) شدند، با معرفی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مشمول آیین نامه استعدادهای درخشان می شوند.
 • داوطلبانی که دارای ابداع یا اختراع ثبت شده هستند.
 • دانشجویان نمونه کشوری گروه پزشکی با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رشته های غیر پزشکی با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.
 • دانشجویان پژوهشگر برجسته و برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی

افرادی که واجد شرایط بیان شده در متن فوق می باشند، می توانند در زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1402 – 1403 نسبت به ثبت نام در آزمون مذکور اقدام کنند. در صورتی که شما نیز جزو واجدین شرایط می باشید می توانید با کلیک روی لینک منابع آزمون لیسانس به پزشکی و هم چنین مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی مطلع شوید.

 

سوالات متداول

1- حداکثر سن شرکت کنندگان در زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ چقدر باید باشد؟

حداکثر سن شرکت کنندگان در زمان ثبت نام باید 25 سال تمام باشد.

2- حدنصاب قبولی آزمون TOLIMO برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی به چه صورت باید باشد؟

حدنصاب نمره قبولی آزمون TOLIMO می بایست 480 باشد.

3- معدل کل دیپلم داوطلب جهت شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی چقدر باید باشد؟

معدل کل دیپلم داوطلبان می بایست حداقل 18 باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر
 1. دلنیا

  سلام کسانی ک لیسانس پرستاری دانشگاه ازاد دارند نمیتونن تو ازمون پرستاری به پزشکی ثبت نام کنن؟؟
  ممنون از پاسخگویتون

دریافت مشاوره