خانه آزمون استخدامی شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401
شرایط استخدام آموزش و پرورش 1401

 علاقه مندان به فعالیت در عناوین شغلی آموزشی وزارت آموزش و پرورش می توانند از طریق ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در این آزمون استخدامی که به منظور جذب نیروی مورد نیاز این ارگان برگزار می گردد، شرکت نمایند. لازمه نام نویسی داوطلبان، دارا بودن شرایط تعیین شده به صورت عمومی و تخصصی می باشد به طور دقیق در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش  1401 جمع آوری شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی مذکور آشنا کنیم.

شرط سنی داوطلبان برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش متناسب با مدرک تحصیلی آن ها تعیین می گردد.


شرایط عمومی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

همان طور که گفته شد، در زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرایط ثبت نام در این آزمون مشخص می شود و در قسمتی از این دفترچه به داوطلبان ارائه می گردد. این شرایط به همراه ضوابط پذیرش متقاضیان در ادامه بیان شده است.

 • داشتن تابعیت ایران
 • معتقد بودن به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • پایبند بودن به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن برای آقایان
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی برای انجام شغل انتخابی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی از سوی مراجع قضایی
 • عدم مشمولیت در جامعه بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون یا حین استخدام

شرایط سنی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

داشتن سن مناسب یکی از ملاک های مهم افرادی است که می خواهند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال جاری شرکت نمایند.

 • شرط سنی 20 الی 25 سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم
 • داشتن حداکثر 30 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی)
 • دارا بودن حداکثر 36 سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • داشتن 40 سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • دارا بودن حداکثر 45 سال برای دارندگان مدرک دکتری 
 • تاریخ مندرج بر روی مدرک فارغ التحصیلی و کارت پایان خدمت باید قبل از آخرین روز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد.

چه کسانی از معافیت شرط سنی در استخدام آموزش و پرورش 1401 برخوردار می شوند؟

در خصوص شرط سنی تعیین شده، ناگفته نماند که شرایط سنی گفته شده در ابتدا مقاله ممکن است به دلایلی که در زیر گفته می شود برای افراد شرکت کننده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش اندکی متفاوت باشد.

 1. برای داوطلبان آقا بدون در نظر گرفتن مدت زمانی است که در دوره خدمت ضرورت به سر می برند.
 2. لازم به ذکر است جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان دارای یک سال سابقه اسارت از حداکثر شرایط سنی معاف هستند و همچنین، برای پدر، مادر، خواهر و برادر شهدا به اندازه 5 سال و برای رزمندگان دارای سابقه کمتر از 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به اندازه مدت حضورشان بر شرط سنی اصلی اضافه می شود.
 3. به ازای تاهل و داشتن هر فرزند، یک سال به شرط سنی داوطلبان اضافه خواهد شد.
 4. داوطلبانی که به صورت تمام وقت و غیر رسمی از تاریخ 22 بهمن ماه سال 57، در وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آن ها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها، موسسات و شرکت های دولتی که مگر با ذکر نام آن ها در موارد خاص قوانین و مقررات عمومی دولت شامل حال آن ها نمی شود، موسسه ها و شرکت های ملی و مصادره شده که به نحوی از بودجه و کمک دولت بهره می برند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آن ها، اشتغال داشته اند، به اندازه مدت زمان خدمت غیررسمی آن ها، بر شرط سنی مذکور اضافه می شود.
شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401
شرایط استخدام آموزش و پرورش 1401

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

علاوه بر داشتن شرایط گفته شده در ابتدا مقاله، متقاضیان می بایست از دارا بودن یک سری از شرایط که مختص شرکت کنندگان در این آزمون است اطمینان داشته باشند. در لیست شرایط اختصاصی زیر، اطلاعاتی که لازم است داوطلب راجع به مدرک تحصیلی و سن شرکت کنندگان داشته باشد ارائه شده است.

 • علاقه مندان به شرکت در عناوین شغلی هنرآموز، باید دارای فوق دیپلم پیوسته باشند؛ اما در صورت احراز مدرک فوق دیپلم ناپیوسته، می بایست مدرک دیپلم هنرستان داشته باشند.
 • امکان تغییر محل خدمت تعیین شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، پس از قبولی نهایی و پیش از استخدام و اشتغال به کار وجود ندارد و پس از اشتغال نیز، این امر بر اساس ضوابط و قوانین نقل و انتقالات فرهنگیان خواهد بود.
 • داوطلبانی که جزو قبولی های نهایی قرار می گیرند، موظف هستند که پیش از شروع دوره مهارت آموزی یک ساله، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش تحویل بدهند.
 • معلمان جدیدالورود باید قبل از اشتغال به کار، سوگند معلمی را ادا کنند و سوگندنامه مربوطه را نیز امضا نمایند. متن و امضای سوگندنامه در پرونده معلم ها حفظ خواهد شد.
 • فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.

