تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / آزمون استخدامی / شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400
شرایط استخدام آموزش و پرورش 1400

 علاقه مندان به فعالیت در عناوین شغلی آموزشی وزارت آموزش و پرورش می توانند از طریق ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در این آزمون استخدامی که به منظور جذب نیروی مورد نیاز این ارگان برگزار می گردد، شرکت نمایند. لازمه نام نویسی داوطلبان، دارا بودن شرایط تعیین شده به صورت عمومی و تخصصی می باشد به طور دقیق در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش جمع آوری شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی مذکور آشنا کنیم.

شرط سنی داوطلبان برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش متناسب با مدرک تحصیلی آن ها تعیین می گردد.

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

همان طور که گفته شد، در زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرایط ثبت نام در این آزمون مشخص می شود و در قسمتی از این دفترچه به داوطلبان ارائه می گردد. این شرایط به همراه ضوابط پذیرش متقاضیان در ادامه بیان شده است.

شرایط عمومی

 • داشتن تابعیت ایران
 • معتقد بودن به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • پایبند بودن به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن برای آقایان
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی برای انجام شغل انتخابی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی از سوی مراجع قضایی
 • عدم مشمولیت در جامعه بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون یا حین استخدام
 • شرط سنی 20 الی 25 سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم
 • داشتن حداکثر 30 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی)
 • دارا بودن حداکثر 36 سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • داشتن 40 سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • دارا بودن حداکثر 45 سال برای دارندگان مدرک دکتری 
 • تاریخ مندرج بر روی مدرک فارغ التحصیلی و کارت پایان خدمت باید قبل از آخرین روز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد.

در خصوص شرط سنی تعیین شده، ناگفته نماند که شرایط سنی مذکور، برای داوطلبان آقا بدون در نظر گرفتن مدت زمانی است که در دوره خدمت ضرورت به سر می برند. لازم به ذکر است جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان دارای یک سال سابقه اسارت از حداکثر شرایط سنی معاف هستند و همچنین، برای پدر، مادر، خواهر و برادر شهدا به اندازه 5 سال و برای رزمندگان دارای سابقه کمتر از 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به اندازه مدت حضورشان بر شرط سنی اصلی اضافه می شود. همچنین به ازای تاهل و داشتن هر فرزند، یک سال به شرط سنی داوطلبان اضافه خواهد شد.

داوطلبانی که به صورت تمام وقت و غیر رسمی از تاریخ 22 بهمن ماه سال 57، در وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آن ها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها، موسسات و شرکت های دولتی که مگر با ذکر نام آن ها در موارد خاص قوانین و مقررات عمومی دولت شامل حال آن ها نمی شود، موسسه ها و شرکت های ملی و مصادره شده که به نحوی از بودجه و کمک دولت بهره می برند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آن ها، اشتغال داشته اند، به اندازه مدت زمان خدمت غیررسمی آن ها، بر شرط سنی مذکور اضافه می شود.

شرایط تخصصی

علاوه بر داشتن شرایط عمومی، متقاضیان می بایست از دارا بودن یک سری از شرایط که مختص شرکت کنندگان در این آزمون است اطمینان داشته باشند. در لیست شرایط اختصاصی زیر، اطلاعاتی که لازم است داوطلب راجع به مدرک تحصیلی و سن شرکت کنندگان داشته باشد ارائه شده است.

 • علاقه مندان به شرکت در عناوین شغلی هنرآموز، باید دارای فوق دیپلم پیوسته باشند؛ اما در صورت احراز مدرک فوق دیپلم ناپیوسته، می بایست مدرک دیپلم هنرستان داشته باشند.
 • امکان تغییر محل خدمت تعیین شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، پس از قبولی نهایی و پیش از استخدام و اشتغال به کار وجود ندارد و پس از اشتغال نیز، این امر بر اساس ضوابط و قوانین نقل و انتقالات فرهنگیان خواهد بود.
 • داوطلبانی که جزو قبولی های نهایی قرار می گیرند، موظف هستند که پیش از شروع دوره مهارت آموزی یک ساله، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش تحویل بدهند.
 • معلمان جدیدالورود باید قبل از اشتغال به کار، سوگند معلمی را ادا کنند و سوگندنامه مربوطه را نیز امضا نمایند. متن و امضای سوگندنامه در پرونده معلم ها حفظ خواهد شد.
 • فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.
 • پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید در یک دوره مهارت آموزی یک ساله که توسط دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی برگزار می شود، شرکت کنند.
 • افرادی به عنوان پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش محسوب می شوند که در دوره مهارت آموزی شرکت کنند و موفق به کسب حدنصاب امتیاز لازم در آزمون جامع آن گردند.
 • داوطلبانی که در کلاس های درسی و امتحانات دوره مهارت آموزی و همچنین آزمون جامع شرکت نکنند، به منزله انصراف آن ها از ادامه روند استخدام تلقی می شود و می بایست مبلغی را به عنوان جریمه و هزینه دوره آموزشی پرداخت نمایند.
 • قسمتی از هزینه های دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد و در صورت انصراف او در مدت یک ساله آموزشی، وزارت آموزش و پرورش بنا بر صلاح دید خود می تواند نسبت به محاسبه و دریافت هزینه های مربوطه اقدام کند.
 • داوطلبانی که جزء پذیرفته شدگان نهایی عنوان شغلی های هنرآموز هستند، می بایست برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش به سایت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به نشانی اینترنتی sru.ac.ir مراجعه کنند و پذیرفته شدگان نهایی عناوین شغلی آموزگار، دبیر، مراقب سلامت، مشاور و مربی امور تربیتی نیز برای اطلاع از موارد مذکور باید به سایت دانشگاه فرهنگیان به نشانی cfu.ac.ir مراجعه نمایند.
 • مکان دوره مهارت آموزی با توجه به شغل محل و پس از اعلام نتایج قطعی، مشخص می گردد.
 • تغییر محل دوره مهارت آموزی تنها در صورت وجود شغل مورد نظر و با رعایت جنسیت، از سوی دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار می گیرد.
 • متقاضیان می بایست در زمان ثبت نام برای شرکت در دوره مهارت آموزی که قرار است در سال 1401 برگزار گردد، مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و همچنین مدرک ICDL خود را ارائه دهند. در غیر این صورت باید متعهد شوند که مدارک مورد نظر را تا قبل از آزمون جامع دوره مهارت آموزی دریافت و ارائه خواهند کرد.
 • دانشگاه هایی که دوره مهارت آموزی در آن ها اجرا می شود، مسئولیتی در برابر تهیه مسکن و تغذیه افراد ندارند؛ اما در صورت تقاضای داوطلبان می توانند خدماتی را با دریافت هزینه مربوطه ارائه کنند.

توجه داشته باشید تنها در صورتی که از تمامی شرایط عنوان شده برخوردار هستید نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 اقدام نمایید. چرا که مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400، چنانچه مشخص گردد داوطلب دارای یک یا تمامی این شرایط نبوده است، ثبت نام وی حتی در صورت قبولی در آزمون، بدون بازگردانی مبلغ واریز شده لغو خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 باید چند سال سن داشته باشند؟

شرط سنی افراد در این پذیرش بر اساس مقطع تحصیلی آن ها متفاوت می باشد که در متن این مقاله به آن اشاره شده است.

2- پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش موظف به ارائه چه مدت تعهد می باشند؟

این افراد می بایست قبل از شروع دوره مهارت آموزی، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش ارائه دهند.

3- آیا دانش آموختگان مراکز تربیت معلم می توانند در این آزمون شرکت کنند؟

خیر، فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در این آزمون استخدامی شرکت کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲,۲۳۵ نظر

 1. سلام. بنده یک چشمم بینایی نداره آیا با این شرایط قبول میکنند؟

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته، در مرحله معاینات پزشکی، می بایست دارای سلامت کامل جسمی و روانی باشید.

 2. سلام .
  باداشتن مدرک فوق دیپلم اقتصاد و۲۶سال سن میتونم آزمون معلمی ابتدایی شرکت کنم

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی سال ۱۴۰۰، با مدرک تحصیلی ذکر شده امکان شرکت در آزمون عنوان شغلی آموزگار ابتدایی رو ندارید.