طی کردن دوره یکساله مهارت آموزی

 • داوطلبانی که جزء پذیرفته شدگان نهایی عنوان شغلی های هنرآموز هستند، می بایست برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش به سایت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به نشانی اینترنتی sru.ac.ir مراجعه کنند و پذیرفته شدگان نهایی عناوین شغلی آموزگار، دبیر، مراقب سلامت، مشاور و مربی امور تربیتی نیز برای اطلاع از موارد مذکور باید به سایت دانشگاه فرهنگیان به نشانی cfu.ac.ir مراجعه نمایند.
 • پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید در یک دوره مهارت آموزی یک ساله که توسط دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی برگزار می شود، شرکت کنند.
 • افرادی به عنوان پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش محسوب می شوند که در دوره مهارت آموزی شرکت کنند و موفق به کسب حدنصاب امتیاز لازم در آزمون جامع آن گردند.
 • داوطلبانی که در کلاس های درسی و امتحانات دوره مهارت آموزی و همچنین آزمون جامع شرکت نکنند، به منزله انصراف آن ها از ادامه روند استخدام تلقی می شود و می بایست مبلغی را به عنوان جریمه و هزینه دوره آموزشی پرداخت نمایند.
 • قسمتی از هزینه های دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد و در صورت انصراف او در مدت یک ساله آموزشی، وزارت آموزش و پرورش بنا بر صلاح دید خود می تواند نسبت به محاسبه و دریافت هزینه های مربوطه اقدام کند.
 • مکان دوره مهارت آموزی با توجه به شغل محل و پس از اعلام نتایج قطعی، مشخص می گردد.
 • تغییر محل دوره مهارت آموزی تنها در صورت وجود شغل مورد نظر و با رعایت جنسیت، از سوی دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار می گیرد.
 • متقاضیان می بایست در زمان ثبت نام برای شرکت در دوره مهارت آموزی که قرار است در سال 1401 برگزار گردد، مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و همچنین مدرک ICDL خود را ارائه دهند. در غیر این صورت باید متعهد شوند که مدارک مورد نظر را تا قبل از آزمون جامع دوره مهارت آموزی دریافت و ارائه خواهند کرد.
 • دانشگاه هایی که دوره مهارت آموزی در آن ها اجرا می شود، مسئولیتی در برابر تهیه مسکن و تغذیه افراد ندارند؛ اما در صورت تقاضای داوطلبان می توانند خدماتی را با دریافت هزینه مربوطه ارائه کنند.

توجه داشته باشید تنها در صورتی که از تمامی شرایط عنوان شده برخوردار هستید نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 اقدام نمایید. چرا که مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401، چنانچه مشخص گردد داوطلب دارای یک یا تمامی این شرایط نبوده است، ثبت نام وی حتی در صورت قبولی در آزمون، بدون بازگردانی مبلغ واریز شده لغو خواهد شد. لازم به ذکر است که توجه داشته باشید این آزمون در اردیبهشت ماه سال 1401 برگزار می شود. همچنین داوطلبان برای کسب بهترین نتیجه در این آزمون می توانند از جزوه زبان انگلیسی آزمون های استخدامی بهره ببرند.

سوالات متداول

1- داوطلبان برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 باید چند سال سن داشته باشند؟

شرط سنی افراد در این پذیرش بر اساس مقطع تحصیلی آن ها متفاوت می باشد که در متن این مقاله به آن اشاره شده است.

2- پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش موظف به ارائه چه مدت تعهد می باشند؟

این افراد می بایست قبل از شروع دوره مهارت آموزی، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش ارائه دهند.

3- آیا دانش آموختگان مراکز تربیت معلم می توانند در این آزمون شرکت کنند؟

خیر، فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در این آزمون استخدامی شرکت کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۲,۳۲۰ نظر

 1. با سلام. آیا برای آزمون استخدامی حتما باید بومی همان منطقه باشیم؟؟با تشکر

  • با سلام ،درصورت انتخاب مراکز استانها به علاوه ی شهرستان های استان تهران نیازی به دارا بودن شرایط بومی نمی باشد.

 2. سلام من ۴۳ ساله ام متولد ۱۳۵۷ هستم و دانشجوی دکتری در مرحله رساله هستم ولی هنوز درسم تموم نشده میتونم در این آزمون شرکت کنم ؟

  • با سلام ، برای شرکت در آزمون دستگاه های اجرایی ، می بایست تا آخرین روز ثبت نامی فارغ التحصیل شده باشید.

 3. سلام وقتتون بخیر من داری دیپلم حسابداری هستم میخواستم بدون این ازمون ها شامل ازمون مقاطع ابتدایی نیز هستند ؟من میتونم با دیپلم حسابداری برای ازمون مذکور اقدام کنم؟

  • با سلام ، متاسفانه وزارت آموزش و پرورش برای کد رشته های آموزگاری ، پذیرشی از مدرک دیپلم ندارد.

 4. با سلام
  اگر ترم سوم ارشد باشیم میشه با ارشد ثبت نام کرد ؟؟؟

 5. سلام خسته نباشید ببخشید من الان دیپلم ادبیات علوم انسانی دارم
  معافیت از تحصیل هم دارم سربازی نرفتم در طرح جدید که از آموزش پروش اعلام شده است گرفتن معلم با مدرک دیپلم . آیا بنده میتونم در این آزمون شرکت کنم .
  لطفا منتظر جوابتون هستم

  • با سلام ، باید دید در دفترچه ی جدید شرایط احراز تحصیلی ای برای دیپلم وجود دارد یا خیر . ( چراکه در سنوات گذشته پذیرشی از مقطع دیپیلم برای آموزش و پرورش وجود نداشته است. )

 6. سلام وقت بخیر. من ترم آخر کارشناسی هستم ولی یک درس دو واحدیم معرفی به استاد شدم و زمان امتحانم بعد از تعطیلات عید نوروز است. میتونم برای این آزمون ثبت نام کنم؟

 7. سلام ببخشید من لیسانس علوم ومهندسی آب دارم میتونم اقدام کنم واسه آزمون استخدامی؟

  • با سلام ، در صورت احراز تحصیلی در کد رشته مدنظرتان ، میتوانید در آزمون شغلی مربوطه شرکت نمایید.

 8. سلام وضعیت تاهل و بچه برای خانم ها روی شرایط سنی تاثیر داره؟ افزایش پیدا می کنه؟

 9. سلام خسته نباشید با مدرک کاردانی میشه ازمون معلمی داد؟

  • باسلام، بله، برای یک سری رشته ها مثل معماری، حسابداری، عمران و کامپیوتر امکان ثبت نام با مدرک کاردانی را خواهید داشت.

 10. سلام من لیسانس و ارشد مدیریت دارم و اگر رشته علوم اجتماعی را برای ارشد بخوانم با توجه به اینکه مدرک لیسانسم مدیریته ممکنه برای آزمون بتونم شرکت کنم و مشکلی چه برای زمان آزمون و چه بعد از قبولی پیش نیادمنظورم عدم تطابق لیسانس و فوق لیسانسه چون اگه بخوام دوباره لیسانس بخونم شرط سنی رو از دست میدم

 11. سلام، استخدام برای خانم ها با مدرک لیسانس برق هم انجام میشه؟

 12. سلام وقت بخیر ممنون میشم پاسخ سوالم رو بدید،با مدرک کاردانی حسابداری و سن ۲۶ سال مجاز به شرکت در آزمون هستم ؟

 13. سلام، بالیسانس مهندسی آب میشه تو این آزمون شرکت کرد؟

 14. سلام.میشه با مدرک دیپلم آزمون استخدامی آموزش و پرورش داد؟

 15. سلام خسته نباشید خواستم بگم آموزش و پرورش قسمت خدمات استخدامی دارد یا نه قسمت حراست و مادرم و پدرم فوت کردندبیکار هستم دپیلم برق صنعتی دارم تشکر

 16. سلام من متولد۳٠_۶_۶۳هستم

  من متاهلم با دو فررند
  اگه سن لیسانس۳۵در نظر بگیریم
  بنظرتون من در آزمون فراگیر دهم حق ثبت نام دارم یا نه؟
  کسی میتونه راهنماییم کنه

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۰، شرایط سنی مقطع کارشناسی ۳۶ سال تمام است و به ازای همسر و هر فرزند هم یک سال به شرایط سنی شما اضافه میشود.

 17. سلام خسته نباشی خواستم بگم اموزش وپرورش قسمت حراست یاقسمتهای دیگر استخدام دارد دپیلم برق صنعتی دارم بیکار هستم پدرومادرم فوت کردند تشکر

 18. سلام باید سربازی رفته باشیم؟ یا معافیت تحصیلی اوکی هست؟

 19. سلام
  من ترم چهار رشته علوم تربیتی هستم و در مقطع کارشناسی هستم،آیا امکان شرکت در آزمون های استخدامی آموزش پرورش رو تا قبل از دریافت مدرک لیسانس دارم؟

 20. با سلام من دیپلم هنرستان رشته کامپیوتر دارم میتونم با این مدرک شرکت کنم و اگه میشه معلم چه درسی میشم؟

 21. سلام وقت بخیر با لیسانس رشته حسابداری میتونم داخل آزمون شرکت کنم؟

 22. سلام وقتتون بخیر ، من دیپلم تجربی دارم و۲۲سالمه امکانش هست آزمون استخدامی دبیری روانشناسی و علوم تربیتی شرکت کنم؟

 23. سلام وقت بخیر من دارم لیسانس حسابداری از دانشگاه سما که بدون کنکور بوده رو میگیرم میخواستم بدونم بعد از گرفتن مدرک میتونم تو آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم؟
  یعنی کسایی ک بدون کنکور وارد دانشگاه میشن میتونن معلم بشن؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره نمونه سوالات پلاسما