 3. سلام روزتون بخیر.
  من دیپلم رشته علوم انسانی دارم. ۲۲ سالمه. میتونم تو آزمون شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی سال ۱۴۰۰، با مدرک دیپلم ذکر شده امکان شرکت در آزمون عنوان های شغلی آموزش و پرورش وجود ندارد.

 4. سبام وقتتون بخیر من لیسانس میکروبیولوژی دارم و۲۳ سالمه آیا میتونم سال آینده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم؟

 5. سلام خسته نباشید من دیپلم هنرستان صنایع غذایی دارم ۲۱ ساله هستم ایا میتونم در ازمون استخدامی اموزگار ابتدایی شرکت کنم میتوانم ثبت نام کنم؟

 6. سلام خسته نباشید من دیپلم هنرستان صنایع غذایی دارم ۲۱ ساله هستم ایا میتونم در ازمون استخدامی اموزگار ابتدایی شرکت کنم

 7. سلام من ۴ماه نسبت به حداکثر سن استخدام اضافه سن دارم.مشکلی در قبولی پیش نمیاد؟

  • با سلام و درود، در صورت نداشتن هر کدام از شرایط، قبولی شما لغو خواهد شد، جهت اطمینان می بایست نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 8. سلام. آیا با مدرک کارشماسی ارشد مترجمی فرانسه میتونم تو آزمون آموزش پروش شرکت کنم؟

 9. سلام آیا با داشتن مدرک کارشناسی زمین شناسی و ارشد زبان انگلیسی میتونم در آزمون آموزش پرورش برای دبیری زبان شرکت کنم؟

 10. سلام ایا با مدرک کارشناسی مترجمی زبان و۳۴سال سن میتونم ازمون استخدامی اموزش پرورش شرکت کنم

 11. سلام ببخشید من لیسانس مددکاری اجتماعی دارم میتونم تو آزمون شرکت کنم؟؟

 12. سلام من دیپلم تجربی دارم و دانشجوی سال اول رشته روانشناسیم میخاستم ببینم میتونم تو این آزمون استخدام آموزش و پرورش شرکت کنم؟ محصل بودنم اشکالی نداره؟

  • با سلام، برای شرکت در آزمون استخدامی دارا بودن مدرک کارشناسی الزامی بوده و صرفا داوطلبانی که فارغ التحصیل شده اند، مجاز به ثبت نام می باشند.

 13. سلام وقتتون بخیر من کاردانی معماری دارم میتونم تو آزمون شرکت کنم؟؟

 14. باسلام من ۳۴سال سن دارم و مدرک تحصیلیم کارشناسی کشاورزی است قصد دارم در مقطع کارشناسی ارشد علوم تربیتی گرایش آموزش دبستان ادامه تحصیل دهم آیا پس از فارغ اتحصیلی میتوانم آزمون استخدام آموزش و پرورش را شرکت کنم؟

 15. سلام وقت بخیر برای قبولی معلم ابتدایی لیسانس چه رشته ای باید داشته باشیم؟؟

 16. سلام آیا با مدرک دیپلم تجربی:و سن ۲۳ هم میشه تو این آزمون شرکت کرد ؟؟؟؟؟؟

 17. سلام آیا دانشجو روانشناسی حین گذراندن دوره کارشناسی در دانشگاه آزاد میتواند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کند؟!

 18. سلام وقتتون بخیر خواهرم تازه دیپلم گرفته و متاسفانه رتبه خوبی در کنکور کسب نکرده بنظرتون برای اینکه بتونه این آزمون آموزش و پرورش رو ثبت نام کنه مدرک کدوم دانشگاه بهتره بگیره ؟ دانشگاه آزاد یا پیام نور ؟

 19. سلام .من دیپلمم انسانی بوده. ولی لیسانس معماری گرفتم. امتحان برای ازمون هنر اموز دادم. الان دیدم نوشتن یا باید فوق دیپلم پیوسته باشی یا در صورت ناپیوسته بودن هنرستان رفته باشی. یعنی من با مدرک لیسانس اشتباه کردم هنر اموز انتخاب کردم؟

 20. آیا میشه از هنرستان با مدرک دیپلم آزمون معلمی داد؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی